bez kategorii · ciasta

Ciasto styropian z jagodami

Zakochałam się w tym cieście od pierwszego wejrzenia. Najpierw jadłam oczami, kiedy zobaczyłam zdjęcia. Ciasto styropian nie jest dla mnie nowym ciastem ale nie jadłam go jeszcze pod taką postacią. Wspaniałe kruche ciasto połączone z delikatną masą jogurtową o budyniowym polocie z lekko kwaskowatymi jagodami na wierzchu. Poezja. Polecam bardzo gorąco 🙂 Przepis z bloga I love bake .

 

Składniki na kruche ciasto : 

  • 3 szklanki mąki tortowej
  • 250 g ziemnego masła
  • 5 żółtek
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Mąkę przesiewamy na stolnice wraz z solą, proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Dodajemy pokrojone masło i za pomocą noża lub siekaczki siekamy całość aż do uzyskania grubej kruszonki. Następnie dodajemy żółtka i szybko zagniatamy aż masa będzie gładka. 1/4 ciasta wkładamy do woreczka i wkładamy do lodówki a resztą wykładamy na dno blaszki o wymiarach 25 x 35 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Blaszkę wkładamy do lodówki na czas przygotowania masy jogurtowej.

Masa jogurtowa : 

  • 5 białek
  • 1 i 1/3 szklanki cukru pudru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 3 x 330 g naturalnego jogurtu greckiego ( użyłam pełnego 1 kg )
  • 2 budynie śmietankowe w proszku każdy po 40 g ( u mnie waniliowe )
  • 3 łyżki wiórków kokosowych
  • szczypta soli

Ponad to :

  • 2 szklanki jagód
  • 1 łyżeczka mąki pszennej
  • cukier puder do opruszenia

Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier puder wcześniej przesiany i cukier waniliowy. Nie przestając miksować dodajemy przesiany proszek budyniowy. Zmniejszamy obroty miksera do minimum i małymi porcjami dodajemy jogurt oraz wiórki koksowe.

Blaszkę z wcześniej wyłożonym kruchym ciastem wyciągamy z lodówki i wylewamy na nie masę jogurtową. Równamy wierzch. Jagody obtaczamy w mące i układamy na wierzchu. Na jagody ścieramy lub kruszmy pozostałą 1/4 cześć ciasta. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy 50-60 minut.

Po wycięciu ciasta z piekarnika od razu wierzch posypujemy cukrem pudrem.

ciasta

Ciasto drożdżowe z prażonymi jabłkami

Ogromną ochotę miałam na drożdżowca z jabłkami. Poszperałam trochę w internecie i znalazłam przepis, który najbardziej do mnie przemówił. Ciasto okazało się bezproblemowe tylko jabłkom należy dodać charakteru aby były bardziej wyraziste np. poprzez dodanie cynamonu czy skórki cytryny, limonki, pomarańczy. Chociaż w dużej mierze dzięki lukrowi jabłka nie były jałowe w smaku. Nie mniej ciasto napakowane dużą ilością jabłek, wyrasta bardzo ładnie jest puszyste , wilgotne i długo zachowuje świeżość. Przepis z bloga Moje Wypieki.

201696_11002

ciasto drożdżowe z prażony jabłkami

Składniki : 

  • 1 szklanka mleka
  • 110 g roztopionego masła
  • 1/3 szklanki cukru
  • 2 duże jajka
  • 10 g suszonych drożdży lub 20 g świeżych
  • 1/4 łyżeczka soli
  • 3,5 szklanki pszennej chlebowej lub zwykłej pszennej

Ponad to : 

  • ok 700 g prażonych jabłek
  • garść orzechów pekan, posiekanych ( pominęłam )
  • lukier

Mąkę mieszamy z suchymi drożdżami ( jeśli używacie świeżych najpierw należy zrobić rozczyn ). Dodać resztę składników oprócz masła. Wymieszać i wyrabiać ciasto. Pod koniec dodać roztopione masło i dalej wyrabiać na gładkie i elastyczne ciasto.

Włożyć do miski, przykryć lnianą ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość na ok. 1,5 godziny.

