ciasta

Torcik truskawkowy z kremem z kaszy manny

Niedługo Dzień Matki i pewnie większość z Was planuje zrobić dla mamy tort albo inny słodki upominek. Mam dla Was fantastyczny przepis na torcik na zimno – nie może nie wyjść. Jest to najlepsze ciasto na zimno jakie do tej pory robiłam…Ciasteczkowy spód idealnie współgra z maślanym, nie za słodkim kremem z kaszy manny. Całości dopełniają truskawki zalane galaretką…coś pysznego !!! Przepis z bloga Gotuj z cukiereczkiem .

1DSC_0233

 Składniki na spód :

  • 200 g pełnoziarnistych ciasteczek digestive
  • 100 g masła

Ciasteczka kruszymy na pył. Dodajemy roztopione masło. Mieszamy. Wykładamy spód tortownicy o średnicy ok 22 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do lodówki na 30 minut.

Składniki na masę :

  • 600 ml mleka
  • 8 łyżek kaszy manny
  • 200 g masła
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 jajko ( pominęłam, nie jadam jaj na surowo )

Ponad to : 

  • około 200 g truskawek
  • 100 g borówek amerykańskich ( opcjonalnie,pominęłam )
  • galaretka truskawkowa

Mleko doprowadzamy do wrzenia, dodajemy kaszę mannę i cały czas mieszając gotujemy ok 10 minut. Odstawiamy do ostygnięcia i stężenia.

Do kaszy dodajemy cukrem i masło. Całość miksujemy blenderem na gładką jednolitą masę. Masę wylewamy na spód ciasteczkowy, równamy.

Na wierzchu układamy truskawki, borówki. Galaretkę rozpuszczamy w 350 ml wrzącej wody, kiedy ostygnie i zacznie tężeć zalewamy nią truskawki. Całość wstawiamy na kilka godzin a najlepiej noc do lodówki.

Smacznego 🙂

1DSC_0271

słodki prezent na dzień matki

ciasta

Tiramisu brownies

A co powiecie na wariacje brownies  tiramisu ? Świetne połączenie ciężkiego, mokrego, mocno czekoladowego brownie z delikatną, cienką warstwą serową i mięciutkimi biszkoptami. Mimo, że warstwy serowej jest bardzo mało to dobrze ją czuć w smaku i genialnie komponuje się z resztą. Ciasto, które nie może nie wyjść. A jeśli macie zamrożone białka to w tym cieście możecie je zużyć. Przepis z  mybakingaddiction.com.

 Składniki na brownies: 

  • 340 g czekolady
  • 1 szklanka miękkiego masła
  • 1 szklanka cukru
  • 4 jajka
  • 4 białka
  • 1 szklanka mąki

Składniki na masę serową : 

  • 230 g serka mascarpone o temp. pokojowej
  • 230 g serka typu cream cheese – kremowego serka : philadelphia, quark lub sera na sernik z wiaderka
  • 1/4 szklanki cukru
  • 4 białka
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

Ponad to :

  • opakowanie biszkoptów ladyfingers
  • 1 szklanka świeżo zaparzonej kawy

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Odstawiamy do ostygnięcia. W dużej misce miksujemy czekoladę z masłem i cukrem. Następnie dodajemy jajka i białka. Miksujemy do połączenia. Dodajemy mąkę i znowu miksujemy tylko do połączenia.

Szklankę masy odlewamy i odstawiamy na bok a resztę wylewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach ok 33×23 cm ( robiłam z połowy składników i użyłam nieco za małej formy dlatego warstwa brownies jest u mnie dość wysoka ). Na wierzchu układamy biszkopty jeden obok drugiego, lekko wciskając je w ciasto. Biszkopty nasączamy za pomocą pędzla kawą.

Wszystkie składniki masy serowej miksujemy na gładką masę. Wylewamy całość na nasączone biszkopty. Na masę serową nakładamy odlaną szklankę ciasta czekoladowego. Za pomocą patyczka delikatnie mieszamy obie masy tworząc efekt marmurka.

