pieczywo słodkie i wytrawne

Drożdżówki z borówkami, serem i kruszonką

Fenomenalne domowe drożdżówki z dużą ilością sera, soczystych borówek i chrupiącej kruszonki. Takich w sklepie nie kupicie. Z tej porcji ciasta wychodzi sporo bo 14 bułek wielkości dłoni. Odpowiednio przechowywane długo zachowują świeżość. Rodzaj owoców dobrowolny : truskawki, jagody, czereśnie, wiśnie, śliwki i inne. Przepis z bloga I love bake .

Składniki na ciasto drożdżowe :

Wszystkie składniki powinny być temperatury pokojowej

  • 600 g mąki tortowej
  • 40 g drożdży świeżych lub 20 g suszonych
  • 250 ml mleka
  • 1/2 szklanki cukru ( użyłam trzcinowego )
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 120 g roztopionego masła
  • 1/4 szklanki oleju np. rzepakowego
  • 1 jajko L
  • 1 żółtko
  • szczypta soli

Mąkę przesiewamy do miski. Mieszamy z suchymi drożdżami ( jeśli używamy drożdży świeżych najpierw należy zrobić rozczyn ) cukrami, solą, mlekiem, jajkiem i żółtkiem. Mieszamy całość łyżką.

Zaczynamy zagniatać ciasto i podczas zagniatania stopniowo dodajemy naprzemiennie jeszcze lekko ciepłe masło oraz olej. Wyrabiamy do momentu aż ciasto stanie jednolite, gładkie, może być lekko lepkie. Misę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 1,5 godziny aż ciasto podwoi swoją objętość.

Składniki na masę serową :

  • 500 g twarogu półtłustego zmielonego ( ja zrobiłam swój domowy według TEGO przepisu + dodałam około 60 g jogurtu greckiego ponieważ nie miałam 500 g twarogu )
  • 1 żółtko
  • 6 łyżek cukru pudru ( użyłam trzcinowego zmielonego na puder )
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego lub ekstraktu waniliowego
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej lub budyniu w proszku ( polecam budyń zyskamy dodatkowy smak )

Wszystkie składniki mieszamy. Ja zmiksowałam blenderem. Odstawiamy do lodówki.

Składniki na kruszonkę :

  • 150 g mąki tortowej
  • 80 g cukru ( użyłam trzcinowego )
  • 100 g masła

Mąkę mieszamy z cukrem w jednej misce. Masło rozpuszczamy w rondelku. Dodajemy mąkę z cukrem, mieszamy widelcem do powstania kruszonki. Odstawiamy.

Ponad to :

  • 200-300 g borówek lub innych owoców
  • 1 jajko
  • 2 łyżki mleka

Roztrzepane jajko mieszamy z mlekiem. Odstawiamy.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na 14 równych części. Z każdej z nich robimy okrągłą bułkę, którą układamy na blasze w dość sporych odległościach. Ja rozłożyłam po 7 sztuk na dwóch blachach. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do podrośnięcia na 20-30 minut.

Po tym czasie za pomocą szklanki/kubka robimy wgłębienia. Starałam się rozbić jak największe tak aby zmieścić jak najwięcej nadzienia. Boki smarujemy roztrzepanym jajkiem z mlekiem. Do każdego wgłębienia nakładamy porcję sera. W ser delikatnie wciskamy borówki. Wierzch posypujemy kruszonką.

Bułki pieczemy w temperaturze 175 stopni C przez 25-30 minut do zrumienienia boków bułek.

Smacznego 🙂

dania główne z makaronu

” Marry me ” Orzo z kurczakiem

Kolejne pyszne danie obiadowe z bloga Kwestia Smaku. Wszystko przyrządzamy w jednym garnku. Jest to jedno z najczęściej gotowanych i najchętniej jedzonych obiadów u nas w domu. Gorąco polecam !!!

Składniki :

  • 2 łyżki oliwy lub oleju
  • 1 mała cebula lub 1 szalotka
  • 3 ząbki czosnku
  • 400 g filetów drobiowych pociętych w niewielką kostkę
  • 8 kawałków suszonych pomidorów
  • 1/2 łyżeczki suszonego oregano
  • 1/3 łyżeczki płatków chili
  • 200 g makaronu orzo
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego
  • 750 ml bulionu drobiowego
  • 125 ml śmietanki 30 %
  • sól, pieprz
  • 100 g szpinaku baby lub 1 szklanka liści bazylii ( pominęłam )
  • 4 łyżki tartego parmezanu + do podania ( u mnie najczęściej cheddar )

Cebulę siekamy w niewielką kostkę. Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy cebulę i podsmażamy do momentu aż stanie się szklista. Kolejno dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażymy 1 minutę. Dokładamy kurczaka, solimy, pieprzymy. Obsmażamy około 3 minut.

