ciasta

Brownie z kaszy jaglanej z orzechami

Przepyszne brownie z kaszy jaglanej. Jedna porcja to zdecydowanie za mało. Sam proces przygotowywania jest bardzo szybki oczywiście z  pominięciem gotowania kaszy co można spokojnie zrobić dzień wcześniej. A zapach unoszący się w kuchni podczas pieczenia – obłędny. Koniecznie wypróbujcie. Przepis z bloga Moje wypieki.

Składniki :

  • 1/2 szklanki kaszy jaglanej
  • 1 szklanka wrzącej wody do ugotowania kaszy
  • szczypta soli
  • 3 jajka
  • 50 ml oleju
  • 1/2 szklanki śmietany kremówki 30%
  • 3/4 – 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
  • 1/2 szklanki kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 szklanki orzechów pekan ( świetnie się sprawdzą również włoskie )

Kaszę jaglaną płuczemy kilkakrotnie pod bieżącą wodą. Przekładamy do garnka z wrzącą wodą, dodajemy sól i zagotowujemy. Gotujemy na niewielkim ogniu przez 15 minut do miękkości kaszy lub do wyparowania wody. Ja nieraz muszę dolewać nieco więcej wody bo odparuje a kasza dalej twardawa.

Kaszę studzimy i miksujemy blenderem na gładki krem.

Wszystkie pozostałe składniki przekładamy do miski, dokładamy zmiksowaną kaszę i ponownie miksujemy blenderem do połączenia składników.

Formę o wymiarach ok 16 x 26 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy ciasto, równamy wierzch. Na wierzchu układamy orzechy.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 40-45 minut do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto szampańskie

Od trzech lat przymierzałam się do tego ciasta. Zawsze po Sylwestrze zostaje tyle białego wina musującego, że ani wypić ani co z nim zrobić a ten przepis idealnie pozwala na spożytkowanie go. Ciasto w konsystencji i smaku przypomina typową babkę z tym, że czuć jakiś nietypowy dodatek. Mirabelka pisała, że nie czuć smaku ” szampana ” tylko białej czekolady chociaż w cieście nie ma jej ani grama. Ja natomiast w swoim cieście wyczuwam dodatek alkoholu. Być może uzależnione jest to od rodzaju wina musującego jakiego użyjecie. Ciasto jest łatwe i bezproblemowe. Przepis z bloga Mirabelkowy blog .

Składniki :

  • 2,5 szklanki mąki
  • 4 jajka
  • 3/4 szklanki oleju
  • 250 g cukru
  • 3/4 szklanki białego musującego wina
  • 2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
  • kilka kropli ekstraktu waniliowego

Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę. Nie przerywając ucierania dodajemy naprzemiennie olej i wino musujące. Następnie dodajemy ekstrakt oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Miksujemy tylko do połączenia składników.

Z białek ubić pianę na sztywno i delikatnie, partiami za pomocą łyżki dodać do ciasta.

Masę przelewamy do keksówki o długości ok 26 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180 stopni przez 45-50 minut lub do tzw suchego patyczka. U mnie piekł się nieco dłużej ze względu na zagapienie i złe ustawienie temperatury.

Przed podaniem posypać cukrem pudrem.

smacznego 🙂

ciasta

Piernik litewski z bakaliami

Prawdziwy piernik, taki jak robiło się kiedyś. Dość zbity ale nie twardy, cudownie aromatyczny, z dużą ilością miodu i bakalii. Zamiast mąki żytniej wykorzystałam gryczaną a i jogurtu musiałam użyć truskawkowego bo moje dziecko nie zjadło, termin wychodził i szkoda było wyrzucać. Na szczęście nie czuć smaku truskawki. Cukru ilość również zmniejszyłam bo jogurt był słodki. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 150 g mąki pszennej + 1 łyżka do oprószenia bakalii
  • 150 g mąki żytniej jasnej ( u mnie gryczana )
  • 150 g masła
  • 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków ( dałam 1/2 szklanki )
  • 1 szklanka kefiru lub maślanki lub jogurtu naturalnego ( u mnie wspomniany wcześniej jogurt truskawkowy ale bez owoców )
  • 250 g miodu
  • 3 jajka
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 łyżki przyprawy do piernika
  • 250 g rozdrobnionych bakalii ( u mnie trochę mniej a użyłam orzechów włoskich, pekan,śliwki suszonej. Można dorzucić skórkę pomarańczową, daktyle, rodzynki itp. )

Masło z miodem rozpuścić. Odstawić do przestygnięcia.

