pralinki,czekoladki

Rafaello z kaszy jaglanej ( wegańskie, bezglutenowe )

Z kaszy jaglanej naprawdę można wyczarować cuda. Przykładem na to są te pralinki rafaello. Delikatne, kremowe, mocno kokosowe. Mimo,że nie smakują idealnie jak te tradycyjne rafaello to naprawdę warto je zrobić. Przepis z bloga Gotuję bo lubię.

201522_29

Składniki : 

  • 60 g kaszy jaglanej
  • 1 puszka mleka kokosowego ( 400-450 g )
  • 1 łyżka cukru z czubkiem ( ja nawet skusiłabym się do 1,5 łyżki )
  • 3 łyżki wiórków kokosowych

Ponad to : 

  • wiórki kokosowe do obtoczenia
  • blanszowane migdały ( ja pominęłam ze względu ,że rafaello było przeznaczone dla małych dzieci )

Kaszę jaglaną podprażamy na suchej patelni do momentu aż zacznie pachnieć. Uwaga, żeby nie spalić. Następnie przepłukujemy sporą ilością bieżącej wody.

Mleczko kokosowe dobrze mieszamy, zalewamy kasze. Gotujemy na niewielkim ogniu 20-25 minut. W połowie czasu gotowania dodajemy cukier i od tej pory dość często mieszamy aby kaszan nam się nie przypaliła.

Do miękkiej kaszy dodajemy wiórki kokosowe. Studzimy. Owijamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na 2 godziny. Ja dodatkowo przed włożeniem do lodówki zmiksowałam całość na gładką masę.

Po tym czasie z masy formujemy niewielkie kulki, wkładamy do środka migdał i obtaczamy w wiórkach kokosowych.

Kasia pisze, żeby przechowywać je w temp. pokojowej. Moje jednak bardzo miękły po pewnym czasie dlatego leżakowały w lodówce 🙂

Smacznego 🙂

201522_30

desery

Chałwowiec jaglany a`la tiramisu bez pieczenia

W końcu udało mi się uzyskać jaglany deser, który w zupełności będzie mnie satysfakcjonował i któremu ciężko będzie mi się oprzeć..ale ale po co się opierać jak tu samo zdrowie 🙂 Deser wyglądem przypomina tiramisu – jak widać zawiera nieodłącznie towarzyszące prawdziwemu tiramisu biszkopty, również jest dwukrotnie nimi przełożony, delikatna, kremowa masa jaglano – chałwowa. Wierzch wieńczy gorzkie kakao, które świetnie uzupełnia całość.  Jednak deser ten dopiero uzyska pełnię smaku kiedy będziemy zajadać jednocześnie krem z biszkoptami. Razem z mężem zgodnie stwierdziliśmy, że smak jest zupełnie inny niż zajadając osobno warstwy. Wzorowałam się na TYM przepisie.

201571_7

Składniki :

  • 1 szklanka kaszy jaglanej ( 200 g )
  • 170 g chałwy ( u mnie waniliowa ale możecie użyć każdej innej )
  • 4 szklanki mleka ( 1 L )
  • 4 łyżki oleju kokosowego ( odmierzamy kiedy jest w postaci stałej )
  • 6 łyżek ksylitolu
  • ok 26 podłużnych biszkoptów ladyfingers
  • gorzkie kakao

Kaszę podprażamy na suchej patelni do momentu aż zacznie pachnieć. Wsypujemy na sito i przelewamy wrzątkiem a następnie płuczemy pod bieżącą wodą.

Kaszę przekładamy do garnka, dodajemy ksylitol i 2,5 szklanki mleka. Stawiamy na niewielki gaz, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy kaszę do miękkości ok 20-25 minut. Zestawiamy z ognia, dodajemy olej kokosowy, czekamy aż się roztopi, mieszamy. Kaszę odstawiamy na kilkanaście minut pod przykryciem aż nieco ostygnie.

Po tym czasie dodajemy rozdrobnioną widelcem chałwę. Miksujemy za pomocą blendera dolewając stopniowo mleko aż uzyskamy jednolitą, gładką konsystencję. Ważne aby masa nie była za rzadka. Ja dodałam całą ilość mleka i było idealnie ale najlepiej dodawać je stopniowo.

