ciasta

Ciasto jogurtowe z jabłkami

Puszyste, miękkie a zarazem wilgotne. Jednym słowem PYCHA !!! W ostatniej chwili zrobiłam je na roczek i jak poprzednie serniczki znikło w trybie natychmiastowym. W pierwotnej wersji z rabarbarem ja wrzuciłam jabłka bo akurat były pod ręką. Przepis z bloga Chili & sugar.

DSC_0150

Składniki :

  • 160 g mąki pszennej
  • 40 g ( opakowanie ) waniliowego budyniu w proszku
  • 1/2 szklanki fruktozy lub 1 szklanka cukru
  • 150 g jogurtu naturalnego ( użyłam tureckiego dość gęstego )
  • 80 g roztopionego, ostudzonego masła
  • 3 jaja
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 200 g rabarbaru pociętego na niewielkie kawałki ( u mnie około 180 g jabłka pokrojonego w niewielką kostkę )

Do jednej miski przesiewamy mąkę, budyń, proszek do pieczenia, mieszamy.

W drugiej misce jaja ubijamy z cukrem na jasny, puszysty krem. Następnie stopniowo dosypujemy mąkę nie przerywając mieszania. Na końcu dodajemy jogurt i stopione masło. Również dodawałam stopniowo. Mieszamy aż masa będzie jednolita. Wsypujemy rabarbar/jabłka mieszamy łyżką.

Ciasto przekładamy do keksówki o długości ok 26 cm wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 190°C przez około 50 minut lub do suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Japoński biszkopt przekładany truskawkami i kremówką

Pyszne, cudowne, mocno truskawkowe. Dla mnie idealne pod każdym względem. Mimo,że zapomniałam dodać mleka biszkopt ładnie wyszedł. Przepis z Tego bloga.

DSC_0340

Składniki na biszkopt : ( wszystkie składniki wyjęłam wcześniej, żeby miały temperaturę pokojową)

  • 4 duże jaja
  • 120 g cukru
  • 3 łyżki mleka
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego ( u mnie domowa wanilia w proszku 1/4 łyżeczki )
  • 120 g mąki tortowej
  • 22 g stopionego i ostudzonego masła

Białka oddzielamy od żółtek. Mąkę przesiewamy 3 razy.Cukier również przesiewamy do osobnej miski ale tylko raz. Żółtka lekko roztrzepujemy.

Białka ubijamy pod koniec dodajemy cukier i miksujemy aż masa będzie sztywna. Cały czas miksując dodajemy powoli żółtka. Kiedy całkowicie się połączą z białkiem odstawiamy mikser, dodajemy mleko, ekstrakt waniliowy i mąkę ( mąkę dodawałam stopniowo ) w kolejności jak podałam całość mieszając łopatką, delikatnie ale dokładnie. Na końcu stopniowo małymi porcjami wlewamy masło, cały czas mieszając łopatką. Kiedy wszystkie składniki będą dobrze połączone, przelewamy masę do formy w oryginale o średnicy 17-20 cm lub kwadratowej o boku 18 cm,u mnie kwadratowa o boku 21,5 cm – silikonowa. Formę najlepiej wyłożyć papierem do pieczenia.

Pieczemy w 170-180°C ( piekłam 170 ) przez 25-30 minut aż będzie sprężysty pośrodku i złoty z wierzchu. W przepisie jest jeszcze rada aby pozbyć się pęcherzyków powietrza upuszczając formę na blat ja tego nie robiłam. Znajoma mówiła, żeby zaraz po upieczeniu uderzyć tak formą z 3 razy to nie opadnie. Mi podczas pieczenia mocno wyrósł ale się wybrzuszył. Po ostygnięciu opadł i był dla mnie idealnie równy. ” Skórkę”, która powstała z wierzchu z pęcherzykami delikatnie zdarłam łyżeczką.

Ostudzony biszkopt przecinamy na 2 części, jeśli wyrośnie wysoki można na 3 podzielić.

