dania główne

Placki cygańskie

Zazwyczaj jadałam je na zajazdach, syte, lekko pikantne i bardzo, bardzo smaczne. Ślinka mi leciała na samą myśl więc postanowiłam zrobić na obiad. Powiem tylko – PYCHA !!!!!!! Przepis z miesięcznika ” Poradnik domowy, październik `94 „.

566

Składniki na ciasto : ( na 2 porcje )

  • 50 dag ziemniaków
  • 2 jaja ( dałam jedno )
  • 2-3 łyżki mąki
  • cebula
  • sól
  • olej do smażenia

Ziemniaki obieramy, zcieramy na tarce o grubych oczkach. Tak samo postępujemy z cebulą. Dodajemy jajo, mąkę, sól. Mieszamy. Na patelni rozgrzewamy olej. Masę ziemniaczaną dzielimy na pół. Jedną połowę rozkładamy na całej patelni. Smażymy na złoty kolor. Przekładamy na drugą stronę ( polecam odlać olej, zsunąć placek na talerz, przyłożyć drugi obrócić placka i z powrotem zsunąć na patelnię, dolać olej i smażyć na złoty kolor. Uwaga : ostrożnie żeby się nie poparzyć !!!! ). Tak samo postępujemy z drugą częścią ciasta.

Składniki na gulasz : 

  • 50 dag mięsa wołowego ( u mnie wieprzowina )
  • 20 dag pieczarek
  • 2 cebule
  • 20 dag konserwowej fasolki szparagowej
  • olej
  • ząbek czosnku
  • curry lub chilli
  • pieprz, sól

Mięso kroimy w niewielką kostkę. Na patelnię wlewamy niewielką ilość oleju i obsmażamy mięso. W drugim rondlu smażymy cebulę pokrojoną w piórka i pieczarki pokrojone w niezbyt cienkie talarki. Następnie usmażone warzywa przekładamy do mięsa i dusimy około 10 minut. Pod koniec dodajemy fasolkę, jedynie na tyle żeby się ogrzała. Doprawiamy. Farsz powinien być pikantny.

Na każdy placek nakładamy porcję gulaszu po czym składamy na pół. Podajemy z ketchupem.

Smacznego 🙂

dania główne

Zapiekanka z ziemniaków i pieczarek

Kiedyś natknęłam się na dość niesmaczny przepis z internetu na zapiekankę z ziemniakami.Od tamtej pory miałam uraz na tego typu obiady ale jak zobaczyłam ten przepis u Nigelli pomyślałam, że nie może nie smakować, do tego takie pyszne zdjęcie. I nie myliłam się. Wyszło tak jak przeczuwałam prosto, szybko i pysznie. Cała blaszka poszła za jednym zamachem 🙂 Przepis Nigella Lawson ” Nigella Ekspresowo „.

556

Składniki : ( dla 2 osób jeśli podajemy bez dodatku mięsa )

  • około 750 g ziemniaków ( 3 spore )
  • 350 ml pełnotłustego mleka
  • 3 łyżki białego wina
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżeczki oleju czosnkowego
  • 250 g pieczarek
  • sól,pieprz

Piekarnik nagrzewamy do 220°C.

Ziemniaki kroimy w dość cienkie talarki ( ja kroiłam na oko nożem ). Wkładamy do rondla, zalewamy mlekiem i winem. Doprowadzamy do wrzenia, solimy, pieprzymy i gotujemy do momentu aż uporamy się z pieczarkami. Pamiętajcie o mieszaniu raz na jakiś czas.

Pieczarki kroimy w talarki. Na patelni rozgrzewamy olej i masło, wrzucamy pieczarki. Smażymy 3 minuty aż zmiękną.

Po tym czasie całą zawartość patelni razem z tłuszczem przelewamy do rondla z ziemniakami. Mieszamy. Płytkie naczynie do zapiekania smarujemy masłem i przelewamy zawartość rondla. Równamy wierzch. Pieczemy około 45 minut aż będą spieczone z wierzchu.