Dno formy o wymiarach ok 21×21 cm wykładamy pierwszą warstwą biszkoptów. Na biszkopty wylewamy połowę masy jaglanej ( lekko ciepłej lub zimnej ), na masę ponownie układamy biszkopty delikatnie je dociskając. Na biszkopty wykładamy drugą połowę masy. Wstawiamy do lodówki na noc. Przed podaniem posypujemy gorzkim kakao.

Smacznego 🙂

201571_6001

inne słodkości

Maślane kokosanki

Pewnie każdy z Was robił kokosanki ale czy dodawaliście do nich masło ? Jeśli nie musicie koniecznie wypróbować ten przepis…są przepyszne, uzależniające…Jest to też świetny pomysł na wykorzystanie białek, które zostaną po wcześniejszym pieczeniu. Gorąco polecam 🙂 Przepis z bloga Takie tam pichcenie.

201512_22001

 

 Składniki :  ( na 16 sztuk )

  • 50 g masła
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 łyżki mleka
  • 200 g wiórków kokosowych
  • 2 białka
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki budyniu waniliowego bez cukru ( lub mąki ziemniaczanej, którą dodałam )

Masło i cukier umieszczamy w rondelku. Stawiamy na niewielki gaz, rozpuszczamy. Zestawiamy z ognia, dodajemy mleko i wiórki kokosowe, mieszamy. Studzimy.

Osobno w misce ubijamy białka z solą na sztywno. Na koniec dodajemy budyń, chwilę miksujemy. Za pomocą łyżki dodajemy białka do masy kokosowej delikatnie ale dobrze mieszając.

Blachę wykładamy papierem do pieczenia, który smarujemy z wierzchu delikatnie masłem. Za pomocą łyżki ( u mnie swobodnie dało się formować rękoma ) wykładamy porcje masy w niewielkich odległościach. 

Pieczemy w temp. 175°C przez 15 minut. 

Smacznego 🙂

 

serniki

Sernik kokosowy siostry Anastazji

Kolejny sernik, który wart jest powtórki. Pyszny kremowy, nie za słodki z kołderką warstwy kokosowej. Przepis z bloga Domowa cukierenka .

201555_14001

Składniki na spód : 

  • 300 g mąki pszennej
  • 100 g masła
  • 100 g cukru
  • 1 łyżka smalcu ( nie miałam dałam masło )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 jajko
  • 2 żółtka
  • szczypta soli

Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia. Dodać pozostałe składniki i zagnieść szybko kruche ciasto. Gotowe ciasto zawijamy w folię i wkładamy na 1 godzinę do lodówki. Po tym czasie ciastem wylepić dno blaszki o wymiarach ok 25×35 cm. Podpiec 15 minut w temp. 180ºC. Wyciągnąć z piekarnika, odstawić na bok.

Składniki na masę serową : 

  • 1 kg sera w kostce ( użyłam kremowego quark-u )
  • 1 szklanka cukru
  • 3 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki oleju
  • 4 żółtka
  • 2 jaja
  • przyprawa do sernika ( pominęłam )
  • 1 budyń waniliowy

Jeśli używacie sera w kostce należy go zmielić  przynajmniej dwukrotnie. Do sera dodajemy resztę składników. Miksujemy krótko tylko do połączenia składników. Masę serową wylewamy na wcześniej podpieczony spód.

Pieczemy w temp. 170°C przez 40-50 minut.

Składniki na wierzch kokosowy : 

  • 3/4 szklanki cukru
  • 6 białek
  • 200 g wiórków kokosowych
  • szczypta soli

Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier cały czas miksując. Na koniec wsypujemy wiórki i mieszamy delikatnie za pomocą łyżki.

Po 45-50 minutach od pieczenia się sernika otwieramy piekarnik, delikatnie wysuwamy sernik i na wierzchu rozprowadzamy równomiernie wcześniej przygotowaną warstwę białkowo-kokosową. Pieczemy jeszcze 15-20 minut.

Sernik studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, następnie zimny wkładamy do lodówki na kilka godzin aby stężał.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto śmietankowo-kokosowe z jabłkami

Mimo niewielkiej ilości kokosa ciasto jest dość mocno kokosowe, z dużą ilością jabłek przez co jest bardzo wilgotne. Puszyste, idealnie słodkie. Nie wyrasta wysokie chyba,że upieczemy je w mniejszej formie lub zwiększymy ilość składników przy czym należy pamiętać, że piekło będzie sie dłużej. Jest to jeden z tych przepisów, które nie wymaga użycia miksera. Przepis z dwutygodnka ” Tina „

