ciasta

Śmietankowo-kokosowe ciasto z porzeczkami

Ostatnie porzeczki z krzaka ( a było ich niewiele ) wykorzystałam na upieczenie tego wyśmienitego ciasta. Dwa kruche kakaowe warstwy otulające śmietankowo-kokosowe nadzienie przełamane delikatnym smakiem porzeczki. Do tego ciasta idealnie nadają się również inne owoce sezonowe. Przepis z bloga My simple kitchen.

Składniki na ciasto kruche :

  • 3 szklanki mąki
  • 250 g masła
  • 1 szklanka cukru
  • 4 żółtka
  • 2 łyżki kakao
  • 2 budynie czekoladowe w proszku ( nie miałam, dodałam 20 g kakao i 20 g mąki ziemniaczanej )
  • 1 torebka cukru waniliowego
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany

Wszystkie składniki zagnieść dokładnie na jednolite ciasto. Ciasto dzielimy na 2 części : 60 % i 40 %. Każdą z nich zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na ok 2 godziny. Po tym czasie większą część ciasta wyciągnąć z lodówki i i wyłożyć równomiernie dno blaszki wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach ok 25×30 cm. Pieczemy w temp. 200 stopni przez 20 minut.

Składniki na nadzienie :

  • 4 białka
  • 1 szklanka cukru
  • 2 budynie śmietankowe w proszku
  • 500 ml kwaśnej śmietany 18%
  • 100 g wiórków kokosowych
  • 2 szklanki czerwonych porzeczek

Kiedy ciasto kruche podpieka się w piekarniku przygotowujemy nadzienie.

Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier cały czas ubijając aż masa stanie się lśniąca.Następnie dodajemy kwaśną śmietanę i mieszamy delikatnie za pomocą łyżki lub szpatułki. Na koniec dosypujemy budynie i wiórki kokosowe. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą. Masę wylewamy na podpieczony spód, równamy wierzch. Następnie na górze układamy porzeczki a na porzeczki ścieramy na tarce o dużych oczkach pozostałą, mniejszą część ciasta kruchego.

Ciasto ponownie wstawiamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok godzinę.Przed podaniem ciasto należy dobrze ostudzić.

Smacznego 🙂

bez kategorii · ciasta

Ciasto styropian z jagodami

Zakochałam się w tym cieście od pierwszego wejrzenia. Najpierw jadłam oczami, kiedy zobaczyłam zdjęcia. Ciasto styropian nie jest dla mnie nowym ciastem ale nie jadłam go jeszcze pod taką postacią. Wspaniałe kruche ciasto połączone z delikatną masą jogurtową o budyniowym polocie z lekko kwaskowatymi jagodami na wierzchu. Poezja. Polecam bardzo gorąco 🙂 Przepis z bloga I love bake .

 

Składniki na kruche ciasto : 

  • 3 szklanki mąki tortowej
  • 250 g ziemnego masła
  • 5 żółtek
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Mąkę przesiewamy na stolnice wraz z solą, proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Dodajemy pokrojone masło i za pomocą noża lub siekaczki siekamy całość aż do uzyskania grubej kruszonki. Następnie dodajemy żółtka i szybko zagniatamy aż masa będzie gładka. 1/4 ciasta wkładamy do woreczka i wkładamy do lodówki a resztą wykładamy na dno blaszki o wymiarach 25 x 35 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Blaszkę wkładamy do lodówki na czas przygotowania masy jogurtowej.

Masa jogurtowa : 

  • 5 białek
  • 1 i 1/3 szklanki cukru pudru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 3 x 330 g naturalnego jogurtu greckiego ( użyłam pełnego 1 kg )
  • 2 budynie śmietankowe w proszku każdy po 40 g ( u mnie waniliowe )
  • 3 łyżki wiórków kokosowych
  • szczypta soli

Ponad to :

  • 2 szklanki jagód
  • 1 łyżeczka mąki pszennej
  • cukier puder do opruszenia

Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier puder wcześniej przesiany i cukier waniliowy. Nie przestając miksować dodajemy przesiany proszek budyniowy. Zmniejszamy obroty miksera do minimum i małymi porcjami dodajemy jogurt oraz wiórki koksowe.