Po tym czasie ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 35×40 cm. Wierzch posmarować prażonymi jabłkami zostawiając ok 2 cm wolnego od nadzienia ciasta na brzegach. Ciasto zwijamy w rulon wzdłuż dłuższego brzegu. Następnie kroimy na 15 części. Otrzymamy 15 bułeczek, ślimaczków. Bułeczki układamy w formie o wymiarach ok 32×22 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Bułeczki powinny się stykać. Oprószamy orzechami jeśli macie zamiar użyć. Formę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na kolejne 30-45 minut do ponownego wyrośnięcia.

Po tym czasie ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy przez 25-30 minut.

Po wystygnięciu polukrować.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto intensywnie pomarańczowe

Przepyszne ciasto o intensywnym smaku pomarańczy z delikatną nutą kokosa, który wieńczy wierzch ciasta. Zaskakująco puszyste a zarazem wilgotne. Odpowiednio przechowywane długo utrzymuje świeżość. Przepis z bloga Moje wypieki.

201693_9

Składniki : ( Wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej )

  • 200 g masła
  • 170 g cukru
  • 3 duże jaja
  • 180 g mąki pszennej
  • 30 g skrobi ziemniaczanej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • świeżo otarta skórka z jednej pomarańczy
  • 100 ml świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy

Mąkę, proszek do pieczenia i skrobię przesiewamy do jednej miski. Odstawiamy.

Masło z cukrem ucieramy na jasną, puszystą masę. Stopniowo dodajemy po jednym jajku ucierając po każdym dodaniu. Dokładamy skórkę z pomarańczy, miksujemy.

Na koniec dodajemy naprzemiennie w 3 turach mąkę i sok z pomarańczy mieszając za pomocą szpatułki tylko do połączenia się składników.

Ciasto przelewamy do tortownicy o wymiarach 21 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 170°C przez ok 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po upieczeniu wystudzić, polukrować i posypać wiórkami kokosowymi.

Lukier pomarańczowy :

  • 1 szklanka cukru pudru
  • świeżo otarta skórka ze świeżej pomarańczy
  • 2-3 łyżki soku z pomarańczy

Wszystkie składniki mieszamy do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto czekoladowe z czerwonym winem

Robiąc to ciasto do końca nie byłam przekonana czy na pewno wyjdzie. Zawsze mam obawy co do ciast gdzie dodaje się sporą ilość soku czy alkoholu. Jednak po upieczeniu i rozcięciu byłam bardzo zaskoczona jakie wyszło puszyste i delikatne a zarazem bardzo wilgotne i oczywiście smaczne 🙂 Zamiast zwyczajnego czerwonego wina dodałam bezalkoholowego glöggu. Przepis z bloga Moje wypieki.

201690_1001

Składniki : ( Wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej )

  • 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 1,5 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki kakao
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1 szklanka maślanki lub kefiru ( użyłam jogurtu pitnego waniliowego )
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 2 duże jajka
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1 szklanka wytrawnego lub wytrawnego wina ( u mnie glögg )

Do jednej miski przesiewamy mąkę, proszek,sodę, kakao i sól.

Do drugiej miski wkładamy maślankę, olej, jaja, cukier, ekstrakt i wino. Wymieszać rózgą kuchenną tylko do połączenia składników. Dodać przesiane suche składniki i również wymieszać rózgą tylko do połączenia.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 23-25 cm, wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 45-50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ekspresowy piernik bez jajek

Piernik, którego przygotowanie zajmie Wam dosłownie chwilę. A jeśli okaże się, że w lodówce nie ostało się ani jedno jajko to też nie problem bo tutaj nie potrzeba ani jednego. Kolejna zaleta…mikser jest zbędny bo ciasto wystarcz wymieszać  rózgą lub drewnianą łyżką. Piernik jest bardzo smaczny, wilgotny, puszysty. Przepis z bloga Domowa cukierenka.

odpierniczone (6)

Składniki : 

  • 2 szklanki mleka
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 szklanka cukru
  • 3 łyżki kakao
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 duże łyżki dowolnego dżemu
  • duża łyżka przyprawy do piernika

