ciasta

Szarlotka Ewy Wachowicz

Banalnie prosta, szybka i pyszna szarlotka. Spróbujcie a nie pożałujecie 🙂 Przepis Ewy Wachowicz ale ja zaczerpnęłam go z bloga kulinarne.info  .

201561_10

Składniki : 

  • 250 g mąki
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 150 g zimnego masła
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany
  • 1 łyżka domowego cukru waniliowego
  • 3 żółtka
  • 2 łyżki cukru
  • 700 g jabłek
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżka bułki tartej

Jabłka obieramy ze skórki, wydrążamy gniazda nasienne, kroimy w ósemki, posypujemy cynamonem, mieszamy. Odstawiamy.

Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym.

Masło mieszamy z mąką i proszkiem do pieczenia.

Do utartych żółtek dodajemy śmietanę i mąkę z masłem. Mieszamy, szybko zagniatamy ciasto. Dzielimy je na dwie części. Jedną rozwałkowujemy i wykładamy nim formę 20 cm x 20 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch ciasta posypujemy bułką tartą. Następnie wykładamy jabłka i na wierzchu układamy rozwałkowaną drugą część ciasta. Ja zamiast wałkować poukładałam kawałki ciasta na wierzchu jak autorka bloga kulinarne.info. Ciasto pieczemy w temp. 180°C przez ok 40 minut.

* W oryginalnym przepisie Pani Ewy znajdują się również rodzynki. Z racji, że za nimi nie przepadam pominęłam ich dodatek.

Smacznego 🙂

ciasta

Czekoladowa tarta z gruszkami Marthy Stewart ( bezglutenowa )

Konsystencją przypominająca brownie, mocno czekoladowa, słodka z lekko wyczuwalnymi kawałkami migdałów. Bardzo smaczna. Przepis z julesfood.

201524_17

Składniki : 

  • 8 łyżek masła o temp. pokojowej
  • 1 szklanka blanszowanych migdałów ( lub 2 szklanki mielonych )
  • 3/4 szklanki cukru ( można dać nieco mniej )
  • 3 duże jaja
  • 1/3 szklanki gorzkiego kakao
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1/4 łyżeczki ekstraktu migdałowego ( opcjonalnie, pominęłam )
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 3 gruszki
  • sok z 1/2 cytryny

Gruszki obieramy, wycinamy gniazda nasienne, tniemy w ósemki, skrapiamy sokiem z cytryny aby nie ściemniały, odstawiamy.

Migdały razem z cukrem wkładamy do malaksera i miksujemy na pył. Ja wcześniej migdały zmieliłam w maszynce do orzechów. Dodajemy masło, jajka, kakao, ekstrakt i sól. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą.

Masę wykładamy do formy na tartę o średnicy 23 cm wcześniej dobrze wysmarowanej masłem. Równamy wierzch i układamy gruszki, starając się ich nie dociskać do ciasta. Pieczemy w temp. 175°C przez 45-50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Kiedy ciasto ostygnie można podgrzać łyżkę dżemu w mikrofali i za pomocą pędzelka posmarować wierzch ciasta aby owoce ładnie się świeciły.

Smacznego 🙂

ciasta

Śliwkowe ciasto cynamonowo-śmietanowe

Pyszne babcine ciasto z dużą ilością śliwek, cynamonu i warstwą zapieczonej śmietany. Przepis z dwutygodnika ” Tina ”

201557_10

Składniki : ( robiłam z połowy porcji, przepis podaję na dużą blachę )

  • 600 g mąki
  • 300 g miękkiego masła lub margaryny
  • 300 g cukru
  • 3 jaja
  • 1 torebka cukru waniliowego lub 16 g domowego cukru waniliowego
  • 1 torebka proszku do pieczenia ( 30 g )
  • 3 łyżeczki cynamonu
  • 1/4 łyżeczki soli

Nadzienie i polewa : 

  • 2 kg śliwek
  • 500 g gęstej kwaśnej śmietany ( u mnie 12 % )
  • 6 łyżek cukru
  • 3 jajka
  • 2 łyżeczki cynamonu

Śliwki przecinamy na pół, wyciągamy pestki, odstawiamy.