Mąki, sodę przesiać, odłożyć.

Bakalie wymieszać z łyżką mąki. Odłożyć.

Jaja ubijamy razem z cukrem do uzyskania bardzo puszystej masy. Dodajemy do przestudzonej masy miodowo-maślanej, miksujemy. Następnie dokładamy bakalie i przyprawę do piernika. Miksując wlewać kefir/maślankę/ jogurt i dodawać partiami mąki z sodą. Wymieszać do połączenia.

Masę przelewamy do kwadratowej formy o boku 20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 170 stopni ok 50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

smacznego 🙂

ciasta

Szybkie ciasto czekoladowo-piernikowe

Oryginalnie ciasto czekoladowe ale ja chciałam nadać mu bardziej korzennego smaku i aromatu więc dodałam przyprawy piernikowej. Idealnie sprawdzi się jako piernik na ostatnią chwilę. Nadaje się do przełożenia zarówno dżemem jak i różnymi kremami. Puszysty, mięciutki, aromatyczny…pyszny. Nie wymaga użycia miksera a samo przygotowanie jest dziecinnie proste i ekspresowe. Przepis z bloga Mała cukierenka.

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 250 g mąki tortowej
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka sody
  • szczypta soli
  • 3 łyżki kakao bez cukru
  • 200 g cukru
  • 220 ml maślanki ( użyłam jogurtu naturalnego )
  • 200 ml oleju
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 3 jajka lekko ubite widelcem
  • 2 łyżeczki przyprawy do piernika

Mąkę, kakao przesiać przez sito. Wymieszać z sodą, proszkiem do pieczenia solą. Dokładamy cukier, cukier waniliowy, mieszamy.

W drugiej misce mieszamy razem olej, maślankę i jajka.

Do suchych składników dodać mokre i krótko wymieszać łyżką lub mikserem na średnich obrotach tylko do połączenia składników.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 21-22 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180 stopniach przez 50-55 minut lub do tzw.suchego patyczka.

Po ostudzeniu można polać polewą czekoladową,posypać cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

ciasta

Biszkopt z jabłkami

Przechadzając się pomiędzy półkami sklepowymi mojemu dziecku zapachniał biszkopt. Tak więc u nas nie mogło być innego ciasta jak biszkopt z jabłkami. Dla wielu smak z dzieciństwa. Proste, nie wymagające ciasto a smak cudowny. Przepis z bloga I love bake.

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 4 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 3/4 szklanki mąki tortowej
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 4 łyżki oleju ( u mnie rzepakowy )
  • szczypta soli
  • 2 średnie jabłka

Jabłka obieramy, wykrawamy gniazda nasienne i kroimy w niewielką kostkę. Można je lekko skropić sokiem z cytryny aby nie ściemniały.

Mąkę i proszek przesiewamy. Białka oddzielamy od żółtek.

W misce ubijamy białka na sztywno ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodajemy po łyżce cukru oraz cukier waniliowy. Miksujemy nieprzerwanie aż masa będzie gęsta i błyszcząca. Zmniejszamy obroty miksera do minimum. Dodajemy po jednym żółtku cały czas mieszając. Odkładamy mikser. Następnie dosypujemy partiami mąkę delikatnie łącząc ją z masą białkową za pomocą szpatułki. Na koniec strumykiem dolewamy olej również mieszając szpatułką.

Masę wylewamy do tortownicy o średnicy ok 24 cm wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia.Na wierzchu układamy jabłka pamiętając aby nie było ich zbyt dużo na środku gdyż ciasto nam się w tym miejscu mocno zapadnie.

Pieczemy w 180 stopniach przez 40-50 minut do tzw. suchego patyczka. Po wyjęciu ciasto zostawiamy przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika na 15 minut. Ja zostawiłam po prostu w uchylonym piekarniku.

Smacznego 🙂

ciasta

Proste ciasto marchewkowe

Bardzo proste i pyszne ciasto marchewkowe, która znika w oka mgnieniu. Wilgotne, aromatyczne. Zamiast orzechów dorzuciłam posiekaną gorzką czekoladę, która również znalazła się na wierzchu ciasta w formie polewy. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga Moje Wypieki .

