ciasta

Ciasto dyniowo-kokosowe ( bez jajek )

Pyszny kawałek ciasta iście jesienno – letniego. Kokos idealnie tu pasuje. Ciasto jest wilgotne, mega szybkie w przygotowaniu i nie powinno nikomu sprawić problemu. Nie zawiera jajek więc w razie braku wcale ich nie potrzebujecie aby cieszyć się słodkim wypiekiem. Nie ma również najmniejszej potrzeby wyjmowania robota kuchennego. Wystarczy wymieszać 🙂 Przepis Dorota Kalemba-Drożdż z książki ” Słodki sposób na alergię „

Składniki :

  • 1 szklanka mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
  • 1 szklanka wiórków kokosowych
  • 1/2 szklanki brązowego cukru
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 szklanka dyni Hokkaido startej razem ze skórką ( starłam na małych oczkach ale nie tych najmniejszych )
  • 6 łyżek oleju
  • 1 łyżka octu balsamicznego
  • 3/4 szklanki ulubionego mleka
  • 1 łyżeczka cynamonu

W jednej misce mieszamy wszystkie sypkie składniki, dodajemy dynię, mieszamy. Osobno w misce mieszamy wszystkie mokre składniki. Suche składniki mieszamy z sypkimi. Mieszamy. Przelewamy do tortownicy o średnicy ok 18 cm lub innej formy o podobnych wymiarach wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180 stopni rzez 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

zupy

Zupa dyniowa z mlekiem kokosowym

Od zeszłego roku chodziła za mną dyniowa zupa z dodatkiem kokosowego mleka. Nie dziwi mnie, że ludzie ją uwielbiają i masowo przygotowują w sezonie na dynię. Jest przepyszna !!! Rozgrzewająca, kremowa. Dużo lepsza drugiego dnia. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 800 g dyni ( 500 g po obraniu )
  • 250 g ziemniaków
  • 2 łyżki oliwy lub oleju kokosowego
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka mielonej kurkumy
  • 1/4 łyżeczki mielonej ostrej papryki
  • 1 łyżeczki curry w proszku
  • 1 łyżka świeżo startego imbiru
  • 1 i 1/2 szklanki bulionu warzywnego ( użyłam wody )
  • 1 puszka ( 400 ml ) mleka kokosowego

Dynię, ziemniaki oraz cebulę pokroić w kostkę. Czosnek tniemy w cienkie plasterki. Na oleju podsmażamy cebulę i czosnek. Następnie wrzucamy dynię, ziemniaki, solimy, podsmażamy 5 minut. Po tym czasie dodajemy kurkumę, curry, imbir oraz paprykę. Wlewamy gorący bulion lub wodę. Przykrywamy garnek, oprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok 15-20 minut do miękkości warzyw.

Zestawiamy z ognia. Dodajemy mleko kokosowe, blendujemy.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik delikatnie kokosowo-czekoladowy

Bardzo smaczny sernik z delikatnie kokosową masą serową, czekoladowym spodem oraz bokami i czekoladową kruszonką. W oryginale sernik rosyjski ale został tylko tak nazwany przez autorkę bloga Bianca Zapatka z której pochodzi ten przepis. Sernik można zrobić również w 100 % wegański.

Składniki na spód :

  • 200 g mąki pszennej lub mąki bezglutenowej może być również mąka orkiszowa
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 40 g kakao
  • 120 g + 2 łyżki cukru
  • 120 g zimnego masła ( wegańskie w wersji wegańskiej )
  • 2 łyżki mleka roślinnego lub krowiego

Mąkę, proszek do pieczenia, sól, kakao i cukier mieszamy. Następnie dodajemy drobno pokrojone masło i ugniatamy aż składniki się połączą w jednolitą masę. W razie potrzeby dodajemy mleko.

1/3 ciasta odcinamy, wkładamy do lodówki. Resztę ciasta wałkujemy. Układamy na spodzie tortownicy o średnicy ok 20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia wykładając również boki tortownicy.

Jeśli ciasto będzie zbyt luźne należy zawinąć w folię spożywczą i włożyć na 1 godzinę do lodówki.

Składniki na masę serową :

  • 75 g masła ( wegańskie w wersji wegańskiej )
  • 40 g skrobi kukurydzianej
  • 3-4 łyżki mleka roślinnego lub krowiego
  • 500 g serka quark ( w wersji wegańskiej quark sojowy lub jogurt wegański wcześniej odciśnięty z namiaru płynów albo zmiksowane gładkie tofu o konsystencji zbliżonej do quark-u )
  • 120 g mleka kokosowego pełnotłustego lub śmietanki bezmlecznej
  • 1 i 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 120 g + 2 łyżki cukru
  • 2 łyżki soku z cytryny ( opcjonalnie )

W garnuszku roztapiamy masło ale nie doprowadzamy do wrzenia. Odstawiamy.

Do mleka roślinnego dodajemy skrobię kukurydzianą, mieszamy do rozpuszczenia. Odstawiamy.

