ciasta

Ciasto z rabarbarem i cytrynowo-migdałową kruszonką

Przepyszne ciasto !!!!  🙂 Puszyste, wilgotne, rabarbar nie jest kwaśny i całość również stanowi idealną równowagą pod względem słodkości. Na wierzchu mamy kropeczkę na I czyli cudowną kruszonkę z nutą cytryny i chrupiącymi migdałami. Ciasto jest idealne kiedy mamy mało rabarbaru a zarazem banalnie proste w przygotowaniu. Jeśli spodziewacie się gości to od razu upieczcie dwa bo jeden to mało 🙂 Przepis z foodtasticmom.com .

20159_13001

Składniki na kruszonkę :

  • 1/4 szklanki mąki
  • 1/4 szklanki cukru
  • 1 łyżka brązowego cukru
  • 1/4 łyżeczki skórki cytrynowej ( dałam łyżeczkę )
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 2 łyżki zimnego masła
  • 1/4 szklanki posiekanych migdałów

Wszystkie składniki oprócz migdałów wkładamy do miski. Rozcieramy palcami aby masło utworzyło z pozostałymi składnikami grudki. Na końcu dodajemy migdały, mieszamy. Odstawiamy do lodówki.

Składniki na ciasto : 

  • 1 i 1/2 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/8 łyżeczki sody
  • 1/2 szklanki tłustej kwaśnej śmietany ( użyłam 18 % )
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/4 szklanki cukru brązowego
  • 1/4 szklanki oleju roślinnego najlepiej rzepakowego
  • 1 jajo
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1 duża łodyga rabarbaru

Rabarbar myjemy, usuwamy wierzchnią skórkę i tniemy na niewielkie kawałki.

W jednej misce mieszamy mąkę, sól, proszek do pieczenia. Odstawiamy.

Osobno łączymy na jednolitą masę : śmietanę, olej, oba cukry, jajko, ekstrakt waniliowy.

Suche składniki przesypujemy do mokrych. Mieszamy aż całość będzie jednolita i gładka.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości ok 25 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy równomiernie kruszonkę.

Pieczemy w temp. 175 przez 50-60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

20159_11001

Rabarbarowa rewolucja

ciasta

Mazurek kokosowy

Kruchy, cytrynowy spód z masą o smaku mleka w proszku i kokosa. Dla mnie idealne połączenie ale właśnie… trzeba być wielbicielem mleka w proszku. Nie jest jak typowy mazurek ociekajacy cukrem i przesadnie słodki. Jest w sam raz a nawet można jeszcze zmniejszyć ilość cukru jakby komuś widziało się za dużo. Prosty i szybki w przygotowaniu. Przepis z bloga W kuchni Aganiok.

11DSC_2960

Kruche ciasto : 

  • 120 g masła
  • 200 g mąki
  • szczypta soli
  • 1 rozmącone jajko
  • 2-3 łyżeczki wody
  • 1 żółtko
  • skórka otarta z 1 cytryny

Wszystkie składniki siekamy lub wrzucamy do malaksera. Kiedy osiagnie konsystencję grubej kruszonki wyrabiamy rękoma na jednolita, gładką masę. Krótko ale dokładanie. Masa może być nieco luźna pod koniec wyrabiania, nie ma się co martwić w lodówce dojdzie. Gotowe ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut.

Po tym czasie wałkujemy je i wykładamy formę o wymiarach 25×25 cm lub inną, pamiętając o zrobieniu ok 1,5 – 2 cm brzegu, które będzie trzymać nadzienie.

Ciasto nakłuwamy widelcem i ponownie wkładamy do lodówki na ok 10 minut. Następnie przykrywamy je pergaminem, obciążamy fasolą lub grochem i pieczemy w temp. 180°C przez 20 minut. Kolejno ściągamy papier i groch, smarujemy rozmąconym żółtekiem z dodatkiem niewielkiej ilosci wody i podpiekamy jeszcze 10 minut. Odstawiamy do ostygnięcia.

