ciasteczka

Kruche ciastka kawowe

Maślane, kruche o intensywnym smaku kawy ciastka. Małe słodkości znikające w okamgnieniu. Przepis dostosowałam do komentarzy osób, które już go przetestowały tak aby nie było problemu z przygotowaniem. Ciastka są w punkt słodkie a masę łatwo wyciska się na blachę. Przepis z Jasmafusioncuisine .

Składniki :

  • 1 łyżka ( 6 g ) kawy rozpuszczalnej
  • 1 łyżka ( 10 g ) wrzątku/gorącej wody
  • 65 g cukru ( użyłam trzcinowego )
  • 110 g miękkiego masła
  • 1 małe jajko
  • 140 g mąki pszennej
  • 15 g skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej

Ponad to :

  • ulubiona czekolada

Kawę zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy do lekkiego przestygnięcia.

W misce mieszamy mąkę oraz skrobię.

Masło ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę. Nie przerywając miksowania dodajemy lekko roztrzepane jajko. Wlewamy kawę, mieszamy. Na koniec dodajemy suche składniki, miksujemy do połączenia.

Masę przekładamy do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki. Wyciskamy ciastka na blachę do pieczenia wyłożoną pergaminem. Blachę z ciastkami wkładamy na 5 – 10 minut do zamrażarki.

Pieczemy w temperaturze 175 stopni C przez 8 minut. Studzimy.

Czekoladę roztapiamy nad kąpielą wodną. W czekoladzie maczamy bok ciastka, odkładamy na blachę do momentu aż czekolada zastygnie.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Olbrzymie ciastko, które się kroi z kawałkami czekolady

Genialnie szybki przepis na upieczenie jednego olbrzymiego ciastka. Po ostudzeniu wystarczy pokroić lub niedbale połamać na mniejsze kawałki. Świetna oszczędność czasu. Nie tracimy go na lepienie i wykładanie małych porcji. Pyszne, kruche, czekoladowo-maślane. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki :

  • 115 g miękkiego masła
  • 100 g miałkiego brązowego cukru ( u mnie cukier trzcinowy )
  • 50 g drobnego cukru do wypieków ( tutaj również zamieniłam na cukier trzcinowy )
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1 jajko
  • 200 g mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 200 g mlecznych drobinek czekolady lub posiekanej czekolady ( u mnie i drobinki i posiekana czekolada. Drobinki mleczne zaś czekolada gorzka o 70 % zawartości miazgi kakaowej )

Mąkę, sól, sodę mieszamy. Odstawiamy.

Masło z cukrem ucieramy na jasną puszystą masę. Następnie nie przerywając miksowania dodajemy jajko i ekstrakt waniliowy. Kolejno dodajemy mąkę i miksujemy aż wszystkie składniki dobrze się połączą. Wsypujemy większą część czekolady ( odkładamy jedynie małą garść ), mieszamy.

Ciasto przekładamy do formy o wymiarach 23×33 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch po czym posypujemy odłożoną czekoladą. Ja jeszcze delikatnie docisnęłam dłonią.

Pieczemy w temperaturze 175 stopniach C przez 20-22 minuty lub do lekkiego zbrązowienia ciastka.

Po wystudzeniu pokroić na kwadraty.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffinki z Prince Polo

Szybkie, puszyste z dodatkiem czekolady i prince polo. Muffiny w których możemy wykorzystać każdy rodzaj wafelków. Robiłam je z grześkami o różnych smakach a tym razem w szafie zalegały Prince Polo mleczne. Polecane jest również dodanie różnych rodzajów wafelków o różnych smakach. Przepis z bloga Rodzinka w kuchni .

Składniki : ( około 15 sztuk )

  • 270 g mąki
  • 3 wafelki Prince polo lub inne o wadze 46 g ( użyłam 2 sztuk Prince polo mlecznych 50 gramowych )
  • 130 g cukru ( dałam tylko 100 g cukru trzcinowego )
  • 100 g czekolady gorzkiej lub mlecznej startej na dużych oczkach ( u mnie czekolada 50 % zawartości miazgi kakaowej )
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1 szklanka mleka lub maślanki
  • 100 ml oleju
  • 1 jajko

W jednej misce mieszamy wszystkie składniki suche Mąkę, cukier, pokruszone wafelki, sól, proszek do pieczenia, startą czekoladę.

