ciasta

Leniwe ciasto drożdżowe z rabarbarem

Wieki już nie jadłam drożdżowca a w sezonie rabarbaru grzech było by go nie upiec. Zdecydowałam się na leniwe ciasto drożdżowe, którego się nie zagniata ale czas przygotowywania jest dość długi. Zapewniam jednak, że warto się o to ciacho pokusić. Przepis z bloga Moje wypieki.

201588_1

Składniki na ciasto : ( Wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 500 g mąki pszennej tortowej
  • 1 szklanka cukru
  • 3 duże jajka, lekko roztrzepane
  • 250 ml letniego mleka
  • szczypta soli
  • 1/2 szklanki oleju ( lub roztopionego, ostudzonego masła )
  • 50 g świeżych drożdży lub 21 drożdży suchych
  • 500 g rabarbaru ( w przepisie jest żeby nie obierać łodygi, jednak ja swoje obrałam )

Mąkę przesiewamy do dużej miski. Na środku robimy spory dołek do, którego należy wkruszyć świeże drożdże. W przypadku użycia suchych wystarczy tylko wymieszać je z mąką. Następnie zasypujemy cukrem i zalewamy mlekiem. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do momentu aż drożdże ruszą nawet do 30-40 minut.

Po tym czasie dodajemy sól, olej ( lub masło ) i roztrzepane jajka. Całość miksujemy mikserem tylko do połączenia składników. Ponownie przykrywamy ciasto ściereczką i odstawiamy do podwojenia objętości ( na ok. 1,5 godz. ).

Rabarbar tniemy w mniejsze kawałki.

Składniki na kruszonkę : 

  • 180 g mąki pszennej
  • 100 g cukru
  • 16 g cukru z prawdziwą wanilią
  • 120 g roztopionego masła

Mąkę mieszamy z cukrami, dodajemy ciepłe masło i wymieszać palcami formując kruszonkę. Odstawiamy.

Po wyrośnięciu ciasto jeszcze raz krótko zmiksować i przełożyć do formy o wymiarach ok 20×30 cm ( u mnie 25×25 cm ) wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia. Wierzch równamy. Następnie równomiernie wykładamy rabarbar, posypujemy kruszonką. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 30-40 minut.

Kiedy podrośnie wstawiamy do zimnego piekarnika. Nastawiamy na 175ºC i pieczemy 40 minut do tzw. suchego patyczka. Czas pieczenia zaczęłam liczyć od momentu nagrzania się piekarnika. Należy zaglądać do ciasta czy nadmiernie się nie rumieni w razie konieczności wierzch przykryć papierem do pieczenia. Ciasto po upieczeniu piekarnik wyłączamy ale ciasta nie wyjmujemy, pozostawiamy w zamkniętym piekarniku do ostygnięcia.

Smacznego 🙂

ciasta

Szybkie ciasto z rabarbarem

W zeszłym roku miałam pecha jeśli chodzi o ciasta pieczone z rabarbarem. Wyszło mi tylko to jedno. Pozostałe trzy inne przepisy poszły w kosz, same zakalce. W końcu udało mi się skonsumować upragniony rabarbarowy wypiek 🙂 Szybkie, smaczne i z ogólnie dostępnych produktów. Przepis z bloga Zjem to .

201544_5

Składniki : 

  • 2 duże jajka
  • 90 g cukru
  • 100 g mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Ponad to : 

  • 300 g rabarbaru
  • 2 łyżki cukru
  • 2 łyżki budyniu waniliowego w proszku
  • cukier brązowy do posypania
  • 50 g zimnego masła

Rabarbar umyć, usunąć wierzchnią skórkę, odciąć końce. Resztę łodygi pociąć na niewielkie kawałki, zasypać 2 łyżkami cukru i odstawić na 20 minut.

Osobno w misce ubić jaja z cukrem na jasną, gęstą, puszystą masę ( ubijanie powinno potrwać nie krócej niż 7 minut ). Do masy dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Delikatnie wymieszać.

