ciasta

Stygnące ciasto jogurtowo-czekoladowe

Tak, tak dobrze przeczytaliście stygnące ciasto czyli ciasto, którego się nie piecze tylko pozostawia w nagrzanym, wyłączonym piekarniku. Pewnie myślicie dlaczego w ten sposób ? Zależało mi, żeby masa się ścięła ale nie zapiekał dość mocno dzięki czemu całość ma knsystencję stałą ale podczas jedzenia delikatnie rozpływa się w ustach. Kolejne zapytanie z kąd ten pomysł, prawda ? Ewa Wachowicz kiedyś robiła ciasto czekoladowe ( również z białej i ciemnej czekolady ) w swoim programie w ten sposób tylko,że jej ciacho opierało się na mące i jajkach. Samo w sobie ciasto nie jest za mocno słodkie ale to też zależy od naszych upodobań smakowych.Jak dla mie w sam raz choć jak komuś mało można dosłodzić więcej lub użyć więcej czekolady. Nikomu nie powinno sprawić problemu a w smaku przypomina mi sernik marmurkowy bez pieczenia, który kiedyś robiłam.

11DSC_2386

Składniki :

  • 2,5 szklanki gęstego jogurtu greckiego lub tureckiego o temperaturze pokojowej
  • 50 g białej czekolady
  • 50 g ciemnej czekolady
  • 3 łyzki cukru pudru
  • 1 łyżeczka ekstraktu kokosowego lub innego
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1 opakowanie budyniu śmietankowego ( 40 g )
  • 1 opakowanie budyniu czekoladowego ( 40 g )

Czekolady rozpuszczamy nad kąpielą wodną. Każdą w osobnym naczyniu.

W jednej misce umieszczamy połowę jogurtu, 1,5 łyżki cukru pudru, ekstrakt waniliowy i budyń czekoladowy. Całość mieszamy do uzyskania jednolitej masy.

W drugiej misce umieszczamy pozostała połowę jogurtu, pozostały cukier puder, ekstrakt kokosowy i budyń waniliowy. I tu również mieszamy całość do połączenia składników i uzyskania gładkiej masy.

Rozpuszczoną ciemną czekoladę przekładamy do miski w, której znajduje się budyń czekoladowy.Miksujemy krótko ale dokładnie aż całosć się połączy.

Białą czekoladę dodajemy do masy z budyniem śmietankowym. Również szybko ale dokładnie miksujemy aż całosć połączy sie w jednolitą masę.

Formę o średnicy 18 cm wykładamy papierem do pieczenia. Na spód wylewamy masę ciemną, równamy wierzch. Na górę nakładamy mase jasną, najlepiej za pomocą łyżki i punktowo aby kolory się nie zmieszały tylko tworzyły warstwy.

Piekarnik nagrzewamy do 250°C. Wstawiamy ciasto, zamykamy piekarnik i wyłączamy go. Ciasto pozostawiamy w piekarniku aż całkowicie ostygnie ok 2 godzin. Po wyjęciu ciasta z piekarnika i ostudzeniu wstawiamy na kilka godzin do lodówki.

Smacznego 🙂

Stygnące ciasto jogurtowo-czekoladowe

czekoladowy miesiąc-luty

ciasta

Jogurtowiec z musem brzoskwiniowym – dla gości

Na pierwszy rzut oka wygląda jak sernik z brzoskwiniami ale nie ma tam ani grama sera chociaż spokojnie i nim można zastapić jogurt. Kakaowy spód rewelacyjnie komponuje się z masa jogurtową, delikatną , puszystą do tego mus z brzoskwiń i kakaowe ciasto na wierzchu. Na pewno zadowoli każdego 🙂 Świetne dla niespodziewanych gości bo chyba nie ma kogoś kto nie lubi takich połączeń a brzoskwinie spokojnie można zastapić innymi owocami. Dodatkowo surowe ciasto można zrobić dzień wcześniej, pozostawić w lodówce a potem tylko użyć a reszta pójdzie już ekspreowo 🙂

 

