ciasta

Murzynek z kardamonem i gruszkami

Zamarzyło mi się ciasto czekoladowe z gruszkami i z kardamonem więc dodałam je do podstawowego przepisu na murzynka. Przepis ten jest już ze mną od paru lat i z chęcią do niego często wracam. Ciacho pycha – jakże mogło by być inaczej, tylko takie umieszczam na blogu 😉 Puszyste, aromatyczne, delikatne ale dzięki gruszkom i sokom, które się z nich wydostały niezykle wilgotny. Chciałam żeby owoce były widoczne na wierzchu ale zapomniałam otoczyć je w mące i mimo, że pokrojone były w dość cienkie plastry i oprószone cynamonem opadły na dno. Ale co tam, najważniejsze, że niebo w gębie 🙂 Przepis znaleziony tutaj.

464

Składniki : 

  • 250 g margaryny
  • 2 małe łyżeczki kakao
  • 1 i 1/2 szklanki mąki ( ja zawsze przesiewam chociaż w przepisie nie ma o tym mowy )
  • torebka cukru waniliowego ( 16 g )
  • 3 jaja
  • 1 szklanka cukru
  • 3 łyżki wody
  • mleko ( ok 4 łyżek, użyjemy w momencie gdy masa będzie za gęsta )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki kardamonu (można dać więcej )
  • gruszka, obrana, bez gniazda nasiennego, pokrojona w cienkie plasterki
  • cynamon

Margarynę roztapiamy w rondlu, dodajemy cukier,mieszamy. W momencie kiedy się rozpuści dolewamy wodę i kakao, mieszamy. Doprowadzamy do wrzenia. Zestawiamy z ognia, odstawiamy do ostygnięcia.

Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka dodajemy do ostudzonej masy kakaowej, mieszamy. Białka ubijamy na sztywno. Również dodajemy do reszty, małymi porcjami i delikatnie na małych obrotach miksera wymieszać. Kolejno dodajemy po łyżce mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia cały czas miksując. Na koniec dosypujemy cukier waniliowy, kardamon. Jeśli masa jest bardzo gęsta teraz można dodać odrobinę mleka.

Masę przelewamy do keksówki o długości ok 26 cm. wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Plastry gruszki posypujemy cynamonem ( niekoniecznie ), obsypujemy mąką ( żeby się nie zapadły do środka ), układamy na wierzchu. Pieczemy w temp. 180°C przez 40-45 minut, do tzw suchego patyczka. Ja piekłam dokładnie 50 minut.

Smacznego 🙂

463

ciasta

Ciasto na maślance z brzoskwiniami i kruszonką

Taka mnie naszła ochota na ciasto z brzoskwiniami, że nie mogłam już wytrzymać. Gdy tylko zobaczyłam u Mysi ten przepis od razu wiedziałam, że to jest to czego pragnę. Nie dość, że duużo mojej kochanej kruszonki to jeszcze do tego wilgotne, puszyste. Czegóż chcieć więcej 🙂

453

Składniki : 

  • 1 szklanka maślanki o smaku brzoskwiniowym ( dałam zwykłą )
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2,5 szklanki mąki
  • 3 jaja
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 0,5 szklanki oleju
  • 1 cukier waniliowy ( 16 g )

Składniki na kruszonkę :

  • 50 g masła
  • 10 łyżek mąki
  • 4 łyżki cukru
  • 1 cukier waniliowy ( 16 g )

Białka oddzielamy od żółtek. W drugiej misce przesiewamy mąkę wraz z proszkiem do pieczenia. Z brzoskwiń wyciągamy pestki, dzielimy na pół lub inaczej jak kto woli.

Białka ubijamy na sztywno. Kolejno stopniowo dodajemy cukier i cukier waniliowy cały czas ubijając. Nie przestając mieszać dodajemy po żółtku. Pomału wlewamy olej i na koniec maślankę. Mieszamy.

Łączymy masę jajeczną z mąką. Miksujemy aż składniki ładnie się połączą w jednolitą, gładką masę.

Teraz łączymy wszystkie składniki kruszonki i wyrabiamy je między palcami.

