ciasta

Fit ciasto z czereśniami

Poezja smaku. Przepyszne ciasto migdaowo-kokosowo-cytrynowo-czereśniowe. Gorąco polecam !!! Przepis Kingi Paruzel z moimi niewielkimi zmianami.

Składniki :

  • 170 g mielonych migdałów ( mąka migdałowa )
  • 30 g wiórek kokosowych
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 szklanki syropu klonowego
  • 1/4 szklanki oleju rzepakowego
  • skórka otarta z 1 cytryny ( w oryginale pomarańcza )
  • czubata szklanka czereśni ( w oryginale 2 szklanki truskawek )
  • 1 garść płatków migdałów
  • Do dekoracji : 1 łyżka mąki kokosowej, świeże czereśnie.

W misce mieszamy mąkę migdałową, wiórki kokosowe, syrop klonowy, proszek do pieczenia, olej rzepakowy, skórkę z cytryny oraz jajka. Mieszamy do momentu aż powstanie jednolita masa. Ja mieszałam za pomocą łopatki.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 20 cm ( u mnie 21 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy czereśnie oraz posypujemy płatkami migdałów.

Pieczemy w temp. 160 stopni przez 60 minut. Po 40 należy sprawdzić za pomocą patyczka czy się upiekło.

Po ostudzeniu posypujemy mąką kokosową oraz dekorujemy świeżymi owocami.

Smacznego 🙂

ciasta

Jogurtowe ciasto kubeczkowe bez użycia miksera

Bardzo smaczne, wilgotne, mięciutkie, puszyste. Kubeczkowe bo do odmierzania składników wykorzystujemy kubeczek po jogurcie. Nie wymaga użycia miksera co jest jego kolejną zaletą. Gorąco polecam !!!. Przepis z bloga Smaki słodko słone.

Składniki :

  • 2 kubeczki jogurtu naturalnego o pojemności 150 g
  • 1 i 1/2 kubeczka cukru
  • 3 jajka
  • 1 kubeczek oleju roślinnego ( u mnie rzepakowy )
  • 4 kubeczki mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

*do ciasta można dodać owoce np. 2 pokrojone w kostkę jabłka oraz wierzch można dodatkowo posypać 2 łyżkami płatków migdałowych.

Do miski wlewamy jogurt, jajka oraz cukier. Mieszamy za pomocą szpatułki lub rózgi kuchennej. Następnie dodajemy olej oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Wszystkie składniki wymieszać do połączenia.

Ciasto przekładamy do tortownicy o średnicy ok 24 cm wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 200 stopni przez 40-45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto truskawkowe z ricottą Anny Olson

Anna Olson ma przepyszne wypieki i kiedy sięgam po jej przepis to wiem, że będzie wyśmienite. Takie też jest to ciasto z cudowną kruszonką, intensywnym smakiem truskawek. Puszyste i miękkie. Korzystałam z przepisu z Tej strony.

Składniki :

  • 1 szklanka sera ricotta ( nie całkiem kremowego a bardziej grudkowatego. Ja użyłam domowego na, którego przepis znajdziecie TUTAJ )
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2 duże jajka
  • 1/4 szklanki stopionego masła ( zastąpiłam olejem )
  • 1 łyżka ekstraktu waniliowego
  • 2 łyżeczki startej skórki cytrynowej ( pominęłam choć jak macie dodajcie )
  • 2 łyżki soku z cytryny ( u mnie limonka )
  • 2 szklanki mąki
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki sody
  • 1/4 łyżeczki soli

Kruszonka :

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 3/4 szklanki cukru ( u mnie cukier brązowy )
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta cynamonu ( pominęłam )
  • 6 łyżek roztopionego masła

Ponad to :

  • 3 szklanki świeżych lub mrożonych truskawek ( w oryginale maliny ). proponuję dać mniej truskawek bo bardzo obciążają ciasto.

W jednej misce mieszamy ser ricotta, jajka, cukier, roztopione masło lub olej, skórkę i sok z cytryny.

Do drugiej miski przesiewamy mąkę, sodę, proszek do pieczenia i sól. Mieszamy. Całość przesypujemy do miski z mokrymi składnikami. Mieszamy aż wszystko się połączy.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 20 x 25 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy owoce. Posypujemy kruszonką.

Kruszonka : Wszystkie sypkie składniki : mąką, proszek,cynamon, cukier mieszamy razem. Dodajemy masło, mieszamy aż powstaną grudki.

