ciasta

Piernik last minute

Tak to jeden z tych przepisów, który można zrobić na ostatnią chwilę. Piernik robi się szybko, nie wymaga leżakowania jest miękki, wilgotny, puszysty, pyszny. Bez problemu można przełożyć go ulubioną masą lub konfiturami. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 100 g masła
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżki przyprawy piernikowej
  • 2 łyżki miodu
  • 250 ml mleka
  • 3 jajka
  • 200 g mąki
  • 200 g cukru
  • 1 i 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia

Masło, kakao, miód oraz przyprawę do piernika wkładamy do rondelka i stawiamy na nieduży ogień. Topimy całość pamiętając o mieszaniu. Zestawiamy z ognia. Wlewamy mleko, mieszamy. Dodajemy jajka, mieszamy za pomocą rózgi kuchennej.

W drugiej misce mieszamy mąkę, cukier, proszek do pieczenia, sodę. Wlewamy masę z rondelka i na najmniejszych obrotach miksera miksujemy tylko do połączenia składników w gładkie ciasto.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach 20 x 30 cm ( u mnie 20 x 20 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 C przez 25-30 minut lub do tzw. suchego patyczka ( mój piekł się dłużej ).

Kiedy ciasto ostygnie można przeciąć na pół i przełożyć marmoladą lub ulubioną masą/kremem. Wierzch polać polewą czekoladową. Ja rozpuściłam 100 g gorzkiej czekolady z 50 ml śmietanki 10 %.

Smacznego 🙂

ciasta

Piernik marchewkowo-jabłkowy

Bardzo smaczny, mięciutki, puszysty piernik. Dzięki marchewce i musie jabłkowym jest wilgotny. Nie wymaga użycia miksera i robi się go naprawdę szybko. Przepis z bloga Gotuję bo lubię.

Składniki suche :

  • 2 szklanki mąki pszennej tortowej
  • 1 szklanka cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 pełna łyżeczka przyprawy do piernika
  • 1 łyżeczka cynamonu

Składniki mokre :

  • 1/2 szklanki musu jabłkowego
  • 2/3 szklanki oleju
  • 3 duże jajka

Dodatkowo :

  • 2 szklanki startej na drobnych oczkach marchewki

W dużej misce mieszamy wszystkie suche składniki. Dodajemy do nich marchewkę, mieszamy aby wszystkie wiórki marchewki były pokryte mąką.

W drugiej misce dobrze łączymy wszystkie mokre składniki.

Mokre składniki przelewamy do suchych i dobrze łączymy ze sobą za pomocą łyżki.

Formę o wymiarach ok 22 x 22 cm wykładamy papierem do pieczenia, delikatnie smarujemy olejem i wylewamy ciasto, równamy wierzch. Ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po wyjęciu z piekarnika pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.

Smacznego 🙂

ciasta

Herbaciany keks z suszonymi owocami

Keks nad którym rozchwytywali się moi goście ba nawet przepis już został rozdany. Ciasto jest bardzo wilgotne, napakowane suszonymi owocami wcześniej namoczonymi w herbacie. Nie wymaga użycia miksera. Lekko herbaciano – kardamonowy smak, chrupkość orzechów, delikatnie pomarańczowy lukier z odrobiną kandyzowanej skórki pomarańczy sprawiają, że jest to idealny keks na Święta. Dodam, że nie jest przesadnie słodki a wręcz idealnie dosłodzony. Przepis z TĄD.

Składniki :

  • 275 ml świeżo zaparzonej gorącej mocnej herbaty
  • 125 g suszonych fig i moreli grubo posiekanych( użyłam w większości moreli i żurawiny )
  • 150 g rodzynek ( u mnie mieszanka rodzynki z żurawiną )
  • 125 g brązowego cukru ( użyłam trzcinowego Demerara )
  • 1 łyżeczka mielonego kardamonu ( w oryginale 10 kapsułek które trzeba wyłuskać i zmielić )
  • 75 g orzechów włoskich ( w oryginale pistacje )
  • 200 g mąki
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia ( w przepisie nie ma i nie wiem czy po prostu nie został dopisany ale dwa jajka raczej nie uniosłyby takiej ilości suszonych owoców )

Ponad to na lukier :

  • ok 2 czubate łyżki cukru pudru
  • sok z pomarańczy
  • kandyzowana skórka z pomarańczy

Suszone owoce, rodzynki zalewamy gorącą herbatą. Dodajemy cukier, mieszamy aż się rozpuści Odstawiamy na godzinę.

Orzechy z grubsza siekamy.

Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, kardamonem i orzechami włoskimi. Dodajemy suszone owoce wraz z herbatą, mieszamy. Na koniec dodajemy roztrzepane jajka. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do keksówki 25 cm długości wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 150 C przez 1 godzinę i 20 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Kiedy ciasto ostygnie lukrujemy. Cukier puder przekładamy do miseczki. Dodajemy stopniowo sok z pomarańczy cały czas mieszając. Soku dodajemy tyle aby lukrem można było swobodnie polać po keksie. Wierzch posypujemy kandyzowaną skórka z pomarańczy.

Smacznego 🙂

ciasta

Taatelikakku – Fińskie Świąteczne ciasto

Taatelikakku to nic innego jak ciasto daktylowe ale jakie ciasto mmm…pełne smaku, wilgotne dzięki dodatkowi maślanki, puszyste, korzenne z kawałkami daktyli. Jednym zdaniem pyszny kawałek dobrego piernika. Bo w smaku jest taki jak nasze pierniki z tym, że smak jest tu dla mnie głębszy, bardziej bogaty. Taatelikakku piecze się w formie na babkę poza tym jest szybkie i łatwe w przygotowaniu jak większość Fińskich potraw. Przepis z książki T. Välimäki, J. Lindholm ” Hyvää Joulua „

Składniki :

  • 200 g masła roztopionego i schłodzonego
  • 600 ml mąki pszennej
  • 200 ml cukru brązowego lub muscavado ( użyłam trzcinowego )
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka mielonych goździków
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonego kardamonu
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru
  • 100 g suszonych daktyli
  • 300 ml maślanki
  • 200 ml jasnej melasy ( użyłam ciemniej )

Daktyle siekamy na mniejsze części.

Wszystkie suche składniki mieszamy razem. Dodajemy daktyle, mieszamy.

Do roztopionego, przestudzonego masła dodajemy maślankę i melasę. Mieszamy tylko do połączenia. Przelewamy do suchych składników. Całość mieszamy za pomocą łopatki aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do formy 2 L na babkę wcześniej wysmarowanej masłem i obsypanej bułka tartą.

Pieczemy w temperaturze 175 C przez godzinę lub do tzw. suchego patyczka. Jeśli ciasto zacznie się zbyt bardzo przypiekać, wierzch należy przykryć papierem do pieczenia.

Przed podaniem posypać cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

ciasta

Fit piernik ze śliwką Ewy Chodakowskiej

Zdrowa, fit propozycja od Ewy. Wystarczająco słodki a co najbardziej mi się podoba to uwalniający się smak pomarańczy pod sam koniec kęsa. Przepis z książki E. Chodakowska, M. Kielak ” Fit and Sweet „.

Składniki :

  • 2 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 4 jajka
  • 100 g ( ok 20 sztuk ) suszonych śliwek
  • 1 szklanka mleka 2% tłuszczu
  • 1 łyżka gorzkiego kakao
  • 1 łyżka oleju rzepakowego
  • 2 łyżeczki miodu ( dałam 4 pełne łyżeczki )
  • 1/3 szklanki cukru brązowego ( u mnie trzcinowy )
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonych goździków
  • 1/2 łyżeczki świeżo otartej skórki z pomarańczy ( otarłam połowę skórki średniej pomarańczy )
  • 2 szczypty gałki muszkatołowej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia ( w książce zapomnieli napisać ilość proszku do pieczenia ( również na facebooku na profilu Ewy gdzie jest przepis na ten piernik ) natomiast w sposobie wykonywania już jest. Dodałam 1 łyżeczkę )

Śliwki drobno siekamy. Proponuję wymieszać z 1 łyżeczką mąki aby ułożyły się w cieście w różnych miejscach a nie skupiły tylko w kilku jak u mnie.

Białka oddzielamy od żółtek.

Żółtka ucieramy z cukrem, olejem i mlekiem. Wsypujemy przesianą mąkę oraz kakao. Dobrze mieszamy. Dodajemy miód, mieszamy. Jeśli masa jest mało słodka dodajemy więcej miodu – ja nie próbuję surowej masy z jajkami więc od razu dodałam 2 łyżeczki więcej. Dosypujemy przyprawy, proszek do pieczenia. Mieszamy.

Białka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy partiami do masy piernikowej delikatnie mieszając za pomocą łopatki. Dodajemy śliwki, mieszamy.

Ciasto przekładamy do keksówki o długości ok 26 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 200 C przez godzinę.

Smacznego 🙂

ciasta

Pierniki – czyli co do tej pory upiekłam i polecam.

