dania główne

Kurczak w sosie z brokułami

Kurczak, sos śmietankowy oraz warzywa zawsze dobrze smakują i sprawdzą się na smaczny, pożywny oraz szybki obiad. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 600 g filetu z kurczaka
  • 1 brokuł
  • 2 łyżki oliwy lub oleju
  • 1 łyżka mąki
  • 1 łyżka masła
  • 200 ml bulionu
  • 200 ml śmietanki 30 % ( użyłam 10 % )
  • 1 łyżeczka musztardy np. miodowej
  • 1 łyżka posiekanego koperku
  • 4 łyżki tartego parmezanu ( użyłam cheddara )

Kurczaka umyć, odciąć błonki, kostki, poporcjować na cieńsze i mniejsze kawałki.

Kurczaka solimy, pieprzymy polewamy łyżką oliwy. Odstawiamy do zamarynowania na chwilkę.

W tym czasie brokuła dzielimy na niewielkie różyczki. Nóżki oraz trzon również posiekałam i dodałam. Trzon najpierw trzeba obrać z grubej skóry praz odciąć kawałek zdrewniałej dolnej części.

Musztardę mieszamy ze śmietanką odstwiamy.

Kurczaka obtaczamy delikatnie w mące, nadmiar strzepujemy. Podsmażamy na łyżce oliwy i masła na złoty kolor obu stron po ok 2 minuty. Zdejmujemy na talerz.

Na tą samą patelnię wrzucamy pociętego brokuła. Podsmażamy chwilę cały czas mieszając. Wlewamy bulion, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok 3 minuty. Kurczaka wkładamy pomiędzy brokuły. Gotujemy na większym ogniu 3 minuty. Po tym czasie wlewamy śmietankę wymieszaną z musztardą. Potrząsając patelnią gotujemy 2 minuty lub do momentu aż sos zgęstnieje. Dodajemy koperek. Zestawiamy z ognia, posypujemy serem. Ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem.

Smacznego 🙂

dania główne · rybka

Tarta z wędzonym łososiem i szparagami

Bardzo łatwa i pyszna tarta wypełniona po brzegi łososiem, szparagami na żytnim spodzie. Gorąco polecam !!! Przepis z miesięcznika Ruoka 2/2016.

Składniki na spód :

  • 200 ml mąki żytniej ( u mnie żytnia razowa )
  • 100 ml mąki pszennej
  • 100g miękkiego masła
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 2 łyżki wody

Wszystkie składniki umieszczamy w malakserze i miksujemy aż składniki się połączą. Ciasto również można wyrobić ręcznie lub za pomocą haków do ciasta drożdżowego w który jest wyposażony każdy robot kuchenny. Gotowym ciastem wylepiamy foremkę do tarty łącznie z bokami. U mnie foremka o wymiarach 11 cm x 34 cm. Formę wstawiamy do zamrażarki na 15 minut. Po tym czasie wyciągamy, ciasto nakłuwamy widelcem. Podpiekamy w temp. 200 stopni przez 10 minut. Po wyjęciu spodu z piekarnika podkręcamy temperaturę do 225 stopni.

Nadzienie :

  • około 300-400 g zielonych szparag
  • 150 g wędzonego na zimno łososia w cienkich płatach
  • 1 cebula
  • 1/2 łyżki oleju
  • 200 ml śmietanki 15% ( w oryginale bez laktozy )
  • 2 jajka
  • 1/2 łyżeczki soli
  • szczypta soli

Szparagi myjemy. Odcinamy stwardniałe końcówki u dołu ok 2-3 cm. Aby nie straciły koloru należy je zahartować a mianowicie szparagi wkładamy do osolonego wrzątku na 2 minuty po czym przekładamy do lodowatej wody. Osuszamy.

Cebulę siekamy w piórka i podsmażamy na oleju do momentu aż się zeszkli. Łososia tniemy w mniejsze kawałki. Osobno w misce mieszamy jajka ze śmietanką, solą oraz pieprzem.