Ciasto wylewamy do formy ( 25×35 ) wysmarowanej masłem i obsypaną mąką. Na wierzchu układamy owoce i posypujemy kruszonką.

Pieczemy około 50 min w temp. 175°C do suchego patyczka.

Smacznego 🙂

Owocowe szaleństwo Morelkowo Brzoskwiniowo 3

ciasta

Ciasto z agrestem 17

Idąc za ciosem agrestowym dziś proponuję pyszne ciasto. Kiedyś wypatrzone u Pieczareczki , w tygodniu przypomniała mi o nim Małgosia u, której biorę udział w pysznej akcji Weekendowa cukiernia. Ciasto jest naprawdę rewelacyjne. Dzięki podpowiedzi Małgosi zamiast mielonych migdałów dodałam wiórki kokosowe i wiece co, niebo w gębie a ten zapach kokosowy, cudowny. Bardzo puszysty, lekki, słodycz ciasta świetnie komponowała się z kwaskowatością agrestu. Koniecznie musicie wypróbować 🙂

 

ciasto z agrestem

Składniki : 

  • 270 g mąki
  • 100 g mielonych migdałów ( u mnie wiórki kokosowe )
  • 210 g cukru
  • 200 g miękkiego masła
  • 4 jajka
  • 1 łyżka miodu
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 budyń waniliowy w proszku
  • 400 g agrestu
  • 3 łyżki płatków migdałowych
  • 2 łyżki cukru 

Agrest oczyszczamy z szypułek, płuczemy i osuszamy. 

Masło ucieramy z cukrem przez około 5 minut. Następnie dodajemy jajka, miód, miksując kolejne 5 minut. Jeśli zauważycie grudki lub masa będzie wyglądała na zważoną nie przejmujcie się tylko działajcie dalej. To normalna reakcja, po dodaniu mąki będzie dobrze.

Wszystkie suche składniki : mąkę, mielone migdały, proszek do pieczenia, budyń w proszku mieszamy razem. Dosypujemy po łyżce do masy jajecznej cały czas ucierając. Kiedy ciasto będzie dobrze wymieszane wylewamy je do wyłożonej papierem i natłuszczonej formy 25×30 cm. Na wierzchu umieszczamy agrest, posypujemy płatkami migdałowymi i cukrem.

Pieczemy w temp. 180°C na około 60 minut. U mnie piekło się około 50. Pieczemy do tzw suchego patyczka.

Smacznego 🙂

Amore Del Tropico Owocowe szaleństwo

ciasta

Ciasto z wiśniami na kefirze

Myslami byłam przy innym przepisie ale jak tylko zobaczyłam szybkość, prostotę i oczywiście wygląd ciacha u Pieczareczki to już wiedziałam, że go upiekę. Walczyłam też z czasem więc był idealny tym bardziej, ze nie używamy miksera tylko mieszamy łychą. Bardzo smaczny, puszysty, delikatny mmmm… Trzeba wypróbować 🙂 Przepis z bloga Pieczarka mysia 🙂

408

Składniki : 

  • 2,5 szklanki mąki
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 duże jajka
  • 1 szklanka kefiru
  • 1/2 szklanki oleju
  • owoce : U mnie wiśnie, z wczorajszego wpisu ok 2 szklanek

W jednej misce mieszamy mąkę, cukier, proszek do pieczenia. W drugiej roztrzepane jajka, olej i kefir. Zawartość obydwu misek łączymy, mieszamy za pomocą łyżki. Tylko do połączenia składników.

Wylewamy ciasto na blachę o wymiarach 25×35 wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy owoce. Pieczemy w 180°C przez 35-40 minut do suchego patyczka.

