ciasta

Drożdżowiec z rabarbarem i kruszonką

Małżonek zażyczył sobie drożdżowca. Nie bardzo miałam pomysł jakiego upiec aż z pomocą przyszedł mi rabarbar, który wypatrzyłam w sklepie. Drożdżowe z rabarbarem zawsze dobrze smakuje a jeszcze z dodatkiem kruszonki do tego kubek zimnego mleka mmm…Przepis z ofeminin.pl .

201651_3

Składniki :

  • 400 g mąki pszennej
  • 3/4 szklanki mleka
  • 3 żółtka
  • 14 g suszonych drożdży ( lub 40 g świeżych )
  • 1/2 szklanki cukru
  • 125 g masła
  • szczypta soli
  • 500 g rabarbaru

Masło roztopić, odstawić do ostygnięcia.

Jeśli używacie świeżych drożdży należy najpierw zrobić rozczyn. Drożdże rozpuścić w niewielkiej ilości mleka, dodać łyżeczkę mąki i łyżeczkę cukru. Ostawić aż drożdże zaczną pracować.

Do miski wsypujemy mąkę, cukier, sól. Dodajemy mleko, żółtka,suszone drożdże lub rozczyn drożdżowy. Mieszamy. Zaczynając powoli wyrabiać ciasto dolewamy porcjami masło. Wyrabiamy aż ciasto będzie gładkie. Moje się kleiło ale nie dosypywałam więcej mąki.

Ciasto przekładamy do naoliwionej miski, przykrywamy lnianą ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.

W miedzy czasie rabarbar  myjemy, osuszamy i obieramy. Tniemy w niewielką kostkę.

Kruszonka : 

  • 100 g mąki pszennej
  • 100 g zimnego masła
  • 50 g cukru pudru

Mąkę z cukrem mieszam. Dodajemy zimne masło najlepiej pocięte na mniejsze kawałki. Składniki rozcieramy rękoma lub palcami do powstania konsystencji grubo mielonej bułki tartej. Odstawiamy do lodówki.

Kiedy ciasto wyrośnie przekładamy do formy o wymiarach ok 20x20cm. Na wierzchu układamy rabarbar a górę posypujemy kruszonką.

Pieczemy w temp. 160°C przez 50 minut.

Po ostygnięciu można polać lukrem.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto z budyniem i kruszonką na spodzie serowym

Zachciało mi się budyniowca…i zrobiłam na spodzie z serowym a do tego pyszna kruszonka na wierzchu. Ciasto jest bez problemowe i wbrew pozorom szybko się je robi. Przepis Oda Tietz ” Najlepsze ciasta z blachy ”

201640_1

Składniki na spód : 

  • 200 g białego sera 3-krotnie zmielonego ( użyłam kremowego quarka )
  • 1 jajko
  • 6 łyżek mleka
  • 8 łyżek oleju
  • 3 łyżki cukru
  • 1/2 łyżeczki otartej skórki cytrynowej ( u mnie limonka )
  • szczypta soli
  • 400 g mąki
  • 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

Ser ucieramy z jajkiem, mlekiem, olejem, cukrem, skórką cytrynową i solą.

Mąkę i proszek mieszamy. Dodajemy stopniowo do masy serowej. Po dodaniu całości mąki ciasto zagniatamy a następnie wałkujemy na wielkość blachy. Blacha o wymiarach ok 23×34 cm. Blachę wykładamy papierem do pieczenia a następnie wkładamy ciastem. Spód równo rozmieszczamy delikatnie podciągając ciastoje na boki. Nie za dużo ok 1,5 cm w górę.

Masa budyniowa :

  • 1/2 L mleka
  • 2 torebki budyniu waniliowego bez cukru
  • 1/4 L kremówki ( użyłam śmietanki 10% )
  • 4 łyżki cukru
  • szczypta soli

Odlewamy 3/4 szklanki mleka a resztę zagotowujemy z cukrem, solą i śmietanką. Do szklanki z mlekiem wsypujemy budynie i mieszamy do czasu aż budyń się rozpuści. Uwaga aby nie było żadnych grudek.

Mleko z budyniem wlewamy do zagotowanego mleka. Gotując na niewielkim ogniu cały czas mieszamy aż całość zgęstnieje. Zestawiamy z ognia aby lekko ostygło. Żeby nie utworzył się kożuch najlepiej nakryć wierz budyniu folią spożywczą.

Kruszonka : 

  • 300 g mąki
  • 250 g masła
  • 200 g cukru ( dodałam ok 170 cukru brązowego )
  • szczypta cynamonu ( pominęłam )

Mąkę i cukier mieszamy. Dodajemy posiekane masło po czym rękoma rozcieramy wszystkie składniki do uzyskania grubo mielonej bułki tartej.

