serniki

Jaglany sernik czekoladowy

Numer jeden wśród jaglanych ciast. Przynajmniej jak na razie. Sernik jest obłędnie pyszny…Idealny na Wielkanoc dla osób, które nie mogą jeść tradycyjnych ciast. Przepis Olga Smile.

Kochani to ostatni wpis przed Świętami dlatego pragnę Wam z całego serca złożyć najlepsze życzenia. Niech te Święta Wielkanocne będą dla Was wyjątkowe, pełne spotkań z najbliższymi… Wesołego Alleluja !!! 🙂

podrasowane 6 (2)

Składniki :

  • 1,5 szklanki kaszy jaglanej
  • 4 szklanki mleka roślinnego lub zwierzęcego
  • 1-1,5 szklanki mleka zwierzęcego, roślinnego lub wody do zalania daktyli
  • 200-300 ml mleka lub kefiru wodnego ( u mnie rzadki jogurt naturalny )
  • 250 g suszonych daktyli
  • 100 ml oleju lub tłuszczu kokosowego
  • 3 banany ( można pominąć jeśli ktoś nie lubi ich smaku w ciastach )
  • 2 pomarańcze
  • 100 g gorzkiego kakao
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej ( dodałam budyń śmietankowy w proszku )
  • 100 g rodzynek ( pominęłam )

Składniki na spód :

  • 150 g ciasteczek bezglutenowych lub z glutenem ( u mnie owsiane )
  • 2 łyżki tłuszczu lub masła bezmlecznego
  • 2-3 łyżki mleka lub wody
  • 2-3 łyżki kakao

Daktyle kroimy w mniejsze kawałki, zalewamy wodą lub mlekiem i wstawiamy do lodówki na noc. Ja nie musiałam tego robić bo w Lidlu udało mi się kupić mięciutkie suszone daktyle.

Kaszę wsypujemy do rondla. Podprażamy na niewielkim ogniu aż zacznie pachnieć. Następnie ściągamy z ognia, wsypujemy na sito, przelewamy wrzącą woda. Ponownie wsypujemy ją do garnka, zalewamy 4 szklankami mleka i gotujemy ok 20 minut lub aż będzie miękka. Olga najpierw zagotowuje mleko, potem wrzuca kaszę ja od razu zalewam kaszę mlekiem.

Ciastka wkładamy malaksera, miksujemy do konsystencji bułki tartej. Dodajemy pozostałe składniki, ponownie miksujemy lub dobrze mieszamy. Ciastem wykładamy równomiernie spód tortownicy lub blaszki o wymiarach ok 20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do lodówki. Zapomniałam dodać kakao więc wsypałam je na wierzch i „uklepałam „.

W tym czasie pomarańcze wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą, sparzyć, otrzeć ze skórki i wycisnąć sok.

Daktyle wraz z sokiem pomarańczowym wkładamy do malaksera i miksujemy na gładką pastę.

Gorącą, ugotowana kaszę przekładamy do miski. Miksujemy całość za pomocą blendera dodając banany, olej, pastę z daktyli, kefir wodny. Kefiru dodajemy stopniowo tyle aby konsystencja całości była gładka ale dość gęsta ( nie udało mi się zmiksować kaszy całkowicie na gładko ale nie był tego czuć w cieście ). Czasami trzeba dolać mniej a czasami więcej kefiru.

Następnie do masy dodajemy kakao, mąkę ziemniaczaną i cynamon. Zmiksować ponownie. Na koniec dokładamy rodzynki i skórkę z pomarańczy. Mieszamy ręcznie za pomoca łyżki.

Masę wykładamy na wcześniej przygotowany spód. Wierzch formy przykrywamy folią aluminiową.