Jogurtowiec z musem brzoskwiniowym dla gości

Składniki na spód : 

  • 300 g mąki
  • 200 g zimnego masła
  • 100 g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • szczypta soli
  • łyżka kakao
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany 18%

Wszystkie składniki oprócz śmietany umieszczamy w misce. Rozcieramy dłońmi jak przy robieniu kruszkonki a kiedy będzie wyglądało jak kruszonka dodajemy śmietanę i wyrabiamy na jednolitą masę. Ciasto będzie dość miękkie i spokojnie można wymieszać robotem, łyżką lub rękoma. Gotowe zawijamy w folię spożywczą, wkładamy do lodówki na noc lub od razu do zamrażalnika do momentu aż stwardnieje i będzie można zetrzeć na tarce.

Połowę schłodzonego ciasta tarkujemy na dno blaszki ( drugą połowę chowamy do lodówki ) o wymiarach 21×21 cm. Ugniatamy rękoma i wałkujemy szklanką tak aby spód był równy. Całosć nakłuwamy widelcem i pieczemy w temp. 165° przez 25 minut. Wyciągamy, odstawiamy do przestudzenia.

Piekarnik podkręcamy do temp. 180°C a w czasie kiedy spód się chłodzi przygotowujemy masę jogurtową i owoce.

Owoce : 

Do ciasta można użyć innych owoców ale należy pamiętać aby dobrze je odsączyć z nadmiaru płynów/soków i nie mogą być to owoce bardzo wodniste po zmksowaniu jak np. soczyste gruszki )

  • Duża puszka brzoskwiń ( powinno być 7-8 połówek ) 

Owoce bardzo dobrze odsączamy z nadmiaru płynów. Najlepiej zrobić to jeszcze przed upieczeniem spodu. Następnie miksujemy brzoskwinie na gładkie puree. Odstawiamy.

Składniki na masę jogurtową : 

  • 400 g gęstego jogurtu greckiego lub tureckiego
  • 1 budyń waniliowy w proszku ( 40 g )
  • 2 jaja
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 100 g cukru
  • 100 ml zimnej kremówki

Białka odzielamy od żółtek. W jednej misce miksujemy jogurt, budyń, cukier, ekstrakt i żółtka. Krótko tylko do połaczenia składników. Osobno ubijamy białka na sztywną pianę  i osobno kremówkę również na sztywno. 

Do masy jogurtowej dodajemy partiami ubita kremówkę i delikatnie łyżką mieszamy. Następnie tak samo dodajemy ubite na sztywno białka. Mieszamy do momentu aż całosć ładnie się połączy. Masę wylewamy na podpieczony spód. 

Na wierzchu układamy partiami i niedużymi porcjami mus brzoskwiniowy najlepiej za pomocą szerokiej łyżki. Na górę tarkujemy na grubych oczkach pozostałą połowę ciasta kakaowego. Dobrze jest ciast starkować na deskę i delikatnie ułożyć na musie.

Pieczemy w 180ºC przez 45 minut.

Smacznego 🙂 

Jogurtowiec z musem brzoskwiniowym dla gości

 Moje wypieki i desery na każdą okazję

 Przepis dołączam do konkursu organizowanego przez durszlak.pl W, którym do wygrania są ksiażki Dorotki Autorki bloga Moje wypieki.

http://www.mojewypieki.com/info/moje-ksiazki 

ciasta

Kruche ciasto z gruszkami, kruszonką i masą jogurtową

Bardzo fajne ciasto, które można zrobić z dowolnymi owocami a zamiast jogurtu użyć sera. W kompozycji gruszkowej brakowało mi czegoś charakternego jak np. kandyzowana skórka pomarańczowa, której można by było spokojnie dodać sporą łyżkę do owoców lub dżemu pomarańczowego, świetnie spisał by się też kardamon. Zmodyfikowany przepis z bloga Kwestia smaku.
z gruszkami1 (2)

Składniki na kruche ciasto : 

  • 300 g mąki
  • 200 g zimnego masła
  • 100 g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • 1 jajko
  • szczypta soli

