ciasta

Ciasto budyniowe z truskawkami

Sezon truskawkowy już się powoli kończy, jednak u mnie można jeszcze spokojnie zakupić. Ceny wiadomo nie za niskie, na przetwory nie opłaca się kupować ale na ciacha czy deserki jak najbardziej. Póki mogę wykorzystuję je w słodkościach. Tak więc przedstawiam pyszne, puszyste budyniowe ciacho. Baaaardzo smaczne. Trochę przypomina babkę.

Zrezygnowałam z polewy bo zanim bym ją zrobiła połowy placka już nie było, dlatego szybko porobiłam zdjęcia i pałaszowaliśmy. Chociaż jak widać jeden kawałek już został porwany przez mojego męża 😀 Przepis z bloga Przepisy Aleksandry.

726

Składniki : 

  • truskawki ( około 150 g , u mnie nieco więcej )
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru
  • skrobia kukurydziana albo ziemniaczana ( około 1/2 szklanki – patrz przepis )
  • 4 duże jajka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 200 g ostudzonego roztopionego masła
  • 1,5 łyżeczki esencji waniliowej
  • szklanka cukru

Mąkę z proszkiem przesiewamy. Do szklani wsypujemy budynie, pozostałą objętość szklanki uzupełniamy mąką ziemniaczaną lub skrobią kukurydzianą. Przesiewamy zawartość szklanki do mąki.

Jaja ucieramy z cukrem na puszystą, kremową masę. Cały czas miksując na najmniejszych obrotach dodajemy mąki, roztopione masło i esencję. Miksujemy na gładką, jednolitą masę.

Ciasto wylewamy do tortownicy o średnicy ok. 23 cm wysmarowanej masłem i posypaną kaszą manną lub tak jak u mnie wyłożonej pergaminem.

Truskawki obtaczamy w mące ziemniaczanej i układamy na wierzchu ciasta. Nie wciskamy w ciasto. Moje mało obtoczyłam w mące bo opadły na dno.

Pieczemy w temp. 180°C przez około 40 minut do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

Smakołyki na piknikisłodkie wakacje

ciasta

Jogurtowe ciasto z truskawkami

U mnie na maślance w związku z brakiem jogurtu ale nazwy nie zmieniałam, następnym razem zrobię na jogurcie. Kolejny ” truskawczak ” wyszperany u Sary. Ciacho proste, niskotłuszczowe, puszyste, z wszędzie dostępnych produktów. Na początku myślałam ,że nic z tego nie będzie bo masa z ubitych jajek po dodaniu masła opadła, jednak jak widać nie trzeba się tym przejmować bo ciacho wyszło przepyszne. Dodatkowo spotęgowałam swoje smaki cukrem waniliowym i esencją waniliową – uwielbiam to połączenie z truskawkami. Przepis z bloga Pieczarka Mysia.

663

Składniki : 

  • 4 jaja
  • 200 g cukru ( jak Mysia dałam 100 g – w zupełności wystarczy )
  • 50 g miękkiego masła
  • 200 ml naturalnego jogurtu ( u mnie 100 ml maślanki. Dałam tylko 100 ml bo była dość rzadka )
  • 200 g mąki pszennej
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 250 g truskawek
  • dodatkowo u mnie : 2 łyżeczki cukru waniliowego i łyżeczka esencji waniliowej

Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia ( ja swoje przesiałam ). Jaja ubijamy z cukrami na puszystą masę. Następnie dodajemy miękkie masło i jogurt, nie przerywając miksowania. Kolejno stopniowo wsypujemy po łyżce mąki cały czas mieszając aż ciasto będzie gładkie. Na samym końcu dodałam esencję.

Ciasto przekładamy do formy o wymiarach 20×24 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy truskawki. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy przez 35-45 minut do suchego patyczka.

Smacznego 🙂

Truskawki 2012Smakołyki na pikniki

ciasta

Kruche ciasto z delikatną budyniową pianką i owocami

Ciasto to zrobiłam na urodziny szwagra. Dojechało w połowie bo nie mogłam się od niego oderwać, takie dobre. Delikatna pianka z dodatkiem budyniu, brzoskwiniń ( według mnie najlepiej pasują i najlepiej z puszki ), kruche ciasto – idealne połączenie. Dobrze wyważona słodkość. Na pierwszy rzut oka przypomina sernik i tak też większość na początku myślała. Gorąco polecam to ciacho, przepyszne 🙂 Przepis z bloga Cake Time.

