ciasta

Ciasto migdałowo-cynamonowe na białkach

Pyszne ciasto Nigelli Lawson. Wyrasta bardzo duże ale przy stygnięciu mocno opada, jest dość płaskie ale smak rekompensuje wszystko. Typowo jesienne z nutą cynamonu i dobrze wyczuwalną pomarańczą. Przepis Nigella Lawson z książki ” Nigellissima ”

201584_6

Składniki : 

  • 8 białek
  • 150 g cukru pudru
  • kilka kropli ekstraktu migdałowego
  • otarta skórka z 1 klementynki lub 1/2 pomarańczy ( polecam dodać skórkę z 1 całej pomarańczy )
  • 125 jasnej łagodnej oliwy lub oleju rzepakowego
  • 150 g mielonych migdałów
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 100 g płatków migdałowych
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu

Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier cały czas miksując. Następnie dodajemy ekstrakt migdałowy, skórkę z pomarańczy lub klementynki i naprzemiennie w trzech partiach wlewamy oliwę oraz wsypujemy migdały wymieszane z proszkiem do pieczenia. Mieszamy do momentu aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 22-23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch.

W osobnej misce płatki migdałowe mieszamy z cynamonem. Posypujemy wierzch ciasta.

Pieczemy w temp. 180°C przez 35-40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Przed podaniem można posypać cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

201584i_5

ciasta

Ciasto z mrożonymi jagodami i kruszonką

Kruche ciasto z mnóstwem jagód i pyszną kruszonką. Pomiędzy ciastem a owocami znajduje się fantastyczna rumowo-migdałowa warstwa, która nadaje wyjątkowego smaku i aromatu temu wypiekowi. Gorąco polecam. Przepis pochodzi ze starego wycinka z gazety typu ” Tina” czy ” Naj ”

201615_3

Składniki na kruchy spód : 

  • 2 i 1/5 szklanki mąki
  • 1/3 szklanki cukru pudru
  • 2  żółtka
  • 2-3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
  • 1/2 kostki margaryny lub masła ( 125 g )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Mąkę, proszek, cukier puder przesiewamy. Dodajemy posiekane masło. Dokładamy żółtka, śmietanę i szybko zagniatamy ciasto aż będzie jednolite. Zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 1 godzinę.

Po godzinie wyciągamy, wałkujemy i wykładamy na blachę o wymiarach 33x43cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180°C przez ok. 20 minut.

Nadzienie jagodowe : 

  • ok. 6 szklanek mrożonych jagód ( w sezonie używamy świeżych )
  • 200 g mielonych migdałów bez skórki czyli mąki migdałowej
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 łyżki rumu
  • 3 białka

Kruszonka : 

  • czubata szklanka mąki
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2/5 kostki miękkiego masła ( 50 g )
  • 1/4 łyżeczki mielonego cynamonu

W misce za pomocą łyżki mieszamy migdały z cukrem, rumem i białkami na jednolitą masę. Odstawiamy.

W osobnej misce łączymy wszystkie składniki kruszonki. Pocieramy rękoma lub palcami aż do uzyskania kruszonki, odstawiamy.

Na podpieczony kruchy spód wykładamy masę migdałowo-białkowo-rumową. Równo rozsmarowujemy na całej powierzchni. Na wierzch wykładamy jagody a na jagody rozkładamy kruszonkę.

Pieczemy w temp. 200°C przez 30 minut.

Smacznego 🙂

201615_7

ciasta

Cynamonowe ciasto na jogurcie ( szybkie i niezawodne )

Potrzebowałam szybkiego przepisu typu goście jadą. Z pomocą przyszedł mi blog Doroty Moje wypieki gdzie znalazłam przepis na to fantastyczne ciasto. Ciasto, które miesza się tylko i wyłącznie widelcem. Puszyste, wilgotne, mocno cynamonowe.

201614_4

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej – moje nie były )

  • 220 g mąki pszennej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżka cynamonu
  • 75 g mielonych migdałów
  • 100 g drobnego cukru do wypieków
  • 2 duże jaja
  • 50 g płynnego miodu lub golden syropu
  • 1 szklanka ( 250 ml ) jogurtu naturalnego najlepiej greckiego
  • 150 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • cukier puder do oprószenia

Mąkę, proszek do pieczenia, cukier, sodę, cynamon i migdały przesiać, odstawić.