Wszystkie składniki posiekać i w miarę szybko zagnieść na gładkie, jednolite ciasto. Schłodzić w lodówce 1-2 godziny lub nieco krócej w zamrażarce. Po tym czasie wyjąć ciasto, połowę zetrzeć na blachę o wymiarach 21×21 cm wyrównać wierzch, ponakłuwać i piec w temp. 160°C aż się zrumieni ( mnie to zajęło jakieś 30 minut ). Wyjmujemy z piekarnika studzimy.Drugą połowę wsadzamy z powrotem do zamrażarki, możecie wykorzystać innym razem bądź do innego ciasta z kruchym spodem lub tartaletek. Takie ciasto można w zamrażarce przechowywać do 3 miesięcy.

Owoce :

  • 850 g gruszek ( waga po obraniu i wycięciu gniazd nasiennych )
  • 1-1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
  • sok z 1 cytryny

Obrane i oczyszczone owoce tniemy w niewielkie kawałki. Dodajemy sok z cytryny, stawiamy na gniazd i gotujemy aż będą mięciutkie ale nie rozpadające się. Ściągamy z ognia. Odlewamy około 1/3 szklanki soku, który wydzielił się podczas prażenia i rozpuszczamy w nim mąkę. Dodajemy do gruszek, mieszamy tak aby nie powstały grudki, odstawiamy.

Masa jogurtowa : 

  • około 700 g gęstego jogurtu greckiego ( po nocnym odsączeniu serwatki powinno być około 380 g )
  • 1 budyń waniliowy lub śmietankowy w torebce 40 g
  • 100 g cukru
  • 2 jaja
  • 100 ml zimnej śmietany kremówki

Dzień przed przygotowaniem ciasta na sitko nakładamy gazę a do niej jogurt. Skręcamy i delikatnie odciskamy nadmiar serwatki. Następnie pozostawiamy w lodówce na noc na sitku umieszczonym nad miską. Mój odciekał 2 doby bo nie mogłam przygotować ciasta wcześniej ale jedna noc spokojnie wystarczy.

Tak odsączony jogurt wkładamy do miski razem z budyniem i cukrem, miksujemy do połączenia składników. Dodajemy jaja i ponownie miksujemy tylko do połączenia składników. Na koniec ubijamy kremówkę na sztywno i dodajemy do masy za pomocą łyżki lub łopatki delikatnie wmieszać w masę jogurtową.

Masę jogurtową wylewamy na wcześniej podpieczony spód. Równamy wierzch i pieczemy 20-25 minut aż góra się zetnie. Po wyjęciu z piekarnika podwyższamy temp. do 180°C

Kruszonka : 

  • 150 g  mąki pszennej
  • 50 g mąki ziemniaczanej
  • 50 g płatków migdałowych
  • 50 g cukru
  • 125 g zimnego masła

Mąki i cukier mieszamy. Dodajemy zimne masło, rozcieramy dłońmi aż powstanie kruszonka. Na końcu dodajemy płatki migdałów , mieszamy, odstawiamy do lodówki.

Na podpieczoną masę serową wykładamy, delikatnie, małymi porcjami owoce. Wierzch posypujemy kruszonką. Pieczemy w temp. 180°C 35 minut.

Smacznego 🙂

z gruszkami1 (1)

ciasta

Ciasto serowo – czereśniowe z polewą jogurtową

Ciasto, które wyrabia się rękoma a po upieczeniu smakuje trochę jak drożdżowiec trochę jak ciasto ucierane. Zrobiłam błąd bo upiekłam ciasto w mniejszej foremce, wyrosło wysokie i dość suche. Możliwe, że to też wina użytego przeze mnie sera.Tak jak dziewczyny pisały w komentarzach to ciasto trzeba zrobić w większej formie wtedy dolna warstwa jest niższa i ciasto w połączeniu z resztą będzie lepiej smakowało. Drugim błędem jaki zrobiłam to dałam niecałe 500 g owoców. Tutaj trzeba dać całe 700 bo dzięki owocom to ciasto zyskuje na smaku i wilgotności. Świetna polewa bardzo dobrze pasuje do reszty. Na pewno upiekę je jeszcze raz tym razem ściśle wedle przepisu. Przepis z bloga Gotuję bo lubię 🙂

P.S

Uratowałam ciasto !!!! Stało się wilgotne i pyszniutkie dzięki napończowaniu. Po dokładne wskazówki zapraszam TUTAJ.

