ciasta

Jogurtowiec z musem brzoskwiniowym – dla gości

Na pierwszy rzut oka wygląda jak sernik z brzoskwiniami ale nie ma tam ani grama sera chociaż spokojnie i nim można zastapić jogurt. Kakaowy spód rewelacyjnie komponuje się z masa jogurtową, delikatną , puszystą do tego mus z brzoskwiń i kakaowe ciasto na wierzchu. Na pewno zadowoli każdego 🙂 Świetne dla niespodziewanych gości bo chyba nie ma kogoś kto nie lubi takich połączeń a brzoskwinie spokojnie można zastapić innymi owocami. Dodatkowo surowe ciasto można zrobić dzień wcześniej, pozostawić w lodówce a potem tylko użyć a reszta pójdzie już ekspreowo 🙂

 

Jogurtowiec z musem brzoskwiniowym dla gości

Składniki na spód : 

  • 300 g mąki
  • 200 g zimnego masła
  • 100 g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • szczypta soli
  • łyżka kakao
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany 18%

Wszystkie składniki oprócz śmietany umieszczamy w misce. Rozcieramy dłońmi jak przy robieniu kruszkonki a kiedy będzie wyglądało jak kruszonka dodajemy śmietanę i wyrabiamy na jednolitą masę. Ciasto będzie dość miękkie i spokojnie można wymieszać robotem, łyżką lub rękoma. Gotowe zawijamy w folię spożywczą, wkładamy do lodówki na noc lub od razu do zamrażalnika do momentu aż stwardnieje i będzie można zetrzeć na tarce.

Połowę schłodzonego ciasta tarkujemy na dno blaszki ( drugą połowę chowamy do lodówki ) o wymiarach 21×21 cm. Ugniatamy rękoma i wałkujemy szklanką tak aby spód był równy. Całosć nakłuwamy widelcem i pieczemy w temp. 165° przez 25 minut. Wyciągamy, odstawiamy do przestudzenia.

Piekarnik podkręcamy do temp. 180°C a w czasie kiedy spód się chłodzi przygotowujemy masę jogurtową i owoce.

Owoce : 

Do ciasta można użyć innych owoców ale należy pamiętać aby dobrze je odsączyć z nadmiaru płynów/soków i nie mogą być to owoce bardzo wodniste po zmksowaniu jak np. soczyste gruszki )

  • Duża puszka brzoskwiń ( powinno być 7-8 połówek ) 

Owoce bardzo dobrze odsączamy z nadmiaru płynów. Najlepiej zrobić to jeszcze przed upieczeniem spodu. Następnie miksujemy brzoskwinie na gładkie puree. Odstawiamy.

Składniki na masę jogurtową : 

  • 400 g gęstego jogurtu greckiego lub tureckiego
  • 1 budyń waniliowy w proszku ( 40 g )
  • 2 jaja
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 100 g cukru
  • 100 ml zimnej kremówki

Białka odzielamy od żółtek. W jednej misce miksujemy jogurt, budyń, cukier, ekstrakt i żółtka. Krótko tylko do połaczenia składników. Osobno ubijamy białka na sztywną pianę  i osobno kremówkę również na sztywno. 

Do masy jogurtowej dodajemy partiami ubita kremówkę i delikatnie łyżką mieszamy. Następnie tak samo dodajemy ubite na sztywno białka. Mieszamy do momentu aż całosć ładnie się połączy. Masę wylewamy na podpieczony spód. 

Na wierzchu układamy partiami i niedużymi porcjami mus brzoskwiniowy najlepiej za pomocą szerokiej łyżki. Na górę tarkujemy na grubych oczkach pozostałą połowę ciasta kakaowego. Dobrze jest ciast starkować na deskę i delikatnie ułożyć na musie.

Pieczemy w 180ºC przez 45 minut.

Smacznego 🙂 

Jogurtowiec z musem brzoskwiniowym dla gości

 Moje wypieki i desery na każdą okazję

 Przepis dołączam do konkursu organizowanego przez durszlak.pl W, którym do wygrania są ksiażki Dorotki Autorki bloga Moje wypieki.

http://www.mojewypieki.com/info/moje-ksiazki 

ciasta

Ciasto czekoladowe z orzechami i polewą koniakową

Bogate w smaki. Czekolada, orzechy i koniak tworzą idealną harmonię. Ciasto nie jest przesadnie słodkie mimo dość cukrowej polewy. Do środka dodajemy tylko 100 g orzechów a podczas konsumpcji wygląda jakby było nimi naładowane po same brzegi. Przepis z wycięty chyba z jakiejś starej ” Tiny „.

