serniki

Sernik na murzynku

Witajcie po krótkiej wakacyjnej przerwie. Dziś przychodzę z przepisem na…

Kolejne moje odkrycie w dziedzinie serników. Rzec można jedno słowo – idealny. Przepyszny, nie za słodki, idealnie łączy się ze spodem jakim jest murzynek. Przepis z bloga Anula w kuchni.

201596_41

Ciasto kakaowe : 

  • 250 g margaryny
  • 1,5 szklanki cukru
  • 6 łyżek wody
  • 3 łyżki kakao

Wszystkie składniki umieszczamy w rondelku. Doprowadzamy do wrzenia, gotujemy 3 minuty, odstawiamy do ostygnięcia.

Do zimnej masy dodajemy :

  • 5 żółtek
  • 1,5 szklanki mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • ubitą pianę z 5 białek

Żółtka, mąkę i proszek miksujemy z ostudzoną masą. Następnie dodajemy partiami pianę z białek delikatnie mieszając za pomocą łyżki lub szpatułki.

Ciasto przelewamy do blachy o wymiarach 25×40 cm ( do mniejszej się nie zmieści – przetestowałam ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 15 minut.

W międzyczasie przygotowujemy masę serową.

Masa serowa : 

  • 8 jajek
  • 1,5 szklanki cukru
  • 250 g margaryny
  • 1 kg sera półtłustego z wiaderka bez cukru( u mnie kremowy quark )
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej

Białka oddzielamy od żółtek. Z białek ubijamy sztywną pianę.

Żółtka, cukier i margarynę ucieramy do momentu uzyskania puszystej masy. Kolejno dodajemy po łyżce sera, mąkę ziemniaczaną a na koniec delikatnie za pomocą łyżki, partiami dodajemy pianę ubitą z białek. Masę serową wylewamy na podpieczony kakaowy spód. Pieczemy kolejne 50 minut w temp. 180-190ºC aż ładnie wierzch zbrązowieje.

Smacznego 🙂

201596_1

domowego wyrobu

Nutella z kaszy jaglanej

Zdrowa, pyszna , idealna dla dzieciaków, które wbrew pozorom zajadają się nie wiedząc co ukrywa się w środku. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga I love bake .

201585_28

Składniki : 

  • 200 g kaszy jaglanej, suchej
  • 500 ml gorącej wody
  • 100 g gorzkiej czekolady
  • 3 łyżki kakao
  • 60 g orzechów laskowych
  • 3 łyżki cukru brązowego ( ksylitolu lub syropu z  agawy )
  • 1 łyżka miodu
  • odrobina oliwy lub oleju
  • 2-3 łyżki a nawet więcej mleka krowiego, migdałowego, innego roślinnego

Orzechy podprażamy na suchej patelni. Zawijamy w ściereczkę i pocieramy do momentu aż odpadnie skórka po czym mielimy na proszek.

Kaszę umieszczamy w rondelku. Stawiamy na ogień, podprażamy 2 minuty. Wlewamy wodę z odrobina oleju lub oliwy. Zakrywamy pokrywką i gotujemy do miękkości ok 12-15 minut. Po tym czasie odstawiamy na 15 minut a następnie studzimy.

Czekoladę roztapiamy nad kąpielą wodną. Wszystkie składniki umieszczamy w misce, miksujemy blenderem aż masa będzie jednolita. Jeśli będzie zbyt gęsta dolewamy stopniowo więcej mleka tak aby konsystencja była dla nas odpowiednia.

Przechowujemy w lodówce.

Smacznego 🙂

201585_29

babki,babeczki

Babka murzynek ( prosta i szybka )

Babka, która według mnie nie może się nie udać. Prosta, szybka, bardzo smaczna, wilgotna. Oblana polewą z czekolady nabiera Świątecznego charakteru 🙂 Przepis z bloga I love bake.

201585_18

Składniki : 

  • 2 szklanki mąki tortowej  ( u mnie zwykła pszenna jaką miałam w szafce )
  • 1 szklanka cukru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 2 jaja
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 szklanka mleka
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 łyżki kakao
  • 3 łyżki powideł śliwkowych ( u mnie z agrestu )

Ponad to : 

  • ulubiona polewa czekoladowa

Mąkę, kakao sodę przesiewamy. W osobnej misce miksujemy krótko cukry, jaja, olej, mleko. Następnie cały czas miksując dodajemy stopniowo, małymi porcjami suche składniki. Na koniec dokładamy powidła, miksujemy.

