dania główne

Biała kiełbasa pieczona w sosie sojowym

Jak niektórzy wiedzą nie przepadam za białą kiełbasą. Musi być dobrze przyrządzona, żebym zjadła ja ze smakiem i nie stawała mi w gardle. I ta kiełbasa taka jest. Pyszna, mięciutka, aromatyczna, dobrze doprawiona. W oryginale pieczona bez marynaty, ja ją piekę w marynacie dzięki czemu jest soczysta. Zagościła na stale w menu moich obiadów a to chyba najlepsza rekomendacja. Przepis z bloga Stare gary .

201559_14001

Składniki : 

  • 1 kg białej kiełbasy
  • 2 cebule
  • 4 ząbki czosnku
  • 1/2 szklanki oliwy ( zawsze dodaję olej rzepakowy )
  • 1/3 – 1/4 szklanki sosu sojowego
  • pieprz

Cebule posiekać w kostkę lub piórka, czosnek rozgnieść. W misce wymieszać razem czosnek, cebulę, sos sojowy, oliwę, doprawić pieprzem. Kiełbasę nakłuć w kilku miejscach następnie zalać marynatą, dobrze w niej obtoczyć. Odstawić na noc do lodówki. Czasami nie mam tyle czasu i piekę od razu.

Drugiego dnia kiełbasę przekładamy do żaroodpornego naczynia. Można ją piec z marynatą jak i bez niej. Pieczemy w temp. 170°C przez 1,5 godziny.

* Do marynaty można dodać niewielką ilość magii, będzie smakować równie wybornie.

Smacznego 🙂

dania główne

Aromatyczny ryż z piekarnika

Wywodzący się z kuchni Meksykańskiej pyszny, aromatyczny ryż, którego przygotowanie ogranicza się do pocięcia cebuli i wymieszaniu pozostałych składników. Resztę wykonuje za nas piekarnik a my w tym czasie możemy przygotować surówkę, sałatkę, mięsiwo, kotlety wegetariańskie, wegańskie… świetnie również będzie smakował sam w sobie. Przepis z africanbites.com .

ryż z piekarnika (1)

Składniki : 

  • 1 średnia posiekana cebuli
  • 320 g sosu pomidorowego ( użyłam passaty pomidorowej )
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego lub innego
  • 3 szklanki ryżu
  • 2 łyżeczki sproszkowanego bulionu np. takiego z kostki ( pominęłam, dałam więcej niżej wymienionych przypraw )
  • 2 łyżeczki soli lub do smaku
  • 1 łyżka słodkiej papryki w proszku
  • 1 łyżka czosnku mielonego
  • 4 szklanki bulionu z kurczaka, warzywnego lub wody
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 1 i 1/2 łyżeczki kminku
  • 3/4 łyżeczki mielonego chilli lub 1 łyżeczka mielonego pieprzu jalapeño ( jeśli dzieci będą jadły pominąć ten składnik. Ja pominęłam )

Piekarnik rozgrzewamy do 175°C.

W dużym naczyniu do zapiekania mieszamy wszystkie wyżej wymienione składniki. Całość przykrywamy szczelnie folią aluminiową. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez godzinę.

Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy na 5 minut. Następnie ostrożnie ściągamy folię. Ryż przemieszać widelcem.

* Z podanej porcji wychodzi pokaźna ilość. Ja robiłam z połowy i wystarczyło mi na 2 dni na obiad dla 2 dorosłych i 1 dziecka. Serwowałam ryż jako dodatek do mięsiwa 🙂

Smacznego 🙂

ryż z piekarnika (2)

dania główne

Schabowy marynowany

Fajna propozycja na schabowy, który świetnie sprawdzi się w roli szybkiego obiadu. Marynujemy go 2 dni wcześniej a potem tylko fru na patelnię. Bardzo smaczny aczkolwiek podczas smażenia przy niektórych kotletach miejscowo odpadła mi panierka ale może to wina zbyt małej ilości maki ziemniaczanej, która mi się skończyła. Nie smażyłam też pod przykryciem. Przepis z bloga Z cukrem pudrem .

201551_7

Składniki : 

  • ok 8 średnich plastrów schabu bez kości
  • 4 jaja
  • 4 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej ( niestety skończyła mi się i użyłam tylko 2 resztę zastąpiłam zwykłą pszenną )
  • 2 płaskie łyżki majeranku
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 płaska łyżeczka słodkiej papryki
  • 3 łyżki pikantnego ketchupu
  • 2 łyżki musztardy
  • 6 łyżek oleju
  • sól, pieprz

Kotlety myjemy, osuszamy, lekko rozbijamy. Oprószamy z obu stron solą i pieprzem, wstawiamy do lodówki na 1 godzinę.