Ciasto wylać do formy o wymiarach ok 19 x 19 cm ( u mnie 20×20 cm ), wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Rabarbar odsączamy z płynów na sicie. Przekładamy z powrotem do miski, dodajemy 2 łyżki budyniu. Mieszamy. Tak przygotowany rabarbar rozkładamy na cieście.

Na sam wierzch ścieramy na grubych oczkach tarki lub za pomocą obieraczki do warzyw zimne masło. Całość posypujemy ok 2 łyżkami brązowego cukru.

Pieczemy w temp. 170º C przez 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Kokosowe ciasto z morelami

W smaku przypomina ciasto biszkoptowe z morelami i kokosem. Przepis z I love bake .

201550_7

Składniki : 

  • 235 g mąki tortowej
  • 185 g masła lub margaryny o temp. pokojowej
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 120 g cukru pudru
  • 2 jaja
  • 1 łyżeczka ekstrakty z wanilii
  • szczypta soli

Ponad to : 

  • ok. 10 moreli
  • 3 łyżki miodu
  • wiórki kokosowe

Mąkę, proszek, sól, przesiewamy. Masło chwilę ucieramy, następnie dodajemy cukier puder cały czas miksując aż masa będzie lekka i puszysta. Nie przerywając mieszania dodajemy po 1 jajku i wanilię. Kolejno stopniowo wsypujemy suche składniki delikatnie mieszając.

Masę przekładamy do formy o wymiarach ok 17×28 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównujemy. Wierzch posypujemy wiórkami kokosowymi po czym układamy delikatnie dociskając połówki moreli skórką do dołu.

Pieczemy w 180°C przez 40-50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po upieczeniu morele smarujemy płynnym miodem.

Smacznego 🙂

201550_11

ciasta

Ciasto waniliowe Anny Olson

Jak wszystkie słodkie wypieki Anny Olson tak i ten mnie nie zawiódł. Ciasto jest bardzo smaczne z wyczuwalną nutą cytryny niż wanilii, maślane. Przepis z lifestylefood.com.au.

201580_16

Składniki : ( na 2 keksówki o boku 25 cm )

  • 450 g masła o temp. pokojowej
  • 2 szklanki cukru
  • 1 łyżka otartej skórki z cytryny
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego lub pasy waniliowej
  • 9 dużych jaj
  • 3 i 3/4 szklanki mąki
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej lub cynamonu
  • 1/2 łyżeczki winianu potasu ( zastąpiłam proszkiem do pieczenia )

Masło ucieramy na krem. Następnie cały czas ucierając dodajemy cukier. Kolejno ekstrakt i skórkę z cytryny. Nie przerywając miksowania dodajemy po 1 jajku.

Mąkę, sól, winian potasu i gałkę mieszamy razem, przesiewamy. W trzech partiach dodajemy do masy, nie przerywając miksowania. Nie miksujemy za długo. Ciasto dzielimy pomiędzy dwie keksówki o boku 25 cm wyłożonych wcześniej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 160°C lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201580_15

ciasta

Ciasto kawowe z mrożonymi owocami

Myślę, że u niejednej osoby o tej porze roku można jeszcze znaleźć w zamrażarce zamrożone letnie owoce 🙂 A jeśli nie to w sklepach są łatwo dostępne. Ciasto bezproblemowe, łatwe i szybkie w przygotowaniu. Nie wymaga użycia miksera, wszystko mieszamy łyżką. Ciasto bardzo wilgotne i dzięki polewie cudownie kawowe. Przepis z bloga Gotuję bo lubię .

201555_43

Składniki : 

  • 240 g mąki pszennej tortowej
  • 160 g mleka
  • 120 g oleju
  • 150 g cukru
  • 20 g cukru waniliowego
  • 50 g cappuccino w proszku czekoladowego lub orzechowego ( użyłam zwykłego )
  • 3 jaja
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 300-350 g mrożonych jeżyn lub jak u mnie jagód ( świetnie sprawdzą się maliny czy borówki )

W jednej misce umieszczamy jajka, mleko i olej. Całość roztrzepujemy widelcem, odstawiamy.

