ciasta

Owsiane ciasto z gruszkami

Na pierwszy rzut oka ciasto wygląda na ciężkie i zbite ale w rzeczywistości takie nie jest. Mięciutkie, wilgotne, mocno kardamonowe i pokryte pyszną kołderką z gruszek 🙂 Czy trzeba coś więcej ? 🙂 Przepis Magdalena Cielenga-Wiaterek ” Zielenina na talerzu „.

201523_37

Składniki :

  • 200 g masła
  • 100 g ksylitolu albo brązowego cukru lub odpowiednia ilość stewii, zgodna z przelicznikiem podanym na opakowaniu
  • 200 g mąki owsianej
  • 2 łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 250 g jogurtu naturalnego
  • 3 jaja
  • 300 g gruszek (ok 2-3 gruszki )
  • sok z 1/2 cytryny

Mąkę, kardamon i proszek do pieczenia mieszamy razem.

Masło wraz z ksylitolem ucieramy na puch. Cały czas ucierając dodajemy po jednym jajku. Następnie dodajemy mąkę, mieszamy i stopniowo dolewamy jogurt.

Umyte gruszki obieramy ze skórki, wykrawamy gniazda nasienne, kroimy w ósemki. Skrapiamy sokiem  z cytryny aby nie ściemniały.

Ciasto wylewamy do tortownicy ( u mnie o średnicy 23 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy owoce.

Pieczemy w temp. 180°C przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201523_41

ciasta

Jabłecznik farmerów

Bardzo smaczne, maślane ciasto z dużą ilością jabłek skąpanych w  cynamonie. Składniki na nie znajdą się zapewne w każdym domu 🙂 Przepis z Carolines blog .

201525_10

Składniki :

  • 200 g masło o temp. pokojowej
  • 225 g cukru
  • 3 jaja
  • 200 g maki
  • 10 g proszku do pieczenia
  • 3 łyżki mleka
  • 2-3 jabłka
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • szczypta soli

Mąkę i proszek przesiewamy.

Masło utrzeć razem z cukrem i solą aż będzie kremowe. Następnie cały czas mieszając dodajemy po 1 jajku.

Dodajemy mąkę i miksujemy na niskich obrotach aż całość będzie jednolita. Dodajemy mleko, mieszamy.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach 18×28 cm ( u mnie 20×20 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne, tniemy w kostkę. Dosypujemy cynamon i 25 g cukru ( cukier pominęłam ale można śmiało użyć w przypadku kwaśnych jabłek ), mieszamy. Jabłka układamy na wierzchu ciasta.

Pieczemy w temp. 180°C przez 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

201525_11

ciasta

Drożdżowiec ze śliwkami Ewy Wachowicz

Zachciało mi się drożdżowca ze śliwkami i koniecznie, koniecznie kruszonką 🙂 Taki przepis kiedyś wypatrzyłam w jednym z programów Ewy Wachowicz. Poszperałam po jej stronie, odnalazłam i nie zawahałam się go upiec. Wyszedł smaczny, nie za słodki, z duuużą ilością owoców co powoduje, ze całość jest wilgotna i w końcu ta moja kochana kruszonka 🙂 Przepis z ewawachowicz.pl .

201523_2001

Składniki na ciasto : ( robiłam z połowy porcji, przepis podaję w całości zgodnie z oryginałem )

  • 30 g świeżych drożdży
  • 50 g cukru
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 kg mąki
  • 40 g masła
  • 1 jajo ( na połowę porcji ciasta dałam 1 jajko, ciasto było dość mokre )
  • skórka z 1 cytryny ( pominęłam, dodałam mieszankę przypraw korzennych Kamisa )

Kruszonka : 

  • 150 g mąki
  • 100 g cukru
  • 80 g masła
  • 1 łyżka cukru waniliowego

Ponad to : 

  • 1 i 1/2 kg śliwek
  • 50 g płatków migdałowych

Drożdże , cukier, letnie mleko i 1 łyżkę mąki mieszamy. Odstawiamy pod przykryciem aż zaczną pracować.

