dania główne

Kurczak w kremowym sosie z dynią i marchewką

Pierwszy raz jadłam to cudowne danie rok temu u mojej kochanej Agusi 🙂 Byłam zachwycona rozpływającym się mięsem, pysznym sosem a dodatek ryżu jaśminowego ( które jadłam pierwszy raz ) idealnie komponowała się z całością. Mogę śmiało powiedzieć, że to danie uzależnia. Dziś na stałe wpisało się w moje domowe menu. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 450 g filetów z kurczaka
  • 2 łyżki mąki
  • 1 mała marchewka
  • 1/2 szklanki startej obranej dyni
  • 1/2 cebuli
  • 300 ml bulionu ( jeśli nie mam dodaję wody )
  • 1 łyżeczka curry w proszku
  • 1/2 łyżeczki mielonej kurkumy
  • 80 ml słodkiej śmietanki kremówki
  • świeże oregano lub świeża pietruszka
  • masło klarowane i oliwa

Filety pociąć na mniejsze kawałki. Posolić, popieprzyć, posmarować oliwą i obtoczyć delikatnie w mące. Na patelni roztopić odrobinę masła klarowanego, wrzucić kurczaka i na większym ogniu obsmażyć na złoty kolor ze wszystkich stron. Kurczaka odkładamy na talerz.

Na tą sama patelnię wrzucić cebulę, zeszklić. Następnie dodać startą marchew oraz dynię. Smażymy jeszcze 3 minuty cały czas mieszając. Dokładamy kurczaka, wlewamy gorący bulion, curry oraz kurkumę, mieszamy, przykrywamy i gotujemy 3 minuty lub do momentu aż mięso straci surowość. Zestawiamy z ognia, wlewamy śmietankę, mieszamy. Ponownie wstawiamy na ogień , chwilę podgrzewamy. Przed podaniem posypujemy oregano lub pietruszką.

Najlepiej zaserwować z ryżem jaśminowym.

Smacznego 🙂

dania główne

Kotlety gryczane z burakiem i marchewką

Coś innego na obiad…kotlety gryczane z dodatkiem buraka, marchewki świetnie odmienią codzienne danie. Bardzo smaczne. Świetnie sprawdzą się do podjadania czy do hamburgerów w zdrowszej wersji lub Wege. Przepis z Kulinarna Polska .

Składniki :

  • 100 g suchej kaszy gryczanej
  • 1 cebula
  • 1 średni burak
  • 1 średnia marchew
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 jajka
  • trochę pełnoziarnistej mąki
  • otręby żytnie ( u mnie płatki owsiane )
  • sól, pieprz
  • majeranek

Kaszę gryczaną gotujemy do miękkości.

W międzyczasie cebulę siekamy w niewielką kostkę i podsmażamy na oleju na złoty kolor.

Ugotowaną kaszę przekładamy do miski, dodajemy startego na grubych oczkach buraka oraz marchew. Dokładamy posiekany czosnek, wcześniej podsmażoną cebulę. Przyprawiamy solą, pieprzem oraz majerankiem. Wbijamy jajka, mieszamy. Przekładamy całość do malaksera i miksujemy chwilę na wolnych obrotach ale nie na gładko jedynie tyle aby składniki miały drobną konsystencję. Można również zmiksować blenderem ręcznym.

Masę przekładamy z powrotem do miski. Dodajemy mąkę, mieszamy. Formujemy kotlety, które obtaczamy w otrebach lub płatkach. Smażymy na rozgrzanym oleju na złoty kolor z obu stron.

Smacznego 🙂

dania główne

Placki z cukinii

Placki z cukinii w nieco innej odsłonie z dodatkiem marchwi, kukurydzy, przypraw. Bardzo smaczne. Ogromnym plusem i w sumie dzięki temu zdecydowałam się je upiec jest to, że nie rozpadają się w trakcie smażenia i przewracania. Przepis z bloga Gotuję bo lubię.

