ciasteczka

Ciasteczka pieczarki

Ujęły mnie te ciasteczka swoim wyglądem. Przepis zanotowany już dawno, jednak realizacji doczekał się zeszłej soboty. Ciasteczka niezwykle kruche, wręcz rozsypują się w ustach. Smaczne choć wyczuwam delikatnie sodę, nie przeszkadza mi to jednak żeby znikł jej smak trzeba dodać mniej. Proste, łatwe i dość szybkie w przygotowaniu. Na pewno będą miały swoich zwolenników jak i przeciwników. Przy pierwszym kęsie nie ma nic w nich niezwykłego jednak pod koniec konsumpcji chce się więcej i więcej… Najlepiej podać je do kawy, herbaty lub innego napoju bo można dostać czkawki pałaszując bez popicia 😉 Przepis z Tej strony.

piecz4

Składniki : ( porcja na 40 małych lub jak u mnie 26 większych ciasteczek )

  • 150 g margaryny o temperaturze pokojowej
  • 6 łyżek cukru pudru
  • 1 jajo
  • 450 g mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej ( proponuję dodać – i tak też jest w niektórych przepisach 1/2 łyżeczki )
  • kakao
  • pusta plastikowa butelka

Mąkę mieszamy z sodą.

W osobnej misce masło ucieramy z cukrem aż masa będzie gładka. Dodajemy jajko, miksujemy. Wsypujemy stopniowo mąkę z sodą cały czas miksując aż ciasto będzie jednolite i gładkie.

Z ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego ( robiłam nieco większe ) układamy na blasze wyłożonej pergaminem w niewielkich odległościach, trochę urosną.

Kakao przesypujemy do małej najlepiej wysokiej miseczki, może być nawet kieliszek. Tak żeby cały gwint mógł się w nim zanurzyć. Zanurzamy gwint butelki w kakao i delikatnie wciskamy go w środek kulki do połowy. Delikatnie kręcimy butelką i wyjmujemy. I tak oto powstaje ” nóżka ” pieczarki. 🙂 Z resztą robimy dokładnie to samo.

Ciastka pieczemy w temp. 180°C przez 15 minut. Ja swoje piekłam niecałe 30 minut ze względu, że były większe. Przed włożeniem do piekarnika od góry przykryłam je papierem do pieczenia żeby się nie zrumieniły.

Smacznego 🙂

DSC_0031

Ciasteczka

ciasteczka

Ciasteczka z cukinią

Jedne z najlepszych ciastek jakie robiłam. Puszyste w środku niczym ciasto, z cudowną cynamonową nutą i chrupiącymi orzechami. Rewelacyjne !!!! Przepis z TEGO bloga.

DSC_0965

Składniki : ( na około 24-30 ciasteczek )

  • 1/2 szklanki masła o temperaturze pokojowej
  • 1 szklanka cukru
  • 1 jajo
  • 1 szklanka startej na drobnych oczkach cukinii ( bez pestek )
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 2 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka drobno startej skórki z cytryny
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 szklanki rodzynek ( u mnie orzechu włoskie )

Masło z cukrem ubijamy na puszystą masę. Następnie dodajemy jajko, cukinię, skórkę z cytryny i ekstrakt. Mieszamy.

W osobnej misce mieszamy mąkę, sodę, proszek do pieczenia, cynamon,sól. Dodajemy całość do mieszaniny cukinii z masłem. Miksujemy aż składniki się połączą. Na końcu dokładamy rodzynki lub przesiekane orzechy włoskie. Mieszamy łopatką, łyżką.

Masę nakładamy do foremek na ciastka wcześniej spryskane olejem lub na blachę wyłożoną pergaminem. Jeśli na blachę wykładamy to najlepiej wilgotnymi rękoma formujemy kulki z 1 i 1/2 łyżki masy, lekutko spłaszczamy. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190ºC. Pieczemy 8-10 minut lub aż lekko zbrązowieją.

Ja robiłam w formach i na blaszy. I tu i tu wyszły dobrze.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Cheddarowe ciasteczka z pekanami Marthy Stewart

Wytrawne, idealne do piwka lub do innych %% 😉 ale nie tylko. Uzależniające. Ciężko się oprzeć aby nie sięgnąć po kolejne i kolejne….Przepis z Tego bloga ale posiłkowałam się też stroną marthastewart.com

1393

Składniki : ( na 30 ciasteczek )

  • 120 g ostrego cheddara
  • 113 g masła o temperaturze pokojowej
  • 1 15 g mąki uniwersalnej
  • 1 łyżeczka grubej soli ( dałam zwykłą miałką )
  • szczypta pieprzu cayenne
  • 30 połówek orzechów pekan ( mogą być włoskie lub całe migdały ze skórką )
  • 2 białka jaj lekko roztrzepane ( użyłam 1 całego jaja )
  • papryka słodka do posypania wierzchu można dodać też sól morską. Ja dodałam do ciastek z migdałami…mmm pycha )

Ser tarkujemy na tarce. Masło, mąkę, łyżeczkę soli, pieprz cayenne i cheddar umieszczamy w malakserze. Miksujemy pulsacyjnie około 10 sekund – do połączenia składników. Masę dzielimy na 2 części. Formujemy z niej wałek o średnicy 4 cm, zawijamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na minimum 2 godziny a najlepiej na całą noc ( ja zostawiłam na noc).