Pieczemy w temp. 175°C przez 45-50 minut lub do suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Szarlotka z kremem waniliowym

Na Święta większość piekła baby, mazurki, serniki a ja postanowiłam upiec szarlotkę. Ale nie taką zwykłą – wyszukaną, z kremem, wersja ekskluzywna. Nie powiem roboty przy niej pól dnia albo nawet i cały ale efekt wyśmienity dlatego warto się o nią pokusić. Przepis z bloga Słodka pasja.

11wielkan_121

Ciasto kruche : 

  • 500 g mąki
  • 200 g cukru
  • 300 g zimnego masła
  • 4 żółtka
  • ziarenka z 1/2 laski wanilii
  • szczypta soli

Mąkę przesiewamy z solą. Dodajemy  cukier i pokrojone w kawałki zimne masło. Siekamy nożem aż całość będzie miała konsystencję grubo mielonej bułki tartej. Kolejno dodajemy ziarenka z wanilii i żółtka. Mieszamy i zagniatamy dokładnie ale krótko na jednolite ciasto. Ciasto dzielimy na 2 równe części zawijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki na 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy jedną część rozwałkowujemy na wielkość blachy o wymiarach ok 25×35 cm. Wykładamy formę. Pieczemy w 180°C przez 15 minut. Z drugą częścią ciasta postępujemy tak samo.

Ja swoje ciasto zrobiłam dzień wcześniej. włożyłam do lodówki. Drugiego dnia starłam na tarce o dużych oczkach, ugniotłam ciasto rękoma, wierzch wyrównałam szklanką i upiekłam.

 Krem budyniowy :

  • 500 ml mleka 3,2 %
  • 3 żółtka
  • 150 g cukru
  • 50 g skrobi kukurydzianej
  • ziarenka z 1/2 laski wanilii lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Żółtka ucieramy z cukrem na jasny, puszysty krem. Dodajemy skrobię kukurydzianą, mieszamy.

Mleko zagotowujemy, dodajemy ziarenka z 1/2 wanilii. Zdejmujemy z ognia. Do żółtek wlewamy odrobinę gorącego mleka cały czas mieszając. Tak hartujemy żółtka. Stopniowo dolewamy trochę więcej mleka po czym przelewamy zahartowane żółtka do mleka, stawiamy na gaz i mieszamy do zgęstnienia. Nie gotujemy.

Budyń przykrywamy folią spożywczą tak aby dotykała wierzchu, wtedy nie utworzy nam się kożuch.

Krem waniliowy chantilly :

  • 500 g śmietany kremówki 30% – dobrze schłodzonej
  • 500 g kremu budyniowego – przepis powyżej
  • 15 g żelatyny w listkach
  • 100 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii ( pominęłam )

Żelatynę moczymy w zimnej wodzie. Śmietanę ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier. W mikrofali podgrzewamy kilka łyżek kremu budyniowego. Dodajemy do niego odciśniętą żelatynę, mieszamy aż się rozpuści. Kiedy masa będzie gładka, żelatyna rozpuszczona dodajemy całość do pozostałego kremu budyniowego, mieszamy. Za pomocą łopatki, delikatnie łączymy krem budyniowy ze śmietaną dodając krem partiami.

Biszkopt : 

  • 3 jaja
  • 110 g drobnego cukru
  • 50 ml oleju roślinnego
  • 120 g mąki pszennej
  • 2 łyżki ciepłej wody

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dosypujemy stopniowo cukier krótko mieszając po każdym dodaniu. Następnie dodajemy po jednym żółtku, mieszamy do połączenia. Na koniec olej mieszamy z ciepłą wodą i małą stróżką wlewamy do reszty nie przerywając miksowania. Mąkę przesiewamy. Dosypujemy do masy partiami cały czas mieszając łopatką delikatnie ale dokładnie. Formę wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy masę i pieczemy w 180º C przez 15-20 minut. Wyjmujemy, odstawiamy do wystygnięcia.

Poncz : 

  • 70 g wody
  • 30 g cukru
  • 25 g jasnego rumu ( u mnie Whiskey )

Ponczem nasączamy upieczony wcześniej biszkopt.