Składniki na ciasto : 

  • 200 g białego sera nie mielonego ( użyłam quark-u odcedzonego wcześniej z nadmiaru serwatki przez noc na gazie i sicie. Pamiętajcie, że przy odcedzaniu musicie użyć więcej sera bo rano będzie znacznie niższa waga )
  • 5 łyżek oleju
  • 150 g cukru
  • 6 łyżek mleka
  • 1 jajo
  • 350 g maki
  • 2 łyżeczki proszku
  • 700 g czereśni

Czereśnie wydrylować i ułożyć na ręczniku papierowym aby odsączyć je z nadmiaru soku.

Mąkę, cukier, proszek łączymy razem. Do osobnej miski wkładamy olej, jajo, mleko i ser. Całość mieszamy ręką, rozgniatając ser aby grudki nie były zbyt duże. Ja ze względu na kremową konsystencję mojego sera wymieszałam wszystko łopatką.  Do masy wsypujemy suche składniki i całość wyrabiamy rękoma. Zagniatamy jak drożdżowe.

Tortownicę o średnicy 26-28 cm ( koniecznie użyjcie takiej dużej )(u mnie 23 cm ) wykładamy papierem do pieczenia i natłuszczamy odrobiną oleju. Ciastem wykładamy dno formy i dociskamy do boków. Na wierzchu układamy owoce. Proponuję je delikatnie wcisnąć.

Pieczemy w temp. 190°C przez 40-45 minut

W tym czasie robimy polewę.

Składniki na polewę : 

  • 1/2 szklanki gęstej śmietany 18% ( użyłam gęstego jogurtu tureckiego )
  • 3 jaja
  • 2 łyżki maki ziemniaczanej ( dałam 40 g budyniu waniliowego )
  • 100 g cukru

Wszystkie składniki polewamy mieszamy na jednolitą, gładką masę.

Po czasie przeznaczonym na pieczenie ciasta wylewamy na wierzch polewę nie wyciągając ciasta z piekarnika a polewę najlepiej zacząć lać po bokach, żeby od jej ciężaru nie zapadł się środek.

Zamykamy piekarnik i pieczemy kolejne 20-30 minut.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik z mascarpone i ricottą

Delikatny, kremowy, mokry, rozpływa się w ustach. Łatwy i szybki w przygotowaniu nie licząc czasu pieczenia. Jak dodacie zamiast mąki budyń to pięknie pachnący budyniem i delikatnym jego smakiem. Nie za słodki ale taki akurat. Zakasać rękawy i piec 😉 Przepis z bloga My little cup.

1sernik2_1001

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być o temp. pokojowej )

  • 500 g twarogu trzykrotnie mielonego ( zmieliłam 2 razy )
  • 250 g serka mascarpone
  • 250 g serka ricotta ( można zrobić samemu przepis Tutaj, zrobiłam ricottę dość suchą z obawy, żeby masa nie był zbyt płynna i przekręciłam go przez maszynkę razem z twarogiem )
  • 400 g gęstej śmietany 18%
  • 5 jaj
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej lub budyniu śmietankowego ( dałam opakowanie 40 g budyniu )
  • 200 g cukru

Wszystkie sery, cukier i mąkę/budyń miksujemy na gładką masę. Następnie dodajemy po jednym jajku i miksujemy na najmniejszych obrotach. Na koniec dodajemy śmietaną, mieszamy do połączenia składników.

Tortownicę o średnicy 21 cm ( u mnie 23 ) wykładamy papierem a boki smarujemy masłem. masę wlewamy do formy. Pieczemy w 175°C przez 15 minut, następnie zmniejszamy temp. do 120°C i pieczemy kolejne 1,5 godziny.

