pozostałe · przekąski,zakąski,przystawki

Sznycle z bakłażana

To pierwszy bakłażan, który przyrządziłam i pierwszy jaki w moim życiu zjadłam. I muszę przyznać, że wyszedł bardzo smaczny i mam ochotę na więcej eksperymentów z tym warzywem. Brzmi to jakby nie wiadomo jakim egzotycznym warzywem był lub ciężko dostępnym 😀 Nigdy nie było mi jakoś po drodze z bakłażanem. Nie byłam nauczona go jeść. Nigdy też nie przetaczał się przez kuchnie w których jadłam ale mam zamiar to zmienić. Warte uwagi przepisy znajdziecie na moim blogu. A tym czasem zachęcam do wypróbowania poniższego przepisu. Myślę, że dużo smaku nadaje marynata, która jest niesamowicie aromatyczna. Miękki, aromatyczny środek świetnie komponuje się z chrupiącą skórką z płatków owsianych. Przepis jest zmodyfikowany przeze mnie a pochodzi z książki Outi Rinne ” Lohturuoka „.

Składniki :

  • 1 średni bakłażan
  • sól morska

Bakłażana myjemy, osuszamy. Tniemy wzdłuż na plastry ok 1 cm grubości lub cieńsze. Posypujemy obficie z obu stron solą morską. Odstawiamy na 30 minut.

Składniki na marynatę :

  • 50 ml oleju ( użyłam rzepakowego )
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • 1 łyżeczka suszonego czosnku
  • mielony pieprz
  • 1/2 łyżeczki mielonej wędzonej papryki
  • 1/2 łyżeczki musztardy ( użyłam miodowej )

Wszystkie składniki marynaty mieszamy. Odstawiamy.

Panierka :

  • 1 jajko
  • sól, pieprz
  • 200 ml płatków owsianych lub 100 ml mąki owsianej i 100 ml płatków owsianych ( można zastąpić bułką tartą lub panko według mnie lepsza opcja gdyż płatki łatwo się przypalają )
  • 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki

Jajko roztrzepujemy z odrobina soli oraz pieprzu, odstawiamy.

Jeśli używamy tylko 200 g płatków to połowę należy zmielić na mąkę. Płatki i mąkę owsianą łączymy razem. Dodajemy 1/2 łyżeczki soli oraz mieloną paprykę, mieszamy. Odstawiamy.

Plastry bakłażana po 30 minutach wycieramy ręcznikiem papierowym. Następnie maczamy w marynacie, kolejno w jajku i panierujemy w płatkach owsianych. Smażymy na oleju na niewielkim ogniu z każdej strony po 5 minut. Uwaga bo płatki łatwo się przypalają. Należy pilnować żeby ogień nie był zbyt duży ani zbyt mały.

Podajemy na ciepło.

Smacznego 🙂

ciasta

Fit jabłecznik bez glutenu, bez cukru.

Łatwy i szybki w przygotowaniu jabłecznik. Konsystencja nie jest super puszysta jak to przy ciastach bezglutenowych ale to ciacho jest bardzo smaczne, nie za słodkie z dużą ilością jabłek. Przepis Ona ciągle gotuje .

Składniki :

  • 3 jajka
  • 100 g mąki z ciecierzycy lub owsianej ( u mnie owsiana )
  • 60 g mąki migdałowej
  • 100 g napoju migdałowego
  • 40 g oliwy ( u mnie olej rzepakowy )
  • 40 g ksylitolu/ erytrytolu
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Ponad to :

  • 200- 250 g jabłek pozbytych gniazd nasiennych i obranych ze skórki
  • cynamon ( według uznania – ja dodałam łyżeczkę pasty waniliowej )
  • 10 g ksylitolu / erytrytolu ( moje jabłka były dość słodkie więc dodałam tylko odrobinę )

Jabłka kroimy w niewielką kostkę, mieszamy z cynamonem oraz cukrem. Odstawiamy.

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę. Odstawiamy.