Do osobnej miski wybijamy jajka, dodajemy jogurt i olej, mieszamy do połączenia za pomocą widelca. Następnie dodajemy wszystkie wcześniej przesiane suche składniki i ponownie mieszamy widelcem do połączenia. Mieszamy tylko w jednym kierunku. Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 175°C przez ok 35 minut ale zazwyczaj dłużej do tzw. suchego patyczka. Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

201614_5

ciasta

Ciasto gryczane Pawła Małeckiego

Bardzo ciekawe ciasto z kaszy gryczanej. Wprawdzie kasza była dla mnie wyczuwalna w smaku ale inne osoby jedzące nie kapnęły się co jest głównym składnikiem. Smak kaszy nie był bardzo intensywny i w ogóle mi nie przeszkadzał. Według mnie nadawał fajnego smaczku. W przepisie nie ma mowy czy kasza ma być palona czy nie. U mnie jest tylko palona więc takiej użyłam ale podejrzewam, że z niepaloną jej smak kompletnie nie będzie wyczuwalny. Przepis Paweł Małecki z książki ” Cukiernia Lidla. Przepisy Pawła Małeckiego ”

201589_23

Składniki : 

  • 180 g kaszy gryczanej ( ugotowanej w ok 400 ml wody)
  • 5 jaj
  • 180 g cukru trzcinowego
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 120 g mąki pszennej tortowej
  • 150 g masła
  • 150 g czekolady deserowej
  • 50 g posiekanych suszonych żurawin ( pominęłam )
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 25 g orzechów ziemnych solonych, grubo posiekanych ( zamieniłam na orzechy laskowe )

Polewa : 

  • 50 g śmietanki 30 %
  • 100 g czekolady deserowej
  • 20 g miękkiego masła

Zimną kaszę gryczaną mielimy w maszynce lub blendujemy.

Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Odstawiamy.

W rondelku rozpuszczamy masło. Kiedy się rozpuści dodajemy posiekaną czekoladę. Podgrzewamy i mieszamy do momentu aż czekolada się roztopi.

W misce jaja ubijamy z cukrami z jasną, puszystą pianę. Nie przerywając miksowania powoli dolewamy roztopioną czekoladę z masłem oraz partiami dodajemy zmieloną kaszę gryczaną. Następnie dodajemy mąkę z proszkiem, dobrze mieszamy. Na koniec dokładamy żurawinę i orzechy. Mieszamy.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości ok. 25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch. Pieczemy w temp. 190-200°C przez ok 35-40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Upieczone ciasto studzimy.

Polewa. Śmietankę zagotować. Do gotujące się śmietanki dodajemy posiekaną czekoladę, mieszamy do rozpuszczenia. Na koniec dokładamy masło, mieszamy aż całość będzie gładka. Polewę wylewamy na zimne ciasto. Dodatkowo wierzch można posypać 25 gramami solonych orzechów ziemnych grubo posiekanych.

Smacznego 🙂

201589_22

ciasta

Fyriskaka – szwedzkie ciasto z jabłkami

Idealne jesienne ciasto z jabłkami, cynamonem i kardamonem. Niesamowicie proste w przygotowaniu, nie wymaga użycia robota kuchennego. Pyszne i składające się z łatwo dostępnych produktów. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga Moje wypieki.

201610_3yyy

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 130 g masła
  • 1 łyżeczka mielonego kardamonu + dodatkowo do oprószenia
  • 500-600 g jabłek
  • 3-4 łyżki jasnego brązowego cukru
  • 1,5 łyżeczki cynamonu
  • 100 g cukru trzcinowego ( w całym tym przepisie użyłam Demerara )
  • 2 jaja
  • 140 g mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Mąkę z proszkiem przesiać, odstawić.

2 łyżki brązowego cukru mieszamy z cynamonem. Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne. Tniemy na ósemki. Do jabłek dodajemy wcześniej przygotowany cukier z cynamonem, mieszamy. Odstawiamy.

Masło roztopić, lekko przestudzić, może pozostać ciepłe. Do masła dodajemy kardamon, mieszamy.  Następnie dodajemy cukier trzcinowy ponownie mieszamy za pomocą rózgi kuchennej. Kolejno dodajemy po jednym jajku, dobrze mieszając po każdym dodaniu tak aby połączyło się ze składnikami. Na koniec dosypujemy mąkę z proszkiem. Mieszamy cały czas za pomocą rózgi kuchennej ale tylko do połączenia składników.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 20-23 cm ( najlepiej do 20 cm wtedy ciasto będzie wyższe ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia lub wysypanej mąką. Równamy wierzch. Na górze układamy odsączone z soku kawałki jabłek tak aby zachodziły na siebie i tworzyły rozetę czy wachlarz. Wierzch jabłek można dodatkowo oprószyć pozostałym cukrem i kardamonem – ja już tego nie robiłam.