Składniki : 

  • 2 jaja
  • 300 g mąki
  • 300 g musu jabłkowego
  • 200 g gorzkiej czekolady ( użyłam zwykłej ciemnej )
  • 100 g posiekanych orzechów ( włoskich, pekanów lub laskowych – ja użyłam mieszanki orzechowej )
  • 170 g cukru
  • 5 łyżek oleju
  • 1 torebka proszku do pieczenia ( 13 g )
  • szczypta soli
  • skórka otarta z cytryny

Czekoladę drobno siekamy.

Mąkę łączymy z cukrem, proszkiem do pieczenia, solą, skórka cytrynową, czekoladą i orzechami. W drugiej misce mieszamy jaja, olej, mus jabłkowy.

Mokre składniki przekładamy do suchych, mieszamy aż całość dobrze się połączy. Nie używałam robota, wszystko mieszałam szpatułką.

Masę przekładamy do formy z kominem wyłożonej papierem do pieczenia lub dobrze natłuszczonej i wysypanej mąką lub bułka tartą. Ciasto pieczemy w temp. 175° przez 45-50 minut.

Polewa : 

  • 5 łyżek koniaku
  • 200 g cukru pudru ( dodałam trochę więcej )
  • 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej

Wszystkie składniki dobrze ze sobą mieszamy aż polewa będzie gładka i jednolita. Polewamy nią jeszcze ciepłej lub już ostudzone ciasto.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto Latte Macchiatto

Większość bloggerów robiła to ciasto więc i ja postanowiłam upiec wszak wygląda i brzmi bardzo kusząco. Dla mnie ciacho okazało się rewelacyjne aż musiałam oblizać pióra od robota po przygotowaniu masy serowej, żeby nie wyjeść całej z miski. Idealne połączenie kakaowego biszkoptu z masą serową i nutką Irish cream. Idealnie wyważona słodycz przynajmniej dla mnie. Przepis z bloga Gotuję bo lubię.

1latte_3

Składniki na biszkopt : 

  • 4 duże jaja ( XL)
  • szczypta soli
  • 2/3 szklanki cukru
  • 2/3 szklanki mąki
  • 1,5 łyżki gorzkiego kakao
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżki wody
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Mąkę, proszek i kakao przesiewamy do jednej miski.

Jaja ubijamy z cukrem i solą około 7-8 minut na jasną, puszystą masę. Kolejno dodajemy wodę, olej, miksujemy. Dodajemy mąkę z kakao i delikatnie mieszamy za pomocą łyżki lub szpatułki do połączenia składników.

Masę wylewamy do blachy o wymiarach 24×28 cm wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i obsypanej kaszą manną. Pieczemy w temp. 180°C przez około 30 minut. Odstawiamy do ostygnięcia. Zimny biszkopt przekrawamy na 2  części.

Poncz : 

  • 5 kaw espresso ( w sumie 300 ml )
  • 100 ml likieru Baileys ( można użyć innego np. kawowego lub czekoladowego )

Składniki ponczu mieszamy, odstawiamy.

Ponad to : 

  • około 1,5 paczki okrągłych biszkoptów
  • gorzkie kakao

Składniki na krem : 

  • 200 g bardzo miękkiego masła
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 2 szklanki mleka w proszku ( nie granulowanego )
  • 400 g waniliowego serka homogenizowanego

Masło ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę około 7 minut. Po tym czasie dodajemy mleko w proszku i serki. Miksujemy aż całość dobrze się połączy. Odstawiamy.

Pierwszy blat biszkoptu układamy na dnie blachy, ponczujemy go i wykładamy na niego połowę masy. Na masie układamy naponczowane biszkopty ( biszkopty przed ułożeniem na masie zanurzamy w ponczu ). Całość po wierzchu lekko posypujemy gorzkim kakao. Na biszkopty kładziemy drugi blat biszkoptu lekko posmarowany kramem ( około 1/3 masy ). Na biszkoptach kładziemy stroną z kremem. Wierzch biszkoptu ponczujemy i nakładamy pozostała masę serową. Na niej ponownie układamy naponczowane biszkopty a całość obficie posypujemy gorzkim kakao. Wstawiamy na noc do lodówki.