Składniki :

  • 260 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1,5 łyżeczki cynamonu
  • 290 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 200 g miałkiego brązowego cukru
  • 50 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 4 duże jajka
  • 300 g marchewki startej na dużych oczkach
  • 100 g z grubsza posiekanych orzechów włoskich lub pekan ( u mnie gorzka czekolada )

W misce za pomocą rózgi mieszamy do połączenia : olej,cukry i ekstrakt z wanilii. Następnie dodajemy po jednym jajku cały czas mieszając rózgą. Mąkę, proszek, sodę i cynamon przesiać bezpośrednio do miski. Wymieszać tylko do połączenia składników. Dodać marchew oraz posiekane orzechy, wymieszać.

Ciasto wylewamy do formy o wymiarach ok 23×33 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównać wierzch.

Pieczemy w temp. 170 ºC przez 30 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Kruche ciasto z gruszkami i budyniowa pianką

Na moim blogu kilka lat temu pojawił się podobny przepis na kruche ciasto z brzoskwiniami i budyniową pianką. Ten jest bardzo przybliżony ale różni się niektórymi składnikami. Powiem jedno z gruszkami smakuje obłędnie a pianka, która wydostaje się ponad kruszonkę przemienia się w bezę. Przepis pochodzi z gazety ” Naj „.

Składniki na ciasto :

  • 5 jajek
  • 5 łyżek cukru
  • 3 szklanki mąki krupczatki
  • 250 g masła lub margaryny
  • opakowanie cukru waniliowego ( użyłam 16 g domowego cukru waniliowego )
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2-3 łyżki śmietany
  • 5 gruszek

Składniki na krem:

  • 1 szklanka cukru
  • 2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego

Gruszki obieramy, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w ósemki, lekko obgotowujemy je w niewielkiej ilości wody, odsączamy.

Ciasto

Białka oddzielamy od żółtek.

Mąkę, masło, cukry, żółtka, proszek i śmietanę wykładamy na stolnicę. Wszystko razem siekamy a następnie w miarę szybko zagniatamy gładkie, jednolite ciasto. Gotowe ciasto formujemy w rulon. 1/5 ciasta odcinamy i wkładamy do zamrażarki, resztę wałkujemy i wykładamy dno blachy o wymiarach ok 25×30 cm wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia.

Krem

Białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier. Kiedy piana będzie sztywna i lśniąca wsypujemy budynie, mieszamy.

Na cieście układamy gruszki. Na gruszki wylewamy pianę białkowo-budyniową a na sam wierzch kruszymy ciasto, które wcześniej odłożyliśmy do zamrażarki.

Pieczemy w temp. 200 stopni przez 50 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Gryczane ciasto ze śliwkami

Zaskakująco smaczne ciasto w, którym najwyraźniej wyczuwalny jest smak orzechów laskowych. Zdrowo i pysznie. Ciasto, które nie wymaga użycia miksera. Śliwki zamiast na wierzchu…powędrowały mi na dno… Przepis Dominika Wójciak z książki ” Ziarno „.

Składniki :

  • 200 g śliwek węgierek ( użyłam innej odmiany )
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 140 g mąki gryczanej
  • 100 g mielonych orzechów laskowych + 2 łyżki do obsypania formy
  • 20 g kakao
  • 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 3 jajka
  • 150 ml syropu klonowego + 1 łyżka do polania śliwek (zastąpiłam miodem )
  • 150 ml maślanki
  • 100 g roztopionego masła + do posmarowania formy
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Śliwki myjemy, przecinamy na pół, wyciągamy pestki, zasypujemy cynamonem, odstawiamy.

Mąkę przesiewamy do miski razem z mielonymi orzechami ( jeśli większe kawałki zostaną na sicie, też dodajemy do ciasta ), proszkiem, kakao, kawą i solą.

Osobno połączyć razem jajka, maślankę, syrop klonowy ( miód ), masło i wanilię.

Następnie do mokrych składników stopniowo dodajemy składniki suche i delikatnie mieszamy za pomocą szpatułki, łyżki aż do uzyskania gładkiej, jednolitej masę.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 22-24 cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Papier smarujemy delikatnie roztopionym masłem i obsypujemy mielonymi orzechami. Na wierzchu układamy śliwki, skrapiamy je łyżką syropu klonowego.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 50-60 minut lub do tzw.suchego patyczka.

  • W książce Dominika pisze, ze ciasto można upiec również bez śliwek i podać je polane roztopioną gorzką czekoladą i świeżymi malinami.

