ciasta

Czekoladowe ciasto z fasoli

Jestem maga zaskoczona jak dobrze może smakować ciasto z fasoli. Wilgotne, nie za słodkie – idealne. Jeśli chcecie aby było jeszcze bardziej zdrowsze pokusiłabym się od dodanie daktyli zamiast cukru. Przepis z bloga Gotuję bo lubię.

Składniki :

  • 2 puszki czerwonej fasoli
  • 2 banany
  • 3/4 szklanki cukru trzcinowego, palmowego lub ksylitolu
  • ziarna z 1 laski wanilii lub 2 łyżeczki cukru waniliowego ( u mnie pasta waniliowa )
  • 4 jajka
  • 4 czubate łyżki ciemnego, gorzkiego kakao
  • 3 łyżki oleju kokosowego
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Fasolę dobrze opłukać na sicie, odcedzić z nadmiaru wody.

Wszystkie składniki na ciasto przekładamy do blendera kielichowego lub malaksera i miksujemy na gładką masę.

Masę przelewamy do keskówki o wymiarach ok 15 x 26cm wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 60 minut.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik delikatnie kokosowo-czekoladowy

Bardzo smaczny sernik z delikatnie kokosową masą serową, czekoladowym spodem oraz bokami i czekoladową kruszonką. W oryginale sernik rosyjski ale został tylko tak nazwany przez autorkę bloga Bianca Zapatka z której pochodzi ten przepis. Sernik można zrobić również w 100 % wegański.

Składniki na spód :

  • 200 g mąki pszennej lub mąki bezglutenowej może być również mąka orkiszowa
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 40 g kakao
  • 120 g + 2 łyżki cukru
  • 120 g zimnego masła ( wegańskie w wersji wegańskiej )
  • 2 łyżki mleka roślinnego lub krowiego

Mąkę, proszek do pieczenia, sól, kakao i cukier mieszamy. Następnie dodajemy drobno pokrojone masło i ugniatamy aż składniki się połączą w jednolitą masę. W razie potrzeby dodajemy mleko.

1/3 ciasta odcinamy, wkładamy do lodówki. Resztę ciasta wałkujemy. Układamy na spodzie tortownicy o średnicy ok 20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia wykładając również boki tortownicy.

Jeśli ciasto będzie zbyt luźne należy zawinąć w folię spożywczą i włożyć na 1 godzinę do lodówki.

Składniki na masę serową :

  • 75 g masła ( wegańskie w wersji wegańskiej )
  • 40 g skrobi kukurydzianej
  • 3-4 łyżki mleka roślinnego lub krowiego
  • 500 g serka quark ( w wersji wegańskiej quark sojowy lub jogurt wegański wcześniej odciśnięty z namiaru płynów albo zmiksowane gładkie tofu o konsystencji zbliżonej do quark-u )
  • 120 g mleka kokosowego pełnotłustego lub śmietanki bezmlecznej
  • 1 i 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 120 g + 2 łyżki cukru
  • 2 łyżki soku z cytryny ( opcjonalnie )

W garnuszku roztapiamy masło ale nie doprowadzamy do wrzenia. Odstawiamy.

Do mleka roślinnego dodajemy skrobię kukurydzianą, mieszamy do rozpuszczenia. Odstawiamy.

Do miski przekładamy ser, cukier, mleko kokosowe i ekstrakt waniliowy. Miksujemy aż składniki dobrze się połączą. Następnie nie przerywając miksowania dodajemy masło, sok z cytryny oraz mleko ze skrobią.

Masę serową wylewamy na czekoladowy spód, równamy wierzch. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy 30 minut. Po tym czasie wyciągamy sernik z piekarnika, na wierzch kruszymy wcześniej odłożoną 1/3 część ciasta czekoladowego. Następnie sernik ponownie umieszczamy w piekarniku i pieczemy kolejne 30 minut.

Po tym czasie sernik wyciągamy z piekarnika i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia po czym umieszczamy w lodówce na noc.

Smacznego 🙂

muffinki

Fit muffiny z cukinią Ewy Chodakowskiej

Przygotowując muffiny myślałam, że nie będą wystarczająco słodkie. Jakież było moje zdziwienie kiedy po upieczeniu okazały się idealne. Mięciutkie, wilgotne, z dobrze wyczuwalną czekoladą i delikatną nutą banana. Przepis z książki E. Chodakowskiej i M, Kielak ” Fit and Sweet „.