Resztę składników miksujemy na jednolitą masę. Dodajemy białka delikatnie mieszając łyżką lub szpatułką. Masę przelewamy do tortownicy o średnicy ok 16 cm lub małej keksówki wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy jabłka.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C z termoobiegiem przez 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Łatwe ciasto z patelni

Macie ochotę na eksperymenty i ciasto prosto z patelni ? Zapraszam na poniższy przepis. Ciasto w sam raz do kawy. Smakiem przypomina babkę ucieraną o bardziej zbitej konsystencji. Jedynym wyzwaniem jakie może Was napotkać to przewrócenie ciasta na drugą stronę. Nie zawsze trzeba to robić ale akurat u mnie była taka konieczność. Jednak samo przewracanie poszło szybko i sprawnie. Przepis z bloga Niebo na talerzu.

Składniki :

  • 3 duże jajka lub 4 małe
  • 3/4 szklanki cukru ( białego, trzcinowego, brązowego, kokosowego ew. ksylitolu lub erytrytolu )
  • 120 ml oleju roślinnego
  • 250 ml jogurtu naturalnego
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub 1 łyżka cukru waniliowego
  • 2,5 szklanki mąki pszennej ( lub mieszanki bezglutenowej ” do ciast ” )
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 4 średniej wielkości banany lub 250g borówki amerykańskiej ( pominęłam dodawanie owoców )

Jajka ubijamy z cukrem na gęstą, puszystą pianę ( ok 5 minut ). Następnie dodajemy olej, jogurt. Mieszamy. Dokładamy mąkę, proszek do pieczenia, mieszamy aż składniki połączą się na jednolitą, gładką masę. Jeśli używacie borówek to w tym momencie należy je wrzucić do ciasta i wymieszać.

Patelnię o średnicy 28 cm ( u mnie mniejsza ) smarujemy olejem lub masłem. Jeśli nie jesteście pewni patelni czy ciasto przywrze to najlepiej wyłożyć papierem do pieczenia. Ja tak zrobiłam.

Jeśli będziecie używać bananów to kroimy je na 2 cm krążki i z 2 bananów krążki układamy na patelni. Ciasto wylewamy na patelnię. Na wierzchu poukładać pozostałe pokrojone w krążki banany.

Ustawiamy mały ogień. Patelnię przykrywamy pokrywką. Jeśli patelnia posiada dziurkę należy ją zakryć za pomocą foli aluminiowej.

Ciasto trzymamy na średnim palniku na małym ogniu 30 minut ( ja posiadam płytę  ( nie indukcyjną ) i trzymałam na mocy trochę ponad 3 ). Po tym czasie ciasto sprawdzamy patyczkiem czy się upiekło. Jeśli ciasto za bardzo się przypieka od spodu należy ciasto przewrócić na drugą stronę. Moje nie dopiekało się od góry chociaż całość była ładnie ścięta więc je odwróciłam. W takiej sytuacji od góry nakładamy talerz i obracamy ciasto. UWAGA na ciężar patelni i ciasta oraz to, że patelnia jest gorąca. Następnie ciasto przekładamy z powrotem na patelnię. Ja trzymałam na ogniu swoje ciasto dłużej niż 30 minut ze względu na użycie mniejszej patelni.

Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

ciasta

Fit ciasto marchewkowe

Zdrowe, odchudzone ciasto marchewkowe z dodatkiem wiórek kokosowych. Bardzo wilgotne, lekko tłustawe przez olej ale naprawdę smaczne. Szybkie w przygotowaniu. Z tej ilości składników nie wychodzi duża porcja dlatego jeśli chcecie więcej ciasta to zróbcie z podwójnej porcji. Przepis Ona ciągle gotuje.

