ciasta

Brownie z kaszy jaglanej z orzechami

Przepyszne brownie z kaszy jaglanej. Jedna porcja to zdecydowanie za mało. Sam proces przygotowywania jest bardzo szybki oczywiście z  pominięciem gotowania kaszy co można spokojnie zrobić dzień wcześniej. A zapach unoszący się w kuchni podczas pieczenia – obłędny. Koniecznie wypróbujcie. Przepis z bloga Moje wypieki.

Składniki :

  • 1/2 szklanki kaszy jaglanej
  • 1 szklanka wrzącej wody do ugotowania kaszy
  • szczypta soli
  • 3 jajka
  • 50 ml oleju
  • 1/2 szklanki śmietany kremówki 30%
  • 3/4 – 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
  • 1/2 szklanki kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 szklanki orzechów pekan ( świetnie się sprawdzą również włoskie )

Kaszę jaglaną płuczemy kilkakrotnie pod bieżącą wodą. Przekładamy do garnka z wrzącą wodą, dodajemy sól i zagotowujemy. Gotujemy na niewielkim ogniu przez 15 minut do miękkości kaszy lub do wyparowania wody. Ja nieraz muszę dolewać nieco więcej wody bo odparuje a kasza dalej twardawa.

Kaszę studzimy i miksujemy blenderem na gładki krem.

Wszystkie pozostałe składniki przekładamy do miski, dokładamy zmiksowaną kaszę i ponownie miksujemy blenderem do połączenia składników.

Formę o wymiarach ok 16 x 26 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy ciasto, równamy wierzch. Na wierzchu układamy orzechy.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 40-45 minut do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Pierniczki

Przepis na kolejne pierniczki. Tym razem z tego przepisu można wykrawać dość cienkie ciasteczka nie zmieniające kształtu. Bardzo smaczne, kruche ale nie twarde. Nie ma potrzeby oczekiwania aż zmiękną. Idealne do lukrowania. Przepis z bloga Gotuję bo lubię.

Składniki :

  • 400 g mąki pszennej tortowej
  • 180 g płynnego miodu
  • 120 g masła
  • 120 g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • 1 całe jajko
  • 2 łyżki przyprawy do piernika
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 1 płaska łyżeczka kakao
  • 1/4 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Masło, miód, cukier podgrzewamy w rondelku aż składniki się połączą. Odstawiamy do przestygnięcia.

W misce łączymy wszystkie suche składniki.Następnie dodajemy do nich żółtka, jajko i przestudzoną masę maślano-miodową. Miksujemy 3-4 minuty. Do miksowania użyłam końcówek przeznaczonych do ciasta drożdżowego gdyż ciasto na pierniki będzie bardzo gęste.

Ciasto owijamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny lub na całą noc.

Ciasto wałkujemy na grubość ok 2 mm. Wycinamy pierniki, które układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 6-7 minut. Trzeba pilnować aby się nie przypiekły bo będą twarde i niedobre. Po upieczeniu od razu ściągamy z blachy.

Smacznego 🙂

ciasta

Szybkie ciasto czekoladowo-piernikowe

Oryginalnie ciasto czekoladowe ale ja chciałam nadać mu bardziej korzennego smaku i aromatu więc dodałam przyprawy piernikowej. Idealnie sprawdzi się jako piernik na ostatnią chwilę. Nadaje się do przełożenia zarówno dżemem jak i różnymi kremami. Puszysty, mięciutki, aromatyczny…pyszny. Nie wymaga użycia miksera a samo przygotowanie jest dziecinnie proste i ekspresowe. Przepis z bloga Mała cukierenka.

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 250 g mąki tortowej
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka sody
  • szczypta soli
  • 3 łyżki kakao bez cukru
  • 200 g cukru
  • 220 ml maślanki ( użyłam jogurtu naturalnego )
  • 200 ml oleju
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 3 jajka lekko ubite widelcem
  • 2 łyżeczki przyprawy do piernika

Mąkę, kakao przesiać przez sito. Wymieszać z sodą, proszkiem do pieczenia solą. Dokładamy cukier, cukier waniliowy, mieszamy.