Składniki : ( składniki na ok 10 placków )

  • 550 g młodej, cienkiej cukinii
  • 200 g marchewki
  • 100 g startego żółtego sera ( Kasia poleca goudę. Ja użyłam innego żółtego i mojego ulubionego cheddara )
  • 100 g kukurydzy konserwowej
  • 100 g mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1 pełna łyżeczka suszonej cebuli ( nie miałam, zastąpiłam prażoną )
  • 1 łyżeczka ziół włoskich ( dowolnej mieszanki )
  • 1/2 łyżeczki granulowanego czosnku
  • 1/3 łyżeczki chilli

W niewielkiej misce łączymy mąkę z przyprawami.

Cukinię ścieramy na drobnych oczkach tarki ale nie na tych najdrobniejszych. Mają być cienkie niteczki. Mocno odciskamy z soku.

Na tych samych oczkach ścieramy marchew, ser i łączymy razem z cukinią. Dokładamy jajka, kukurydzę, mieszamy. Następnie dosypujemy mąkę z przyprawami i jeszcze raz dobrze mieszamy aż składniki się połączą.

Na rozgrzaną patelnię wlewamy 2 łyżki oleju. Nakładamy porcję warzyw i smażymy na średnim ogniu w miarę cienkie placki na złoty kolor z obu stron. Po ściągnięciu z patelni układamy na talerzu pokrytym ręcznikiem kuchennym aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu.

Do placków można zaserwować sos czosnkowy ale myślę, że świetnie się tez sprawdzą tzatziki.

Smacznego 🙂

dania główne

Bitki z kurczaka w sosie z marchewką i groszkiem

Bardzo smaczny i szybki obiad. Posmakuje na pewno wszystkim domownikom. Przepis z Kulinarna Polska.

Składniki :

  • 4 pojedyncze piersi z kurczaka
  • opakowanie mrożonej marchewki i groszku ( razem 450 g )
  • 1 cebula
  • 1 łyżka mąki plus mąka do panierowania
  • 200 ml śmietanki kremówki ( użyłam śmietanki 10 % )
  • 200 ml mleka
  • pęczek świeżego koperku ( zapomniałam dodać )
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Piersi myjemy, osuszamy. Tniemy wzdłuż na cieńsze kawałki. Rozbijamy delikatnie tłuczkiem, solimy, pieprzymy, panierujemy w mące i smażymy na oleju z obu stron na złoty kolor. Zdejmujemy z patelni, odkładamy na talerz.

Posiekaną cebulę wrzucamy na tą samą patelnię. W razie konieczności dolewamy odrobinę oleju. Cebulę trzymamy do momentu aż się zeszkli a następnie dorzucamy łyżkę mąki. Mieszamy aż całość połączy się tworząc zasmażkę. Podsmażamy jeszcze ok 1 minuty. Następnie dolewamy śmietankę i mleko mieszając przy tym rózgą kuchenną aby nie było grudek. Doprowadzamy do wrzenia po czym dokładamy groszek i marchewkę. Doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy kurczaka. Gotujemy pod przykryciem przez 10 minut. Na koniec dosypujemy posiekany koperek.

Smacznego 🙂

dania główne

Jak wykorzystać pozostałe mięso z kurczaka

Dość często zostaje mi sporo kurczaka z grilla lub pieczonego. Zawsze wtedy obieram mięso od kości i mrożę. Kiedy nie mam za dużo czasu na przygotowanie obiadu wyciągam moje zamrożone resztki i robię sos z kurczakiem do kaszy gryczanej, kuskusu czy ziemniaków.