Prażone jabłka : 

  • 1 i 1/2 kg jabłek najlepiej słodkich( waga po obraniu i wycięciu rdzenia )
  • cukier według uznania ( według mnie jest całkowicie zbędny nawet jeśli jabłka będą kwaśne )
  • 1 łyżka masła
  • 1/2 szklanki konfitury pomarańczowej
  • 1 galaretka o smaku pomarańczowym
  • 1 łyżka żelatyny

Jabłka ścieramy na grubych oczkach. W rondlu rozgrzewamy masło. Wrzucamy jabłka, ewentualnie cukier i rozprażamy jabłka często mieszając. Kolejno dodajemy konfiturę, chwilę trzymamy na ogniu. Zdejmujemy z gazu dodajemy galaretkę i żelatynę. Mieszamy do rozpuszczenia. Odstawiamy, żeby przestygły.

Ciasto kruche jak i biszkopt przycinamy do tej samej wielkości. W formie układamy jeden płat kruchego ciasta, na to połowę prażonych jabłek a na jabłka połowę kremu chantilly. Na krem układamy nasączony biszkopt. Na biszkopt drugą połowę kremu chantilly a na krem drugą połowę prażonych jabłek. Na samym wierzchu układamy drugi płat ciasta kruchego. Całość obciążamy deseczką i wkładamy na noc do lodówki.

Smacznego 🙂

11wielkan_114

ciasta

Czekoladowe ciasto z tofu ( wegańskie )

Zaintrygowało mnie to połączenie i koniecznie musiałam je wypróbować. Tofu w cieście ech ciekawe jak to smakuje bo samo w sobie takie nie obrobione nie przechodzi mi przez gardło. I wiecie jaki był efekt ? Bardzo smaczny. Naprawdę zaskakująco smaczne ciasto. Weganką nie jestem dlatego zamieniłam to i owo o czym wspomnę w przepisie ale naprawdę warto pokusić się o to ciasto. Szybkie i łatwe w przygotowaniu. Przepis z Tej strony.

1DSC_0490

Składniki na masę :

  • 350 g jedwabistego tofu ( użyłam eko 100% naturalnego tofu firmy Alpro takiego jak TUTAJ )
  • 1 i 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego ( u mnie migdałowy )
  • 3 łyżki mleka migdałowego, sojowego lub ryżowego
  • szczypta soli
  • 2 łyżki syropu klonowego ( lub do smaku ) ( dałam miód )
  • 1 i 1/2 szklanki wegańskiej półsłodkiej ciemnej czekolady ( użyłam czekolady mlecznej firmy Fazer )

Spód : ( I tu trochę improwizowałam bo nie znalazłam grahamowych krakersów więc dodałam pełnoziarniste, nie wiem też jaka była waga grahamowych dlatego zrobiłam po swojemu, spód wyszedł dobry nie sypał się tylko dobrze jest rozdrobnić je na pył )

  • 12 grahamowych krakersów ( użyłam 175 g krakersów pełnoziarnistych na pewno pasowały by też inne jakie macie a nawet pełnoziarniste ciasteczka )
  • 2 łyżki organicznego brązowego cukru ( użyłam Demerara )
  • 1/4 szklanki roztopionego tłuszczu kokosowego

Krakersy rozdrabniamy na pył najlepiej malakserem lub wałkiem. Dodajemy cukier i tłuszcz kokosowy. Mieszamy. Wykładamy spód formy i lekko boki dociskając palcami mieszankę. U mnie tortownica o średnicy 23 cm, dno najlepiej wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto nie jest wysokie, jeśli chcecie wyższe użyjcie mniejszej foremki a boki formy zróbcie wyższe. Blachę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 190°C i pieczemy 8-10 minut lub az lekko zbrązowieje. Wyciągamy z piekarnika i studzimy.

