ciasta

Wuzetka cytrynowa

Pyszna wuzetka, wprost idealna na zbliżające się Walentynki. Zadziwił mnie biszkopt, który bardzo dobrze dał się przekroić na pół bez kruszenia. Co więcej nie jest tak skomplikowana w przygotowaniu jak by się mogło wydawać. Naprawdę warto, nie pożałujecie 🙂 Przepis z bloga Ekspresje Kulinarne.

563

Ciasto biszkoptowe :

  • 5 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 szklanka maki
  • 3 łyżki kakao

Wcześniej wyjęłam jajka z lodówki zeby miały temp. pokojową.

Mąkę przesiewamy razem z proszkiem i kakao, delikatnie mieszamy żeby składniki się połączyły. Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka ucieramy wraz z 1/4 szklanki cukru aż masa będzie prawie biała i puszysta. Białka ubijamy osobno ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie dodajemy cukier cały czas ucierając. Do białek wlewamy masę z żółtek i delikatnie mieszamy za pomocą łyżki lub szpatułki. Dodajemy mąkę, którą wcześniej wymieszaliśmy z kakao i proszkiem i dalej za pomocą szpatułki delikatnie mieszamy całość aż do połączenia składników. Ciasto przelewamy do blaszki o wymiarach 23×36 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia ( u mnie biszkopt nie był tak wysoki jak u Gosi bo użyłam nieco większej blaszki ). Pieczemy w 180°C przez 25 minut.

Po upieczeniu odstawiamy biszkopt do wystygnięcia. Gdy już będzie zimny, przekrawamy go na pół.

Krem :

  • 1 litr śmietany kremówki
  • 1 galaretka cytrynowa
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 łyżki zagęstnika do śmietany ( ok. 2 opakowania śmietan-fixu ) niekoniecznie ( Gosia nie dała, ja dałam )

Galaretkę cytrynową rozpuszczamy w 1/2 szklanki wrzącej wody. Cukier mieszamy z śmietan fixem, dodajemy do śmietany i ubijamy na sztywno. Następnie wlewamy zimną galaretkę i miksujemy do połączenia. Musi być płynna, prawie tężejąca ale zimna. Ja sobie odpowiednio wcześniej przestudziłam, jeśli zacznie wam tężeć zanim zdążycie ją wlać, na chwilę wstawcie kubek do miski z gorącą wodą a gdy będzie płynna sprawdźcie czy nie trzeba dodatkowo ją ochłodzić w misce z zimną wodą. Krem wstawiamy do lodówki żeby nico stężał.

Przesączenie: 

  • 1/2 szklanki wody lub mocnej herbaty ( u mnie herbata )
  • 3 łyżki rumu
  • sok z 1/2 cytryny

Wszystkie składniki mieszamy razem.

Ponad to :

  • Czekolada do dekoracji ( u mnie gorzka )

Składanie ciasta : 

Dolną warstwę biszkoptu wkładamy z powrotem do blaszki i przesączamy połową płynu ( ja przesączałam na oko, nie zużyłam całości ). Na to kładziemy 1/2 kremu. Na krem nakładamy drugą połowę biszkoptu, przesączamy płynem i wykładamy resztę kremu. Wierzch posypujemy startą czekoladą. Wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia, najlepiej na całą noc.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto biszkoptowe z jabłkami

Placek, który robi się ekspresowo. Nie rośnie zbyt wysokie i mimo, że na wierzchu zrobiła się delikatna cukrowa skorupka to nie było zakalca co u mnie w przypadku biszkoptów się zdarza. Ciacho było przepyszne. Nic takiego ot co zwykły biszkopt z jabłkami a ile pochwał zebrałam. Mój N. cały czas się dopytywał co to za placek, co tam dodałam 🙂 Przepis od przemiłej Szczecinianki Lutki40, która prowadzi bloga Tysiące pasji i uspokojeń.