Masa : 

  • 120 ml mleka
  • 100 g masła
  • 40 g cukru
  • 1 i 1/2 szklanki mleka w proszku
  • 2/3 szklanki wiórków kokosowych

Ponad to :

  • 1 rozmącone żółtko z odrobiną wody ( ok 2 łyżeczki wody )
  • wiórki kokosowe
  • czekolada

Mleko z cukrem stawiamy na niwielki ogień. Kiedy zacznie się gotować a cukier całkowicie się rozpuści dodajemy masło i mieszamy aż się rozpuści. Ściagamy z ognia i wsypujemy stopniowo mleko w proszku, dobrze mieszając np. trzepaczką,żeby nie powstały grudki. Na koniec wsypujemy kokos, mieszamy aż całosć dobrze się połączy. Masę wylewamy na upieczony spód, równamy wierzch. Posypujemy wiórkami kokosowymi i startą czekoladą.

Smacznego 🙂

11DSC_2955

Wielkanocne WypiekiWielkanocne Smaki - edycja V

ciasta

Kostka kawowa

Kakaowy biszkopt z kawową warstwą jogurtową delikatną jak chmurka. Nie jest skomplikowany i dość szybko się go robi jak na ciasta, które mają jedną warstwę pieczoną a drugą na zimno. Ciasto nie zachwyciło mnie ale jest dobrym dodatkiem do popołudniowej kawki. Jeśli zdecydujecie się go upiec nie zapomnijcie o polewie czekoladowej. Ona uzupełnia całość i przełamuje lekko mdły smak masy jogurtowej. Bez polewy ciasto nie smakuje tak samo. Przepis z bloga Smakołyki Bereniki.

1c_75

Poncz kawowy :

  • 3 łyżki kawy rozpuszczalnej
  • 4 łyżeczki cukru
  • 230 ml gorącej wody

Wszystkie składniki połączyć, wymieszać, odstawić do ostygnięcia.

Składniki na biszkopt : ( skłądniki powinny mieć temperaturę pokojową )

  • 5 jajek
  • 5 łyżek cukru
  • 9 łyżek mąki pszennej
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 łyżki ponczu kawowego
  • szczypta soli

Białka odzielamy od żółtek. W misce ubijamy biała ze szczyptą soli na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy cukier, jeszcze chwilę miksujemy. Następnie cały czas miksując dodajemy po 1 żółtku.

Mąkę, proszek i kakao przesiewamy. Dodajemy stopniowo do masy jajecznej mieszając ją delikatnie ale dokładnie za pomocą łyżki lub szpatułki. Na koniec dodajemy napar z kawy, mieszamy.

Ciasto przelewamy do formy 24×24 cm lub o podobnych wymiarach wyłożone wcześniej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180°C przez 35 minut lub do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu biszkopt pozostawiamy w ciepłym uchylonych piekarniku do wystudzenia. Ja przez pomyłkę wyciągnęłam i nic się nie stało.

Masa jogurtowa : 

  • 800 g jogurtu greckiego
  • 4 łyżki cukru pudru
  • 200 g śmietanki 30 % mocno schłodzonej
  • 150 ml ponczu kawowego
  • 3 łyżeczki żelatyny
  • 4 łyżki zimnej wody

Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie. Gdy napęcznieje podgrzać w kuchence mikrofalowej następnie ostudzić ale ważne aby jej konsystencja była płynna.

Jogurt mieszamy z cukrem, żelatyną i naparem kawowym. Odstawiamy.

Śmietanę ubijamy na sztywno i za pomocą łyżki delikatnie dodajemy do masy jogurtowej mieszając dokładnie.

Tak przygotowaną masę wykładamy na biszkopt.