W drugiej misce mieszamy razem olej, maślankę i jajka.

Do suchych składników dodać mokre i krótko wymieszać łyżką lub mikserem na średnich obrotach tylko do połączenia składników.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 21-22 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180 stopniach przez 50-55 minut lub do tzw.suchego patyczka.

Po ostudzeniu można polać polewą czekoladową,posypać cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffiny czekoladowo-dyniowe z jabłkiem

U mnie mega muffiny. Z podanej porcji wyszły mi 4 mega sztuki. Pyszne, wilgotne, napakowane jabłkami. Pominęłam sos czekoladowy ponieważ muffinki są same w sobie wystarczająco słodkie ale na jakieś większe przyjęcie na pewno bym się o niego pokusiła.Przepis z bloga Moje wypieki.

Składniki : ( na ok 10 sztuk lub 4 mega muffiny )

  • 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 3 łyżki kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 jajko
  • 50 ml oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki puree z dyni
  • 2 łyżki mleka ( może być potrzeba dodania nieco więcej )
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 2 nieduże jabłka, obrane i pokrojone w kostkę

W jednej misce mieszamy wszystkie suche składniki : mąkę, kakao, sodę, proszek,cynamon, cukier.

W drugiej misce łączymy wszystkie mokre składniki : mleko, olej, jajko, ekstrakt, puree z dyni.

Mokre składniki przelewamy do suchych. Całość mieszamy rózgą kuchenną tylko do połączenia składników. Jeśli ciasto będzie zbyt gęste dodajemy 1 lub 2 łyżki mleka. Dodajemy jabłka. mieszamy.

Ciasto przekładamy do foremek na muffinki wcześniej wyłożone papilotkami. Pieczemy w temp. 160 stopni przez 25 minut. Ja moje mega muffiny piekłam w temp, 180 stopni przez 40 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Gryczane ciasto ze śliwkami

Zaskakująco smaczne ciasto w, którym najwyraźniej wyczuwalny jest smak orzechów laskowych. Zdrowo i pysznie. Ciasto, które nie wymaga użycia miksera. Śliwki zamiast na wierzchu…powędrowały mi na dno… Przepis Dominika Wójciak z książki ” Ziarno „.

Składniki :

  • 200 g śliwek węgierek ( użyłam innej odmiany )
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 140 g mąki gryczanej
  • 100 g mielonych orzechów laskowych + 2 łyżki do obsypania formy
  • 20 g kakao
  • 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 3 jajka
  • 150 ml syropu klonowego + 1 łyżka do polania śliwek (zastąpiłam miodem )
  • 150 ml maślanki
  • 100 g roztopionego masła + do posmarowania formy
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Śliwki myjemy, przecinamy na pół, wyciągamy pestki, zasypujemy cynamonem, odstawiamy.

Mąkę przesiewamy do miski razem z mielonymi orzechami ( jeśli większe kawałki zostaną na sicie, też dodajemy do ciasta ), proszkiem, kakao, kawą i solą.

Osobno połączyć razem jajka, maślankę, syrop klonowy ( miód ), masło i wanilię.

Następnie do mokrych składników stopniowo dodajemy składniki suche i delikatnie mieszamy za pomocą szpatułki, łyżki aż do uzyskania gładkiej, jednolitej masę.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 22-24 cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Papier smarujemy delikatnie roztopionym masłem i obsypujemy mielonymi orzechami. Na wierzchu układamy śliwki, skrapiamy je łyżką syropu klonowego.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 50-60 minut lub do tzw.suchego patyczka.

  • W książce Dominika pisze, ze ciasto można upiec również bez śliwek i podać je polane roztopioną gorzką czekoladą i świeżymi malinami.

