dania główne z makaronu

” Marry me ” Orzo z kurczakiem

Kolejne pyszne danie obiadowe z bloga Kwestia Smaku. Wszystko przyrządzamy w jednym garnku. Jest to jedno z najczęściej gotowanych i najchętniej jedzonych obiadów u nas w domu. Gorąco polecam !!!

Składniki :

  • 2 łyżki oliwy lub oleju
  • 1 mała cebula lub 1 szalotka
  • 3 ząbki czosnku
  • 400 g filetów drobiowych pociętych w niewielką kostkę
  • 8 kawałków suszonych pomidorów
  • 1/2 łyżeczki suszonego oregano
  • 1/3 łyżeczki płatków chili
  • 200 g makaronu orzo
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego
  • 750 ml bulionu drobiowego
  • 125 ml śmietanki 30 %
  • sól, pieprz
  • 100 g szpinaku baby lub 1 szklanka liści bazylii ( pominęłam )
  • 4 łyżki tartego parmezanu + do podania ( u mnie najczęściej cheddar )

Cebulę siekamy w niewielką kostkę. Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy cebulę i podsmażamy do momentu aż stanie się szklista. Kolejno dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażymy 1 minutę. Dokładamy kurczaka, solimy, pieprzymy. Obsmażamy około 3 minut.

Pomidory kroimy w paski. Dodajemy do kurczaka razem z płatkami chili oraz oregano. Przesmażamy 1-2 minuty. Po tym czasie dodajemy suchy makaron, przecier pomidorowy. Smażymy 1 minutę. Zalewamy całość bulionem. Mieszamy. Gotujemy na niewielkim ogniu 12-15 minut lub do momentu aż makaron będzie ugotowany a cały płyn wchłonie się. Na koniec wlewamy śmietankę oraz dodajemy starty ser. Zagotowujemy. Dokładamy szpinak lub bazylię, mieszamy. Po zagotowaniu zestawiamy z ognia. Podajemy posypane dodatkowym serem.

Smacznego 🙂

sałatki i surówki

Sałatka grillowa z młodych ziemniaków

Okres grillowy w pełni a ja mam dla Was propozycję pysznej sałatki do mięsiwa grillowego. Sałatka również świetnie smakuje bez niczego. Sytości a zarówno objętości dają pokrojone w grube plastry ugotowane i podpieczone w air fryer z dodatkiem sera żółtego młode ziemniaki. Chrupki słony bekon, szczypiorek i kiszone ogórki wpływają na jej świeżość. W przepisie nie było podane dokładnej ilości wszystkich składników więc część dobrałam sama. Przepis Bartosz Kopica.

Składniki :

  • młode ziemniaki – użyłam 845 g
  • 1 średnia czerwona cebula
  • 5 ogórków kiszonych
  • 2 spore garści posiekanego szczypiorku
  • bekon – u mnie opakowanie 170 g
  • 3 łyżki majonezu
  • 3 łyżki jogurtu
  • 1 łyżeczka musztardy
  • oliwa z suszonych pomidorów – dodałam na oko ok 4 łyżek
  • 1 ząbek czosnku
  • sól, pieprz
  • ser żółty twardy starty na średnich oczkach ok 2 niewielkich garści

Ziemniaki gotujemy w całości do miękkości. Nie obieramy. Po ugotowaniu i przestudzeniu obieramy ze skórki. Kroimy w grube plastry o 1 cm. Przekładamy do Air fryer. Ustawiamy temperaturę na 205 stopni C. U mnie max to 200 stopni C. I pieczemy 15 -20 minut lub do momentu aż ziemniaki zrobią się przypieczone, złociste. Pięć minut przed końcem pieczenia posypujemy serem.

Bekon siekamy w kostkę. Smażymy na suchej patelni do momentu aż cały tłuszcz się wytopi a bekon będzie chrupiący.

Cebulę i kiszone ogórki kroimy w niewielką kostkę.

Majonez, jogurt, musztardę, oliwę z suszonych pomidorów mieszamy razem. Dodajemy starty na drobnych oczkach lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawiamy solą oraz pieprzem, mieszamy.