Pieczemy w temp. 175°C przez 30-40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201610_5yy1

ciasta

Tarta z kremem jaglano-orzechowym i gruszkami

Na ten weekend proponuję zdrową porcję słodyczy. Tarta ze spodem owsiano-orzechowo-kakaowym, kremem jaglano-orzechowym a na wierchu soczyste gruszki. Na początku tarta nie zachwyciła mnie ale następnego dnia smakowała dużo lepiej a na drugi dzień była naprawdę pyszna. Nie wiem czy to kwestia, że zamieniłam kilka produktów czy całość musiała się przegryźć a masa złączyć ze spodem. Przepis Dominika Wójciak z książki ” Ziarno ”

201607_1

Składniki na spód :

  • 1 szklanka ( 110 g ) płatków owsianych
  • 1 szklanka startych orzechów laskowych ( użyłam mąki migdałowej )
  • 2 łyżki kakao
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 3 łyżki oleju roślinnego o neutralnym smaku
  • 8 daktyli  ( świeżych lub suszonych namoczonych we wrzątku )(użyłam suszonych śliwek )

Wszystkie składniki miksujemy w robocie kuchennym aż utworzy się zwarte ciasto. Jeśli będzie zbyt suche dodajemy 1-2 łyżki wody. Gotowe ciasto formujemy w kulę, zawijamy w folię i odstawiamy na 30 minut do lodówki.

 Składniki na krem :

  • 100 g orzechów laskowych
  • 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej ( 190 g )
  • 2 łyżki kakao
  • 1 łyżka ekstraktu waniliowego
  • 4 łyżki syropu klonowego
  • 1/2 szklanki mleka migdałowego lub owsianego ( użyłam zwykłego )
  • 1/4 łyżeczki soli

Orzechy prażymy w piekarniku lub na suchej patelni. Studzimy. Orzechy przekładamy na ścierkę, pocieramy aby pozbyć się skórki.

Uprażone orzechy zmiksować z pozostałymi składnikami kremu na gładką masę. Odstawiamy.

Wierzch :

  • 2 gruszki
  • skórka i sok z 1/2 cytryny
  • 2 szklanki wody
  • 100 g jasnego cukru trzcinowego

Gruszki umyć, obrać i pokroić na ćwiartki. Wodę, cukier, sok i skórkę z cytryny przekładamy do rondelka. Doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień dokładamy gruszki i gotujemy 10 minut. Studzimy. Gruszki wyjmujemy z syropu i tniemy na plastry grubości ok 1cm.

Niedużą formę do tarty natłuścić olejem. Wcześniej przygotowane ciasto wyciągamy z lodówki i wykładamy nim spód oraz boki formy.. Nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem do pieczenia i obciążamy suchą fasolą lub grochem. Pieczemy w temp. 180°C przez 15 minut.

Z podpieczonego spodu zdejmujemy obciążenie. Wypełniamy kremem a na wierzchu układamy gruszki. Tartę można tak pozostawić lub dodatkowo podpiec całość co ja uczyniłam.

Jeśli chcecie podpiec aby tarta była bardziej zwarta wstawiamy ponownie do piekarnika na 20 minut. Studzimy.

Smacznego 🙂

ciasta

Kołacz z agrestem

Ucierane, maślane ciasto z lekko kwaskowatym agrestem. Idealne na zakończenie wakacji. Przepis z gazety ” Kobieta i życie ” lipiec 2014.

201602_18

Składniki : 

  • 2 szklanki mąki tortowej
  • 200 g miękkiego masła
  • 1 szklanka cukru + 1 łyżka cukru więcej do białek
  • 4 jaja
  • szczypta soli
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 szklanki jasnego soku owocowego ( piszą, ze najlepiej jabłkowy, ja użyłam gruszkowego )
  • 1 szklanka oczyszczonego świeżego agrestu

Białka oddzielamy od żółtek.

Żółtka ucieramy ze szklanką cukru na jasną, gęstą masę. Dodajemy masło i dalej ucieramy aż uzyskamy gładki krem. Następnie partiami dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia na przemian z sokiem. Miksujemy aż masa będzie jednolita.

Osobno w misce białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ucierania dodajemy łyżkę cukru i jeszcze chwilę miksujemy aż piana będzie lśniąca. Pianę z białek partiami, delikatnie wmieszać za pomocą łyżki lub szpatułki do masy.

Ciasto przelewamy do okrągłej formy o średnicy ok 22 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch ciasta.

Agrest lekko oprószamy mąką. Układamy na cieście. Pieczemy w temp. 180°C przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka. Piekłam 10 minut dłużej.

Smacznego 🙂

201602_23

ciasta

Ciasto z czarną porzeczką

Jeśli w ogrodzie macie jeszcze czarną porzeczkę zachęcam do upieczenia tego ciacha. Smaczne, łatwe z niewielką ilością czarnej, słodkiej porzeczki. Idealne do zimnych napoi jak i do kawki, herbatki. Przepis z cookbysteps.com .