1DSC_0672

Składniki : ( Robiłam z połowy porcji, przepis podaje zgodnie z oryginałem. W gazecie nie ma podanej wielkości blaszki ale użyjcie nie większej jak 25×25 cm lub o zbliżonych wymiarach )

  • 4 wieksze twarde jabłka
  • 450 g mąki tortowej ( minus 3 łyżki, które zastapimy kokosem )
  • 450 g cukru pudru ( zdecydowanie za dużo. Na połowę porcji użyłam 150 g więc spokojnie na całość można dodać 300-350g )
  • sok z 1 cytryny
  • 3 kopiate łyżki wiórków kokosowych
  • 1 torebka proszku do pieczenia
  • 3 jaja ( na połowę porcji użyłam 2 )
  • 200 ml śmietanki kremówki 30 %
  • 125 g masła

Jabłka obieramy,usówamy gniazda nasienne, tniemy w niwielką kostkę, mieszamy z sokiem z cytryny, odstawiamy.

Masło rozpuścic, ostudzić. 

Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia, wiórkami kokosowymi i cukrem pudrem. Przemieszać trzepaczką aby pozbyć się grudek. 

Do kremówki wbijamy jajka, dobrze roztrzepujemy. Jajka z kremówką wlewamy do mąki, mieszamy do połaczenia składników łyżką lub szpatułką. Wlewamy masło, ponownie mieszamy aż całość się połączy. Dodajemy jabłka, mieszamy. Masę wylewamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej masłem i wysypanej mąką badź bułką tartą.

Pieczemy w temp. 170°C przez 35 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

1DSC_0664

ciasta

Ciasto weekendowe Ewy Wachowicz

Proste ciacho w smaku przypominające trochę babkę zwieńczone bezą kokosową. Smaczne ale ja polecam dodać do ciasta skórkę cytrynową, z limonki lub jakąś przyprawę korzenną, żeby je trochę ożywić i nadać konkretnego charakteru 🙂 Śmiało mogę powiedzieć, że ciasto bezproblemowe i chyba nikt nie powinien mieć z nim problemu, zważywszy na fakt, że wyciągnęłam je z piekarnika po czym zorientowałam się,że jest jeszcze niedopieczone. Ponownie wrzuciłam do pieca  myśląc – jak nic wyjdzie zakalec. Jednak nic takiego się nie stało 🙂 Przepis z Tej strony.

2015_174

Składniki : 

  • 5 jaj
  • 1 szklanka maślanki
  • 1 i 1/2 szklanki cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1/2 szklanki oleju z pestek winogron ( zastąpiłam olejem rzepakowym )
  • 2 i 1/2 szklanki mąki
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 100 g wiórek kokosowych

Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia.

2 jajka, 3 żółtka i szklankę cukru ubijamy na jasną, gęstą masę. Następnie dodajemy maślankę i cienką stróżką wlewamy olej miksując na najniższych obrotach. Na końcu stopniowo partiami dodajemy mąkę i cukier waniliowy.

Dodając mąkę najpierw mieszałam szpatułka ale kiedy porobiły mi się grudki wymieszałam mikserem na najniższych obrotach. Nie zaszkodziło.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 23 cm wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i oprószonej bułką tartą.

W osobnej misce ubijamy białka ze szczyptą soli a pod koniec ubijania dosypujemy partiami pozostałą część cukru. Na koniec wsypujemy wiórki kokosowe i delikatnie mieszamy łyżką lub szpatułką. Całość wykładamy równomiernie wierzch ciasta.

Pieczemy w temp. 180°C przez 40 minut ( u mnie 10 minut dłużej ).

Smacznego 🙂

muffinki

Muffinki cytrynowo – kokosowe

Delikatne, mocno cytrynowe z delikatną nutą kokosa. Szybkie i proste. Przepis z dessertnowdinnerlater.com .

20152_22

Składniki :  ( na 12 sztuk )

  • 1 i 1/4 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/2 łyżeczki soli ( dałam 1/3 )
  • 2 jaja
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki oleju
  • 2-3 łyżeczki skórki otartej z cytryny ( w oryginale limonka )
  • 4 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżeczka ekstraktu kokosowego
  • 3/4 szklanki mleczka kokosowego
  • 2 łyżki wiórek kokosowych ( śmiało można dodać 3 )

W jednej misce łączymy wszystkie suche składniki : Mąkę, proszek, sodę, sól, cukier i wiórki kokosowe.