Syrop do nasączenia biszkoptu :

  • 1/4 szklanka wody
  • 1/4 szklanki cukru
  • 2 łyżeczki limoncello ( użyłam Cointreau )

Cukier i wodę umieszczamy w rondelku. Zagotowujemy i gotujemy aż cukier się całkowicie rozpuści. Zestawiamy z ognia dodajemy alkohol,mieszamy. Odstawiamy do ostygnięcia.

Po ostygnięciu nasączamy wszystkie części biszkoptu. Wykorzystujemy cały syrop.

Krem :

  • 2 łyżeczki żelatyny
  • 8 łyżeczek zimnej wody
  • 2 szklanki kremówki ( u mnie 30 % ) zimnej prosto z lodówki
  • 60 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego ( pominęłam )

Ponad to :

  • 250 g pokrojonych w kostkę truskawek

Miskę w której będziemy ubijać kremówkę i pióra od robota umieszczamy w zamrażalce na 10 minut.

Wodę przelewamy do małego rondelka. Wsypujemy żelatynę i odstawiamy na 5 minut. Po tym czasie umieszczamy rondel na mały ogniu i podgrzewamy cały czas mieszając łyżką do momentu aż żelatyna się rozpuści. Odstawiamy do ostygnięcia do temperatury pokojowej – ważne żeby była płynna. Jeśli zastygnie podgrzewamy do rozpuszczenia i studzimy ponownie.

Wyjmujemy miskę i pióra robota z zamrażarki. Wlewamy zimną kremówkę i cukier ubijamy aż lekko zgęstnieje. Mieszając na wolnych obrotach stopniowo wlewamy żelatynę. Zwiększamy obroty i ubijamy ją na sztywno.

Na pierwszą część biszkoptu nakładamy trochę kremu, nie za dużo. Tyle żeby przykrył spód.Na krem układamy pokrojone truskawki. Na to znowu porcję kremu – również nie za gruba warstwa. Tyle, żeby pokryła truskawki. Na to kładziemy drugi biszkopt, lekko dociskamy. Wierzch i boki smarujemy pozostałym kremem. Schładzamy w lodówce co najmniej 30 minut.

c

Smacznego 🙂

Desery z KremówkąTruskawkowy zawrót głowy 2013

ciasta

Ciasto z jabłkami i orzechami

Ciasto bardziej pasujące do jesiennej aury jednak ja zdecydowałam się je upiec teraz. Potrzebowałam szybkiego, prostego, dobrego przepisu. I oto on. Ciacho wilgotne, smaczne, aromatyczne. Nie wymaga użycia miksera. Wszystkim bardzo smakowało, rozeszło się baaardzo szybko. Przepis z Tej strony.

DSC_0714

Składniki :

  • 1 szklanka mąki ( użyłam pszennej )
  • 1 szklanka cukru ( można dodać nieco mniej )
  • 1 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/2 szklanki posiekanych orzechów włoskich
  • 1/3 szklanki oleju roślinnego
  • 1/4 szklanki mleka
  • 1 jajo
  • 1 i 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego ( użyłam 1/4 łyżeczki domowej wanilii w proszku )
  • 1 duże jabłko starte na grubych oczkach

Suche składniki mieszamy razem : mąkę, sodę, sól, cynamon, imbir, cukier, orzechy.

W drugiej misce łączymy : olej, mleko, jajo, ekstrakt.

Do suchych składników dodajemy starte jabłko i składniki mokre. Mieszamy tylko do połączenia całości.

Masę przelewamy do tortownicy o średnicy 20-21 cm lub innej foremce ( u mnie 20x29cm ) wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w 175°C przez 20-25 minut do suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto z rabarbarem

Moja babcia piecze takie ciasta. Wgryzając się w nie przypomniały mi się czasy dzieciństwa. Wspaniałe ciasto z rabarbarem wcale nie kwaśnym. Wcześniejsze jego przygotowanie sprawia, że kwaśny smak znika ale pozostaje cudowny smak rabarbaru – tak jak lubię. Mogłabym całą blachę pochłonąć sama. Przepis z bloga Różowa Patera.