Składniki :

  • 2 jajka
  • 200 g tartej marchewki na drobnych oczkach
  • 100 g mąki migdałowej albo orzechowej
  • 100 g oliwy lub oleju
  • 50 g wiórek kokosowych
  • 50 g ksylitolu ( u mnie 15 g ksylitolu a resztę stanowił cukier kokosowy )
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 10-20 g mąki kokosowej ( opcjonalnie – czytaj poniżej wykonanie )
  • kropla aromatu pomarańczowego lub mix cynamonu z kardamonem

Wszystkie składniki wymieszać razem do połączenia. Ciasto przekładamy do keksówki o wymiarach 20×11 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C z termoobiegiem przez 25-30 minut. Jeśli nie macie termoobiegu ciasto należy piec w temperaturze 190 stopni C.

*Jeśli ciasto jest zbyt luźne należy dodać 10-20 g mąki koksowej.

Przed podaniem możecie polać polewą serową, posypać ksylitolem w pudrze lub zajadać jak ja bez żadnych dodatków.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Świąteczny chlebek drożdżowy na słodko

Kojarzycie chleby na słodko z rodzynkami czy suszonymi owocami ? To ten chlebek jest w podobnym charakterze z tym, że wygląda jak rolada. Podrasowałam odrobinę nadzienie, które nadało mu fajnego kopniaka. Z tych składników wyszła mi ogromna rolada, którą podzieliłam na połowę. Jedną część konsumujemy a druga czeka w zamrażarce. Przepis T. Välimäki, J.Lindholm z książki ” Hyvää joulua ” .

Składniki na ciasto :

  • 11 g suchych drożdży
  • 500 ml lekko ciepłej wody
  • 50 ml oleju lub roztopionego masła
  • 1 łyżeczka soli
  • 100 ml melasy
  • 200 ml płatków owsianych
  • ok 800 ml mąki orkiszowej lub pszennej ( w przepisie nie jest podany typ mąki ani rodzaj – ja użyłam orkiszowej jasnej i w sumie musiałam zużyć 700 g aby ciasto nie było lejące i dało się wałkować )

Drożdże rozpuszczamy w wodzie. Dodajemy Masło, melasę, sól i płatki owsiane, mieszamy. Następnie stopniowo dodajemy mąkę cały czas mieszając. Następnie za pomocą dłoni lub robota z hakiem wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Gotowe ciasto przekładamy do miski. Przykrywamy lnianą ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia swojej objętości.

Nadzienie :

  • 150 g miękkiego masła
  • 100 ml brązowego cukru muscovado ( użyłam cukru kokosowego )
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka mielonych goździków
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 200 g suszonych fig ( u mnie suszone daktyle oraz śliwki zalane 2 dni wcześniej 2 łyżkami brandy )

Suszone owoce tniemy na małe kawałki. Cynamon, goździki, sól, cukier mieszamy w niewielkiej miseczce. Odkładamy.

Wyrośnięte ciasto wałkujemy na duży prostokąt. Smarujemy miękkim masłem po całej powierzchni. Następnie posypujemy cukrem z przyprawami i posypujemy pociętymi suszonymi owocami. Następnie zwijamy w roladę. Ja najpierw zawinęłam delikatnie do środka dwa dłuższe boki ( ok 2 cm ) po czym zwinęłam wzdłuż krótszego boku w roladę.

Roladę przekładamy na blachę do pieczenia wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 35-45 minut.

Smacznego 🙂

pączki

Serowe mini pączki orkiszowe z nutą piernika

Pączki za mną chodziły… Takie z głębokiego oleju, najlepiej jakby były szybkie w wykonaniu ale jednocześnie z nutką zdrowszych składników. I tak trafiłam na bloga Gotuj z cukiereczkiem i na ten pyszny przepis. W lodówce leżał serek do wykorzystania wprawdzie inny niż w przepisie ale idealnie się tu nadał. Podczas szykowania produktów na pączki przyszło mi na myśl żeby dodać odrobinę przyprawy do piernika aby nadać im innego charakteru, smaku i tak też się stało. Bardzo delikatnie, puszyste, z lekką nutą pienika. Dzięki dodatkowi słodzidła od razu do ciasta pączki nie wymagają dodatkowego posypywania cukrem pudrem.

