ciasta

Jabłkowe ciasto z cydrem

Ciasto które o mały włos nie poszło w kosz. Ale nie dlatego,że nie wyszło czy nie smakowało tylko zapomniałam dodać jogurt, po wyjęciu z piekarnika opadło i myślałam, że zakalec ale nic z tych rzeczy. Mimo, że opadło to w środku było puszyste, mięciutkie wilgotne ze słodziutkimi jabłkami (dlatego nie gwarantuję, że po dodaniu jogurtu wyjdzie bo ciasto i tak było dość rzadkie ).  Mocno kardamonowe. Jeśli nie przepadacie za kardamonem ( ja uwielbiam ) lub nie możecie go dostać dodajcie więcej cynamonu też będzie smakował wybornie. Przepis z Tego bloga.

DSC_0724004

Składniki na wierzch :

  • 6 dużych jabłek Granny Smith ( użyłam 990 g – waga przed obraniem i usunięciem gniazd nasiennych )
  • 250 ml cydru jabłkowego
  • 115 g cukru
  • 1 laska wanilii ( użyłam 1/4 łyżeczki domowej wanilii w proszku )
  • 1 laska cynamonu

Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne i tniemy w nie za grube półplasterki.

Laskę wanilii przecinamy na pół wzdłuż, wydrążamy tępą stroną noża ziarenka. Odstawiamy.

W rondlu lub garnku ( najlepiej szerokim ) umieszczamy cydr i cukier. Stawiamy na małym ogniu, mieszając czekamy aż cukier się rozpuści. Podkręcamy ogień na duży i doprowadzamy do wrzenia. Kiedy się zagotuje wrzucamy  laskę wanilii z ziarenkami i cynamon. Dokładamy jabłka. Gotujemy 3-4 minuty aż jabłka zmiękną ( uwaga żeby się nie rozpadły – trzeba pilnować). Zdejmujemy z ognia, odstawiamy do ostygnięcia.

Ostudzone jabłka odsączamy od cydru.Wyjmujemy laskę wanilii i cynamonu. Cydr zachowujemy.

1/3 jabłek blenderujemy na puree.

Składniki na ciasto : 

  • 210 g mąki uniwersalnej ( użyłam tortowej )
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 100 g miękkiego masła
  • 90 g brązowego cukru
  • 2 duże jaja
  • 2 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonego kardamonu
  • 1/4 łyżeczki mielonych goździków
  • 2/3 szklanki greckiego jogurtu ( zapomniałam dodać )

Mąkę, proszek do pieczenia, sodę, cynamon, kardamon, goździki przesiewamy.

W drugiej misce masło ucieramy z cukrem aż będzie jasne i złote. Dodajemy po jednym jajku. Dobrze miksujemy. Dokładamy jabłkowe puree, mieszamy. Dodajemy stopniowo mąkę, cały czas miksując. Na koniec dokładamy jogurt. Miksujemy do połączenia.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 22 cm (u mnie 23 cm )wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy jabłka. Mi się śpieszyło i położyłam na płasko ( z czego dość sporo mi zostało ) ale najlepiej je delikatnie powciskać na pionowo, lekko pod kątem tworząc krąg – zaczynając od środka.

Pieczemy w temperaturze 180°C przez 35 minut lub do suchego patyczka.

W tym czasie pozostały cydr przelewamy do niewielkiego rondelka. Na średnim ogniu doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 10 minut aż się zredukuje i będzie bardziej złoty.

Zredukowanym syropem cydrowym smarujemy wierzch ciasta zaraz po wyjęciu z piekarnika.

DSC_0754

Smacznego 🙂

ciasta

Szarlotka z serem

Babcina ale nie mojej babci a autorki bloga Cooking Easy – Olgi. Uwielbiam takie przepisy. Szarlotka jest naprawdę pyszna. Mięciutkie puszyste ciasto na bazie sera. Tak tak to do ciasta dodajemy ser i duża ilość jabłek z cynamonem !!!! 🙂

 

szarlotka z serem

 Składniki :

  • 1 i 1/4 szklanki serka wiejskiego o niskiej zawartości tłuszczu ( ja użyłam 250 g twarogu półtłustego )
  • 1 jajo
  • 1 szklanka cukru
  • 10 g proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 4 łyżki miękkiego masła
  • 2 szklanki mąki ( użyłam tortowej )

