ciasta

Flan jabłkowy Magdy Gessler

Jedno z najszybszych ciast jakie do tej pory robiłam ( nie licząc czasu pieczenia ). Bardzo proste, pyszne, znika w mgnieniu oka. Wygląda trochę jak zakalec ale nim nie jest, wypróbujcie naprawdę warto. Przepis Magdy Gessler a wypatrzony na blogu Słodkie cuda.

1080

Składniki :

  • 4 łyżki mąki
  • 4 łyżki cukru
  • 4 łyżki oleju
  • 4 jaja
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 cukier waniliowy ( 16 g ) dodatkowo dodałam 1/4 łyżeczki domowej wanilii w proszku
  • 3-4 średnie jabłka 

Wszystkie składniki oprócz jabłek mieszamy razem za pomocą łyżki, łopatki na jednolitą masę. Odstawiamy.

Jabłka obieramy, tniemy na ósemki. Układamy ciasno w tortownicy o średnicy 20-21 cm. Zalewamy ciastem. Pieczemy w temp. 170°C przez 45 minut.

Smacznego 🙂

1086

Szybkie ciasta - edycja karnawałowaPrzepisy Magdy Gessler

ciasta

Czekoladowy keks Nigelli

Wilgotny, ciężki, baaardzo słodki – dla mnie zbyt słodki ( chociaż mój mąż powiedział trochę słodki ale on może wciągnąć paczkę krówek na raz ) dlatego z powodzeniem ilość cukru można zmniejszyć o połowę.  Dzięki likierowi nie wiadomo jakie owoce jemy, super przechodzą jego smakiem. Smaczny choć jak już pisałam bardzo słodki. Przepis Nigelli Lawson z książki ” Nigella Świątecznie ”

1049

Składniki :

  • 350 g suszonych śliwek
  • 250 g rodzynek
  • 175 g koryntek
  • 175 g miękkiego masła
  • 175 g ciemnego cukru muscovado ( spokojnie można dać tylko połowę)
  • 175 ml miodu
  • 125 ml likieru tia maria lub innego kawowego
  • sok i skórka z 2 pomarańczy
  • 1 łyżeczka mieszanki przypraw ( do piernika lub inna korzenna )
  • 2 łyżki kakao
  • 3 jajka
  • 150 g mąki
  • 75 g mielonych migdałów
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody

Do dużego, szerokiego rondla wkładamy posiekane lub pocięte śliwki, rodzynki, koryntki, masło, cukier, miód, likier, sok i otartą skórkę z pomarańczy, przyprawy i kakao.  Stawiamy na mały ogień i mieszając od czasu do czasu doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 10 minut, odstawiamy na 30 minut aby trochę przestygło. Mi nie przestygło po tym czasie, wstawiłam garnek do zimnej wody i po 15 minutach masa była zimna.

Do ostudzonej masy dodajemy rozkłócone jajka, mąkę, mielone migdały, proszek i sodę. Mieszamy drewnianą łyżką lub łopatką aż składniki dobrze się połączą.

Masę przelewamy do tortownicy o średnicy 20 cm ( u mnie 21 ) i wysokości 9 cm, wyłożonej podwójnie papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 150°C na 1 1/2 -2 godziny ( ja piekłam 2 godz.) Patyczek po włożeniu będzie oblepiony.

Smacznego 🙂

1042

ciasta

Ciasto jabłkowe z orzechową kruszonką

Wilgotne, z duuuużą ilością jabłek a na wierzchu orzechowa kruszonka. W pierwotnej wersji z pekanami ale cena ich mnie powaliła wiec zamieniłam na orzechy włoskie. Przepis z miesięcznika ” Pirkka, 9/2012″

967

Wszystkie składniki powinny być temp.pokojowej. Ja robię tak w przypadku każdego ciasta, wtedy nie powinien wyjść zakalec.

