napoje,alkohole

Jesienna sangria z gruszkami

Aromatyczna, korzenna sangria z gruszkami na chłodne wieczory. Przepis z bloga Gotuję bo lubię .

Składniki :

  • 3 dojrzałe gruszki
  • 8-10 krótkich lasek cynamonu
  • 3 łyżki miodu
  • 3 łyżki rodzynek
  • 1 szczypta kardamonu
  • 750 ml białego wina
  • 500 ml cydru jabłkowego

Z gruszek wycinamy gniazda nasienne, tniemy w ósemki. Wrzucamy do dzbanka razem z cynamonem, miodem, kardamonem, rodzynkami. Wlewamy cydr i wino, delikatnie mieszamy. Dzbanek przykrywamy szczelnie najlepiej folią spożywczą i odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny. Po tym czasie można już serwować.

Smacznego 🙂

kolacje,śniadania

Śniadaniowy krem z burakami i owocami leśnymi

Niecodzienne połączenie owoców z burakiem ale naprawdę fajnie całość do siebie pasuje. Smak buraka jest wyczuwalny ale nie przoduje. Również to jak bardzo czuć buraka zależy od wielkości jakiego użyjemy. Idealnie pasuje tutaj gęsty jogurt kokosowy. Przepis Dominiki Wójciak z książki ” Warzywo „.

Składniki : ( 2 porcje )

  • 1 średni upieczony w skórce burak
  • 1 szklanka owców leśnych : malin, jeżyn, borówek, jagód ( użyłam malin i jagód mrożonych )
  • 1 pomarańcza
  • 1-2 łyżeczki miodu ( opcjonalnie )
  • 4 łyżki kremowego labneh lub gęstego jogurtu. W wersji wegańskiej gęsty gourt kokosowy.
  • 1 łyżka maku do podania ( zastąpiłam wiórkami kokosowymi)
  • 1 łyżka niesolonych pistacji do podania ( pominęłam )

Buraka obieramy, tniemy na mniejsze kawałki. Owoce myjemy, pomarańczę obieramy filetujemy od białego albedo. Całość miksujemy, zostawiając ok 2 łyżek owoców leśnych do podania. Doprawiamy miodem do smaku.

Rozkładamy krem do miseczek, dodajemy jogurt. Podajemy z odłożonymi owocami, makiem, pistacjami, kokosem lub innymi ulubionymi dodatkami.

Smacznego 🙂

ciasta

Gryczane ciasto ze śliwkami

Zaskakująco smaczne ciasto w, którym najwyraźniej wyczuwalny jest smak orzechów laskowych. Zdrowo i pysznie. Ciasto, które nie wymaga użycia miksera. Śliwki zamiast na wierzchu…powędrowały mi na dno… Przepis Dominika Wójciak z książki ” Ziarno „.

Składniki :

  • 200 g śliwek węgierek ( użyłam innej odmiany )
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 140 g mąki gryczanej
  • 100 g mielonych orzechów laskowych + 2 łyżki do obsypania formy
  • 20 g kakao
  • 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 3 jajka
  • 150 ml syropu klonowego + 1 łyżka do polania śliwek (zastąpiłam miodem )
  • 150 ml maślanki
  • 100 g roztopionego masła + do posmarowania formy
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Śliwki myjemy, przecinamy na pół, wyciągamy pestki, zasypujemy cynamonem, odstawiamy.

Mąkę przesiewamy do miski razem z mielonymi orzechami ( jeśli większe kawałki zostaną na sicie, też dodajemy do ciasta ), proszkiem, kakao, kawą i solą.

Osobno połączyć razem jajka, maślankę, syrop klonowy ( miód ), masło i wanilię.

Następnie do mokrych składników stopniowo dodajemy składniki suche i delikatnie mieszamy za pomocą szpatułki, łyżki aż do uzyskania gładkiej, jednolitej masę.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 22-24 cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Papier smarujemy delikatnie roztopionym masłem i obsypujemy mielonymi orzechami. Na wierzchu układamy śliwki, skrapiamy je łyżką syropu klonowego.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 50-60 minut lub do tzw.suchego patyczka.

  • W książce Dominika pisze, ze ciasto można upiec również bez śliwek i podać je polane roztopioną gorzką czekoladą i świeżymi malinami.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Bananowe pancakes na jogurcie

Pyszne, delikatne, mięciutkie, bananowo-waniliowe pancakes. Do z robienia w parę chwil. Waniliowy smak zyskały dzięki dodaniu waniliowego jogurtu pitnego zamiast maślanki. Idealne na śniadanie, lunch, przekąskę. Gorąco polecam. Przepis z bloga Moje Wypieki .