Nadzienie :

  • 4 duże słodkie jabłka ( u mnie 7 nie za dużych )
  • około 1/2 szklanki cukru – w zależności jak słodkie mamy jabłka
  • 1 łyżeczka cynamonu

Ponad to :

  • 1 rozbełtane jajko

Z jabłek wycinamy gniazda nasienne, obieramy lub nie – jak kto woli, tniemy w niedużą kostkę. Dodajemy cukier i cynamon ( ja jeszcze polałam je odrobiną soku z cytryny żeby nie ściemniały ). Mieszamy, odstawiamy na  20 minut żeby puścił sok.

Mąkę przesiewamy z solą.

Masło ucieramy z cukrem. Następnie dodajemy jajko, miksujemy. Dokładamy ser, miksujemy. Wsypujemy mąkę i delikatnie łączymy. Na początku wymieszałam ją łopatką ale pod koniec było ciężko więc na najmniejszych obrotach dosłownie chwilkę zmiksowałam. Dodajemy proszek i sok z cytryny. Mieszamy.

Dobrze wymieszane ciasto dzielimy na 2 części. Jedna większa – na wylepienie dna i ścianek, druga mniejsza – na zrobienie kratki.

Blaszkę o wymiarach 20x20cm (u mnie 21,5×21,5 ) smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą lub mąką lub wykładamy papierem do pieczenia. Bierzemy większą część ciasta i wylepiamy nim dno i ścianki formy ale ścianki nie za wysokie.

Nakładamy jabłka odsączone z soku. Drugą mniejszą część ciasta wałkujemy i wycinamy 6 pasów ( mi wyszło 7 ),które układamy na wierzchu na owocach tworząc kratkę. Po bokach ciasto dociskamy do wcześniej wylepionego. Ciasto smarujemy rozbełtanym jajkiem za pomocą pędzelka. 

Pieczemy w temp. 180°C przez 40 minut.

Smacznego 🙂

             szarlotka z serem

Jabłko z cynamonem

ciasta

Migdałowe ciasto z ricottą

Uwielbiam zapach, smak migdałów. Gdy zobaczyłam jak Anna w swoim programie robi to ciacho nie mogłam przestać o nim myśleć i ……koniecznie musiałam upiec. Ciasto idealne mokre, mocno migdałowe, aromatyczne, słodkie ale takie akurat trafione w mój gust. Na pewno jest ciastem na wyjątkowe okazje ale nie tylko. Przepis Anna Olson z programu ” Sugar „.

DSC_0816

Składniki :

  • 4 jaja o temperaturze pokojowej
  • 1 i 1/3 szklanki cukru
  • 2/3 szklanki oleju rzepakowego
  • 2/3 szklanki sera ricotta
  • 1 i 1/2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżka skórki cytrynowej
  • 1 i 1/2 łyżeczki rumu
  • 3/4 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 3/4 łyżeczki ekstraktu migdałowego
  • 1 szklanka + 2 łyżki mielonych migdałów
  • 1 i 1/4 szklanki mąki uniwersalnej ( dałam pszenną )
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli

Wierzch serowo – migdałowy :

  • 3/4 szklanki sera ricotta
  • 1 jajo
  • 1/4 szklanki i 2 łyżki cukru
  • 2 łyżeczki skórki cytrynowej
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego ( dałam migdałowy )
  • 2 łyżki mleka
  • 1 szklanka migdałów w płatkach

Jaja z cukrem i olejem ubijamy mikserem na wysokich obrotach aż będą gęste i jasne ( około 8 minut powinno potrwać jednak mam wrażenie, że u mnie trwało to dłużej ). Następnie dodajemy ricottę, sok z cytryny, skórkę cytrynową, rum, ekstrakty. Miksujemy całość do połączenia składników.