Składniki :

  • resztki z kurczaka grillowanego lub pieczonego
  • 1 średnia cebula
  • 200 g słodkiej śmietanki 30-36 %
  • 2-3 szklanki wody
  • 2 łyżki mąki
  • 2 łyżki masła
  • sól, pieprz

Masło roztapiamy w rondelku. Cebulę tniemy w kostkę i chwilę podsmażamy ale tylko do momentu aż się zeszkli. Dodajemy mąkę, mieszamy aż w całości połączy się z masłem i cebulą. Dolewamy śmietankę mieszając całość za pomocą rózgi kuchennej tak aby nie powstały grudki. Doprowadzamy do wrzenia. Następnie dolewamy 2 szklanki wody, mieszamy i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Jeśli sos szybko zacznie gęstnieć dolewamy wody w razie potrzeby w niewielkich ilościach. Następnie do sosu dodajemy kurczaka. Solimy, pieprzymy. Gotujemy jeszcze przez ok 10 minut lub do momentu aż sos zgęstnieje.

Smacznego 🙂

dania główne

Pieczeń wieprzowa w rumianym sosie

Byłam zaskoczona miękkością i kruchością mięsa. Bardzo pyszne danie obiadowe skąpane w ciemnym sosie. Odrobinę dla mnie za słone dlatego następnym razem dodam mniej soli. Nadmiar sosu można wykorzystać drugiego dnia jako osobne danie obiadowe i wymieszać tylko z ugotowanym makaronem.

Składniki :

  • ok 1,2 kg wieprzowiny w kawałku np. karkówka, łopatka,szynka
  • 2 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • kopiata łyżka słodkiej papryki w proszku
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • sól, pieprz
  • olej

W misce mieszamy posiekany czosnek, łyżkę soli ( według mnie za dużo, danie wyszło zbyt słonawe ), pieprz, 3 łyżki oleju. Mieszamy. Mięso nacieramy powstałą marynatą.

Cebulę siekamy w piórka. Mięso przekładamy do większej miski lub garnka w , którym później będziemy je dusić i obkładamy cebulą. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin a najlepiej na noc.

Drugiego dnia mięso obsmażamy z każdej strony na złoty kolor. Pod koniec dodajemy paprykę w proszku. Zalewamy ok 3 szklankami wody. Dokładamy ziele angielskie ( kilka kulek ) i liść laurowy.

Mięso dusimy pod przykryciem 1,5 godziny. W połowie czasu duszenia obróciłam mięso na drugą stronę.

Po tym czasie mięso wyjmujemy z sosu, odkładamy na deskę do krojenia. Z sosu wyjmujemy ziele angielskie i liście laurowe, uzupełniamy wodę jeśli zbyt dużo jej odparowało. Następnie wszystko miksujemy na gładki sos. W połowie szklanki wody mieszamy mąkę tak aby nie było grudek. Dodajemy do sosu, mieszamy. Mięso tniemy w plastry ok 1,5 cm grubości po czym ponownie przekładamy do sosu i dusimy kolejne 20-30 minut. Doprawiamy w razie potrzeby.

Smacznego 🙂

dania główne

Gulasz wieprzowy z piekarnika

Lekko ostry, rozpadające się kawałki mięsa. Gulasz, który nie wymaga za dużo pracy od nas. Smaczny i w całości pieczony w piekarniku. Syci a zarazem rozgrzewa. Przepis z Beszamel.pl

Składniki :

  • 1 kg łopatki wieprzowej
  • 1 cebula
  • 4 ząbki czosnku
  • 3 łyżki ketchupu
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżka oleju
  • 2 łyżki wody
  • 2 łyżki mąki
  • 1 łyżeczka oregano
  • 1 łyżeczka cząbru ( pominęłam )
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka zmielonego pieprzu

Mięso kroimy w kostkę o wielkości mniej więcej sporego kęsa. Cebulę kroimy w piórka, czosnek drobno siekamy.

Keczup, koncentrat, olej, wodę, mąkę i przyprawy przekładamy do miski i miksujemy. Ja je po prostu wymieszałam razem.