Pomidory kroimy w paski. Dodajemy do kurczaka razem z płatkami chili oraz oregano. Przesmażamy 1-2 minuty. Po tym czasie dodajemy suchy makaron, przecier pomidorowy. Smażymy 1 minutę. Zalewamy całość bulionem. Mieszamy. Gotujemy na niewielkim ogniu 12-15 minut lub do momentu aż makaron będzie ugotowany a cały płyn wchłonie się. Na koniec wlewamy śmietankę oraz dodajemy starty ser. Zagotowujemy. Dokładamy szpinak lub bazylię, mieszamy. Po zagotowaniu zestawiamy z ognia. Podajemy posypane dodatkowym serem.

Smacznego 🙂

zupy

Zupa pomidorowa z pieczarkami i tortellini

Dla znudzonych tradycyjną pomidorwóką przynoszę przepis na jej lekko pikantną wersję z pieczarkami i tortellini. W oryginale jest jeszcze papryka ale nie przepadamy za tym dodatkiem w zupach więc została pominięta. Pikantność zupy powstała przypadkiem bo nie zwróciłam uwagi, że zamiast passaty zwykłej jest z chili . Zgodnie stwierdziliśmy, że bez tej pikantności nie byłaby tą samą zupą. Przepis z bloga Delicious place.

Składniki :

  • 200 g tortellini
  • 200 g pieczarek
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 L bulionu
  • 250 g passaty pomidorowej z chili ( w oryginale bez )
  • 1 puszka 400 g krojonych pomidorów ( moje z dodatkiem czosnku i ziół jak oregano i pietruszka )
  • 3 łyżki oleju
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • sól, pieprz
  • 1 żółta papryka ( pominęłam )
  • 1 czerwona papryka ( pominęłam )
  • bazylia lub natka pietruszki do podania

Cebulę siekamy w kostkę tak samo czosnek. Pieczarki tniemy na połówki, w ćwiartki lub plasterki. Jeśli chcecie dodać paprykę potnijcie ją w niewielką kostkę.

Olej rozgrzewamy w garnku. Dodajemy cebulę. Podsmażamy minutę i dodajemy czosnek, mieszamy. Dodajemy papryki. Smażymy 2 minuty. Następnie dodajemy pieczarki i całość smażymy kolejne 3 minuty. Dolewamy bulion oraz dodajemy tortellini. Ja tortellini ugotowałam osobno ponieważ gotowałam zupę na następny dzień i nie chciałam aby totellini zassały cały płyn. Gotujemy 6 minut przykrywając do połowy garnek pokrywką.

Dodajemy passatę oraz pomidory i oregano. Doprawiamy solą, pieprzem. Gotujemy 5 minut. Zupę przez podaniem posypujemy posiekaną natką pietruszki lub bazylią.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffinki z Prince Polo

Szybkie, puszyste z dodatkiem czekolady i prince polo. Muffiny w których możemy wykorzystać każdy rodzaj wafelków. Robiłam je z grześkami o różnych smakach a tym razem w szafie zalegały Prince Polo mleczne. Polecane jest również dodanie różnych rodzajów wafelków o różnych smakach. Przepis z bloga Rodzinka w kuchni .

Składniki : ( około 15 sztuk )

  • 270 g mąki
  • 3 wafelki Prince polo lub inne o wadze 46 g ( użyłam 2 sztuk Prince polo mlecznych 50 gramowych )
  • 130 g cukru ( dałam tylko 100 g cukru trzcinowego )
  • 100 g czekolady gorzkiej lub mlecznej startej na dużych oczkach ( u mnie czekolada 50 % zawartości miazgi kakaowej )
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1 szklanka mleka lub maślanki
  • 100 ml oleju
  • 1 jajko

W jednej misce mieszamy wszystkie składniki suche Mąkę, cukier, pokruszone wafelki, sól, proszek do pieczenia, startą czekoladę.

W drugiej misce mieszamy mleko/maślankę, olej, jajko, ekstrakt.

Zawartość obu misek łączymy razem mieszając tylko do momentu połączenia się składników.

