ciasta

Ciasto kokosowe ( fit, bez cukru, bez mąki )

Dla wielbicieli kokosa. Mocno kokosowe, na bazie jogurtu lub serka skyr. Bez dodatku cukru. Może być również bezglutenowy. Nie wymaga użycia miksera. Składniki mieszamy tylko w jednej misce. Przepis Ona ciągle gotuje.

Składniki :

  • 3 jajka
  • 300 g skyru lub jogurtu naturalnego
  • 120 g wiórków kokosowych
  • 60 g mąki migdałowej lub orkiszowej
  • 60 g erytrytolu lub innego ulubionego słodzika
  • 1/2 łyżeczki do pieczenia
  • 2 krople ekstraktu waniliowego lub śmietankowego

Wszystkie składniki przekładamy do jednej miski. Mieszamy za pomocą rózgi kuchennej, szpatułki lub łyżki aż składniki dobrze się połączą. Przekładamy do formy o średnicy ok 18 cm ( u mnie nieco mniejsza ) wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 30 minut lub do tzw. suchego patyczka. Ja piekłam ok 40 minut ponieważ moja forma była mniejsza.

Przed podaniem można polać polewą z białej czekolady bez cukru a całość udekorować wiórkami kokosowymi.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Placki biszkoptowe fit

Puszyste, delikatne, lekkie, mięciutkie placki jak biszkopciki. Najlepsze zaraz po przygotowaniu. Świeżo ściągnięte z patelni nie mają intensywnego smaku mąki z ciecierzycy ale w miarę czasu leżenia staje się ona bardziej wyczuwalna. Aby temu zapobiec możemy użyć innej mąki np. kokosowej, migdałowej. Przepis Ona ciągle gotuje.

Składniki :

  • 2 jajka
  • 30 g mąki z ciecierzycy*
  • 30 g słodzika ( ksylitol, erytrytol )
  • kropla aromatu ( u mnie migdałowy )
  • 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia

Białka oddzielamy od żółtek.

Białka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy resztę składników. Mieszamy delikatnie do połączenia składników. Smażymy na patelni niewielkie placuszki z obu stron na złoty kolor.

  • Zamiast mąki z ciecierzycy można użyć mąki kokosowej w ilości 15 g maki kokosowej i 5 g mielonego siemienia lnianego lub 30 g mąki kokosowej + dodatkowe jajko
  • Lub mąki migdałowej w ilości 20 g mąki migdałowej i 10 g siemienia lnianego

Smacznego 🙂

desery · inne słodkości

Fit mini szarlotki

Zdrowe szarlotki na dwa kęsy. Bez cukru, zwykłej mąki. Piekłam je już kilka razy. Próbowałam przepis zmodyfikować ale ostatecznie pozostałam tylko przy zamianie mąki. Na mące ryżowej smakują mi najbardziej. Przypominają małe biszkopciki z jabłkami. Problem był taki, że mocno rozlewały się na blasze i były cienkie. Dlatego postanowiłam je upiec w szerszych papilotkach takich jakie wykorzystuje się do pieczenia bułeczek drożdżowych. Przepis Ona ciągle gotuje.

Składniki :

  • 2 jajka
  • 250 g bardzo gęstego jogurtu naturalnego typu grecki
  • 1 jabłko
  • 100 g mąki ryżowej ( w oryginale 50 g mąki kokosowej )
  • 50 g słodzika – ksylitol, erytrol
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego ( dodaję za każdym razem około łyżeczki pasty waniliowej )

Wszystkie składniki oprócz jabłka mieszamy na jednolitą masę.

Jabłko obieramy, wycinamy gniazda nasienne. Kroimy w niewielką kostkę. Dodajemy do ciasta, mieszamy.

Blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia lub papilotkami. Jeśli chcecie piec bezpośrednio na papierze do pieczenia to ciasto nakładamy łyżką w dość sporych odległościach. Najlepiej podzielić je na 6 części. Piekąc w papilotkach należy do każdej wylać po łyżce masy.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 20-25 minut. Góra ciasta powinna być lekko zarumieniona.

Smacznego 🙂

desery · pieczywo słodkie i wytrawne

Fit bułeczki z czekoladą z tostera

Ekspresowe w wykonaniu bułeczki, które pieczemy zaledwie kilka minut w tosterze do chleba. W smaku łudząco przypominają biszkopt tylko bardziej kruchy i mniej wilgotny ze względu na użycie mąki kokosowej. W środku znajdziemy pyszne, czekoladowe nadzienie ale śmiało można nadziać je masłem orzechowym, migdałowym lub innym ulubionym kremem lub zupełnie go pominąć. Przepis Katarzyna Puławska z Ona ciągle gotuje .