W drugiej misce łączymy mąkę, cappuccino, proszek do pieczenia, cukry. Wlewamy mokre składniki, mieszamy łyżką tylko do połączenia. Na koniec dodajemy mrożone owoce. Ponownie delikatnie wymieszać.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości ok. 25 cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 190°C przez 40-45 minut do tzw. suchego patyczka.

Polewa : 

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 łyżka miałkiej kawy rozpuszczalnej ( typu Crema lub Velvet )
  • 2 łyżki mleka

Wszystkie składniki na lukier mieszamy aż powstanie jednolita konsystencja.

Polewą polewamy ostudzone ciasto.

Smacznego 🙂

ciasta

Makowiec japoński

Bardzo popularny na blogach makowiec z jabłkami, który występuje pod znaną nazwą makowiec japoński. Mnie osobiście zaskoczył swoją strukturą a mianowicie przechowywany w temp. pokojowej jest bardzo puszysty, mięciutki niemalże jak biszkoptowy. Po włożeniu do lodówki zachowuje się jak sernik czyli robi się bardziej zbity. Wyjęty z chłodu i pozostawiony na dłuższy czas e cieple z powrotem nabiera puszystości. W smaku bardzo dobry, wilgotny, aromatyczny a zamiast daktyli polecam dodać ulubione bakalie i kandyzowaną skórkę pomarańczową, która nadje mu prawdziwie odświętny charakter ale i bogatszy smak. Przepis z bloga Moje wypieki.

201558_13

Składniki : 

  • 1,5 szklanki maku
  • 4 średniej wielkości jabłka
  • 5 jajek
  • 150 g suszonych daktyli lub innych ulubionych bakalii jak śliwki, morele, rodzynki, kandyzowana skórka pomarańczowa
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 ekstraktu z migdałów
  • 250 g masła w temp. pokojowej
  • 5 łyżek kaszy manny
  • 5 łyżek mąki pszennej

Ponad to : 

  • 1 szklanka wody do namoczenia maku

Mak zalać wrząca wodą tak aby go pokryła w całości. Odstawić do całkowitego przestygnięcia. Następnie odcedzić z nadmiaru wody i zmielić dwukrotnie w maszynce lub zmiksować blenderem jak robię to ja.

Bakalie pociąć w drobną kostkę. Odstawić.

Mąkę, kasze mannę, proszek do pieczenia wymieszać razem.

Jabłka zetrzeć na tarce  z grubymi oczkami.

Żółtka oddzielić od białek.

W misce utrzeć masło z cukrem na jasną puszystą masę. Następnie cały czas ucierąjąc dodawać po jednym żółtku. Kolejno dodać mąkę z kaszą i proszkiem, pokrojone bakalie, zmielony mak, ekstrakt i jabłka. Wymieszać, zmiksować do połączenia składników.

Białka ubić na sztywną pianę i partiami dodać do masy makowej delikatnie wmieszać całość za pomocą szpatułki lub łyżki.

Ciasto przekładamy do formy o wymiarach 30×20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 175ºC przez ok 50 minut.

Ciasto po ostudzeniu można polać polewą czekoladową lub posypać cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

201558_12

ciasta

Piernik na ostatnią chwilę ( szybki i tani )

Szybki i tani piernik na którego produkty każdy znajdzie w domu a jak nie to na pewno znajdą się w każdym pobliskim sklepie. Puszysty, mięciutki, aromatyczny, wilgotny. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki, przełożyć na blachę i resztę robi za nas piekarnik. Robiłam go już chyba czterokrotnie i nigdy nie miałam najmniejszego problemu, zawsze się udawał. Świetnie nadaje się do przełożenia dżemem czy różnego rodzaju kremami. U mnie w tym roku z kremem grysikowym za witam na Wigilijnym stole. Przepis od mojej bratowej 🙂

odpierniczone (2)

Składniki :

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1,5 szklanki cukru
  • 1,5 szklanki oleju
  • 1,5 szklanki mleka
  • 3 jaja
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 łyżki dżemu
  • 3 łyżki kakao
  • 1 łyżka cynamonu
  • 1 opakowanie przyprawy do piernika
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Miksujemy do połączenia składników. Przekładamy do blachy o wymiarach ok 25×35 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180ºC przez 50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po ostudzeniu ciasto można polać polewa czekoladową lub przełożyć ulubionym kremem czy powidłami.