Smacznego 🙂

1latte_40

ciasta

Ciasto drożdżowe z jabłkami ( bez wyrabiania, bez jajek )

Powiem szczerze, że to ciasto o wielu smakach. Pierwszego dnia po upieczeniu pomyślałam o nim klapa chociaż pachniało obezwładniająco. Po przekrojeniu było zbyt nasiąknięte tzw. migdałową skorupką ale to chyba mój błąd bo zapomniałam włożyć je pod koniec na wyższy poziom. Poza tym wydawało mi się za słodkie aż mdłe z tej słodkości. Ale przyszli goście, ciasto podałam bo najgorzej nie wyglądało i ku mojemu zaskoczeniu znikało w tempie ekspresowym a najbardziej smakowało mężczyznom. Tak to oni zjedli je praktycznie w całości i wychwalali. Drugiego dnia ciasto już nie było nasiąknięte i smakowało dużo lepiej. Nie było już takie słodkie dla mnie bo mój mąż stwierdził, że wcale nie jest mocno słodkie. Na pewno będą tu pasowały kwaśne owoce ale z jabłkami też smacznie było. Ogromną zaletą tego ciasta jest brak jego wyrabiania a wyrasta przez całą noc więc rano możemy wrzucić do piekarnika i rozkoszować się ciepłym ciastem do kawy w chłodny jesienny poranek 🙂 Przepis z bloga Green morning.

Składniki na ciasto : 

  • 3/4 szklanki mleka
  • 1/3 kostki masła
  • 30 g świeżych drożdży
  • 1/2 szklanki cukru
  • 30 g cukru waniliowego
  • skórka otarta z 1 cytryny
  • sok z 1/2 cytryny
  • olejek cytrynowy ( kilka kropli – opcjonalnie )
  • 1 i 3/4 szklanki mąki

Ponad to : 

  • 2 szklanki dowolnych owoców – u mnie jabłka

Mleko zagotować, zdjąć z ognia, dodać masło pocięte na kawałki. Mieszamy do momentu aż się rozpuści. Odstawiamy aż ostygnie, ma być lekko ciepłe.

Drożdże wkruszamy do miski. Dodajemy cukry i drewnianą łyżką rozcieramy aż drożdże się rozpuszczą. Dodajemy sok i skórkę z cytryny, chwilę ponownie ucieramy.

Do drożdży dodajemy letnie mleko i pozostałe składniki. Mieszamy na gładkie jednolite ciasto bez grudek. Najlepiej drewnianą łyżką mieszać.

Dużą tortownicę ok 26 cm średnicy lub blaszkę 25×25 cm lub nieco większej ( ciasto po upieczeniu nie jest zbyt wysokie ) smarujemy masłem. Ciasto wykładamy na blachę i zwilżonymi dłońmi rozprowadzamy równomiernie po całej powierzchni.

Owoce myjemy. W zależności jakich użyjemy tniemy na mniejsze kawałki, dobrze osuszamy, zeby nie były mokre i układamy na wierzchu ciasta.

Kruszonka : 

  • 3 czubate łyżki miękkiego masła
  • 3 łyżki cukru
  • 30 g cukru waniliowego
  • 3 czubate łyżki mąki

Wszystkie składniki umieszczamy w misce i rozcieramy dłońmi, palcami aż uzyskają konsystencję grubo mielonej bułki tartej. Kruszonką posypujemy wierzch ciasta. Całość zakrywamy folią spożywczą lub ściereczką i pozostawiamy do wyrastania w zimnym miejscu na 10-12 godzin. Może to być lodówka lub inne miejce. Ja mam zimno w garderobie wiec tam ciasto sobie powoli wyrastało.

Po tym czasie ciasto wstawiamy do zimnego piekarnika. Nastawiamy temp. na 180°C. Od czasu kiedy piekarnik osiągnie temp. 180°C pieczmy ciasto 40-50 minut.

Kiedy ciasto się piecze przygotowujemy migdałową skorupkę.