Polewa czekoladowa : ( polewę zrobiłam według mojego starego przepisu )

  • 6 łyzek masła
  • 3 łyżki cukru
  • 4 łyżki kakao
  • 4 łyżki śmietany 18 %

W niewielkim rondelku rozpuszczamy masło z cukrem. Kiedy cukier się rozpuści a całość zawrzy ściągamy z ognia. Dodajemy kakao i śmietanę, mieszamy aż całosć stanie się gładka i jednolita.

Ostudzoną polewą polewamy wierzch ciasta.

Smacznego 🙂

1c_84

ciasta

Torcik kokosowy bez pieczenia ( bezglutenowy,wegański,bez cukru )

I….naprawdę bajecznie smaczny, zdrowy 🙂 Zamiast ekstraktu miętowego ( którego nie mogłam odkręcić ) dodałam mój domowy kokosowy co sprawiło, że czuć delikatny posmak alkoholu a zarazem sprawiło,że całosć nabrała fajnego charakteru. Najlepiej zrobić go w niewielkiej formie. U mnie 17 cm średnicy okazało się jednak za dużo a torcik wyszedł raczej jak tarta ale smakowo naprawdę zachwyca 🙂 Prosto, szybko i smacznie !!! Przepis z bloga Domowa cookierenka Agi.

1DSC_2570

Składniki na warstwę kokosową : 

  • 1 sztuka awokado
  • 1/4 szklanki syropu z agawy ( można zastapić syropem klonowym lub w wersji niewegańskiej miodem )
  • 6 łyżek roztopionego oleju kokosowego
  • 1,5 szklanki wiórków kokosowych
  • 1 łyżeczka ekstraktu miętowego ( u mnie kokosowy )
  • szczypta soli

Polewa : 

  • 1/4 szklanki roztopionego oleju kokosowego
  • 2 łyżki syropu z agawy ( syropu klonowego lub miodu )
  • 1/4 szklanki gorzkiego kakao
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu miętowego ( u mnie kokosowy )

Formę o średnicy 20 cm a najlepiej mniejszą wykładamy folią spożywczą.

Z awokado wyciagamy miąższ i wkładamy do miski z pozostałymi składnikami warstwy kokosowej. Miksujemy blenderem lub malakserem na jednolitą masę. Wykładamy spód formy. Formę wkładamy do lodówki.

Wszystkie składniki polewy łączymy na gładką, jednolitą masę. Wylewamy na wierzch ciasta, równamy, wkładamy do lodówki do zastygnięcia.

Smacznego 🙂

Torcik kokosowy bez pieczenia ( bezglutenowy,wegański,bez cukru )

 

ciasta

Stygnące ciasto jogurtowo-czekoladowe

Tak, tak dobrze przeczytaliście stygnące ciasto czyli ciasto, którego się nie piecze tylko pozostawia w nagrzanym, wyłączonym piekarniku. Pewnie myślicie dlaczego w ten sposób ? Zależało mi, żeby masa się ścięła ale nie zapiekał dość mocno dzięki czemu całość ma knsystencję stałą ale podczas jedzenia delikatnie rozpływa się w ustach. Kolejne zapytanie z kąd ten pomysł, prawda ? Ewa Wachowicz kiedyś robiła ciasto czekoladowe ( również z białej i ciemnej czekolady ) w swoim programie w ten sposób tylko,że jej ciacho opierało się na mące i jajkach. Samo w sobie ciasto nie jest za mocno słodkie ale to też zależy od naszych upodobań smakowych.Jak dla mie w sam raz choć jak komuś mało można dosłodzić więcej lub użyć więcej czekolady. Nikomu nie powinno sprawić problemu a w smaku przypomina mi sernik marmurkowy bez pieczenia, który kiedyś robiłam.

11DSC_2386

Składniki :

  • 2,5 szklanki gęstego jogurtu greckiego lub tureckiego o temperaturze pokojowej
  • 50 g białej czekolady
  • 50 g ciemnej czekolady
  • 3 łyzki cukru pudru
  • 1 łyżeczka ekstraktu kokosowego lub innego
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 1 opakowanie budyniu śmietankowego ( 40 g )
  • 1 opakowanie budyniu czekoladowego ( 40 g )

Czekolady rozpuszczamy nad kąpielą wodną. Każdą w osobnym naczyniu.