Pieczemy w temp. 180°C przez 90 minut. Na 20 minut przed końcem pieczenia należy ściągnąć folię.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Babka na wodzie ( wegańska, bezglutenowa )

Nietypowa babka, którą robi się metodą muffinkową czyli mieszamy, wlewamy do formy, pieczemy. Bardzo szybka i prosta w przygotowaniu. Mój mąż powiedział, że nie lubi takich suchych babek ale ja raczej nie nazwałabym jej suchą. Konsystencją przypomina mi babkę piaskową. Niewątpliwie przy jedzeniu będzie nam potrzebny kubek mleka, kawy, herbaty…jednak ta babka ma coś w sobie i naprawdę smakuje dobrze. Ja robiłam ją z mąki gryczanej i kukurydzianej, Wy możecie pokusić się o inne mąki, które niewątpliwie wpłyną znacząco na smak babki. Dodatkowo można dodać owoce, które pominęłam a, które zmienią smak i konsystencję ciasta. Przepis Małgorzata Kalemba-Drożdż z książki ” Słodki sposób na alergię”.

201631_2

Składniki : Zamiast kubków używałam szklanek

  • 1 i 1/2 kubka maki pszennej, gryczanej lub mieszanki bezglutenowej
  • 1/2 – 3/4 kubka cukru nierafinowanego lub ksylitolu ( u mnie cukier trzcinowy )
  • 1 łyżka cukru z wanilią
  • szczypta soli morksiej
  • 3 łyżki kakao lub 2 łyżki karobu
  • 1 łyżeczka sody
  • 1/3 kubka oleju lub łagodnej oliwy
  • 1 łyżka octu ( balsamicznego, jabłkowego lub winnego )
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1 kubek wody, zimnej, przegotowanej
  • do ciasta można dodać również 1-2 garści owoców ( maliny, banany, jabłka. Owoce mogą być świeże lub mrożone )

Wszystkie sypkie składniki mieszamy razem : mąkę, cukry, sól, kakao,sodę. W osobnej misce mieszamy wszystkie mokre składniki : olej, ocet, ekstrakt, wodę.

Mokre składniki przelewamy do suchych. Mieszamy za pomocą łyżki, szpatułki tylko do połączenia składników. Jeśli chcemy dodać owoce robimy to właśnie w tym momencie.

Ciasto przelewamy do formy na babkę lub tortownicy ok 20 cm średnicy ( u mnie większa dlatego babka wyszła mała )wcześniej wysmarowanej olejem i obsypanej mąką lub słodką bułką. Ja obsypałam boki kakao.

Pieczemy w temp. 180°C przez 20-30 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201631_4

muffinki

Muffiny kokosowo-kakaowe

U mnie ponownie muffiny. Tym razem o smaku kokosowo-kakaowe. Spód puszysty, delikatny, kakowy. Góra nieco bardziej zbita, kokosowa, dominująca. Przepis z bloga Arabeska waniliowa.

201626_9

Składniki : ( 12 sztuk )

  • 1 i 1/2 szklanki mąki
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 jajko
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 szklanki oleju
  • ekstrakt waniliowy
  • 1/2 szklanki wiórków kokosowych
  • 1 i 1/2 łyżeczki kakao

W jednej misce mieszamy mąkę, cukier, proszek do pieczenia. W drugiej łączymy jajko, mleko, olej i łyżeczkę ekstraktu waniliowego. Do suchych składników wlewamy mokre i mieszamy za pomocą widelca lub łyżki tylko do połączenia składników.

Masę dzielimy na dwie części. Do jednej dodajemy kakao, mieszamy. Do drugiej dodajemy wiórki kokosowe, mieszamy.

Foremki na muffinki wykładamy papilotkami. Do każdej na spód nakładamy porcję ciasta kakaowego a na wierzch porcję ciasta kokosowego.

Pieczemy w temp. 190°C przez ok 30-35 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201626_8

ciasta

Piernik marchewkowy

Aromatyczny, wilgotny i bardzo smaczny. Prosty i szybki w wykonaniu. Idealny na Świąteczny stół 🙂 Przepis z bloga Pieczarka mysia.

odpierniczone (4)

Składniki : 

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 szklanki marchwi utartej na małych oczkach
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • 3 jaja
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 i 1/2 łyżeczki gorzkiego kakao
  • 1 i 1/2 łyżki przyprawy do piernika
  • skórka otarta z 1 pomarańczy

Polewa : 

  • 100 g mlecznej czekolady
  • 2 łyżki mleka

Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, kakao, sodą, przyprawą do piernika. Odstawiamy.