Migdałowa skorupka :

  • 1/2 kostki masła
  • 3/4 szklanki cukru
  • 80 g płatków migdałowych
  • 3 łyżki mleka
  • 1 łyżeczka mąki
  • parę kropli olejku migdałowego lub cytrynowego

Masło rozpuszczamy na niewielkim gazie. Dodajemy cukier, mieszamy aż się rozpuści. Dodajemy płatki migdałowe, mieszamy i smażymy 1/2 minuty. Dodajemy mleko, mieszamy, dodajemy mąkę, mieszamy żeby nie było grudek. Zdejmujemy z gazu.

10 minut przed końcem pieczenia ciasto otwieramy piekarnik, ciasto lekko wysuwamy do brzegu piekarnika. Najlepiej długą łyżką wylewamy jeszcze ciepłą migdałową skorupkę po wierzchu w kilku miejscach. Jest tak płynna, ze sama rozleje się po cieście.

wstawiamy ciasto do piekarnika na wyższy poziom włączamy termoobieg ( jeśli mamy – ja nie mam ) i zapiekamy ciasto aż skorupka zrobi się złota.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto śliwkowe z bezową polewą

Sezon śliwkowy w pełni tak więc dziś proponuję bardzo proste w wykonaniu, pyszne ciasto śliwkowe, które się zagniata bądź miesza. Na ciasto idą śliwki, dużo śliwek….a wierzch zwieńczony jest pyszną bezową polewą ( która nieco mi się spiekła )z dodatkiem migdałów. Nie za słodkie, a zapach towarzyszący podczas pieczenia i po mmm…tak własnie powinno pachnieć w domu jesienią 🙂 Przepis z gazety ” Pani Domu ”

1DSC_0102

Składniki na ciasto : 

  • 250 g mąki
  • 150 g białego sera ( użyłam kremowego quarku wcześniej odciśniętego kilka godzin z nadmiaru serwatki )
  • 1/4 szklanki cukru
  • 5 łyżek mleka ( użyłam oleju rzepakowego )
  • 5 łyżek oliwy
  • 1 żółtko
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • sok z połowy pomarańczy
  • torebka cukru waniliowego ( dałam 16 g )

Polewa bezowa : 

  • 2 jaja
  • 1/4 szklanki cukru
  • cukier waniliowy ( użyłam 16 g )
  • 40 g mąki ziemniaczanej
  • 1/2 łyżeczki olejku waniliowego
  • 50 g płatków migdałowych

Ponad to : 

  • około 1 kg śliwek

Śliwki myjemy, osuszamy, przecinamy na pół, usuwamy pestki.

W misce rozgniatamy biały ser z oliwą, mlekiem,żółtkiem i sokiem z pomarańczy. Dodajemy make, proszek, wyrabiamy elastyczne ciasto. Moje ciasto było za wilgotne na wyrabianie rękoma więc dobrze wymieszałam je szpatułką.

Ciasto przekładamy do kwadratowej formy o boku 25 cm wyłożonej pergaminem. Rozkładamy je równomiernie po całej powierzchni, najlepiej za pomocą zwilżonych rąk. Na cieście układamy śliwki skórką do dołu.

Polewa : Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno, przed końcem ubijania dodajemy stopniowo cukier, cukier waniliowy i żółtka. Następnie dodajemy mąkę i olejek waniliowy, mieszamy za pomocą szpatułki delikatnie ale dokładnie tak aby nie było grudek. Polewę rozkładamy na śliwkach, posypujemy płatkami migdałowymi.

Pieczemy w temp. 190°C przez 35-40 minut. Jeśli polewa bezowa zacznie się za bardzo rumienić najlepiej nałożyć na wierzch papier do pieczenia. Ja trochę przegapiłam ten moment i spiekła mi się 🙂

* Jeśli macie zbyt kwaśne śliwki lub lubicie słodkie wypieki to na każdą śliwkę już ułożoną na cieście można dodać odrobinę miodu.