Następnie każdy wałek kroimy na 0,5-0,6 mm plastry ( jeśli chcecie grube ale będzie ich mniej to potnijcie w 1 cm krążki – ciastka rosną podczas pieczenia ). Układamy na blasze wyłożonej pergaminem. Na środek każdego ciastka układamy orzech lekko go dociskając. Smarujemy jajkiem, posypujemy papryką.

Pieczemy w temp. 180°C przez 15 minut.

Można je przechowywać do 1 tygodnia w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Smacznego 🙂

przekąski na jeden kęs

ciasteczka

Piernikowe biscotti z orzechami

Od dawna chciałam ich spróbować. Już na tylu blogach się pojawiły, że nie mogłam się oprzeć i na pierwszy rzut upiekłam piernikowe z orzechami. Chrupiące, korzenne według mnie im dłużej leżą to są smaczniejsze. Przepis z bloga Na stole.

945

Składniki : 

  • 1 szklanka mąki
  • 1 jajko
  • 1 łyżka płynnego miodu
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 15 g miękkiego masła
  • 1,5 łyżeczki przyprawy do piernika
  • garść orzechów laskowych
  • 2 łyżki suszonej żurawiny ( pominęłam )
  • 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • szczypta soli

W misce mieszamy : mąkę, cukier, przyprawę do piernika, sodę, sól, proszek do pieczenia. Dodajemy jajko, miód i masło. Całość wyrabiamy na gładką masę. Na koniec dodajemy orzechy, jeszcze raz mieszamy.

Płaską blachę wykładamy papierem do pieczenia. Na nią wykładamy masę i formujemy podłużny chlebek ( a bardziej bagietkę ) o około 1,5 cm wysokości.

Piekarnik nagrzewamy do 180°C. Wkładamy blachę i pieczemy od 20-25 minut. Nie przejmować się jeśli pęknie. Wierzch powinien być lekko przyrumieniony.

Po tym czasie wyjmujemy blachę z naszym chlebkiem i odstawiamy go aby delikatnie przestygł. Kolejno kroimy nożem pod skosem 1,5 cm kromki, układamy na blasze i pozostawiamy w piekarniku w temp. 160° C na 5 minut. Po tym czasie wyjmujemy, studzimy, zjadamy 🙂

                                    940

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciasteczka z różą

Pozazdroszczone ciasteczka, które wypatrzyłam u Majanki. Bardzo aromatyczne, nie kruche, raczej należą do tych „mięsistych ” ;), o wyczuwalnym smaku róży ( użyłam bardzo aromatycznej róży skandynawskiej ). Naprawdę pycha 😀 Myślałam, że mój mąż będzie kręcił nosem na wieść co w nich jest ale nie….. zajadał ze smakiem. tak samo goście 🙂 Przepis z bloga Majanowe pieczenie.

809

Składniki :

  • 50 g cukru pudru
  • 100 g miękkiego masła
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 180 g mąki tortowej ( użyłam pszennej )
  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 szklanka suszonych płatków róży ( użyłam 1,5 szklanki )
  • 1/3 szklanki suszonej żurawiny posiekanej ( u mnie suszona czerwona porzeczka, mała garść )
  • 1 łyżka wody ostudzonej ( na 1,5 szklanki płatków dałam 1,5 łyżki wody )

Płatki zalewamy wodą i odstawiamy na 10 minut. Mąkę mieszamy z solą i sodą.

Masło ucieramy z cukrem. Kolejno dodajemy mąkę, płatki i żurawinę ( porzeczkę ). Mieszamy aż ciasto będzie gładkie. Formujemy w wałeczek i owijamy folią spożywczą. Schładzamy w lodówce 2 godziny ( ja swoje wsadziłam do zamrażarki ale nie sprawdzałam czasu, tyle żeby można było ciasto swobodnie pociąć ).

Po tym czasie tniemy na 20 równych części u mnie nieco więcej. Układamy na blasze wyłożonej pergaminem i pieczemy przez 20 minut w temp. 165°C.