Do miski przekładamy ser, cukier, mleko kokosowe i ekstrakt waniliowy. Miksujemy aż składniki dobrze się połączą. Następnie nie przerywając miksowania dodajemy masło, sok z cytryny oraz mleko ze skrobią.

Masę serową wylewamy na czekoladowy spód, równamy wierzch. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy 30 minut. Po tym czasie wyciągamy sernik z piekarnika, na wierzch kruszymy wcześniej odłożoną 1/3 część ciasta czekoladowego. Następnie sernik ponownie umieszczamy w piekarniku i pieczemy kolejne 30 minut.

Po tym czasie sernik wyciągamy z piekarnika i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia po czym umieszczamy w lodówce na noc.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto kokosowo-porzeczkowe

Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie to ciasto. Idealnie osłodzone, kwaskowatość porzeczki nie dominuje nad kokosem. Wszystko idealnie się tu uzupełnia. Bardzo szybkie w przygotowaniu…poczekać trzeba tylko aż się upiecze. Przepis z książki ” Słodki sposób na alergię ” Małgorzaty Kalemby-Drożdż.

Składniki :

  • 1 – 1 i 1/2 szklanki porzeczek ( dałam szklankę )
  • 1 szklanka mąki
  • 1 szklanka wiórków kokosowych
  • 1/2 – 3/4 szklanki cukru w tym 1 łyżka cukru waniliowego ( użyłam 1/2 szklanki cukru trzcinowego i było idealnie )
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli morskiej
  • 1 płaska łyżeczka sody
  • 1/3 kubka oleju (u mnie 1/3 szklanki )
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1 szklanka ulubionego mleka lub rozcieńczonego kokosowego
  • cukier puder do oprószenia ( opcjonalnie )

Porzeczki umyć, odszypułkować.

Wszystkie sypkie składniki mieszamy w jednej misce : mąkę, wiórki, cukier, proszek, sodę. W drugiej misce łączymy wszystkie mokre składniki : olej, ekstrakt i mleko. Do sypkich składników przelewamy mokre i szybko mieszamy. Ciasto przelewamy do formy o wymiarach 20×20 cm ( u mnie keksówka 26×16 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch ciasta posypujemy porzeczkami.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

koktajle,smoothies

Koktajl kokosowo-jagodowy

Obłędny w smaku…dobrze wyczuwalny smak kokosa i jagód, idealnie wyważona słodycz. Koktajl bogaty w magnez i wit. B6. Przepis z książki Ewy Chodakowskiej, M. Kielak i L. Kavoukis ” Zdrowe koktajle „.

Składniki :

  • 100 g jagód ( 2 garści )
  • 120 g banana (1/2 sztuki średniego banana )
  • 80 ml mleka kokosowego ( 1/3 szklanki )
  • 16 g syropu z agawy ( 2 łyżeczki )
  • 10 g nasion chia ( zastąpiłam siemieniem lnianym )

Wszystkie składniki zblendować.

Smacznego 🙂

ciasta

Fit ciasto z czereśniami

Poezja smaku. Przepyszne ciasto migdaowo-kokosowo-cytrynowo-czereśniowe. Gorąco polecam !!! Przepis Kingi Paruzel z moimi niewielkimi zmianami.

Składniki :

  • 170 g mielonych migdałów ( mąka migdałowa )
  • 30 g wiórek kokosowych
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 szklanki syropu klonowego
  • 1/4 szklanki oleju rzepakowego
  • skórka otarta z 1 cytryny ( w oryginale pomarańcza )
  • czubata szklanka czereśni ( w oryginale 2 szklanki truskawek )
  • 1 garść płatków migdałów
  • Do dekoracji : 1 łyżka mąki kokosowej, świeże czereśnie.

W misce mieszamy mąkę migdałową, wiórki kokosowe, syrop klonowy, proszek do pieczenia, olej rzepakowy, skórkę z cytryny oraz jajka. Mieszamy do momentu aż powstanie jednolita masa. Ja mieszałam za pomocą łopatki.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 20 cm ( u mnie 21 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy czereśnie oraz posypujemy płatkami migdałów.

Pieczemy w temp. 160 stopni przez 60 minut. Po 40 należy sprawdzić za pomocą patyczka czy się upiekło.

Po ostudzeniu posypujemy mąką kokosową oraz dekorujemy świeżymi owocami.

Smacznego 🙂

napoje,alkohole

Mrożona Inka kokosowa

Jeśli lubicie Inkę i smak kokosa to ta propozycja jest dla Was. Idealna na upały.

Składniki : ( składniki na dużą szklankę/kubek )

  • porcja Inki wcześniej zaparzona i schłodzona – najlepiej z lodówki
  • 2-3 łyżki śmietanki kokosowej czyli gęstej części mleczka kokosowego
  • ulubiony słodzik do napoi (opcjonalnie )

Śmietankę umieszczamy w szklance. Około 1/4 porcji Inki podgrzewamy. Zalewamy mleko i mieszamy do rozpuszczenia aby nie powstały grudki. Uzupełniamy pozostałą zimną Inką. Dosładzamy wedle gustu i potrzeby ulubionym słodzikiem.

