ciasta

Czekoladowe ciasto z bananami

Mocno czekoladowe, wilgotne, lekko bananowe z orzechową kruszonką do tego kubek mleka, kawy czy herbaty i….ciepły kocyk :)…można pałaszować 🙂  Przepis z bloga Mała cukierenka.

P.s Myślę, że  świetnie sprawdził by się w tym ciecie dodatek mocnego alkoholu jak np. rum, whisky czy brandy.

201521_44

Składniki : 

  • 100 g gorzkiej czekolady 60 – 75 %
  • 150 g miękkiego masła
  • 160 g cukru
  • 3 jaja
  • 170 g mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • szczypta soli
  • 25 g kakao
  • 2 duże bardzo dojrzałe banany

Kruszonka : 

  • 25 g zimnego masła
  • 2 kopiate łyżki mąki
  • 1 łyżka brązowego cukru
  • 2 łyżki zmielonych lub drobno rozdrobnionych orzechów laskowych

Wszystkie składniki kruszonki umieścić w jednej misce. Palcami rozcieramy masło z pozostałymi składnikami aż powstaną grudki jak grubo mielona bułka tarta. Odstawiamy do lodówki.

Mąkę, kakao, proszek, sodę i sól mieszamy razem.

Banana miksujemy lub rozdrabniamy widelcem na miazgę. Skrapiamy sokiem z cytryny aby nie ściemniał.

Czekoladę rozpuszczamy nad kąpielą wodna. W tym czasie masło ucieramy z cukrem. Następnie dodajemy po jednym jajku cały czas miksując. Kolejno wsypujemy mąkę, którą wcześniej wymieszaliśmy z kakao. Mieszamy łyżką lub szpatułką, krótko tylko do połączenia składników. Dodajemy banany i czekoladę, mieszamy krótko i szybko.

Ciasto przekładamy do keksówki o boku ok 26 cm. Wierzch posypujemy kruszonką. Pieczemy w temp. 200°C przez 1 godzinę lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201521_411

ciasta

Ucierane ciasto z persymoną

To typowe ucierane, maślane ciasto ze wspaniałą kruszonką i persymoną. Można tutaj użyć dowolnych owoców, Waszych ulubionych. Ciasto z serii tych jakie robiły nasze babcie. Przepis dostałam od koleżanki.

201530_22

Składniki : 

  • 200 g miękkiego masła
  • szczypta soli
  • 160 g cukru
  • 4 duże jaja
  • 200 g mąki
  • 40 g mąki ziemniaczanej lub opakowanie budyniu
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 600 g owoców ( używając persymony pamiętajcie,że musi być dojrzała ( miękka ) )

Składniki na kruszonkę : 

  • 100 g zimnego masła
  • 150 g mąki
  • 50 g cukru pudru

Wszystkie składniki kruszonki umieszczamy w misce. Całość rozcieramy dłońmi tak aby składniki się połączyły i powstała grudkowata konsystencja. Wstawiamy do lodówki.

Mąkę wraz z proszkiem przesiewamy.

W osobnej misce ucieramy masło z cukrem na jasną, puszystą masę. Wsypujemy szczyptę soli i cały czas miksując dodajemy po 1 jajku. Na koniec dodajemy mąkę i mieszamy za pomocą szpatułki lub łyżki aż masa będzie gładka i jednolita.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 25×25 cm, na górze układamy pociętą w kostkę persymonę lub inne owoce. Wierzch posypujemy kruszonką.

Pieczemy w temp. 175°C przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Karlsbadzki tort cynamonowy

Jedząc to ciasto mamy wrażenie, że składa się wyłącznie z orzechów i czekolady. Właściwie to składa się z  nich w większości, mąki jest niewiele. Bardzo smaczne, wilgotne, cynamonowe z delikatna nutą marmolady morelowej. Przepis z bloga Moje wypieki.

