dania główne · kolacje,śniadania · przekąski,zakąski,przystawki

Kotleciki z ciecierzycy

Warzywne kotlety na bazie ciecierzycy napakowane mnóstwem dodatków. Syte, świeże w smaku, na bogato. Idealne na obiad, lunch, przekąskę. Przepis Ela Vegan .

Składniki :

  • 1 czerwona cebula
  • 150 g ugotowanej kukurydzy w kolbie
  • 1 średnia papryka
  • 2 ząbki czosnku
  • sok z 1/2 limonki
  • 1 puszka ( 440 g ) ciecierzycy ( przepłukanej i z grubsza osuszonej )
  • 1 łyżeczka mielonego kuminu
  • 1 łyżeczka suszonej, mielonej cebuli w proszku
  • 1/2 łyżeczki oregano
  • 1/2 łyżeczki mielonej wędzonej papryki
  • 1/4 łyżeczki suszonych płatków chili
  • 2/3 łyżeczki soli
  • pieprz do smaku
  • 60-80 g (2/3 szklanki ) mąki z ciecierzycy lub pszennej
  • 2-3 łyżki posiekanego szczypiorku
  • garść posiekanej natki pietruszki

Do malaksera przekładamy z grubsza pociętą cebulę, czosnek oraz paprykę. Dokładamy sok z limonki, ciecierzycę, wszystkie przyprawy. Miksujemy pulsacyjnie w malakserze aż składniki się rozdrobnią ale nie na gładką papę.

Dodajemy mąkę z ciecierzycy, chwilę miksujemy. Z kolby kukurydzy wycinamy nasiona. Wrzucamy do malaksera razem ze szczypiorkiem. Ponownie krótko miksujemy. Na koniec dorzucamy natkę pietruszki. Mieszamy.

Z masy formujemy kotleciki. Smażymy na złoty kolor z obu stron na rozgrzanej patelni z niewielką ilością oliwy lub oleju.

Podajemy z ulubionym sosem jogurtowym. Idealnie będzie pasował TEN

Smacznego 🙂

dania główne

Schab w sosie własnym

Rozpadające się kawałki mięsa zatopione w aromatycznym sosie ze sporą ilością cebuli. Uwielbiamy do ryżu, puree ziemniaczanego ale i kasze są tu mile widziane. Sos zawsze robię z podwójnej porcji. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 600 g schabu bez kości w plastrach, rozbitego,wystekowanego
  • 3 łyżki oleju
  • 1 duża cebula pocięta w piórka
  • sól, pieprz
  • 500 ml gorącego bulionu lub rosołu
  • 1 łyżeczka mielonej papryki
  • 2 listki laurowe
  • 3 ziela angielskie
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki mąki

W szerokim garnku rozgrzewamy łyżkę oleju. Wrzucamy cebulę i podsmażamy aż się zeszkli. Po tym czasie cebulę zsuwamy na boki garnka. Dodajemy oliwę jeśli jest taka potrzeba i wkładamy plastry mięsa. Obsmażamy je z obu stron na złoty kolor. Ja obsmażam swoje partiami po 2-3 kawałki. Obsmażone mięso solimy oraz pieprzymy.

Wlewamy gorący bulion. Dodajemy mieloną paprykę, ziele angielskie, liść laurowy. Przykrywamy garnek pokrywką i dusimy na małym ogniu przez 1 godzinę 20 minut. Do momentu miękkości mięsa.

Osobno w rondelku lub na patelni roztapiamy masło. Dodajemy mąkę, mieszamy. Chwilę podsmażamy. Przekładamy do garnka z mięsem, mieszamy. Chwilę gotujemy.

Smacznego 🙂

dania główne · placuszki,naleśniki,gofry

Zapiekane naleśniki z mięsem i pieczarkami

Naleśniki napełnione po same brzegi pysznym mięsnym nadzieniem z dużą ilością pieczarek oraz chrupiącym wierzchem. Przepis Policzona Szama .