Masę przekładamy do foremek na muffinki wyłożonych papilotkami.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez około 25 minut.

Smacznego 🙂

dania główne

Schab w sosie własnym

Rozpadające się kawałki mięsa zatopione w aromatycznym sosie ze sporą ilością cebuli. Uwielbiamy do ryżu, puree ziemniaczanego ale i kasze są tu mile widziane. Sos zawsze robię z podwójnej porcji. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 600 g schabu bez kości w plastrach, rozbitego,wystekowanego
  • 3 łyżki oleju
  • 1 duża cebula pocięta w piórka
  • sól, pieprz
  • 500 ml gorącego bulionu lub rosołu
  • 1 łyżeczka mielonej papryki
  • 2 listki laurowe
  • 3 ziela angielskie
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki mąki

W szerokim garnku rozgrzewamy łyżkę oleju. Wrzucamy cebulę i podsmażamy aż się zeszkli. Po tym czasie cebulę zsuwamy na boki garnka. Dodajemy oliwę jeśli jest taka potrzeba i wkładamy plastry mięsa. Obsmażamy je z obu stron na złoty kolor. Ja obsmażam swoje partiami po 2-3 kawałki. Obsmażone mięso solimy oraz pieprzymy.

Wlewamy gorący bulion. Dodajemy mieloną paprykę, ziele angielskie, liść laurowy. Przykrywamy garnek pokrywką i dusimy na małym ogniu przez 1 godzinę 20 minut. Do momentu miękkości mięsa.

Osobno w rondelku lub na patelni roztapiamy masło. Dodajemy mąkę, mieszamy. Chwilę podsmażamy. Przekładamy do garnka z mięsem, mieszamy. Chwilę gotujemy.

Smacznego 🙂

dania główne · placuszki,naleśniki,gofry

Zapiekane naleśniki z mięsem i pieczarkami

Naleśniki napełnione po same brzegi pysznym mięsnym nadzieniem z dużą ilością pieczarek oraz chrupiącym wierzchem. Przepis Policzona Szama .

Składniki na naleśniki : ( 8-10 sztuk – 22-23 cm )

  • 160 g mąki pszennej
  • 160 g mleka 3,2 % ( u mnie 1,5 % )
  • 120 ml wody gazowanej + 20-30 ml ( zastąpiłam mlekiem )
  • 2 jajka M
  • 20 ml oleju
  • sól

Wszystkie wyżej wymienione składniki przekładamy do miski. Za pomocą miksera miksujemy na gładką masę. Odstawiamy na 5-10 minut. Po tym czasie można dolać 20-30 ml wody i ponownie wymieszać. Masa powinna mieć konsystencję śmietanki.

Na gorącą patelnię wylewamy partiami niepełną chochlę ciasta. Patelnię można uprzednio posmarować odrobiną oleju rozprowadzając go za pomocą ręcznika papierowego ale nie ma takiej konieczności. Ja smażyłam na suchej patelni. Naleśniki smażymy z obu stron na złoty kolor. Odkładamy.

Nadzienie :

  • 800 g mięsa mielonego najlepiej z łopatki wieprzowej ( użyłam wołowo-wieprzowego )
  • 800 g pieczarek
  • 1 większa cebula
  • 4 ząbki czosnku
  • 500 g passaty pomidorowej
  • 40 ml oleju
  • sól, pieprz, chili, oregano, rozmaryn, tymianek, zioła prowansalskie,
  • starty żółty ser ok 10 g na porcję

Cebulę tniemy w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę. Pieczarki oczyszczamy. Nie ma potrzeby obierania ale ja swoje zawsze obieram. Tarkujemy na tarce na dużych oczkach. Odstawiamy.

Na dużej patelni rozgrzewamy olej. Wrzucamy całe mięso. Zostawiamy na chwilę aż się dobrze przysmaży z jednej strony dopiero potem zaczynamy mieszać. Kiedy mięso będzie już usmażone doprawiamy solą oraz pieprzem. Dodajemy cebulę i dalej smażymy aż cebula zmięknie i straci surowość. Kolejno dodajemy czosnek oraz przyprawy. U mnie zioła prowansalskie 2 łyżki ( u Mateusza rozmaryn ) oraz łyżeczka oregano, odrobina płatków chili. Ale każdy może dodać takie zioła jakie lubi. Mieszamy i jeszcze chwilę przesmażamy.