201530_12

 Składniki : ( Wszystkie składniki powinny być temp. pokojowej )

  • 250 g masła
  • 220 g drobnego cukru do wypieków
  • 6 jajek, żółtka i białka osobno
  • 100 g gorzkiej czekolady drobno posiekanej
  • 100 g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki cynamonu ( można dodać więcej )
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 300 g uprażonych na suchej patelni i grubo zmielonych migdałów ( lub innych orzechów, użyłam mieszanki )

Ponad to :

  • kilka łyżek gładkiej konfitury morelowej
  • 70 g mlecznej czekolady ( użyłam gorzkiej )

Orzechy prażymy na suchej patelni lub podpiekamy w piekarniki, grubo mielimy. Mąkę przesiewamy z cynamonem i proszkiem do pieczenia, dodajemy orzechy, mieszamy.

W osobnej misce masło ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę.  Cały czas ucierając dodajemy po jednym żółtku. Dodajemy mąkę z orzechami, posiekaną czekoladę i mieszamy całość za pomocą szpatułki lub łyżki do połączenia składników.

Osobno ubijamy białka na sztywno. Dodajemy do ciasta stopniowo, delikatnie mieszając szpatułką.

Gotowe ciasto przekładamy do tortownicy o średnicy ok 23 cm ( wysokiej ) lub niskiej 25 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch.

Pieczemy w temp. 160ºC przez ok 60 minut lub do tzw. suchego patyczka. Studzimy w lekko uchylonym piekarniku.

Kiedy ciasto wystygnie wierzch smarujemy konfiturą i oprószamy startą mleczną czekoladą.

Smacznego 🙂

201530_11

ciasta

Czekoladowy piernik bez jajek

Banalnie łatwy w miarę szybki piernik. Smaczny, wilgotny i bez jajek co może być dla nas znaczące gdy przed Świątecznym zamieszaniem nagle nam ich braknie 🙂 Przepis z bakenoir.com  .

odpierniczone (1)

Składniki : 

  • 3 szklanki mąki
  • 2 łyżki gorzkiego kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • 1 szklanka cukru
  • 1 czubata łyżka przyprawy do piernika
  • 2 łyżki cukru waniliowego
  • 7 łyżek marmolady lub dżemy śliwkowego
  • 2 szklanki mleka

Ponad to : 

  • 2 łyżki dżemu lub marmolady śliwkowej ( tutaj użyłam marmolady brzoskwiniowej )
  • 1 łyżka rumu ( użyłam whisky ale lepiej sprawdzi się rum )

Polewa : 

  • 100 g czekolady
  • 3 łyżki masła

W misce mieszamy wszystkie suche składniki : mąkę, kakao ( najlepiej przesiać ), sodę,sól, cukier, przyprawę do piernika i cukier waniliowy. Dodajemy dżem i stopniowo wlewamy mleko miksując. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą a masa będzie gładka i jednolita.

Ciasto wylewamy do formy o wymiarach 30×30 cm ( u mnie 25×25 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180°C przez 20 minut lub do tzw. suchego patyczka. Ja piekłam 45 minut ale miałam dużo mniejszą formę w dużej formie powinno się upiec w 20 minut. odstawiamy do ostygnięcia.

Na małym ogniu podgrzewamy 2 łyżki dżemu z alkoholem do momentu aż zabulgocze. Zestawiamy z ognia, smarujemy wierzch ostudzonego ciasta.

Składniki polewamy roztapiamy nad kąpielą wodą na gładką i jednolitą masę. Polewamy wierzch ciasta.

Smacznego 🙂

ciasta

Chałwowiec bez pieczenia

Tak jak ostatnie ciasta bez pieczenia, które wcześniej prezentowałam i ten jest ciastem idealnym, pysznym, wręcz rozpływającym się w ustach o wyraźnym smaku chałwy, z lekką nutką amaretto w tle. Chciałam nadać mu bardziej odświętny charakter i zamiast marmolady wiśniowej użyłam dżemu pomarańczowego ze skórką pomarańczową. Strzał w dziesiątkę bo smaki świetnie się komponowały. Idealny zarówno od Święta jak i na niedzielę. Znika ekspresowo więc upieczcie coś dodatkowo albo zróbcie od razu z podwójnej porcji 🙂 Przepis z bloga Zjem to