552

Składniki : 

  • 4 jabłka
  • 4 jaja
  • 3/4 szklanki cukru
  • szklanka mąki
  • cukier waniliowy ( 16 g )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Jabłka obieramy i kroimy w plasterki. Jaja wraz z cukrami ucieramy na puszystą masę. Mąkę łączymy z proszkiem. Następnie partiami dodajemy do masy jajecznej cały czas ucierając.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach 24×28 cm. Wcześniej wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Na wierzchu układamy jabłka zanurzając je do połowy w cieście. Pieczemy w temp. 180°C przez 30 minut.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto czekoladowe z serem rocotta

Mocno czekoladowe, wilgotne a wręcz mokre dzięki serowi i cudownie orzechowe dzięki orzechom. Ciasto należy do tych ciężkich ale i zdrowych ze wzgledu na zawartośc mące pełnoziarnistej. Idealne na wyjątkowe okazje a na pewno sprawdzi się na stole wigilijnym 🙂 Przepis pochodzi z bloga Lepszy Smak .

531002

Składniki :

  • 75 g mąki pszennej pełnoziarnistej/razowej
  • 125 g maki pszennej
  • 1/2 szklanki kakao w proszku
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • szczypta soli
  • 1/4 szklanki zaparzonej kawy espresso
  • 2 łyżeczki esencji waniliowej
  • 100 g miękkiego masła
  • 150-180 g cukru brzozowego/fruktozy ( u mnie 150 g brązowego cukru )
  • 250 g sera ricotta
  • 3 duze jaja
  • 1/2 -1 szklanka posiekanych orzechów włoskich lub pekan ( u mnie włoskie )

Po zaparzeniu espresso pozostawi do ostygnięcia.

W misce mieszamy mąki ( ja je wcześniej przesiałam ), kakao, sól, proszek do pieczenia, sodę.

Masło ucieramy z cukrem. Następnie dodajemy ser i esencję mieszamy do połączenia. Cały czas miksując dodajemy po jednym jajku. Zmniejszamy obroty do minimum i dodajemy naprzemiennie suche składniki i kawę. Mieszamy do momentu aż ciasto utworzy jednolitą masę.

Na końcu dodajemy orzechy, mieszamy łyżką lub szpatułką.

Ciasto przelewamy do keksówki o wymiarach 10×25 cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Wyrównujemy wierzch. Pieczemy w temp. 170°C przez 60-70 minut do tzw. suchego patyczka.

Ciasto obserwujemy czy aby od góry nadmiernie się nie przypieka, można w połowie czasu przykryc wierzch papierem do pieczenia. U mnie nie było to konieczne.

Smacznego 🙂

Wigilia - zapraszamy do stołu  

ciasta

Czekoladowe ciasto bez jajek

I tak to okazuje się, że bez jajka można upiec bardzo smaczny, puszysty, łatwy i dośc szybki placuszek. Mało jest takich przepisów a i uważam, że są niezwykle cenne gdy mamy ochotę na ciacho a w lodówce ani jednego jaja. Ciasto to jest przeznaczone dla alergików i weganów ja jednak nie należę do żadnych z tych grup dlatego przekształciłam je pod siebie. W nawiasach moje zmiany. Także w pierwotnej wersji z malinami u mnie z powodu braku bez. Nie jest to duże ciacho ale spokojnie zaspokoi naszą zachciankę. Polecam !!! Przepis Pinkcake z bloga Trochę inna cukiernia.

 

czekoladowe ciasto bez jajek

Składniki : 

  • 1,5 szklanki mąki
  • 2 łyżki kakao
  • 3/4 szklanki brązowego cukru nierafinowanego
  • szczypta soli morskiej
  • 3/4 łyżeczki sody
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 łyżeczka octu balsamicznego
  • 1 łyżka ekstraktu waniliowego
  • 1 szklanka mleka roślinnego, koziego ( u mnie krowie )
  • ponad to : garśc malin ( mogą byc mrożone, ja pominęłam )

Wszystkie składniki suche : mąka, kakao ( przesiałam ), cukier, sól, sodę, mieszamy razem. W drugiej misce łączymy mokre składniki: olej, ocet, ekstrakt, mleko. Następnie zawartości obydwu misek łączymy razem i mieszamy za pomocą łyżki, łopatki tylko do połączenia składników – tak jak na muffinki. Jeśli używacie malin to teraz dodajemy połowę. Mieszamy. 

Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy ok 18 cm ( u mnie 17 cm ) wcześniej wyłożyłam ją papierem do pieczenia. Z wierzchu posypujemy resztą malin. Pieczemy w 175°C przez ok 30 minut do tzw. suchego patyczka ( u mnie ciasto piekło się ok 10-15 minut dłużej ). Jeśli patyczek po wyjęciu będzie suchy od razu ciasto wyjmujemy z piekarnika, nie trzymamy go tam dłużej.

Smacznego 🙂

Wigilia - zapraszamy do stołu 

ciasta

Puszyste ciasto z jabłkami

Puszyste, z dużymi soczystymi kawałkami jabłek skąpanych w marynacie korzenno- alkoholowej. Po prostu niebo w gębie. Gorąco polecam !!! Przepis pochodzi z tej strony.

511

Składniki : 

  • około 6 jabłek ( w przepisie jest, że antonówki ja użyłam innych i też były smaczne )
  • 3 łyżki brandy ( u mnie koniak )
  • torebka cukru z prawdziwą wanilią ( u mnie cukier domowy z prawdziwą wanilią )  ( 8 g )
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 5 goździków
  • 200 g mąki
  • szklanka brązowego cukru
  • 200 g miękkiego masła
  • 3 jajka
  • łyżeczka proszku do pieczenia

Brandy, cukier waniliowy, sok z cytryny i goździki mieszamy razem. Jabłka obieramy, kroimy w ósemki. Zalewamy wcześniej przygotowaną marynatą alkoholowoą, mieszamy. Odstawiamy.

Mąkę i proszek do pieczenia łączymy razem. Masło wraz  z cukrem ucieramy na puszystą masę. Dodajemy po jednym jajku. Kolejno wsypujemy porcjami mąkę cały czas ucierając. Mieszamy do momentu aż składniki się połączą.

Ciasto wylewamy na tortownicę o średnicy ok 23 cm wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy odsączone jabłka. Pieczemy w temp. 180°C przez 40-50 minut.

Smacznego 🙂

Sezon na jałbka 2

ciasta

Napoleonka na krakersach

Jeśli nie lubicie ciast gdzie wylewają się tony słodkiego kremu to ta napoleonka jest jak najbardziej dla Was. Krem idealnie zrównoważony, nie za słodki. Szybki i łatwy w przygotowaniu. Nie byłabym sobą jakbym podczas przygotowań czegoś nie nabroiła i tak zamiast słonych krakersów kupiłam zbożowe. No nic trzeba było je wykorzystać i tak spodnią warstwę posypałam lekko solą a z wierzchu sporo cukrem pudrem. Pewnie łapiecie się za głowy z myślą o my gosh co ona zrobiła ale smakowała naprawdę pysznie. Fajnie równoważyły się smaki ale góry już nie odważyłam się posypać żeby sól mi nie wsiąkła w masę 🙂 Przepis z bloga Kucharenka 🙂

A miałam okazję przygotować to ciacho na spotkanie ” Stowarzyszenia przyjaźni polsko-fińskiej ” coś w rodzaju integracji. Napoleonka spotkała się z wielkim uznaniem 🙂

505

Składniki : 

  • 5 szklanek mleka
  • 1 budyń waniliowy w proszku
  • 4 żółtka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • słone krakersy
  • 250 g margaryny