Smacznego 🙂

ciasta

Sernikobrownie z dynią

Jedno z tych ciast, którym jestem zachwycona od pierwszego kęsa. Zrobiłam je już drugi raz. Generalnie nie lubię ciast gdzie dynia jest mocno wyczuwalna i ma nijaki smak. Tutaj tego nie ma. Można rozkoszować się każdym kęsem. Ciekawe jest też to, że jak przemieszamy ciasto czekoladowe z dyniowym to nabiera nieco innego smaku niż po zrobieniu dwóch warstw osobno. Mi pasuje jedno i drugie chociaż kiedy uzyskamy efekt tak zwanego marmurka jaki miałam za pierwszym razem smak jest bardziej intensywny obu warstw. Przepis z bloga Moje wypieki.

Składniki na masę brownie : ( wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 180 g masła
  • 300 g gorzkiej czekolady
  • 1 łyżka kakao
  • 3 duże jaja
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 220 g cukru
  • 100 g mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Masło roztapiamy w rondelku. Następnie dodajemy posiekaną czekoladę i odstawiamy na 2 minuty. Po tym czasie mieszamy całość dokładnie aż do uzyskania jednolitego, gładkiego sosu czekoladowego.

W misce lekko roztrzepujemy jajka za pomocą rózgi. Dodajemy ekstrakt z wanilii i cukier, mieszamy. Wlewamy jeszcze ciepły sos czekoladowy, wymieszać.Kolejno dokładamy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao. Mieszamy tylko do połączenia.

Składniki na dyniową masę serową :

  • 250 g twarogu półtłustego lub tłustego zmielonego przynajmniej dwukrotnie ( użyłam kremowego quarka )
  • 250 g serka mascarpone
  • 2 duże jajka
  • 90 g cukru
  • 250 g puree z dyni
  • 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • Skórka otarta z 1 pomarańczy ( wcześniej wyszorowanej i sparzonej )

Wszystkie składniki mieszamy do połączenia. Jeśli masa jest zbyt gęsta (co zależy od gęstości użytego puree z dyni ) dolewamy kilka łyżek śmietanki kremówki, mieszamy.

Masę brownie przelewamy do formy wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach ok. 33×23 cm. Na masę brownie wylewamy masę dyniową i za pomocą patyczka lub widelca należy przemieszać obie masy tak aby powstał efekt marmurka lub tzw.esy floresy.

Pieczemy w 160ºC przez 45-50 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Śmietankowo-kokosowe ciasto z porzeczkami

Ostatnie porzeczki z krzaka ( a było ich niewiele ) wykorzystałam na upieczenie tego wyśmienitego ciasta. Dwa kruche kakaowe warstwy otulające śmietankowo-kokosowe nadzienie przełamane delikatnym smakiem porzeczki. Do tego ciasta idealnie nadają się również inne owoce sezonowe. Przepis z bloga My simple kitchen.

Składniki na ciasto kruche :

  • 3 szklanki mąki
  • 250 g masła
  • 1 szklanka cukru
  • 4 żółtka
  • 2 łyżki kakao
  • 2 budynie czekoladowe w proszku ( nie miałam, dodałam 20 g kakao i 20 g mąki ziemniaczanej )
  • 1 torebka cukru waniliowego
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany

Wszystkie składniki zagnieść dokładnie na jednolite ciasto. Ciasto dzielimy na 2 części : 60 % i 40 %. Każdą z nich zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na ok 2 godziny. Po tym czasie większą część ciasta wyciągnąć z lodówki i i wyłożyć równomiernie dno blaszki wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach ok 25×30 cm. Pieczemy w temp. 200 stopni przez 20 minut.

Składniki na nadzienie :

  • 4 białka
  • 1 szklanka cukru
  • 2 budynie śmietankowe w proszku
  • 500 ml kwaśnej śmietany 18%
  • 100 g wiórków kokosowych
  • 2 szklanki czerwonych porzeczek

Kiedy ciasto kruche podpieka się w piekarniku przygotowujemy nadzienie.

Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier cały czas ubijając aż masa stanie się lśniąca.Następnie dodajemy kwaśną śmietanę i mieszamy delikatnie za pomocą łyżki lub szpatułki. Na koniec dosypujemy budynie i wiórki kokosowe. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą. Masę wylewamy na podpieczony spód, równamy wierzch. Następnie na górze układamy porzeczki a na porzeczki ścieramy na tarce o dużych oczkach pozostałą, mniejszą część ciasta kruchego.

Ciasto ponownie wstawiamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok godzinę.Przed podaniem ciasto należy dobrze ostudzić.

Smacznego 🙂