Na podpieczony spód tarty wykładamy podsmażoną cebulkę. Następnie łososia oraz szparagi. Całość zalewamy śmietanką z jajkami. Tartę wstawiamy do piekarnika wcześniej nagrzanego do 225 stopni, pieczemy 25 minut.

Smacznego 🙂

pasty,sosy,dipy

Prosty aromatyczny sos z kurczakiem

Smaczny, aromatyczny, do z robienia w kilka chwil. Przepis z ze strony Meillakotona.fi .

Składniki :

  • 450 g fileta z kurczaka pociętego w kostkę lub na mniejsze kawałki
  • 1 cebula
  • 1 łyżka oleju
  • 2 łyżeczki curry w proszku
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
  • 1/2 łyżeczki imbiru w proszku
  • 1/2 łyżeczki kurkumy w proszku
  • sól
  • 2 łyżki skrobi jęczmiennej ( zastąpiłam zwykła mąką pszenną )
  • 200 ml słodkiej śmietanki lub mleka kokosowego
  • 200 ml wody
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 1 łyżka miodu ( opcjonalnie )

Cebulę tniemy w kostkę. Olej rozgrzewamy na patelni. Dodajemy curry, paprykę, imbir i kurkumę. Chwilę przesmażamy przyprawy. Dokładamy kurczaka dobrze mieszając tak aby przyprawy przywarły do mięsa. Delikatnie doprawiamy solą ( później dołożymy jeszcze sos sojowy ale kurczaka trzeba na początku odrobinę posolić ). Smażmy kilka chwil aż kurczak straci surowość. Dodajemy cebulę. Smażymy aż zmięknie.

Kurczaka posypujemy mąką, mieszamy. Dodajemy śmietankę oraz wodę. Ponownie mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 5 minut. Na końcu dodajemy sos sojowy i ewentualnie miód.

Smacznego 🙂

pasty,sosy,dipy

Mięso mielone w sosie do obiadu

Pierwszy raz jadłam i robiłam sos z mięsa mielonego. Okazał się bardzo smaczny, szybki w przygotowaniu. Idealny do ziemniaków, ryżu, kasz. Przepis ze strony Valio.fi .

Składniki :

  • 400 g mięsa mielonego ( u mnie drobiowe )
  • 1 cebula
  • 1 łyżka masła
  • 2 łyżki mąki
  • 200 ml bulionu ( w oryginale 200 ml wody i kostka rosołowa )
  • 200 ml śmietanki kremówki ( użyłam 10 % )
  • 6-8 kulek ziela angielskiego
  • 1/2 łyżeczki mielonego pieprzu
  • 50 ml posiekanej natki pietruszki ( opcjonalnie do podania )

Mięso mielone wraz z cebulą pociętą w kostkę smażymy na maśle do momentu aż cebula zmięknie a mięso straci swoją surowość. Następnie posypujemy całość mąką i smażymy kilka minut.

Kolejno dolewamy bulion, wrzucamy ziele angielskie. Mieszamy aż całość dobrze się połączy. Dolewamy śmietankę ponownie, mieszamy. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 5 minut lub do momentu aż sos zgęstnieje.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik Świąteczny z ciasteczkami korzennymi i pomarańczami

To rodzaj sernika, który musi postać aby nabrał smaku. Przynajmniej ja miałam takie odczucie. Dzień po przygotowaniu nie zachwycił mnie ale trzeciego dnia był pyszny. Idealny przy zamieszaniu przedświątecznym ponieważ można go przygotować spokojnie 2-3 dni wcześniej. Przepis z boga Kwestia Smaku .

Składniki na spód :

  • 200 g ciasteczek korzennych
  • 50 g masła

Ciasteczka rozdrabniamy na pył np. w malakserze. Dodajemy roztopione masło. Mieszamy. Wykładamy równomiernie spód tortownicy ( tortownica o średnicy 24 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia ) dociskając aby dobrze się trzymało. Wstawiamy do lodówki.