Jaja roztrzepujemy. Do jaj dodajemy pozostałe składniki, mieszamy. Wkładamy wcześniej przygotowane mięso tak aby marynata dobrze pokryła każdy plaster. Można dodatkowo delikatnie wetrzeć marynatę w mięso. Całość wkładamy do lodówki na 48 godzin.

Po tym czasie mięso pokryte marynatą smażymy na niewielkim ogniu pod przykryciem z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

dania główne

Szybki weekendowy obiad

W weekendy mam wolne od gotowania. To czas odpoczynku, ewentualnych wyjazdów, szlajaczek i innych… Przygotowujemy coś na szybko. Najczęściej kupujemy tortille, warzywa i dodatki a potem każdy może zmontować swoje ulubione smaki czy akuratnie zachcianki. Oprócz szybkiego obiadu świetnie się sprawdzi jako przekąska na pikniku, przy grillu czy na imprezce 🙂

DSC_0106

Składniki : 

  • tortille, miseczki z tortilli, naleśniki lub inne
  • sałata
  • kiełbasa podsmażona lub podgrzana ( osobiście wolę podsmażoną ), mięso pozostałe z obiadu czy z rosołu, bekon podsmażony na chrupko. Oczywiście dodatek mięsa można pominąć jeśli ktoś nie gustuje.
  • papryka
  • pomidor
  • ogórek
  • feta
  • prażona cebula
  • świeża cebula
  • szczypiorek
  • kukurydza konserwowa
  • rzodkiewka
  • każde konserwowe warzywo
  • ketchup ewentualnie majonez lub inny ulubiony sos

DSC_0111

Oczywiście wyżej wymienione składniki są tylko propozycją. Użyjcie Waszych ulubionych produktów.

Do miseczki, na tortillę lub naleśnik nanosimy ok łyżki ketchupu lub innego sosu. Ładujemy ulubione dodatki. W przypadku naleśnika czy tortilli zwijamy. Pałaszujemy.

Smacznego 🙂

dania główne

Wegetariańska kaczka

Nie pamiętam kiedy ostatni raz jadłam kaczkę ale nawet nie pamiętam jej smaku. Czy to danie smakuje jak ona nie wiem bo nie mam porównania ale jest na pewno smaczne, aromatyczne i świetnie sprawdzi się na obiad. Wszyscy domownicy wcinali aż uszy się trzęsły. Mąż powiedział, że pyszna ale najlepsza rekomendacja to chyba ta, że kotleciki zaczęły znikać w tajemniczy sposób z miski zanim jeszcze zdążyłam porozkładać na talerze 🙂 Przepis Olga Smile .

201537_2

Składniki :

  • 1,5 L soku pomarańczowego ( można użyć kartonikowego )
  • 25 kotletów sojowych suchych
  • 80 ml sosu tamari ( lub innego sosu sojowego )
  • 2 pełne łyżki melasy trzcinowej
  • 1 pomarańcza
  • 1 łyżeczka suszonego czosnku
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki majeranku
  • 3 jabłka
  • 100-125 ml oleju rzepakowego lub innego do smażenia

Jabłka myjemy, wycinamy gniazda nasienne, tniemy w ósemki. Solimy, posypujemy majerankiem, skrapiamy olejem i pieczemy w piekarniku 15-20 minut.

1,5 L soku pomarańczowego zagotowujemy. Wkładamy kotlety sojowe, gotujemy 5 minut. Odsączamy na sicie, pozostawiamy do ostygnięcia.

W misce mieszamy sos sojowy, melasę, sok i skórkę z 1 świeżej pomarańczy, czosnek, cynamon, 2-3 łyżeczki majeranku. Kotlety sojowe rwiemy w paski i przekładamy do marynaty. Mieszamy.

Na patelni rozgrzewamy olej. Wykładamy kotlety i smażymy z obu stron na złoty kolor. Polecam smażyć je na niewielkim ogniu, za duży spowoduje, że zaczną nam się przypalać.

Podajemy z tłuczonymi ziemniakami i pieczonym jabłkiem.