W jednej misce umieszczamy połowę jogurtu, 1,5 łyżki cukru pudru, ekstrakt waniliowy i budyń czekoladowy. Całość mieszamy do uzyskania jednolitej masy.

W drugiej misce umieszczamy pozostała połowę jogurtu, pozostały cukier puder, ekstrakt kokosowy i budyń waniliowy. I tu również mieszamy całość do połączenia składników i uzyskania gładkiej masy.

Rozpuszczoną ciemną czekoladę przekładamy do miski w, której znajduje się budyń czekoladowy.Miksujemy krótko ale dokładnie aż całosć się połączy.

Białą czekoladę dodajemy do masy z budyniem śmietankowym. Również szybko ale dokładnie miksujemy aż całosć połączy sie w jednolitą masę.

Formę o średnicy 18 cm wykładamy papierem do pieczenia. Na spód wylewamy masę ciemną, równamy wierzch. Na górę nakładamy mase jasną, najlepiej za pomocą łyżki i punktowo aby kolory się nie zmieszały tylko tworzyły warstwy.

Piekarnik nagrzewamy do 250°C. Wstawiamy ciasto, zamykamy piekarnik i wyłączamy go. Ciasto pozostawiamy w piekarniku aż całkowicie ostygnie ok 2 godzin. Po wyjęciu ciasta z piekarnika i ostudzeniu wstawiamy na kilka godzin do lodówki.

Smacznego 🙂

Stygnące ciasto jogurtowo-czekoladowe

czekoladowy miesiąc-luty

ciasta

Ciasto czekoladowa trufla ( bez mąki )

Rozpływające się w ustach, mocno czekoladowe, konsystencja w stylu brownies ale bardziej delikatna i kremowa – dosłownie rozpływa się w ustach. Ciasto zawiera zaledwie parę składników, jest proste w przygotowaniu i nie powinno nikomu sprawić problemu. Przepis z bloga Moje Wypieki.

11DSC_2124001

Składniki : 

  • 100 g cukru pudru
  • 75 ml wody
  • 250 g gorzkiej czekolady ( 70 % kakao ) – niestety nie dostałam i wykorzystałam 200 g czekolady 47 % i 50 g ciemnej
  • 150 g masła
  • 4 dużej jaja
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka octu winnego lub soku z cytryny

2/3 cukru przekładamy do rondelka, zalewamy wodą i podgrzewamy mieszajac aż cukier się rozpuści. Następnie dodajemy masło i połamaną lub posiekaną czekoladę. Dalej podgrzewamy aż całość się roztopi a masa będzie gładka, lśniąca i jednolita. Odstawiamy.

Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodać resztę cukru, stopniowo łyżka po po łyżce. Kolejno dodać ocet i żółtka. Wymieszać do połączenia.

Do puszystej masy jajecznej dodajemy cienką stróżką ciepłą masę czekoladową cały czas delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 20 cm, której dno wykładamy papierem do pieczenia ( ja wyłożyłam również boki ). Z zewnątrz formę szczelnie zabezpieczamy folią aluminiową bo ciasto będzie pieczone w kąpieli wodnej. Po przelaniu ciasto formę umieszczamy w innej większej formie do której wlewamy wrzątek do 2/3 wysokości tortownicy.

Pieczemy w temp. 180°C przez 30 minut aż przy dotyku patyczkiem ciasto będzie ścięte z wierzchu ale zarazem sprężyste.

Ciasto wyciągamy z piekarnika, studzimy. Wkładamy na noc do lodówki.