DSC_1522001

Składniki :

  • 700 g rabarbaru oszyszczonego ze skórki i bez liści ( ja dałam mniej bo bałam się, ze ciasto siądzie ale spokojnie można dać 700 g )
  • 350 g miękkiego masła
  • 350 g mąki pszennej
  • 230 g cukru pudru
  • 6 jajek
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • szczypta soli

Rabarbar kroimy na mniejsze kawałki, zasypujemy cukrem, mieszamy i zostawiamy żeby nadmiar soku odciekł. Ja swój rabarbar umieściłam na sitku dzięki czemu mnie musiałam go potem mocno odciskać. Zasypałam go cukrem trzcinowym ok 40 g.

Mąkę, proszek i sodę przesiewamy do jednej miski.

Masło ucieramy z cukrem pudrem i cukrem waniliowym na biały puch. Cały czas ucierając dodajemy po jednym jajku. Zmniejszamy obroty miksera do minimum lub chwytamy za łopatkę ( ja użyłam łopatki ) i partiami dodając mąkę, mieszamy aż składniki dobrze się połączą.

Blachę o wymiarach 23×34 cm wykładamy papierem do pieczenia. Masę dzielimy na 2 części. Jedną część wykładamy na dno, rozsmarowujemy w miarę równo, na to układamy połowę   odciśniętego z nadmiaru soku rabarbaru. Następnie przykrywamy całość drugą połową ciasta i na sam wierzchu układamy pozostały rabarbar.

Pieczemy w 200°C przez 40-45 minut lub do suchego patyczka. U mnie upiekło się po 40 minutach. Jeśli ciasto zacznie nam się za bardzo rumienić przykrywamy z wierzchu papierem do pieczenia. Upieczone posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

Czas na piknik z home&you! Startujemy!Akcja rabarbar - IV edycja

ciasta

Jogurtowe ciasto z cytrucusowym dotykiem

Bardzo dobre ciacho do popołudniowej kawki czy herbatki. Nie za suche, nie za mokre w sam raz. Dopełnienia dodaje lukier z sokiem z klementynek ( ale równie dobrze możecie zastąpić go sokiem z cytryny lub pomarańczy), dlatego nie rezygnujcie z niego. Przepis z Tego bloga.

 

jogrutowe ciasto

Składniki : ( do odmierzania będzie nam służył kubeczek po jogurcie )

  • 1 kubeczek jogurtu naturalnego ( użyłam gęstego jogurtu tureckiego i kubeczek o pojemności 125 g )
  • 3 jaja
  • 3 kubeczki mąki samo rosnącej ( do mąki pszennej dodałam 2 i 1/2 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia.Korzystałam z Tego przepisu na Self-rising flour ) ( przesiałam )
  • 2 miarki cukru
  • 1 miarka oleju ( u mnie rzepakowy )

Na lukier : ( ja robiłam na wyczucie )

  • 100 g cukru pudru
  • sok z 1 klementynki

Ponad to :

  • orzechy włoskie 

W misce łączymy cukier, jaja i jogurt. Miksujemy do momentu aż całość będzie kremowa i gładka. Następnie cały czas miksując dodajemy naprzemiennie mąkę i olej. Mieszamy aż całość składniki dobrze się połączą a masa będzie gładka. 

Ciasto przelewamy do keksówki o wymiarach około 11×26 cm wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i posypanej mąką. Pieczemy w temp. 180°C przez około 1 godzinę, do tzw. suchego patyczka. ( w przepisie jest podane,żeby piec 30 minut ale to stanowczo za mało, po tym czasie ciasto było jeszcze lejące w środku ).

Składniki na lukier mieszamy aż dobrze się połączą . Gęstość lukru dostosowujemy do własnego gustu dolewając stopniowo sok do cukru. Mieszamy aż będzie gładki. Polewamy wierzch lekko ostygniętego ciasta. Posypujemy posiekanymi orzechami.

Smacznego 🙂

Czas na piknik z home&you! Startujemy!

ciasta

Brownies z jabłkami bez mąki

Mocno czekoladowe, ciężkie, mokre, z dodatkiem jabłka. Dwa dni i po placku….zjedzony 🙂 Przepisz tej stonki.