Po upieczeniu wyciągamy sernik, pozostawiamy do ostudzenia. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin a najlepiej na całą noc.

Smacznego 🙂

Sernik z mascarpone i ricottą

Wielkanocne Smaki - edycja IV

serniki

Tradycyjny sernik na herbatnikach

Sernik ten można zrobić również bez spodu czyli herbatników. Ja akurat miałam do zużycia. Sam sernik łatwy i szybki w przygotowaniu nie licząc czasu pieczenia i chłodzenia. Bardzo smaczny, słodziutki, delikatny. Przepis z bloga I Love Bake.

DSC_0290

Składniki : ( wszystkie składniki muszą mieć temp. pokojową)

  • 1 kg białego sera z wiaderka
  • 8 jaj
  • 2 budynie śmietankowe w proszku, słodzone ( przed użyciem przesiałam)
  • 3/4 szklanki cukru
  • 16 g cukru waniliowego
  • 250 g herbatników

Żółtka oddzielamy od białek. Żółtka miksujemy z cukrami na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy budynie i stopniowo po łyżce ser cały czas mieszając. Na końcu z białek ubijamy sztywną pianę i partiami dodajemy do masy serowej mieszając już tylko łopatką lub łyżką, delikatnie.

Blachę o wymiarach 25×35 cm wykładamy papierem do pieczenia. Na papierze ściśle układamy herbatniki. Na nie wylewamy masę serową.

Pieczemy w temp. 180°C przez 40-50 minut. Kiedy się upiecze zostawiamy go w zamkniętym ale wyłączonym piekarniku na 15 minut. Po tym czasie uchylamy lekko drzwiczki piekarnika i zostawiamy go na kolejne 15 minut. Kiedy ostygnie schładzamy w lodówce przez noc.

Smacznego 🙂

serniki 2013

ciasta

Ciasto jogurtowe z jabłkami

Puszyste, miękkie a zarazem wilgotne. Jednym słowem PYCHA !!! W ostatniej chwili zrobiłam je na roczek i jak poprzednie serniczki znikło w trybie natychmiastowym. W pierwotnej wersji z rabarbarem ja wrzuciłam jabłka bo akurat były pod ręką. Przepis z bloga Chili & sugar.

DSC_0150

Składniki :

  • 160 g mąki pszennej
  • 40 g ( opakowanie ) waniliowego budyniu w proszku
  • 1/2 szklanki fruktozy lub 1 szklanka cukru
  • 150 g jogurtu naturalnego ( użyłam tureckiego dość gęstego )
  • 80 g roztopionego, ostudzonego masła
  • 3 jaja
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 200 g rabarbaru pociętego na niewielkie kawałki ( u mnie około 180 g jabłka pokrojonego w niewielką kostkę )

Do jednej miski przesiewamy mąkę, budyń, proszek do pieczenia, mieszamy.

W drugiej misce jaja ubijamy z cukrem na jasny, puszysty krem. Następnie stopniowo dosypujemy mąkę nie przerywając mieszania. Na końcu dodajemy jogurt i stopione masło. Również dodawałam stopniowo. Mieszamy aż masa będzie jednolita. Wsypujemy rabarbar/jabłka mieszamy łyżką.

Ciasto przekładamy do keksówki o długości ok 26 cm wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 190°C przez około 50 minut lub do suchego patyczka.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffinki z advocaatem i nadzieniem budyniowym

Jeśli jeszcze nie wiecie co przygotować dla ukochanej osoby na walentynki to ja mam coś dla Was.

Muffinki są puszyste, aromatyczne, korzenne. Alkoholu nie czuć ale jedząc babeczkę podniebienie daje znać, że jakiś trunek został dodany.Jego dodatek podkreśla smak babeczek 🙂 Do tego z niespodzianką budyniową. Ja jeszcze bym dodatkowo podkręciła smak tego budyniu,najlepiej jakimś alkoholem – na pewno rewelacyjnie by smakowały 🙂 Przepis z TEJ strony.