W drugiej misce mieszamy mleko/maślankę, olej, jajko, ekstrakt.

Zawartość obu misek łączymy razem mieszając tylko do momentu połączenia się składników.

Masę przekładamy do foremek na muffinki wyłożonych papilotkami.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez około 25 minut.

Smacznego 🙂

desery · pieczywo słodkie i wytrawne

Fit bułeczki z czekoladą z tostera

Ekspresowe w wykonaniu bułeczki, które pieczemy zaledwie kilka minut w tosterze do chleba. W smaku łudząco przypominają biszkopt tylko bardziej kruchy i mniej wilgotny ze względu na użycie mąki kokosowej. W środku znajdziemy pyszne, czekoladowe nadzienie ale śmiało można nadziać je masłem orzechowym, migdałowym lub innym ulubionym kremem lub zupełnie go pominąć. Przepis Katarzyna Puławska z Ona ciągle gotuje .

Składniki : ( na 4 bułeczki )

  • 2 jajka
  • 1 budyń w proszku bez cukru i najlepiej bez glutenu ( 40 g ) – u mnie bez cukru waniliowy
  • 20 g mąki kokosowej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 20 g erytrytolu lub ksylitolu
  • około 40 go zdrowego kremu czekoladowego

Wszystkie wyżej wymienione składniki ( oprócz kremu czekoladowego ) mieszamy na gładką masę za pomocą rózgi kuchennej. Nakładamy porcję ciasta bezpośrednio na nagrzany toster. Następnie nakładamy po pełnej łyżeczce kremu czekoladowego, który przykrywamy kolejną porcją ciasta. Toster zamykamy i pieczemy do momentu aż bułeczki będą puszyste. Ja piekę 5-6 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Brownie z masłem orzechowym bez mąki

Pyszne, zdrowe brownie o głębokim smaku kakao i delikatnym masła orzechowego. Przepis z Instagrama.

Składniki :

  • 1 szklanka masła orzechowego
  • 1/3 szklanki kakao
  • 3 jajka
  • 1/4 szklanki syropu klonowego ( użyłam syropu z agawy )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • ok 2 garście pociętej czekolady lub chocolate chips ( opcjonalnie – u mnie czekolada 70 % )

Wszystkie składniki ( oprócz czekolady ) mieszamy aż składniki się połączą. Masę przelewamy do niewielkiej formy do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch posypujemy kawałkami czekolady.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 20 minut.

Smacznego 🙂

babki,babeczki · muffinki

Babeczki orzechowe z czekoladą

Babeczki o smaku orzechów laskowych przełamanym czekoladą. Dodatkowo okraszone polewą czekoladową i szczyptą orzechów laskowych co wzmacnia i uzupełnia smak babeczek dlatego nie polecam rezygnowania z tego wykończenia. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki : ( 10-12 sztuk )

  • 125 g miękkiego masła
  • 1/3 – 1/2 szklanki drobnego cukru do wypieków ( użyłam cukru kokosowego )
  • 2 duże jajka
  • 1 szklanka mąki pszennej np. tortowej
  • 1/2 szklanki zmielonych orzechów laskowych
  • 1 łyżeczka kako
  • 3 łyżki mleka
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 100 g posiekanej mlecznej czekolady

Mąkę, kakao, proszek do pieczenia przesiewamy, odstawiamy.

Osobno w misce ucieramy masło z cukrem na jasny, puszysty krem. Cały czas miksując dodajemy jajko jedno po drugim. Wsypujemy wcześniej przesiane suche składniki, mielone orzechy, ekstrakt waniliowy, mleko. Całość mieszamy za pomocą szpatułki tylko do połączenia składników. Na koniec dodajemy czekoladę, mieszamy.

Masę przekładamy do foremek na muffinki. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 stopni C. Pieczemy 25 minut.

