dania główne

Gulasz wieprzowy z piekarnika

Lekko ostry, rozpadające się kawałki mięsa. Gulasz, który nie wymaga za dużo pracy od nas. Smaczny i w całości pieczony w piekarniku. Syci a zarazem rozgrzewa. Przepis z Beszamel.pl

Składniki :

  • 1 kg łopatki wieprzowej
  • 1 cebula
  • 4 ząbki czosnku
  • 3 łyżki ketchupu
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżka oleju
  • 2 łyżki wody
  • 2 łyżki mąki
  • 1 łyżeczka oregano
  • 1 łyżeczka cząbru ( pominęłam )
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka zmielonego pieprzu

Mięso kroimy w kostkę o wielkości mniej więcej sporego kęsa. Cebulę kroimy w piórka, czosnek drobno siekamy.

Keczup, koncentrat, olej, wodę, mąkę i przyprawy przekładamy do miski i miksujemy. Ja je po prostu wymieszałam razem.

Mięso wraz z cebulą, czosnkiem i marynata przekładamy do woreczka do pieczenia lub żaroodpornego naczynia (u mnie garnek do pieczenia ). Dobrze wymieszać składniki razem tak aby mięso było obtoczone w marynacie.

Naczynie/woreczek z mięsem wstawiamy na noc do lodówki albo na minimum 3 godziny.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 1 godzinę i 15 minut.

Smacznego 🙂

rybka

Śledzie salsa

Śledzi, które nie są usmażone, upieczone, uwędzone itp. nie jadam ale to mnie nie powstrzymuj przed tym, żeby ich nie zrobić mojemu mężowi, który śledzie bardzo lubi. Przepis skusił mnie swoimi dobrymi opiniami ale również szybkim przygotowaniem.Śledzie zaraz po przygotowaniu można jeść ale ponoć najlepsze są po 2 dniach co potwierdził mężuś i szwagier. Śledzie salsa i u mnie w domu otrzymały bardzo dobre recenzje, zniknęły bardzo szybko więc przekazuję przepis dalej 🙂 Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 10 płatów śledziowych ( 1 kg ) ( użyłam śledzi z zalewy octowej, mogą być również marynowane w oleju )
  • 1/4 szklanki octu 10 % ( jeśli używacie śledzi z zalewy octowej to podczas przygotowywania pomijamy dodawanie octu )
  • 1 cebula
  • 10 łyżek oleju roślinnego
  • 1 liść laurowy
  • 2 kuleczki ziela angielskiego
  • 1 marchewka
  • 1 papryka
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich
  • 1 łyżeczka cukru
  • 200 g koncentratu pomidorowego
  • 4 łyżki pikantnego ketchupu

Śledzie włożyć do miski i wypłukać z soli w zimnej wodzie. Odcedzić i ponownie zalać wodą. Odstawić na 30 minut a w międzyczasie wymienić wodę jeszcze 2-3 razy. Na koniec spróbować kawałek śledzia w celu sprawdzenia, czy są odpowiednio wypłukane. Jeśli korzystamy ze śledzi w zalewie octowej lub z oleju nie robimy tego kroku. Śledzie osuszamy i kroimy na ok 2 cm kawałki.

Śledzie przekładamy do plastikowej lub szklanej miski. Zalewamy octem, mieszamy. Odstawiamy na 30 minut, co jakiś czas przemieszać. Ja również pominęłam ten krok gdyż moje śledzie były z zalewy octowej.

Cebulę kroimy w piórka. Zeszklić na 2 łyżkach oleju razem z liściem laurowym i zielem angielskim ( ok 5 minut ). Dokładamy pokrojoną w słupki marchewkę. Podsmażamy kolejne 3 minuty.

Następnie dokładam pokrojoną w paski paprykę, dolewamy kolejne 2 łyżki oleju i podsmażamy przez 3 minuty. Dokładamy starty lub przeciśnięty przez praskę czosnek, zioła prowansalskie. Mieszamy. Smażymy przez 2 minuty lub do momentu aż warzywa będą miękkie.

Dołożyć cukier, koncentrat pomidorowy, ketchup oraz wlać ocet z miski w której moczyły się śledzie ( przy śledziach z octu oczywiście nie wlewamy już go więcej ale ja dodałam łyżkę zalewy octowej ze słoika w, którym były śledzie ). Mieszamy i gotujemy 2 minuty. Na koniec dodajemy pozostały olej czyli 6 łyżek, mieszamy.