Składniki : ( na 5 sztuk – ja robiłam z podwójnej porcji i wyszło 12 muffinek )

  • 80 g płatków owsianych bezglutenowych ( u mnie zwykłe )
  • 80 g obranego banana
  • 75 g cukinii
  • 10 g gorzkiego kakao
  • 10 g oleju rzepakowego
  • 20 g ksylitolu ( u mnie erytrol )
  • 1 jajko
  • 80 g mleka roślinnego ( sojowe, migdałowe )
  • 50 g gorzkie czekolady o zawartości miazgi kakaowej powyżej 80 % ( u mnie 70 % kakao )
  • 2 g proszku do pieczenia
  • 1 g soli

Płatki owsiane mielimy w młynku na mąkę.

Czekoladę drobno siekamy. Cukinię ścieramy na dużych oczkach tarki i odciskamy na papierowym ręczniku z nadmiaru soków. Ja swoją starłam na początku przygotowań, pozostawiłam w misce a przed dodaniem dobrze odcisnęłam w rekach .

W misce lekko ubijamy jajko. Dodajemy ksylitol, rozgniecionego wcześniej widelcem banana, olej, czekoladę, mleko i cukinię. Dobrze wszystko mieszamy. następnie dodajemy suche składniki : zmielone płatki, proszek, sól, kakao. Całość ponownie dobrze mieszamy za pomocą szpatułki lub łyżki.

Masę przekładamy do foremek na muffinki. Pieczemy w temp. 150 stopni ok 25 minut lub do tzw. suchego patyczka. Ja swoje piekłam w temp. 180 stopni 25 minut.

Smacznego 🙂

koktajle,smoothies

Koktajl z czarnej porzeczki na śniadanie od Ewy Chodakowskiej

Jeden ze smaczniejszych koktajli a w roli głównej tym razem czarna porzeczka jakże niedoceniana w obecnych czasach a zaliczana do superfood. Koktajl dostarczy nam sporą dawkę witaminy C, B2 i antyoksydantów. Jeśli zrobicie go dzień wcześniej nie zdziwcie się jak drugiego dnia będzie miał konsystencję bardziej galaretkowatą 🙂 Przepis z książki Ewy Chodakowskiej, M. Kielak i L. Kavoukis ” Zdrowe koktajle „.

Składniki :

  • 100 g czarnej porzeczki
  • 50 g sera twarogowego półtłustego ( u mnie kremowego quarka )
  • 10 g gorzkiego kakao
  • 28 g miodu
  • 125 g mleka migdałowego
  • 20 g orzechów włoskich

Wszystkie składniki dobrze blendujemy.

Smacznego 🙂

desery

Fit jaglany „Michałek ” bez pieczenia

Bardzo pyszny, zdrowy deser, który sprawdzi się również na śniadanie. Nie ma smaku popularnych cukierków o tej samej nazwie ale jest naprawdę dobry. Przepis z bloga Be fit be strong .

Składniki :

  • 2,5 szklanki mleka
  • 200 g kaszy jaglanej
  • 200 g masła orzechowego z kawałkami orzechów ( nie miałam aż tyle wiec dodałam nieco tahini )
  • 150 g mąki kokosowej
  • 3 banany
  • 2 łyżki kakao
  • kilkanaście herbatników (można pominąć )
  • gorzka czekolada

Kaszę płuczemy kilkakrotnie pod bieżącą wodą. Następnie przekładamy do garnka, wlewamy mleko i gotujemy na niewielkim ogniu do miękkości. Chwilę studzimy po czym umieszczamy w blenderze wraz z bananami i kakao i miksujemy na gładki krem. Kolejno dodajemy masło orzechowe i mąkę kokosową. Ponownie miksujemy na gładki krem.

Formę o wymiarach 20×25 cm wykładamy folią spożywczą. Masę przekładamy do formy, na wierzchu układamy herbatniki. Przykrywamy wierzch folią i wkładamy do lodówki aż ciastka zmiękną a masa nieco stężeje. Po tym czasie foremkę obracamy do góry nogami na talerz lub paterę tak aby ciastka stanowiły spód. Można polać gorzka czekoladą i posypać wiórkami kokosowymi.

Smacznego 🙂

ciasta

Łatwe ciasto czekoladowe

Macie ochotę na szybkie, proste i pyszne ciasto czekoladowe. proszę a oto i przepis. Nikt nie powinien mieć z nim problemu a składniki znajdziemy w każdej kuchni. Kolejna zaleta – nie wymaga użycia miksera 🙂 Przepis z bloga Ostra na słodko.

Składniki :

  • 125 g masła
  • 250 ml mleka
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki kakao
  • 4 łyżki dżemu z owoców leśnych lub innego, który macie pod ręką

Masło topimy, odkładamy na bok.

Do większej miski przesiewamy mąkę. Kolejno dodajemy cukier, kakao, sodę, cynamon. Wlewamy mleko, dodajemy jajko i dżem. Wlewamy masło i wszystko dobrze mieszamy za pomocą łopatki lub łyżki aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do keskówki o wymiarach ok 15 x 25 cm wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej.