Formę na babkę smarujemy masłem i oprószamy kakao. Ciasto przelewamy do formy. Pieczemy w temp. 180°C przez 50-60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po wyjęciu z piekarnika studzimy. Wyciągamy z formy i polewamy polewą czekoladową.

Smacznego 🙂

201585_15

babki,babeczki

Babka na oleju siostry Anastazji

Świetna wilgotna babka, która zachowuje świeżość bardzo długo. Smaczna i ze składników, które zawsze mamy pod ręką. Przepis z bloga Przepisy kulinarne.

201542_21

Składniki : ( robiłam z podwójnej porcji w formie z kominem o średnicy 26 cm )

  • 150 g mąki pszennej
  • 4 jaja
  • 170 g cukru
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżka kakao

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier i dalej ucieramy aż masa będzie lśniąca i zgęstnieje. Następnie dodajemy żółtka, mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia oraz olej. Całość miksujemy aż składniki dobrze się połączą. Formę na babkę o średnicy ok 20 cm natłuszczamy i wysypujemy bułką tartą.

3/4 masy wylewamy do formy. Do pozostałej części dodajemy kakao, miksujemy, przekładamy do formy na jasną masę. Możemy delikatnie przemieszać patyczkiem lub widelcem obie masy.

Babkę pieczemy w temp. 180ºC przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po ostudzeniu najlepiej polać babkę polewą czekoladową.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Babka marmurkowa

Chodziła za mną aż w końcu ją upiekłam. Klasyczna babka marmurkowa. Świetnie sprawdzi się również na stole Wielkanocnym 🙂 Przepis Olga Smile.

201572_35

Składniki : 

  • 250 g margaryny lub masła o temp. pokojowej
  • 300 g cukru
  • 6 jajek
  • 350 g mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej do ciast
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 50 g gorzkiego kakao w proszku
  • dowolny ekstrakt, lub skórka otarta z pomarańczy ( opcjonalnie )

Masło ucieramy z cukrem na jasną kremową konsystencję. Kolejno dodajemy po 1 jajku cały czas miksując, następnie partiami dosypujemy mąkę. Na końcu dodajemy ekstrakt lub skórkę.

Ciasto dzielimy na 2 równe części. Do jednej dodajemy kakao, miksujemy do połączenia.

Jasne ciasto przelewamy do formy z kominem ( u mnie o średnicy 26 cm ) wcześniej wysmarowanej masłem i wysypanej mąką, kaszą manną lub bułką tartą. Na wierzch nakładamy łyżką ciemną masę, rozsmarowujemy. Za pomocą noża delikatnie wprowadzamy ciemną masę w jasną.

Pieczemy w temp. 200°C przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201572_33

desery

Pudding z masłem orzechowym, kakao i nasionami chia

Bardzo fajna i smaczna propozycja na przekąskę, deser czy śniadanie. Zakochałam się w warstwie orzechowej, natomiast kakaowa jak dla mnie mogłaby być bardziej słodka. Przepis z emilieeats.com  .

201576_3

Składniki : 

  • 8 łyżek nasion chia
  • 2 szklanki mleka migdałowego ( można zastąpić innym )
  • 1/4 szklanki gorzkiego kakao
  • 2-3 łyżki syropu klonowego lub syropu z agawy ( myślę,że spokojnie można by było zastąpić miodem )
  • 1 i 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego ( pominęłam )
  • 1/8 + 1/4 łyżeczki soli
  • 2 łyżki masła orzechowego
  • 1/8 łyżeczki cynamonu ( opcjonalnie )

W jednej misce umieszczamy : 5 i 1/2 łyżki nasion chia, 1 i 1/2 szklanki mleka, kakao, 1-2 łyżki syropu klonowego, 1 łyżeczkę ekstraktu waniliowego i 1/4 łyżeczki soli. Wszystkie składniki mieszamy do momentu aż dobrze się połączą.

W drugiej misce umieszczamy : 2 i 1/2 łyżki nasion chia, 2/3 szklanki mleka, masło orzechowe, 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego, 1 łyżkę syropu klonowego, 1/8 łyżeczki soli i cynamon. Również mieszamy do momentu aż składniki się połączą.

Obydwa naczynia umieszczamy w lodówce na całą noc a minimum na 3 godziny.