Masło ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na jasną, puszystą masę. Nie przerywając ucierania wbijamy po jednym jajku, dodajemy sól i cynamon.

Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia do utartej masy. Miksujemy do połączenia składników. Ciasto przekładamy na dużą blachę piekarnikową ( tą głębszą czarną w, którą jest wyposażony każdy piekarnik ). Na wierzchu układamy śliwki skórką do dołu.

Osobno wymieszać 3 łyżki cukru i łyżeczkę cynamonu. Posypać śliwki po górze.

Ciasto pieczemy w 200°C przez 15-20 minut.

Polewa : 

W międzyczasie kiedy ciasto się piecze miksujemy jajka z pozostałymi 3 łyżkami cukru i 1 łyżeczką cynamonu.

Dodajemy śmietanę, mieszamy.

Po 20 minutach pieczenia ostrożnie otwieramy piekarnik, lekko wysuwamy ciasto i za pomocą chochelki wylewamy polewę śmietanową na wierzch ciasta. Kiedy wierzch będzie równo pokryty, wysuwamy z powrotem ciasto i pieczemy jeszcze 30 minut.

Smacznego 🙂

201557_9

201557_12

ciasta

Ciasto kokosowe z agrestem

Mocno kokosowe, wilgotne z lekko kwaskowatym agrestem. Mimo, że na samym środku znalazło się u mnie za dużo owoców ( zamiast do środka dałam wszystkie na wierzch ) czego efektem było lekkie zagłębienie w tym miejscu to mimo moich obaw zakalca nie było. Jedynie ciasto było bardzo wilgotne pośrodku od nadmiaru owoców. Przepis z BBC Good Food .

201540_1

Składniki : 

  • 200 g miękkiego masła
  • 200 g cukru brązowego
  • 100 g wiórków kokosowych
  • 225 g maki samorosnącej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 100 g jogurtu kokosowego
  • 4 jaja
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 350 g agrestu ( użyłam mrożonego )

Na wierzch : 

  • 25 g wiórków kokosowych
  • 1 łyżka cukru brązowego
  • 1 łyżka stopionego masła

Wszystkie składniki ciasta zmiksować na gładką masę. 3/4 agrestu wmieszać do ciasta resztę odłożyć. Ciasto przelewamy do tortownicy o ok 20 cm średnicy wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch, na wierzchu układamy pozostały agrest.

Ciasto pieczemy w temp. 160°C przez godzinę. Po tym czasie mieszamy wszystkie składniki na wierzch po czym uchylamy drzwiczki piekarnika i rozkładamy na górze ciasta. Pieczemy kolejne 20 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201540_31

ciasta

Ciasto z agrestem

Banalnie proste z minimalną ilością składników ale w smaku bardzo bogate. Nie wyrasta duże i na pierwszy rzut oka może Wam się wydawać,że ciasta jest za mało ale będzie go w sam raz. Duża ilość agrestu opatulona kruszonką, której tez mogło by się wydawać za mało ale jest wystarczająco. Przepis  Johna Tovey`s z książki ” Entertaining on a plate

201521_25

Składniki : 

  • 450 g agrestu
  • 100 g miękkiego masła
  • 100 g cukru
  • 2 jajka rozkłócone
  • 100 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Kruszonka : 

  • 100 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 50 g zimnego masła
  • 75 g cukru brązowego

Agrest myjemy, odcinamy szypułki, osuszamy.

Wszystkie składniki na kruszonkę umieszczamy w jednej misce. Za pomocą palców rozcieramy całość aż składniki się połączą a całość będzie miała konsystencję grubo mielonej bułki tartej.

Masło ucieramy na puszysty krem razem z cukrem. Cały czas mieszając dodajemy jajka. Miksujemy aż składniki dobrze się połączą. Następnie dodajemy mąkę i mieszamy za pomocą szpatułki lub łyżki aż masa będzie jednolita.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy agrest a całość posypujemy kruszonką.