Ogórki, cebulę, szczypiorek, mieszankę majonezu z jogurtem mieszamy w misce. Dodajemy bekon oraz ziemniaki. Mieszamy. Ewentualnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Smacznego 🙂

dania główne · kolacje,śniadania · przekąski,zakąski,przystawki

Kotleciki z ciecierzycy

Warzywne kotlety na bazie ciecierzycy napakowane mnóstwem dodatków. Syte, świeże w smaku, na bogato. Idealne na obiad, lunch, przekąskę. Przepis Ela Vegan .

Składniki :

  • 1 czerwona cebula
  • 150 g ugotowanej kukurydzy w kolbie
  • 1 średnia papryka
  • 2 ząbki czosnku
  • sok z 1/2 limonki
  • 1 puszka ( 440 g ) ciecierzycy ( przepłukanej i z grubsza osuszonej )
  • 1 łyżeczka mielonego kuminu
  • 1 łyżeczka suszonej, mielonej cebuli w proszku
  • 1/2 łyżeczki oregano
  • 1/2 łyżeczki mielonej wędzonej papryki
  • 1/4 łyżeczki suszonych płatków chili
  • 2/3 łyżeczki soli
  • pieprz do smaku
  • 60-80 g (2/3 szklanki ) mąki z ciecierzycy lub pszennej
  • 2-3 łyżki posiekanego szczypiorku
  • garść posiekanej natki pietruszki

Do malaksera przekładamy z grubsza pociętą cebulę, czosnek oraz paprykę. Dokładamy sok z limonki, ciecierzycę, wszystkie przyprawy. Miksujemy pulsacyjnie w malakserze aż składniki się rozdrobnią ale nie na gładką papę.

Dodajemy mąkę z ciecierzycy, chwilę miksujemy. Z kolby kukurydzy wycinamy nasiona. Wrzucamy do malaksera razem ze szczypiorkiem. Ponownie krótko miksujemy. Na koniec dorzucamy natkę pietruszki. Mieszamy.

Z masy formujemy kotleciki. Smażymy na złoty kolor z obu stron na rozgrzanej patelni z niewielką ilością oliwy lub oleju.

Podajemy z ulubionym sosem jogurtowym. Idealnie będzie pasował TEN

Smacznego 🙂

sałatki i surówki

Sałatka jajeczna

Sałatka stworzona z prostych, podstawowych składników. Lekka ostrość czerwonej cebuli nadaje jej charakteru. Bardzo smaczna, prosta i szybka w przygotowaniu. Przepis z bloga Smaczna pyza.

Składniki :

  • 10 jaj ugotowanych na twardo
  • 1 puszka 400 g kukurydzy konserwowej
  • pęczek szczypiorku
  • 1 mała lub 1/2 dużej czerwonej cebuli
  • 1 łyżka musztardy
  • 3-4 łyżki majonezu ( u mnie majonez pół na pół z jogurtem )
  • sól, pieprz

Jajka oraz cebulę tniemy w niewielką kostkę. Szczypiorek siekamy. Kukurydze odsączamy z zalewy. W jednej misce łączymy wszystkie składniki. Doprawiamy solą i pieprzem.

Smacznego 🙂

zupy

Zupa pomidorowa z pieczarkami i tortellini

Dla znudzonych tradycyjną pomidorwóką przynoszę przepis na jej lekko pikantną wersję z pieczarkami i tortellini. W oryginale jest jeszcze papryka ale nie przepadamy za tym dodatkiem w zupach więc została pominięta. Pikantność zupy powstała przypadkiem bo nie zwróciłam uwagi, że zamiast passaty zwykłej jest z chili . Zgodnie stwierdziliśmy, że bez tej pikantności nie byłaby tą samą zupą. Przepis z bloga Delicious place.

Składniki :

  • 200 g tortellini
  • 200 g pieczarek
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 L bulionu
  • 250 g passaty pomidorowej z chili ( w oryginale bez )
  • 1 puszka 400 g krojonych pomidorów ( moje z dodatkiem czosnku i ziół jak oregano i pietruszka )
  • 3 łyżki oleju
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • sól, pieprz
  • 1 żółta papryka ( pominęłam )
  • 1 czerwona papryka ( pominęłam )
  • bazylia lub natka pietruszki do podania

Cebulę siekamy w kostkę tak samo czosnek. Pieczarki tniemy na połówki, w ćwiartki lub plasterki. Jeśli chcecie dodać paprykę potnijcie ją w niewielką kostkę.