1402

Składniki : 

  • 160 g czekolady
  • 28 g masła
  • 56 g migdałów lub orzechów włoskich ( u mnie migdały )
  • 70 g cukru
  • 4 jajka
  • szczypta soli
  • 1-2 średnie jabłka

Do rondla wkładamy masło i czekoladę, roztapiamy na małym ogniu. Można to zrobić też w mikrofali. Odstawiamy na chwilę, wsypujemy cukier i sól, mieszamy ( ja od razu wsypałam, żeby lepiej się rozpuścił ). Odstawiamy do ostygnięcia, nie musi być zimna na tyle tylko by można było dodać jaja.  W malakserze miksujemy orzechy lub migdały. Nie koniecznie na pył chociaż jak ktoś woli to można. Ja zmiksowałam na grubość bułki tartej i migdały były wyczuwalne podczas jedzenia ale nie przeszkadzało to wogóle. Zmielone dodajemy do przestudzonej czekolady, mieszamy. Następnie dodajemy po jednym jajku szybko mieszając – użyłam miksera.

Masę przekładamy do formy o wymiarach 28 x 18 cm wyłożonej papierem do pieczenia. na wierzchu układamy drobno pokrojone jabłka delikatnie je dociskając.

Pieczemy w 175°C przez 35 minut

1404

Smacznego 🙂

ciasta

Tort kawowo-orzechowy Nigelli

Tort bardzo smaczny choć masa mocno słodka. Pyszna ale słodka, wyraźnie kawowa. Jeśli nie lubicie bardzo mocnych słodkości i jak ja szybko się zasładzacie to warto skorzystać z przepisu na biszkopt. Rewelacyjny !!!! Z orzechami i nutą kawy. Bez problemowo się piecze. Śpieszyłam się i nie doczytałam dokładnie jak i co po kolei. Znowu zrobiłam na odwrót a mimo to się udał. Nie wymaga nasączania. Spokojnie można go upiec jako osobne ciacho bez kremu. Jednak mimo słodkiej masy znikł ekspresowo a niektórzy sięgali po 2, 3 kawałki na jednym posiedzeniu 🙂 Przepis Nigella Lawson ” Kuchnia. Przepisy z serca domu ”

1384

Składniki na biszkopt : 

  • 50 g kruszonych orzechów włoskich
  • 225 g miałkiego cukru
  • 225 g masła
  • 200 g mąki pszennej ( przesiałam )
  • 4 łyżeczki rozpuszczalnego espresso
  • 2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 4 jajka
  • 1-2 łyżki mleka

2 metody : przy użyciu malaksera i bez :

Orzechy wraz z cukrem wkładamy do malaksera, mielimy na orzechowy pył. Dodajemy masło, mąkę, espresso, proszek do pieczenia, sodę, jajka i miksujemy wszystko na gładką masę. Przez kominek malaksera dolewamy mleko, miksując pulsacyjnie ciasto powinno mieć konsystencję lekko leistą ale dość gęstą – ja już nie dolewałam więcej mleka.

Druga metoda przy użyciu miksera. Orzechy tłuczemy wałkiem jak najdrobniej i mieszamy z resztą sypkich składników ( oprócz cukru ). Masło ucieramy z cukrem. Kolejno na przemian dodajemy po jednym jajku i partią sypkich składników. Na koniec wlewamy mleko, mieszamy aż składniki się połączą.

Ciasto wlewamy do okrągłych foremek o średnicy 20 cm ( u mnie ok 23 cm ) wcześniej wysmarowanych masłem i wyłożonych papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180°C przez 25 minut aż biszkopt wyrośnie i będzie sprężysty przy delikatnym nacisku. Wyjmujemy, odstawiamy do ostygnięcia.

Składniki na krem :

  • 350 g cukru pudru
  • 175 g miękkiego masła
  • 2 i 1/2 łyżeczki rozpuszczalnego espresso wymieszane z 1 łyżką wrzątku
  • orzechy włoskie do dekoracji ( pominęłam )

W malakserze :

Wsypujemy cukier do malaksera chwilę mieszamy pulsacyjnie żeby rozbić grudki, dodajemy masło, miksujemy na gładki krem. Na koniec dodajemy gorące espresso, mieszamy.