Smacznego 🙂

Śliwka - robaczywka!

ciasta

Kruche ciasto z gruszkami, kruszonką i masą jogurtową

Bardzo fajne ciasto, które można zrobić z dowolnymi owocami a zamiast jogurtu użyć sera. W kompozycji gruszkowej brakowało mi czegoś charakternego jak np. kandyzowana skórka pomarańczowa, której można by było spokojnie dodać sporą łyżkę do owoców lub dżemu pomarańczowego, świetnie spisał by się też kardamon. Zmodyfikowany przepis z bloga Kwestia smaku.
z gruszkami1 (2)

Składniki na kruche ciasto : 

  • 300 g mąki
  • 200 g zimnego masła
  • 100 g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • 1 jajko
  • szczypta soli

Wszystkie składniki posiekać i w miarę szybko zagnieść na gładkie, jednolite ciasto. Schłodzić w lodówce 1-2 godziny lub nieco krócej w zamrażarce. Po tym czasie wyjąć ciasto, połowę zetrzeć na blachę o wymiarach 21×21 cm wyrównać wierzch, ponakłuwać i piec w temp. 160°C aż się zrumieni ( mnie to zajęło jakieś 30 minut ). Wyjmujemy z piekarnika studzimy.Drugą połowę wsadzamy z powrotem do zamrażarki, możecie wykorzystać innym razem bądź do innego ciasta z kruchym spodem lub tartaletek. Takie ciasto można w zamrażarce przechowywać do 3 miesięcy.

Owoce :

  • 850 g gruszek ( waga po obraniu i wycięciu gniazd nasiennych )
  • 1-1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
  • sok z 1 cytryny

Obrane i oczyszczone owoce tniemy w niewielkie kawałki. Dodajemy sok z cytryny, stawiamy na gniazd i gotujemy aż będą mięciutkie ale nie rozpadające się. Ściągamy z ognia. Odlewamy około 1/3 szklanki soku, który wydzielił się podczas prażenia i rozpuszczamy w nim mąkę. Dodajemy do gruszek, mieszamy tak aby nie powstały grudki, odstawiamy.

Masa jogurtowa : 

  • około 700 g gęstego jogurtu greckiego ( po nocnym odsączeniu serwatki powinno być około 380 g )
  • 1 budyń waniliowy lub śmietankowy w torebce 40 g
  • 100 g cukru
  • 2 jaja
  • 100 ml zimnej śmietany kremówki

Dzień przed przygotowaniem ciasta na sitko nakładamy gazę a do niej jogurt. Skręcamy i delikatnie odciskamy nadmiar serwatki. Następnie pozostawiamy w lodówce na noc na sitku umieszczonym nad miską. Mój odciekał 2 doby bo nie mogłam przygotować ciasta wcześniej ale jedna noc spokojnie wystarczy.

Tak odsączony jogurt wkładamy do miski razem z budyniem i cukrem, miksujemy do połączenia składników. Dodajemy jaja i ponownie miksujemy tylko do połączenia składników. Na koniec ubijamy kremówkę na sztywno i dodajemy do masy za pomocą łyżki lub łopatki delikatnie wmieszać w masę jogurtową.

Masę jogurtową wylewamy na wcześniej podpieczony spód. Równamy wierzch i pieczemy 20-25 minut aż góra się zetnie. Po wyjęciu z piekarnika podwyższamy temp. do 180°C

Kruszonka : 

  • 150 g  mąki pszennej
  • 50 g mąki ziemniaczanej
  • 50 g płatków migdałowych
  • 50 g cukru
  • 125 g zimnego masła

Mąki i cukier mieszamy. Dodajemy zimne masło, rozcieramy dłońmi aż powstanie kruszonka. Na końcu dodajemy płatki migdałów , mieszamy, odstawiamy do lodówki.

Na podpieczoną masę serową wykładamy, delikatnie, małymi porcjami owoce. Wierzch posypujemy kruszonką. Pieczemy w temp. 180°C 35 minut.

Smacznego 🙂

z gruszkami1 (1)

ciasta

Ciasto serowo – czereśniowe z polewą jogurtową

Ciasto, które wyrabia się rękoma a po upieczeniu smakuje trochę jak drożdżowiec trochę jak ciasto ucierane. Zrobiłam błąd bo upiekłam ciasto w mniejszej foremce, wyrosło wysokie i dość suche. Możliwe, że to też wina użytego przeze mnie sera.Tak jak dziewczyny pisały w komentarzach to ciasto trzeba zrobić w większej formie wtedy dolna warstwa jest niższa i ciasto w połączeniu z resztą będzie lepiej smakowało. Drugim błędem jaki zrobiłam to dałam niecałe 500 g owoców. Tutaj trzeba dać całe 700 bo dzięki owocom to ciasto zyskuje na smaku i wilgotności. Świetna polewa bardzo dobrze pasuje do reszty. Na pewno upiekę je jeszcze raz tym razem ściśle wedle przepisu. Przepis z bloga Gotuję bo lubię 🙂

P.S

Uratowałam ciasto !!!! Stało się wilgotne i pyszniutkie dzięki napończowaniu. Po dokładne wskazówki zapraszam TUTAJ.