Składniki : 

  • 600 g jabłek ( najlepiej Granny Smith )
  • 2 łyżeczki soku z cytryny
  • 150 g margaryny lub masła
  • 200 ml cukru
  • 3 jaja
  • 1 łyżeczka skórki cytrynowej ( dałam skórkę z jednej dużej cytryny )
  • 400 ml mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 50 ml mleka

Na kruszonkę :

  • 125 g orzechów pekan w całości lub grubo mielonych ( u mnie włoskie )
  • 75 ml mąki
  • 50 ml brązowego cukru
  • 25 g margaryny lub masła pociętego w kostkę zimnego, prosto z lodówki

Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w niewielką kostkę, zalewamy je 2 łyżkami soku z cytryny żeby nie ściemniały, mieszamy, odstawiamy.

Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, przesiewamy, odstawiamy.

Masło ucieramy na gładką, puszystą masę. Dodajemy cukier miksujemy około 2 minut. Kolejno dodajemy po jednym jajku cały czas ucierając. Następnie rzucamy skórkę z cytryny. Na końcu dodajemy mąkę na przemian z mlekiem. Ucieramy aż masa będzie gładka.

Do gotowej masy wsypujemy jabłka, mieszamy. Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 24 cm ( moja miała 21 cm ), wysmarowanej masłem i posypaną bułką tartą lub wyłożonej papierem do pieczenia.

Kruszonka :

Orzechy umieszczamy w woreczku i  tłuczemy tłuczkiem lub wałkiem aż powstaną okruchy jak grubo mielona bułka tarta. Następnie wrzucamy do miski z pozostałymi składnikami. Całość rozcieramy w dłoniach aż powstanie konsystencja tak jak wcześniej grubo zmielonej bułki tartej. Tak przygotowaną kruszonką posypujemy wierzch ciasta.

Pieczemy w temp. 175°C przez 50-55 minut do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

963

ciasta

Drożdżowa tarta z gruszkami

Nie przepadam za ciastami drożdżowymi bo trzeba je zjeść jeszcze tego samego dnia na drugi robią się straszne suchary, które trzeba maczać w kawie żeby było zjadliwe 😉 Jednak trafiłam na to wyjątkowe, które mi w zupełności odpowiada i nawet na 2 dzień, odpowiednio przechowane jest jak świeże, chociaż nie gwarantuje, że doczeka dnia następnego. Ja musiałam dużym łukiem omijać żeby od razu połowy nie wsunąć.

Dzięki gruszkom i, ze ciasto jest niskie, tarta nie jest sucha. Gruszki świetnie komponują sie z ciastem podczas jedzenia sprawiając ze jest wilgotne. Cudowny zapach unoszący się z piekarnika podczas pieczenia na pewno zwabi wszystkich domowników. Przepis znaleziony na tym blogu.

931

Składniki : 

  • 3 łyżki mleka
  • 2 łyżeczki suszonych drożdży ( nie instant )
  • 1/4 szklanki cukru
  • 2 jaja o temp. pokojowej
  • 1 i 1/2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 1 i 1/2 szklanki mąki
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 85 g masła o temp. pokojowej pociętego na małe kawałki

Ponad to :

  • 3 średnie lub 2 duże gruszki ( ja użyłam gruszki w syropie, które robiłam w zeszłym roku. Wcześniej dobrze je odsączyłam z zalewy na sicie )
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 3 łyżki cukru ( użyłam niecałe 2 cukru brązowego )

Mleko ( do suszonych drożdży powinno się pogrzać mleko ja tak zrobiłam ale dlatego tylko zeby nie było prosto z lodówki. W przepisie o podgrzewaniu nie ma mowy ) i drożdże mieszamy za pomocą miksera, spiralnymi mieszadłami. Następnie dodajemy 1/4 szklankę cukru, jaja i cukier waniliowy, mieszamy. Dokładamy mąkę, sól. Znowu mieszamy około 1 minuty. Na koniec dodajemy masło i znowu ubijamy około 1 minuty. Ciasto ma być gładkie. Odstawiamy do wyrośnięcia na 2 godziny.

Gruszki obieramy, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w ćwiartki i 1/2 cm plastry. Skrapiamy sokiem z cytryny żeby nie ściemniały. Formę na tartę o średnicy 24 cm ( moja miała 21 cm) smarujemy obficie masłem. U mnie spód był wyłożony papierem do pieczenia posmarowanym masłem, żeby nie było problemu z wyjęciem ciasta.