Blaszkę z wcześniej wyłożonym kruchym ciastem wyciągamy z lodówki i wylewamy na nie masę jogurtową. Równamy wierzch. Jagody obtaczamy w mące i układamy na wierzchu. Na jagody ścieramy lub kruszmy pozostałą 1/4 cześć ciasta. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy 50-60 minut.

Po wycięciu ciasta z piekarnika od razu wierzch posypujemy cukrem pudrem.

pralinki,czekoladki

Kuleczki daktylowe z sezamem, bez cukru,wegańskie.

Pyszne…wręcz uzależniające małe słodkości bez dodatku cukru. Osłodzone daktylami. Rozpływają się w ustach. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga Mała cukierenka .

201691_6001

Składniki :

  • 120 g sezamu ( najlepiej uprażyć go wcześniej na patelni, kuleczki zyskają na smaku )
  • 120 g orzechów ( u mnie włoskie )
  • 120 g daktyli
  • 3 łyżki kakao bez cukru
  • 5-6 łyżek soku pomarańczowego świeżo wyciśniętego
  • 1 łyżka syropu z agawy lub syropu klonowego
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • wiórki kokosowe do obtoczenia

Daktyle zalać gorącą wodą i pozostawić na 15 minut.

Następnie daktyle odsączyć z wody, dodać pozostałe składniki i zmiksować za pomocą blendera lub w malakserze. Z otrzymanej gęstej masy formujemy niewielkie kulki, które obtaczamy w wiórkach kokosowych.

Wstawiamy do lodówki na ok, 60 minut.

Smacznego 🙂

201691_5001

babki,babeczki

Babka kokosowa z białą czekoladą

Przepyszna babka kokosowo-czekoladowa. Mięciutka, aromatyczna, z delikatnie wyczuwalną nutą alkoholu, długo zachowuje świeżość.  Idealna na Wielkanoc. Przepis z bloga Słodkie ipresje.

201630_1001

Składniki : 

  • 100 g białej czekolady
  • 150 g masła
  • 4 jajka
  • 40 g cukru
  • 120 g mąki pszennej
  • 40 g mąki ziemniaczanej
  • 100 g wiórków kokosowych
  • 1 łyżeczka proszku d pieczenia
  • 50 ml likieru malibu ( użyłam domowego ekstraktu kokosowego, który robiłam na wódce )

Białą czekoladę rozpuszczamy nad kąpielą wodną. Wiórki mielimy w młynku. Do miski przesiewamy maąki z proszkiem do pieczenia, odstawiamy.

Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli.

Osobno masło ucieramy z cukrem i żółtkami na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy wcześniej przesiane mąki, zmielone wiórki kokosowe i likier. Miksujemy aż składniki dobrze się połączą. Na koniec dodajemy roztopioną białą czekoladę, mieszamy.

Formę z kominkiem o średnicy ok 20 cm smarujemy masłem i posypujemy mąką, bułka tartą lub jak ja wiórkami kokosowymi. Masę przelewamy do formy. Równamy wierzch.

Pieczemy  temp. 170°C przez 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201630_6001

201630_4001

muffinki

Muffiny kokosowo-kakaowe

U mnie ponownie muffiny. Tym razem o smaku kokosowo-kakaowe. Spód puszysty, delikatny, kakowy. Góra nieco bardziej zbita, kokosowa, dominująca. Przepis z bloga Arabeska waniliowa.

201626_9

Składniki : ( 12 sztuk )

  • 1 i 1/2 szklanki mąki
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 jajko
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 szklanki oleju
  • ekstrakt waniliowy
  • 1/2 szklanki wiórków kokosowych
  • 1 i 1/2 łyżeczki kakao

W jednej misce mieszamy mąkę, cukier, proszek do pieczenia. W drugiej łączymy jajko, mleko, olej i łyżeczkę ekstraktu waniliowego. Do suchych składników wlewamy mokre i mieszamy za pomocą widelca lub łyżki tylko do połączenia składników.