Po tym czasie dodajemy przesianą mąkę i wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto. Wkładamy do naoliwionej miski, przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce aby podwoiło swoją objętość.

Masło roztapiamy, studzimy.

W wyrośniętym cieście robimy dołek. Dodajemy roztopione masło, skórkę z cytryny i jajko. Ponownie wyrabiamy aż zacznie odchodzić od brzegów miski. Odstawiamy do wyrośnięcia na 20-30 minut.

Ciasto wałkujemy i przekładamy na blachę o wymiarach 40×28 cm. Ja piekłam ( z połowy porcji ) w blaszcze o wymiarach 25×25 cm. Na wierzchu układamy śliwki przecięte na pół, wybrzuszeniami do dołu. Wierzch owoców posypujemy płatkami migdałowymi.

Do miski wkładamy wszystkie składniki na kruszonkę. Rozcieramy składniki w palcach tak aby się połączyły a konsystencja całości była grudkowata. Posypujemy wierzch ciasta.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 50°C aby ciasto podrosło. Ja nie czekałam zbyt długo ok 10-15 minut urosło znacznie podczas pieczenia choć nie jest to ciasto należące do wysokich. Następnie podwyższamy temp. do 200°C i pieczemy 20-25 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto kostka królowej ( bez pieczenia )

To warstwy herbatników przełożone kremem gotowanym a wykończone warstwą mascarpone z dodatkiem nutelli . Wbrew pozorom nie jest za słodkie a wręcz idealnie wyważona słodycz. Sprawdzi się zarówno na Święta jak i bez okazji. Przepis z bloga Zjem to .

wyostrzone0 (2)

Składniki na masę :

  • 6 żółtek
  • 2 szklanki mleka
  • 1 szklanka śmietany kremówki
  • 150 g cukru
  • opakowanie cukru waniliowego ( 16 g )
  • 1 pełna łyżka maki pszennej
  • 3 pełne łyżki mąki ziemniaczanej
  • 200 g masła w temp. pokojowej

Ponad to :

  • duże opakowanie herbatników
  • 250 g serka mascarpone
  • 2-3 łyżki nutelli

Żółtka, obie mąki i pół szklanki mleka dobrze wymieszać tak aby nie było grudek.

Pozostałe mleko zagotowujemy z cukrami. Następnie dodajemy śmietankę i ponownie zagotowujemy. Kolejno wlewamy wcześniej przygotowane żółtka z mąkami i energicznie mieszamy. Całość ma się zagotować i zgęstnieć do konsystencji budyniu. Gotowy zestawiamy z ognia. Wierzch przykrywamy folią spożywczą tak aby dotykała wierzchu. Odstawiamy do ostygnięcia.

Masło ucieramy na białą, puszystą masę. Stopniowo dodajemy ostudzony budyń. Miksujemy aż całosć będzie jednolita i gładka. Odstawiamy.

Na dno blachy o wymiarach ok 20×30 cm wykładamy warstwę herbatników. Wcześniej blaszkę można wyłożyć papierem do pieczenia lub folia aluminiową. Na wierzch herbatników wykładamy połowę kremu budyniowego. Na to kolejna warstwa herbatników i druga warstwa kremu. Na górze układamy ostatnią warstwę herbatników.

Serek mascarpone mieszamy z nutellą. Rozsmarowujemy na wierzchu ciasta. Całość można posypać delikatnie słodkim kakao lub startą czekoladą. Ciasto wstawiamy na noc do lodowki.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto ze śliwkami i budyniem

Ciasto o, którym marzyłam od zeszłego roku. Ciasto bardzo smaczne z moją ulubioną kruszonką i oczywiście dużą ilością owoców. Przepis z bloga. Licencja na gotowanie.