W osobnej misce mieszamy mielone migdały, mąkę, proszek do pieczenia, sól.  Dodajemy do mieszaniny jajecznej w 3 partiach mieszając delikatnie łopatką po każdym dodaniu aż całość się całkowicie połączy.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 25 cm ( u mnie 23 cm ) wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 175°C przez 40-45 minut do tzw.suchego patyczka. Wyjmujemy ciasto z piekarnika, odstawiamy na bok i podnosimy temperaturę w piekarniku do 190°C

W tym czasie robimy wierzch. Ricottę miksujemy z jajkiem, 1/4 szklanki cukru, skórką cytrynową i ekstraktem. Odstawiamy.

W rondelku podgrzewamy mleko z 2 łyżkami cukru do momentu aż cukier się rozpuści. Zalewamy nim płatki migdałowe, dobrze mieszamy żeby wszystkie pokryły się mieszaniną mleka i cukru.

Masę serową wylewamy równomiernie na wierzch ciasta. Na to sypiemy płatki migdałowe. Wstawiamy z powrotem do piekarnika i pieczemy jeszcze 15 minut aż migdały będą rumiane.

Smacznego 🙂

DSC_0875

ciasta

Flan z nektarynkami i kremem maślankowym

Biszkoptowy spód, maślankowy krem co nie ukrywam było dla mnie nowością – trochę za słodki jak dla mnie. Mniej cukru i byłby idealny. Z duuuużą ilością świeżych owoców. Dość łatwy w wykonaniu. Przepis Anny Olson z programu ” Sugar

DSC_0653

Składniki na biszkopt :

  • 3 jaja
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/3 szklanki mąki uniwersalnej ( u mnie pszenna )
  • 1 i 1/2 łyżki mąki kukurydzianej
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/4 szklanki roztopionego masła
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

Syrop :

  • 1/4 szklanki cukru
  • 1/4 szklanki wody
  • 1 łyżka soku z cytryny

Krem :

  • 2/3 szklanki cukru
  • 1/4 szklanki skrobi kukurydzianej
  • 1 i 1/2 szklanki maślanki
  • 6 łyżek soku z cytryny
  • 1 żółtko
  • 1 łyżka niesolonego masła
  • 1 łyżeczka skórki z cytryny
  • 5-6 pociętych w ósemki nektarynek
  • 1 szklanka malin, jagód, czerwonej porzeczki ( dałam mniej )
  • 1/4 szklanki dżemu morelowego lub galaretki jabłkowej ( użyłam dżemu pomarańczowego )

Nad kąpielą wodną ( woda pod miską ma się delikatnie gotować) w metalowej misce za pomocą trzepaczki ubijamy jaja z cukrem do momentu aż zrobią się ciepłe. Następnie ściągamy miskę z kąpieli wodnej i za pomocą miksera ubijamy je na puszystą masę.

Mąkę, sól, proszek przesiewamy. Dosypujemy na raz do jaj i miksujemy na wolnych obrotach, tylko do momentu wmieszania mąki.

Do masła dolewamy ekstrakt waniliowy i również dodajemy na raz, wymieszać na wolnych obrotach do połączenia.

Ciasto przekładamy do tortownicy o średnicy 22-23 cm wysmarowanej masłem lub olejem i obsypanej cukrem. Pieczemy w 175°C przez 18-20 minut aż przy naciśnięciu będzie sprężyste. Po upieczeniu ciasto wyjmujemy z piekarnika,odstawiamy do ostygnięcia. Środek zagłębi się nieco, bez obaw tak własnie ma być. W tym ” dołku ” będzie krem.

Kiedy biszkopt się piecze przygotowujemy syrop. Wszystkie składniki syropu mieszamy. Wstawiamy na gaz, doprowadzamy do wrzenia, dusimy 5 minut. Studzimy.

Krem

Mąkę i cukier mieszamy w garnku. Osobno maślankę mieszamy z sokiem z cytryny i dodajemy do mąki i cukru. Mieszamy. Dokładamy żółtko, mieszamy. Wstawiamy na średni ogień. Doprowadzamy do wrzenia i cały czas mieszamy aż całość zgęstnieje ( potrwa to 7-9 minut – u mnie nieco dłużej ). Konsystencja ma być nieco rzadkiego budyniu. Zdejmujemy z ognia, dodajemy masło i skórkę z cytryny, mieszamy. Przykrywamy wierzch folią spożywczą tak by dotykała kremu i odstawiamy do ostygnięcia.