Smacznego 🙂

ciasta

Śmietankowo-kokosowe ciasto z porzeczkami

Ostatnie porzeczki z krzaka ( a było ich niewiele ) wykorzystałam na upieczenie tego wyśmienitego ciasta. Dwa kruche kakaowe warstwy otulające śmietankowo-kokosowe nadzienie przełamane delikatnym smakiem porzeczki. Do tego ciasta idealnie nadają się również inne owoce sezonowe. Przepis z bloga My simple kitchen.

Składniki na ciasto kruche :

  • 3 szklanki mąki
  • 250 g masła
  • 1 szklanka cukru
  • 4 żółtka
  • 2 łyżki kakao
  • 2 budynie czekoladowe w proszku ( nie miałam, dodałam 20 g kakao i 20 g mąki ziemniaczanej )
  • 1 torebka cukru waniliowego
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany

Wszystkie składniki zagnieść dokładnie na jednolite ciasto. Ciasto dzielimy na 2 części : 60 % i 40 %. Każdą z nich zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na ok 2 godziny. Po tym czasie większą część ciasta wyciągnąć z lodówki i i wyłożyć równomiernie dno blaszki wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach ok 25×30 cm. Pieczemy w temp. 200 stopni przez 20 minut.

Składniki na nadzienie :

  • 4 białka
  • 1 szklanka cukru
  • 2 budynie śmietankowe w proszku
  • 500 ml kwaśnej śmietany 18%
  • 100 g wiórków kokosowych
  • 2 szklanki czerwonych porzeczek

Kiedy ciasto kruche podpieka się w piekarniku przygotowujemy nadzienie.

Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier cały czas ubijając aż masa stanie się lśniąca.Następnie dodajemy kwaśną śmietanę i mieszamy delikatnie za pomocą łyżki lub szpatułki. Na koniec dosypujemy budynie i wiórki kokosowe. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą. Masę wylewamy na podpieczony spód, równamy wierzch. Następnie na górze układamy porzeczki a na porzeczki ścieramy na tarce o dużych oczkach pozostałą, mniejszą część ciasta kruchego.

Ciasto ponownie wstawiamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok godzinę.Przed podaniem ciasto należy dobrze ostudzić.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Babka brownie

Ostatnim rzutem na taśmę wpis Wielkanocny. Trochę późno ale nie miałam czasu posiedzieć nad zdjęciami. Jeśli jednak zdecydujecie się na upieczenie na pewno nie pożałujecie. A tym czasem chciałabym z tego miejsca życzyć Wszystkim zdrowych, spokojnych, radosnych Świąt Wielkanocnych.

Babka brownie jest jedną z tych babek, które sprawiają, że ręka sama sięga po następny kawałek. Babka o głębokim czekoladowym smaku. Nie jest jak brownie zbita i mokra raczej wypośrodkowana. Bardzo smaczna. Przepis nieco zmieniłam sugerując się również komentarzem do przepisu. Dodałam dużo mniej cukru a i tak wydaje mi się, że można dać o te 1/4 szklanki mniej jeśli planujemy zrobić polewę czekoladową czy ozdobić lukrem. Gorąco polecam. Przepis ze strony tasteofhome.com .

Składniki : 

  • 250 g miękkiego masła
  • 1 i 1/4 szklanki cukru
  • 5 jajek
  • 150 g czekolady ( użyłam 100 g gorzkiej – 75% czekolady i 50 g ciemnej )
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 szklanka śmietanki kremówki 30-36% ( użyłam 200 ml 36% i 50 ml 10 %)
  • 1 kopiata łyżka kakao

Czekoladę roztapiamy nad kąpielą wodą.

Masło ucieramy z cukrem aż będzie jasne i puszyste. Następnie dodajemy po jednym jajku nie przerywając miksowania. Dokładamy roztopioną czekoladę i ekstrakt, miksujemy. 