Masę dzielimy na dwie części. Do jednej dodajemy kakao, mieszamy. Do drugiej dodajemy wiórki kokosowe, mieszamy.

Foremki na muffinki wykładamy papilotkami. Do każdej na spód nakładamy porcję ciasta kakaowego a na wierzch porcję ciasta kokosowego.

Pieczemy w temp. 190°C przez ok 30-35 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201626_8

ciasta

Lamingtony (kokosanki)

W moim domu mówi się kokosanki i są to smaki mojego dzieciństwa. Mama zawsze robiła duże kostki a właściwie prostokąty. Pochłanialiśmy w tempie ekspresowym. Przepis z bloga Moje wypieki.

kokosa (2)

Składniki na ciasto : 

  • 250 g masła
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 szklanka gęstej kwaśnej śmietany 18 %
  • 16 g cukru waniliowego

Wszystkie składniki przekładamy do garnka, zagotowujemy, studzimy.

Ponad to : ( wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej )

  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 jajka
  • 2 żółtka

Mąkę przesiewamy wraz z proszkiem, odstawiamy.

Jajka i żółtka dodać do przestudzonej wcześniej masy, zmiksować do gładkości. Następnie dodajemy mąkę z proszkiem i za pomocą szpatułki mieszamy tylko do połączenia składników.

Ciasto wylewamy do formy o wymiarach 32×22 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 170°C przez 30-40 minut lub do tzw. suchego patyczka

Studzimy ciasto, następnie kroimy na prostopadłościany.

Polewa : 

  • 125 g masła
  • 1 szklanka gęstej kwaśnej śmietany 18 %
  • 10 łyżek drobnego cukru do wypieków
  • 3-4 łyżki gorzkiego kakao

Wszystkie składniki umieszczamy w rondelku, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy do momentu aż masło się rozpuści. Mieszamy aby masa była gładka. Polewa nie może być za gęsta ani za rzadka. Odstawiamy do ostygnięcia.

Ponad to : 

  • ok 300 g wiórków kokosowych

Kostki ciasta namaczamy w polewie, następnie obtaczamy w wiórkach kokosowych. Odkładamy na talerz.

Smacznego 🙂

kokosa (1)

rybka

Brazylijski rybny gulasz

Smaczna propozycja na nieco odmienioną rybę w postaci gulaszu. Jeżeli lubicie w daniach wytrawnych posmak mleczka kokosowego i aromat kminku to trafi w wasze gusta. Danie bardzo aromatyczne, sycące i niecodzienne. Świetnie pasuje do ryżu ale z kuskusem również dobrze by smakował. Przepis z recipetineats.com.

201602_26

Składniki : 

  • ok 500 g filetów z białej ryby bez skóry pocięte w kostkę ok 2,5 cm długości
  • 1 łyżka soku z limonki
  • 1/4 łyżeczki soli
  • czarny pieprz
  • 1 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego

Rybę łączymy z sokiem limonki, solą i pieprzem. Mieszamy, przykrywamy folią i odstawiamy do lodówki na 20 minut.

Po tym czasie smażymy rybę w głębokiej patelni lub rondlu na złoty kolor na oliwie z obu stron. Usmażoną rybę odkładamy na talerz, odstawiamy.

Składniki na sos : 

  • 1 i 1/2 oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 nieduża cebula
  • 1 duża czerwona papryka
  • 1 i 1/2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżka mielonego kminku
  • 1 łyżka mielonej papryki
  • 1 łyżeczka lub do smaku pieprzu cayenne ( opcjonalnie, można pominąć )
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 400 ml ( 1 puszka ) mleczka kokosowego
  • 400 ml ( 1 puszka ) pomidorów w kawałkach ( użyłam passaty pomidorowej )
  • 1 szklanka bulionu rybnego, z kurczaka lub wody

Ponad to : 

  • 1 łyżka soku z limonki
  • 3 łyżki posiekane świeżej kolendry ( pominęłam )

W tym samym rondlu po smażeniu ryby na niewielkim ogniu podgrzewamy 1 i 1/2 łyżki oliwy.

Cebule siekamy w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę a paprykę tniemy w cienkie paski.