Składniki na naleśniki : ( 8-10 sztuk – 22-23 cm )

  • 160 g mąki pszennej
  • 160 g mleka 3,2 % ( u mnie 1,5 % )
  • 120 ml wody gazowanej + 20-30 ml ( zastąpiłam mlekiem )
  • 2 jajka M
  • 20 ml oleju
  • sól

Wszystkie wyżej wymienione składniki przekładamy do miski. Za pomocą miksera miksujemy na gładką masę. Odstawiamy na 5-10 minut. Po tym czasie można dolać 20-30 ml wody i ponownie wymieszać. Masa powinna mieć konsystencję śmietanki.

Na gorącą patelnię wylewamy partiami niepełną chochlę ciasta. Patelnię można uprzednio posmarować odrobiną oleju rozprowadzając go za pomocą ręcznika papierowego ale nie ma takiej konieczności. Ja smażyłam na suchej patelni. Naleśniki smażymy z obu stron na złoty kolor. Odkładamy.

Nadzienie :

  • 800 g mięsa mielonego najlepiej z łopatki wieprzowej ( użyłam wołowo-wieprzowego )
  • 800 g pieczarek
  • 1 większa cebula
  • 4 ząbki czosnku
  • 500 g passaty pomidorowej
  • 40 ml oleju
  • sól, pieprz, chili, oregano, rozmaryn, tymianek, zioła prowansalskie,
  • starty żółty ser ok 10 g na porcję

Cebulę tniemy w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę. Pieczarki oczyszczamy. Nie ma potrzeby obierania ale ja swoje zawsze obieram. Tarkujemy na tarce na dużych oczkach. Odstawiamy.

Na dużej patelni rozgrzewamy olej. Wrzucamy całe mięso. Zostawiamy na chwilę aż się dobrze przysmaży z jednej strony dopiero potem zaczynamy mieszać. Kiedy mięso będzie już usmażone doprawiamy solą oraz pieprzem. Dodajemy cebulę i dalej smażymy aż cebula zmięknie i straci surowość. Kolejno dodajemy czosnek oraz przyprawy. U mnie zioła prowansalskie 2 łyżki ( u Mateusza rozmaryn ) oraz łyżeczka oregano, odrobina płatków chili. Ale każdy może dodać takie zioła jakie lubi. Mieszamy i jeszcze chwilę przesmażamy.

Następnie dodajemy połowę pieczarek. Solimy aby puściły soki. Smażymy aż stracą surowość, zmniejszą objętość a woda odparuje. Dopiero wtedy dodajemy drugą połowę również delikatnie dosalając. Uważajcie aby nie przesadzić z ilością soli. Kiedy pieczarki będą usmażone, woda odparuje, doprawiamy pieprzem, wlewamy passatę pomidorową. Dodajemy 1 łyżeczkę oregano ( ja dodałam wcześniej więc drugi raz już nie dodawałam ). Mieszamy i chwilę zostawiamy na ogniu aż woda z passaty odparuje. Po tym czasie próbujemy farsz i ewentualnie doprawiamy. Farsz nie powinien pływać w płynach. Niestety u mnie nie odparowały wszystkie płyny więc przed nadzieniem naleśników farsz przełożyłam na sitko aby odprowadzić większość soków.

Farsz rozdzielamy na 8-9 naleśników. Na każdym naleśniku prawie na jego środku nakładamy farsz. Po czym zwijamy w roladę. Ja swój zawijałam jak gołąbki czyli zawijałam najpierw prawy i lewy bok a potem od dołu zwijałam w roladę. dzięki temu farsz nie wypadał.

Naleśniki przekładamy do naczynia żaroodpornego. Posypujemy startym żółtym serem. Zapiekamy w temperaturze 200 stopni C przez 10-12 minut. Ja zapiekałam w Air fryer w temperaturze 180 stopni 9-10 minut.

Gotowe, zawinięte naleśniki można włożyć do lodówki i zapiec bezpośrednio przed podaniem.

Smacznego 🙂

dania główne

Pieczone klopsiki drobiowe

Bardzo aromatyczne, szybkie w przygotowaniu. Klopsiki świetnie będą pasowały do ryżu, kasz czy ziemniaków. Idealnie nadadzą się również jako przekąska na wszelkiego rodzaju przyjęciach. Przepis z książki Kitty Greenwald ” Życie jest zbyt krótkie na siekanie cebuli „.