Składniki : ( na 4 bułeczki )

  • 2 jajka
  • 1 budyń w proszku bez cukru i najlepiej bez glutenu ( 40 g ) – u mnie bez cukru waniliowy
  • 20 g mąki kokosowej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 20 g erytrytolu lub ksylitolu
  • około 40 go zdrowego kremu czekoladowego

Wszystkie wyżej wymienione składniki ( oprócz kremu czekoladowego ) mieszamy na gładką masę za pomocą rózgi kuchennej. Nakładamy porcję ciasta bezpośrednio na nagrzany toster. Następnie nakładamy po pełnej łyżeczce kremu czekoladowego, który przykrywamy kolejną porcją ciasta. Toster zamykamy i pieczemy do momentu aż bułeczki będą puszyste. Ja piekę 5-6 minut.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Jogurtowe placuszki z tartym jabłkiem

Bardzo smaczne, fit placuszki do zrobienia w ciągu paru chwil. Przepis Gabi Cywinska.

Składniki :

  • 60 g mąki ( użyłam ryżowej )
  • 100 ml jogurtu naturalnego ( w oryginale kefir )
  • 1 jajko
  • 20 g erytrytolu
  • 1 małe jabłko
  • 1/2 – 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

W misce wymieszać : jajko, jogurt, mąkę, erytrytol, cynamon i proszek do pieczenia. Jabłko obieramy, ścieramy na tarce. Dodajemy do masy, mieszamy. Odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie na odrobinie oleju smażymy placuszki na niewielkim ogniu z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

ciasta

Makowiec leniwy 2 ( bez cukru, glutenu, laktozy )

Druga nieco inna propozycja fit makowca, którego robi się w kilka chwil. Nie jest mocno słodki. Najwięcej słodyczy nadaje mu polewa czekoladowa, której nie polecam pomijać bo razem z ciastem stanowi duet idealny, świąteczny. Zamiast aromatu dodałam kandyzowaną w ksylitolu skórkę pomarańczową, żeby zyskał więcej świątecznego charakteru. Przepis Ona ciągle gotuje.

Składniki :

  • 3 jajka
  • 30 g mielonego maku
  • 30 g mąki orzechowej ( użyłam migdałowej )
  • 30 g mąki kokosowej
  • 30 g pokruszonych migdałów ( u mnie kandyzowana w ksylitolu skórka pomarańczy, mniej niż 30 g )
  • 100 ml mleka roślinnego
  • słodzik np. 30 g erytrytolu ( u mnie miód )
  • kropla aromatu migdałowego do ciasta ( pominęłam )

Wszystkie składniki energicznie mieszamy. Masę przelewamy do formy o wymiarach ok18 x 16 cm wcześniej wyłożonego papierem do pieczenia. Pieczemy w 160 stopniach C z termooobiegiem 25 minut lub tak jak ja piekłam w 170 stopniach C 25-30 minut.

Po wystygnięciu polewamy ganache czekoladowym lub roztopioną czekoladą gorzką min. 70 % miazgi kakaowej i białą czekoladą.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Miękkie pierniczki z ziemniakami

Zostało za dużo ziemniaków z obiadu ? Zróbcie pierniki…miękkie, delikatne, puszyste, korzenne. Przepis z bloga Niebo na talerzu .

Składniki : ( Robiłam z połowy porcji. Nie dodawałam jajka. Przepis podaję na całą porcję )

  • 250 g ugotowanych, utłuczonych lub rozgniecionych widelcem ziemniaków. Mogą być te z obiadu ( wykorzystałam puree, które zostało mi z obiadu z dodatkiem masła i mleka )
  • 8 czubatych łyżek miodu
  • 150 g cukru/ ksylitolu/erytrytolu
  • 125 g masła
  • 450 g mąki
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1/2 łyżeczki gorzkiego kakao
  • 1 łyżka przyprawy do pierników
  • 1 jajko
  • ewentulanie 3-4 łyżki posiekanych bakalii np. śliwek, kandyzowanej skórki pomarańczowej, cytrynowej, orzechów, rodzynek itp. ( pominęłam )

Cukier i miód umieszczamy w rondelku. Stawiamy na niewielki ogień i mieszając od czasu do czasu czekamy aż cukier z miodem się rozpuści. Uwaga aby nie doprowadzić do zagotowania masy. Zestawiamy z ognia. Dodajemy masło, pozostawiamy do rozpuszczenia. Na koniec mieszamy aby składniki się połączyły.

W malakserze lub w dużej misce łączymy wszystkie składniki na gładką masę. W zależności od rodzaju mąki oraz rodzaju ziemniaków lub puree jakiego użyjecie wpłynie to na konsystencję ciasta. Ciasto będzie albo zwarte i od razu można będzie wałkować i wycinać pierniki albo zbyt luźne. Moje nie nadawało się od razu do wałkowania. Luźne ciasto należy zawinąć w folię spożywczą dość sporo je spłaszczając i umieścić na 30-45 minut w zamrażarce. Po tym czasie ciasto powinno być już elastyczne. Moje ciasto po 42 minutach było idealne do wałkowania i bardzo dobrze wycinało się ciastka. Kiedy się lekko ogrzało miało konsystencję plasteliny.