Olej rozgrzewamy w garnku. Dodajemy cebulę. Podsmażamy minutę i dodajemy czosnek, mieszamy. Dodajemy papryki. Smażymy 2 minuty. Następnie dodajemy pieczarki i całość smażymy kolejne 3 minuty. Dolewamy bulion oraz dodajemy tortellini. Ja tortellini ugotowałam osobno ponieważ gotowałam zupę na następny dzień i nie chciałam aby totellini zassały cały płyn. Gotujemy 6 minut przykrywając do połowy garnek pokrywką.

Dodajemy passatę oraz pomidory i oregano. Doprawiamy solą, pieprzem. Gotujemy 5 minut. Zupę przez podaniem posypujemy posiekaną natką pietruszki lub bazylią.

Smacznego 🙂

dania główne

Schab w sosie własnym

Rozpadające się kawałki mięsa zatopione w aromatycznym sosie ze sporą ilością cebuli. Uwielbiamy do ryżu, puree ziemniaczanego ale i kasze są tu mile widziane. Sos zawsze robię z podwójnej porcji. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 600 g schabu bez kości w plastrach, rozbitego,wystekowanego
  • 3 łyżki oleju
  • 1 duża cebula pocięta w piórka
  • sól, pieprz
  • 500 ml gorącego bulionu lub rosołu
  • 1 łyżeczka mielonej papryki
  • 2 listki laurowe
  • 3 ziela angielskie
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki mąki

W szerokim garnku rozgrzewamy łyżkę oleju. Wrzucamy cebulę i podsmażamy aż się zeszkli. Po tym czasie cebulę zsuwamy na boki garnka. Dodajemy oliwę jeśli jest taka potrzeba i wkładamy plastry mięsa. Obsmażamy je z obu stron na złoty kolor. Ja obsmażam swoje partiami po 2-3 kawałki. Obsmażone mięso solimy oraz pieprzymy.

Wlewamy gorący bulion. Dodajemy mieloną paprykę, ziele angielskie, liść laurowy. Przykrywamy garnek pokrywką i dusimy na małym ogniu przez 1 godzinę 20 minut. Do momentu miękkości mięsa.

Osobno w rondelku lub na patelni roztapiamy masło. Dodajemy mąkę, mieszamy. Chwilę podsmażamy. Przekładamy do garnka z mięsem, mieszamy. Chwilę gotujemy.

Smacznego 🙂

dania główne · placuszki,naleśniki,gofry

Zapiekane naleśniki z mięsem i pieczarkami

Naleśniki napełnione po same brzegi pysznym mięsnym nadzieniem z dużą ilością pieczarek oraz chrupiącym wierzchem. Przepis Policzona Szama .

Składniki na naleśniki : ( 8-10 sztuk – 22-23 cm )

  • 160 g mąki pszennej
  • 160 g mleka 3,2 % ( u mnie 1,5 % )
  • 120 ml wody gazowanej + 20-30 ml ( zastąpiłam mlekiem )
  • 2 jajka M
  • 20 ml oleju
  • sól

Wszystkie wyżej wymienione składniki przekładamy do miski. Za pomocą miksera miksujemy na gładką masę. Odstawiamy na 5-10 minut. Po tym czasie można dolać 20-30 ml wody i ponownie wymieszać. Masa powinna mieć konsystencję śmietanki.

Na gorącą patelnię wylewamy partiami niepełną chochlę ciasta. Patelnię można uprzednio posmarować odrobiną oleju rozprowadzając go za pomocą ręcznika papierowego ale nie ma takiej konieczności. Ja smażyłam na suchej patelni. Naleśniki smażymy z obu stron na złoty kolor. Odkładamy.

Nadzienie :

  • 800 g mięsa mielonego najlepiej z łopatki wieprzowej ( użyłam wołowo-wieprzowego )
  • 800 g pieczarek
  • 1 większa cebula
  • 4 ząbki czosnku
  • 500 g passaty pomidorowej
  • 40 ml oleju
  • sól, pieprz, chili, oregano, rozmaryn, tymianek, zioła prowansalskie,
  • starty żółty ser ok 10 g na porcję

Cebulę tniemy w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę. Pieczarki oczyszczamy. Nie ma potrzeby obierania ale ja swoje zawsze obieram. Tarkujemy na tarce na dużych oczkach. Odstawiamy.