Ręcznie :

Cukier puder przesiewamy. Ucieramy z masłem mikserem lub ręcznie na gładki krem. Kolejno dodajemy gorące espresso, mieszamy aż składniki się połączą.

Na jednym blacie biszkoptowym ( odwróconym po wyjęciu z blaszki ) rozsmarowujemy połowę masy, przykrywamy drugim blatem i resztę kremu rozsmarowujemy na wierzchu. Dekorujemy połówkami orzechów.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto jabłkowo – kokosowe

Pyszne, puszyste, mocno kokosowe a dzięki dodatkowi jabłka i dużych połówek umieszczonych na wierzchu wilgotne. Mimo, że wcześniej nie przeanalizowałm przepisu i podczas robienia okazało się,że robię nie tak jak powinno to i tak wyszło. Przepisz bloga Cukiernicze kreacje charlotte.

1376

Składniki :

  • 200 g masła lub margaryny o temp. pokojowej
  • 200 g cukru
  • 4 jajka
  • 2 i 1/2 łyżki soku z cytryny
  • 180 g mąki ( użyłam tortowej )
  • 75 g wiórków kokosowych ( u mnie dodatkowo szklanka wiórek na wierzch )
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 800 g kwaśnych jabłek ( użyłam około 5 średnich słodkich )

Najpierw podam prawidłowy przepis potem jak ja zrobiłam.

Masło, cukier i jaja ubijamy na białą puszystą masę.

Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i 50 g wiórków kokosowych.

Jedno jabłko obieramy, ścieramy na tarce ( starłam na grubych oczkach) i skrapiamy 1 łyżką soku z cytryny.

Do ubitej masy dodajemy mąkę, pozostały sok z cytryny i jabłko, mieszamy aż składniki się połączą.

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 26 cm ( u mnie 22 cm ). Resztę jabłek obieramy, wydrążamy gniazda nasienne i przecinamy na pół. Każdą połówkę nacinamy kilkakrotnie wzdłuż. Układamy na cieście wypukłą stroną do góry. Pieczemy w temp. 200°C przez 40 minut. Po tym czasie posypujemy wierzch ciasta pozostałymi wiórkami i dopiekamy jeszcze 10 minut. Ja piekłam do suchego patyczka.

A ja zrobiłam to tak :

Jaja zmiksowałam z masłem. Nie chciały mi się ubić więc pomyślałam sobie cholewka coś jest nie tak. Dodałam mąkę z proszkiem, 50 g wiórkami i 1 i 1/2 łyżki soku z cytryny. Nagle patrze cukier stoi yhym…no tak powinnam go ubić z jajkami. No nic co ma być to będzie siup do michy, wszystko zmiksowałam na gładką masę. Dodałam starte jabłko i 25 g wiórków kokosowych, bo pomyliłam wiórki jabłka z wiórkami kokosowymi. Wymieszałam szpatułką. Potem postępowałam jak w przepisie ale nie miałam już wiórek na wierzch więc dorzuciłam szklankę wiórek. Moja tortownica miała 22 cm. Wrzuciłam do piekarnika i upiekło się pyszne ciacho 🙂

Na wierzch można dać mniej wiórek bo potem się sypią z ciasta ale smakują z nimi bardzo kokosowo, dla mnie obłędnie. A jak pachnie w domu 🙂

Smacznego 🙂

ciasta

Brownies cytrynowe

Moje pierwsze brownies. Trochę odbiega od tradycyjnej wersji z wyglądu zakalcowatego, mokrego ciasta. Ta wersja jest puszysta, nie mokra ale też nie sucha – wypośrodkowana. Ciasto cudownie cytrynowe, pyszniutkie. Przepis z TEJ strony.