Do osobnej miski przekładamy cukier i olej. Miksujemy. Nie przerywając miksowania dodajemy jajka, ucieramy koleje 5 minut.

Po tym czasie dodajemy utartą marchew i skórkę z pomarańczy, miksujemy.

Ciągle mieszając dodajemy partiami wcześniej przygotowaną mąkę z przyprawami. Mieszamy do momentu aż ciasto będzie jednolite a składniki dobrze się połaczą.

Masę przelewamy do keksówki o długości ok 25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180°C przez 1 godzinę lub do twz. suchego patyczka. Ja piekłam ok 1 godziny i 15 minut. Studzimy.

Czekoladę z mlekiem umieszczamy w misce i roztapiamy nad kąpielą wodną. Polewamy wierzch ostudzonego piernika.

Smacznego 🙂

odpierniczone (3)

zBLOGowani.pl

napoje,alkohole

Domowe kakao waniliowe

Nie ma nic lepszego jak napić się prawdziwego domowego kakao z nutką wanilii kiedy na dworze hula wiatr…Rozgrzewające, cieplutkie, aromatyczne, jeszcze tylko kocyk na nóżki i chwila relaksu 🙂

201614_15

Składniki : 

  • 2 łyżeczki gorzkiego kakao
  • 2 łyżeczki domowego cukru waniliowego ( lub do smaku )
  • kubek mleka

Kakao wraz z cukrem wsypujemy do kubka. Mleko podgrzewamy na niewielkim ogniu. Ciepłym lub gorącym ( jak lubicie ) zalewamy kakao cały czas mieszając aby dobrze się rozpuściło.

Ja nie przepadam za gorącym mlekiem dlatego podgrzewam tylko 3/4 kubka, zalewam a resztę uzupełniam zimnym mlekiem.

Smacznego 🙂

201614_12

ciasta

Piernik bez glutenu, bez cukru

Gorąco polecam ten piernik osobom, które są na diecie bezglutenowej. Tym co nie są również polecam 😉 Piernik jest dość zbity ale bardzo smaczny i mimo, że bez cukru to wystarczająco słodki. Przepis z bloga Pretty bake .

odpierniczone (5)

Składniki : 

  • 150 g migdałów (użyłam od razu mąki migdałowej )
  • 15 g gorzkiego kakao
  • 1 łyżka przyprawy do piernika ( najlepiej domowej )
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 70 g suszonych daktyli bez pestek
  • 2 łyżki miodu
  • 4 żółtka
  • 3 łyżki puree z dyni
  • 4 białka
  • 10 suszonych śliwek
  • 50 g orzechów włoskich

Śliwki i orzechy włoskie siekamy. Odstawiamy.

Migdały mielimy na mąkę, przekładamy do misi. Do migdałów dodajemy kakao, przyprawę do piernika, sodę. Mieszamy.

Daktyle zalewamy ciepłą wodą aby zmiękły ( ja nie musiałam tego robić bo kupiłam miękkie. Można je dostać w Ldlu), odcedzamy. Miksujemy z miodem na pastę.

W misce ucieramy żółtka na jasny, gęsty krem ( zajmie to ok 5 minut ). Kolejno dodajemy pastę z daktyli, mieszamy. Następnie wsypujemy migdałową mieszankę oraz dodajemy puree z dyni. Mieszamy.

Osobno ubijamy na sztywno białka. Białka dodajemy do masy piernikowej za pomocą łyżki lub łopatki delikatnie mieszając. Na koniec dokładamy orzechy oraz śliwki posiekane. Mieszamy.

Ciasto przelewamy do niewielkiej keksówki o wymiarach ok 13×23 cm, wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej lekko masłem. Pieczemy w temp. 170°C przez ok 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Polewa : 

  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki ksylitolu ( lub innego słodzika, u mnie miód )
  • 4 łyżki mleka
  • 3 łyżki gorzkiego kakao

Masło roztapiamy w rondelku. Następnie dodajemy pozostałe składniki. Mieszając podgrzewamy aż kakao się rozpuści a masa lekko zgęstnieje. Jeszcze ciepła polewą oblewamy ostudzony piernik.