Gdy ciasto wyrośnie, przekładamy je do formy. Zwilżoną dłonią rozkładamy ciasto równomiernie w blaszce lekkutko je dociskając. Na cieście układamy plastry gruszek tak żeby od brzegów formy były około 1/2 cm odległości. Wciskamy je dość głęboko w ciasto. Wierz posypujemy 3 łyżkami cukru i znowu odstawiamy do wyrośnięcia na 30 minut.

Po tym czasie wkładamy do piekarnika nagrzanego do 175°C na 40 minut aż sie zarumieni a środek będzie lekko twardy w dotyku. Ja jak zajrzałam do ciasta wiedziałam,ze jest dobre bez dotykania. Jeśli szybko wierzch sie rumieni przykryjcie go papierem do pieczenia.

Smacznego 🙂

                                    935

ciasta

Pudding pomarańczowy wg Nigelli

Delikatny, puszysty, wilgotny, pomarańczowy, mocno aromatyczny. Taki własnie jest ten pudding. PYCHA !!!! Przepis Nigella Lawson ” Kuchnia. Przepisy z serca domu „.

pudding

Składniki : 

  • 250 g miękkiego niesolonego masła
  • 75 g miałkiego cukru
  • 75 g jasnego cukru muscovado
  • 150 g dżemu pomarańczowego + 75 g do glazury
  • 225 g mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 4 jajka
  • otarta skórka i sok z 1 pomarańcza + dodatkowy sok z 1/2 pomarańcza do glazury

75 g dżemu i sok z 1/2 pomarańcza mieszamy w rondelku i odstawiamy.

Masło ucieramy z cukrami, następnie dodajemy dżem, mąkę wymieszaną z proszkiem i sodą. Kolejno cały czas mieszając jajka, sok i skórkę pomarańczową.

Naczynie żaroodporne o boku 24 cm smarujemy masłem. Ciasto wylewamy do formy. pieczemy w 180°C przez około 40 minut. Po 30 minutach powinniśmy zrobić test suchego patyczka czyli wbijamy patyczek w ciasto, jeśli wychodzi suchy jest już dobre.

Po wyjęciu z piekarnika pozostawiamy do ostygnięcia.

Wcześniej przygotowany rondelek z dżemem i sokiem stawiamy na ogień, podgrzewamy. Glazurą smarujemy wierzch ostygniętego ciasta.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto marchewkowe według Marthy Stewart

W ciągu 2 tygodni robiłam to ciacho 3 razy tak nam smakowało, jedno nawet powędrowało w podzięce. W smaku przypomina trochę piernik, wilgotne, niezwykle aromatyczne. Proste jak przygotowanie muffinek. Jest tylko jedna wada jest za małe dlatego proponuję od razu zrobić z podwójnej porcji bo szybko znika a z pewnością zjadło by się jeszcze niejeden kawałek. Przepis Marthy Stewart a ja znalazłam go na blogu Gęba w Niebie.

860

Składniki :

  • 1/4 szklanki oleju ( u mnie rzepakowy )
  • 1 szklanka mąki
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 2 duże jajka
  • 3/4 szklanki brązowego cukru ( nie miałam dałam zwykły kryształ )
  • 1/3 szklanki gęstego jogurtu naturalnego
  • 1 szklanka startej na grubych oczkach marchwi ( około 2 średnich marchewek )

W jednej misce mieszamy wszystkie suche składniki : mąkę, sodę, cukier, kardamon, cynamon, sól.

W drugiej mieszamy składniki mokre : jogurt, olej, jaja.

Mokre składniki mieszamy ze suchymi ( ja to wszystko robiłam za pomocą szpatułki, robot jest tu zbędny ) na jednolitą masę. Na koniec dokładamy marchew. Mieszamy.

Całość przelewamy do formy wysmarowanej olejem i wysypaną mąką lub wyłożoną pergaminem. Forma o wymiarach 21×21. Ja to ciacho robiłam w różnej wielkości formach, ostatnie w keksówce. Nie wyrasta wysokie.