Smacznego 🙂

W wiśniowym sadzie Owocowe szaleństwo

ciasta

Szkarłatne cętkowane ciasto Nigelli

Robiłam go juz jakiś czas temu. Zaintrygował mnie dodatkiem buraka. Wypróbowałam. I wiecie co świetny, buraka wogóle nie czuć, wilgotny a jaki kolor 🙂  Przepis Nigella Lawson ” Nigella Świątecznie ”

369

Składniki : ( Ja robiłam z połowy składników bo nie miałam na tyle buraków. Dodałam do połowy proporcji 80 g. Przepis podaje oryginalny)

  • 200 g surowego buraka ćwikłowego
  • 250 g miękkiego masła
  • drobno otarta skórka i sok z 1/2 cytryny
  • 200 g miałkiego cukru
  • 4 jaja
  • 150 g suszonej żurawiny
  • 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
  • 300 g mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Buraka obieramy ścieramy na tarce o drobnych oczkach.

W misce ucieramy masło. Kolejno cały czas miksując dodajemy skórkę z cytryny, cukier, po jednym jajku. Gdy masa będzie już połączona dodajemy buraka, żurawinę sok z cytryny i gałkę. Następnie na koniec dokładamy mąkę z proszkiem.

Przekładamy do formy o pojemności 900 g ( ja z racji połowy porcji piekłam w małej o długości 20 cm keksówce ) wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowaną masłem folią aluminiową.  Pieczemy w temp. 180°C przez godzinę lub do suchego patyczka ( u mnie piekł się 50 minut ).

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto z czekoladą i czereśniami

Kolejny pyszny placek, który wypatrzyłam u Pieczareczki. Jest taki jak opisuje Sara – poezja. Zrobiłam w czwartek, wczoraj do południa zostały 4 kawałki a dziś trza piec inny bo po tym ani śladu 🙂 Dobrze, że do zdjęcia udało mi się złapać dwa kawałki, a i tak robione na szybko bo już było naszykowane do zjedzenia ;D

399

 Składniki : 

  • 150 g mąki
  • 125 g cukru
  • 125 g miękkiego masła
  • 2 jaja
  • 80 g gorzkiej czekolady ( dałam 100 g białej )
  • 80 g wydrylowanych czereśni ( ja tak jak Sara dałam 2 szklanki )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Mąkę mieszamy z proszkiem. Czekoladę siekamy. W misce ucieramy masło z cukrem. Dodajemy po jednym jajku, następnie wsypujemy partiami mąkę. Ucieramy na gładką masę. Na koniec dodajemy czekoladęci czereśnie, mieszamy delikatnie łyżką. Przekładamy ciasto do tortownicy z kominem, natłuszczonej i wysypanej bułką tartą.

Pieczemy w 180°C przez 60 minut. U mnie po 55 był gotowy 🙂

Smacznego 🙂

Czereśniowy zawrót głowy

 

ciasta

Ciasto truskawkowe z kruszonką

Dziewczyny na blogach kuszą pysznymi ciachami truskawkowymi, zwłaszcza moja Droga Pieczareczka aż nie mogę się napatrzeć. Wprawdzie u nas truskawki dalej trzymają swoją dość wysoką cenę (cena nawet wyższa niż na początku sezonu truskawkowego )  to już nie mogłam się dalej opierać. Na początek postanowiłam upiec to ciacho i wiecie co to najlepszy ” Truskawczak” jaki jadłam. Mój N. nie mógł się nachwalić a fakt, że zrobiłam go wieczorem a na drugi dzień można było zbierać jedynie okruszki samo mówi o jego pyszności. Przepis z blogu Pieczarka Mysia :D. Dzięki Saruś za świetny przepis 🙂

389

Składniki :

  • 800 g truskawek
  • 200 g cukru pudru
  • 200 g miękkiego masła
  • 4 jaja
  • 250 g mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Kruszonka :

  • 150 g mąki
  • 75 g masła
  • 75 g cukru

Najpierw przygotowujemy kruszonkę. Wstawiamy rondel na mały ogień, wrzucamy masło. Kiedy się roztopi dodajemy cukier, mieszamy, dokładamy mąkę. Łączymy wszystko w jedną  „papkę „, pozostawiamy do ostygnięcia.

Truskawki płukamy, osuszamy, odcinamy szypułki. Większe kroimy na pół. Mąkę i proszek przesiewamy. Masło ucieramy z cukrem pudrem na puch. Dodajemy po jednym jajku. Cały czas ucierając dodajemy partiami mąkę. Mieszamy aż skałdniki dobrze się połączą w jednolitą masę.