Ostudzony biszkopt nasączamy syropem – zużyłam niewiele jest na tyle cienki, że w połączeniu z kremem nasączania właściwie nie potrzebuje. We wgłębienie w biszkopcie nakładamy krem a na nim układamy owoce. Owoce smarujemy rozpuszczoną na małym ogniu lub w mikrofali galaretką lub dżemem. Ciasto przechowujemy w lodówce.

Smacznego 🙂

DSC_0659

ciasta

Ciasto z jagodami na maślance

Wyśmienite – takie słowo ciśnie mi się na usta. Bardzo smaczne ciasto z jagódkami. Wilgotne i ciężkie jeśli chodzi o wagę 🙂 Całości dopełnia cukrowo – cynamonowy wierzch, który podczas przygotowań wygląda niepozornie ale naprawdę rewelacyjnie tu pasuje 🙂 Przepisz Tego bloga.

DSC_0436

Składniki :

  • 113 g masła o temperaturze pokojowej
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 jajko o temperaturze pokojowej
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 2 szklanki mąki ( użyłam tortowej – przesiałam )
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 szklanki maślanki
  • 2 szklanki jagód

Wierzch :

  • 1/4 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki brązowego cukru ( użyłam muscovado )
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 56 g zimnego masła

W jednej misce łączymy mąkę z proszkiem do pieczenia i solą.

W drugiej masło ucieramy z cukrem aż będzie puszyste. Następnie cały czas mieszając dodajemy jajko i ekstrakt waniliowy. Kolejno w trzech partiach do masy maślanej dodajemy naprzemiennie suche składniki i maślankę ( dodajemy 1/3 suchych i 1/3 maślanki i tak dwa następne ) po każdym dodaniu dobrze zmiksować całość. Na koniec kiedy ciasto będzie już gładkie dodajemy jagody, mieszamy łyżką.

Ciasto przekładamy do formy 20×20 cm (u mnie 21,5×21,5 cm) wyłożonych papierem lub wysmarowanej masłem i wysypanej mąką.

Wszystkie składniki wierzchu oprócz masła mieszamy. Dodajemy masło, rozcieramy całość w dłoniach jak na kruszonkę, konsystencja ma być grudkowa. Wykładamy masę na górę ciasta. Nie pokryje ona całości wydawać się będzie, że jest jej za mało ale spokojnie podczas pieczenia rozpłynie się i pokryje cały wierzch.

Pieczemy w temp. 175°C przez 45-55 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto jogurtowe z porzeczkami

Porzeczki u mnie zatrzęsienie jak w zeszłym roku. Możecie spodziewać się w najbliższym czasie przepisów z czerwoną porzeczką. Na pierwszy rzut ciacho jogurtowe. Szybkie, proste niczym robienie muffin, nie wymaga użycia miksera. Wilgotne, puszyste z lekką nutą kwaskowatości porzeczki, którą można przełamać posypując wierzch cukrem pudrem. Przepis z bloga Pasje Beti.

DSC_1517001

Składniki :

  • 2,5 szklanki mąki ( użyłam tortowej,przesiałam )
  • 1 szklanka cukru
  • 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 szklanki oleju
  • 2 małe jogurty naturalne każdy po 180 g ( użyłam bułgarskiego )
  • 3 jaja
  • 2 łyżki esencji waniliowej
  • 250 g czerwonej porzeczki

Suche składniki mieszamy razem : mąkę, cukier, proszek. Mokre mieszamy w osobnej misce : jaja,olej,jogurty, esencję. Mokre składniki przelewamy do suchych. Mieszamy za pomocą szpatułki lub łyżki tylko do połączenia składników. W cieście mogą pozostać grudki. Formę wykładamy papierem do pieczenia. Ja użyłam formy 21,5x 21,5 cm,nie wiem dokładnie jakiej wielkości użyła Beti bo nie uzyskałam jeszcze odpowiedzi ale domyślam się po zdjęciu,że wymiarami była zbliżona 25x35cm. Ciasto przekładamy do formy,na wierzchu układamy owoce.