Na spód ciasta wylewamy budyń, równomiernie rozsmarowujemy na całej powierzchni. Posypujemy górę kruszonką.

Pieczemy w temp. 200°C przez 40 minut. Konsumować po ostygnięciu.

Smacznego 🙂

ciasta

Keks cytrynowiec

Na początku myślałam, że nie wyjdzie mi to ciasto bo po 40 minutach było jeszcze porządnie surowe w środku, a teoretycznie powinno być już upieczone. Zostawiłam je na 20 minut i po tym czasie ponownie sprawdziłam…hmmm…upieczone ale spodziewałam się zakalca. Jednak po przekrojeniu nie było ani śladu zakalca. Ciasto udało się wzorowo. Cudownie cytrynowe, mięciutkie i wilgotne. Idealne na Wielkanocny stół a do tego robi się je bardzo szybko. Przepis z bloga Moje ekspresje kulinarne.

201633_3

Składniki : 

  • 200 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 200 g miękkiego masła
  • 200 g cukru
  • 4 jaja
  • 1 duża cytryna
  • 3 łyżki wody ( użyłam przegotowanej o temp. pokojowej )

Cytrynę porządnie wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą a następnie sparzyć. Otrzeć skórkę i wycisnąć sok.

Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiewamy przez sito. Następnie dodajemy masło, cukier, skórkę, sok z cytryny, jajka. Zmiksować do połączenia składników. Kolejno dodajemy wodę, ponownie mieszamy. a tym etapie wymieszałam całość za pomocą szpatułki. Masa powinna być gładka i jednolita.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości ok 25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp 180°C przez 35-40 minut lub do tzw. suchego patyczka. Mój piekł się 1 godzinę.

Smacznego 🙂

201633_1

ciasta

Łatwe ciasto

Po prostu…łatwe ciasto 😀 Wszystkie składniki wrzucamy do miski, miksujemy, wkładamy do piekarnika i….otrzymujemy miękkie, wilgotne ciasto. Naprawdę smaczne, proste i raczej nikt nie powinien mieć z  nim problemu. Przepis Olga Smile.

201629_4

Składniki : 

  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka cukru ( użyłam demerara )
  • 3 łyżki dowolnego oleju
  • 1 jajko
  • 2 łyżeczki sody
  • około 100 ml mleka +,-
  • słoik dżemu lub powideł ( u mnie gesty dżem z aronii )

Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Miksujemy do momentu aż masa będzie jednolita. Jeśli ciasto jest zbyt gęste dodajemy więcej mleka. Masę przekładamy do keksówki o długości ok 26 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180°C przez 50-60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po ostudzeniu można ale nie trzeba polać polewą czekoladową.

Smacznego 🙂

ciasta

Jabłecznik z budyniową pianką

Przepyszny jabłecznik na kruchym spodzie z chmurką białkowo – budyniową. Oderwać się nie można od konsumpcji. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga Thermo przepisy.pl .

201624_3001

Składniki na kruchy spód : 

  • 500 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 130 g cukru
  • 200 g masła pociętego w niewielką kostkę
  • 2 łyżki gęstej śmietany
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 5 żółtek

Mąkę mieszamy z solą ,wysypujemy na blat. Dodajemy masło, siekamy nożem aż powstanie konsystencja grubo mielonej kruszonki, dodajemy żółtka, ponownie siekamy. Następnie dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy w miarę szybko na jednolite i gładkie ciasto. Gotowe ciasto formujemy w rulon, który dzielimy na dwie części 2/3 i 1/3 ciasta. Mniejszą część zwijamy w folie i wkładamy do zamrażalnika. Większą również zawijamy w folię i odkładamy do lodówki na minimum 1 godzinę. Ja swoje ciasto zrobiłam dzień wcześniej.

Kolejno schłodzonym w lodówce ciastem wykładamy równo spód formy o wymiarach ok 33×23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie wkładamy na 1 godzinę do lodówki.

Nadzienie jabłkowe : 

  • 1,5 kg jabłek obranych i pokrojonych w ćwiartki
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżka cukru

W międzyczasie kiedy ciasto się chłodzi jabłka wkładamy do malaksera i szatkujemy na mniejsze kawałki. Dodajemy cukier, mieszamy i odstawiamy na 1 godzinę.

Kiedy ciasto się schłodzi wkładamy je do piekarnika nagrzanego do 180°C i podpiekamy 8 minut.

Piana budyniowo-białkowa :

  • 5 białek
  • 100 g cukru
  • 2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru ( 2x po 40 g )

Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy partiami cukier. Kiedy piana będzie gęsta i błyszcząca dodajemy stopniowo proszek budyniowy.

Kiedy spód się podpiecze wykładamy na jego wierzch odciśnięte z  nadmiaru soku jabłka. Posypujemy wierzch jabłek cynamonem. Następnie równomiernie wykładamy piane budyniowo-białkową a na samą górę ścieramy na tarce o dużych oczkach 1/3 cista z zamrażalnika.