201696_1

Składniki : 

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 1 i 1/4 szklanki maślanki, kefiru lub jogurtu pitnego dość gęstego( u mnie jogurt waniliowy )
  • 1 jajko
  • 2 łyżeczki syropu klonowego, miodu, golden syrupu
  • 20 g roztopionego masła
  • 1-1,5 banana pokrojonego w plasterki ( ok 200 g )

W jednej misce mieszamy suche składniki. W drugiej mieszamy wszystkie składniki mokre. Łączymy obie miski razem i miksujemy lub mieszamy aż masa będzie gładka i jednolita. Dodajemy banany, ponownie mieszamy. pancakes smażymy na dobrze rozgrzanej, suchej patelni z obi stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

ciasta

Fit ciasto dyniowe ( Ciasto Anny Lewandowskiej )

Miałam mieszane uczucia co do tego ciasta gdyż podczas pieczenia dość mocno się zapadł środek, masa wcześniej była bardzo rzadka a i w ostatniej przerzuciłam je do mniejszej blaszki bo stwierdziłam, że w poprzedniej wyjdzie cienkie jak naleśnik. Po wyjęciu na drugi dzień z piekarnika podejrzanie lekkie ale kiedy odkroiłam kawałek okazało się niezwykle puszyste, bez zakalca ( widocznie to zapadnięcie to taki urok tego ciasta ), pięknie pachnące, aromatyczne, bardzo mokre jak na tego typu wypiek a do tego przepyszne. Istna kwintesencja ciasta jesiennego, ciasta dyniowego. Koniecznie wypróbujcie. Przepis Anny Lewandowskiej .

201678_19-1

Składniki : 

  • 1 szklanka puree z dyni
  • skórka otarta z 1 pomarańczy
  • 1 szklanka mielonych migdałów (na mąkę)
  • 1/3 szklanki cukru kokosowego lub innego zdrowego słodu jak miód czy syrop z agawy, klonowy ( u mnie miód )
  • 2 jajka
  • 1 łyżka oleju kokosowego ( zastąpiłam olejem rzepakowym )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego ( u mnie zwykły proszek do pieczenia)
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1/4 łyżeczki mielonych goździków

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo miód lub inny słód, którego chcemy użyć. Następnie dodajemy pozostałe składniki, mieszamy. Ja robiłam to za pomocą szpatułki dodając wszystkie składniki z osobna i delikatnie mieszając.

Masę przelewamy do keksówki o wymiarach 13×12 cm lub jak u Anny 8×8 wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem.

Pieczemy w temp. 190°C ( z termoobiegiem 180°C ) przez 30 minut (u mnie ok 40 minut ). Ciasto pozostawiamy w zamkniętym piekarniku do wystygnięcia.

Smacznego 🙂

ciasta

Piernik bez glutenu, bez cukru

Gorąco polecam ten piernik osobom, które są na diecie bezglutenowej. Tym co nie są również polecam 😉 Piernik jest dość zbity ale bardzo smaczny i mimo, że bez cukru to wystarczająco słodki. Przepis z bloga Pretty bake .

odpierniczone (5)

Składniki : 

  • 150 g migdałów (użyłam od razu mąki migdałowej )
  • 15 g gorzkiego kakao
  • 1 łyżka przyprawy do piernika ( najlepiej domowej )
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 70 g suszonych daktyli bez pestek
  • 2 łyżki miodu
  • 4 żółtka
  • 3 łyżki puree z dyni
  • 4 białka
  • 10 suszonych śliwek
  • 50 g orzechów włoskich

Śliwki i orzechy włoskie siekamy. Odstawiamy.

Migdały mielimy na mąkę, przekładamy do misi. Do migdałów dodajemy kakao, przyprawę do piernika, sodę. Mieszamy.

Daktyle zalewamy ciepłą wodą aby zmiękły ( ja nie musiałam tego robić bo kupiłam miękkie. Można je dostać w Ldlu), odcedzamy. Miksujemy z miodem na pastę.

W misce ucieramy żółtka na jasny, gęsty krem ( zajmie to ok 5 minut ). Kolejno dodajemy pastę z daktyli, mieszamy. Następnie wsypujemy migdałową mieszankę oraz dodajemy puree z dyni. Mieszamy.

Osobno ubijamy na sztywno białka. Białka dodajemy do masy piernikowej za pomocą łyżki lub łopatki delikatnie mieszając. Na koniec dokładamy orzechy oraz śliwki posiekane. Mieszamy.

Ciasto przelewamy do niewielkiej keksówki o wymiarach ok 13×23 cm, wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej lekko masłem. Pieczemy w temp. 170°C przez ok 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Polewa : 

  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki ksylitolu ( lub innego słodzika, u mnie miód )
  • 4 łyżki mleka
  • 3 łyżki gorzkiego kakao

Masło roztapiamy w rondelku. Następnie dodajemy pozostałe składniki. Mieszając podgrzewamy aż kakao się rozpuści a masa lekko zgęstnieje. Jeszcze ciepła polewą oblewamy ostudzony piernik.

Smacznego 🙂

zBLOGowani.pl

rybka

Łosoś musztardowo-miodowy pieczony w folii

Bardzo szybki do przyrządzenia a przede wszystkim smaczny. Przepis z gimmesomeoven.com.