Pieczemy w temp. 170°C. Ja piekłam 50 minut w temp. 170°C po czym zwiększyłam do 190°C ( bo w środku był jeszcze surowy ) i piekłam kolejne 10 minut do tzw.suchego patyczka. Beti w swojej formie piekła 30 minut. Po ostygnięciu warto posypać cukrem pudrem, żeby przełamać kwaskowatość porzeczki.

Smacznego 🙂

ciasta

Drożdżowe ciasto z czereśniami i kruszonką

Drugie ciacho, które koniecznie chciałam zasmakować z czereśniami to drożdżowiec. PYCHA !!!! Znikł w mgnieniu oka 🙂 Przepis z bloga Mała cukierenka.

CSC_0949

Składniki na ciasto :

  • 200 ml ciepłego mleka
  • 500 g mąki ( użyłam tortowej )
  • 40 g świeżych drożdży
  • 130 g cukru
  • 1 jajo
  • 130 g masła
  • 1,5 kg wydrylowanych czereśni

Kruszonka :

  • 100 g masła
  • 100 g mielonych migdałów ( użyłam 70 g w płatkach )
  • 100 g mąki
  • 80 g cukru
  • 1 opakowanie cukru waniliowego ( 16 g )

Drożdże rozcieramy z 60 g cukru, dolewamy ciepłe mleko, dosypujemy 2 łyżki mąki, dobrze mieszamy. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Gdy drożdże nam wyrosną rozpuszczamy masło, odstawiamy. Do mąki dodajemy jajko, mieszamy, dodajemy ciepłe masło i wyrośnięte drożdże, wyrabiamy na gładkie ciasto ( zagniatamy około 5 minut ). Ciasto przekładamy do miski, nakrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.

Masło na kruszonkę roztapiamy. Wszystkie składniki kruszonki umieszczamy w misce razem z roztopionym masłem i rozcieramy w dłoniach tak aby powstały grudki. Wstawiamy do lodówki.

Blachę o wymiarach 38×36 cm smarujemy masłem i posypujemy mąką. Ciasto rozciągamy dłonią na całą blachę równomiernie. Następnie układamy odsączone z nadmiaru soku owoce, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut. Po tym czasie wierzch posypujemy kruszonką.

Pieczemy w temp. 160°C przez około 40 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto czereśniowe z kruszonką

Nareszcie wróciłam 🙂 Przez parę dni będzie u mnie czereśniowo. Nie mogłam oprzeć się na urlopie moim kochanym owocom i nie upiec parę słodkości 🙂 Ciacho miękkie, wilgotne, puszyste. Z dużą ilością czereśni i wyśmienitą kruszonką. Bezproblemowe. Nie miałam dokładnej wagi i odmierzałam po części na oko ciacho wyszło pierwsza klasa. Przepis z bloga Kuchnia pełna smaków.

DSC_0928

Składniki : 

  • 240 g gęstego jogurtu naturalnego ( użyłam greckiego )
  • 440 g mąki tortowej
  • 220 g cukru
  • 6 jaj
  • 120 g roztopionego masła
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 kg czereśni jeśli są bardzo soczyste użyjcie tylko 700 g
  • 1 łyżka Amaretto lub Kirch-u ja użyłam pigwówki

Kruszonka :

  • 180 g mąki
  • 180 g cukru
  • 180 g masła z lodówki
  • 180 g startych migdałów

Czereśnie myjemy, pestkujemy, odstawiamy.

Wszystkie składniki na ciasto ( oprócz owoców) mieszamy krótko w jednej misce za pomocą łyżki do uzyskania jednolitej, gładkiej, gęstej masy.

Ciasto przelewamy do formy 40×24 cm wysmarowanej masłem lub wyłożonej pergaminem. Odstawiamy.

Wszystkie składniki na kruszonkę dajemy do jednej miski. Rozcieramy w dłoniach aż uzyskamy okruchy wielkości grubo mielonej bułki lub nawet nieco większe.

Na cieście układamy odsączone z nadmiaru soku czereśnie. Posypujemy kruszonką. Pieczemy w temp.180°C  45 minut do tzw. suchego patyczka. Jeśli podczas pieczenia zacznie nadmiernie brązowieć kruszonka należy z wierzchu ciasto przykryć papierem do pieczenia.