W blaszce o wymiarach 25×30 cm układamy warstwę krakersów. 4 szklanki mleka, cukier i masło umieszczamy w rondlu i doprowadzamy do wrzenia. Żółtka, budyń, mąkę i pozostałą szklankę mleka dobrze mieszamy aby nie było grudek. Wlewamy tą mieszaninę do gotującego się mleka i cały czas energicznie mieszamy aż masa zgęstnieje. Ma mieć konsystencję budyniu. Gotowy krem wylewamy na krakersy, równamy. Na wierzchu układamy warstwę krakersów solą do dołu. Wstawiamy do lodówki na 6 godzin a najlepiej na całą noc. Posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

Friends from finland if you have problems with recipe, please send me message on my mail kuchennefascynacje@o2.pl

Hyvä ruokahalua 🙂

ciasta

Ciasto marchwiowo-kokosowe

Bardzo prosty nie wymagający użycia robota placek. Wystarczy odważyć składniki, wymieszać, przelać do formy do piekarnika i po 35 minutach możemy się rozkoszować ciachem:) Upieczony specjalnie dla mojego N., który uwielbia ” marchewkowce „, zresztą ja też. Pycha 🙂 Przepis z bloga Fantazje kulinarne Magdy K 🙂

499

Składniki : 

  • 300 g startej na drobnych oczkach marchwi
  • 200 g wiórków kokosowych
  • 180 g brązowego cukru trzcinowego
  • 3 jaja
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 3 czubate łyżki mąki pszennej

W dużej misce mieszamy razem wszystkie składniki aż się połączą. Najlepiej łyżką lub łopatką. Przekładamy do formy o średnicy ok 21 cm. Dno wyłożyłam papierem do pieczenia a boki posmarowałam masłem. Równamy wierzch. Pieczemy w temp. 200°C przez 35 minut.

Ważna rada Magdy : pod koniec pieczenia zaglądajcie czy wierzch Wam się nie przypala jeśli tak nakryjcie go folia aluminiową albo papierem do pieczenia. Mi na szczęście wyszło idealne 🙂

Smacznego 🙂

498

Warzywa w słodyczach

ciasta

Holenderski placek z jabłkami

Czy ktoś z Was miał sytuację, że z Waszego IP został rozsyłany spam ? Ja od wczoraj nie mogę dodać komentarza  do blogów w blox.pl. Z pomocy wyczytałam, że mój adres IP został wykorzystany w celu wyżej wymienionym. Także na razie niestety nie mogę komentować potraw blogowiczów z bloxa.pl nad czym ubolewam. Napisałam do administracji ale póki co zero odzewu :/

Dobra teraz o placku. Nie wyrasta wysoki, należy do tych tzw niskich ale jest wyśmienity. Puszysty, aromatyczny, nie suchy choć tak może wygląda. Znikł w ciągu 1,5 dnia 🙂 Gorąco polecam. Przepis Rachel Allen z programu ” Słodka szkoła Rachel „.

494

Składniki : 

  • 2 jajka
  • 125 g drobnego cukru ( dałam 100 g, w zupełności wystarczy )
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 75 g masła
  • 75 ml mleka
  • jedno duże jabłko lub ok 1,5 mniejszego ( mogą być inne owoce jak gruszki czy maliny )
  • 125 g mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 spore szczypty cynamonu

Masło wkładamy do rondla razem z mlekiem. Podgrzewamy do momentu aż masło się rozpuści. Odstawiamy.

Mąkę, proszek i cynamon przesiewamy.

Jajka ubijamy na prawie białą puszystą masę, zajmie nam to jakieś 5 minut  może trochę dłużej. Masa będzie gotowa wówczas kiedy będziemy mogli po niej ” pisać „. Następnie cały czas miksując dolewamy powoli mleko z masłem.

Mąkę przesypujemy do masy jajecznej, mieszamy łyżką lub łopatką aż składniki się połączą ( robimy to dość szybko ). Przelewamy do formy 20×20 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy jabłka, obrane i pokrojone dowolnie ale nie za grubo, lekko zapadną się w ciasto.

Pieczemy w temp. 200°C przez 10 minut, po tym czasie skręcamy temperaturę do 180°C i pieczemy jeszcze 20-30 minut do tzw suchego patyczka.