Składniki :

  • 675 g mielonego mięsa z kurczaka
  • 1/2 szklanki startego parmezanu ( zastąpiłam cheddarem )
  • 1 duże jajko
  • 2 kromki białego chleba bez skórki porwanego na kawałki ( ja wyszarpałam miąższ z dwóch niedużych bułek pszennych )
  • 1/2 cebuli z grubsza posiekanej
  • 3 ząbki czosnku rozgniecione i obrane
  • 1/4 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki świeżej natki pietruszki z grubsza posiekanej
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 i 1/2 łyżeczki suszonego oregano
  • 1 i 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu ( dałam tylko 1/2 łyżeczki )

Wszystkie składniki oprócz mięsa przekładamy do malaksera i bardzo drobno miksujemy. Następnie powstałą masę łączymy z mięsem. Chwilę wyrabiamy.

Dużą blachę w którą wyposażony jest każdy piekarnik wykładamy papierem do pieczenia, który delikatnie natłuszczamy niewielką ilością oliwy z oliwek.

Za pomocą wilgotnych dłoni formujemy z masy niewielkie kulki, które układamy na wcześniej przygotowanej blasze.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 30-40 minut aż będą rumiane.

Smacznego 🙂

dania główne

Gulasz z kurczaka w warzywach

Jeśli szukacie przepisu na odmienny gulasz taki bardziej z charakterem to ten Wam na pewno przypasuje. Kurczak ( w oryginale indyk ) ma wyrazisty smak a otulający go sos z warzywami delikatnie łagodzi intensywność przypraw. Przepis z bloga Co do jedzenia .

Składniki :

  • 700 g filetu z piersi kurczaka lub indyka
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu
  • 1 duża cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 1chilli żółte ( pominęłam, użyłam chilli w proszku do smaku )
  • 2 liście laurowe
  • 3 kulki ziela angielskiego
  • 2 łyżki masła
  • 1 łyżka oliwy z oliwek ( u mnie olej rzepakowy )
  • 50 g suszonych pomidorów
  • 1 marchew
  • 1 łyżka wędzonej papryki w proszku
  • 2 łyżeczki suszonego oregano
  • 1 łyżeczka kurkumy w proszku
  • 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne ( użyłam mniej ostrej papryczki chilli )
  • sól do smaku
  • 200 ml wrzącej wody
  • 300 ml śmietanki 36 %
  • natka pietruszki do posypania ( opcjonalnie )

Cebulę, marchew oraz suszone pomidory tniemy w niewielką kostkę.

Mięso płukamy, osuszamy. Tniemy w mniejsze kawałki. Doprawiamy kurkumą, wędzoną papryką, oregano, solą, pieprzem. Dodajemy mąkę pszenną, mieszamy.

Na patelni rozgrzewamy masło z olejem. Smażymy kurczaka z obu stron na rumiano. Kiedy kurczak będzie gotowy odkładamy go na talerz a na tej samej patelni podsmażamy cebulę pociętą w kostkę. Następnie dokładamy czosnek przeciśnięty przez praskę oraz jeśli używamy drobno pokrojoną żółtą papryczkę chili. Smażymy przez minutę. Dodajemy pociętą marchew oraz suszone pomidory. Smażymy jeszcze 3 minuty mieszając. W międzyczasie dodajemy liść laurowy i ziele angielskie.

Wlewamy wodę oraz śmietanę. Całość doprowadzamy do wrzenia. Dokładamy wcześniej podsmażone mięso, przykrywamy pokrywką i gotujemy 15-20 minut. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki.

Smacznego 🙂

dania główne

Pulpeciki w sosie carbonara

Szybkie pulpety otoczone kremowym sosem z kawałkami bekonu. Mogą być lekko pikantne lub łagodne w zależności jak ostrej papryczki użyjecie. Przepis Kwestia Smaku .