Blachę wkładamy z powrotem do piekarnika i dalej w temp. 180°C pieczemy ciasto przez 50 minut.

Smacznego 🙂

201624_1001

ciasta

Cytrynowe ciasto z serem i jabłkami

Ciekawe i fajne połączenie jabłek z serem a także delikatną nutką cytryny. Przepis z bloga Domowe Wypieki.

201602_9

Ciasto ucierane : 

  • 300 g miękkiego masła
  • 230 g cukru
  • 6 jajek
  • sok z 3 cytryn
  • 300 g mąki pszennej
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia

warstwa jabłkowa : 

  • 1 kg jabłek
  • 30 g rodzynek
  • 20 g masła
  • 1 łyżeczka cynamonu

masa serowa : 

  • 500 g twarogu z wiaderka lub quarku
  • 80 g cukru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 2 jajka
  • 18 g budyniu waniliowego

Jabłka myjemy, obieramy, wycinamy gniazda nasienne, tniemy w ćwiartki a potem na grubsze plasterki.

W garnku roztapiamy masło, dodajemy jabłka i rodzynki i na niewielkim ogniu podsmażamy aż jabłka lekko zmiękną ale wciąż zachowają swój kształt. Dodajemy cynamon, mieszamy. Odstawiamy do ostygnięcia.

Miękkie masło ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę. Miksując na najwyższych obrotach dodajemy po jednym jajku. następnie wlewamy stopniowo sok nie przerywając mieszania. Na końcu delikatnie wmieszać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia.

Do formy o wymiarach 35×24 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia przekładamy trochę więcej jak połowę ciasta. Na wierzchu ułożyć ostudzone jabłka.

Wszystkie składniki masy serowej krótko zmiksować, tylko do połączenia. Następnie wykładamy masę na jabłka.

Na końcu resztę ciasta ucieranego rozkładamy na warstwie serowej. Kładziemy kleksy za pomocą łyżki, ciasto zleje się podczas pieczenia.

Pieczemy w temp. 180°C przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto kawowy piegusek z czekoladą

Codzienne ciasto do kubka mleka, herbaty czy kawy. Nie ma efektu WoW ale jest smaczne. Kawy w tym cieście nie wyczuwałam ale może dlatego, że robiłam z połowy porcji i mała ilość kawy nie dawała na tyle intensywnego smaku jak powinno. Za to czekolada idealnie wyczuwalna 😉 Puszysty, nie za suchy nie za mokry taki w sam raz. Przepis z dwutygodnika ” Tina „.

 

201541_17

Składniki : 

  • 300 g masła lub margaryny
  • 1 i 2/3 szklanki cukru
  • 10 jajek
  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 łyżki kawy rozpuszczalnej ( aby smak był lepiej wyczuwalny proponuję dodać czubate łyżki )
  • 1 kieliszek ( 50 ml ) rumu
  • 100 g gorzkiej czekolady

Ponad to :

  • ulubiona polewa czekoladowa do ciasta

Białka oddzielamy od żółtek. 

Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia.

Kawę rozpuszczamy w rumie i odrobinie gorącej wody.

Czekoladę siekamy.

Margarynę ucieramy z cukrem na jasną puszystą masę. Następnie dodajemy po jednym żółtku cały czas mieszając. Stopniowo cały czas miksując dodajemy mąkę z proszkiem a następnie wlewamy kawę z rumem.

Osobno białka ubijamy na sztywno. Dodajemy do ciasta delikatnie mieszając za pomocą łopatki lub łyżki. Na koniec dokładamy czekoladę, mieszamy.

Ciasto przelewamy do blachy o wymiarach ok 25×40 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w 180°C przez 55 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Ciasto po ostygnięciu polewamy ulubiona polewą czekoladową.

Smacznego 🙂

ciasta

Piernik marchewkowy

Aromatyczny, wilgotny i bardzo smaczny. Prosty i szybki w wykonaniu. Idealny na Świąteczny stół 🙂 Przepis z bloga Pieczarka mysia.

odpierniczone (4)

Składniki : 

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 szklanki marchwi utartej na małych oczkach
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • 3 jaja
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 i 1/2 łyżeczki gorzkiego kakao
  • 1 i 1/2 łyżki przyprawy do piernika
  • skórka otarta z 1 pomarańczy

Polewa : 

  • 100 g mlecznej czekolady
  • 2 łyżki mleka

Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, kakao, sodą, przyprawą do piernika. Odstawiamy.

Do osobnej miski przekładamy cukier i olej. Miksujemy. Nie przerywając miksowania dodajemy jajka, ucieramy koleje 5 minut.

Po tym czasie dodajemy utartą marchew i skórkę z pomarańczy, miksujemy.