Składniki na masę serową :

  • 1 kg zmielonego twarogu sernikowego ( u mnie kremowy quark )
  • 200 g cukru
  • 30 g mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 200 g śmietanki 30 %
  • 3 jajka

W misce zmiksować 1/4 sera, około 1/3 ilości cukru oraz całą mąkę ziemniaczaną. Miksujemy na średnich obrotach ok 2-3 minuty.

Dodać resztę sera, cukru, cukier waniliowy oraz jajka. Miksować na wyższych obrotach ok 1 minuty. Na koniec dodajemy śmietankę. Zmiksować aż składniki się połączą.

Masę serową wylewamy na ciasteczkowy spód. Równamy wierzch. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Na dnie piekarnika umieszczamy keksówkę do której wlewamy wrzątek do 2/3 wysokości keksówki. Zamykamy piekarnik i pieczemy 1 godzinę.

Po tym czasie sernik studzimy przez ok 15 minut przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, po czym wyciągamy. Kiedy całkowicie ostygnie wkładamy na kilka godzin do lodówki.

Wierzch :

  • 3 pomarańcze
  • 1 jabłko
  • szczypta cynamonu
  • 4 łyżki cukru
  • 1 łyżka galaretki pomarańczowej lub 1/2 łyżki żelatyny spożywczej lub 1 czubata łyżeczka agaru

Pomarańcze obrać ze skórki i białego albedo. Pociąć w kostkę, przełożyć do garnka. Następnie dodać obrane i pokrojone również w kosteczkę jabłko, wsypać cukier oraz cynamon, wymieszać, doprowadzić do wrzenia. Gotować ok 4 minuty co chwila mieszając. Zestawić z ognia. Dodać galaretkę lub żelatynę, dobrze wymieszać, odstawić do zgęstnienia oraz ostudzenia.

Owoce ułożyć na wierzch wystudzonego sernika.

Smacznego 🙂

dania główne

Klopsiki w sosie pomidorowo-śmietankowym

Szybki, prosty i bardzo smaczny obiad. Gorąco polecam !!! 🙂 Przepis z bloga Co do jedzenia.

Składniki :

  • 1/2 kg mięsa mielonego z kurczaka
  • 1/2 kg mięsa mielonego wieprzowo-wołowego 50/50
  • 2 cebule
  • 1 pęczek pietruszki
  • 1 jajko
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka pieprzu

Sos :

  • 400 g pokrojonych pomidorów z puszki ( użyłam 500 g passaty pomidorowej )
  • 250 ml bulionu z kurczaka
  • 250 ml śmietanki 36 % ( użyłam 10 % słodkiej śmietanki )
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 dymki pokrojone w piórka ( u mnie 1/4 cebuli białej )
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki

Cebulę i natkę pietruszki siekamy drobno. Dodajemy do mielonych mięs, wrzucamy resztę składników i dobrze mieszamy. Z masy mięsnej formujemy pulpety. Obsmażamy ze wszystkich stron na maśle na złoty kolor.

W międzyczasie przygotowujemy sos. Cebulę należy zeszklić. Następnie dodajemy czosnek, bulion, passatę oraz kremówkę. Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy klopsiki, gotujemy przez ok 20 minut ( w pierwotny przepisie jest aby zredukować sos o połowę a następnie dodać klopsiki i gotować 10 minut. Ja poszłam na skróty. Zależało mi aby pulpety wchłonęły trochę sosu ). Przed podaniem posypujemy natka pietruszki. Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Smacznego 🙂

sałatki i surówki

Młoda kapusta duszona z białym winem i makiem

Niecodzienna kapusta w zaskakująco dobrym połączeniu. Nie myślałam, ze mak tak dobrze będzie się tutaj komponował…a jednak 🙂 Idealnie nadaje się jako dodatek do obiadu ale równie można zajadać samą na ciepło jedynie z chlebem. Przepis Dominika Wójciak z książki ” Warzywo „.