Mleko, olej, dżem mieszamy do połączenia. Następie dodajemy przesianą mąkę i pozostałe składniki. Całość ponownie wymieszać za pomocą rózgi lub drewnianej łyżki do połączenia.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości 35 cm lub jak u mnie do formy o wymiarach 20×20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po wystygnięciu można posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto górnicze z jabłkami

Ciasto górnicze to coś pomiędzy murzynkiem a piernikiem. Miękkie, puszyste, aromatyczne z dodatkiem jabłek, których miałam niewiele więc mój wierzch zdobią jedynie cienkie półplasterki. Przepis z bloga R`n`G Kitchen .

podrasowane 2 (5)

Składniki : 

  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka mleka
  • 100 g masła w temp. pokojowej
  • 1 jajko
  • 2 łyżki dowolnego dżemu
  • 2 łyżeczki sody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżka kakao
  • jabłka ( w oryginale 2-3 sztuki ) – można pominąć

Mąkę mieszamy z sodą i cynamonem.

Do miski wbijamy jajko, dodajemy cukier, dżem, masło. Miksujemy na jednolitą masę. Jeśli podczas ucierania masa będzie wyglądać na zważoną nie przejmować się tylko działać dalej.

Nie przerywając ucierania porcjami dodajemy mąkę naprzemiennie z mlekiem. Na koniec dosypujemy kakao, mieszamy.

Ciasto przelewamy do formy 25×25 cm wcześnie wyłożoną papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy obrane jabłka pokrojone w ćwiartki i ponacinane z wierzchu lub pocięte w półplastry.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

podrasowane 2 (6)

ciasta

Fit ciasto dyniowe ( Ciasto Anny Lewandowskiej )

Miałam mieszane uczucia co do tego ciasta gdyż podczas pieczenia dość mocno się zapadł środek, masa wcześniej była bardzo rzadka a i w ostatniej przerzuciłam je do mniejszej blaszki bo stwierdziłam, że w poprzedniej wyjdzie cienkie jak naleśnik. Po wyjęciu na drugi dzień z piekarnika podejrzanie lekkie ale kiedy odkroiłam kawałek okazało się niezwykle puszyste, bez zakalca ( widocznie to zapadnięcie to taki urok tego ciasta ), pięknie pachnące, aromatyczne, bardzo mokre jak na tego typu wypiek a do tego przepyszne. Istna kwintesencja ciasta jesiennego, ciasta dyniowego. Koniecznie wypróbujcie. Przepis Anny Lewandowskiej .

201678_19-1

Składniki : 

  • 1 szklanka puree z dyni
  • skórka otarta z 1 pomarańczy
  • 1 szklanka mielonych migdałów (na mąkę)
  • 1/3 szklanki cukru kokosowego lub innego zdrowego słodu jak miód czy syrop z agawy, klonowy ( u mnie miód )
  • 2 jajka
  • 1 łyżka oleju kokosowego ( zastąpiłam olejem rzepakowym )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego ( u mnie zwykły proszek do pieczenia)
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1/4 łyżeczki mielonych goździków

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo miód lub inny słód, którego chcemy użyć. Następnie dodajemy pozostałe składniki, mieszamy. Ja robiłam to za pomocą szpatułki dodając wszystkie składniki z osobna i delikatnie mieszając.

Masę przelewamy do keksówki o wymiarach 13×12 cm lub jak u Anny 8×8 wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem.

Pieczemy w temp. 190°C ( z termoobiegiem 180°C ) przez 30 minut (u mnie ok 40 minut ). Ciasto pozostawiamy w zamkniętym piekarniku do wystygnięcia.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto orzechowe z jabłkami

Iście jesienne ciasto z dużą ilością orzechów, jabłek i nutą cynamonu . Bardzo puszyste i delikatne. Dość słodkie a to za sprawą bardzo słodkich jabłek, których użyłam bo w miejscach gdzie ich nie ma w cieście już nie jest tak słodko. Dlatego jeśli równie użyjecie słodziutkich owoców zmniejszcie nieco ilość cukru. Przepis z bloga Pieczarka mysia .