 

chał (2)

 Masa chałwowa :

  • 300 g miękkiego masła
  • 250 g chałwy
  • 5 żółtek
  • 1,5 szklanki mleka
  • 1oo g cukru
  • 40 g mąki ziemniaczanej
  • cukier waniliowy ( użyłam 16 g )
  • 2 łyżki likieru Amaretto ( można zastąpić kawowym lub Whisky )

Ponad to :

  • 1,5 szklanki mocnej słodzonej kawy
  • 2 łyżki likieru Amaretto
  • około 250 g herbatników kakaowych ( użyłam cynamonowych )
  • 16 biszkoptów ladyfingers
  • 1/2 słoiczka konfitury wiśniowej ( u mnie dżem pomarańczowy )

W rondelku umieszczamy cukier i szklankę mleka. Zagotowujemy. W tym czasie żółtka miksujemy z cukrem waniliowym, mąką i resztą mleka. Miksujemy na gładką masę. Kiedy mleko się zagotuje wlewamy masę żółtkową i cały czas mieszając gotujemy aż uzyska konsystencję gęstego budyniu.

Zestawiamy z ognia. Przykrywamy folią spożywczą ale tak aby folia dotykała budyniu ( nie zrobi nam się wtedy kożuch ), odstawiamy do ostygnięcia.

Chałwę rozgniatamy widelcem na papkę. Masło miksujemy aż stanie się białe i puszyste. Następnie cały czas miksując dodajemy stopniowo chałwę. Po chałwie dalej miksujemy tym razem dodając po łyżce ostudzonego budyniu. Na sam koniec dolewamy likier. Miksujemy. Masa nie powinna mieć grudek.

Formę do pieczenia o wymiarach 21×21 cm wykładamy papierem do pieczenia.

Do ostudzonej kawy dodajemy likier. Mieszamy.

3-4 łyżki masy chałwowej odkładamy do osobnej miseczki. Użyjemy jej na wierzch ciasta.

Herbatniki krótko moczymy w kawie po czym układamy ściśle na dnie formy. Na ciastka wykładamy połowę masy chałwowej. Następnie w kawie krótko maczamy biszkopty i układamy na masie lekko dociskając. Przestrzenie pomiędzy biszkoptami smarujemy dżemem. Na biszkopty wykładamy drugą część masy a na wierzchu układamy ponownie krótko zamoczone w kawie herbatniki. Na samej górze rozsmarowujemy odłożona wcześniej masę chałwową, równamy wierzch, posypujemy kakao lub startą czekoladą.

Smacznego 🙂

 

ciasta

Piernik na białkach z migdałami

W okresie Świąt często robimy ciasta na bazie kremów do, których zużywamy tylko żółtka a białka albo mrozimy albo wyrzucamy ( blogerzy kulinarni złapią się za głowę ale ja znam osoby, które wyrzucają zamiast mrozić białka i potem je wykorzystać ). Dlatego chciałam stworzyć ciasto, które było by typowo świąteczne a można by było wykorzystać nadmiar białek. Piernik jest modyfikacją 3 przepisów na ciasta białkowe i bez problemu można przełożyć go dżemem lub ulubionymi kremami.

odpierniczone1 (4)odpierniczone1 (3)

Składniki : 

  • 7 białek
  • 50 g płatków migdałów wcześniej podprażonych na suchej patelni
  • 200 g masła
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 200 g cukru
  • 2 szklanki mąki
  • 3 łyżki gorzkiego kakao
  • 2 łyżeczki przyprawy do piernika

Masło roztapiamy, dodajemy kakao, mieszamy tak aby nie było grudek. Odstawiamy do ostygnięcia.

Mąkę, proszek do pieczenia i przyprawę do piernika przesiewamy do miski.

W osobnej misce białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier. Następnie ubijając na najmniejszych obrotach miksera stróżką wlewamy ostudzone masło wymieszanym z kakao.