201617_1001

Składnik : 

  • ok 1 kg łososia
  • 1 łyżka świeżo posiekanej natki pietruszki ( pominęłam )

Na sos : 

  • 1/3 szklanki musztardy pełnoziarnistej
  • 1/4 szklanki miodu
  • 4 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
  • 2 łyżki sosu z cytryny
  • 1/4 łyżeczki mielonej papryki wędzonej
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/8 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu

Wszystkie składniki sosu mieszamy razem, odstawiamy.

Na blasze na foli aluminiowej układamy łososia. Za pomocą łyżki polewamy go wcześniej przygotowanym sosem tak aby pokrył cała rybę. Wierzch posypujemy natką pietruszki. Folię zawijamy u góry tworząc tak zwaną sakiewkę.

Rybę wkładamy do piekarnika nagrzanego do temp. 190 minut i pieczemy ok 15 minut lub do momentu aż będzie prawie upieczona. Następnie ostrożnie odwijamy go z foli i jeszcze wkładamy na ok 2-3 minuty do piekarnika ( ułożyłam go nieco bliżej górnej grzałki ), jednocześnie pilnując aby się nie przypalił.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry czekoladowe Pawła Małeckiego

Smaczne gofry, bardziej kakaowe niż czekoladowe ale to niczemu nie ujmuje. Jedyny minus to trzeba wyczuć ilość nakładanego ciasta do gofrownicy żeby wyszły chrupiące i wyrośnięte ale nawet te oklapusy szybko zniknęły 😉 Przepis Pawła Małeckiego z książki Cukiernia Lidla ” Przepisy mistrza Pawła Małeckiego ”

201608_2

Składniki :

  • 3 jajka
  • 1 opakowanie cukru waniliowego (użyłam domowego cukry waniliowego )
  • 3 łyżki miodu
  • 80 g roztopionego masła
  • 160 g mąki pszennej tortowej
  • 30 g kakao
  • 250-270 ml mleka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno pod koniec dodając stopniowo cukier waniliowy, odstawiamy.

Mąkę, kakao, proszek do pieczenia przesiewamy.

W osobnej misce żółtka ucieramy z miodem, powoli dodajemy roztopione masło. Kolejno stopniowo dosypujemy mąkę z proszkiem i kakao oraz dolewamy mleko.

Na końcu do masy delikatnie, partiami wmieszać za pomocą łyżki ubite na sztywno białka.

Odpowiednią ilość ciasta wylewamy na rozgrzaną gofrownicę i pieczemy według wskazówek producenta.

Smacznego 🙂

201608_6

kolacje,śniadania

Jogurt ze śliwkami i nutą cynamonu

Kto lubi śniadania na słodko łapka w górę. Ja, ja, ja !!!! 😉 Mam dla Was przepyszną propozycję iście jesiennego połączenia. Jogurt, śliwki, cynamon, miód – czy to nie brzmi zachęcająco ? 🙂 Sprawdzi się się również jako zdrowsza wersja deseru czy lunchu.

201602_25

Składniki : ( ilość składników wedle uznania, dodajemy tyle ile lubimy )

  • niskotłuszczowy naturalny jogurt grecki
  • śliwki węgierki
  • miód
  • cynamon

Jogurt przekładamy do miski. Na wierzchu układamy śliwki, wcześniej umyte i usunięte pestki. Śliwki można pociąć żeby lepiej się jadło. Całość polewamy miodem i oprószamy cynamonem. Mieszamy. Pałaszujemy.

Jeśli lubicie śniadania na ciepło, wcześniej można upiec śliwki z miodem i cynamonem np. według przepisu w linku na dole.

http://kuchennefascynacje.blox.pl/2014/09/Pieczone-sliwki-z-miodem-i-cynamonem.html

Smacznego 🙂

 

ciasta

Kokosowe ciasto z morelami

W smaku przypomina ciasto biszkoptowe z morelami i kokosem. Przepis z I love bake .

201550_7

Składniki : 

  • 235 g mąki tortowej
  • 185 g masła lub margaryny o temp. pokojowej
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 120 g cukru pudru
  • 2 jaja
  • 1 łyżeczka ekstrakty z wanilii
  • szczypta soli

Ponad to : 

  • ok. 10 moreli
  • 3 łyżki miodu
  • wiórki kokosowe

Mąkę, proszek, sól, przesiewamy. Masło chwilę ucieramy, następnie dodajemy cukier puder cały czas miksując aż masa będzie lekka i puszysta. Nie przerywając mieszania dodajemy po 1 jajku i wanilię. Kolejno stopniowo wsypujemy suche składniki delikatnie mieszając.

Masę przekładamy do formy o wymiarach ok 17×28 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównujemy. Wierzch posypujemy wiórkami kokosowymi po czym układamy delikatnie dociskając połówki moreli skórką do dołu.

Pieczemy w 180°C przez 40-50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po upieczeniu morele smarujemy płynnym miodem.

Smacznego 🙂

201550_11