647

Składniki na kruche ciasto : 

  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 250 g zimnego masła lub margaryny
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 5 żółtek

Mąkę, proszek do pieczenia i cukier puder mieszamy razem. Następnie dokładamy pokrojone zimne masło i siekamy nożem, żeby się połączyło z mąką ( ma mieć konsystencję kruszonki ). Kolejno dokładamy żółtka i wyrabiamy rękoma na gładką masę. Staramy się to zrobić w miarę szybko a jeśli będzie za suche można dodać 1 lub 2 łyżki zimnej wody. Ciasto dzielimy na 2 nierówne części. Jedna 60 %, druga 40 % . Każdą zawijamy w folię i wkładamy do zamrażarki. Czekamy aż ciasto zamarznie wtedy lepiej będzie się ścierało na tarce.

Większą część ( 60 % ) zamrożonego ciasta wyciągamy. Ścieramy na tarce o grubych oczkach na blachę o wymiarach 22×33 cm wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia. Starte ciasto ugniatamy rękoma aby powierzchnia była równa. Według mnie równie dobrze można je rozwałkować i wyłożyć na blachę. Nie czekałam aż ta część ciasta całkiem mi się zamrozi, wyjęłam je po około 30-45 minutach. Spód pieczemy w temp. 190°C przez 20 minut aż nabierze złotego koloru. Wyjmujemy z piekarnika, odstawiamy do wystygnięcia.

Budyniowa pianka : 

  • 5 białek
  • 1 szklanka cukru
  • opakowanie cukru waniliowego ( 16 g )
  • 2 opakowania ( 2 x 40 g ) budyniu śmietankowego lub waniliowego bez cukru ( u mnie waniliowy )
  • 1/2 szklanki oleju słonecznikowego
  • puszka brzoskwiń ( 500 g ) lub innych owoców. Mogą być mrożone ( przed wyłożeniem na ciasto nie rozmrażamy ich )

Białka najlepiej jakby były temp. pokojowej wtedy lepiej się ubiją. Ubijamy białka na sztywno. Cały czas ubijając dodajemy po jednej łyżce cukru wymieszanego z cukrem waniliowym. Kolejno cały czas miksując dodajemy partiami budyń w proszku. Na końcu cienką stróżką wlewamy olej. Miksujemy aż wszystkie składniki się połączą.

Na wystudzony spód nakładamy budyniową piankę. Równamy wierzch. Na nią dajemy pokrojone owoce ( ja wcześniej brzoskwinie dobrze odsączyłam z zalewy ) lekko dociskając je do pianki. Na sam wierzch ścieramy pozostałe 40 % zamrożonego kruchego ciasta. Pieczemy w temp. 190°C przez 30-40 minut.

Dla chętnych można oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

Smakołyki na pikniki

ciasta

Maślane ciasto ucierane z rabarbarem

W końcu dorwałam rabarbar. Tak naprawdę jakoś specjalnie za nim nie przepadam w formie surowej ale wypieków i kompotu nie umiem sobie odmówić. Tu nabiera inny charakter.

Pierwszy mój wybór wypieku rabarbarowego padł na to ciacho. Delikatne, puszyste, nie za słodkie. Takie babcine ciacho – smak dzieciństwa 🙂 Gorąco polecam. Przepis z bloga Dziś mam ochotę na…

639

Składniki : 

  • 200 g miękkiego masła ( Milena pisze, nie margaryny. Ja jednak przyznaję się bez bicia, że użyłam margaryny bo nie miałam nic innego pod ręką. Placek wyszedł super może mniej maślany niż powinien być )
  • 4 jaja
  • 160 g cukru
  • 200 g maki
  • szczypta soli
  • opakowanie budyniu śmietankowego bez cukru
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • rabarbar ( około 3 dużych łodyg )

Rabarbar obieramy, kroimy na niewielkie kawałki.

Mąkę, proszek do pieczenia, sól i budyń łączymy razem ( ja wszystko przesiałam ). Masło ucieramy z cukrem na gładką masę. Kolejno cały czas ucierając dodajemy po jednym jajku. Następnie dodajemy mąkę wymieszaną z resztą składników i mieszamy aż masa będzie gładka i jednolita.

Ciasto wykładamy do formy u Mileny około 20×30 cm u mnie 15×28 cm wyłożonej papierem do pieczenia. na wierzchu układamy rabarbar. Pieczemy w temp. 175°C przez 45 minut. Ja piekłam równą godzinę ( ze względu na to ze miałam mniejszą formę ).

Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

Smakołyki na piknikirabarbarowa akcja

ciasta

Ciasto z truskawkami na maślance z glazurą

Łatwe i szybkie w przygotowaniu ale trzeba zaznaczyć,ze jeszcze szybciej znika niż się je robi. Puszyste, delikatne, idealnie wyważona słodycz. Po prostu pycha, reszta słów zbędna. Przepis z bloga Mysi Pieczarka Mysia 🙂

631

Składniki : 

  • 200 ml maślanki truskawkowej ( ja nie dostałam truskawkowej więc dodałam zwykłej )
  • 2 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 jaja
  • 2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/3 szklanki oleju
  • 1 opakowanie cukru waniliowego ( u mnie cukier z prawdziwą wanilią 16 g )
  • 250-300 g truskawek ( zużyłam nieco więcej )
  • 2 łyżki dżemu truskawkowego do glazury

Mąkę wraz z proszkiem do pieczenia przesiewamy. Maślankę mieszamy razem z olejem.

Jaja z cukrem i cukrem waniliowym ubijamy na puszystą pianę. Kolejno dodajemy partiami przesianą mąkę na przemian z maślanką wymieszaną z olejem. Miksujemy do momentu aż masa będzie gładka i jednolita.

Ciasto wylewamy do tortownicy o średnicy około 22 cm wcześniej wysmarowanej masłem i posypanej delikatnie mąką lub wykładamy papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy truskawki. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C. Pieczemy 30 minut do suchego patyczka.U mnie nieco dłużej się piekł ( jakieś 10-15 minut dłużej ).

Po upieczeniu ciasto wyjmujemy i czekamy aż ostygnie. Gdy będzie już zimne możemy przystąpić do zrobienia glazury. Dżem miksujemy żeby miał jednolitą konsystencję. Ja swój roztarłam w kubeczku za pomocą łyżki. Następnie podgrzewamy w mikrofali ( około 1-1,5 minuty ) lub w rondelku na kuchence aż zrobi się płynny. Za pomocą pędzelka smarujemy wierzch i boki ciasta.

Smacznego 🙂

                                    633

                                    632

                                    Smakołyki na piknikiwypieki z truskawką

ciasta

Karpatka

Ciasto, które najbardziej kocham i które ( chyba ) najszybciej znika ze stołu. Przynajmniej u nas w rodzinie tak jest. Krem do niej jedyny w swoim rodzaju – najlepszy !!!!

Wielu ma problem z ciastem a mianowicie z górami, które niejednokrotnie nie wyrastają albo opadają po upieczeniu. Szczerze powiem, że u mnie różnie z tym bywało. Teraz postanowiłam wypróbować technikę pieczenia ciasta zaproponowaną przez Lutkę40, która prowadzi bloga Tysiące pasji i uspokojeń ( tu przepis Lutki40 z jej techniką ). Nie zawiodłam się, góry wyrosły idealnie.

Sam przepis pochodzi z zapisków mojej mamy i jest od lat w naszym domu także konkretny autor bliżej nieznany.

201542_29

Składniki na ciasto : 

  • 1 szklanka wody
  • 1/2 kostki margaryny ( 125 g )
  • 5 jaj
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 szklanka mąki pszennej

Wodę i margarynę umieszczamy w rondlu, stawiamy na średni ogień i zagotowujemy. Margaryna ma się w całości rozpuścić. Do gotującej się wody wsypujemy mąkę i mieszamy na ogniu do momentu aż ciasto będzie odstawało od garnka. Rondel ściągamy z kuchenki, odstawiamy aby masa ostygła.

Piekarnik nastawiamy na 270°C. 2 blachy ( te czarne, które są na wyposażeniu piekarnika ) wykładamy papierem do pieczenia. Niektórzy smarują je obficie tłuszczem. Jednak w moim przypadku to się nie sprawdza, bo potem nie mogę oderwać ciasta od blachy. Natomiast papier nigdy mnie nie zawiódł i zawsze bez problemu odchodzi. Niczym go nie smaruję.

Do przestygniętej masy dodajemy stopniowo po jednym jajku dokładnie miksując, na końcu wsypujemy proszek. Masę dzielimy na dwie równe części. Rozsmarowujemy każdą na blasze. Wkładamy do dobrze nagrzanego piekarnika ( 270°C ) pieczemy w tej temp. 10 minut ( aż ciasto ładnie wyrośnie ) po czym otwieramy drzwiczki na 3 minuty, zmniejszamy temp do 200°C. Po tych 3 minutach zamykamy piekarnik i pieczemy jeszcze 10 minut aż ciasto nabierze pięknego rumianego koloru. Ciasto zaraz po upieczeniu wyjęłam z piekarnika.