Pieczemy przez około 40-45 minut w temp. 175 – 180°C do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

Smakołyki na pikniki

ciasta

Szarlotka żydowska

Bardzo prosta w przygotowaniu, pyszna, puszysta, efektowna z nutą cynamonu. Nikt nie mógł się jej oprzeć. Pycha !!!!! Przepis pochodzi z tej strony.

841

 Składniki : 

  • 3 szklanki mąki
  • 2 szklanki cukru pudru
  • 4 jaja
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 szklanka oleju
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 7 łyżek soku z pomarańczy
  • 2 i 1/2 łyżeczki cukru waniliowego lub esencji waniliowej

Ponad to :

  • 4-5 średnich jabłek
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 1/4 szklanki cukru pudru

Piekarnik nagrzewamy do 175*C 
 
Cukier zmiksować z olejem . Cały czas miksując dodać jajka, sól, 1 i 1/2 szklanki mąki ( mąkę przesiałam ), sok z pomarańczy, proszek do pieczenia i wanilię. Dobrze łączymy składniki razem. Następnie dodajemy pozostałe 1 i 1/2 szklanki mąki, ciągle miksując. Ciasto ma być  jednolite i gładkie.
 
Jabłka obieramy, tniemy w kostkę o boku ok 1 cm. Do tak przygotowanych jabłek dodajemy cynamon i 1/4 szklanki cukru pudru, mieszamy. 
 
Formę z kominkiem o średnicy około 21 cm smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą lub wykładamy papierem do pieczenia. Na spód wylewamy połowę ciasta, następnie nakładamy połowę jabłek na to drugą połowę ciasta i na wierzchu układamy pozostałe jabłka.
 
Pieczemy 1 godzinę i 15 minut do suchego patyczka.

Smacznego 🙂

834

 

ciasta

Ciasto cukiniowo – kokosowe bez jajek

Przepis autorski Pinkcake, która prowadzi bloga Trochę inna cukiernia. Chylę czoła bo ciacho jest naprawdę REWELACYJNE !!!!!!!. Od razu proponuję zrobić z podwójnej porcji bo z tej wychodzi mała, która szybko znika i człowiek czuje niedosyt bo zjadł by jeszcze i jeszcze…. 🙂

822

Składniki : 

  • 1 szklanka wiórków kokosowych
  • 1 szklanka mąki
  • 1/2 szklanki cukru  ( brązowego i białego pomieszanych )( ja dałam w całości brązowy )
  • 1 łyżeczka sody
  • 5 łyżek oleju
  • 1 łyżeczka octu balsamicznego
  • 1 szklanka startej cukinii ( u mnie na grubych oczkach. Gniazda nasienne wycinamy.)
  • 3/4 szklanki mleka koziego ( dałam od krowy )
  • garść suszonej żurawiny ( pominęłam )

Suche składniki mieszamy razem: wiórki, mąkę, cukier, sodę. W osobnej misce mieszamy mokre :  mleko, olej.  Do suchych składników dodajemy cukinię, następnie mokre składniki, mieszamy ( wszystko mieszałam za pomocą szpatułki, nie używałam miksera ). Na końcu dodajemy żurawinę i ocet. Mieszamy żeby całość dobrze się połączyła.

Ciasto wylewamy do tortownicy o średnicy ok . 18 cm lub jak u mnie keksówki o długości 20 cm. wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej i wysypanej bułką tartą. Pieczemy w temp. 180°C przez około 40 minut – do suchego patyczka.

Smacznego 🙂

Smakołyki na pikniki

ciasta

Maślankowe ciasto z czerwoną porzeczką

Wilgotne, puszyste, pyszne. Robi się je jak muffiny, po prostu mieszamy mokre składniki z suchymi tak więc przygotowanie ekspresowe nie licząc czasu pieczenia. Przepis z bloga Pomidoro e basilico.