Czekoladę rozpuszczamy nad kąpielą wodną. W malakserze, mikserze mieszamy tofu, mleko, ekstrakt, sól, syrop klonowy na gładką masę ( ja miksowałam blenderem bo pióra do miksera mąż wrzucił do zmywarki tofu nie był idealnie gładki ale to nie przeszkadzało podczas jedzenia właściwie nawet nie było specjalnie wyczuwalne ). Na koniec dodajemy roztopioną czekoladę i ponownie miksujemy aż składniki się połączą. Masę wylewamy na ostudzony spód i wkładamy do lodówki na minimum 3 godziny – u mnie cała noc.

Smacznego 🙂

1DSC_0499

Niskokaloryczny styczeń

ciasta

Szarlotka z gruszkami

Fajna kombinacja szarlotki z dodatkiem gruszek. Cóż tu pisać. Ciacho pyszne, znikło w mgnienia oka. Przepis z bloga Sto kolorów kuchni

1DSC_0703

Składniki :

  • 550 g mąki pszennej
  • 250 g masła lub margaryny ( w przepisie jest o temp. pokojowej ja dałam zimne z lodówki z racji, że dodajemy je do kruchego ciasta a podstawą jest zimne masło )
  • 4 jaja
  • 4 łyżki cukru waniliowego ( najlepiej domowego )
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1-2 łyżki śmietany ( nie miałam śmietany ani jogurtu więc dodałam około 3 łyżek mleka )
  • 1,5 kg jabłek ( waga po obraniu i wycięciu gniazd nasiennych )
  • 1 kg gruszek ( waga po obraniu i wycięciu gniazda)
  • 1-2 łyżki cukru waniliowego do owoców
  • 1 laska wanilii

Białka oddzielamy od żółtek. Na stolnicę wysypujemy mąkę, dodajemy masło, siekamy. Dokładamy cukier, żółtka i śmietanę. Wyrabiamy ciasto w miarę szybko aż stanie się jednolite. Dzielimy na 2 części, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki do schłodzenia.

Jabłka i gruszki tniemy na mniejsze kawałki. Wkładamy do rondla, podlewamy odrobiną wody ( dałam 100 ml ). Laskę wanilii przecinamy na pół, tępą stroną noża wyciągamy nasionka, które dodajemy do owoców razem z laską. Gotujemy na średnim ogniu aż owoce się rozpadną. Przyśpieszyłam ten proces – jak jabłka tylko zmiękły wyciągnęłam laskę wanilii i zblenderowałam całość. Pod koniec prażenia wyjmujemy laskę wanilli, dodajemy 1-2 łyżki cukru. W przepisie nie ma o tym mowy ale zanim nałożyłam owoce na ciasto nieco je ostudziłam.

Wyjmujemy jedną część kruchego ciasta. Rozwałkowujemy je na dno blachy o wymiarach 25×35 cm. Ja swoje starłam na tarce i ubiłam palcami tworząc równy spód. Na ciasto wykładamy owoce.

Białka ubijamy na sztywno, rozsmarowujemy w miarę równomiernie na wierzch owoców. Wyjmujemy drugą częsć ciasta z lodówki i ścieramy na grubych oczkach na górę ciasta. Pieczemy w temp. 180°C przez 40 minut do zrumienienia placka.

Smacznego 🙂

1DSC_0720

ciasta

Lepki piernik Nigelli

Nie przepadam za naszymi polskimi piernikami, które muszą ” leżakować ” przed konsumpcją. Bardziej wolę te angielskie – wilgotne, ciężkie ale zarazem bardzo słodkie dlatego zawsze zmniejszam ilość cukru. Ten Nigelli taki właśnie jest. Wilgotny, mięciutki, puszysty i słodki ale tak akurat po zmniejszeniu ilości cukru. Przepis Nigella Lawson ” Nigella Świątecznie „.

piernig (1)

Składniki :

  • 150 g masła
  • 200 g golden syrup ( użyłam 190 g płynnego miodu )
  • 200 g melasy
  • 125 g ciemnego cukru muscovado ( u mnie jasny demerara 75 g )
  • 2 łyżeczki drobno startego świeżego imbiru
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonych goździków
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej rozpuszczonej w 2 łyżkach ciepłej wody
  • 250 ml pełnotłustego mleka
  • 2 jaja, rozkłócone
  • 300 g mąki ( użyłam tortowej, przesiałam )

Do rondla wkładamy masło, melasę, cukier, golden syrup, świeży i mielony imbir, goździki, cynamon. Wstawiamy na mały ogień i podgrzewamy aż masło i cukier się roztopią.