Próbowałam ją zrobić całkowicie na zimno ale śmietanka kokosowa nie rozpuszcza się dobrze w zimnej Ince dlatego najlepiej ją zalać najpierw gorącą. Mi nie przeszkadzało kiedy pływały kawałki śmietanki bo były cudownie kremowe ale wiem, że wielu osobom to może przeszkadzać poza tym podane gościom niezbyt fajnie to się prezentuje.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Jogurtowa babka z nutą kokosa

Myślę, że ta babka przypadnie do gustu większości z Was. Puszysta, wilgotna, raczej nie powinna sprawić problemu w przygotowaniu, maślano-jogurtowa z nutą kokosa. Bardzo smaczna. W zasadzie typowa babka Wielkanocna, którą można wzbogacić o smak i aromat cytryny. Ja nie miałam ( poza odrobiną już więdnącej z której wykorzystałam tylko sok )więc pominęłam, żeby niepotrzebnie nie plątać się w obecnej sytuacji za dużo po sklepach. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składnik : ( Wszystkie składniki powinny być temperatury pokojowej )

  • 250 g masła
  • skórka otarta z 2 cytryn ( pominęłam )
  • 200 g drobnego cukru do wypieków
  • 3 jaja
  • 45 g wiórków kokosowych
  • 30 g zmielonych migdałów
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 375 g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 200 g jogurtu naturalnego lub jogurtu greckiego

Mąkę, proszek do pieczenia, sodę przesiewamy do jednej miski, odstawiamy.

W drugiej misce ucieramy masło z cukrem aż do uzyskania lekkiej, puszystej masy. Następnie dodajemy po 1 jajku dobrze miksując po każdym dodaniu. W tym momencie ciasto może się zważyć ale nie będzie to miało wpływu na efekt końcowy. Kolejno dodać skórkę z cytryny, zmiksować.

Do masy maślanej dodajemy wiórki kokosowe, migdały, sok z cytryny, później mąkę z sodą i proszkiem i na końcu jogurt. Wszystko mieszamy szpatułką tylko do połączenia się składników.

Masę przelewamy do formy na babkę z kominem wcześniej wysmarowanej masłem i oprószoną mąką do 3/4 jej wysokości. Wyrównać wierzch.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 50 minut lub do tzw.suchego patyczka. Pierwsze 15 minut warto piec w temp. 160 stopni.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Placuszki z tofu

Bardzo smaczne z nutą kokosa, puszyste, delikatne. Gorąco polecam 🙂 Przepis z annabanana.co .

Składniki :

  • 175 g gładkiego tofu
  • 1 łyżeczka ekstraktu wailiowego
  • 200 ml mleka migdałowego lub innego roślinnego
  • 125 g mąki (może być bezglutenowa )
  • 2 łyżki cukru kokosowego ( użyłam wiórek kokosowych )
  • 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1/2 łyżki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

W blenderze kielichowym lub za pomocą blendera ręcznego zmiksować razem tofu, wanilię i mleko aż całość będzie gładka.

Sypkie składniki wymieszać osobno. Mokre składniki przelewamy do suchych, mieszamy aż masa będzie gładka.

Placuszki smażymy na patelni posmarowanej olejem z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

kolacje,śniadania

Śniadaniowy krem z burakami i owocami leśnymi

Niecodzienne połączenie owoców z burakiem ale naprawdę fajnie całość do siebie pasuje. Smak buraka jest wyczuwalny ale nie przoduje. Również to jak bardzo czuć buraka zależy od wielkości jakiego użyjemy. Idealnie pasuje tutaj gęsty jogurt kokosowy. Przepis Dominiki Wójciak z książki ” Warzywo „.

Składniki : ( 2 porcje )

  • 1 średni upieczony w skórce burak
  • 1 szklanka owców leśnych : malin, jeżyn, borówek, jagód ( użyłam malin i jagód mrożonych )
  • 1 pomarańcza
  • 1-2 łyżeczki miodu ( opcjonalnie )
  • 4 łyżki kremowego labneh lub gęstego jogurtu. W wersji wegańskiej gęsty gourt kokosowy.
  • 1 łyżka maku do podania ( zastąpiłam wiórkami kokosowymi)
  • 1 łyżka niesolonych pistacji do podania ( pominęłam )

Buraka obieramy, tniemy na mniejsze kawałki. Owoce myjemy, pomarańczę obieramy filetujemy od białego albedo. Całość miksujemy, zostawiając ok 2 łyżek owoców leśnych do podania. Doprawiamy miodem do smaku.

Rozkładamy krem do miseczek, dodajemy jogurt. Podajemy z odłożonymi owocami, makiem, pistacjami, kokosem lub innymi ulubionymi dodatkami.

Smacznego 🙂