Składniki :

  • 1 młoda biała kapusta lub kapusta włoska
  • 2 łyżki masła lub oleju rzepakowego
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki maku
  • 1/2 szklanki białego wytrawnego wina
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego ( można zastąpić sokiem z 1/2 cytryny )
  • 100 ml śmietany kremówki ( opcjonalnie – ja dodałam )
  • 1 pęczek koperku
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • sól
  • świeżo mielony czarny pieprz

Kapustę opłukać, ściągnąć wierzchnie liście i poszatkować lub pokroić w cienkie paski.

W dość głębokim garnku rozgrzać olej lub masło. Wsypać drobno pokrojoną cebulę i zrumienić. Następnie dodajemy czosnek wcześniej roztarty nożem na papkę z odrobiną soli ( można również przepuścić przez praskę lub posiekać drobno ) oraz mak. Podsmażamy jeszcze 2 minuty.

Dokładamy kapustę, solimy, dobrze mieszamy i przykrywamy. Dusimy 10 minut aby zmiękła. Po tym czasie dolewamy wino oraz dodajemy koncentrat pomidorowy, mieszamy. podgrzewamy na wolnym ogniu 10-15 minut aż prawie całe płyny odparują. Dodajemy śmietankę, mieszamy, doprawiamy w razie potrzeby. Na koniec dosypujemy pocięte świeże zioła, mieszamy, podajemy.

Smacznego 🙂

dania główne

Bitki z kurczaka w sosie z marchewką i groszkiem

Bardzo smaczny i szybki obiad. Posmakuje na pewno wszystkim domownikom. Przepis z Kulinarna Polska.

Składniki :

  • 4 pojedyncze piersi z kurczaka
  • opakowanie mrożonej marchewki i groszku ( razem 450 g )
  • 1 cebula
  • 1 łyżka mąki plus mąka do panierowania
  • 200 ml śmietanki kremówki ( użyłam śmietanki 10 % )
  • 200 ml mleka
  • pęczek świeżego koperku ( zapomniałam dodać )
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Piersi myjemy, osuszamy. Tniemy wzdłuż na cieńsze kawałki. Rozbijamy delikatnie tłuczkiem, solimy, pieprzymy, panierujemy w mące i smażymy na oleju z obu stron na złoty kolor. Zdejmujemy z patelni, odkładamy na talerz.

Posiekaną cebulę wrzucamy na tą samą patelnię. W razie konieczności dolewamy odrobinę oleju. Cebulę trzymamy do momentu aż się zeszkli a następnie dorzucamy łyżkę mąki. Mieszamy aż całość połączy się tworząc zasmażkę. Podsmażamy jeszcze ok 1 minuty. Następnie dolewamy śmietankę i mleko mieszając przy tym rózgą kuchenną aby nie było grudek. Doprowadzamy do wrzenia po czym dokładamy groszek i marchewkę. Doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy kurczaka. Gotujemy pod przykryciem przez 10 minut. Na koniec dosypujemy posiekany koperek.

Smacznego 🙂

dania główne

Jak wykorzystać pozostałe mięso z kurczaka

Dość często zostaje mi sporo kurczaka z grilla lub pieczonego. Zawsze wtedy obieram mięso od kości i mrożę. Kiedy nie mam za dużo czasu na przygotowanie obiadu wyciągam moje zamrożone resztki i robię sos z kurczakiem do kaszy gryczanej, kuskusu czy ziemniaków.