* Ciasto samo w sobie nie jest wysokie. Podczas pieczenia może wyrosnąć ponad formę, natomiast w etapie stygnięcia opada. Jednak smak wszystko rekompensuje 🙂

Smacznego 🙂

11DSC_2131

ciasta

Piernik z dżemem i kremem migdałowym

Piernik, który można jeść zaraz po przygotowaniu. Przełożony dżemem i kremem migdałowym u mnie w wersji niesłodkiej co sprawia, że całość nie jest przesłodzona. Bardzo smaczny a polewa czekoladowa dopełnia całości. Na pewno nie pożałujecie 🙂 Przepis z bloga Dine&Dash.

odpierniczone1 (2)

Składniki :

  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 kostki masła ( 125 g )
  • 2 jaja
  • 3 łyżki gęstego dżemu z czerwonej porzeczki ( użyłam dżemu z czerwonej porzeczki z korzennymi przyprawam)lub innego ( w oryginale powideł śliwkowych )
  • 2 łyżki miodu ( dałam melasę )
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 2 łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej

Mąkę przesiewamy.

Masło wkładamy do rondla. Na niewielkim gazie podgrzewamy do momentu aż się rozpuści. Dodajemy cukier, mieszamy. Dodajemy powidła, miód i przyprawy. Podgrzewamy jeszcze 2-3 minuty, zdejmujemy z ognia. Następnie dodajemy sodę, mleko i roztrzepane jajka. Cały czas mieszając dodajemy stopniowo mąkę, mieszamy aż dobrze się połączy z resztą składników.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości 26 cm,  pieczemy w 180°C przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka. Upieczone wyciągamy, odstawiamy do ostygnięcia.

Krem migdałowy : 

Podaje 2 sposoby przygotowania. Ja robiłam z kremówką bez cukru, natomiast w oryginale są tylko migdały z cukrem. Wybór należy do Was. Ja swojego kremu nie zmiksowałam na całkiem gładki ale nam to nie przeszkadzało. Natomiast jeśli chcecie całkiem gładki krem przygotujcie się na wielokrotne mielenie migdałów w odstępach czasowych, żeby nie zajechać blendera czy malaksera lub wcześniej zmielcie migdały.

  • szklanka migdałów
  • 2 łyżki cukru ( moja mało słodka wersja masy zamiast cukru 1/2 szklanki kremówki )

Ponad to :

  • dżem porzeczkowy gęsty ( lub inny ) do przełożenia lub powidła śliwkowe
  • tabliczka czekolady ( mleczna, ciemna, gorzka – jaką lubicie )
  • 1/2 szklanki kremówki

Ostudzony piernik przecinamy na 3 części. Na pierwszy blat rozsmarowujemy masę migdałową. Nakładamy 2 część ciasta i wierzch smarujemy dżemem, na dżem nakładamy ostatnią część ciasta.

W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę razem z kremówką. Kiedy czekolada będzie lejąca i lśniąca polewamy nią ciasto.

Smacznego 🙂

odpierniczone1 (1)

ciasta

Drożdżowy keks czekoladowy

Uwielbiam keksy i aż dziw, że nie ma jeszcze ani jednego na blogu. Postaram się to zmienić i dziś proponuję przepyszny, wilgotny, mocno czekoladowy keks. Pewnie myślicie, że jak na drożdżach to szybko schnie ale tu Was zaskoczę. Ciasto robi się w niebanalny sposób bo 2 godziny przed pieczeniem umieszczamy je w lodówce w celu wyrośnięcia. Sama konsystencja ciasta jest lejąca a efekt końcowy rewelacyjny. Przepis z bloga Kwestia smaku.

drożkeks (1)

Składniki : 

  • 100 g gorzkiej czekolady posiekanej na kawałki ( użyłam zwykłej, ciemnej )
  • 190 g mąki pszennej
  • 20 g kakao
  • szczypta soli
  • 5 g suszonych drożdży
  • 4 jajka o temperaturze pokojowej
  • 280 g cukru pudru
  • 100 g stopionego i ostudzonego masła
  • 1 łyżka rumu lub brandy
  • 150 g śmietany kremówki 30%

Formę keksową o długości ok 23-26 cm posmarować masłem i dokładnie oprószyć mąką.