Do białek stopniowo dodajemy przesianą wcześniej mąkę i mieszamy delikatne ale zdecydowanie za pomocą łopatki lub łyżki. Masa ma być jednolita i gładka. Na koniec dodajemy migdały. Mieszamy do połączenia.

Ciasto przelewamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia o długości 26 cm.

Pieczemy w temp. 180°C przez 45-60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Polewa : 

  • 100 g ciemnej czekolady
  • 5 łyżek śmietany kremówki

Czekoladę razem z kremówką rozpuszczamy nad kąpielą wodną. Polewamy ciasto. Wierzch dodatkowo można posypać podprażonymi płatkami migdałów.

Smacznego 🙂

ciasta

Orzechowiec z masą grysikową

Piekłam go już dwukrotnie na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Świetnie wpasowuje się w klimat każdych Świąt ale nie tylko. Ciasto zawsze robi furorę wśród gości. Jest przepyszne !!! Nie jest skomplikowane choć może tak wygląda. Potrzeba tylko czasu aby całość zmontować choć i to można podzielić sobie na 2 dni. Za drugim razem kiedy go robiłam środek wierzchu nieco zapadł mi się. Ścięłam górę żeby wyrównać i podzieliłam na 2 blaty a na górę pokruszyłam ścięte ciasto pomijając polewę co widać na załączonych zdjęciach. Tak więc śmiem stwierdzić, że raczej nie może się nie udać 🙂 Przepis z bloga Świat wypieków.

1wielkanc_12

Składniki na ciasto : ( wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej )

  • 300 g mąki krupczatki
  • 300 g cukru pudu
  • 150 g orzechów włoskich
  • 200 g masła
  • 6 jaj
  • 3/4 szklanki kwaśnej śmietany
  • opakowanie cukru waniliowego
  • 30 g proszku do pieczenia

Orzechy zmielić na proszek, podprażyć chwilę na suchej patelni. Odstawić do przestygnięcia.

Mąkę i proszek przesiać.

Białka oddzielić od żółtek.

Żółtka utrzeć z cukrem na gęstą pianę. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę masło i miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Kolejno dodajemy podprażone orzechy, cukier waniliowy, miksujemy. Zmniejszamy obroty miksera na najmniejsze. Cały czas miksując dodajemy partiami mąkę i kwaśną śmietanę. Zaczynając i kończąc na mące.

Na koniec osobno ubijamy białka. Dodajemy do masy orzechowej partiami, delikatnie mieszając za pomocą łyżki lub łopatki. Mieszamy aż całość będzie gładka.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach 24×28 cm ( u mnie 25×25 cm ) wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180°C przez 50-60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Masa grysikowa : 

  • 500 ml mleka
  • 4 łyżki kaszy manny
  • 5 żółtek
  • 150 g cukru
  • 2 i 1/2 łyżeczki mąki pszennej
  • 1/2 laski wanilii
  • 300 g masła

Z wanilii wyciągamy ziarenka.

Z mleka odlać 1/3 szklanki. Resztę zagotować w rondelku z ziarenkami wanilii i laską wanilii. Kiedy zawrzy laskę wanilii wyciągamy. Dodajemy kaszę mannę i gotujemy aż zmięknie.

W międzyczasie ucieramy żółtka z cukrem jak na kogel mogel. W mleku rozpuszczamy mąkę tak aby nie było grudek. Dodajemy do utartych żółtek. Dobrze wymieszać.

Kiedy kasza manna będzie miękka dodajemy utarte żółtka. Mieszamy cały czas energicznie aby masa się nie przypaliła. Gotujemy do momentu aż całość będzie miała konsystencję gęstego budyniu. Zestawiamy z ognia, przykrywamy wierzch folią spożywczą tak aby dotykał masy – nie utworzy nam się wtedy kożuch. odstawiamy do ostygnięcia.

Kiedy masa będzie już zimna w misce ucieramy masło partiami po 1 łyże dodajemy budyń grysikowy.

Ostudzone ciasto orzechowe kroimy na 3 równe części. Blaty przekładamy kremem. Wierzch polewamy polewą czekoladową.