Ciasto wykładamy do torownicy o średnicy 24 cm lub blachy prostokątnej wysmarowanej masłem. Na wierzchu układamy truskawki a górę posypujemy kruszonką.

Pieczemy w 180°C przez 60-70 minut. Jak przestygnie można posypać cukrem pudrem.

Smacznego 🙂

Jadłodajnia studencka Truskawki 2011

ciasta

Tort cukiniowo-migdałowy z kremem karpatkowym

Tort ten miał być w całości dietetyczny ale kiedy przyszło do robienia kremu okazało się, że zamiast serka mam jogurt, który zupełnie nie nadawał się na masę. Ech tak to już jest jak się robi zakupy w pośpiechu. Nie było czasu na lecenie do sklepu więc postanowiłam zrobić mało dietetyczna właściwie wcale 😉 krem, mój ulubiony i nigdy mnie nie zawodzi. Krem karpatkowy cudownie komponował się z ciastem.

Pierwszy raz używałam cukinii do wypieków ale muszę przyznać szczerze, że bardzo mi sie to podoba. Placek jest wilgotny, bardzo, bardzo smaczny. A krem sami wiecie ” niebo w gębie ” Gorąco polecam 🙂 Przepis z programu ” Rewolucje na talerzu ”

353

Składniki : 

  • 300 g cukini
  • szczypta soli
  • 4 jaja
  • 2 łyżki miodu
  • 100 g mielonych migdałów
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • skórka otarta z 1 cytryny
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • szczypta kardamonu
  • szczypta gałki muszkatołowej

Cukinię ścieramy na tarce o grubych oczkach, wrzucamy na sitko solimy ( szczypta w zupełności wystarczy ).

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno. Do żółtek dodajemy miód, migdały, proszek, skórkę z cytryny, cynamon, kardamon, gałkę. Mieszamy. Cukinię porządnie odciskamy z nadmiaru soków, dodajemy do masy, łączymy. Na koniec dokładamy białka po łyżce, delikatnie je wmieszając w masę.

Okrągłą formę wykładamy pergaminem. Wlewamy ciasto. Pieczemy w temp. 180°C przez 35 minut.

Po upieczeniu wyjmujemy z piekarnika, odstawiamy. Gdy wystygnie dzielimy go na 2 równe części.

Krem karpatkowy :

  • 250 g margaryny
  • 1/2 L mleka
  • 2,5 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1,5 łyżki mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • torebka cukru waniliowego ( 16 g )

Z 1/2 L mleka odlać pół szklanki, resztę zagotowujemy z cukrami ( pamiętać o mieszaniu dopóki cukry się nie rozpuszczą bo inaczej przywrą do garnka ). W 1/2 szklanki mleka rozpuszczamy dobrze mąki. Gdy mleko się zagotuje wlewamy do niego odlaną część mleka z mąkami. Cały czas mieszamy ( dość energicznie ) na wolnym ogniu ( około 5 minut ) aż masa będzie przypominała gęsty budyń.

Masę studzimy. W tym czasie margarynę ucieramy na puch. Dodajemy partiami przestudzoną masę budyniową cały czas ucierając.

Gotową masą przekładamy tort. Wkładamy do lodówki żeby krem dobrze związał. Przed podaniem można posypać gorzkim kakao.

Dla tych, którzy chcieliby mieć w całości wersję dietetyczną podaje krem, który miałam w planach właśnie do tego tortu. Pochodzi on również z programu ” Rewolucje na talerzu ” z tym, że dziewczyny robiły go do tortu marchewkowego.

Krem serowo-pomarańczowy :

  • 400 g serka twarogowego 4%
  • łyżeczka miodu
  • łyżeczka esencji waniliowej
  • skórka i sok z 1/2 pomarańcza

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, przekładamy tort.