Wystudzić. Układać w szklanym naczyniu na przemian warstwami. Ja wymieszałam wszystko razem. Wstawiamy do lodówki.

Śledzie można jeść zaraz po przygotowaniu ale najlepsze są po 2 dniach.

Smacznego 🙂

dania główne

Kotlety z marchewki i soczewicy

Kotlety w niecodziennym, nowym wydaniu. Idealnie smakują z charakternym sosem, który ja na szybko zrobiłam z ketchupu i pieprzu. Sycące, zdrowe, smaczne. Przepis z bloga Olgi Smile.

Składniki :

  • 500 g ziemniaków
  • 250 g czerwonej soczewicy
  • 300 g marchewki
  • 2 cebule
  • około 2 szklanki bulionu warzywnego ( u mnie woda )
  • 1 szklanka bułki tartej
  • 3-4 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • 1 łyżka wędzonej słodkiej papryki ( można pominąć )
  • sól
  • olej do smażenia

Ziemniaki ugotować w mundurkach, obrać, rozgnieść widelcem.

Cebulę siekamy w niewielką kostkę, podsmażamy na oleju na złoty kolor. Następnie dodajemy marchew startą na tarce, chwilę przesmażamy. Dosypujemy soczewicę i dolewamy ok 2 szklanek bulionu warzywnego. Czasami trzeba dodać podczas gotowania nieco więcej. Gotujemy do miękkości soczewicy pod przykryciem. Jeśli płynu jest zbyt dużo, zdejmujemy pokrywkę aby nadmiar płynu odparował.

Po ugotowaniu całość mieszamy z ziemniakami. Dodajemy również większość bułki tartej, paprykę i sól. Mieszamy. Odstawiamy na 20 minut aby masa zgęstniała.

Kiedy z masy da się formować kotlety doprawiamy do smaku, dosypujemy skrobię, mieszamy. Formujemy kotlety, które smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

przetwory

Ketchup z cukinii

Od kilku lat zanosiłam się z zamiarem zrobienia tego ketchupu. W tym roku pomyślałam jak nie teraz to już chyba nigdy go nie zrobię. Wzięłam się w końcu…Ketchup wyszedł bardzo smaczny choć mi bardziej pasuje jako sos czy dip absolutnie do wszystkiego. Mój mąż się bardzo w nim rozsmakował. Przepis z bloga Gotuję bo lubię.

201673_3

Składniki :

  • 1,5 kg obranej i pozbawionej nasion cukinii
  • 400 g cebuli
  • 400 g dobrej jakości koncentratu pomidorowego
  • 1 i 2/3 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki octu
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka ostrej papryki
  • 1,5-2 łyżki soli

Cebulę i cukinię ścieramy na grubych oczkach tarki, zasypujemy solą, mieszamy i odstawiamy na 2-3 godziny.

Po tym czasie wstawiamy garnek z cukinią i cebulą na średni ogień i gotujemy do momentu aż większość wody odparuje. U mnie nie trwało to długo bo moja cukinia nie puściła dużo soku.

Następnie do cukini dodajemy cukier i ocet, mieszamy. Gotujemy 30 minut.

Po 30 minutach dodajemy resztę składników i mieszając dość często gotujemy kolejne 10 minut. Po zdjęciu z palnika miksujemy na gładki mus i przekładamy do wcześniej wyparzonych słoików. Stawiamy dnem do góry i pozostawiamy do ostygnięcia. Słoiki z ketchupem można również zapasteryzować przez ok 10 mnut.

Smacznego 🙂

sałatki i surówki

Surówka ogórkowo – koperkowa z jogurtem

Wiosenno-letnia orzeźwiająca surówka z ogórka, koperku, czerwonej cebuli. Bez śmietany a na jogurcie. Pasuje absolutnie do każdego obiadu 🙂 Nieco zmodyfikowany przeze mnie przepis z closetcooking.com .

201650_6

Składniki : 

  • 1 większy ogórek wężowy pocięty w cienkie plastry
  • pęczek koperku posiekany drobno
  • 1 mała czerwona cebula posiekana w cienkie piórka
  • jeden ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
  • ok 2 łyżek soku z cytryny świeżo wyciśniętego ( lub do smaku )
  • 1/4 szklanki gęstego jogurtu greckiego
  • sól, pieprz

Wszystkie składniki umieszczamy w misce, mieszamy. Najlepiej pozostawi na ok 15 minut do przegryzienia.