806

Smacznego 🙂

Klub Kwiatożerców 2012Smakołyki na pikniki

ciasteczka

Ciasteczka wiedeńskie

Kakaowo-cynamonowe kruche, bardzo dobre ciasteczka. Idealne do kawy czy herbaty ale i bez tego ręka sama po nie sięga. Nie wystawiajcie wszystkich od razu bo nim się obejrzycie znikną 😉 Przepis pochodzi z tej strony.

501

Składniki : ( z tej porcji wychodzi dość sporo ciasteczek )

  • 250 g miękkiego masła
  • 125 g cukru pudru
  • 2 łyżeczki cynamonu ( nie żałowałam dałam czubate )
  • 2 łyżki mleka
  • 300 g mąki
  • 1 łyżka kakao

Masło ucieramy na puszystą masę. Cały czas ucierając dodajemy cukier, mleko, cynamon na końcu mąkę i kakao. Kakao przesiałam przez sito. Miksujemy aż składniki dobrze się połączą.

Gotową masę przekładamy do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskamy nie za duże ciasteczka.

Pieczemy w temp. 200°C przez 10 minut. Wprawdzie w przepisie jest, że 15 minut ale mi pierwsza partia się spaliła, drugą piekłam już tylko 10 minut i były idealne 🙂

Smacznego 🙂

Ciasteczka tu i tam!

ciasteczka

Ciasteczka trójkolorowe

To zwykłe kruche ciastka przełożone masą krówkową. Robi się je dość szybko ale ze względu na ilość ciasta, pieczenie, stygnięcie, przekładanie nie są ekspresowe. Ładnie się prezentują, smakują też dobrze, chociaż jak dla mnie szału nie robią. Ale bądź co bądź jak znalazł do kawki czy herbatki. Przepis Ewy Wachowicz z programu ” Ewa gotuje „.

474

Składniki : ( z tej porcji wychodzi ich dosć sporo )

  • 30 dag mąki pszennej
  • 30 dag mąki ziemniaczanej
  • 15 dag cukru pudru
  • 25 dag masła
  • 3 żółtka
  • 2 łyżki maku
  • 2-3 łyżki kakao
  • gotowa masa krówkowa
  • wiórki kokosowe

Obie mąki przesiewamy przez sito. Dodajemy cukier puder i masło z lodówki. Siekamy. Dodajemy żółtka. Zagniatamy ciasto aż składniki dobrze się połączą. Na początku będzie ciężko wyrabiać jak to przy kruchym cieście. Ale bądźcie cierpliwi z czasem ciasto będzie coraz lepsze. Gdy już będzie zwarte i gładkie formujemy wałek. Dzielimy na 3 równe części. Jedną zostawiamy białą. Do drugiej dodajemy mak. Zagniatamy aż dobrze się połączy z całym ciastem. Do 3 części dodajemy kakao i powtarzamy czynność jak przy cieście z makiem.

Każdą z części wałkujemy na grubość trochę większą jak na pierogi ( 4-5 mm ). Za pomocą kieliszka wykrawamy małe kółeczka.

Na blasze wysmarowanej masłem ( ja wyłożyłam papierem do pieczenia ) układamy ciastka. Pieczemy w temp.180°C przez 15-20 minut.

Po ostygnięciu ciastka składamy sklejając masą krówkową tak aby ciasteczko czekoladowe było w środku. Obtaczamy w kokosie.

Smacznego 🙂

481

Ciasteczka tu i tam!Ewa Wachowicz - przepisy polskiej miss

ciasteczka

Amerykańskie ciasteczka

Jedne ze smaczniejszych ciasteczek na jakie posiadam przepis. Smakiem przypominają pieguski. Łatwo i szybko się je robi a jeszcze szybciej znikają. Chyba te ciastka robię najczęściej. Takie moje pewniaki 🙂 Przepis ze strony o2 przepisy.

201842 (1)-001

Składniki : ( wychodzi ponad 30 ciasteczek w zależności jakiej wielkości zrobimy )

  • 1,5 szklanki mąki
  • 1 duże jajo ( ewentualnie 2 małe w zależności od konsystencji )
  • 1/2 szklanki brązowego cukru ( dałam 100 g )
  • 1 torebka ( 16 g ) cukru waniliowego
  • 1 łyżeczka esencji waniliowej
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1/3 kostki masła
  • opakowanie kropelek czekoladowych lub jedna tabliczka czekolady lub 2 paczki M&m`s ( u mnie pół na pół biała i mleczna czekolada lub gorzka i mleczna )

Masło roztapiamy, odstawiamy. Czekoladę siekamy na drobne kawałki.

W jednej misce łączymy wszystkie suche składniki oprócz czekolady. W drugiej mokre. Następnie łączymy obie zawartości misek w jednolitą masę. Powinna być ciut rzadsza niż budyń. Moja tym razem była bardziej zwarta. Za każdym razem wychodzi mi inna konsystencja a to wina wielkości jajek. Jednak nie ma się co przejmować bo ciasteczka i tak wyjdą pyszne ( jednak masa nie może się lać jak mleko 😉 ).