Do jednej miski przesiewamy mąką, kakao ,sól i drożdże.

Do drugiej miski wbijamy jaja i dodajemy cukier puder. Ubijamy na gęstą i puszystą pianę. Może nam to zając nawet 10 minut.

Za pomocą drewnianej łyżki lub szpatułki łączymy z wcześniej przesianą mąką. Robimy to bardzo delikatnie tak aby nie zmniejszyć objętości piany. Polecam robić to naprawdę bardzo delikatnie w każdym etapie mieszania. Następnie dodajemy roztopione masło, mieszamy. Kolejno dokładamy rum, znowu mieszamy i na końcu kremówkę. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą. Na samiutkim końcu dokładamy czekoladę i wymieszać do połączenia. Pierwotnie w przepisie czekoladę dodaje się wcześniej ale ja dodałam na końcu, zawsze tak robię z każdym ciastem.

Masę wlewamy do keksówki, przykrywamy z wierzchu ściereczką i wstawiamy do lodówki na 2 godziny.

Po tym czasie nagrzewamy piekarnik do 180°C. Wkładamy ciasto i pieczemy 50 minut lub do tzw. suchego patyczka ( ja piekłam 10 minut dłużej ). Podczas pieczenia należy uważać żeby ciasto nie przypiekło się za mocno od góry bo stanie się gorzkie dlatego kiedy zacznie nam się przypiekać najlepiej nakryć od góry papierem do pieczenia. Upieczone ciasto studzimy w uchylonym piekarniku.

Polewa czekoladowa : ( pominęłam ze względu na to, że użyłam słodkiej czekolady. Ciasto było wystarczająco słodkie )

  • 100 g ciemnej gorzkiej czekolady
  • 50 g masła

Czekoladę i masło rozpuszczamy nad kąpielą wodna. Polewamy ciasto.

Smacznego 🙂

drożkeks (2)

ciasta

Drożdżowy warkocz z makiem

Zamarzył mi się makowiec z domową masa makową. Ilość napchanej przeze mnie masy wprawdzie zmieniło pierwotny wygląd jaki miało mieć ciasto ( niestety zbyt dużo nadzienia sprawiło, że zamiast wieńca udało mi się zapleść tylko warkocz) ale mimo to wyszło przepyszne. Już zaplanowałam ponowne pieczenie na Święta. Ciasto jest bardzo duże, odpowiednio przechowywane długo zachowuje świeżość. Przepis z bloga My man`s kitchen.

1mezeki_42

Składniki :

  • 450 g mąki pszennej
  • 200 ml mleka
  • 25 g świeżych drożdży
  • 3 żółtka ( białka odkładamy, wykorzystamy je do masy makowej )
  • 50 g roztopionego masła
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 500 g masy makowej ( Tutaj przepis na domową masę makową )

Ponad to :

  • roztrzepane jajko do posmarowania rolady

Drożdże rozcieramy z łyżką cukru i mlekiem. Odstawiamy na 10 minut żeby zaczęły pracować.

Mąkę przesiewamy z cukrem i solą. Dodajemy zaczyn drozdżowy, żółtka, mieszamy. Gdy mąka zacznie być wchłaniana dodajemy masło. Zagniatamy aż ciasto będzie gładkie i elastyczne ( ok 8 minut ).

Ciasto wkładamy do naoliwionej miski, przykrywamy i pozostawiamy do podwojenia objętości.

Chwilę przed dalszym działaniem z ciastem białka ubijamy na sztywno i delikatnie dodajemy, mieszając łopatką do masy makowej.