Pieczemy w temp. 175 stopni przez 45-55 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Zdrowe ciasto tahini z ciecierzycy

Przepyszne ciasto z tahini, ciecierzycy i gorzkiej czekolady. Oprócz odrobiny miodu nie wymaga żadnego słodzika a jest naprawdę wyśmienite. Minus to, ze jest go zbyt mało, najlepiej upiec z podwójnej porcji 😀 Przepis z książki Małgorzaty Kalemby-Drożdż ” Słodki sposób na alergię „

Składniki :

  • 1 i 1/2 szklanki ugotowanej do miękkości ciecierzycy lub 1 puszka 400 g ciecierzycy wcześniej odsączonej
  • 1/2 szklanki tahini
  • 2-3 łyżki miodu lub innego słodzika
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 2 łyżki mąki gryczanej
  • 3/4 łyżeczki sody
  • 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady lub garść bakalii
  • szczypta soli

Ciecierzycę, tahini, miód i wanilię zmiksować na gładką masę. Dodać mąkę, sól, i sodę. Wymieszać całość łyżką. Na koniec dołożyć czekoladę lub bakalie, wymieszać.

Ciasto przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 20×20 cm lub mniejszej jeśli chcecie aby ciasto było wyższe.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 20 minut. Moje ciasto piekło się przez 30 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto gryczane z truskawkami ( bez cukru )

Jeśli lubicie smak mąki gryczanej to to ciasto będzie dla Was. Truskawki, słodycz od bananów i mega szybkie przygotowanie masy. Idealne na śniadanie czy do popołudniowej kawki. Jemy bez wyrzutów sumienia :)Przepis z bloga BlendMan.pl

Składniki :

  • 180 g mąki gryczanej
  • 3 średnie banany
  • 100 ml mleka roślinnego ( użyłam kokosowe )
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • laska wanilii lub pasta waniliowa lub ekstrakt waniliowy
  • 1 łyżka octu jabłkowego ( można zastąpić sokiem z cytryny )
  • 2 łyżki oleju
  • 8 truskawek ( świeżych lub mrożonych )

Wszystkie składniki oprócz truskawek umieszczamy w blenderze kielichowym lub malakserze (z laski wanilii wcześniej wyciągamy nasiona, które dodajemy do reszty składników ) i miksujemy na gładką, jednolitą masę. Ciasto przekładamy do formy o wymiarach ok 20 x 15 cm wysmarowanej olejem lub wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy truskawki przecięte na pół. U mnie były zamrożone więc ułożyłam w całości.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 40-45 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Jabłecznik z dużą ilością jabłek i kurkumą

Lubię testować niecodzienne przepisy. Jabłecznik z kurkumą bardzo mnie zaciekawił i postanowiłam go przetestować. Okazało się, że jest bardzo, bardzo smaczny. Puszysty, wilgotny, napakowany jabłkami z cudowną chrupiącą kruszonką o przepięknym bursztynowym kolorze. Kurkuma jest czasami minimalnie wyczuwalna ale to zależy na jaki kęs trafimy choć gdybym nie wiedziała jaki tajemniczy składnik się tam znajduje nie zgadłabym, że to kurkuma. Kawał pysznego ciacha. Przepis z bloga Kuchnia Łukasza.

Składniki :

  • 4 duże jabłka lub 5 mniejszych
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 3 łyżki cukru ( moje jabłka były słodkie więc dałam tylko 1,5 łyżki )
  • 1/2 łyżeczki cynamonu

Jabłka obieramy choć to niekonieczne, wydrążamy gniazda nasienne, tniemy w dość sporą kostkę ok 2cm. Przekładamy do miski. Dodajemy mąki, cukier, cynamon, Mieszamy, odstawiamy.

Składniki na ciasto :

  • 3 jajka
  • 150 g cukru
  • 100 g kwaśnej śmietany ( u mnie gęsty jogurt grecki )
  • 100 g oleju
  • 170 g mąki
  • 1,5 łyżeczki mielonej kurkumy
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli

Do miski wbijamy jajka. Dodajemy cukier, olej, śmietanę, kurkumę. Mieszamy za pomocą trzepaczki lub widelca. Następnie dosypujemy mąkę, proszek do pieczenia i sól. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą.

Kruszonka : ( kruszonkę zawsze robię wcześniej i chowam do lodówki do czasu jej użycia )

  • 50 g zimnego masła
  • 100 g cukru
  • 100 g mąki
  • 1 łyżeczka mielonej kurkumy

Cukier, mąkę i kurkumę mieszamy w niewielkiej misce. Wkrajamy masło. Rozcieramy całość palcami do uzyskania grudkowatej konsystencji. Odstawiamy.

Do wcześniej przygotowanego ciasta dodajemy jabłka razem z całą mąką, która zostanie w misce, mieszamy. Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 20×30 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch i posypujemy kruszonką.

Pieczemy w temp. 170 stopni przez 40-50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Łatwe ciasto czekoladowe

Macie ochotę na szybkie, proste i pyszne ciasto czekoladowe. proszę a oto i przepis. Nikt nie powinien mieć z nim problemu a składniki znajdziemy w każdej kuchni. Kolejna zaleta – nie wymaga użycia miksera 🙂 Przepis z bloga Ostra na słodko.