201517_42

Składniki na ciasto : ( robiłam z połowy porcji w blaszce o wymiarach 20×20 cm przepis podaje zgodnie z oryginałem )

  • 500 g mąki
  • 2 jajka
  • 3 żółtka
  • 200 g masła
  • 1 szklanka cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 szczypty soli

ponad to : 

  • 2 łyżki kaszy manny
  • cynamon
  • 700 g śliwek

Masa budyniowa : 

  • 2 budynie śmietankowe
  • 4 łyżki cukru ( pominęłam )
  • 3 szklanki mleka

Wszystkie składniki ciasta zagniatamy na gładką masę. Dzielimy na 2 części. 60 i 40 %. Większą wkładamy do zamrażarki, mniejszą do lodówki na 30 minut.

Po tym czasie większą część rozwałkowujemy i umieszczamy w blaszce o wymiarach 25×30 cm wcześniej wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia. Wierz ciasta równamy. Ciasto z wierzchu posypujemy kaszą manną i cynamonem. Następnie układamy śliwki przecięte na pół, pozbawione pestek, wybrzuszeniem do dołu.

2,5 szklanki mleka zagotowujemy z cukrem. W pozostałym mleku rozrabiamy budynie na jednolitą masę bez grudek. Kiedy mleko zawrzy wlewamy wcześniej rozrobiony budyń i gotujemy cały czas mieszając aż stanie się gęsty. Od razu po zdjęciu z gazu wylewamy go na śliwki, równamy. Na wierzch budyniu ścieramy na tarce pozostałe ciasto.

Pieczemy w temp. 180° przez ok 50 minut.

Smacznego 🙂

201517_42

ciasta

Lekkie ciasto cytrynowe z jagodami

To taki biszkopt cytrynowy z owocami chciało by się rzec 🙂 Puszysty, mocno cytrynowy, mięciutki. Idealny do popołudniowej kawki 🙂 Przepis z książki Doroty ” Moje wypieki i desery „.

 

201515_14

Składniki : ( robiłam z połowy porcji w keksówce, przepis podaje na cała porcję )Wszystkie składniki powinny mieć temp. pokojową.

  • 6 jaj
  • 3/4 szklanki cukru
  • 150 ml oleju
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 600 g świeżych owoców lub zamrożonych ( u mnie mrożone jagody )
  • skórka otarta z jednej cytryny

Mąkę i proszek przesiewamy.

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo cukier cały czas mieszając. Następnie dodajemy po jednym żółtku i niewielką stróżką wlewamy olej. Na koniec dodajemy stopniowo mąkę i skórkę cytrynową, którą należy delikatnie w mieszać do ciasta najlepiej za pomocą łyżki lub łopatki.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 30×20 cm wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy owoce. Pieczemy w temp. 170°C przez 45-60 minut lub do tzw. suchego patyczka. 

Smacznego 🙂

 

ciasta

Pani Walewska bez pieczenia

Czytając przepis myślałam, że ciasto będzie dość słodkie ale na szczęście moje obawy zostały rozwiane po pierwszym kęsie. Pani Walewska mimo dodania marmolady śliwkowej i bezy przy wykończeniu okazała się idealna pod względem słodkości ale i samo ciasto jest godne polecenia. Jedno z najsmaczniejszych ciast na zimno jakie do tej pory robiłam i jadłam. Podwójna porcja znikła w mgnieniu oka. Przepis z bloga Zjem to .

201516_5

Składniki na masę : 

  • 2 żółtka
  • 2 szklanki mleka
  • 3 łyżki cukru
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 200 g masła w temp. pokojowej
  • 16 g cukru waniliowego

Ponad to :

  • paczka herbatników ( 180 g )
  • 1/2 słoiczka powideł śliwkowych
  • garść płatków migdałowych
  • ok 10 sztuk małych bez

Żółtka ucieramy z cukrem. Następnie dolewamy szklankę mleka i dodajemy mąki, miksujemy aż całość będzie jednolita i gładka.

Drugą szklankę mleka zagotowujemy z cukrem waniliowym. Kiedy zacznie się gotować wlewamy wcześniej przygotowaną mieszankę i mieszamy energicznie do momentu aż masa się zagotuje i zgęstnieje do konsystencji budyniu. Zestawiamy z ognia, przykrywamy folią spożywczą tak aby dotykała wierzchu budyniu i odstawiamy do ostygnięcia.