Po wyrośnięciu ciasto kilkakrotnie uderzyć pięścią w celu odgazowania. Wykładamy na stolnicę i wałkujemy na prostokąt o grubości ok 3-5 mm. Równomiernie rozkładamy masę makową pozostawiając ok 1cm odległości od każdego boku. Całość zwijamy w roladę. Roladę przecinamy na połowę tak aby jeden koniec nie został przecięty.  Oba ramiona zaplatamy ze sobą masą makową ku górze. Formujemy okrąg lub zostawiamy ( po uformowaniu w okrąg będziecie mieli wieniec ). Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na 15 minut do napuszenia.

Piekarnik nagrzewamy do 180°C

Przed włożeniem do piekarnika smarujemy warkocz rozbełtanym jajkiem. Pieczemy 35 minut do złotego koloru. Gorącą polewamy lukrem lub smarujemy miodem.

Smacznego 🙂

1mezeki_29

ciasta

Szarlotka prowansalska z nutą tymianku i etragonu

Mało ciasta, dużo musu jabłkowego, wspaniałej kokosowej kruszonki, nie za słodkie z bardzo delikatną nutą tymianku i estragonu. Smaczny – i ten zapach…:) Przepis z bloga Kwestia smaku.

111DSC_0968

Składniki na spód : 

  • 150 g maki pszennej
  • 100 g mąki ziemniaczanej lub ryżowej
  • 50 g cukru
  • 150 g zimnego masła
  • 1 jajko

W misce mieszamy obie maki i cukier. Dodajemy pocięte na kawałki masło. Rozcieramy w dłoniach aż uzyskamy konsystencję kruszonki. Dodajemy jajko i szybko zagniatamy na jednolitą masę. Ciasto zawijamy w folię spożywcza i wkładamy na 1 godzinę do lodówki.

Po tym czasie ciasto rozwałkować na wymiary blaszki. Największa powierzchnia blaszki powinna mieć 26×33 cm a najmniejsza 20×30 cm. Wykładamy dno formy, równamy, nakłuwamy całą powierzchnię widelcem i wstawiamy do lodówki na 30 minut.

Prażone jabłka : ( użyłam gotowych prażonych jabłek, które wcześniej zrobiłam do słoika. Dodałam do nich tylko cynamon, cukier waniliowy, estragon i tymianek. Jesli używacie słodkich jabłek cukier można całkowicie pominąć )

  • 1-1,5 kg kwaśnych jabłek
  • 1 łyżka masła
  • 1/2 szklanki cukru lub wedle uznania
  • 2 łyżki cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią lub 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 1 pełna łyżeczka mielonego cynamonu
  • szczypta suszonego lub świeżego estragonu
  • szczypta suszonego lub świezego tymianku

Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne, tniemy w małe kawałki. W rondlu roztapiamy masło, dodajemy jabłka, cukry,cynamon, mieszamy. Podsmażamy na średnim ogniu ok 15 minut aż jabłka zaczną się rozpadać. Na koniec dodajemy tymianek i estragon. Odstawiamy.

Wierzch :

  • 100 g mąki pszennej
  • 50 g maki ziemniaczanej lub ryżowej
  • 100 g wiórków kokosowych ( można zastapić pokruszonymi lub mielonymi płatkami migdałów )
  • 50 g cukru
  • 125 g zimnego masła

Mąki przesiewamy, mieszamy z kokosem i cukrem. Masło tniemy na niewielie kawałki. Dodajemy do reszty, rozcieramy dłońmi aż powstanie kruszonka. Odstawiamy do lodówki.

Ponad to : 

  • 150 g dżemu pomarańczowego

Spód wyjmujemy z lodówki. Na całej powierzchni smarujemy dżemem pomarańczowym. Następnie rozkładamy prażone jabłka a wierzch posypujemy kruszonką.

Pieczemy w temp. 175°C przez 50-55 minut lub do czasu aż wierzch i spód będą zrumienione na złoty kolor. Jeśli wierzch szybko będzie się przypiekał nakrywamy ciasto od góry papierem do pieczenia.

Smacznego 🙂