Smacznego 🙂

ciasta

Polski tradycyjny makowiec zwijany

Jeśli jesteście zwolennikami makowców zwijanych to ten na pewno bardzo Wam posmakuje. Jak zapewnia autorka bloga Moje Wypieki przepis jest tradycyjny, polski a ja jej w zupełności wierzę bo kiedyś takie własnie makowce robiło się w naszej rodzinie. Ciasto zrobicie bez problemu…a i koniecznie dodajcie domowej masy makowej. Smaczny, prosty a odpowiednio przechowywany długo zachowuje świeżość. Przepis Z bloga Moje wypieki .

201542_8001

Składniki na 3 drożdżowe strucle : 

  • 3 szklanki mąki pszennej + 3 łyżki do podsypywania
  • 180 ml letniego mleka
  • 150 g masła roztopionego i przestudzonego
  • 6 żółtek
  • 45 g świeżych drożdży lub 21 g suchych
  • 6 łyżek cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1,5 łyżki spirytusu ( można zastąpić wódką, rumem, likierem migdałowym )
  • ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka pasy waniliowej

Drożdże suche wymieszać z mąką. Jeśli użyjecie świeżych najpierw należy zrobić rozczyn. Dodajemy pozostałe składniki oprócz masła. Wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto pod koniec wyrabiania dopiero dokładamy masło, dalej wyrabiamy aż ciasto je wchłonie. Gotowe przekładamy do naoliwionej miski, przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w  ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość ok 1,5 godziny.

 Masa makowa : 

Masę makową zawsze robię z TEGO przepisu. Przed dodaniem jej do ciasta należy ubić białka na sztywno, które pozostaną z ciasta czyli w tym przypadku 6 białek i delikatnie łyżką wmieszać je w masę makową do połączenia. Odstawiamy.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe dzielimy na 3 równe części. Każdą z nich rozwałkowujemy na prostokąt o grubości ok 3 mm. Na każdy placek nakładamy masę makową tak aby zostawić miejsce ok 2 cm od każdego boku. Zwijamy w rulon jak naleśnika, oba końce ciasta zawijamy pod spód. Makowce układamy na papierze do pieczenia posmarowanym wcześniej olejem. Zawijamy w niego dwukrotnie tak aby było ok 1 cm luzu pomiędzy ciastem a papierem.

Makowce można pozostawić do ponownego wyrośnięcia na ok 15 minut ale nie jest to konieczne.

Makowce układamy na blasze w dość sporych odległościach od siebie. Pieczemy w temp. 190°C przez ok 30 – 40 minut do złoto-brązowego koloru. Bez obaw kolor będzie dobrze przebijał przez papier. Po wyjęciu z piekarnika rozcinamy papier i studzimy.

Jeszcze delikatnie ciepłe ciasto polewamy lukrem i posypujemy makiem lub bakaliami.

Makowiec świetnie nadaje się do zamrażania. Ten popękany lukier właśnie od zamrożenia więc najlepiej zamrozić ją bez pomady.

Smacznego 🙂

201542_5001

ciasta

Bananowy makowiec

Jeśli szukacie odmienionego przepisu na makowiec to ten taki jest. Dzięki bananom jest wilgotny jednak ich smak nie jest tutaj przytłaczający. Całość fajnie dopełnia mak, który chrupie w zębach a polewa z białej czekolady z dodatkiem amaretto nadaje mu prawdziwie Świątecznego charakteru. Żeby było jeszcze smaczniej można dodać nie łyżeczkę a łyżkę tego alkoholu. Pycha !!! Przepis  z theviewfromgreatisland.com.