Smacznego 🙂

201650_2

dania główne

Biała kiełbasa grillowana w piekarniku

Znowu potrzebował szybkiego i dobrego przepisu na białą kiełbasę. Przeglądając przepisy natknęłam się na wiele fajnych  ciekawych ale ten przykuł szczególnie moją uwagę tym, że były grillowane w piekarniku a do połowy kiełbasa była zalana wodą. Pomyślałam, musi być soczysta i faktycznie tak było. Chrupiąca z wierzchu ale w środku soczysta. Zapomniałam tylko dodać majeranku. Przepis z bloga Kuchnia domowa Ani.

201634_3

Składniki : 

  • 5 białych kiełbas
  • 3 cebule
  • 5 ząbków czosnku
  • majeranek
  • łyżka smalcu ( pominęłam )

Kiełbasy gotujemy na niewielkim ogniu przez 15 minut w wodzie. Wcześniej można je ponakłuwać aby nie popękały. Po tym czasie kiełbasy wyjąć i osuszyć. Wody nie wylewać.

Naczynie żaroodporne wysmarować smalcem lub innym tłuszczem.

Cebulę kroimy w piórka, czosnek w plasterki.

Na dnie naczynia żaroodpornego układamy warstwę cebuli i czosnku. Na wierzchu układamy kiełbaski jedna przy drugiej. Pomiędzy szczeliny wciskamy pozostałą cebulę i czosnek. Całość zalać wodą w której gotowała się kiełbasa ale maksymalnie do połowy naczynia. Wierzch posypać majerankiem.

Pieczemy na funkcji grill w temp. 230°C przez 60-80 minut.

Smacznego 🙂

zupy

Zupa koperkowa

Chociaż aura za oknem wciąż zimowa mi zachciało się typowo wiosennej zupy. Wybór padł na koperkową. Koperkowa z ziemniakami, lanymi kluskami, koniecznie ekspresowa i ze składników, które miałam w domu bo akurat przeziębienie mnie męczyło . Poskładałam dwa przepisy. Mąż skomentował ją tak” Mimo, że nie przepadam za takimi zupami to ta jest naprawdę bardzo smaczna „. Pozostało mi uwierzyć bo podczas przeziębienia mój smak był otępiały 🙂 Tak więc publikuję ją dla Was 🙂

201632_1

Składniki : 

  • ok 6 średnik ziemniaków
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 niewielka cebula
  • pęczek koperku
  • 1 szklanka mleka ( Mleko dodajemy według upodobań, mniej lub więcej. Można użyć śmietanki słodkiej 10-18 % )
  • sól, pieprz

Ziemniaki obieramy, myjemy, tniemy w kostkę. Wrzucamy do garnka razem z cebulą i czosnkiem. Zalewamy całość wodą. Myślę, że 1,5-2 litra wystarczy. W razie potrzeby można dolać więcej. Stawiamy na niewielki ogień i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy do momentu aż ziemniaki będą al`dente. Następnie wyciągamy z garnka cebule i czosnek. Zestawiamy z ognia. Dodajemy posiekany koperek, mleko, doprawiamy sola, pieprzem. Ponownie stawiamy na ogień, zagotowujemy.

Kiedy zupa zacznie wrzeć robimy lane kluski. Przepis na lane kluski znajdziecie TUTAJ.

Smacznego 🙂

dania główne

Kotlety z jajek

Kotlety z jajek smakiem przypominają nadziewane skorupki  . Miękkie w środku, chrupiące na zewnątrz. Jeśli macie ugotowane i ostudzone jajka, reszta idzie bardzo szybko. Dobrze smakują z sałatką z ogórka konserwowego ale sos jogurtowy dobrze doprawiamy też byłby tu mile widziany. Przepis z bloga Tasty .

201623

 Składniki : 

  • 9 jajek
  • 1 średnia cebula
  • 1-2 surowe jajko
  • 1 czerstwa kajzerka
  • 1 szklanka mleka
  • 2 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki ( można użyć szczypiorku lub koperku w większej ilości. Szczypiorek pasował by mi tu najlepiej )
  • bułka tarta do panierowania
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Jajka gotujemy na twardo, studzimy.