Mięso wraz z cebulą, czosnkiem i marynata przekładamy do woreczka do pieczenia lub żaroodpornego naczynia (u mnie garnek do pieczenia ). Dobrze wymieszać składniki razem tak aby mięso było obtoczone w marynacie.

Naczynie/woreczek z mięsem wstawiamy na noc do lodówki albo na minimum 3 godziny.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 1 godzinę i 15 minut.

Smacznego 🙂

dania główne

Kotlety mielone z kurczaka

Kolejna propozycja na obiad, który smakuje i dorosłym i dzieciom. Soczyste, delikatne kotlety z kurczaka. Łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 700 g mięsa mielonego z kurczaka ( w oryginale indyk )
  • 1 czerstwa bułka np. kajzerka
  • mleko do namoczenia
  • 1 cebula
  • jajko
  • sól, pieprz
  • bułka tarta
  • tłuszcz do smażenia

Bułkę przełożyć do miseczki,zalać mlekiem tak aby w całości przykryło bułkę. Odstawić na 10 – 15 minut. Po tym czasie miękką bułkę odciskamy z mleka i wkładamy do miski z mielonym mięsem.

Cebulę ścieramy na małych oczkach, dodajemy do mięsa. Dokładamy jajko, przyprawiamy solą i pieprzem. Dobrze wyrabiamy ręką na dość luźną masę.

Z masy formujemy kotlety, obtaczamy w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron.

Smacznego 🙂

dania główne

Pieczone pałki z kurczaka

Już dawno nie jadłam tak aromatycznego kurczaka,rozpadającego się wręcz. Dzięki leżakowaniu w marynacie mięso przechodzi nią i nie tylko skórka ale całe mięso jest przesiąknięte wszystkimi składnikami. Przepis z bloga Gotuję bo lubię .

Składniki :

  • 1 – 1,2 kg pałek z kurczaka

Marynata :

  • 2 łyżki wody
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżki syropu klonowego ( u mnie miód )
  • 2 łyżki słodkiego sosu sojowego
  • 4 drobno posiekane ząbki czosnku
  • 2 łyżeczki majeranku
  • 1 pokruszony liść laurowy
  • 1 zmiażdżone ziele angielskie
  • 1/3 łyżeczki ostrej papryki
  • sól

Wszystkie składniki marynaty mieszamy razem.

Kurczaka układamy w płaskim naczyniu żaroodpornym i polewamy marynatą. Ja dodatkowo obtoczyłam je aby z każdej strony była marynata.

Mięso przykrywamy folią i wkładamy do lodówki na 24 godziny, a w międzyczasie należy je kilkakrotnie obrócić tak aby całe nią przeszło.

Po tym czasie mięso wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy przez 80 minut ale pierwszą połowę tego czasu pod przykryciem.Ja a raczej mój mąż piekł nieco inaczej bo w 180 stopniach przez 1,5 godziny.

Smacznego 🙂

dania główne

Zapiekanka warzywno-jajeczna z wędliną

Szybka, prosta i wyśmienita zapiekanka. Można ją z powodzeniem wziąć ze sobą do pracy. W przepisie zwiększyłam ilość jajek bo było ich zdecydowanie za mało. Przepis z Kobieceinspiracje.pl .

Składniki :

  • 1 niewielki brokuł
  • ok 500 g szynki ( w kawałku lub w plastrach )
  • 2 jajka ( dałam 5 sztuk )
  • starty żółty ser ( około 2 garście)
  • sól

Brokuła lekko obgotować w osolonej wodzie.

Szynkę pociąć w kostkę. Jajka rozbełtać w misce, doprawić solą.

Dno i ścianki naczynia żaroodpornego smarujemy masłem. Następnie układamy brokuła z szynką. Całość zalewamy jajkami. Wierzch posypujemy startym serem. Pieczemy w temp. 180 stopni przez 20 minut lub do momentu aż jajka będą dobrze ścięte.

Smacznego 🙂