1092
 
Składniki : ( na 20 muffin z tym, ze ja 12 robiłam w blaszce a pozostałe w silikonowych formach, które są pojemniejsze. Spokojnie 24 muffinki z formy muffinowej wyjdzie )

  • 1 i 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki masła o temp.pokojowej
  • 3 jaja
  • 1 szklanka advocaata
  • 1 łyżeczka extraktu waniliowego
  • 1 łyżeczka extraktu rumowego
  • 2 i 1/4 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/2 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej

Masło ucieramy z cukrem, dodajemy po jednym jaju cały czas miksując. W osobnej misce łączymy suche składniki : Mąkę, sodę, proszek,cynamon,ziele i gałkę. W drugiej mieszamy mokre składniki : extrakty i advocaat. Do masy maślano – jajecznej naprzemiennie dodajemy raz mokre raz suche składniki, cały czas mieszając aż masa będzie jednolita.
 
Ciastem napełniamy formy muffinowe do 2/3 wysokości.Pieczemy w 180 stop. C przez 20-25 minut do suchego patyczka.
 
Nadzienie budyniowe : 

  • 1 szklanka budyniu ( użyłam waniliowego , myślę,ze czekoladowy też by tu świetnie pasował )
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu z rumu 

Tak jak pisałam we wstępie fajnie było by dodać tu jakiś akcent alkoholowy.
 

Ostudzony budyń mieszamy z ekstraktem. Za pomocą szprycy napełniamy każdą ( ostudzoną ) muffinkę po środku.

 
Krem serowy na wierzch : ( mi krem nie wyszedł tak jak powinien bo zamiast serka philadelphia dodałam quark, który jednak tu się nie nadaje bo jest zbyt rzadki. Masa tak czy siak wyszła pyszna tylko, że zamiast nakładać szprycą, maczałam w niej muffinki )
 
Składniki : 

  • 1 opakowanie kremowego serka philadelphia o temp.pokojowej
  • 2 szklanki cukru pudru ( dałam 1 )
  • 1/2 szklanki miękkiego masła
  • 1 i 1/2 łyżki advocaata
  • 1/2 łyżeczki extraktu z rumu

Masło ucieramy z serkiem na jednolitą masę. Cały czas ucierając dodajemy cukier, advocaata i extrakt.  Za pomocą szprycy nakładamy krem na muffinki.

                                            1096

Smacznego 🙂
 

Walentynki 2013 - czym to się je?walentynkowe przepisy

ciasta

Ciasto z truskawkami i kremem budyniowym

Ślinka mi nadal cieknie jak sobie pomyślę o tym cieście. Niby zwykły biszkopt z truskawkami i galaretką ot co z dodatkiem masy budyniowej. Ale ale całość jest niebotycznie pyszna, nie za słodka po prostu cud, miód… 🙂 Z mężem sami wciągliśmy całą blaszkę.  Ciacho to to też smak mojego dzieciństwa i nie tylko. Za każdym razem kiedy jadłam kawałek po kawałku myślałam o babci bo to ona co roku w sezonie truskawkowym robi biszkopt z truskawkami i galaretką. Wprawdzie bez masy budyniowej ale ona w ogóle nie dominuje ciasta. Każda warstwa ma tu coś do powiedzenia. Przepis pochodzi z bloga Mniamusne.

Na zdjęciu nie widać za bardzo odznaczającej się warstwy kremu od biszkoptu tak jak to wyglądało w przepisie z którego korzystałam. Biszkopt wyszedł mi prawie taki jasny jak krem. Ale nie ujmuje to nic w smaku 🙂 Poza tym robiłam w mniejszej blaszce i nie zużyłam całego kremu dlatego u mnie cieńsza warstwa.