Pieczemy w temp. 180°C przez 1 godzinę i 15 minut.

Smacznego 🙂

201521_17

201521_9

ciasta

Mini torcik z kremem z kaszy manny i musem truskawkowym ( bez pieczenia )

A`la torcik, który w pierwotnej wersji był ciastem z malinami ale obecnie sezon truskawkowy to zdecydowałam się własnie na nie. Mrożone…tak użyłam mrożonych bo w moich sklepach jeszcze do niedawna można było kupić tylko te chemiczne a niestety nie mam gdzie kupić bezpośrednio z ekologicznej uprawy. Czekam na wakacje i truskawki od mojej babci…najsmaczniejsze…., najaromatyczniejsze i…. bez chemii.

Torcik sam w sobie jest prosty w wykonaniu. Składa się z produktów, które zazwyczaj mamy w domu lub możemy zakupić w najbliższym sklepie. Bardzo smaczny i orzeźwiający. Zmieniłam go delikatnie i zamiast galaretki na wierzch dodałam ją do masy truskawkowej. Zamiast torcika można użyć innej formy nawet od babki i zrobić zwyczajnie ciasto. Przepis  z bloga Gotuję bo lubię .

201552_4

Ciasto robiłam z połowy porcji i tak też tutaj podaję. Jeśli chcecie zrobić większą porcję po prostu podwójcie ilość składników.

 Składniki : 

  •  herbatniki maślane ok 175 g ( użyłam okrągłych )

Składniki na masę grysikową : 

  • 4,5 łyżki kaszy manny
  • 0,5 L mleka
  • 125 g miękkiego masła
  • 1/2 szklanki cukru pudru

Kaszę mannę wsypujemy do mleka. Stawiamy na gaz i cały czas mieszając doprowadzamy do wrzenia. Kiedy kasza zgęstnieje ( po ok 1 minucie ale ja gotowałam dłużej ) ściągamy z ognia. Na wierzch kaszy manny kładziemy folię spożywczą tak aby dobrze do niej przylegała, pozostawiamy do ostygnięcia.

Galaretka truskawkowa : 

  • 450-500 g truskawek ( jak wcześniej pisałam użyłam mrożonych )
  • 25 ml wody
  • 75 g cukru
  • 1,5 – 3 łyżeczki żelatyny ( ilość żelatyny będzie zależała od soczystości owoców. Niżej w przepisie jest wszystko objaśnione )
  • 1 opakowanie galaretki truskawkowej w proszku
  • 50-100 ml wrzątku

Truskawki, cukier oraz 25 ml wody przekładamy do garnka. Całość zagotowujemy i gotujemy ok 7 minut a następnie przecieramy owoce prze sitko. 1,5 łyżeczki żelatyny rozpuszczamy w 50 ml wrzątku dodajemy do owoców, mieszamy odstawiamy. W osobnym naczyniu galaretkę rozpuszczamy w 250 ml wrzątku i również dodajemy do musu owocowego, mieszamy. Pozostawiamy do ostygnięcia. Mus powinien zacząć gęstnięć jeśli jednak tak się nie będzie działo jak w moim przypadku ze względu na dużą ilość soku z owoców to mus ogrzewamy do temp. pokojowej, rozpuszczamy kolejne 1,5 łyżeczki żelatyny w 50 ml wrzątku i mieszamy z musem. Dla przyśpieszenia tężenia włożyłam mus do lodówki, jednak wtedy trzeba go co chwilę kontrolować żeby nie zgęstniał za mocno w lodówce w misce.

W tym czasie w misce ucieramy miękkie masło z cukrem pudrem na puszystą masę.Następnie stopniowo dodajemy po łyżce masy grysikowej cały czas ucierając. Gotową odstawiamy.