Stolnicę oprószamy dość obficie mąką. Ciasto wałkujemy na grubość 5-6 mm ( u mnie nieco cieniej )*. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy partiami w temperaturze 170 stopni C bez termoobiegu lub 160 stopni C z termoobiegiem przez 9 minut.

Pierniki można polukrować.

Smacznego 🙂

*Beata zaznacza, że jeśli ciasto będzie zbyt cienko rozwałkowane to pierniki wyjdą twarde i trzeba będzie czekać aż zmiękną. Moje ciasto było dość cienko rozwałkowane, pierniki również są dużo cieńsze niż w przepisie z, którego korzystałam a mimo to wyszły miękkie i puszyste.

ciasteczka

Ciastka miodowo-migdałowe

Wyraźnie miodowe ciastka z tą kropeczką nad I, którą jest migdał. Migdał nadaje ciastku charakteru i chrupkiego akcentu dlatego nie polecam go pomijać. Ciastka są miękkie i puszyste w środku a jeśli zamiast cukru użyjecie ksylitol albo erytrytol staną się zdrowszą wersją. Przepis z bloga Delicious place.

Składniki : ( na ok 40 sztuk )

  • 300 g mąki pszennej
  • 100 g mielonych migdałów
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 50 g miękkiego masła
  • 200 g miodu
  • 60 g cukru ( u mnie erytrytol )
  • 1 jajko
  • 2 szczypty soli
  • 40 sztuk migdałów do ozdoby ( użyłam podprażonych migdałów ale mogą być surowe lub w skórkach )

Masło, miód, cukier miksujemy za pomocą miksera przez 1 minutę. Dodajemy jajko, miksujemy. Na koniec bezpośrednio do masy przesiewamy mąkę, migdały, sól, sodę oraz proszek do pieczenia. Miksujemy tylko do połączenia składników.

Z masy formujemy kulki za pomocą wilgotnych dłoni. Kulki powinny być nieco mniejsze niż orzech włoski. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odległościach. W środek każdej kulki lekko wciskamy migdała.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 6-7 minut.

Smacznego 🙂

muffinki

Migdałowo-kardamonowe muffiny z jabłkami w cynamonie

Miękkie, puszyste mocno kardamonowe z jabłkami obtoczonymi w cynamonie. Bez cukru bo zamiast niego dodajemy erytrytol ale można dodać inny słodzik jak np. ksylitol. Przepis z miesięcznika ” Leivotaan „

Składniki : ( na 10 sztuk )

  • 50 g masła w temperaturze pokojowej
  • 100 ml erytrytolu lub innego ulubionego słodzika
  • 3 jajka
  • 200 ml mąki pszennej
  • 150 ml mielonych migdałów
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sproszkowanej wanilii ( u mnie 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego )
  • 1 łyżeczka kardamonu

Ponad to :

  • 2 jabłka
  • 2 łyżeczki mielonego cynamonu

Mąkę, zmielone migdały, kardamon, proszek do pieczenia, sproszkowaną wanilię mieszamy w jednej misce. Odstawiamy.

Masło oraz erytrytol miksujemy na jasny, puszysty krem. Kolejno dodajemy po jednym jajku nie przerywając miksowania. Na koniec dodajemy wcześniej wymieszane suche składniki. Mieszamy tylko do połączenia składników.

Jabłka obieramy. Wycinamy gniazda nasienne. Każde jabłko tniemy w ćwiartki a każdą ćwiartkę na 3 części. Jabłka zasypujemy cynamonem i obtaczamy tak aby każdy kawałek był nim oblepiony.

Masę przekładamy do foremek na muffinki wyłożonymi papilotkami. W wierzch każdej wciskamy 3 kawałki jabłka z cynamonem.

Pieczemy w temperaturze 180 stopniach C 20-25 minut.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry z twarogiem

Ostatnio najpopularniejsze gofry na mediach społecznościowych. Wybrałam jeden z przepisów do przetestowania. Nie wszystkie z gofrów wyszły chrupiące ale są smaczne, syte. Bardzo dobrze się smażą i ściągają z gofrownicy. Przepis Czarodziejka81 .

Składniki :

  • 250 g twarogu
  • 3 jajka
  • 2 łyżki cukru, ksylitolu, erytrytolu
  • 250 g mąki orkiszowej – u mnie orkiszowa jasna
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 250 ml mleka
  • 1/4 szklanki oleju

Białka oddzielamy od żółtek.

Twaróg rozcieramy za pomocą widelca ze słodzikiem. Dodajemy żółtka i dalej za pomocą widelca rozcieramy całość. Mąkę i proszek do pieczenia przesiewamy bezpośrednio do roztartego sera. Wlewamy mleko oraz olej. Mieszamy za pomocą trzepaczki lub miksera do połączenia składników. W cieście mogą zostać małe grudki sera.

Osobno białka ubijamy na sztywno. Następnie dodajemy partiami do masy serowej mieszając delikatnie za pomocą łyżki lub szpatułki kuchennej.

Masę porcjami wlewamy na rozgrzaną wcześniej gofrownicę i pieczemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Smacznego 🙂