Smacznego 🙂

zBLOGowani.pl

ciasta

Lamingtony (kokosanki)

W moim domu mówi się kokosanki i są to smaki mojego dzieciństwa. Mama zawsze robiła duże kostki a właściwie prostokąty. Pochłanialiśmy w tempie ekspresowym. Przepis z bloga Moje wypieki.

kokosa (2)

Składniki na ciasto : 

  • 250 g masła
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 szklanka gęstej kwaśnej śmietany 18 %
  • 16 g cukru waniliowego

Wszystkie składniki przekładamy do garnka, zagotowujemy, studzimy.

Ponad to : ( wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej )

  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 jajka
  • 2 żółtka

Mąkę przesiewamy wraz z proszkiem, odstawiamy.

Jajka i żółtka dodać do przestudzonej wcześniej masy, zmiksować do gładkości. Następnie dodajemy mąkę z proszkiem i za pomocą szpatułki mieszamy tylko do połączenia składników.

Ciasto wylewamy do formy o wymiarach 32×22 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 170°C przez 30-40 minut lub do tzw. suchego patyczka

Studzimy ciasto, następnie kroimy na prostopadłościany.

Polewa : 

  • 125 g masła
  • 1 szklanka gęstej kwaśnej śmietany 18 %
  • 10 łyżek drobnego cukru do wypieków
  • 3-4 łyżki gorzkiego kakao

Wszystkie składniki umieszczamy w rondelku, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy do momentu aż masło się rozpuści. Mieszamy aby masa była gładka. Polewa nie może być za gęsta ani za rzadka. Odstawiamy do ostygnięcia.

Ponad to : 

  • ok 300 g wiórków kokosowych

Kostki ciasta namaczamy w polewie, następnie obtaczamy w wiórkach kokosowych. Odkładamy na talerz.

Smacznego 🙂

kokosa (1)

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry czekoladowe Pawła Małeckiego

Smaczne gofry, bardziej kakaowe niż czekoladowe ale to niczemu nie ujmuje. Jedyny minus to trzeba wyczuć ilość nakładanego ciasta do gofrownicy żeby wyszły chrupiące i wyrośnięte ale nawet te oklapusy szybko zniknęły 😉 Przepis Pawła Małeckiego z książki Cukiernia Lidla ” Przepisy mistrza Pawła Małeckiego ”

201608_2

Składniki :

  • 3 jajka
  • 1 opakowanie cukru waniliowego (użyłam domowego cukry waniliowego )
  • 3 łyżki miodu
  • 80 g roztopionego masła
  • 160 g mąki pszennej tortowej
  • 30 g kakao
  • 250-270 ml mleka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno pod koniec dodając stopniowo cukier waniliowy, odstawiamy.

Mąkę, kakao, proszek do pieczenia przesiewamy.

W osobnej misce żółtka ucieramy z miodem, powoli dodajemy roztopione masło. Kolejno stopniowo dosypujemy mąkę z proszkiem i kakao oraz dolewamy mleko.

Na końcu do masy delikatnie, partiami wmieszać za pomocą łyżki ubite na sztywno białka.

Odpowiednią ilość ciasta wylewamy na rozgrzaną gofrownicę i pieczemy według wskazówek producenta.

Smacznego 🙂

201608_6

ciasta

Tarta z kremem jaglano-orzechowym i gruszkami

Na ten weekend proponuję zdrową porcję słodyczy. Tarta ze spodem owsiano-orzechowo-kakaowym, kremem jaglano-orzechowym a na wierchu soczyste gruszki. Na początku tarta nie zachwyciła mnie ale następnego dnia smakowała dużo lepiej a na drugi dzień była naprawdę pyszna. Nie wiem czy to kwestia, że zamieniłam kilka produktów czy całość musiała się przegryźć a masa złączyć ze spodem. Przepis Dominika Wójciak z książki ” Ziarno ”

201607_1

Składniki na spód :

  • 1 szklanka ( 110 g ) płatków owsianych
  • 1 szklanka startych orzechów laskowych ( użyłam mąki migdałowej )
  • 2 łyżki kakao
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 3 łyżki oleju roślinnego o neutralnym smaku
  • 8 daktyli  ( świeżych lub suszonych namoczonych we wrzątku )(użyłam suszonych śliwek )

Wszystkie składniki miksujemy w robocie kuchennym aż utworzy się zwarte ciasto. Jeśli będzie zbyt suche dodajemy 1-2 łyżki wody. Gotowe ciasto formujemy w kulę, zawijamy w folię i odstawiamy na 30 minut do lodówki.