Zdejmujemy z ognia. Dodajemy mleko, jajka ( jak masa jest za gorąca poczekajcie aż trochę przestygnie, żeby jajka się nie ścięły ) i roztwór sody. Dosypujemy mąkę. Miksujemy na gładką masę. Ciasto będzie leiste.

Masę przelewamy do foremki o wymiarach ok 30×20 cm głęboką na 5 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 170°C przez 45-60 minut aż urośnie i zestali się na wierzchu. Nie powinno się go piec za długo. Nigella pisze, że nawet jeśli wierzch jest trochę luźny to dopiecze się podczas stygnięcia. Ja piekłam równe 60 minut.

Po upieczeniu ciasto wyciągamy z piekarnika i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.

piernig (3)

piernig (2)

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto mocha z przyprawą 5 smaków

Wspaniałe ciasto, mokre ale jednocześnie delikatne, korzenne, czekoladowe, lekko kawowe – smak kawy mało wyczuwalny ale wszystko zależy jakiej dodacie – moja nie była mocno wyczuwalna. Bardzo aromatyczne, słodkie jednak dla mnie ta słodycz jest ok. Przepis Anny Olson z programu Sugar „

ciasto_moc_38

Składniki :

  • 113 g gorzkiej lub półsłodkiej czekolady ( użyłam 70% miazgi kakaowej )
  • 2 łyżeczki kawy granulowanej rozpuszczalnej
  • 1 szklanka masła o temperaturze pokojowej
  • 1 i 2/3 szklanki brązowego cukru ( u mnie demerara )
  • 2 duże jaja
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego ( u mnie rumowy )
  • 1 i 1/3 szklanki mąki uniwersalnej ( użyłam tortowej )
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka przyprawy 5 smaków
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 filiżanka wrzącej wody

Czekoladę rozpuszczamy w mikrofali lub w kąpieli wodnej, mieszamy z kawą odstawiamy do lekkiego ostygnięcia.

Do osobnej miski przesiewamy mąkę, sodę, przyprawy, sól.

Masło ucieramy z cukrem na puszysty krem. Następnie dodajemy po jednym jajku i ekstrakt. Dodajemy czekoladę, dokładnie miksujemy aż składniki się połączą.

Do masy maślanej dodajemy naprzemiennie mąkę z wrzątkiem mieszając delikatnie ale dokładnie po każdym dodaniu. Ja posłużyłam się na tym etapie plastikową łopatką. Można użyć łyżki ale mikser najlepiej odstawić. Kiedy składniki ładnie się połączą ( ciasto będzie leiste ) przelewamy masę do keksówki o wymiarach 13x23cm wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 190°C przez 30 minut, po tym czasie zmniejszamy temp. do 160°C i pieczemy kolejne 20 minut lub do tzw. suchego patyczka. U mnie upiekło się przepisowo.

Smacznego 🙂

ciasto_moc_13

ciasta

Ciasto salceson

Banalnie proste, smaczne ciacho gdzie najwięcej przygotowań zajmuje nam obieranie i cięcie jabłek. Ciacho robi się bez użycia miksera, na zasadzie muffin – wszystko mieszamy tylko do połączenia i buch na blachę, do piekarnika i czekamy aż się upiecze. Ciasto wilgotne z dużą ilością jabłek jedynie co mi brakowało to jakiegoś akcentu korzennego jak cynamon lub kardamon. Przepis z bloga My man`s kitchen.

salceson001

Składniki :