Składniki na ciasto : 

  • 200 g białego sera nie mielonego ( użyłam quark-u odcedzonego wcześniej z nadmiaru serwatki przez noc na gazie i sicie. Pamiętajcie, że przy odcedzaniu musicie użyć więcej sera bo rano będzie znacznie niższa waga )
  • 5 łyżek oleju
  • 150 g cukru
  • 6 łyżek mleka
  • 1 jajo
  • 350 g maki
  • 2 łyżeczki proszku
  • 700 g czereśni

Czereśnie wydrylować i ułożyć na ręczniku papierowym aby odsączyć je z nadmiaru soku.

Mąkę, cukier, proszek łączymy razem. Do osobnej miski wkładamy olej, jajo, mleko i ser. Całość mieszamy ręką, rozgniatając ser aby grudki nie były zbyt duże. Ja ze względu na kremową konsystencję mojego sera wymieszałam wszystko łopatką.  Do masy wsypujemy suche składniki i całość wyrabiamy rękoma. Zagniatamy jak drożdżowe.

Tortownicę o średnicy 26-28 cm ( koniecznie użyjcie takiej dużej )(u mnie 23 cm ) wykładamy papierem do pieczenia i natłuszczamy odrobiną oleju. Ciastem wykładamy dno formy i dociskamy do boków. Na wierzchu układamy owoce. Proponuję je delikatnie wcisnąć.

Pieczemy w temp. 190°C przez 40-45 minut

W tym czasie robimy polewę.

Składniki na polewę : 

  • 1/2 szklanki gęstej śmietany 18% ( użyłam gęstego jogurtu tureckiego )
  • 3 jaja
  • 2 łyżki maki ziemniaczanej ( dałam 40 g budyniu waniliowego )
  • 100 g cukru

Wszystkie składniki polewamy mieszamy na jednolitą, gładką masę.

Po czasie przeznaczonym na pieczenie ciasta wylewamy na wierzch polewę nie wyciągając ciasta z piekarnika a polewę najlepiej zacząć lać po bokach, żeby od jej ciężaru nie zapadł się środek.

Zamykamy piekarnik i pieczemy kolejne 20-30 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Kruche ciasto z truskawkami i galaretką

Kruche ciasto, które pod wpływem galaretki fajnie mięknie, do tego truskaweczki. Po przekrojeniu trochę przypominają ciastka z owocami i galaretką niż ciasto ale jakby nie nazwać bardzo smaczne w swej prostocie. Zrezygnowałam z dodania dżemu ale jeśli lubicie bardziej słodkie desery to możecie najpierw kruche ciasto posmarować dżemem truskawkowym, potem ułożyć owoce i zalać galaretką. Przepis z bloga Feeria smaków.

1DSC_1024

Składniki na kruche ciasto : 

  • 300 g mąki
  • 200 g zimnego masła
  • 100 g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • 1 jajko
  • szczypta soli

Wszystkie składniki posiekać i w miarę szybko zagnieść na gładkie, jednolite ciasto. Schłodzić w lodówce 1-2 godziny lub nieco krócej w zamrażarce. Po tym czasie wyjąć ciasto, rozwałkować lub zetrzeć na dużą blachę ( myślę, że autorka miała na myśli blachę o wymiarach 25×35 cm. Ciasta na taką wielkość spokojnie starczy. Ja użyłam połowy ciasta na blaszkę o wymiarach 23×23 cm ). Wyrównać wierzch, ponakłuwać i piec w temp. 200°C aż się zrumieni ( mnie to zajęło jakieś 20 minut ). Wyjmujemy z piekarnika studzimy.

Ponad to : 

  • truskawki
  • 2 galaretki truskawkowe

Galaretki rozpuścić w 650-700 ml gorącej wody ( miałam tylko jedną i na połowę porcji rozpuściłam ją zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu i tak zalałam owoce ) ostudzić. Owoce myjemy, osuszamy i tniemy na plasterki. Układamy na zimnym kruchym spodzie, zalewamy tężejącą galaretką i wstawiamy do lodówki aż stężeje.