201601_3

Składniki : 

  • 75 g masła
  • 2 jaja
  • 1 szklanka cukru
  • 1,5 szklanki mąki pszennej
  • 100 ml mleka
  • 1 szklanka oczyszczonej czarnej porzeczki
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • odrobina wanilii ( Użyłam cukru waniliowego ale może być proszek waniliowy, ekstrakt, ziarna wanilii )

Masło roztapiamy, odstawiamy do przestygnięcia.

Porzeczkę lekko oprószamy mąką i obtaczamy w niej.

Osobno w misce wymieszać mąkę z proszkiem i wanilią.

Jaja wraz z cukrem miksujemy na jasną, gęstą pianę. Delikatnie i stopniowo dodajemy mąkę, mieszamy. Następnie dodajemy naprzemiennie mleko i przestudzone masło. Na tym etapie mieszałam łopatką.

Na koniec do masy dodajemy porzeczkę, delikatnie mieszając za pomocą łyżki lub łopatki.

Ciasto przelewamy do tortownicy o wymiarach ok 22 cm ( u mnie 23 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą. Równamy wierzch.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Włoskie ciasto migdałowe ze śliwkami

Proste, szybkie, smaczne i nie wymaga użycia miksera. Wystarczająco słodkie również z wystarczająca ilością śliwek i lekką nutą cytryny. Przepis z bloga Moje wypieki.

201599_3

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej )

  • 1 szklanka mąki pszennej ( + 1-2 łyżki dodatkowo jeśli zajdzie taka potrzeba )
  • 1/2 szklanki zmielonych migdałów
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 jajo
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 1/2 szklanki mleka
  • świeżo wyciśnięty sok i skórka starta z 1 cytryny
  • 2/3 szklanki cukru
  • 1/4 łyżeczki ekstraktu z migdałów ( lub o połowę mniej aromatu migdałowego – ja dodałam likier Amaretto)
  • ok 10 śliwek, odpestkowanych i przepołowionych na pół

Migdałowa posypka : 

  • 1/3 szklanki płatków migdałowych
  • 2 łyżki cukru
  • 30 g masła o temp. pokojowej

Mąkę wraz z proszkiem przesiewamy do miski, odstawiamy.

W drugiej misce umieszczamy mleko, jajko, olej, ekstrakt, skórkę i sok z cytryny, cukier. Całość mieszamy za pomocą rózgi kuchennej. Następnie dodajemy mielone migdały, mąkę. Ponownie mieszamy rózgą ale tylko do momentu aż składniki się połączą, nie dłużej.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch na, którym układamy śliwki skórką do dołu.

Wszystkie składniki migdałowej posypki łączymy razem. Najlepiej za pomocą dłoni jak na kruszonkę albo po prostu dobrze wymieszać.

Posypkę rozkładamy na cieście i śliwkach.

Ciasto pieczemy 175ºC przez 50-60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201599_4

ciasta

Jabłecznik z waniliową pianką

Teraz czas zarezerwowany na desery z truskawkami czy czereśniami. Niestety u mnie lato przyszło bardzo późno i truskawki z tutejszych upraw jeszcze są niedostępne. W sklepach jedynie można zaopatrzyć się w truskawki ” chemiczne ” tak więc daruje sobie desery z ich udziałem. Miałam straszną ochotę na letni, orzeźwiający i leki wypiek….i wiecie co ? Znalazłam jabłecznik idealny…idealny na lato. Jabłka zazwyczaj zarezerwowane są na jesień, zimę ale ja mam coś rewelacyjnego na lato. Przepis z bloga Gotuję bo lubię

201589_30001

Składniki na ciasto :

  • 1,5 szklanki mąki tortowej
  • 80 g miękkiego masła
  • 3 żółtka
  • 1 płaska łyżka śmietany 18 %
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Piana : 

  • 7 białek
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 2 budynie waniliowe bez cukru
  • 3/4 szklanki oleju

Ponad to :

  • 5 średniej wielkości jabłek
  • 1 budyń waniliowy ( u mnie z braku budyniu mąka ziemniaczana )

Mąkę mieszamy z cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia. Dodajemy pozostałe składniki na ciasto i zagniatamy do połączenia składników. Jeśli ciasto jest zbyt suche dodajemy więcej śmietany. Ciasto również można przygotować w malakserze.

Tak przygotowanym ciastem wykładamy spód formy o wymiarach ok 25×25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia

Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne i tniemy w dość spora kostkę. Przekładamy do miski. Zasypujemy budyniem do dobrze mieszamy. Tak przygotowane jabłka rozkładamy równomiernie na cieście.

Białka ubijamy na sztywno, pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier nie przerywając miksowania. Kolejno cały czas miksując dosypujemy  budynie a na koniec ciurkiem wlewamy olej.

Pianę przekładamy na jabłka. Równamy wierzch.

Ciasto pieczemy w 180°C przez 45 minut. Po wyjęciu z piekarnika musi całkowicie ostygnąć.

Smacznego 🙂

201589_32001