Smacznego 🙂

DSC_0938

ciasta

ciasto jogurtowe z jagodami

Mam dla Was fajną stronę do polecenia, którą naprawdę warto odwiedzić. To Cuponation na której znajdziecie mnóstwo promocji. Chyba każdy z nas lubi zniżki na zakupy – ja tam nie lubię przepłacać. A tutaj macie ich naprawdę sporo. Wiem, że wielu z Was kocha książki tak jak ja dlatego szczególnie chcę zaproponować promocję dla studentów w sklepie Empik, nawet do -50 % myślę, że warto skorzystać. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Polecam !!!! 🙂

A jeśli chodzi o ciasto to szybkie, smaczne z jogurtowym wierzchem. Zamiast skórki cytrynowej dodałam cukier cytrynowy, który ostatnio robiłam. Przepis z miesięcznika ” Kotiruokaa 3/2013″

DSC_0585001

Składniki na ciasto :

  • 300 ml mąki pszennej ( przesiałam )
  • 100 ml cukru ( użyłam domowego cukru cytrynowego )
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 150 ml roztopionego, ostudzonego masła
  • 2 jaja
  • 100 ml jogurtu waniliowego ( jogurt ma być o konsystencji maślanki )
  • 3/4 łyżeczki startej skórki cytrynowej lub 1/2 łyżeczki kardamonu

Na wierzch jogurtowy :

  • 300-400ml ( 200 g ) jagód świeżych lub mrożonych
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 jajko
  • 200 ml jogurtu waniliowego ( jogurt ma być o konsystencji maślanki )
  • 50 ml cukru ( użyłam domowego cukru cytrynowego )

Ciasto : Wszystkie suche składniki mieszamy w jednej misce : Mąkę,proszek do pieczenia, cukier. W osobnej misce łączymy ze sobą masło i jogurt, dodajemy do suchych składników mieszamy na jednolitą masę. Na końcu dodajemy skórkę cytrynową lub kardamon, mieszamy. Ciasto przelewamy do okrągłego naczynia żaroodpornegoo średnicy 27-30cm ( u mnie prostokątna forma o wymiarach 20×29 cm) dno wyłożyłam papierem do pieczenia. Odstawiamy.

Jagody obtaczamy w mące ziemniaczanej,układamy na wierzchu ciasta.

Jajo,cukier i jogurt łączymy razem na gładką masę. Rozlewamy równomiernie po jagodach.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy 25-30 minut. U mnie piekło się 40 minut aż wierzch jogurtowy wyraźnie się ściął.

DSC_0568001

Smacznego 🙂

ciasta

Biszkopt

Cieszy się bardzo dużą popularnością na blogu Moje wypieki. I nic dziwnego prosty w przygotowaniu, nie miałam z nim najmniejszych problemów. Wyrósł wysoki ( przekroiłam go na 3 części ), puszysty.

DSC_1106

Składniki :

  • 5 jaj
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej

Mąki przesiewamy do jednej miski.

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę a pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier cały czas miksując. Kolejno dodajemy po jednym żółtku nie przerywając mieszania. Na koniec partiami wsypujemy mąki i delikatnie mieszamy najlepiej łopatką lub łyżką aż ciasto będzie gładkie i jednolite. Dorota robi to mikserem na najmniejszych obrotach ale ja wolę ręcznie.

Tortownicę o średnicy 20-22 cm wykładamy papierem do pieczenia ale tylko dno. W sumie można wyłożyć boki jeśli nie będziecie smarować go z wierzchu. Mi boki przywarły dość mocno do formy, odcinałam nożem i boki wyszły jak widać ale to żaden problem bo były zasmarowane masą.

Ciasto przekładamy do tortownicy. równamy wierzch. Pieczemy w temp. 160-170°C przez 30-40 minut  lub do tzw. suchego patyczka.

Gorące ciasto po upieczeniu wyciągamy z piekarnika i upuszczamy w formie na podłogę z wysokości około 60 cm. Moja znajoma upuszcza 2-3 razy na blat kuchenny. Odstawiamy do uchylonego piekarnika do całkowitego ostygnięcia.

Przed wyjęciem z formy jeśli boki nie były wyłożone papierem, delikatnie oddzielamy je od formy nożem.

Smacznego 🙂