Następnie przechodzimy do składania ciasta. Tortownicę o średnicy 12 cm ( lub inną formę )wykładamy folią spożywczą lub dno folią a boki papierem do pieczenia jak u mnie. Na spodzie układamy herbatniki. Na herbatnikach układamy równomiernie połowę masy grysikowej a następnie połowę musu truskawkowego. Kolejno na mus herbatniki, druga połową masy grysikowej a na to pozostały mus. Ciasto wkładamy do lodówki na noc aż stężeje.

Smacznego 🙂

201552_3

ciasta

Ciasto „gniot” z truskawkami

Puszyste,wilgotne i bardzo smaczne. Gniot okazał się ciastem idealnym w , którym możemy wykorzystać niemalże wszystkie owoce. Najlepiej smakuje na drugi dzień więc warto upiec go wieczorem. Przepis z bloga Kruszynowe kucharzenie.

201517_64

Składniki : 

  • 4 jaja
  • 1 szklanka cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 2 łyżki śmietany lub mleka
  • 2 szklanki mąki
  • 3/4 szklanki oleju
  • owoce ( u mnie truskawki ale nadadzą się właściwe każde )

Jajka miksujemy z cukrami. Dodajemy mąkę, proszek do pieczenia, śmietanę oraz olej. Miksujemy na jednolitą masę. Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 22×33 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia ( u mnie tortownica o średnicy 23 cm ). Na wierzchu układamy oczyszczone owoce.

Pieczemy w temp 180°C przez 50 minut lub do tzw. suchego patyczka. Moje ciasto w tortownicy piekło się 1,5 godziny.

Smacznego 🙂

201517_71

ciasta

Ciasto rabarbarowe z kruszonką

Ciasto robiłam w zeszłym roku ale do dziś pamiętam jego smak i aromat. Mięciutkie, wilgotne, rabarbar słodziutki i ta cudowna kruszonka. Ciasto koniecznie do powtórki i to niejednokrotnej… Szkoda, że sezon na rabarbar jest taki krótki. Przepis z bloga Studio kuchnia .

201510_26

Składniki na ciasto : 

  • 1/2 szklanki kwaśnej śmietany 15% ( U mnie standardowa 18 % )
  • 1 szklanka mąki
  • 1 duże jajko
  • 1 duże żółtko
  • 1/2 szklanki cukru
  • 90 g masła o temp. pokojowej
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • szczypta soli

Rabarbar : 

  • 300 g rabarbaru
  • 1/4 szklanki miodu
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 1 łyżka soku  z limonki
  • 1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej

Kruszonka : 

  • 1/3 szklanki brązowego cukru
  • 1/3 szklanki cukru
  • 1 i 3/4 szklanki mąki
  • 150 g zimnego masła pociętego w niewielką kostkę
  • 3 ziarenka ziela angielskiego, zmiażdżone
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • szczypta soli

Rabarbar tniemy na plasterki. Dodajemy do niego miód, mąkę ziemniaczaną, sok z limonki, imbir i gałkę. Odstawiamy.

Wszystkie składniki kruszonki umieszczamy w misce. Za pomocą palców rozcieramy całość aż powstanie kruszonka. Formujemy małe kuleczki. Odstawiamy do lodówki.

Ciasto : W jednej misce mieszamy śmietanę, jajko, żółtko i wanilię. W drugiej misce łączymy razem mąkę, cukier, sodę, proszek do pieczenia i sól. Dodajemy łyżkę mieszaniny śmietany i masło. Miksujemy mikserem na średnich obrotach ok 5 minut. Następnie zmniejszamy prędkość, dodajemy resztę mieszaniny jajek i śmietany i mieszamy ok minuty.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 22 cm ( u mnie 23 cm ) wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Na cieście układamy rabarbar a na samym wierzchu wykładamy kruszonką.