  • 3,5 szklanki + 3 łyżki mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • 4/5 szklanki maślanki
  • 1/5 szklanki oleju roślinnego
  • 4 jaja
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka cynamonu ( a jednak cynamon powinien się tu pojawić 🙂 )
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/3 łyżeczki soli
  • 9-10 średnich jabłek obranych, pozbawionych gniazd nasiennych i pokrojonych w 1 cm kostkę
  • 1/2 szklanki orzechów włoskich ( dałam 1 szklankę )
  • 1/2 szklanki rodzynek lub żurawiny ( pominęłam )

W misce łączymy mąkę, cukier, kakao, proszek do pieczenia, sodę, sól. Dodajemy jajka, maślankę i olej, mieszamy całość tylko do połączenia składników. Dokładamy jabłka, orzechy, mieszamy łyżką. Ciasto wylewamy do formy  wymiarach 25×35 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch.

Pieczemy w temp. 180°C przez 60-70 minut do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto marchewkowo – migdałowe w kubku z mikrofali

To takie kryzysowe ciacho. Kryzysowe bo jeśli nie mamy pod ręką nic słodkiego a strasznie nam się chce…to jest świetna opcja zaspokojenia swojego pragnienia. Kilka chwil i gotowe. Żeby dodać mu lepszego smaczku fajnie było dorzucić więcej jednej z naszych ulubionych przypraw korzennych i podprażyć migdały. Przepis znaleziony TUTAJ.

kub

Składniki : ( na kubek o pojemności ok 280 g )

  • 6 łyżek mąki uniwersalnej (użyłam tortowej )
  • 2 łyżki brązowego cukru
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczkisoli
  • 1/8 łyżeczki cynamonu
  • 1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 6 łyżek maślanki
  • 2 łyżki oleju roślinnego
  • 1/4 łyżeczki ekstraktu waniliowego ( użyłam domowego proszku waniliowego )
  • 3 łyżki marchwi startej na drobnych oczkach
  • 1 łyżka posiekanych migdałów ( proponuję je wcześniej uprażyć na patelni,ciasto zyska na smaku lub użyjcie innych orzechów )
  • 1 łyżka posiekanych rodzynek ( pominęłam )

Do miski przesiewamy mąkę, proszek do pieczenia, gałkę i cynamon. Dodajemy cukier, mieszamy.

W drugiej misce łączymy maślankę, olej, wanilię, marchew.

Suche składniki przesypujemy do mokrych i miksujemy tylko do połączenia. Dodajemy migdały, rodzynki. Mieszamy. Wstawiamy do mikrofali. Nastawiamy 3 minuty na największą moc. Wyciągamy,wbijamy patyczek, jeśli wychodzi suchy ciacho gotowe jeśli nie wstawiamy na kolejne 1/2 minuty. U mnie po 3 było gotowe.

Smacznego 🙂

kub5002

ciasta

Brownies z cukinią, masłem migdałowym bez mąki

Najlepsze brownies jakie do tej pory jadłam. Przepyszne, mokre, zdrowe, cudownie pachnące z dużą ilością orzechów i lekką nutą pomarańczy. Przepis z TEGO bloga.

DSC_0456

Składniki :

  • 1 szklanka naturalnego masła migdałowego
  • 1 i 1/2 szklanki cukinii startej na dużych oczkach
  • 1/2 szklanki syropu klonowego ( użyłam płynnego miodu )
  • 1/3 szklanki gorzkiego kakao
  • 1 jajo
  • 1 łyżeczka ekstraktu wanilioweo ( u mnie pomarańczowy )
  • 1 łyżeczka ekstraktu klonowego ( można zastąpić waniliowym – pominęłam )
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 szklanka posiekanych orzechów pekan ( u mnie orzechy włoskie)
  • szczypta soli
  • skórka otarta z jednej dużej pomarańczy ( można pominąć ale polecam dodać )

Wszystkie składniki oprócz orzechów miksujemy tylko do połączenia składników. Dodajemy orzechy, mieszamy za pomocą łyżki. Masę przekładamy do formy 20×20 cm ( u mnie 21,5×21,5 cm )wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w 175°C przez 30-35 minut lub do suchego patyczka ( piekłam 45 minut ).

Smacznego 🙂