Na dużej patelni rozgrzewamy olej. Wrzucamy całe mięso. Zostawiamy na chwilę aż się dobrze przysmaży z jednej strony dopiero potem zaczynamy mieszać. Kiedy mięso będzie już usmażone doprawiamy solą oraz pieprzem. Dodajemy cebulę i dalej smażymy aż cebula zmięknie i straci surowość. Kolejno dodajemy czosnek oraz przyprawy. U mnie zioła prowansalskie 2 łyżki ( u Mateusza rozmaryn ) oraz łyżeczka oregano, odrobina płatków chili. Ale każdy może dodać takie zioła jakie lubi. Mieszamy i jeszcze chwilę przesmażamy.

Następnie dodajemy połowę pieczarek. Solimy aby puściły soki. Smażymy aż stracą surowość, zmniejszą objętość a woda odparuje. Dopiero wtedy dodajemy drugą połowę również delikatnie dosalając. Uważajcie aby nie przesadzić z ilością soli. Kiedy pieczarki będą usmażone, woda odparuje, doprawiamy pieprzem, wlewamy passatę pomidorową. Dodajemy 1 łyżeczkę oregano ( ja dodałam wcześniej więc drugi raz już nie dodawałam ). Mieszamy i chwilę zostawiamy na ogniu aż woda z passaty odparuje. Po tym czasie próbujemy farsz i ewentualnie doprawiamy. Farsz nie powinien pływać w płynach. Niestety u mnie nie odparowały wszystkie płyny więc przed nadzieniem naleśników farsz przełożyłam na sitko aby odprowadzić większość soków.

Farsz rozdzielamy na 8-9 naleśników. Na każdym naleśniku prawie na jego środku nakładamy farsz. Po czym zwijamy w roladę. Ja swój zawijałam jak gołąbki czyli zawijałam najpierw prawy i lewy bok a potem od dołu zwijałam w roladę. dzięki temu farsz nie wypadał.

Naleśniki przekładamy do naczynia żaroodpornego. Posypujemy startym żółtym serem. Zapiekamy w temperaturze 200 stopni C przez 10-12 minut. Ja zapiekałam w Air fryer w temperaturze 180 stopni 9-10 minut.

Gotowe, zawinięte naleśniki można włożyć do lodówki i zapiec bezpośrednio przed podaniem.

Smacznego 🙂

patenty, triki,ciekawostki · pozostałe

Jajko marmurkowe ( naturalna metoda farbowania jajek )

Nie sądziłam, że uda mi się to jajko a jednak efekt przeszedł moje oczekiwania. Do farbowania używamy tylko naturalnych składników jak łupiny cebuli, papier a także hibiskusa. W zamian otrzymujemy małe cudeńka. Sposób na pisanki z instagrama od lux.ula .

Potrzebujemy :

  • świeże jajka
  • suche łupiny cebuli białej oraz czerwonej
  • kartka papieru
  • gaza składająca się tylko z dwóch warstw
  • gumka albo sznurek
  • herbata hibiskusowa – u mnie 4 saszetki ale można użyć również liściastej
  • 1 łyżka octu

Łupiny cebuli tniemy nożyczkami w niewielkie kawałki.

Tak samo postępujemy z kartką papieru. Mieszamy w jednej miseczce.

Jajka zamaczamy w wodzie i obtaczamy w pociętych łupinach. Łupiny nie muszą szczelnie okrywać całej skorupki.

Jajko zawijamy w gazę i zabezpieczamy gumką albo sznurkiem.

Do rondelka przekładamy kilka łyżek hibiskusa liściastego lub kilka saszetek herbaty hibiskusowej oraz jajka. Zalewamy taką ilością wody aby jajka były całkowicie zanurzone. Gotujemy 10 minut. Po tym czasie dodajemy łyżkę octu, odstawiamy do ostygnięcia. Z zimnych jajek ściągamy gazę, łupiny oraz papier.

Gotowe !

zupy

Forszmak

Zupa o konsystencji gulaszu z dodatkiem ogórka kiszonego zaprawiona koncentratem pomidorowym. Przygotowywana zazwyczaj po świętach, uroczystościach z resztek mięs, wędlin, pieczeni, kiełbas. Przepis Kwestia Smaku .