Składniki :

  • 500 g mielonego mięsa drobiowego lub wieprzowego ( użyłam drobiowego )
  • 1 łyżka sosu sojowego ( opcjonalnie )
  • 1/3 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
  • 1/3 łyżeczki ostrej papryki w proszku
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 jajko
  • 2 łyżki bułki tartej
  • 1 i 1/2 szklanki bulionu lub rosołu
  • 150 g cienkiego boczku lub szynki suszonej, pancetty
  • 1/3 szklanki słodkiej śmietanki 30% lub 18 %
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • sól, pieprz
  • mąka do obtoczenia pulpetów

Mięso wkładamy do miski. Doprawiamy ok 1/2 łyżeczką soli, i 1/2 łyżeczki pieprzu. Dodajemy obie papryki, sos sojowy, bułkę tartą, jajko, czosnek przeciśnięty przez praskę. Wyrabiamy dobrze masę mięsną. Następnie formujemy pulpeciki mniejsze od orzecha włoskiego, które obtaczamy w mące.

Pulpeciki smażymy na niewielkiej ilości rozgrzanego oleju na złoto ze wszystkich stron.

W szerokim rondlu umieszczamy bulion. Doprowadzamy do wrzenia. Wkładamy obsmażone pulpety. Gotujemy pod przykryciem 20 minut. W międzyczasie przemieszać parę razy.

Bekon pokroić w kostkę. Obsmażyć na rozgrzanej patelni aż stanie się rumiany i chrupiący. Bekon przekładamy do gotujących się pulpetów. Gotujemy dodatkowe 5 minut.

Na koniec wlewamy śmietankę oraz dodajemy natkę pietruszki. Gotujemy 1-2 minuty bez przykrycia.

Smacznego 🙂

dania główne

Kotlety mielone prowansalskie

Pyszne kotlety mielone. Soczyste pełne smaku suszonych ziół oraz suszonych pomidorów. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 1/2 kg mięsa mielonego ( u mnie z kurczaka )
  • 1/2 cebuli
  • 1 mała czerstwa bułka ( u mnie 2-3 łyżki bułki tartej )
  • 3 łyżki pasy z suszonych pomidorów ( robiłam sama poprzez zmiksowanie suszonych pomidorów na pastę ) lub 3 łyżki drobno posiekanych suszonych pomidorów z oliwy.
  • sól, pieprz
  • 1 łyżka suszonych ziół prowansalskich
  • 1 jajko

Ponad to :

  • bułka tarta do obtoczenia
  • mleko lub woda
  • masło klarowane, olej do smażenia

Bułkę zalewamy mlekiem lub wodą. Odstawiamy na 10 minut do namoczenia.

Do miski wkładamy mięso mielone, pastę z suszonych pomidorów, startą na tarce o drobnych oczkach cebulę, zioła, jajko, sól, pieprz oraz odciśniętą z mleka bułkę. Całość dokładnie wyrabiamy rękoma. Następnie zwilżonymi w wodzie dłońmi formujemy kotlety, które obtaczamy w bułce tartej.

Kotlety obsmażamy z obu stron na średnim ogniu na rozgrzanym tłuszczu. Następnie przekładamy je do naczynia żaroodpornego i wstawiamy do piekarnika ( bez nakrycia ) nagrzanego do 150 stopni C. Pieczemy 15 minut.

Smacznego 🙂

dania główne

Pulpeciki z kiełbasy w kremowym sosie

Ekspresowy, prosty i pyszny sos z pulpecikami. Przepis Kati Jaakonen z książki ” Hellapoliisi. Kodin suuri keittokirja „

Składniki :

  • 400 g dobrej surowej kiełbasy
  • masło lub olej do smażenia około 2 łyżek
  • 300 ml bulionu
  • 1/2 łyżeczki mielonej słodkiej papryki
  • 200 ml słodkiej śmietanki ( zawsze używam 10 % )
  • 2 łyżki mąki
  • 20-30 kuleczek pogniecionego zielonego pieprzu ( opcjonalnie – ja pomijam )

Tłuszcz rozgrzewamy na patelni. Na patelnię wyciskamy z flaka niewielkie porcje kiełbasy. Obsmażamy ze wszystkich stron na złoty kolor.

Następnie dodajemy bulion oraz paprykę w proszku, mieszamy. Doprowadzamy do wrzenia.

Osobno śmietankę mieszamy razem z mąką tak aby nie było grudek. Wlewamy śmietankę do pulpetów cały czas mieszając. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 5-10 minut lub do momentu aż pulpeciki stracą swoją surowość.