759

Składniki : 

  • 1 szklanka maślanki
  • 1 szklanka cukru
  • 2 i 1/2 szklanki mąki
  • 3 jaja
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 cukier waniliowy ( 16 g )
  • 500 g czerwonej porzeczki lub innych owoców sezonowych

Mokre składniki mieszamy razem. W osobnej misce mieszamy składniki suche. Mokre przelewamy do suchych mieszamy na jednolitą masę. Ja użyłam robota. Ciasto przelewamy do formy o wymiarach 20×30 cm. wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy owoce.

Kruszonka :

  • 15 dag mąki
  • 10 dag zimnego masła
  • 5 dag cukru pudru

Mąkę z cukrem mieszamy. dodajemy zimne masło, rozcieramy w palcach, tak aby powstały grudki. Kruszonką posypujemy wierzch ciasta.

Pieczemy w temp. 180°C przez ok 60 minut do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

Smakołyki na pikniki

ciasta

Ciasto z truskawkami i kremem budyniowym

Ślinka mi nadal cieknie jak sobie pomyślę o tym cieście. Niby zwykły biszkopt z truskawkami i galaretką ot co z dodatkiem masy budyniowej. Ale ale całość jest niebotycznie pyszna, nie za słodka po prostu cud, miód… 🙂 Z mężem sami wciągliśmy całą blaszkę.  Ciacho to to też smak mojego dzieciństwa i nie tylko. Za każdym razem kiedy jadłam kawałek po kawałku myślałam o babci bo to ona co roku w sezonie truskawkowym robi biszkopt z truskawkami i galaretką. Wprawdzie bez masy budyniowej ale ona w ogóle nie dominuje ciasta. Każda warstwa ma tu coś do powiedzenia. Przepis pochodzi z bloga Mniamusne.

Na zdjęciu nie widać za bardzo odznaczającej się warstwy kremu od biszkoptu tak jak to wyglądało w przepisie z którego korzystałam. Biszkopt wyszedł mi prawie taki jasny jak krem. Ale nie ujmuje to nic w smaku 🙂 Poza tym robiłam w mniejszej blaszce i nie zużyłam całego kremu dlatego u mnie cieńsza warstwa.

716
 
Składniki na biszkopt : 
 

  • 3 jajka
  • 6 łyżek cukru
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  •  szczypta soli

 
Białka ubijamy na sztywną ze szczyptą soli. Następnie cały czas ubijając dodajemy cukier, po jednym żółtku oraz obie mąki wymieszane ze sobą z dodatkiem proszku. Delikatnie całość wymieszać na gładką masę. Przelewamy do formy ( 24x 28 cm u mnie 18×28 cm ). Pieczemy w temp. 180 stopni przez 20 minut. Po upieczeniu odstawiamy do ostygnięcia. Ja dodatkowo zdarłam tą wierzchnią skórkę z biszkoptu żeby krem nie odchodził  ale w przepisie nie ma o tym mowy.
 
Krem budyniowy :
 

  •  2,5szklanki mleka
  •  2 paczki budyniu ( u mnie waniliowy )
  •  2 łyżki krupczatki ( dałam mąkę ziemniaczaną )
  •  2/3 szklanki cukru pudru
  •  1 kostka miękkiego masła

 
Z mleka odlać 1/2 szklanki, resztę zagotować. W odlanym mleku wymieszać budyń z mąką ( tak zeby nie było grudek ). Kiedy mleko się zagotuje wlewamy mleko wymieszane z budyniami cały czas mieszając aż powstanie budyń. Zdejmujemy z ognia, przykrywamy folią spożywczą aby nie powstał kożuch. Odstawiamy do ostygnięcia.
 
Po tym czasie masło miksujemy razem z cukrem pudrem. Stopniowo dodajemy wystudzoną mase budyniową i dalej miksujemy az składniki się połączą. Krem wykładamy na biszkopt.
 
Ponad to :
 

  •  truskawki
  •  2 galaretki truskawkowe lub inne czerwone ( u mnie cytrynowa jedna)

 
Umyte wcześniej truskawki układamy na kremie. Galaretkę przygotowujemy według przepisu na opakowaniu. Zimną, prawie już tężejącą zalewamy truskawki. Wkładamy do lodówki do zastygnięcia, najlepiej na noc.

Smacznego 🙂

                                                707

Smakołyki na pikniki