716
 
Składniki na biszkopt : 
 

  • 3 jajka
  • 6 łyżek cukru
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  •  szczypta soli

 
Białka ubijamy na sztywną ze szczyptą soli. Następnie cały czas ubijając dodajemy cukier, po jednym żółtku oraz obie mąki wymieszane ze sobą z dodatkiem proszku. Delikatnie całość wymieszać na gładką masę. Przelewamy do formy ( 24x 28 cm u mnie 18×28 cm ). Pieczemy w temp. 180 stopni przez 20 minut. Po upieczeniu odstawiamy do ostygnięcia. Ja dodatkowo zdarłam tą wierzchnią skórkę z biszkoptu żeby krem nie odchodził  ale w przepisie nie ma o tym mowy.
 
Krem budyniowy :
 

  •  2,5szklanki mleka
  •  2 paczki budyniu ( u mnie waniliowy )
  •  2 łyżki krupczatki ( dałam mąkę ziemniaczaną )
  •  2/3 szklanki cukru pudru
  •  1 kostka miękkiego masła

 
Z mleka odlać 1/2 szklanki, resztę zagotować. W odlanym mleku wymieszać budyń z mąką ( tak zeby nie było grudek ). Kiedy mleko się zagotuje wlewamy mleko wymieszane z budyniami cały czas mieszając aż powstanie budyń. Zdejmujemy z ognia, przykrywamy folią spożywczą aby nie powstał kożuch. Odstawiamy do ostygnięcia.
 
Po tym czasie masło miksujemy razem z cukrem pudrem. Stopniowo dodajemy wystudzoną mase budyniową i dalej miksujemy az składniki się połączą. Krem wykładamy na biszkopt.
 
Ponad to :
 

  •  truskawki
  •  2 galaretki truskawkowe lub inne czerwone ( u mnie cytrynowa jedna)

 
Umyte wcześniej truskawki układamy na kremie. Galaretkę przygotowujemy według przepisu na opakowaniu. Zimną, prawie już tężejącą zalewamy truskawki. Wkładamy do lodówki do zastygnięcia, najlepiej na noc.

Smacznego 🙂

                                                707

Smakołyki na pikniki

ciasta

Ciasto budyniowe z truskawkami

Sezon truskawkowy już się powoli kończy, jednak u mnie można jeszcze spokojnie zakupić. Ceny wiadomo nie za niskie, na przetwory nie opłaca się kupować ale na ciacha czy deserki jak najbardziej. Póki mogę wykorzystuję je w słodkościach. Tak więc przedstawiam pyszne, puszyste budyniowe ciacho. Baaaardzo smaczne. Trochę przypomina babkę.

Zrezygnowałam z polewy bo zanim bym ją zrobiła połowy placka już nie było, dlatego szybko porobiłam zdjęcia i pałaszowaliśmy. Chociaż jak widać jeden kawałek już został porwany przez mojego męża 😀 Przepis z bloga Przepisy Aleksandry.

726

Składniki : 

  • truskawki ( około 150 g , u mnie nieco więcej )
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru
  • skrobia kukurydziana albo ziemniaczana ( około 1/2 szklanki – patrz przepis )
  • 4 duże jajka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 200 g ostudzonego roztopionego masła
  • 1,5 łyżeczki esencji waniliowej
  • szklanka cukru

Mąkę z proszkiem przesiewamy. Do szklani wsypujemy budynie, pozostałą objętość szklanki uzupełniamy mąką ziemniaczaną lub skrobią kukurydzianą. Przesiewamy zawartość szklanki do mąki.

Jaja ucieramy z cukrem na puszystą, kremową masę. Cały czas miksując na najmniejszych obrotach dodajemy mąki, roztopione masło i esencję. Miksujemy na gładką, jednolitą masę.

Ciasto wylewamy do tortownicy o średnicy ok. 23 cm wysmarowanej masłem i posypaną kaszą manną lub tak jak u mnie wyłożonej pergaminem.

Truskawki obtaczamy w mące ziemniaczanej i układamy na wierzchu ciasta. Nie wciskamy w ciasto. Moje mało obtoczyłam w mące bo opadły na dno.

Pieczemy w temp. 180°C przez około 40 minut do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

Smakołyki na piknikisłodkie wakacje