Na koniec dodajemy pokruszony zielony pieprz.

Pulpeciki idealnie pasują do ryżu, kasz, ziemniaków czy makaronu.

Smacznego 🙂

dania główne

Pulpeciki w Airfryer z indyka

Nie wymagające zbyt wiele czasu pełne smaku i aromatu. Osobiście polecam użyć sporo zieleniny podanej w składnikach gdyż doda to decydującego smaku pulpetom. Pulpeciki pieczemy w airfryer ale jeśli ktoś nie posiada z powodzeniem można upiec w piekarniku z tym, że czas pieczenia może się wydłużyć. Przepis Kinga Paruzel .

Składniki :

  • 500 g mięsa mielonego z indyka
  • 1 jajko
  • 1 niewielka czerwona cebula posiekana w drobną kostkę
  • 2 łyżki panko lub bulki tartej
  • 2 łyżki startego parmezanu ( u mnie cheddar )
  • 1 łyżeczka musztardy dijon ( lub innej ostrej – u mnie kozacka )
  • posiekany szczypiorek – ilość wedle uznania ( użyłam dużo )
  • posiekany koperek – ilość wedle uznania ( użyłam dużo )
  • sól, pieprz, wędzona papryka

Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Doprawiamy sola, pieprzem oraz wędzoną paprykę według własnych upodobań smakowych. Całość dobrze mieszamy za pomocą dłoni. Zwilżonymi dłońmi formujemy niewielkie pulpeciki ( mniejsze od orzecha włoskiego ), które układamy luźno w odstępach w koszyku airfryera.

Pieczemy w 180 stopniach C przez 10 ( ja swoje piekłam 15 minut ) w połowie czasu obracając je na drugą stronę.

Smacznego 🙂

dania główne

Marry me kurczak

Kurczak poślub mnie…jest to przepis na pyszne piersi z kurczaka skąpane w sosie. Samo mięso jest miękkie, rozpływa się w ustach. Zarówno sos jak i kurczak jest świetnie doprawiony. Danie pełne smaku i aromatu. Przepis z littlesunnykitchen.com .

Składniki :

  • 3 duże piersi z kurczaka lub 6 już gotowych porcji
  • sól, pieprz
  • 6 łyżek mąki
  • 2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju
  • 2 łyżki masła
  • 1 szklanka śmietanki kremówki
  • 1 szklanka bulionu z kurczaka
  • 1/3 szklanki suszonych, posiekanych pomidorów w oliwie
  • 1/2 szklanki startego na małych oczkach sera parmezan lub innego ulubionego
  • 3 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
  • 1/4 łyżeczki suszonego tymianku
  • 1/4 łyżeczki suszonego oregano
  • 1 łyżeczka suszonych płatków chilli ( użyłam 1/2 łyżeczki mielonego chilli )
  • 1 łyżka świeżych listków bazylii ( opcjonalnie- pominęłam )

Kurczaka myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem. Jeśli kupiliście duże piersi to porcjujemy każdą na pół. Piersi przyprawiamy z obu stron pieprzem i solą.

Na patelni rozgrzewamy olej i jedną łyżkę masła. Kurczaka obtaczamy w mące, otrzepujemy z jej nadmiaru. Smażymy z obu stron aż będzie złoty i całkowicie usmażony. Gotowego kurczaka ściągamy z patelni na talerz. Rozpuszczamy kolejną łyżkę masła i smażymy drugą porcję kurczaka. Gotowego ściągamy na talerz.

Na tej samem patelni podsmażamy czosnek przez 1 minutę. Następnie wlewamy bulion i za pomocą drewnianej łopatki zeskrobujemy wszystkie pozostałości z kurczaka. Kolejno dodajemy śmietankę oraz ser, mieszamy. Gotujemy na średnim ogniu przez kilka minut.

Do sosu dodajemy oregano, tymianek, paprykę, mieszamy. Na koniec dokładamy suszone pomidory, ponownie mieszamy. Doprawiamy pieprzem i solą jeśli jest taka potrzeba. Wkładamy wcześniej usmażonego kurczaka. Pozostawiamy jeszcze kilka minut na ogniu aż całość się pogotuje a sos nieco zgęstnieje.

Smacznego 🙂