Na koniec dodajemy czekoladę, mieszamy. Nakładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia w dość sporych odległościach. Ja lepiłam kulki mniejsze niż orzechy włoskie. Jeśli masa nie da się łatwo lepić nakładajcie łyżką. Jeśli masa wyjdzie dość luźniejsza uważajcie bo znacznie urosną podczas pieczenia. Pieczemy w 180°C przez 8 minut. Uwaga łatwo się przypalają więc pilnujcie.

Po wyjęciu z piekarnika pozostawiamy na blasze do przestygnięcia bo będą bardzo miękkie. W miarę stygnięcia stwardnieją.

* Moja uwaga jeśli dodajecie więcej niż jedno jajko dodajcie je partiami czyli najpierw jedno i dobrze wymieszajcie masę. Jeśli będzie za gęsta dopiero wtedy dajcie drugie.

Smacznego 🙂

Ekspresowo w kuchni Ciasteczka tu i tam!

ciasteczka

Kruche pałeczki

Macie ochotę na szybkie i pyszne słodkości ? To polecam ten przepis. Nie dość, ze robi się je naprawdę bardzo szybko to w smaku są przepyszne, maślane, kruche. A do tego oblane czekoladą, która nadaje charakteru pałeczkom. Niebo w gębie. Znikają bardzo szybko bo jak zjesz jednego to na nim nie poprzestaniesz 🙂 Przepis znaleziony u Szarlotka.

Mi nie wyszły tak ładnie jak u Szarlotka, nie miałam odpowiedniej końcówki ale i tak chyba nie są takie złe ;). Do dekoracji użyłam tylko czarnej czekolady bo biała nie nadawała się do zdobienia. Jednak polecam do dekoracji użyć tych dwóch.

Kruche pałeczki

Składniki :

  • 180 g miękkiego masła
  • 50 g cukru pudru
  • 1/2 łyżeczki esencji waniliowej
  • 150 g mąki pszennej
  • 75 g mąki kukurydzianej ( lub skrobi )
  • 1/8 łyżeczki soli
  • po 60 g gorzkiej i białej czekolady ( ja użyłam tylko mlecznej )

Mąki przesiewamy, dodajemy sól. W drugiej misce ucieramy masło na puszysty krem stopniowo dodając cukier. Dolewamy esencję i cały czas miksując dosypujemy porcjami mąki.

Masę umieszczamy w rękawie cukierniczym. U szarlotka z okrągłą koncówką o przekroju 1 cm, u mnie gwiazdka o przekroju również 1 cm. Na blachę wyłożoną pergaminem wyciskamy ciasto o długości około 7 cm. U szrlotka odległość między pałeczkami 5 cm. u mnie mniejsza.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 12-15 minut. Aż ciastka zarumienią się i stwardnieją. Po wyjęciu z piekarnika pozostawiamy na blasze jakieś 5 minut potem studzimy na kratce.

Czekolady rozpuszczamy w kapieli wodnej ( osobno gorzką i osobno białą ). Przekładamy do woreczków, odcinamy koncówkę i zdobimy. Ja zdobiłam za pomocą łyżeczki. Kosnumujemy po zastygnięciu czekolady ( ja tak długo nie wytrzymałam 😉 )

Smacznego 🙂

ciasteczka

Kruche ciasteczka cytrynowe Rachel Allen

Kruchutkie, maślane, z lekką nutą cytryny. Po jednym kęsie chce się jeść i jeść i jeść. łatwe i szybkie w wykonaniu. Goraco polecam. Przepis Rachel Allen z programu ” Ulubione potrawy Rachel „.

347

 Składniki : 

  • 175 g mąki
  • 50 g drobnego cukru
  • 110 g miękkiego masła pokrojonego w kostkę
  • skórka starta z 1 cytryny

Mąke, cukier, skórkę mieszamy razem. Dodajemy masło, wgniatamy je w mąkę. Zagniatamy. Na początku nie bedzie siękleićdobrze ale cierpliwości w miarę ugniatania masa będzie bardziej spójna. Gotowe ciasto wałkujemy ( podsypując mąką ) na dowolną grubość, u mnie ok 0,5 cm. Wycinamy ciastka ( wzór i wielkosć foremek również dowolna ). Cistka ostrożnie przenosimy na suchą blachę, najlepiej za pomocą jakiegoś płaskiego przyżądu kuchennego.

Rachel nie podała temp. Jedynie, żeby piec w średnio nagrzanym piekarniku 5-12 min. Ja piekłam w temp. 180°C przez 12 minut.

Smacznego 🙂