Do rondla wrzucamy cebulę z czosnkiem. Podsmażamy aż cebula zmięknie i zrobi się szklista. Dodajemy paprykę, podsmażamy kolejne 2 minuty. Następnie dodajemy pozostałe składniki na sos : bulion, mleczko kokosowe, pomidory,sól, pieprz cayenne, mieloną paprykę, kminek, cukier. Doprowadzamy do wrzenia po czym zmniejszamy ogień i gotujemy 15-20 minut lub do momentu aż sos zgęstnieje. Doprawiamy solą i pieprzem.

Pod koniec gotowania dodajemy rybę. Gotujemy w sosie 2 minuty po czym zdejmujemy z ognia. Wlewamy sok z limonki, posypujemy kolendrą, podajemy z ryżem.

Smacznego 🙂

desery

Budyń jaglany kokosowo- migdałowy

Niezwykle prosty i bardzo smaczny budyń z jakże zdrowej kaszy jaglanej. Gorąco polecam !!! Przepis Olga Smile.

201590_4001

Składniki : 

  • 1,5 – 2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
  • 1,5 – 2 szklanki ulubionego mleka roślinnego, zwierzęcego lub ulubionego soku owocowego  ( u mnie mleko kokosowe )
  • 2 łyżki cukru pudru lub 1 łyżka stewii lub ksylitolu ( u mnie 2 łyżki miodu )
  • szczypta soli
  • ok. 1/2 szklanki orzechów nerkowca, 3 łyżki oleju kokosowego, orzechowego lub innego tłuszczu ( u mnie migdały )

Wszystkie składniki zmiksować na gładką masę. Jeśli jest zbyt gęsta należy dodać więcej mleka. Przekładamy do szklanek, schładzamy w lodówce. Podajemy z ulubionymi owocami lub innymi dodatkami. U mnie prażony, mielony sezam.

Smacznego 🙂

ciasta

Kokosowe ciasto z morelami

W smaku przypomina ciasto biszkoptowe z morelami i kokosem. Przepis z I love bake .

201550_7

Składniki : 

  • 235 g mąki tortowej
  • 185 g masła lub margaryny o temp. pokojowej
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 120 g cukru pudru
  • 2 jaja
  • 1 łyżeczka ekstrakty z wanilii
  • szczypta soli

Ponad to : 

  • ok. 10 moreli
  • 3 łyżki miodu
  • wiórki kokosowe

Mąkę, proszek, sól, przesiewamy. Masło chwilę ucieramy, następnie dodajemy cukier puder cały czas miksując aż masa będzie lekka i puszysta. Nie przerywając mieszania dodajemy po 1 jajku i wanilię. Kolejno stopniowo wsypujemy suche składniki delikatnie mieszając.

Masę przekładamy do formy o wymiarach ok 17×28 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównujemy. Wierzch posypujemy wiórkami kokosowymi po czym układamy delikatnie dociskając połówki moreli skórką do dołu.

Pieczemy w 180°C przez 40-50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po upieczeniu morele smarujemy płynnym miodem.

Smacznego 🙂

201550_11

placuszki,naleśniki,gofry

Naleśniki bezglutenowe, wegańskie

Bardzo wytrawne naleśniki, które możemy serwować zarówno na słodko jak i na słono. Idealne dla wegan i osób na diecie bezglutenowej. Mąkę kukurydzianą zastąpiłam mąką ryżową i to nie był najlepszy pomysł bo ujęła im smaku. Z kukurydzianą były by wyrazistsze i dużo smaczniejsze ale niestety nie miałam akurat na stanie. Poratowałam się miodem i dodałam 2 łyżki co naprawdę wzbogaciło ich smak. Przepis Olga Smile .

201580

Składniki : 

  • 1 miarka mąki gryczanej
  • 1 miarka mąki kukurydzianej
  • 1/2 miarki mąki ziemniaczanej
  • 2,5 miarki mleka kokosowego lub innego
  • 100 ml oleju do smażenia

Wszystkie składniki mieszamy na jednolitą konsystencję, odstawiamy na 15 minut. Jeśli ciasto jest zbyt gęste dodajemy kilka łyżek wody.

Smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

201580_2