Smacznego 🙂

Sezon na jałbka 2

ciasta

Korzenne ciasto ze śliwkami

Jesienne, aromatyczne, puszyste, bardzo łatwe w przygotowaniu. Składniki ciasta idealnie komponują się z lekką kwaskowością śliwek. Po prostu pycha 🙂 Całą blaszkę zjedliśmy sami 🙂 Przepis z bloga Mała cukierenka .

487

Składniki : 

  • 2 szklanki mąki
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/2 łyżeczki zmielonego kardamonu
  • 1/2 łyżeczki zmielonych goździków
  • 4 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki oleju
  • 1/2 łyżeczki aromatu waniliowego
  • 600 g wypestkowanych śliwek

Mąkę, proszek do pieczenia, sodę przesiewamy. Dodajemy kardamon, cynamon i goździki.

Jajka ubijamy z cukrem na prawie białą, puszystą masę. Chwilę to zajmie, także bądźcie cierpliwi w ubijaniu 🙂 Cały czas miksując dolewamy aromat waniliowy i powoluteńko wlewamy cienką strużką olej.

Następnie wsypujemy całą mąkę, mieszamy mikserem ale krótko tylko do momentu połaczenia się składników.

Ciasto wylewamy do tortownicy o śr. ok 24 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu ciasta układamy śliwki skórką do dołu. Pieczemy w temp. 200°C przez 45 minut do tzw. suchego patyczka na najniższej półce piekarnika.

489

Smacznego 🙂

Akcja Śliwka 2011

ciasta

Szarlotka z budyniem

Wiele osób, które robiły to ciasto zgodzi się ze mną, że jest znakomite. Budyń genialnie komponuje się z jabłkami i ciastem. Nie jest za słodkie jest idealne ale pamiętajcie o zmniejszeniu ilości cukru do 3/4. Wyczytałam w komentarzach do tego ciasta, że cała szklanka to za dużo. Jabłka zachowują swój kształt, dają opór przy konsumpcji ale są miękkie takie lubię najbardziej. Śmiało stwierdzam, że jest to najlepsza szarlotka jaką do tej pory jadłam 🙂 A ile komplementów zebrałam za nią… 🙂 Przepis z bloga Arabeski.

485

Składniki : 

  • 500 g mąki
  • 1 kostka margaryny lub masła ( 250 g )
  • 1 szklanka cukru ( dałam 3/4 ) + 4 łyżki do budyniu
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 2 budynie śmietankowe
  • 3 szklanki mleka
  • 1 i 1/2 kg jabłek ( dałam 760 gram dość słodkich )

Jabłka obieramy i kroimy w średnią kostkę. Ja to zrobiłam po wyrobieniu ciasta w momencie kiedy wstawiłam mleko na budyń. Żeby jabłka mi nie ściemniały i nie podeszły sokiem.

Jajka ucieramy z cukrem i solą. Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia, margaryną i utartymi wcześniej jajkami. Wszystko razem siekamy, następnie zagniatamy na jednolite ciasto.

Ciasto dzielimy na 2 części. Jedną zawijamy w folię i wkładamy do zamrażarnika. Drugą wałkujemy na długość blaszki ( u mnie 19×27 cm, może być większa, Arabeska użyła 20×30. cm ), wykładamy dno ciastem. Układamy jabłka i zalewamy gorącym budyniem ugotowanym w 3 szklankach mleka i z 4 łyżkami cukru.

Wierzch posypujemy startą ( najlepiej na dużych oczkach ) drugą połową ciasta. Według mnie ciasto jest za krótko w zamrażarce i tylko na początku dobrze się go tarkuje a potem idzie ciężko. Dlatego tak jak Arabeska skubałam palcami. Ciasto można też rozwałkować tak jak spód i ułożyć na wierzchu tylko w tej wersji po wyrobieniu nie wkładamy go do zamrażarki.

Pieczemy w 200°C przez 45 minut.

Smacznego 🙂

Sezon na jałbka 2