Ciągle mieszając dodajemy partiami wcześniej przygotowaną mąkę z przyprawami. Mieszamy do momentu aż ciasto będzie jednolite a składniki dobrze się połaczą.

Masę przelewamy do keksówki o długości ok 25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180°C przez 1 godzinę lub do twz. suchego patyczka. Ja piekłam ok 1 godziny i 15 minut. Studzimy.

Czekoladę z mlekiem umieszczamy w misce i roztapiamy nad kąpielą wodną. Polewamy wierzch ostudzonego piernika.

Smacznego 🙂

odpierniczone (3)

zBLOGowani.pl

ciasta

Piernik bez glutenu, bez cukru

Gorąco polecam ten piernik osobom, które są na diecie bezglutenowej. Tym co nie są również polecam 😉 Piernik jest dość zbity ale bardzo smaczny i mimo, że bez cukru to wystarczająco słodki. Przepis z bloga Pretty bake .

odpierniczone (5)

Składniki : 

  • 150 g migdałów (użyłam od razu mąki migdałowej )
  • 15 g gorzkiego kakao
  • 1 łyżka przyprawy do piernika ( najlepiej domowej )
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 70 g suszonych daktyli bez pestek
  • 2 łyżki miodu
  • 4 żółtka
  • 3 łyżki puree z dyni
  • 4 białka
  • 10 suszonych śliwek
  • 50 g orzechów włoskich

Śliwki i orzechy włoskie siekamy. Odstawiamy.

Migdały mielimy na mąkę, przekładamy do misi. Do migdałów dodajemy kakao, przyprawę do piernika, sodę. Mieszamy.

Daktyle zalewamy ciepłą wodą aby zmiękły ( ja nie musiałam tego robić bo kupiłam miękkie. Można je dostać w Ldlu), odcedzamy. Miksujemy z miodem na pastę.

W misce ucieramy żółtka na jasny, gęsty krem ( zajmie to ok 5 minut ). Kolejno dodajemy pastę z daktyli, mieszamy. Następnie wsypujemy migdałową mieszankę oraz dodajemy puree z dyni. Mieszamy.

Osobno ubijamy na sztywno białka. Białka dodajemy do masy piernikowej za pomocą łyżki lub łopatki delikatnie mieszając. Na koniec dokładamy orzechy oraz śliwki posiekane. Mieszamy.

Ciasto przelewamy do niewielkiej keksówki o wymiarach ok 13×23 cm, wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej lekko masłem. Pieczemy w temp. 170°C przez ok 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Polewa : 

  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki ksylitolu ( lub innego słodzika, u mnie miód )
  • 4 łyżki mleka
  • 3 łyżki gorzkiego kakao

Masło roztapiamy w rondelku. Następnie dodajemy pozostałe składniki. Mieszając podgrzewamy aż kakao się rozpuści a masa lekko zgęstnieje. Jeszcze ciepła polewą oblewamy ostudzony piernik.

Smacznego 🙂

zBLOGowani.pl

ciasta

Lamingtony (kokosanki)

W moim domu mówi się kokosanki i są to smaki mojego dzieciństwa. Mama zawsze robiła duże kostki a właściwie prostokąty. Pochłanialiśmy w tempie ekspresowym. Przepis z bloga Moje wypieki.

kokosa (2)

Składniki na ciasto : 

  • 250 g masła
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 szklanka gęstej kwaśnej śmietany 18 %
  • 16 g cukru waniliowego

Wszystkie składniki przekładamy do garnka, zagotowujemy, studzimy.

Ponad to : ( wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej )

  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 jajka
  • 2 żółtka

Mąkę przesiewamy wraz z proszkiem, odstawiamy.

Jajka i żółtka dodać do przestudzonej wcześniej masy, zmiksować do gładkości. Następnie dodajemy mąkę z proszkiem i za pomocą szpatułki mieszamy tylko do połączenia składników.

Ciasto wylewamy do formy o wymiarach 32×22 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 170°C przez 30-40 minut lub do tzw. suchego patyczka

Studzimy ciasto, następnie kroimy na prostopadłościany.

Polewa : 

  • 125 g masła
  • 1 szklanka gęstej kwaśnej śmietany 18 %
  • 10 łyżek drobnego cukru do wypieków
  • 3-4 łyżki gorzkiego kakao

Wszystkie składniki umieszczamy w rondelku, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy do momentu aż masło się rozpuści. Mieszamy aby masa była gładka. Polewa nie może być za gęsta ani za rzadka. Odstawiamy do ostygnięcia.

Ponad to : 

  • ok 300 g wiórków kokosowych

Kostki ciasta namaczamy w polewie, następnie obtaczamy w wiórkach kokosowych. Odkładamy na talerz.

Smacznego 🙂

kokosa (1)