Smacznego 🙂

1DSC_1015

Nowalijkowe Kucharzenie

ciasta

Ciasto z rabarbarem i kruszonką

Biszkopt z warstwą słodkiego rabarbaru na to duuuużo kruszonki z migdałami. Przecież takie ciacho nie może nie smakować. Kiedy się piekło tak pachniało w całym domu…..trzeba było silnej woli żeby nie zjeść wyjętego prosto z piekarnika 🙂 Przepis Rachel Allen z książki ” Entertainig at home”.

11DSC_1362

Składniki na nadzienie : 

  • 400 g rabarbaru pociętego w 2-3 cm kawałki
  • 100 g cukru demerara lub innego brązowego light ( u mnie jasny muscovado )
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 2 łyżki wody

Wszystkie składniki mieszamy w rondelku. Stawiamy na mały ogień na 3-4 minuty. Tak aby rabarbar zmiękł ale się nie rozgotował. Zestawiamy do ostygnięcia. Ja umieściłam na sitku, żeby nadmiar soków odciekł.

Składniki na kruszonkę : 

  • 100 g mąki pszennej
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 75 g zimnego masła pokrojonego na małe kawałki
  • 75 g brązowego cukru light ( u mnie ponownie jasny muscovado )
  • 25 g płatków midałowych

Mąkę, proszek, cukier mieszamy. Dodajemy zimne masło, rozcieramy w dłoniach aż wszystkie składniki się połączą a konsystencją będą przypominały grubo mieloną bułkę tartą. Na koniec dodajemy płatki migdałowe, mieszamy łyżką. Odstawiamy do lodówki.

Składniki na biszkopt : 

  • 100 g miękkiego masła
  • 100 g cukru
  • 2 jaja
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 2 łyżki mleka
  • 175 g maki pszennej ( użyłam tortowej )
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Mąkę, proszek, sól i imbir przesiewamy. W misce ucieramy masło aż będzie miękkie i roztarte. Dodajemy cukier i dalej ucieramy aż zrobi się jasne i puszyste. Dodajemy po jednym jajku cały czas miksując ( mi tutaj niechcący wpadły 2 jaja na raz, masa wyglądała jakby się zważyła ale ciasto wyszło idealnie ). Następnie dodajemy mleko i na końcu mąkę. Ja mąkę wmieszałam za pomocą łopatki, mikser poszedł w odstawkę.

Masę przelewamy do tortownicy o średnicy 23 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch. Na cieście delikatnie za pomocą łyżki układamy wcześniej przygotowany, ostudzony rabarbar. Wierzch posypujemy kruszonką. Pieczemy w temp. 180°C przez 45-50 minut do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

11DSC_1361

Rabarbalove

ciasta

Ciasto cytrynowe z truskawkami i galaretką

Wilgotne, cytrynowe ciasto z soczystymi truskawkami zalane galaretką. Połączenie wyśmienite iście wiosenno-letnie. Przepis z bloga Ewusiowe smaki.

truskawa (2)

Składniki : 

  • 250 g miękkiego masła
  • sok z 1 cytryny
  • skórka otarta z 2 cytryn ( w przepisie jest z jednej ale dzięki dodaniu jej więcej ciasto jest cudownie cytrynowe )
  • 1 szklanka cukru
  • szczypta soli
  • 4 jaja
  • 1 szklanka mąki ( przesiałam )
  • 12 łyżek maki ziemniaczanej ( przesiałam )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • cukier waniliowy ( dałam 2 spore łyżeczki )
  • truskawki
  • 2 galaretki

Masło ucieramy z cukrami na puszysty, jasny krem. Dodajemy pojedynczo jajka cały czas miksując. Następnie dodajemy sok i skórkę z cytryny.

Mąki łączymy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy do masy na końcu, miksując dokładanie ale nie za długo, jedynie do połączenia składników.

Masę przelewamy do formy o wymiarach 23×28 cm lub jak u mnie 23x23cm. Pieczemy w 180°C przez 25-30 minut.

Wyjmujemy ciasto z piekarnika, odstawiamy do ostygnięcia. Na zimne ciasto układamy truskawki. Galaretkę rozpuszczamy według wskazań na opakowaniu. Kiedy ostygnie i zacznie tężeć zalewamy nią owoce. Wstawiamy do lodówki do momentu aż galaretka zastygnie.

Smacznego 🙂

truskawa (1)