Mąkę, sól, proszek do pieczenia i kakao mieszamy w jednej misce. Następnie do masy maślanej dodajemy naprzemiennie mąkę i śmietanę kremówkę cały czas miksując aż masa będzie jednolita.

Ciasto przelewamy do formy z kominem o średnicy ok 26 cm, wcześniej wysmarowanej tłuszczem i obsypanej kakao lub  wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w 180ºC przez 60-70 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

pralinki,czekoladki

Kuleczki daktylowe z sezamem, bez cukru,wegańskie.

Pyszne…wręcz uzależniające małe słodkości bez dodatku cukru. Osłodzone daktylami. Rozpływają się w ustach. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga Mała cukierenka .

201691_6001

Składniki :

  • 120 g sezamu ( najlepiej uprażyć go wcześniej na patelni, kuleczki zyskają na smaku )
  • 120 g orzechów ( u mnie włoskie )
  • 120 g daktyli
  • 3 łyżki kakao bez cukru
  • 5-6 łyżek soku pomarańczowego świeżo wyciśniętego
  • 1 łyżka syropu z agawy lub syropu klonowego
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • wiórki kokosowe do obtoczenia

Daktyle zalać gorącą wodą i pozostawić na 15 minut.

Następnie daktyle odsączyć z wody, dodać pozostałe składniki i zmiksować za pomocą blendera lub w malakserze. Z otrzymanej gęstej masy formujemy niewielkie kulki, które obtaczamy w wiórkach kokosowych.

Wstawiamy do lodówki na ok, 60 minut.

Smacznego 🙂

201691_5001

ciasta

Ciasto czekoladowe z czerwonym winem

Robiąc to ciasto do końca nie byłam przekonana czy na pewno wyjdzie. Zawsze mam obawy co do ciast gdzie dodaje się sporą ilość soku czy alkoholu. Jednak po upieczeniu i rozcięciu byłam bardzo zaskoczona jakie wyszło puszyste i delikatne a zarazem bardzo wilgotne i oczywiście smaczne 🙂 Zamiast zwyczajnego czerwonego wina dodałam bezalkoholowego glöggu. Przepis z bloga Moje wypieki.

201690_1001

Składniki : ( Wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej )

  • 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 1,5 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki kakao
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1 szklanka maślanki lub kefiru ( użyłam jogurtu pitnego waniliowego )
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 2 duże jajka
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1 szklanka wytrawnego lub wytrawnego wina ( u mnie glögg )

Do jednej miski przesiewamy mąkę, proszek,sodę, kakao i sól.

Do drugiej miski wkładamy maślankę, olej, jaja, cukier, ekstrakt i wino. Wymieszać rózgą kuchenną tylko do połączenia składników. Dodać przesiane suche składniki i również wymieszać rózgą tylko do połączenia.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 23-25 cm, wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 45-50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ekspresowy piernik bez jajek

Piernik, którego przygotowanie zajmie Wam dosłownie chwilę. A jeśli okaże się, że w lodówce nie ostało się ani jedno jajko to też nie problem bo tutaj nie potrzeba ani jednego. Kolejna zaleta…mikser jest zbędny bo ciasto wystarcz wymieszać  rózgą lub drewnianą łyżką. Piernik jest bardzo smaczny, wilgotny, puszysty. Przepis z bloga Domowa cukierenka.

odpierniczone (6)

Składniki : 

  • 2 szklanki mleka
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 szklanka cukru
  • 3 łyżki kakao
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 duże łyżki dowolnego dżemu
  • duża łyżka przyprawy do piernika

Mleko, olej, dżem mieszamy do połączenia. Następie dodajemy przesianą mąkę i pozostałe składniki. Całość ponownie wymieszać za pomocą rózgi lub drewnianej łyżki do połączenia.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości 35 cm lub jak u mnie do formy o wymiarach 20×20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po wystygnięciu można posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową.

Smacznego 🙂