Po tym czasie w niewielkich naczyniach układamy warstwowo pudding zaczynając od kakowej, następnie orzechowa i ponownie kakaowa. Na wierzchu można poukładać ulubione owoce.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik z wafelkami Kit Kat

Niezwykle elegancki i efektowny sernik w którym używamy znanych wafelków Kit Kat. Wydawać by się mogło, że całość będzie za słodka ale zapewniam Was – ja, która się szybko zasładzam piszę, że nie jest za słodki. Dla mnie idealny. Przepis z bakersroyale.com .

podrasowane 6 (1)

Składniki na spód : 

  • 1 i 1/2 szklanki zmiksowanych na pył krakersów grahamowych
  • 1/2 szklanki cukru
  • 8 łyżek masła

Krakersy mieszamy z cukrem. Masło roztapiamy, dodajemy do pokruszonych krakersów. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą. Przesypujemy całość do formy o wymiarach ok 21×21 cm i wylepiamy równomierny spód dociskając dłonią. Wkładamy do piekarnika, pieczemy w temp. 170°C przez 7-10 minut.  Po tym czasie wyciągamy z piekarnika, studzimy.

Masa serowa : 

  • 340 g kremowego sera na serniki
  • 3/4 szklanki + 2 łyżeczki ciemnego gorzkiego kakao
  • 1/3 szklanki cukru
  • 1 jajko

Ponad to :

  • ok 6 sztuk wafelków Kit Kat
  • ok 280 g ciemnej czekolady ( u mnie tabliczka 150 g)
  • 8 łyżek masła ( użyłam połowę porcji )
  • ok 110 g białej czekolady
  • 1/4 szklanki śmietany kremówki 30-36 %

Na wystudzonym spodzie układamy wafelki Kit Kat. Jeden przy drugim.

W misce miksujemy wszystkie składniki na masę serową. Miksujemy tylko do połączenia składników. Masę wylewamy na wafelki. Sernik wstawiamy do piekarnika i dalej w 175°C pieczemy przez 30-35 minut. Wyciągamy z piekarnika, studzimy.

Kiedy ciasto będzie ostudzone przygotowujemy polewy czekoladowe. W jednej misce umieszczamy ciemną czekoladę z masłem. Stawiamy nad kąpielą wodną i roztapiamy aż składniki połączą się w jednolita, gładką masę. Gotową polewamy wierzch sernika.

W osobnej misce umieszczamy białą czekoladę. W rondelku podgrzewamy kremówkę do momentu aż zacznie wrzeć. Następnie zalewamy nią biła czekoladę. Odstawiamy na 3-4 minuty. Po tym czasie mieszamy aż składniki połączą się w jednolitą, gładką masę. Polewę z białej czekolady nakładamy na czarną tworząc wzorki, esy floresy, efekt marmurka lub inne.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Kruche ciastka czekoladowo gryczane ( bezglutenowe )

Kruche ale nie suche ciasteczka, które spokojnie mogą zagościć na stole świątecznym u osób na diecie bezglutenowej ale nie tylko. Naprawdę smaczne z wyraźnym smakiem czekolady, pomarańczy, nutą rumu. Wbrew pozorom nie czuć cynamonu…a może dałam za mało bo tylko płaską łyżeczkę. Są też świetnym zdrowym zamiennikiem dla słodyczowych małych łasuchów. Uwaga uzależniają…Przepis z bloga Addio pomidory .

201574_3

Składniki : 

  • 100 g mąki gryczanej lub 100 g kaszy gryczanej jasnej zmielonej na mąkę
  • 20 g mąki ryżowej  lub zmielonego na proszek ryżu
  • 50 g gorzkiego kakao
  • 40 g mlecznej czekolady ( drobno posiekanej – ja swoja starłam na tarce )
  • 115 g masła ( może być roślinne )
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżki dobrze schłodzonego rumu
  • kandyzowana skórka pomarańczy ( u mnie skórka otarta z jednej dużej pomarańczy. Pomarańczę można pominąć )

Autorka przepisu miksowała składniki. Nie wiem czy robiła to malakserem czy mikserem ale wtedy raczej była by wzmianka o zimnym maśle i czekolada była by widoczna w ciastkach u mnie. Mój błąd nie dopytałam ale ja wszystko robiłam rękoma.

Mąki, kakao, cynamon mieszamy. Dodajemy pozostałe składniki. Wyrabiamy gładkie ciasto. Zwijamy w folie spożywcza formując wałek o średnicy ok 4-5 cm. Wkładamy do lodówki na minimum 1 godzinę.