W międzyczasie cebulę siekamy w drobną kostkę, podsmażamy na patelni ale tylko do momentu aż się zeszkli, odstawiamy.

Bułkę zalewamy mlekiem, odstawiamy aż nasiąknie.

Jajka obieramy ze skorupek. Ścieramy na tarce jarzynowej lub miksujemy w malakserze.

W misce łączymy jajka, cebulę, odciśniętą z mleka bułkę, pietruszkę, doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy. Wbijamy jedno jajko, wyrabiamy masę. Jeśli jest potrzeba dodajemy kolejne surowe jajko, jeśli jednak masa jest zbyt rzadka pomijamy dodanie drugiego.

Masę można odstawić do lodówki na ok 30 minut. Ja robiłam od razu. Z masy fomujemy zgrabne kotlety, obtaczamy w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

dania główne z makaronu

Makaron a`la ruskie pierogi

Dawno nie było u mnie nowego dania z makaronu. Nie, żebym nie robiła nic nowego, po prostu nie zawsze mam czas na zrobienie zdjęcia. Ostatnio poszukując nadzienia do pierogów natknęłam się na ten przepis i muszę przyznać,że jestem miło zaskoczona. Mimo, że miałam mniej sera to danie faktycznie do złudzenia przypomina pierogi ruskie. Przepis z mniammniam .

mak (1)

Składniki : 

  • 500 g makaronu ( w przepisie są świderki, ja użyłam połamanego makaronu spaghetti ale wydaje mi się, że może  by każdy kształt )
  • 1 kostka twarogu ( użyłam quark-u )
  • 4 duże cebule
  • pieprz, sól ( w oryginale pieprz ziołowy, u mnie zwykły czarny )

Makaron gotujemy zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Odcedzamy. Odstawiamy.

W między czasie cebulę siekamy w kostkę, podsmażamy na oleju aż zmięknie i się zeszkli, solimy, pieprzymy. Ser rozdrabniamy w dłoniach lub widelcem. Wszystkie składniki mieszamy razem. Na koniec doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Podajemy gorące.

Smacznego 🙂

mak (2)

rybka

Ryba w zalewie octowej z warzywami

Znaleźliśmy wreszcie przepis idealny na podanie ryby w warzywach. Wprawdzie przepis był zawsze pod nosem bo moja sąsiadka robi ją od lat ale jakoś nigdy nie miałam okazji spróbować. Dla mnie jest to świetny odpowiednik ryby po grecku za, którą  nie przepadam. Idealna na co dzień do podjadania, na wszelkiego rodzaju przyjęcia ale świetnie pasuje również do Świątecznego menu 🙂

ry (2)

 Składniki : 

  • 1 kg fileta z białej ryby ( użyłam sieji )
  • jajko
  • sól, pieprz
  • mąka
  • bułka tarta ( opcjonalnie )

Zalewa : 

  • 2 szklanki wody
  • 1/2 szklanki oleju
  • 3 łyżki ketchupu
  • 1 mały koncentrat pomidorowy
  • 2 łyżki cukru
  • 6 łyżek octu
  • ziele angielskie ok 5 kulek
  • liść laurowy
  • pieprz do smaku

Ponad to : 

  • 1 średnia cebula
  • 1 niewielki słoiczek papryki w occie
  • 1 niewielki słoiczek lub 4 większe ogórki korniszone

Wszystkie składniki zalewy zagotować. Odstawić do przestygnięcia.

W między czasie rybę myjemy, osuszamy. Solimy, pieprzymy, dzielimy na kawałki ok 4 cm długie. Rybę obtaczamy w jajku i mące, smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor. Czasami rybę panieruję najpierw w mące, potem jajku i bułce tartej a potem smażę. Obie wersje są smaczne. Rybę ostawiamy do ostygnięcia.

Cebulę, ogórki i paprykę tniemy w niewielką kostkę. Mieszamy warzywa w misce.

W osobnej misce układamy pierwszą warstwę ryby, na wierzchu rozkładamy połowę warzyw.Następnie ponownie układamy rybę a potem warzywa. Całość zalewamy zalewą. Czasami zalewam lekko ciepłą. Jeśli zalewa już zdążyła ostygnąć całość wkładamy do lodówki. Ryba w zalewie musi poleżeć 2 dni potem można wcinać 🙂

Smacznego 🙂

ry (1)

zBLOGowani.pl