Kochani nie wiem jak Wy ale ja co roku przed Świętami testuję jakiś nowy przepis na piernik aby zaskoczyć moich gości podczas świąt. W tym roku również pojawi się nowa propozycja a nawet dwie. Tymczasem poniżej znajdziecie pierniki jakie do tej pory robiłam i które polecam.

Prosty piernik czekoladowy

Piernik z pomidorami ( prosty, szybki, bez jajek i mleka )

Piernik litewski z bakaliami

Ekspresowy piernik bez jajek

Piernik marchewkowy

Piernik bez glutenu, bez cukru

Piernik na ostatnią chwilę ( szybki i tani )

Czekoladowy piernik bez jajek

Piernik na białkach z migdałami

Piernik z dżemem i kremem migdałowym

Lepki piernik Nigelli

Muffiny piernikowe

Szybkie ciasto piernikowo-czekoladowe

Przyprawa korzenna do pierników

Smacznego 🙂

ciasta

Korzenne ciasto daktylowe z glöggiem i orzechami na maślance

Pyszne ciasto, lekko odświętne dzięki kandyzowanej skórce pomarańczowej oraz korzennych przypraw. Napakowane orzechami w moim przypadku włoskimi i laskowymi. Odchudziłam je poprzez dodanie erytrytolu a także zamieniłam alkohol z whiskey na 2 % glögg. Spokojnie mogło by się znaleźć wśród ciast na Świątecznym stole. Przepis z bloga Gotuję bo lubię.

Składniki :

  • 2 i 1/4 szklanki mąki pszennej tortowej
  • 3 jajka
  • 1 szklanka maślanki
  • 2/3 szklanki cukru ( zamieniłam na 3/4 szklanki erytrytolu )
  • 2/3 szklanki whiskey ( u mnie 2 % glögg )
  • 140 g suszonych daktyli
  • 120 g orzechów włoskich ( u mnie 60 g włoskich i 60 g laskowych )
  • 2 łyżeczki drobno posiekanej kandyzowanej skórki pomarańczy ( opcjonalnie ale polecam dodać )
  • 100 g miękkiego masła
  • 1 i 1/2 łyżeczki przyprawy do piernika
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody
  • szczypta soli

Daktyle przekładamy do rondelka. Zalewamy alkoholem i gotujemy na małym ogniu aż procenty wyparują a daktyle zmiękną. Odstawiamy do ostygnięcia po czym miksujemy z maślanką na gładką masę.

Mąkę, proszek, sodę, przyprawy korzenne i sól przesiewamy do osobnej miski. Odstawiamy.

Masło ucieramy razem z cukrem/erytrytolem na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy po jednym jajku cały czas miksując. Kiedy jajka się połączą wlewamy maślankę z daktylami oraz wsypujemy wcześniej przesiane, suche składniki. Miksujemy aż powstanie gładkie, jednolite ciasto. Wsypujemy orzechy, mieszamy.

Ciasto przekładamy do keksówki o długości 28 cm ( u mnie o długości 26 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 C przez 45-50 minut lub do tzw. suchego patyczka. Moje ciasto ze względu na mniejszą formę piekło się 15 minut dłużej.

Kiedy ciasto ostygnie warto je polać polewą czekoladową.

Smacznego 🙂

ciasta

Szarlotka z Dorset

Chodził za nami jabłecznik ale jabłecznik przy, którym nie trzeba obierać kilograma jabłek tylko szybko wszystko wrzucić i gotowe. W przepisach do wypróbowania miałam zapisaną szarlotkę z Dorset. Szybko się robi, bardzo smaczna i taka o jaką nam chodziło w smaku. Szarlotka ta może przybierać postać wiosenną dodając do ciasta skórki cytrynowej, jesienno-zimową z dodatkiem cynamonu czy po prostu bez niczego na każdą porę roku. Przepis z BBC Good Food.

Składniki :

  • 225 g miękkiego masła
  • 450 g jabłek ( użyłam 2 dużych sztuk )
  • sok z połowy cytryny
  • 280 g cukru trzcinowego
  • 4 jajka
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 350 g mąki samorosnącej ( użyłam zwykłej pszennej )
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • cukier trzcinowy do posypania wierzchu

Jabłka obieramy i tniemy w cienkie plasterki ( u mnie w niewielką kostkę ) polewamy sokiem z cytryny, odstawiamy.

Masło, cukier, jajka, ekstrakt waniliowy, mąkę oraz proszek do pieczenia umieszczamy w misce. Miksujemy do momentu aż masa będzie gładka.