Składniki :

  • 250 g twarogu półtłustego ( użyłam kremowego serka jak na serniki )
  • 3 łyżki ksylitolu ( u mnie erytrytol )
  • odrobina aromatu waniliowego ( pominęłam )
  • 140 g mąki orkiszowej razowej typ. 2000 ( u mnie jasna orkiszowa – na opakowaniu nie ma informacji jaki typ mąki )
  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 1/2 łyżeczki przyprawy do piernika ( mój dodatek )
  • olej do głębokiego smażenia

Twaróg oraz ksylitol/erytrytol przekładami do miski. Rozgniatamy widelcem przez kilka minut. Ja swój serek wymieszałam tylko z erytrytolem. Następnie dodajemy jajka, ekstrakt, mieszamy do połączenia. Na koniec dodajemy pozostałe składniki. Za pomocą miksera miksujemy na gładką, jednolitą masę.

W rondlu rozgrzewamy olej.

Za pomocą wilgotnych rąk z ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego. Wkładamy porcjami na rozgrzany olej. Moje ciasto było zbyt luźne aby formować kulki rękoma dlatego ciasto wykładałam za pomocą małej miarki i łyżeczki prosto do oleju.

Smażymy pączki przez kilka minut na złoty kolor obracając je co jakiś czas w oleju aby się równomiernie upiekły. Gotowe pączki wyciągamy i odsączamy z nadmiaru oleju na ręcznikach papierowych.

Smacznego 🙂

przekąski,zakąski,przystawki

Szybkie rogaliki z serem i szynką

Szybka przekąska lub lunch do pracy czy do szkoły dla dzieci. Do ciasta nie dodajemy drożdży tylko proszek do pieczenia co sprawia, że nie trzeba czekać aż ciasto wyrośnie. W kilka chwil będziemy mieli pyszne wytrawne rogaliki. Świetnie smakują zarówno na ciepło jak i na zimno. Przepis ze szkolnego kursu gotowania.

Składniki :

  • 300 ml mąki pszennej
  • 100 ml ulubionego żółtego sera startego na średnich oczkach tarki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 200 ml kwaśnej śmietany ( 12-18 % )
  • 2 łyżki oleju np. rzepakowego
  • ok 100 ml pociętej w słupki ulubionej szynki

Mąkę, ser żółty, proszek oraz sól mieszamy. Dodajemy śmietanę, olej. Mieszamy do połączenia składników. Jeśli ciasto jest zbyt kleiste należy dodać odrobinę więcej mąki.

Ciasto dzielimy na dwie różne części. Każdą z nich należy rozwałkować na 25 cm średnicy okrąg. Okrąg dzielimy na 4 lub 8 trójkątów. Na dłuższym brzegu każdego z trójkątów układamy niewielką ilość szynki. Następnie zwijamy je w jak rulon od dłuższego boku do cieńszego. Rogaliki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 225 stopni C przez 10-15 minut.

Smacznego 🙂

dania główne

Uniwersalny sos kurkowy

Podstawowy przepis na sos kurkowy. Myślę, że na początku kariery z kurkami nie ma co eksperymentować z cudaśnymi przepisami a należy opanować podstawy. To była moja pierwsza przygoda kurkowa ( pomijając dzieciństwo gdzie jeszcze pamiętam jak czasami na grzybobraniu można było je znaleźć ). Zasze bałam się, że nie wyjdzie a kurki przecież drogie…Bez obaw ten sos nie może się nie udać. Przepis z bloga Kuchnia Magdaleny .

Składniki :

  • 200 – 250 g kurek
  • 1 cebula
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżka oleju lub oliwy
  • 100 ml śmietanki 30 %
  • 3-4 łyżki bulionu
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • sól, pieprz
  • natka pietruszki

Kurki należy dobrze oczyścić, umyć oraz osuszyć. Dla mnie na oczyszczanie najlepsza okazała się metoda z mąką, którą bez problemu znajdziecie na instagramie ( metodę oczyszczania a nie mąkę 😀 ). Większe kurki kroimy na pół.