Pieczemy w temp. 180°C przez 45 minut, następnie skręcamy temp. piekarnika do 160°C i pieczemy kolejne 15-20 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto śmietankowo-kokosowe z jabłkami

Mimo niewielkiej ilości kokosa ciasto jest dość mocno kokosowe, z dużą ilością jabłek przez co jest bardzo wilgotne. Puszyste, idealnie słodkie. Nie wyrasta wysokie chyba,że upieczemy je w mniejszej formie lub zwiększymy ilość składników przy czym należy pamiętać, że piekło będzie sie dłużej. Jest to jeden z tych przepisów, które nie wymaga użycia miksera. Przepis z dwutygodnka ” Tina „

1DSC_0672

Składniki : ( Robiłam z połowy porcji, przepis podaje zgodnie z oryginałem. W gazecie nie ma podanej wielkości blaszki ale użyjcie nie większej jak 25×25 cm lub o zbliżonych wymiarach )

  • 4 wieksze twarde jabłka
  • 450 g mąki tortowej ( minus 3 łyżki, które zastapimy kokosem )
  • 450 g cukru pudru ( zdecydowanie za dużo. Na połowę porcji użyłam 150 g więc spokojnie na całość można dodać 300-350g )
  • sok z 1 cytryny
  • 3 kopiate łyżki wiórków kokosowych
  • 1 torebka proszku do pieczenia
  • 3 jaja ( na połowę porcji użyłam 2 )
  • 200 ml śmietanki kremówki 30 %
  • 125 g masła

Jabłka obieramy,usówamy gniazda nasienne, tniemy w niwielką kostkę, mieszamy z sokiem z cytryny, odstawiamy.

Masło rozpuścic, ostudzić. 

Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia, wiórkami kokosowymi i cukrem pudrem. Przemieszać trzepaczką aby pozbyć się grudek. 

Do kremówki wbijamy jajka, dobrze roztrzepujemy. Jajka z kremówką wlewamy do mąki, mieszamy do połaczenia składników łyżką lub szpatułką. Wlewamy masło, ponownie mieszamy aż całość się połączy. Dodajemy jabłka, mieszamy. Masę wylewamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej masłem i wysypanej mąką badź bułką tartą.

Pieczemy w temp. 170°C przez 35 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

1DSC_0664

ciasta

Ciasto weekendowe Ewy Wachowicz

Proste ciacho w smaku przypominające trochę babkę zwieńczone bezą kokosową. Smaczne ale ja polecam dodać do ciasta skórkę cytrynową, z limonki lub jakąś przyprawę korzenną, żeby je trochę ożywić i nadać konkretnego charakteru 🙂 Śmiało mogę powiedzieć, że ciasto bezproblemowe i chyba nikt nie powinien mieć z nim problemu, zważywszy na fakt, że wyciągnęłam je z piekarnika po czym zorientowałam się,że jest jeszcze niedopieczone. Ponownie wrzuciłam do pieca  myśląc – jak nic wyjdzie zakalec. Jednak nic takiego się nie stało 🙂 Przepis z Tej strony.

2015_174

Składniki : 

  • 5 jaj
  • 1 szklanka maślanki
  • 1 i 1/2 szklanki cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1/2 szklanki oleju z pestek winogron ( zastąpiłam olejem rzepakowym )
  • 2 i 1/2 szklanki mąki
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 100 g wiórek kokosowych

Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia.

2 jajka, 3 żółtka i szklankę cukru ubijamy na jasną, gęstą masę. Następnie dodajemy maślankę i cienką stróżką wlewamy olej miksując na najniższych obrotach. Na końcu stopniowo partiami dodajemy mąkę i cukier waniliowy.

Dodając mąkę najpierw mieszałam szpatułka ale kiedy porobiły mi się grudki wymieszałam mikserem na najniższych obrotach. Nie zaszkodziło.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 23 cm wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i oprószonej bułką tartą.

W osobnej misce ubijamy białka ze szczyptą soli a pod koniec ubijania dosypujemy partiami pozostałą część cukru. Na koniec wsypujemy wiórki kokosowe i delikatnie mieszamy łyżką lub szpatułką. Całość wykładamy równomiernie wierzch ciasta.

Pieczemy w temp. 180°C przez 40 minut ( u mnie 10 minut dłużej ).

Smacznego 🙂