Składniki :

  • 300 g wędlin, pieczonych mięs, pieczonego boczku, kiełbasy ( u mnie kurczak z grilla )
  • 1 cebula
  • 1 łyżka oleju
  • 3 i 1/2 szklanki bulionu np. drobiowego
  • 2 ogórki kiszone
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżka masła
  • 1/2 łyżki mąki pszennej
  • listek laurowy
  • kilka kulek ziela angielskiego
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
  • 1/2 łyżeczki ostrej papryki w proszku
  • 2 łyżeczki majeranku
  • sól, pieprz

Wszystkie mięsa kroimy w paseczki. Na rozgrzanej patelni smażymy partiami mięsa zaczynając od tych najtłustszych. W razie potrzemy dodajemy olej. Usmażone mięsiwa przekładamy do garnka.

Na tej samej patelni na 1 łyżce oleju podsmażamy cebulę pociętą w niewielką kostkę. Przekładamy do garnka z mięsem. Zalewamy całość gorącym bulionem. Dodajemy obie papryki w proszku, liść laurowy oraz ziele angielskie. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień. Gotujemy 10 minut pod przykryciem.

Ogórki kroimy w paseczki ( u mnie w drobną kostkę ) dodajemy do zupy. Gotujemy kolejne 5 minut. Dokładamy koncentrat pomidorowy, majeranek. Mieszamy. Gotujemy jeszcze 2 minuty w międzyczasie doprawiając pieprzem i ewentualnie solą.

Osobno w rondelku rozpuszczamy masło. Kiedy zacznie skwierczeć dodajemy mąkę cały czas mieszając chwilę przesmażając całość. Dodajemy kilka łyżek wody z forszmaku energicznie miesząc aby nie powstały grudki. zasmażkę dodajemy do garnka z zupą. Mieszamy. gotujemy chwilę aby forszmak trochę się zagęścił.

Smacznego 🙂

rybka

Tarta z łososiem

Kruche ciasto z domieszką mąki żytniej i skórki cytrynowej. Skórka jest wyczuwalna dzięki czemu nadaje świeżego smaku tarcie a jednocześnie świetnie komponuje się z nadzieniem. Nadzienie stanowi głównie łosoś. Reszta to dodatki uzupełniające smak i strukturę. Z przepisu usunęłam całkowicie czosnek. Przepis z bloga Peggyn pieni punainen keittiö .

Składniki na spód :

  • 400 ml mąki pszennej
  • 400 ml mąki żytniej
  • 1 łyżeczka soli
  • 200 g zimnego masła
  • 1 łyżeczka startej skórki z cytryny ( starłam z połowy dużej cytryny )
  • odrobina zimnej wody

Mąki mieszamy z solą. Dodajemy masło pocięte w niewielką kostkę. Wszystko razem siekamy aż powstanie konsystencja kruszonki. Dodajemy skórkę cytryny oraz odrobinę wody. Wyrabiamy na gładkie kruche ciasto. Jeśli składniki nie będą chciały się połączyć a ciasto dalej będzie sypkie dodajemy więcej wody.

Składniki można również wyrobić w malakserze.

Gotowe ciasto zawijamy w folię spożywczą. Wkładamy do lodówki na 30 minut.

Po tym czasie spód formy o wymiarach ok 30 x 39 cm ( u mnie nieco mniejsza ) wykładamy równomiernie ciastem lekko unosząc boki do góry. Ciasto nakłuwamy widelcem. Pieczemy 10 minut w temperaturze 225 stopni C. Blachę ze spodem od razu wyciągamy z piekarnika.

Nadzienie :

  • ok 600 g uwędzonego łososia ( nie wędzonych płatów jak na kanapki tylko uwędzonej całej ryby )
  • 1 czerwona cebula ( użyłam domowej marynowanej cebuli – przepis TUTAJ )
  • 100 g pomidorków koktajlowych
  • 2 łyżki posiekanego koperku ( w oryginale bazylia )
  • 100 g startego ulubionego żółtego sera ( użyłam cheddara )
  • 4 jajka
  • 200 g creme fraiche
  • 200 ml mleka
  • pieprz

Kawałki łososia układamy na podpieczonym spodzie. Kolejno rozkładamy pociętą w piórka cebulę oraz ser żółty.

Osobno w misce mieszamy creme fraiche, mleko, jajka, koperek. Całość doprawiamy pieprzem. Masę wylewamy na łososia. Na wierzchu układamy przecięte na pół pomidorki koktajlowe delikatnie wciskając je w nadzienie.

Pieczemy w temperaturze 225 stopni C przez 20 minut.

Smacznego 🙂