Smacznego 🙂

dania główne

Lane kluski

Wspomnienie dzieciństwa ale nie tego domowego tylko babcinego. U mnie w domu nie robiło się lanych klusek za to u babci były praktycznie zawsze do rosołu. Pamiętam jak po szkole szłam do babci, siadałam w kuchni, odrabiałam lekcje a babcia gotowała rosół i kluseczki… Potem dłuuugo ich nie  jadłam aż przypomniała mi o nich moja teściowa zaserwowawszy pewnego dnia do zupy…Od tamtej pory kiedy tylko zatęsknię to babcinych smaków robię je. Przepis z domowych zapisków.

20153_21

Składniki :

  • 100 g mąki
  • 2 jaja
  • sól
  • woda
  • łyżka drobno posiekanej natki pietruszki ( opcjonalnie )
  • rosół lub zupa pomidorowa ( lub każda inna )

Jaja rozkółcamy z 2-3 łyżkami wody. Dodajemy natkę, sól i mąkę. Mieszamy za pomocą widelca do momentu aż masa będzie gładka. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. W razie potrzeby można dodać więcej wody. Wlewamy je cienką stróżką do wrzącej zupy, mieszając aby się odkleiły od dna. Gotujemy ok 2 minut.

Smacznego 🙂

dania główne

Pieczona biała kiełbasa z czosnkiem i ziołami

Nie przepadam za białą kiełbasą ale cały czas szukam przepisów, które by to zmieniły. I ten jest jednym z nich. Kiełbasa jest chrupiąca, bardzo aromatyczna i naprawdę smaczna. Przepis z bloga Zjem to.

kiełb

Składniki : 

  • 1 kg białej parzonej kiełbasy ( użyłam 500 g )
  • mały pęczek natki pietruszki
  • 5 łyżek oleju
  • skórka z 1 cytryny ( pominęłam )
  • 1/2 łyżeczki suszonego oregano
  • 1/2 łyżeczki suszonej bazylii
  • 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 główka czosnku
  • po 2 gałązki świeżego rozmarynu i tymianku ( u mnie tymianek )

Kiełbasę nacinamy z obu stron.

Natkę pietruszki drobno siekamy i łączymy z olejem. Dodajemy suszone zioła, pieprz i skórkę z cytryny.

Połową mieszanki smarujemy dno naczynia żaroodpornego. Drugą nacieramy kiełbasę. Kiełbasę układamy w naczyniu razem z czosnkiem, którego nie musimy obierać. Na wierzchu układamy świeże zioła.

Pieczemy w temperaturze ok 180°C przez 30-40 minut aż wierzch będzie dobrze rumiany.

Smacznego 🙂

dania główne

Byczki

Kluski, pierogi czy też kopytka z mięsem wywodzące się z kuchni świętokrzyskiej. Jest to połączenie ciasta ziemniaczanego z nadzieniem mięsnym, które lekko zmodyfikowałam pomijając pieczarki i cebulę w nadzieniu ze względu, na osoby, które nie powinny ich spożywać. Bardzo smaczna i sycąca potrawa. Mąż był zachwycony, pałaszowaliśmy dwa dni 🙂 Przepis z bloga Zjem to.

byczki (2)

 Składniki na ciasto : ( na ok 60 sztuk )

  • 1,5 kg ziemniaków
  • około 500 g mąki pszennej
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka soli

Farsz : ( najlepiej przygotować dzień wcześniej lub wykorzystać mięso i warzywa z niedzielnego rosołu )

  • 500 g wołowiny
  • 3 spore ćwiartki z kurczaka
  • warzywa jak na rosół ( seler, marchew, pietruszka, por , cebula)
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • sól, pieprz

 Mięso wraz z pozostałymi składnikami na farsz umieszczamy w jednym garnku. Zalewamy wodą, gotujemy rosół. Odstawiamy do ostygnięcia. Udka obieramy z mięsa i przekładamy wraz z wołowiną, jedną marchewką i jedną pietruszką do malaksera. Miksujemy całość na niemalże jednolitą masę. Jeśli nie macie malaksera można całość przepuścić przez maszynkę do mięsa. Do masy dolewamy około 1/2 szklanki bulionu, stopniowo, cały czas mieszając masa nie powinna być zbyt sucha ale tez zbyt mokra. W miarę potrzeby można dolać go więcej. Doprawiamy do smaku. Odstawiamy.

Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, studzimy, przepuszczamy przez praskę. Dodajemy pozostałe składniki ciasta i wyrabiamy aż będzie gładkie.

Na podsypany spora ilością blat wykładamy część ciasta. Wałkujemy na grubość ok 4-5 mm i dzielimy na niewielkie kwadraty lub prostokąty. Na każdy kawałek nakładamy farsz, składamy na pół i tak jak w przypadku pierogów sklejamy boki.