201566_4-1

Składniki : 

  • 2 łyżki masła w temp. pokojowej
  • 2/3 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
  • 1 jajo
  • 2 banany
  • 1/2 szklanki suchego maku
  • 1 łyżka ekstraktu waniliowego
  • 1 szklanka mąki
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

Banany rozgniatamy na papkę za pomocą widelca.

Masło, cukier, śmietanę miksujemy. Następnie nie przerywając ucierania dodajemy jajko, banany i ekstrakt waniliowy.

Mąkę wraz z sodą przesiewamy do masy. Miksujemy tylko do połączenia składników. Dodajemy mak, mieszamy – najlepiej za pomocą łyżki lub szpatułki.

Masę przelewamy do formy o wymiarach 20×20 cm. Pieczemy w temp. 175°C przez 25 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Polewa : 

  • 100 g białej czekolady
  • 3 łyżki słodkiej śmietanki 10 % ale spokojnie może być każda inna jak 30-36 %
  • 1 łyżeczka likieru Amaretto ( można pokusić się o dodanie więcej np. 1 łyżki dla spotęgowania smaku )

Wszystkie składniki umieszczamy w misce i rozpuszczamy nad kąpielą wodną. Kiedy wszystkie składniki dobrze nam się połączą polewamy ostudzone ciasto. Wstawiamy do lodówki aby polewa stężała.

Smacznego 🙂

ciasta

Mini serniczki czekoladowe z suszoną śliwką i rumem

Obłędnie pyszne, uzależniające, rozpływające się w ustach z cudowną rumową śliwką. Nie trzeba nic więcej dodawać po prostu je upieczcie i sami ocenicie. Idealne na nadchodzące Święta. Przepis z bloga Moje Wypieki .

201542_22

Składniki : ( na 9 sztuk )

Wszystkie składniki powinny być temperatury pokojowej.

  • 250 g twarogu półtłustego lub tłustego zmielonego przynajmniej dwukrotnie ( Uzyłam kremowego quark-a )
  • 250 g serka mascarpone
  • 2 jajka
  • 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 100 g gorzkiej czekolady roztopionej w kąpieli wodnej
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 27 suszonych śliwek
  • ciemny rum ( więcej niż 1/2 szklanki )

Kilka godzin wcześniej a najlepiej dzień wcześniej śliwki przekładamy do małej miseczki i zalewamy rumem. Przykrywamy, odstawiamy. Po tym czasie śliwki odcedzić ale rum zachować.

Osobno w dużej misce łączymy : twaróg, mascarpone, jajka, cukier, mąkę pszenną. Zmiksować całość krótko tylko do połączenia składników.

Następnie dodajemy roztopioną, lekko przestudzoną czekoladę. Ponownie krótko miksujemy, tylko do połączenia. Dodajemy 4 łyżki rumu pozostałe z odsączenia śliwek, zmiksować.

Masę serową rozdzielamy równomiernie do papilotek muffinkowych. W środek każdego serniczka wciskamy po 2 śliwki w rumie.

Pieczemy w temp. 150°C przez około 30 minut. Wierzch serniczków powinien być ścięty ale przy dotyku patyczkiem nadal sprężysty. Serniczki studzimy w stygnącym piekarniku a następnie przekładamy do lodówki i schładzamy przez noc.

 Ganache z mlecznej czekolady : 

  • 100 ml śmietany kremówki 30 lub 36 %
  • 100 g mlecznej czekolady, posiekanej

Na niewielkim ogniu śmietanę kremówkę doprowadzamy do wrzenia. Zestawiamy z ognia, wrzucamy posiekaną czekoladę, odstawiamy na 2 minuty.

Po tym czasie wymieszać do momentu aż ganache będzie miał jednolitą konsystencję.

Serniczki wyciągamy z lodówki. Polewamy ganache a na wierzchu, na samym środku umieszczamy jedną śliwkę w rumie.

Wstawiamy do lodówki aby polewa stężała.

Smacznego 🙂