Składniki :

  • resztki z kurczaka grillowanego lub pieczonego
  • 1 średnia cebula
  • 200 g słodkiej śmietanki 30-36 %
  • 2-3 szklanki wody
  • 2 łyżki mąki
  • 2 łyżki masła
  • sól, pieprz

Masło roztapiamy w rondelku. Cebulę tniemy w kostkę i chwilę podsmażamy ale tylko do momentu aż się zeszkli. Dodajemy mąkę, mieszamy aż w całości połączy się z masłem i cebulą. Dolewamy śmietankę mieszając całość za pomocą rózgi kuchennej tak aby nie powstały grudki. Doprowadzamy do wrzenia. Następnie dolewamy 2 szklanki wody, mieszamy i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Jeśli sos szybko zacznie gęstnieć dolewamy wody w razie potrzeby w niewielkich ilościach. Następnie do sosu dodajemy kurczaka. Solimy, pieprzymy. Gotujemy jeszcze przez ok 10 minut lub do momentu aż sos zgęstnieje.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik śliwka w czekoladzie

Bajecznie pyszny sernik. Idealny na każdego rodzaju Święta. Nie można się oderwać od podjadania. Przepis z bloga Moje wypieki.

Składniki na śliwki w rumie :

  • 200 suszonych śliwek kalifornijskich
  • 100 ml ciemnego rumu

Śliwki tniemy na mniejsze kawałki. Przekładamy do małego garnuszka i zalewamy rumem. Podgrzać do wrzenia, ściągamy z ognia, odstawiamy na 1 godzinę lub do momentu aż rum wsiąknie w śliwki.

Składniki na spód :

  • 160 g pełnoziarnistych ciasteczek typu digestive ( mogą być inne owsiane lub zbożowe )
  • 30 g roztopionego masła

Ciastka i masło wkładamy do malaksera. Miksujemy do otrzymania konsystencji mokrego piasku.

Tortownicę o średnicy 23 cm wykładamy papierem do pieczenia – samo dno. Wsypujemy ciasteczka, równamy i ugniatamy formując spód sernika. Formę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni na 10 minut. Wyciągamy i odstawiamy do lekkiego ostygnięcia przez czas przygotowywania masy serowej.

Formę należy owinąć dwukrotnie w folię aluminiową ponieważ sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej.

Składniki na masę serową : ( wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 500 g twarogu tłustego lub półtłustego zmielonego przynajmniej dwukrotnie ( użyłam kremowego quarka )
  • 250 g kremowego serka mascarpone
  • 100 g posiekanej gorzkiej czekolady
  • 100 g posiekanej czekolady deserowej
  • 125 ml śmietany kremówki 30 lub 36 %
  • 4 duże jajka
  • 3/4 – 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
  • 2 łyżki mąki pszennej

Wszystkie czekolady, śmietanę kremówkę wkładamy do miski i stawiamy nad kąpielą wodną. Pozostawiamy do roztopienia od czasu do czasu mieszając aby składniki się połączyły. Gotowe odstawiamy do lekkiego przestygnięcia.

W misce umieszczamy pozostałe składniki : ser, mascarpone, cukier, mąkę , cukier. Zmiksować mikserem lub wymieszać rózgą kuchenną tylko do połączenia składników.następnie dodajemy lekko przestudzony sos czekoladowy, zmiksować. Na koniec dokładamy śliwki nasączone rumem, mieszamy.

Masę serową przekładamy na wcześniej podpieczony spód, równamy wierzch. Formę z sernikiem wkładamy do większej formy lub do większego naczynia żaroodpornego. Do połowy wysokości tortownicy nalewamy wrzątku. Pieczemy w temp. 150 stopni przez 60-70 minut. Cała powierzchnia sernika powinna być ścięta i wypieczona przy dotyku patyczkiem. W razie konieczności wydłużyć czas pieczenia.

Po upieczeniu sernik wyciągamy z kąpieli wodnej i odstawiamy do wystygnięcia po czym przekładamy do lodówki do schłodzenia. Dopiero po schłodzeniu nabierze odpowiedniej konsystencji.

Po schłodzeniu polewamy polewą czekoladową i dekorujemy dodatkowymi suszonymi śliwkami.

Polewa czekoladowa :

  • 80 g gorzkiej czekolady
  • 80 ml śmietany kremówki 30 lub 36 %

Śmietanę podgrzewamy w małym garnuszku prawie do wrzenia. Zalewamy nią połamaną czekoladę, mieszamy do rozpuszczenia czekolady i połączenia składników.

Smacznego 🙂