Masło ucieramy aż będzie białe i puszyste. Stopniowo dodajemy zimny budyń cały czas mieszając. Gotową masę budyniową odstawiamy.

Na dno blaszki o wymiarach ok 24×17 cm układamy warstwę herbatników. Herbatniki lekko smarujemy powidłami śliwkowymi.

Z masy budyniowej odkładamy 3 łyżki. Następnie resztę dzielimy na pół. Pierwszą warstwę wykładamy na herbatniki posmarowane powidłami. Kolejno na masie układamy kolejną warstwę herbatników, które smarujemy cienko powidłami. Na to rozsmarowujemy drugą porcję budyniu. Na wierzchu układamy ostatnią warstwę herbatników a wierzch smarujemy odłożonymi wcześniej 3 łyżkami masy budyniowej. Ciasto wstawiamy na kilka godzin a najlepiej na noc do lodówki. Przed podaniem dekorujemy pokruszonymi bezami i podprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi.

Smacznego 🙂

201516_13

ciasta

Jaglane rafaello na krakersach bez pieczenia

Pomysł na ciasto przyszedł spontanicznie. Goście się zapowiedzieli a ja potrzebowałam szybkiego przepisu bez pieczenia. Miałam zrobiony krem jaglany i na początku chciałam go przełożyć pomiędzy herbatnikami ale nie było w sklepie tak więc stanęło na krakersach, które świetnie się sprawdzają w połączeniu ze słodkim. Całość wyszła smaczna aczkolwiek mogła by być trochę słodsza dlatego najlepiej do masy pod koniec ucierania dodać trochę cukru pudru.

20159_23

Składniki na krem jaglany : 

  • 1/2 szklanka kaszy jaglanej
  • 1/2 szklanka mleka
  • 75 ml  wody
  • 1/2 szklanka wiórków kokosowych
  • nasiona z laski wanilii
  • 1/4 szklanki mielonych migdałów
  • 100 g białej czekolady
  • 1/2 puszki mleczka kokosowego

Kaszę dobrze przepłukać na sicie ciepłą wodą. Do rondelka wlewamy mleko oraz wodę, dodajemy kaszę. Gotujemy na średnim ogniu 10 minut aż będzie prawie miękka. Jeśli podczas gotowania będzie mało płynów należy dolać wody.

Następnie dodajemy wiórki kokosowe. Podgrzewamy kolejne 5 minut aż większa część wody wyparuje. Masę studzimy.

Całość przekładamy do miski lub do malaksera. Dodajemy czekoladę ( ja swoją wcześniej starłam na dużych oczkach tarki ), ziarenka wanilii, migdały, mleczko kokosowe. Miksujemy całość na gładką masę. Jeśli będzie za sucha można dodać więcej mleczka kokosowego lub zwykłego mleka.

Ponad to : 

  • 200 g miękkiego masła
  • słone krakersy ok 24 sztuk
  • 3 łyżki wiórków kokosowych
  • 1/2 łyżki masła

Masło ucieramy aż stanie się gładkie. Nie przerywając miksowania stopniowo dodajemy krem jaglany. Miksujemy aż składniki dobrze się połączą. Próbujemy i ewentualnie dosładzamy cukrem pudrem. Ilość zależy od naszych upodobań jednak pamiętajcie, że może być ciut za słodkie bo w połączeniu z krakersami ta słodycz się wyrówna.

Dno formy o wymiarach ok wykładamy folią spożywczą. Na dnie układamy 8 krakersów. Najlepiej poziomo. Następnie masę dzielimy na 3 części. Jedną część wykładamy  na wcześniej ułożone krakersy. Równamy wierzch. Na masę kolejna partia 8 krakersów. Druga część masy. Ponownie krakersy i masa.

Na patelni roztapiamy masło. Wrzucamy wiórki, podsmażamy aż staną się złote. Studzimy. Posypujemy wierzch ciasta. Wstawiamy do lodówki na najlepiej na noc.