1154

Składniki :

  • skórka z 2 cytryn ( jeśli chcecie bardziej cytrynowe można dodać więcej – ja dodałam z 2,5 )
  • 1 i 1/2 szklanki cukru
  • 3 jajka o temperaturze pokojowej
  • 1/4 łyżeczki aromatu migdałowego
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 i 1/2 szklanki mąki
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 szklanka roztopionego masła

Do miski wkładamy cukier i skórkę z cytryny. Za pomocą drewnianej łyżki lub dłońmi wcieramy skórkę w cukier tak aby stał się wilgotny i pachnący cytryną.

W drugiej misce trzepaczką łączymy jaja, aromat, i sok z cytryny.

W trzeciej misce łączymy mąkę i sól. Dodajemy cukier i masło. Mieszamy za pomocą trzepaczki. Następnie dolewamy mieszaninę jajeczną. Mieszamy na gładką masę. Robiłam to robotem na niskich obrotach.

Ciasto wylewamy do formy o wymiarach 23×33 cm ( lub podobnych wymiarów )wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 175°C przez 30-35 minut do tzw.suchego patyczka.

Glazura cytrynowa : ( pominęłam ale przepis podaje )

  • 1 i 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1/4 szklanki soku z cytryny
  • skórka z 1 cytryny

W misce umieszczamy wszystkie składniki glazury,mieszamy aż składniki połączą się w gładką masę. Polewamy ostygnięte ciasto.

Smacznego 🙂

Cytrynowe wypieki

ciasta

Ciasto jabłkowo-marcepanowe

Pyszne i proste w przygotowaniu chociaż trochę czasu trzeba mu poświęcić ale naprawdę warto. Duże kawałki owoców posypane czekoladową kruszonką. Na dużą blachę więc jeśli spodziewacie się gości to spokojnie każdy będzie mógł capnąć więcej niż jeden kawałek 🙂 Przepis z bloga Domowe-wypieki.pl

1126

Składniki :

  • 300 g miękkiego masła lub margaryny
  • 350 g mąki pszennej
  • 200 g cukru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 300 g masy marcepanowej ( dałam 250 g)
  • 6 jajek
  • 75 g mąki ziemniaczanej
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • około 2 kg jabłek ( ilość zależy od wielkości jabłek i blachy )
  • trochę soku z cytryny

Składniki na kruszonkę :

  • 80 g gorzkiej czekolady ( użyłam mlecznej )
  • 200 g masła lub margaryny
  • 225 g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki kakao
  • 150 g cukru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • szczypta soli
  • 100 g płatków owsianych

Najpierw przygotowujemy kruszonkę. Połamaną na kawałki czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej razem z masłem. Resztę składników kruszonki : mąkę, kakao, sól, cukry i płatki mieszamy razem. Wlewamy roztopioną czekoladę z masłem. Zagniatamy kruszonkę, odstawiamy.

Następnie obieramy jabłka, kroimy na pół, wykrawamy gniazda nasienne i każą połówkę nacinamy w plasterki prawie do samego końca. W między czasie skrapiamy sokiem z cytryny, żeby nie sczerniały. Odstawiamy.

Marcepan ścieramy na tarce o grubych oczkach. Obie mąki łączymy razem wraz z proszkiem do pieczenia. Do osobnej miski wkładamy masło, marcepan, cukier, cukier waniliowy, szczyptę soli. Ucieramy na najwyższych obrotach mikserem aż powstanie kremowa masa. Cały czas mieszając dodajemy po jednym jajku. Zmniejszamy obroty i partiami dodajemy wymieszane mąki. Mieszamy tylko do połączenia składników.

Blachę z wyposażenia piekarnika ( czarna ) o wymiarach 42×30 lub większą smarujemy masłem i posypujemy mąką. Wylewamy ciasto. Na cieście układamy ciasno połówki jabłek, jeden obok drugiego wypukłą stroną do góry. Wierzch posypujemy kruszonką.

Pieczemy w 175°C przez 40 minut ( ja przetrzymałam 10 minut dłużej ). Ciasto sprawdzamy patyczkiem czy nie jest mokre zwłaszcza pod jabłkami ( patyczek i tak będzie mokry od jabłek ale chodzi o to, żeby nie był oblepiony surowym ciastem ).

Smacznego 🙂