Następnie dodajemy połowę pieczarek. Solimy aby puściły soki. Smażymy aż stracą surowość, zmniejszą objętość a woda odparuje. Dopiero wtedy dodajemy drugą połowę również delikatnie dosalając. Uważajcie aby nie przesadzić z ilością soli. Kiedy pieczarki będą usmażone, woda odparuje, doprawiamy pieprzem, wlewamy passatę pomidorową. Dodajemy 1 łyżeczkę oregano ( ja dodałam wcześniej więc drugi raz już nie dodawałam ). Mieszamy i chwilę zostawiamy na ogniu aż woda z passaty odparuje. Po tym czasie próbujemy farsz i ewentualnie doprawiamy. Farsz nie powinien pływać w płynach. Niestety u mnie nie odparowały wszystkie płyny więc przed nadzieniem naleśników farsz przełożyłam na sitko aby odprowadzić większość soków.

Farsz rozdzielamy na 8-9 naleśników. Na każdym naleśniku prawie na jego środku nakładamy farsz. Po czym zwijamy w roladę. Ja swój zawijałam jak gołąbki czyli zawijałam najpierw prawy i lewy bok a potem od dołu zwijałam w roladę. dzięki temu farsz nie wypadał.

Naleśniki przekładamy do naczynia żaroodpornego. Posypujemy startym żółtym serem. Zapiekamy w temperaturze 200 stopni C przez 10-12 minut. Ja zapiekałam w Air fryer w temperaturze 180 stopni 9-10 minut.

Gotowe, zawinięte naleśniki można włożyć do lodówki i zapiec bezpośrednio przed podaniem.

Smacznego 🙂

ciasta

Fit snickers Ewy Chodakowskiej

W książce Ewy Chodakowskiej i Marty Kielak ” Fit and Sweet ” ciasto nosi nazwę orzechowca ale dla mnie to po prostu ciasto snickers w fit wersji. Dość gruby kruchy spód z mąki kukurydzianej, której zawdzięcza swój żółty kolor, warstwa masła orzechowego, musu z daktyli, orzechów i czekolady. Bardzo smaczne i zaskakująco słodkie, wyjątkowo syte.

Składniki na spód :

  • 150 g mąki kukurydzianej
  • 20 g oleju rzepakowego
  • 3 żółtka
  • 1 jajko

Z wyżej wymienionych składników wyrabiamy gładkie i jednolite ciasto. Ciasto może się kruszyć choć moje lepiło się idealnie. Gotowym ciastem wykładamy spód keksówki o długości 23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 15 minut. Po upieczeniu studzimy spód.

Składniki na wierzch :

  • 100 g masła orzechowego bez soli
  • 125 g suszonych daktyli bez pestek
  • 1/2 szklanki orzeszków ziemnych niesolonych ( u mnie prażone, niesolone )
  • 50 g gorzkiej czekolady powyżej 80 % zawartości miazgi kakaowej ( u mnie 60 % )

Daktyle zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na na 10 minut lub do momentu aż zmiękną. Następnie wylewamy wodę a daktyle miksujemy na gładką masę. Studzimy.

Na ostudzony spód wykładamy masło orzechowe, na masło masę daktylową, a na daktyle orzechy. Ciasto wkładamy na 15 minut do zamrażarki. W międzyczasie roztapiamy czekoladę nad kąpielą wodną.

Ciasto wyciągamy z zamrażarki. Wierzch polewamy roztopioną czekoladą. Ciasto przechowujemy w lodówce.

Smacznego 🙂

pączki

Szybkie czekoladowe mini pączki

Najbardziej ciesząca się uznaniem forma pączków ze względu na ich szybkość i prostotę przygotowania. Wariacji na ich temat znajdziecie mnóstwo na moim blogu. Dzisiaj proponuję wersję czekoladową z gałka muszkatołową. Jeśli nie przepadacie za smakiem gałki można dodać cynamon, goździki lub inną przyprawę korzenną. Pączki są miękkie w środku a wierzch okala cienka warstwa chrupiącej skórki. Przepis z Love bakes good cakes .

Składniki :

  • 1 szklanka pełnotłustego zimnego mleka
  • 1 duże zimne jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilli
  • 5 łyżek roztopionego masła lekko ostudzonego
  • 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 1/3 szklanki gorzkiego kakao
  • 3 łyżki cukru ( użyłam cukru kokosowego )
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/8 łyżeczki soli

Ponad to :

  • olej do głębokiego smażenia

Mleko, jajko i ekstrakt waniliowy mieszamy do połączenia. Dodajemy zimne masło, mieszamy. W tym momencie w mleku powstaną małe grudki. Jest to zamierzony efekt.