Po tym czasie odwijamy ciasto z folii i ostrym nożem tniemy na plasterki o grubości ok 5 mm. Ciastka przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 175°C przez 12 minut. Studzimy. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Smacznego 🙂

ciasta

Piernik na ostatnią chwilę ( szybki i tani )

Szybki i tani piernik na którego produkty każdy znajdzie w domu a jak nie to na pewno znajdą się w każdym pobliskim sklepie. Puszysty, mięciutki, aromatyczny, wilgotny. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki, przełożyć na blachę i resztę robi za nas piekarnik. Robiłam go już chyba czterokrotnie i nigdy nie miałam najmniejszego problemu, zawsze się udawał. Świetnie nadaje się do przełożenia dżemem czy różnego rodzaju kremami. U mnie w tym roku z kremem grysikowym za witam na Wigilijnym stole. Przepis od mojej bratowej 🙂

odpierniczone (2)

Składniki :

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1,5 szklanki cukru
  • 1,5 szklanki oleju
  • 1,5 szklanki mleka
  • 3 jaja
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 łyżki dżemu
  • 3 łyżki kakao
  • 1 łyżka cynamonu
  • 1 opakowanie przyprawy do piernika
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Miksujemy do połączenia składników. Przekładamy do blachy o wymiarach ok 25×35 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po ostudzeniu ciasto można polać polewa czekoladową lub przełożyć ulubionym kremem czy powidłami.

Smacznego 🙂

ciasta

Polski tradycyjny makowiec zwijany

Jeśli jesteście zwolennikami makowców zwijanych to ten na pewno bardzo Wam posmakuje. Jak zapewnia autorka bloga Moje Wypieki przepis jest tradycyjny, polski a ja jej w zupełności wierzę bo kiedyś takie własnie makowce robiło się w naszej rodzinie. Ciasto zrobicie bez problemu…a i koniecznie dodajcie domowej masy makowej. Smaczny, prosty a odpowiednio przechowywany długo zachowuje świeżość. Przepis Z bloga Moje wypieki .

201542_8001

Składniki na 3 drożdżowe strucle : 

  • 3 szklanki mąki pszennej + 3 łyżki do podsypywania
  • 180 ml letniego mleka
  • 150 g masła roztopionego i przestudzonego
  • 6 żółtek
  • 45 g świeżych drożdży lub 21 g suchych
  • 6 łyżek cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1,5 łyżki spirytusu ( można zastąpić wódką, rumem, likierem migdałowym )
  • ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka pasy waniliowej

Drożdże suche wymieszać z mąką. Jeśli użyjecie świeżych najpierw należy zrobić rozczyn. Dodajemy pozostałe składniki oprócz masła. Wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto pod koniec wyrabiania dopiero dokładamy masło, dalej wyrabiamy aż ciasto je wchłonie. Gotowe przekładamy do naoliwionej miski, przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w  ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość ok 1,5 godziny.

 Masa makowa : 

Masę makową zawsze robię z TEGO przepisu. Przed dodaniem jej do ciasta należy ubić białka na sztywno, które pozostaną z ciasta czyli w tym przypadku 6 białek i delikatnie łyżką wmieszać je w masę makową do połączenia. Odstawiamy.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe dzielimy na 3 równe części. Każdą z nich rozwałkowujemy na prostokąt o grubości ok 3 mm. Na każdy placek nakładamy masę makową tak aby zostawić miejsce ok 2 cm od każdego boku. Zwijamy w rulon jak naleśnika, oba końce ciasta zawijamy pod spód. Makowce układamy na papierze do pieczenia posmarowanym wcześniej olejem. Zawijamy w niego dwukrotnie tak aby było ok 1 cm luzu pomiędzy ciastem a papierem.

Makowce można pozostawić do ponownego wyrośnięcia na ok 15 minut ale nie jest to konieczne.

Makowce układamy na blasze w dość sporych odległościach od siebie. Pieczemy w temp. 190°C przez ok 30 – 40 minut do złoto-brązowego koloru. Bez obaw kolor będzie dobrze przebijał przez papier. Po wyjęciu z piekarnika rozcinamy papier i studzimy.

Jeszcze delikatnie ciepłe ciasto polewamy lukrem i posypujemy makiem lub bakaliami.

Makowiec świetnie nadaje się do zamrażania. Ten popękany lukier właśnie od zamrożenia więc najlepiej zamrozić ją bez pomady.

Smacznego 🙂

201542_5001