201674_2

Składniki : 

  • 6-7 jajek w zależności od wielkości
  • 240 g cukru
  • 1/2 szklanki oleju arachidowego, słonecznikowego lub rzepakowego
  • 1/2 szklanki ciepłej wody
  • 170 g orzechów laskowych posiekanych lub zmiksowanych nieco drobniej w malakserze ( ja podobnie jak Mysia dałam 100 g orzechów włoskich i 70 g orzechów laskowych )
  • 4-5 sztuk jabłek, obranych i pokrojonych w duża kostę
  • 3 łyżki kaszy manny
  • 220 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • skórka otarta z 1 cytryny

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy porcjami cukier i nie przerywając miksujemy aż masa będzie błyszcząca i sztywna.

Następnie dodajemy żółtka oraz olej wymieszany z wodą. Chwilę miksujemy na niewielkich obrotach. Kolejno do masy dodajemy posiekane orzechy, kaszę mannę, mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia, skórkę z cytryny. Całość mieszamy za pomocą łopatki do połączenia składników. Na koniec dodajemy jabłka i przyprawy, ponownie mieszamy.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 26 cm lub formy o wymiarach 25×25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia posmarowanym masłem  wysypanym bułką tartą.

Pieczemy w temp. 180°C przez 1 godzinę ( termoobieg temp. 170°C).

Smacznego 🙂

201674_1

ciasta

Ciasto z budyniem i śliwkami II

To kolejna propozycja na ciasto ze śliwkami i budyniem. Kiedyś pokazałam nieco inne, z większą ilością składników, typowo jesienne. To zawiera nieco mniej składników. Jest bardziej tradycyjne ale też bardzo pyszne. Przepis z bloga Pieczarka mysia.

201656

Składniki na ciasto : 

  • 2 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki cukru
  • 125 g masła
  • 2 jaja
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • cukier waniliowy ( dałam 16 g )

Ponad to :

  • 1 opakowanie budyniu śmietankowego w proszku
  • 250 ml mleka
  • 300 g śliwek

Śliwki myjemy, osuszamy, przecinamy na pól, wyjmujemy pestki, odstawiamy.

Mąkę przesiać. Do mąki dodajemy posiekane masło Dodajemy cukry i proszek. usypujemy kopczyk na środku, którego robimy dołek. Wbijamy do niego jajka. Wszystko szybko posiekać nożem do połączenia składników po czym również dość szybko zagnieść ciasto.

Ciasto zawijamy w folię i odkładamy do lodówki.

Z 250 ml mleka odlewamy ćwierć szklanki w , której rozpuszczamy budyń.Resztę mleka zagotować. Kiedy zacznie wrzeć dolewamy mleko wymieszane z budyniem i cały czas mieszając czekamy aż zgęstnieje. Odstawiamy.

Formę o wymiarach ok 21 x 21 cm wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto wyciągamy z lodówki, połowę wkładamy dno blaszki. Następnie na wierzchu układamy śliwki skórką ku dołowi. Śliwki polewamy budyniem a na budyń układamy rozwałkowaną drugą połowę ciasta.

Pieczemy w temp. 170°C przez 45 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto z kaszą manną i morelami

Ciasto idealne do popołudniowej kawy. Miękkie, nie za wysokie ale puszyste, pasuje tutaj absolutnie każdy owoc. Przepis z bloga Moje wypieki.

201652_1a

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej )

  • 2 duże jajka
  • 170 g cukru do wypieków
  • 8 g cukru waniliowego
  • 30 ml ( 2 łyżki ) oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • 1 szklanka kwaśnej śmietany 18% ( użyłam jogurtu greckiego )
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka kaszy manny
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • ok 700-800 g moreli

Mąkę, proszek kaszę przesiewamy do jednej miski, odstawiamy.

Osobno jajka ubijamy z cukrami na jasną, puszystą masę a także aż znacznie powiększy swoją objętość dwu a nawet trzykrotnie. Następnie naprzemiennie w dwóch porcjach dodajemy składniki suche i śmietanę mieszając już tylko delikatnie za pomocą szpatułki tylko do połączenia składników, nie dłużej.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok. 22×30 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch i układamy kawałki wcześniej umytych, odpestkowanych i pociętych moreli.

Pieczemy w temp. 175°C przez 35 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Przed podaniem można polukrować lub oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego 🙂