W drugiej misce mieszamy wszystkie suche składniki : mąkę, kakao, cukier, proszek do pieczenia, sól.

Mokre składniki przelewamy do suchych. Mieszamy za pomocą łopatki kuchennej do połączenia składników.

Na rozgrzanym oleju smażymy niewielkie porcje ciasta wykładając je np. za pomocą dwóch łyżeczek. Smażymy ok 5-7 minut. Gotowe wykładamy na ręcznik papierowy.

Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem co ja zawsze czynię lub możemy je dodatkowo obtoczyć w glazurze.

Glazura :

  • 1 i 1/2 szklanki cukru pudru
  • 3 i 1/2 łyżki mleka
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Wszystkie składniki glazury mieszamy na jednolitą masę. Pączki zanurzamy w glazurze pozwalając aby jej nadmiar spłynął. Odkładamy na kratkę lub papier do pieczenia.

Smacznego 🙂

ciasta

Szybkie ciasto do kawy

Ucierane ciasto, które zawsze dobrze smakuje. Przepis z bloga Cztery fajery .

Składniki :

  • 2 czubate szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 5 średnich jajek
  • 1 szklanka drobnego cukru. Można dodać 1-2 łyżki mniej ( u mnie cukier trzcinowy )
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 200 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 2 łyżki kakao lub 300 g sezonowych owoców

Mąkę, proszek do pieczenia, sól przesiewamy. Odstawiamy.

Jajka oraz cukry miksujemy na jasny, puszysty krem. Następnie cały czas miksując dodajemy cienką stróżką olej. Na koniec wsypujemy wcześniej wymieszaną mąkę i za pomocą szpatułki kuchennej wszystko razem mieszamy na jednolitą masę.

Do osobnej miski przekładamy 1/3 masy i dodajemy kakao. Dobrze mieszamy.

Do keksówki o długości ok 26 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia przekładamy połowę jasnej masy. Na wierzch przekładamy cała masę kakaową a na nią resztę jasnej masy. Za pomocą patyczka lub widelca należy przemieszać delikatnie ciasto.

Jeśli chcecie użyć owoców zamiast kakao to całą masę należy przelać do formy a na wierzchu poukładać owoce.

Ciasto pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 45-50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Błyskawiczne ciasto cynamonowe

Cynamonowe wypieki to jedne z najbardziej lubianych u mnie w domu. Kiedy nie mam czasu piec bułeczek z cynamonem z pomocą przychodzą przepisy na ciasta takie jak to. Ciasto bardzo mocno mnie zaskoczyło w prostocie i szybkości swojego wykonania i smaku jaki ze sobą niesie. Mocno cynamonowe z chrupiącą cukrową skorupką na wierzchu. Przepis z bloga Różowa patera.

Składniki :

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 szklanka oleju
  • 1 szklanka mleka
  • 3/4 szklanki cukru ( użyłam trzcinowego )
  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki soli

Posypka :

  • 3/4 szklanki brązowego cukru ( użyłam trzcinowego )
  • 2 łyżeczki cynamonu

Ponad to :

  • 100 g roztopionego przestudzonego masła

Do jednej miski przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Dodajemy cukry, sól. Odstawiamy.

W drugiej misce umieszczamy jajka, olej, mleko. Mieszamy za pomocą trzepaczki aż składniki dobrze się połączą.

Mokre składniki przelewamy do suchych i miksujemy aż powstanie gładka, jednolita masa bez grudek. Odstawiamy.

Składniki na posypkę mieszamy w niewielkiej misceczce.

Blachę o wymiarach ok 23 x 27 cm wykładamy papierem do pieczenia. Na dno blachy wylewamy połowę ciasta. Następnie wierzch posypujemy połową posypki cukrowo cynamonowej. Drugą połowę ciasta wykładamy na wierzch posypki i dokładanie równamy wierzch ciasta. Wierzch posypujemy równomiernie drugą połową posypki a na posypkę wylewamy roztopione masło tak aby pokryło cały wierzch.

Ciasto pieczemy w 180 stopniach C z termoobiegiem ( lub bez termoobiegu w temperaturze 190 stopni C ) przez 30 minut. Ja piekłam w 180 stopniach C bez termoobiegu przez 40 minut.

Smacznego 🙂