Składniki na polewę : 

  • 120 g czekolady
  • 60 g masła

Wszystkie składniki rozpuszczamy nad kąpielą woda aż całość będzie gładka i jednolita.

Smacznego 🙂

1wielkanc_25

ciasta

Keks na białkach

Kolejny przepis w moich zbiorach na wykorzystanie białek. Bardzo smaczny, prosty w przygotowaniu a do środka możemy użyć ulubionych bakali. Przepis z bloga Kwestia smaku.

 

keks na białkach

 Składniki : 

  • 8 białek
  • 2 szklanki cukru
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 3 szklanki mąki
  • 25 dag roztopionego masła
  • 25 dag orzechów włsokich
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia.

Białka ubijamy na sztywno. Następnie cały czas ubijając dodajemy stopniowo cukier i cukier waniliowy. Ubijamy kolejne 10 minut. Po tym czasie wyłączamy mikser chwytamy za łyżkę lub szpatułkę. Stopniowo dodajemy mąkę na przemian z roztopionym masłem mieszając delikatnie łyżką . Na koniec dodajemy orzechy, mieszamy do połączenia.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości ok 30 cm. wcześniej wysmarowanej masłem lub wyłożonej papierem do pieczenia. 

Pieczemy w temperaturze 180°C przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

keks na białkach

ciasta

Pomarańczowe ciasto na jogurcie

Chodziło za mną ostatnio ciasto pomarańczowe ale takie babkowate. Poszukiwania nie były łatwe, jednak zdecydowałam się na ten z dodatkiem jogurtu. Ciacho bardzo smaczne z dobrze wyczuwalnym smakiem pomarańczy. Przepis z sprinklebakes.com .

 

201526_18

Składniki :

  • 1 i 1/2 szklanki mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 szklanka gęstego jogurtu greckiego
  • 3 jaja
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • skórka otarta z 2 dużych pomarańczy lub 2 łyżki otartej skórki pomarańczy
  • 1/2 szklanki oleju

Lukier : 

  • 1/4 szklanki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy
  • 1 szklanka cukru pudru

Do jednej miski przesiewamy mąke, sól i proszek.

W drugiej łączymy cukier, jogurt, jaja, ekstrakt, skórkę i olej.

Mokre składniki wlewamy do suchych. Mieszamy aż dobrze się połączą a ciasto będzie jednolite. Nie używałam miksera, wszystko mieszałam łopatką.

Ciasto przelewamy do kaksówki o wymiarach ok 13×23 cm. Pieczemy w temp. 175°C przez 50 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Składniki lukru mieszamy na jednolitą masę. Polewamy ciasto.

Smacznego 🙂

 

ciasta

Włoskie ciasto z jabłkami

Puszyste z nutą cytryny dużą ilością jabłek na wierzchu i cudownym okryciem z cukru i cynamonu. Typowe ciasto do kawki czy herbatki. Przepis Nigella Lawson z książki ” Nigellissima ”

201517_55

Składniki : ( wszystkie składniki powinny mieć temp. pokojową )

  • 100 g miękkiego masła
  • 250 g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 150 g drobnego cukru
  • 2 jaja
  • otarta skórka z 1 cytryny
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 75 ml mleka
  • około 500 g jabłek ( 3 większe jabłka )

Ponad to : 

  • 1 łyżeczka jasnego cukru trzcinowego ( dałam łyżkę )
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu

Masło ucieramy z cukrem na jasną kremową masę. Dodajemy po jednym jajku cały czas ucierając. Następnie dokładamy stopniowo mąkę z proszkiem do pieczenia, ekstrakt, skórkę z cytryny.

Jedno jabłko przekrawamy na pół. Obieramy, wycinamy gniazda nasienne kroimy w kostkę o boku 1 cm. Dodajemy do masy, mieszamy. Ciasto wylewamy do tortownicy o średnicy 22-23 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pozostałe jabłka kroimy w ósemki i układamy na wierzchu ciasta.

Cukier trzcinowy mieszamy z cynamonem, posypujemy wierzch.

Pieczemy w 200°C 40-45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