Ciasto pieczemy w temp.180 stopni przez 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Babka na wodzie ( bez jajek, mleka i masła )

Ostatnio zauważyłam, że w internecie krąży przepis na ciasto na wodzie bez jajek, masła i mleka. Czytam przepis a on taki sam jak babka, która jest na moim blogu tylko w nieco innych proporcjach. Chciałabym Wam przypomnieć tą recepturę ponieważ uważam, że podczas pandemii w, której przyszło nam żyć tego typu przepisy mogą być bardzo pomocne gdy w domu nie dysponujemy wieloma składnikami a chcemy zjeść domowy wypiek.

W tym przepisie zamiast cukru trzcinowego można użyć zwykłego białego, owoce można pominąć co i ja uczyniłam a jeśli nie macie cukru czy ekstraktu waniliowego nie szkodzi dodajcie tą samą ilość zwykłego cukru.

Przepis znajduje się pod linkiem TUTAJ

201631_2
babki,babeczki

Babka kakaowo-kardamonowa

Puszysta, wilgotna, mocno kakaowa z delikatną nutą kardamonu – bardzo dobra. Idealnie sprawdzi się na nadchodzące Święta 🙂 Przepis z carftmarmaladae.blogspot

Składniki :

  • 160 g przesianej mąki pszennej
  • 200 g cukru
  • 225 g jogurtu naturalnego
  • 50 g przesianego gorzkiego kakao
  • 100 ml oleju
  • 3 duże jajka
  • 16 g proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka mielonego kardamonu
  • szczypta soli

W dużej misce jajka ubijamy z cukrem na gęstą,jasną masę. Dodajemy sól, kardamon, miksujemy. Następnie dokładamy jogurt, ponownie miksujemy. Na koniec wsypujemy mąkę, kakao, proszek do pieczenia oraz olej. Miksujemy tylko do połączenia składników.

Formę z kominem lub na babkę o średnicy ok 22 cm ( u mnie była większa dlatego babka wyszła nie za wysoka ) smarujemy masłem lub jeśli jest możliwość wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto wylewamy do formy, równamy wierzch.

Pieczemy w temperaturze 170 stopni przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto czekoladowe familijne

Myślę, że to ciasto zaskoczy niejedną osobę, która zdecyduje się je upiec. Bardzo bogaty czekoladowy smak a konsystencja delikatne i puszyste jak chmurka. Przepyszne !!! Pominęłam jedynie polewę czekoladową bo uważam, że było by już za dużo. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być temperatury pokojowej )

  • 120 g miękkiego masła
  • 1 i 1/2 szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 2 duże jajka
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 110 g gorzkiej czekolady ( u mnie 80 % miazgi kakaowej )
  • 260 g mąki pszennej
  • 35 g kakao
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 i 1/2 szklanki mleka

Do jednej miski przesiewamy mąkę, proszek do pieczenia i kakao. Odstawiamy.

Czekoladę roztapiamy nad kąpielą wodną, studzimy jednak czekolada powinna pozostać płynna.

Osobno w misce masło z cukrem ucieramy na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy po jednym jajku dobrze miksując po każdym. Wlać ekstrakt waniliowy, wymieszać. Nie przerywając miksowania dodajemy stopniowo roztopioną czekoladę. Ostawiamy mikser i chwytamy rózgę kuchenną. Kolejno do ciasta dodajemy w kilku partiach suche składniki i mleko, mieszając rózgą tylko do połączenia składników.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 34 x 23 cm ( u mnie 25×25 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w 165 stopniach przez 40 minut lub do tzw.suchego patyczka.

ciasta

Vegańskie brownie z tofu

Zaskakująco pyszne brownie o mocno kakaowym smaku. Struktura nie przypomina tradycyjnego amerykańskiego, mokrego, ciężkiego brownie. To jest ” suche ” , puszyste, wystarczająco słodkie. Robiłam z podwójnej porcji i nieco zmieniłam proporcje niektórych składników jak np. tofu czy cukier. Przepis z kitchengrrrls .

Składniki :

  • 250 g gładkiego tofu
  • 1 szklanka oleju rzepakowego
  • 1/2 szklanki mleka roślinnego ( u mnie mleko migdałowe )
  • niepełne 2 szklanki brązowego cukru
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka gorzkiego kakao
  • 2 łyżki skrobi kukurydzianej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/3 łyżeczki soli

Tofu, mleko i olej miksujemy na gładką masę, przelewamy do miski. Dokładamy ekstrakt waniniliowy i cukier, mieszamy. Następnie dodajemy przesianą mąkę, kakao,proszek do pieczenia,skrobię i sól. Mieszamy całość za pomocą łopatki aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 25 x 25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 165 stopni przez 1 godzinę.

Smacznego 🙂