Polewa :

  • 60 ml śmietanki kremówki 30-36 %
  • 30 g posiekanej mlecznej czekolady
  • 30 g posiekanej gorzkiej czekolady

Śmietankę podgrzewamy na niewielkim ogniu prawie do wrzenia. Odstawiamy z palnika. Wrzucamy czekoladę. Czekamy 2 minuty po czym mieszamy aż czekolada do końca się rozpuści a plewa stanie się gładka i jednolita.

Polewą polewamy ostudzone babeczki. Wierzch posypujemy posiekanymi lub całymi orzechami laskowymi.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Fit babka orkiszowa czekoladowo-morelowa

Puszysta, wilgotna babka słodzona musem z suszonych moreli i niewielką ilością cukru kokosowego. W oryginale występują daktyle ale można użyć każdych suszonych, słodkich owoców, które po namoczeniu stają się miękkie. Obowiązkowo polewa z czekolady i mleczka kokosowego, które dopełnia całości. Przepis z bloga Fit Sweet .

Składniki :

  • 1 i 1/3 szklanki mąki orkiszowej pełnoziarnistej
  • 100 g niesiarkowanych suszonych moreli lub daktyli
  • 2 jajka
  • 1/3 szklanki cukru kokosowego
  • 1 puszka ( 400 ml ) mleczka kokosowego
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 3 łyżki ciemnego kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

Morele tniemy na mniejsze kawałki. Przekładamy do rondelka. Zalewamy mleczkiem kokosowym. Całość zagotowujemy. Zestawiamy z palnika, dodajemy olej kokosowy. Odstawiamy do ostygnięcia.

Kiedy owoce z mleczkiem ostygną dodajemy kakao oraz cukier. Miksujemy za pomocą blendera na w miarę gładki mus. Dokładamy jajka, mieszamy. Mąkę z proszkiem i sodą przesiewamy bezpośrednio do masy. Mieszamy tylko do połączenia składników.

Ciasto przelewamy do formy na babkę o średnicy ok 20-22 cm z kominem.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Polewa czekoladowa :

  • 2 łyżki mleczka kokosowego
  • 50 g gorzkiej czekolady minimum 70 % zawartości miazgi kakaowej

Połamaną czekoladę i mleczko kokosowe roztapiamy nad kąpielą wodną. Mieszamy aż składniki połączą się w jednolitą, błyszczącą masę. Polewamy ostudzoną babkę. Wierzch dekorujemy wiórkami czekoladowymi.

Smacznego 🙂

ciasta

Fit snickers Ewy Chodakowskiej

W książce Ewy Chodakowskiej i Marty Kielak ” Fit and Sweet ” ciasto nosi nazwę orzechowca ale dla mnie to po prostu ciasto snickers w fit wersji. Dość gruby kruchy spód z mąki kukurydzianej, której zawdzięcza swój żółty kolor, warstwa masła orzechowego, musu z daktyli, orzechów i czekolady. Bardzo smaczne i zaskakująco słodkie, wyjątkowo syte.

Składniki na spód :

  • 150 g mąki kukurydzianej
  • 20 g oleju rzepakowego
  • 3 żółtka
  • 1 jajko

Z wyżej wymienionych składników wyrabiamy gładkie i jednolite ciasto. Ciasto może się kruszyć choć moje lepiło się idealnie. Gotowym ciastem wykładamy spód keksówki o długości 23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 15 minut. Po upieczeniu studzimy spód.

Składniki na wierzch :

  • 100 g masła orzechowego bez soli
  • 125 g suszonych daktyli bez pestek
  • 1/2 szklanki orzeszków ziemnych niesolonych ( u mnie prażone, niesolone )
  • 50 g gorzkiej czekolady powyżej 80 % zawartości miazgi kakaowej ( u mnie 60 % )

Daktyle zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na na 10 minut lub do momentu aż zmiękną. Następnie wylewamy wodę a daktyle miksujemy na gładką masę. Studzimy.

Na ostudzony spód wykładamy masło orzechowe, na masło masę daktylową, a na daktyle orzechy. Ciasto wkładamy na 15 minut do zamrażarki. W międzyczasie roztapiamy czekoladę nad kąpielą wodną.