 Składniki na krem :

  • 100 g orzechów laskowych
  • 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej ( 190 g )
  • 2 łyżki kakao
  • 1 łyżka ekstraktu waniliowego
  • 4 łyżki syropu klonowego
  • 1/2 szklanki mleka migdałowego lub owsianego ( użyłam zwykłego )
  • 1/4 łyżeczki soli

Orzechy prażymy w piekarniku lub na suchej patelni. Studzimy. Orzechy przekładamy na ścierkę, pocieramy aby pozbyć się skórki.

Uprażone orzechy zmiksować z pozostałymi składnikami kremu na gładką masę. Odstawiamy.

Wierzch :

  • 2 gruszki
  • skórka i sok z 1/2 cytryny
  • 2 szklanki wody
  • 100 g jasnego cukru trzcinowego

Gruszki umyć, obrać i pokroić na ćwiartki. Wodę, cukier, sok i skórkę z cytryny przekładamy do rondelka. Doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień dokładamy gruszki i gotujemy 10 minut. Studzimy. Gruszki wyjmujemy z syropu i tniemy na plastry grubości ok 1cm.

Niedużą formę do tarty natłuścić olejem. Wcześniej przygotowane ciasto wyciągamy z lodówki i wykładamy nim spód oraz boki formy.. Nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem do pieczenia i obciążamy suchą fasolą lub grochem. Pieczemy w temp. 180°C przez 15 minut.

Z podpieczonego spodu zdejmujemy obciążenie. Wypełniamy kremem a na wierzchu układamy gruszki. Tartę można tak pozostawić lub dodatkowo podpiec całość co ja uczyniłam.

Jeśli chcecie podpiec aby tarta była bardziej zwarta wstawiamy ponownie do piekarnika na 20 minut. Studzimy.

Smacznego 🙂

muffinki

Śniadaniowe muffiny z jaglanką

Pyszne, zdrowe muffiny na śniadanie zamiast tradycyjnej jaglanki czy owsianki. Jeśli lubicie śniadania na słodko tak jak ja te muffinki na pewno Wam posmakują. Gorąco zachęcam do upieczenia. Przepis Dominika Wójciak z książki ” Ziarno „.

201576_16

Składniki : 

  • 2 dojrzałe gruszki
  • 1/2 szklanki prosa ( można zastąpić kaszą jaglaną namoczoną przez noc w zimnej wodzie – i ja tak zrobiłam )
  • 1/2 szklanki płatków owsianych
  • 1 łyżka gorzkiego kakao
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
  • 3/4 szklanki mleka roślinnego
  • 1/4 szklanki oleju rzepakowego lub z pestek winogron
  • 4 łyżki syropu klonowego
  • 1 łyżka ekstraktu z wanilii

Gruszki myjemy, wydrążamy gniazda nasienne, kroimy w kostkę. Odstawiamy.

Proso i płatki owsiane mielimy w młynku lub blenderem na mąkę. Następnie mieszamy z kakao, proszkiem do pieczenia, cynamonem,solą. Dodajemy ugotowaną kaszę jaglaną, mieszamy.

W osobnej misce łączymy mleko, olej, syrop klonowy i ekstrakt. Wlewamy do suchych składników, dokładnie mieszamy. Na końcu dodajemy gruszkę i całość dobrze łączymy mieszając.

Ciasto przekładamy do foremek na muffinki do 3/4 wysokości. Pieczemy w temp. 180ºC przez 30-35 minut.

*Muffinki najlepiej podawać z jogurtem z orzechów makadamia lub gęstym jogurtem kokosowym

Smacznego 🙂