Smacznego 🙂

ciasta

Chlebek bananowy z kokosem i wiśniami

Pierwsze moje użycie banana do wypieków ale zdecydowanie nie ostatnie 🙂 Ciasto jest bardzo aromatyczne, wilgotne no i bardzo, bardzo smaczne. Na pewno świetny pomysł na wykorzystanie leżących od kilku dni bananów – te czarne najlepiej się nadają. Gorąco polecam 🙂 Przepis Nigella Lawson ” Kuchnia. Przepisy z serca domu ”

337

Składniki : 

  • 125 g masła + trochę do posmarowania formy
  • 4 średniej wielkości banany ( około 500g przed obraniem, u mnie były to 3 )
  • 150 g miałkiego cukru
  • 2 jajka
  • 175 g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki prosku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 100 g suszonych wiśni ( ja nie miałam suszonych dałam kandyzowane ale nie był to dobry pomysł bo były za słodkie i musiałam je wyciągać z każdego kawałka. Także albo suszone a jak nie macie to lepiej wogóle nie dawać )
  • 100 g wiórków kokosowych

Napierw przygotowujemy keksówkę ok 20 cm długą. Wykładamy ją papierem do pieczenia a boki smarujemy masłem. Odstawiamy.

Masło roztapiamy. Banany obieramy i rozgniatamy widelcem na talerzu lub w misce. W misce miksujemy ostudzone, roztopione masło z cukrem. Kolejno dokładamy banany, jajka. Cały czas miksując.

Mąkę, proszek i sodę mieszamy razem. Dosypujemy po łyżce do ucieranej masy nie zaprzestając miksowania. Na koniec dodajemy wiśnie i wiórki. Mieszamy do połączenia łyżką. Ciasto przekładamy do formy, równamy wierzch i pieczemy w trmp. 170°C przez 50 minut ale po 45 należy sparwdzić czy się już czasem nie upiekł ( u mnie równo 50 minut był w piekarniku ). Natomiast upieczone ciasto będzie odstawać od boków formy a z wierzchu jak delikatnie naciśniemy ręką będzie sprężyste.

Po upieczeniu i wyjęciu z piekarnika pozostawiamy ciasto na 10 minut w formie po tym czasie można wyjąć z formy i odstawić na metalową kratkę do ostygniecia.

Smacznego 🙂

ciasta

Tarta z gruszką i migdałami bez ciasta

To pierwsza moja tarta jaką odważyłam się upiec. Nie tylko dlatego, że miałam na nią straszną chrapkę ale na pierwszy rzut chciałam przygotować tarte w prostym wykonianiu. Wiele nasłuchałam i naczytałam się o niewychodzących spodach. To za suchych, to za mokrych.

Ciasto bardzo aromatyczne oczywiście gruszkowe ale z wyczuwalną wyraźną nutą cytryny. Nie za słodkie takie w sam raz. Wilgotne. Łatwe i ekspresowe w wykonaniu 🙂 Gorąco polecam !!! Przepis Rachel Allen.

318

Składniki :

  • 175 g cukru pudru
  • 50 g mąki
  • 100 g zmielonych migdałów
  • skórka otarta z 1/2 cytryny
  • 5 białek
  • 150 g roztopionego masła
  • 2 średnie gruszki ( ja zużyłam 1 dość sporą )
  • 25 g płatków migdałowych

Cukier puder, mąkę, zmielone migdały. skórkę z cytryny mieszamy w misce ( ja mąkę i cukier puder przesiałam ).

Białka ubijamy za pomocą trzepaczki ale nie na sztywno. Tylko tyle aż zrobi się pianka na wierzchu. Wlewamy do suchych składników, dodajemy przestudzone roztopione masło. Mieszamy za pomocą łyżki najlepiej drewnianej do połączenia składników w jednolitą masę.

Gruszki obieramy, kroimy na ćwiartki i tniemy na plastry. Masę wylewamy do formy o śr. ok 25 cm, wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Na wierzchu ciasta układamy gruszki, posypujemy płatkami migdałów.

Pieczemy w temp. 200°C przez 15 minut, po tym czasie zmniejszamy temp. do 180°C i pieczemy kolejne 10 minut.

Smacznego 🙂