Połowę masy ( uwaga będzie gęsta ) wykładamy na dno formy o wymiarach ok 27 x 20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzch układamy połowę jabłek ( dałam wszystkie. Ciasta nie wystarczy na dokładne pokrycie wierzchu dlatego spokojnie można włożyć wszystkie w środek ) następnie drugą połowę ciasta i ponownie jabłka. Wierzch posypujemy niewielką ilością cukru trzcinowego.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 45-50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Czekoladowe ciasto z gruszkami

Bardzo wilgotne, puszyste, mięciutkie ciasto napakowane gruszkami, suszoną śliwką ( w oryginale rodzynkami )a całość wcześniej marynowana z rumem. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej )

  • 700 g gruszek ( Użyłam 3 większych gruszek. W oryginale jabłka )
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 3 łyżki ciemnego rumu ( w wersji dla dzieci sok z pomarańczy )
  • 2 łyżki rodzynków ( użyłam drobno posiekanej suszonej śliwki )
  • 200 g miękkiego masła
  • 170 g drobnego cukru do wypieków ( użyłam 150 g trzcinowego )
  • 4 jajka
  • 200 g mąki pszennej
  • 125 g zmielonych migdałów
  • 2 łyżki gorzkiego kakao
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Gruszki obrać, wyciąć gniazda nasienne, pokroić w niedużą kostkę. Dodać rodzynki, sok z cytryny, rum. Wymieszać. Odstawić na 1 godzinę w temperaturze pokojowej.

Mąkę, kakao, proszek do pieczenia oraz cynamon wymieszać, przesiać odłożyć.

Masło ucieramy z cukrem na jasną puszystą masę. Następnie cały czas ucierając dodajemy po 1 jajku. Kolejno dodać przesiane suche składniki oraz migdały. Wymieszać szpatułką lub łyżką tylko do połączenia składników. Dodać odstawione gruszki, wymieszać.

Ciasto przekładamy do tortownicy o średnicy ok 25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 170 stopni przez 45-50 minut do tzw. suchego patyczka.

Po ostudzeniu można polać polewą czekoladową, posypać cukrem pudrem lub bez niczego.

Smacznego 🙂

ciasta

Kruche ciasto migdałowe ze śliwkami i bezą

Przekonałam się już po niejednym wypieku, że oprócz jabłek beza najlepiej współgra ze śliwkami. Uwielbiam to połączenie. Dzisiaj zostawiam przepis na pyszne kruche ciasto z dodatkiem mąki migdałowej, skąpanymi w cynamonie śliwkami i dopełniającej słodkości bezie, na której znajdują się chrupiące płatki migdałów. Kompozycja idealna 🙂 Przepis z bloga Marta gotuje .

Składniki na ciasto kruche :

  • 270 g mąki pszennej
  • 100 g zmielonych migdałów ( mąki migdałowej )
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 150 g zimnego masła
  • 80 g cukru pudru
  • 8 g cukru waniliowego
  • kilka kropel ekstraktu z migdałów ( dodałam likier Amaretto )
  • szczypta soli
  • 4 żółtka

Mąkę z proszkiem do pieczenia mieszamy. Dodajemy pokrojone w kosteczkę masło i siekamy do otrzymania konsystencji kruszonki. Ciasto można wyrobić w malakserze. Dodajemy pozostałe składniki i szybko zagniatamy aby całość była gładka i jednolita. Formujemy kulę, przekładamy do woreczka foliowego i wkładamy do lodówki na 1 godzinę.

Po tym czasie ciastem wykładamy spód formy o wymiarach ok 24 x 34 ( u mnie trochę mniejsza )wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Nakłuwamy widelcem i wstawiamy ponownie do lodówki na 30 minut. Następnie pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 stopni z funkcją termoobiegu przez 18 -20 minut do złotego koloru.

Składniki na bezę :

  • 4 białka
  • szczypta soli
  • 200 g cukru
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 1/2 szklanki migdałów w płatkach

Ponad to :

  • 700 g śliwek
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka cynamonu ( mój dodatek )

W misce umieszczamy odpestkowane i pokrojone na pół śliwki. Posypujemy mąką, cynamonem, mieszamy. Odstawiamy.

Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli. Następnie nie przerywając miksowania łyżka po łyżce dodajemy cukier. Na koniec wsypujemy przesianą mąkę i mieszamy za pomocą łopatki lub na najmniejszych obrotach miksera.

Na kruchym spodzie układamy śliwki skórką do dołu. Na śliwki wykładamy bezę a wierzch posypujemy płatkami migdałów.

Wkładamy do piekarnika po czym szybko skręcamy temperaturę do 140 stopni z funkcią termoobieg i pieczemy przez 60 minut. Ciasto studzimy w stygnącym piekarniku.

Smacznego 🙂