Na patelni roztapiamy masło z olejem. Wrzucamy pociętą drobno cebulę oraz czosnek. Podsmażamy ale tylko do momentu aż cebula się zeszkli. Następnie dodajemy kurki, które smażymy 5-8 minut. Kolejno dodajemy bulion a po 2-3 minutach wlewamy śmietankę. Zostawiamy na gazie jeszcze 1-2 minuty aż sos lekko zgęstnieje. Na koniec doprawiamy solą, pieprzem a przed podaniem posypujemy posiekaną natką pietruszki.

Smacznego 🙂

przekąski,zakąski,przystawki

Krążki Cukinii z Airfryer

Kolejnym moim eksperymentem były krążki cukinii z airfryer. Różnica między tymi z piekarnika jest taka, że pieką się szybciej, są bardziej chrupiące i zwarte ale równie smaczne.

Składniki :

  • cukinia
  • jajka ( ilość w zależności ile cukinii chcemy przyrządzić )
  • sól
  • bułka tarta
  • olej rzepakowy

Cukinię tniemy w krążki o grubości ok 4 mm. Odstawiamy.

Jajka rozłupać do miseczki, posolić, rozbełtać widelcem.

Plasterki cukinii maczamy z każdej strony w rozbełtanym jajku. Następnie obtaczamy w bułce tartej. Układamy na blasze jeden obok drugiego. Pędzelek maczamy w oleju i delikatnie przykładamy do wierzchu każdego krążka tak aby panierka została zwilżona.

Dno arfryer wykładamy papilotką do pieczenia lub papierem do pieczenia. Papier lub papilotkę smarujemy olejem za pomocą pędzelka. Krążki cukinii układamy jedną obok drugiej. Zwilżony pędzelek w oleju przykładamy do wierzchu każdego krążka tak aby panierka była zwilżona.

Pieczemy w 200 stopniach C przez 15 minut.

Przed podaniem delikatnie posolić.

Smacznego 🙂

przekąski,zakąski,przystawki

Krążki cukinii z piekarnika

Zastanawiałam się czy popularne krążki z cukinii smażone na oleju wyjdą z piekarnika tak samo pyszne jak z patelni. Wyszły…równie pyszne ! Różnica jest taka, że nie są nasiąknięte tłuszczem i w miejscach gdzie nie było tłuszczu panierka jest bardziej chrupiąca. Cukinia jest bardziej zwarta. Uwielbiam smażoną cukinię z patelni jednak największą zmorą jest dla mnie długie stanie i smażenie. Teraz będę ją przyrządzać w piekarniku.

Składniki :

  • cukinia
  • jajka ( ilość w zależności ile cukinii chcemy przyrządzić )
  • sól
  • bułka tarta
  • olej rzepakowy

Cukinię tniemy w krążki o grubości ok 4 mm. Odstawiamy.

Jajka rozłupać do miseczki, posolić, rozbełtać widelcem.

Dużą czarną blachę z piekarnika wykładamy papierem do pieczenia. Na papier wylewamy 1 pełną łyżkę oleju. Za pomocą pędzelka rozsmarowujemy równomiernie na całej powierzchni.

Plasterki cukinii maczamy z każdej strony w rozbełtanym jajku. Następnie obtaczamy w bułce tartej. Układamy na blasze jeden obok drugiego. Pędzelek maczamy w oleju i delikatnie przykładamy do wierzchu każdego krążka tak aby panierka została zwilżona.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni C z termoobiegiem przez 30 minut zerkając co jakiś czas czy za bardzo się nie spiekają. U mnie 30 minut było idealnym czasem ale każdy piekarnik piecze inaczej więc trzeba pilnować.

Przed podaniem krążki posypujemy delikatnie solą.

Smacznego 🙂