Ciasto wyciągamy z zamrażarki. Wierzch polewamy roztopioną czekoladą. Ciasto przechowujemy w lodówce.

Smacznego 🙂

ciasta

Czekoladowe brownie z orzechami włoskimi

Intensywnie czekoladowo – orzechowe brownie. Orzechy włoskie świetnie uzupełniają się ze smakiem czekolady i mimo, że nie dodajemy ich dużo to brownie jest wypełnione nimi. Struktura ciasta nie przypomina tradycyjnego, mokrego brownie. Ciasto jest jakby kruche, lekkie ale jednocześnie nie jest suche. Przepis z książki ” Muffiny ” wydawnictwa Gummerus.

Składniki :

  • 55 g masła
  • 115 g gorzkiej czekolady
  • 100-120 g cukru brązowego ( u mnie cukier kokosowy ) – w oryginale 175 g cukru ale to zdecydowanie za dużo
  • 2 jajka
  • 1 łyżka zaparzonej, mocnej kawy
  • 85 g mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 55 g orzechów włoskich lub pekan

Masło oraz połamaną czekoladę umieszczamy w niewielkim rondelku i stawiamy na małym ogniu. Cały czas mieszając roztapiamy zawartość rondla aż powstanie gładka jednolita masa. Zestawiamy z ognia, studzimy.

Jajka oraz cukier miksujemy na jasną, puszystą masę. Dodajemy ostudzoną czekoladę z masłem oraz kawę. Miksujemy na najmniejszych obrotach miksera do połączenia. Kolejno do masy przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Ponownie delikatnie miksujemy aż masa będzie jednolita. Na końcu dodajemy posiekane orzechy włoskie. Za pomocą łyżki lub szpatułki powoli należy wmieszać orzechy do masy.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach 20 x 20 cm. Równamy wierzch. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C 25-30 minut.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Babka daktylowo-czekoladowa z rumem

Oprócz daktyli, czekolady i rumu wyczujemy tutaj korzenną przyprawę kardamon. Całość naprawdę dobrze ze sobą współgra. Z przepisu usunęłam cukier. Na taką ilość daktyli jest on kompletnie zbędny. Babka jest wystarczająco słodka, miękka i wilgotna. Na zdjęciu bez polewy czekoladowej bo połowę babki przeznaczyłam do zamrożenia ale polewa jak najbardziej mile widziana. Przepis z miesięcznika ” Yhteishyvä Ruoka ” 12/2013

Składniki :

  • 250 g suszonych daktyli bez pestek pociętych na mniejsze kawałki
  • 200 ml wody
  • 50 ml rumu, koniaku lub soku jabłkowego
  • 200 g masła
  • 100 g czekolady ( użyłam czekolady ciemnej )
  • 3 jajka
  • 350 ml mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka mielonego kardamonu

Daktyle zalewamy wodą. Wstawiamy na średni ogień i gotujemy do momentu aż staną się tak miękkie aż zaczną się rozpadać. Zestawiamy z ognia. Za pomocą blendera ostrożnie miksujemy na w miarę gładką masę. Do gorącej masy daktylowej dodajemy połamaną czekoladę oraz pocięte na mniejsze kawałki masło. Mieszamy co jakiś czas. Wszystkie składniki powinny się roztopić i połączyć. Odstawiamy do przestudzenia.

Suche składniki mieszamy w jednej misce : mąkę, proszek do pieczenia, kardamon.

Do przestygniętej masy dodajemy po jednym jajku miksując do połączenia składników. Na koniec dodajemy suche składniki i ponownie miksujemy aż całość będzie gładka i jednolita.

Ciasto przekładamy do formy na babkę wcześniej wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą.

Pieczemy w temperaturze 175 -180 stopni C przez ok godzinę lub do tzw. suchego patyczka.

Przed podaniem polewamy polewą czekoladową przygotowanej z 200 ml śmietanki kremówki i 100 g ciemnej czekolady roztopionej nad kąpielą wodną.

Smacznego 🙂