Składniki na krem : ( krem proponuję zrobić z podwójnej porcji. Zawsze przekładam karpatkę podwójną porcją kremu )

  • 1/2 L mleka
  • 1 kostka margaryny o temp. pokojowej( 250 g )
  • 2,5 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1,5 łyżki mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • 1 cukier waniliowy ( 8 g )

Z mleka odlewamy 1/2 szklanki resztę wlewamy do rondla wraz z cukrami i doprowadzamy do wrzenia. W odlanej 1/2 szklanki mleka rozpuszczamy mąki. Tak żeby nie było żadnych gródek. Kiedy mleko z cukrami już się zagotuje wlewamy mleko z mąkami i dość zwinnie i szybko mieszamy łyżką aż masa zacznie gęstnieć. Gotujemy na wolnym ogniu cały czas mieszając około 5 minut aż masa zgęstnieje i będzie miała konsystencję budyniu. Odstawiamy do ostygnięcia.

Margarynę ucieramy mikserem na puch, dodajemy stopniowo przestudzoną masę cały czas miksując aż uzyskamy gładką konsystencję kremu.

Krem wykładamy na jedną część ciasta, przykrywamy drugą lekko dociskając. Przechowujemy w chłodnym miejscu.

* Ciasto na karpatkę można również piec w temp. 200 C przez 25 – 30 minut ale podczas pieczenie nie można otwierać drzwiczek piekarnika.

Smacznego 🙂

201542_26

Wielkanocne Smaki 2

ciasta

Ciasto bounty

Bardzo łatwe w przygotowaniu ciacho. Mega smaczne. Nie przypomina dosłownie smaku batonika bounty ale jest bardzo podobne co więcej tak jak batonik uzależnia. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga Moje wypieki.

606

Składniki na biszkopt :

  • 5 jaj
  • 1 niepełna szklanka mąki pszennej
  • pół szklanki cukru
  • 2 łyżki kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywno. Następnie nie przerywając ubijania dodajemy cukier, żółtka a na koniec mąkę z proszkiem i kakao ( ja mąkę, cukier i kakao przesiałam, wymieszałam razem ). Mieszać na małych obrotach aż składniki dobrze się połączą. Masę przelewamy do blachy o wymiarach 20×35 cm ( u mnie 25×35 ) wcześniej wysmarowanej tłuszczem i wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 170-180°C przez około 30 minut. Upieczony odstawiamy do ostygnięcia. Można go też nasączyć wodą z aromatem waniliowym ale ja tego nie robiłam.

Masa kokosowa : 

  • 1/2 litra mleka
  • 1/2 szklanki cukru
  • 20 dag masła
  • 25 dag wiórek kokosowych
  • cukier waniliowy ( 16 g )

Mleko zagotować z cukrami. Kolejno wsypujemy kokos i gotujemy do zgęstnienia masy. Dorota pisze około 20 minut u mnie nastąpiło to szybciej. Masę cały czas mieszałam żeby mi się nie przypaliła, Kokos dość szybko zaabsorbował mleko. Kiedy już zgęstnieje do gorącej masy dodajemy masło i od czasu do czasu mieszając pomagamy mu w rozpuszczeniu. Masę odstawiamy do ostygnięcia a kiedy będzie zimna wykładamy ją na biszkopt. Równamy.

Polewa : 

  • 100 g mlecznej czekolady
  • 100 g gorzkiej czekolady
  • 12,5 dag margaryny

Wszystkie składniki polewy umieszczamy w misce i rozpuszczamy nad kąpielą wodną. Lekko ją przestudziłam, na tyle żeby nie była gorąca. Wylewamy na ciasto, równamy i schładzamy w lodówce, żeby dobrze ciasto się kroiło. Ja swoje wstawiłam na całą noc.

Smacznego 🙂

Wielkanocne Smaki 2

ciasta

Cielaczek

Ciasto z częścią kakaowego puszystego spodu i serowej góry o zabawnej nazwie. Samo w sobie proste do zrobienia i mega smaczne. Drugi raz już je robiłam i nie zawiodłam się. Ponad połowę blachy zjedliśmy sami z mężem. A wczoraj spotkało się z dużym uznaniem wśród znajomych. Ręka sama po nie sięga. Idealne na Wielkanocny stół. Przepis znalazłam u Majany, która prowadzi bloga Majanowe pieczenie.