Smacznego 🙂

20159_24

ciasta

Czereśniowa tarta z serem i białą czekoladą ( szybka i bez pieczenia )

Do zrobienie tarty zainspirował mnie jeden z przepisów Nigelli, jednak moja tarta podczas powstawania diametrialnie została zmieniona. Miały być truskawki ale nie mogłam się oprzeć i nie kupić czereśni. Człowiek czeka na nie cały rok więc stanęło na czereśniach. Nie chciałam za bardzo słodzić sera więc dodałam tylko białej czekolady co absolutnie wystarczyło aby całość nie była za słodka. Tarta jest szybka w w wykonaniu, banalnie prosta i bardzo smaczna. Zachęcam do popełnienia jej w leniwe popołudnie, kiedy zachce się Wam czegoś słodkiego albo dla niespodziewanych gości.

201514_26

Składniki na spód : 

  • 60 g masła
  • 200 g ciasteczek digestive

Masło roztapiamy, odstawiamy. Ciasteczka kruszymy na pył, dodajemy roztopione masło, dobrze i dokładanie mieszamy. Wykładamy spód i boki tarty o średnicy 20 cm, mocno dociskając całość. Wstawiamy do zamrażarki na 10 minut lub do lodówki na 15 minut.

Składniki na masę serową : 

  • 100 g białej czekolady
  • 350 g kremowego serka quark lub innego jak philadelphia czy wiaderkowego na serniki ( najlepiej, żeby nie był prosto z lodówki a odstał chwilę w temp. pokojowej bo dodana czekolada może zbyt szybko zacząć tężeć )
  • ok 20 sztuk czereśni

Czekoladę rozpuszczamy nad kąpielą wodną.

Czereśnie myjemy, drylujemy i przecinamy na pół.

Serek rozcieramy, dodajemy roztopioną czekoladę. Szybko ale dokładnie mieszamy. Całość wykładamy na spód tarty, równamy. Na wierzchu układamy czereśnie delikatnie je wciskając.

Tartę przechowujemy w lodówce.

Smacznego 🙂

201514_24

ciasta

Ucierano ciasto cytrynowe z truskawkami

Truskawki zaczynają atakować sklepowe półki i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Skusiłam się i kupiłam aż dwa opakowania. Truskaweczki okazały się bardzo słodziutkie. Od razu chciałam upiec z nimi dobre ciacho najlepiej z nutą cytryny ale jednocześnie proste i szybkie w przygotowaniu ( nie licząc czasu pieczenia, wszak piekarnik piecze sam 🙂 ). Upiekłam puszyste, mięciutkie, ucierane ciasto z przepisu Bereniki, która prowadzi bloga Smakołyki Bereniki. Do ciasta dodałam skórkę cytrynową co nadało mu cudownego cytrynowego, orzeźwiającego smaku.

20155_12

Składniki : ( upiekłam z podwójnej porcji i tak też podaje ilość składników. Jeśli chcecie mniejsze ciasto upieczcie je z poły porcji w tortownicy o wymiarach 21 cm )

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej

  • 500 g mąki pszennej
  • 200 g cukru
  • 260 g masła
  • 6 jaj
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • skórka otarta z 2 większych cytryn
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 400 g truskawek

Truskawki myjemy, odsączamy porządnie na sicie, odcinamy szypułki. Tniemy w kostkę, na pół lub w ćwiartki. Technika dowolna 🙂

Masło roztapiamy, odstawiamy do ostygnięcia.

Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia.

Jajka zmiksować z cukrem, następnie wlewamy masło, ponownie miksujemy. Kolejno dodajemy sok z cytryny, skórkę cytrynową i przesianą mąkę. Ponownie miksujemy aż składniki się połączą a ciasto będzie gładkie i jednolite.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach 25 x 25 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy truskawki.

Pieczemy w temp. 175°C przez 55-60 minut lub do tzw suchego patyczka.

* Jeśli będziecie piekli ciasto z połowy składników w formie o średnicy 21 cm to czas pieczenia jest 50-55 minut lub do suchego patyczka.

Smacznego 🙂

20155_9