Składniki :

  • 125 g masła
  • 250 ml mleka
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki kakao
  • 4 łyżki dżemu z owoców leśnych lub innego, który macie pod ręką

Masło topimy, odkładamy na bok.

Do większej miski przesiewamy mąkę. Kolejno dodajemy cukier, kakao, sodę, cynamon. Wlewamy mleko, dodajemy jajko i dżem. Wlewamy masło i wszystko dobrze mieszamy za pomocą łopatki lub łyżki aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do keskówki o wymiarach ok 15 x 25 cm wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej.

Ciasto pieczemy w temp.180 stopni przez 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto czekoladowe familijne

Myślę, że to ciasto zaskoczy niejedną osobę, która zdecyduje się je upiec. Bardzo bogaty czekoladowy smak a konsystencja delikatne i puszyste jak chmurka. Przepyszne !!! Pominęłam jedynie polewę czekoladową bo uważam, że było by już za dużo. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być temperatury pokojowej )

  • 120 g miękkiego masła
  • 1 i 1/2 szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 2 duże jajka
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 110 g gorzkiej czekolady ( u mnie 80 % miazgi kakaowej )
  • 260 g mąki pszennej
  • 35 g kakao
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 i 1/2 szklanki mleka

Do jednej miski przesiewamy mąkę, proszek do pieczenia i kakao. Odstawiamy.

Czekoladę roztapiamy nad kąpielą wodną, studzimy jednak czekolada powinna pozostać płynna.

Osobno w misce masło z cukrem ucieramy na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy po jednym jajku dobrze miksując po każdym. Wlać ekstrakt waniliowy, wymieszać. Nie przerywając miksowania dodajemy stopniowo roztopioną czekoladę. Ostawiamy mikser i chwytamy rózgę kuchenną. Kolejno do ciasta dodajemy w kilku partiach suche składniki i mleko, mieszając rózgą tylko do połączenia składników.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 34 x 23 cm ( u mnie 25×25 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w 165 stopniach przez 40 minut lub do tzw.suchego patyczka.

ciasta

Vegańskie brownie z tofu

Zaskakująco pyszne brownie o mocno kakaowym smaku. Struktura nie przypomina tradycyjnego amerykańskiego, mokrego, ciężkiego brownie. To jest ” suche ” , puszyste, wystarczająco słodkie. Robiłam z podwójnej porcji i nieco zmieniłam proporcje niektórych składników jak np. tofu czy cukier. Przepis z kitchengrrrls .

Składniki :

  • 250 g gładkiego tofu
  • 1 szklanka oleju rzepakowego
  • 1/2 szklanki mleka roślinnego ( u mnie mleko migdałowe )
  • niepełne 2 szklanki brązowego cukru
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka gorzkiego kakao
  • 2 łyżki skrobi kukurydzianej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/3 łyżeczki soli

Tofu, mleko i olej miksujemy na gładką masę, przelewamy do miski. Dokładamy ekstrakt waniniliowy i cukier, mieszamy. Następnie dodajemy przesianą mąkę, kakao,proszek do pieczenia,skrobię i sól. Mieszamy całość za pomocą łopatki aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 25 x 25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 165 stopni przez 1 godzinę.

Smacznego 🙂

ciasta

Owsiane ciasto z bananami

Czy można chcieć coś więcej do porannej czy popołudniowej kawy ? 😀 Zdrowe, szybkie i proste ciacho. Serdecznie polecam 🙂 Przepis z bloga Co do jedzenia .

Składniki :

  • 3 jajka
  • 3-4 banany + 1 banan do dekoracji ( ok 350 ml )
  • 400 ml + 1 łyżka mąki owsianej
  • 150 ml brązowego cukru
  • 50 ml oleju
  • 1 łyżka maku
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 100 g posiekanej gorzkiej czekolady 70-80 % miazgi kakaowej
  • szczypta soli

Mąkę wraz z proszkiem do pieczenia przesiać. Wymieszać z makiem i posiekaną czekoladą.

Banany miksujemy na gładką masę.

W osobnej misce jaja ubić z cukrem na jasną, puszystą masę. Dodajemy olej cały czas ubijając. Następnie nie przerywając miksowania dodajemy w 3 partiach naprzemiennie zmiksowane banany i mąkę z dodatkami.

Ciasto przekładamy do keksówki o długości ok 26 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy banany pocięte w krążki – ja zapomniałam o nich.

Ciasto pieczemy w temp. 175 stopni z termoobiegem przez ok 40 minut lub do tzw.suchego patyczka.

Smacznego 🙂