W drugiej misce mieszamy pozostałe składniki : olej, jaja, skórkę cytrynową, ekstrakt, mleko kokosowe.

Mokre składniki przelewamy do suchych, mieszamy za pomocą łyżki lub łopatki tylko do połączenia składników.

Ciasto przelewamy do foremek na muffinki. Pieczemy w temp. 180°C 20 – 25 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Odstawiamy do ostygnięcia.

Na babeczki można położyć krem lub posypać je podprażonymi wiórkami kokosowymi, żeby spotęgować smak kokosa w babeczkach.

Ponad to : 

  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżeczki cukru
  • wiórki kokosowe

Wiórki wkładamy do piekarnika po wyjęciu muffinek. Podprażamy je do momentu aż brzegi zaczną robić się rumiane. Wtedy należy całość przemieszać i jeszcze chwilę podpiec tak aby po wymieszaniu wszystkie wiórki miały złoty kolor. Uwaga wiórki należy pilnować i co chwilę zaglądać żeby się nie spaliły. Gotowe odstawiamy do ostygnięcia.

Sok z cytryny mieszamy z cukrem do rozpuszczenia. Ostudzone muffinki za pomocą pędzelka smarujemy z wierzchu sokiem z cytryny, posypujemy podprażonymi wiórkami kokosowymi.

Smacznego 🙂

20152_31

serniki

Sernik królewski kokosowy

Kolejny po tajskim sernik w którym się rozsmakowałam. Mocno kokosowy, idealnie wywarzona ilość cukru, kakaowe kruche ciasto. Po prostu pycha. Przepis z bloga Moje wypieki.

201536_12001

Składniki na kruche ciasto :

  • 250 g mąki pszennej
  • 120 g zimnego masła
  • 100 g cukru
  • 1 łyżka smalcu ( opcjonalnie, smalec nadaje ciastu kruchość – pominęłam )
  • 1 żółtko
  • 3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 12 % lub 18 %
  • 1,5 łyżki gorzkiego kakao
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Z podanych składników wyrobić ciasto. Dość szybko i sprawnie. Ciasto dzielimy na 2 równe części, owijamy folią spożywczą i wkładamy na ok 2 godziny do zamrażarki.

Ciasto również można przygotować dzień wcześniej i pozostawić w lodówce.

Masa serowa : ( wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 1 kg tłustego lub półtłustego twarogu zmielonego przynajmniej dwukrotnie ( użyłam  kremowego quark-u )
  • 5 jajek
  • 100 g masła
  • 1 i 1/4 szklanki cukru ( dodałam tylko 1 szklankę )
  • 250 ml śmietanki kokosowej lub tłustego mleka kokosowego ( użyłam mleka )
  • 100 g wiórków kokosowych
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 1 łyżka likieru kokosowego lub 1 łyżeczka aromatu kokosowego

Masło ucieramy na jasną puszystą masę. Nie przerywając ucierania dodajemy po łyżce twarogu miksując do połączenia. Następnie dodajemy jajka a na koniec śmietankę kokosową, wiórki, obie mąki i ekstrakt. Mieszamy do połączenia.

Blachę o wymiarach 22×33 cm ( u mnie 25×25 cm ) wykładamy papierem do pieczenia. Wyciągamy pierwszą część ciasta kruchego. Ścieramy na tarce na dno blachy, równamy. Na ciasto kruche wylewamy masę serową na nią ścieramy drugą część ciasta kruchego.

Sernik pieczemy w temp. 160°C przez 1 godzinę. Studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika po czym chłodzimy w lodówce kilka godzin a najlepiej całą noc.

Smacznego 🙂

serniki

Tajski sernik

Choróbsko rozłożyło nie na łopatki dlatego od tygodnia cisza na blogu…nie żebym nie miała nowych fajnych przepisów…po prostu sił brakło. Dzis przybywam z przepisem na pyszny sernik…

… Dawno już nie jadłam tak dobrego sernika, który dodatkowo ma idealnie wyważoną ilość cukru. Zazwyczaj serniki są dla mnie za słodkie ale nie ten. Cudownie nasączony aromatami limonki kaffir i trawy cytrynowej zakończony idealnie pasującą polewą z białej czekolady. Nie ma tu przesady…wystarczy zaparzyć ulubioną kawę i delektować się tajskim sernikiem od gotujebolubi.pl.