Gotowe byczki gotujemy partiami w osolonym wrzątku około 2-3 minut po wypłynięciu na wierzch. Podajemy z podsmażoną cebulką, skwarkami lub odsmażane na patelni.

 * Oryginalny farsz to 450 g ugotowanego mięsa wieprzowego lub drobiowego. 450 g podsmażonych pieczarek. Jedna duża cebula wcześniej również podsmażona na złoty kolor. Wszystkie składniki należy przekręcić przez maszynkę lub zmiksować. Doprawić solą, pieprzem.

Smacznego 🙂

 

 

dania główne

Kurczak Tikka Masala

Bardzo aromatyczny, lekko pikantny, pełny smaku kurczak skąpany w dużej ilości sosu jogurtowo-pomidorowego. Danie banalnie proste i szybkie w przygotowaniu. Świetnie komponuje się z ryżem ale ziemniaki czy kasza również będą tu pasowały. Przepis z palachinkablog.com .

201522_27

Składniki : 

  • ok 800 g piersi z kurczaka
  • 1 cebula
  • 5 ząbków czosnku
  • 2 łyżki startego świeżego imbiru
  • ok 800 ml puree z pomidorów
  • 2 łyżki mielonej kurkumy
  • 2 łyżeczki mielonego kminku ( nie miałam, pominęłam )
  • 2 łyżki garam masala
  • 1/2 łyżki pieprzy cayenne
  • 200 ml jogurtu ( użyłam gęstego tureckiego, jeśli nie chcecie aby w sosie były widoczne kawałki jogurtu a sos był jednolity i niebyt gęsty użyjcie zwykłego naturalnego )
  • sól
  • olej
  • świeża kolendra do podania (opcjonalnie )

Piersi z kurczaka myjemy, osuszamy, tniemy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej i obsmażamy piersi kilka minut. Nie za długo, kurczak dojdzie potem w  sosie. Wykładamy na talerz.

Na tej samej patelni podsmażamy pociętą w niewielką kostkę cebulę do miękkości. Następnie dodajemy posiekany czosnek i starty imbir. Podsmażamy minutę. Kolejno dodajemy puree z pomidorów i resztę przypraw, doprowadzamy do wrzenia na niewielkim ogniu. Dokładamy kurczaka, gotujemy 15 minut. Ściągamy z ognia, dodajemy jogurt, mieszamy. Doprawiamy solą jeśli jest taka potrzeba. Przed podaniem posypujemy posiekaną kolendrą.

Smacznego 🙂

dania główne

Risotto z wędzoną rybą

W oryginale łosoś i z nim najbardziej mi smakuje to risotto ze względu na sam smak ryby. Tym razem użyła wędzonej sieji, wyszło smacznie. Myślę, że dobrze by tu wpasował się również wędzony śledź. Przepis z bloga Smakujmy.pl .

201523_18

Składniki : 

  • 1 szklanka ryżu
  • 3 szklanki bulionu
  • 1/2 szklanki gęstej kwaśnej śmietany
  • 125 g wędzonego łososia lub innej wędzonej ryby (kawałek łososia wędzonego w całości )
  • 50 ml białego wytrawnego wina
  • 2 cebulki dymki ( użyłam niewielkiej zwykłej cebuli )
  • 3 łyżki oliwy
  • natka pietruszki

Łososia lub inną wędzoną rybę dokładnie oddzielamy od ości. Przekładamy do rondelka z 1 łyżka oliwy. Na niewielkim ogniu podsmażamy chwilę rybę, dodajemy śmietanę, mieszamy, odstawiamy.

Na dużej patelni rozgrzewamy pozostałą oliwę. Wrzucamy pociętą w niewielką kostkę cebulkę, podsmażamy do miękkości. Następnie wsypujemy ryż. Przesmażamy aż stanie się szklisty. Dolewamy wino, chwilę gotujemy aż alkohol odparuje. Kolejno dolewamy jedną szklankę bulionu. Kiedy ryż wchłonie całość dodajemy następną i tak do wyczerpania zapasów lub do momentu aż ryż stanie się al`dente czyli lekko twardawy. Jeśli braknie Wam bulionu w końcowym etapie można dodać wody przegotowanej.

Gotowy ryż zestawiamy z ognia, dodajemy rybę w śmietanie, mieszamy. Ewentualnie doprawiamy.Pozostawiamy na 2-3 minuty pod przykryciem. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki.

Smacznego 🙂