602

Składniki na kakaowy spód :

  • 2 jaja
  • 1 szklanka mleka
  • 1 szklanka cukru ( dałam 3/4 szklanki )
  • 2 szklanki maki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody
  • 2 łyżki kakao
  • 3/4 szklanki oleju

Wszystkie składniki tak łączymy razem w takiej kolejności jakjest podane powyżej. Ja dodatkowo mąkę i kakao przesiałam. Masę wylewamy na blachę o wymiarach 24×34 cm ( u mnie nieco większa ) wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą lub wyłożonej pergaminem. Odstawiamy i robimy masę serową.

Składniki na masę serową : 

  • 50 dag zmielonego twarogu ( ja użyłam kremowego Quarku, konsystencja taka jak w gotowych serach do serników )
  • 3 jaja
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 3/4 szklanki cukru

Ser przekładamy do miski i za pomocą miksera miksujemy z pozostałymi składnikami. Ma mieć konsystencję dość płynną tak aby mógł lać się z łyżki. Jeśli wyjdzie Wam za gęsty można go rozrzedzić odrobiną mleka. Masę serową nakładamy za pomocą łyżki na wcześniej wylaną masę kakaową. Wkładamy do piekarnika. Pieczemy w temp. 180°C przez 50 minut.

Po przestygnięciu można polać polewą czekoladową. Ja zrezygnowałam. Świetnie smakuje również bez.

Smacznego 🙂

Wielkanocne Smaki 2  Seromaniacy

ciasta

Ciasto czekoladowe z gruszkami

Ależ ja miałam ochotę na ciasto czekoladowe, nie mogłam się powstrzymać i oto jest. Padło na gruszkowe przy okazji posiadania przeze mnie tych owoców 🙂  Nie ma już nawet okruszka, ciacho rewelacja. Przepis z bloga Przepisy na ciasto,desery…i nie tylko.

581

Składniki : 

  • 240 g margaryny o temp. pokojowej
  • 230 g cukru
  • 200 g mąki
  • 4 jaja
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2,5 łyżki kakao
  • 3 łyżki mleka
  • 2 spore gruszki

Mąkę mieszamy z proszkiem i kakao ( ja dodatkowo przesiałam przez sito ). Margarynę ucieramy z cukrem na puszystą masę. Dodajemy po jednym jajku cały czas ucierając. Porcjami dokładamy mąkę z kakao i na koniec wlewamy mleko. Miksujemy aż składniki dobrze się połączą.

Gruszkę obieramy i tniemy na dość cienkie ćwiartki. Masę wylewamy do tortownicy o średnicy 26 cm ( u mnie nieco mniejsza ). Wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Na wierzchu układamy gruszki.

Pieczemy w temp. 180°C przez 50-55 minut, do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

owocowe ciasta zimowe

ciasta

Ciasto śmietankowe z truskawkami

Nie ma to jak zimą truskawki, oczywiście te mrożone ale dobre takie jak do świeżych jeszcze daleko. Zapach unoszący się po domu truskawek, kiedy na dworze mróz i śniegu po kolana – bezcenny 🙂 Samo ciasto bardzo smaczne, aromatyczne i choć nie należy do tych mokrych to suche też nie jest. Łatwe i szybkie w wykonaniu. Owoców można użyć dowolnych. Ja dałam truskawki w pierwotnej wersji były śliwki. Przepis z bloga Andzi, Pyszne jedzonko.

565

Składniki : 

  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka cukru ( dałam niepełną )
  • 1 szklanka śmietany ( dałam 18 % )
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia ( dałam płaskie )
  • 2 jaja
  • aromat ( u mnie śmietanowy, 1 łyżeczka )
  • truskawki

Jaja miksujemy z cukrem na puszystą masę. Następnie dodajemy resztę składników, dobrze mieszamy aż wszystko się połączy. Ciasto wylewamy do formy z kominkiem o średnicy 26 cm wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą*. Na wierzchu układamy owoce. Pieczemy w temp. 150°C przez około 30 minut do tzw suchego patyczka.

* Ja nie miałam formy z kominkiem więc piekłam w kwadratowej o wymiarach 29×16 cm. Co za tym idzie ciasto w tej temp. piekło mi się o wiele dłużej bo ponad godzinę. Tak więc spokojnie można było wstawić na 180°C i piec 45 minut. I tak też następnym razem zrobię.

Smacznego 🙂

owocowe ciasta zimowe