201528_4

Składniki na spód : 

  • 100 g herbatników petit beurre ( użyłam tych, które p jednej stronie były w czekoladzie )
  • 200 g wiórków kokosowych
  • 125 g masła

Masło roztapiamy. Odstawiamy. Herbatniki razem z wiórkami kokosowymi wrzucamy do malaksera. Miksujemy na pył. Jeśli nie macie malaksera rozdrobnijcie ciastka np. za pomocą wałka a potem dorzućcie wiórki. Następnie dodajemy roztopione masło. Mieszamy dokładnie. Całość wsypujemy na dno tortownicy o średnicy ok. 23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Za pomocą dłoni dociskamy okruchy tworząc równy spód sernika.

Pieczemy w 160°C przez 15-18 minut.

Masa serowa : 

  • 500 g twarogu sernikowego ( użyłam kremowego Quark-a )
  • 250 g mascarpone
  • 125 g masła w temp. pokojowej
  • 1/2 szklanki cukru
  • 3 jaja + 2 żółtka
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 puszka ( 400 g ) mleczka kokosowego
  • 3 pałki trawy cytrynowej ( użyłam 2 )
  • 5 liści limonki kaffir ( miałam tylko suszoną więc użyłam 3 listki )

Do niewielkiego rondelka wlewamy mleko kokosowe. Trawę cytrynową miażdżymy i dodajemy do mleka razem z liśćmi limonki kaffir. Mleko doprowadzamy do wrzenia na niewielkim ogniu i redukujemy całość o połowę. Odstawiamy do ostygnięcia. Kiedy całość jest chłodna wyciągamy trawę cytrynową i liście limonki kaffir.

W misce ucieramy masło z cukrem na puszystą masę. Następnie dodajemy zredukowane mleko kokosowe. Miksujemy. Kolejno dodajemy twaróg, mascarpone i stopniowo po jednym jajku i żółtku nie przerywając miksowania. Na koniec dodajemy mąkę i jeszcze raz miksujemy do połączenia.

Masę wylewamy na wcześniej podpieczony spód. pieczemy przez 30 minut w 175°C po czym zmniejszamy temp. do 160°C i dopiekamy kolejne 20-30 minut.

Sernik studzimy i wkładamy na noc do lodówki.

Polewa : 

  • 5 łyżek śmietany kremówki
  • 1 tabliczka białej czekolady
  • 3 liście limonki kaffir ( u mnie suszone liście w liczbie 2 )

Na niewielkim ogniu podgrzewamy śmietanę z listkami kaffir do momentu aż się zagotuje. Zestawiamy z ognia pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie wyciągamy liście a do śmietany kremówki dodajemy połamaną czekoladę. Wszystko rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Polewamy wierzch sernika. Wstawiamy do lodówki aż czekolada zastygnie.

Smacznego 🙂

201528_2

ciasteczka

Ciastka jaglane ( bezglutenowe )

Niebanalne, przepyszne ciastka z mąki jaglanej, wiórek kokosowych i orzechów. Okropnie uzależniają 😀 ale to chyba raczej ich zaleta 🙂  Przepis Olga Smile.

201521_23

Składniki : 

  • 250 g mąki jaglanej ( można zastąpić pszenną )
  • 150 g mąki kukurydzianej
  • 200 g wiórków kokosowych
  • 200 g zmielonych lub rozdrobnionych orzechów ( użyłam włoskich )
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 200 g brązowego cukru ( można zastąpić białym )
  • 250 g margaryny bezmlecznej lub miękkiego masła lub tłuszczu kokosowego
  • 150 g jogurtu naturalnego sojowego lub krowiego
  • 1 łyżeczka sody lub proszku do pieczeniu bezglutenowego lub zwykłego
  • cukier do posypania ( pominęłam )

Wszystkie składniki szatkujemy w malakserze lub wyrabiamy dłońmi w misce. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do lodówki na 20-30 minut. Jednak jeśli się komuś spieszy może ten etap pominąć i od razu formować ciastka.

Z masy formujemy kulki, spłaszczamy, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarowanej masłem lub margaryną ( To bardzo ważne bo ciasteczka mogą się przykleić. ) w odstępach ok 2 cm.

Pieczemy w temp. 180° – 200°C do momentu aż ranty ciastek będą przyrumienione. Ja swoje piekłam w 180°C niecałe 15 minut Olga piekła w 200°C ale moje za szybko zaczynały się palić. Każdy piekarnik grzeje inaczej dlatego najlepiej wypośrodkować temperaturę.

Smacznego 🙂

201521_28