Smacznego 🙂

dania główne

Kapusta z kiełbasą od Nigelli

Bardzo fajna propozycja Nigelli na obiad. Autorka proponuje podawać ową kapustę i kiełbaskę z ziemniakami. Jednak dla naszej 2 spokojnie obyło się bez ziemniaków.

Syta, aromatyczna, kapusta lekko kwaskowata nasączona sokami z kiełbasek i smakiem wina  ( oczywiście alkohol odparowuje, zostaje sam smak ). Pycha 🙂

Przepis Nigella Lawson ” Nigella Ekspresowo ”

557

Składniki : ( na dwie osoby robiłam z połowy porcji. Przepis podaje na całość jak w książce )

  • ok 1 kg kiszonej kapusty, przepłukanej zimną woda i odsączonej
  • 2 łyżeczki jagód jałowca
  • 3 suszone liście laurowe
  • 8 wędzonych kiełbasek ( Myślę, że spokojnie można użyć innych nie wędzonych kiełbas )
  • 750 ml białego wytrawnego wina
  • 1 łyżeczka ziaren białego pieprzu ( użyłam czarnego )

Włączamy piekarnik aby nagrzał się do 200°C.

W tym czasie kapustę przekładamy do rondelka ( albo do średniej szerokiej formy do pieczenia takiej którą można wstawić na gaz i do piekarnika ). Dokładamy wszystkie przyprawy i pokrojone na mniejsze kawałki kiełbaski. Zalewamy wszystko winem.

Zagotowujemy na kuchence, chwilę gotujemy aż alkohol z wina odparuje ( u mnie około 10 minut ). Następnie przekładamy do formy, zakrywamy folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika na 30 minut.

Smacznego 🙂

dania główne

Kluski śląskie

Dawno nie jadłam a nigdy wcześniej sama też nie robiłam. Dlatego zobaczywszy u Domi pyszniutkie kluseczki wzięłam się od razu za zrobienie. Nic trudnego a ile przyjemności podczas jedzenia 🙂 Przepis z bloga Domi w kuchni 🙂

 

Kluski śląskie

Składniki : 

  • 500 g ziemniaków
  • mąka ziemniaczana
  • jajko

Ziemniaki obieramy, gotujemy w wodzie z dodatkiem soli do miękkości, studzimy. Przeciskamy przez praskę i umieszczamy w misce. Wyrównujemy wierzch lekko przy tym ugniatając ziemniaki. Za pomocą noża dzielimy ( a raczej zaznaczamy ) masę na 4 części. Jedną część wyjmujemy i kładziemy na resztę ziemniaków a w to puste miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Tyle aby wypełniło miejsce po ziemniakach. Dodajemy jajo, sól. Wyrabiamy rękoma na gładką masę. Z gotowej formujemy niewielkie kulki, lekko spłaszczamy i robimy dziurki. Ja robiłam końcem drewnianej łyżki. 

Tak przygotowane kluski wrzucamy do gotującej się wody. Delikatnie wzruszamy łyżką żeby nie przywarły do dna. Gotujemy 2 minuty od momentu aż wypłyną na wierzch. Podajemy z ulubionym sosem. Mi najbardziej smakuje z ciemnym 🙂

Smacznego 🙂



dania główne

Krokiety z pieczarkami i serem

Druga propozycja krokietów tylko tym razem szybsza w przygotowaniu i myślę, że smaczniejsza.  Uwielbiam to połączenie 🙂 Przepis z bloga Co do gara ?

2015_67

Składniki : ( składniki na 4-5 naleśników. Ja robiłam z podwójnej porcji i najedliśmy się ( 2 osoby ) do syta ba nawet zostało )

  • ciasto naleśnikowe
  • 50 dag pieczarek
  • 1 cebula
  • natka pietruszki ( dałam garścćna podwójną porcję)
  • 70 g żółtego sera
  • jajko
  • sól, pieprz
  • bułka tarta
  • olej do smażenia
  • 1 łyżka masła

Z ciasta naleśnikowego smażymy cienkie naleśniki, najlepiej blade nie przypieczone. Odstawiamy do ostygnięcia.

Farsz : pieczarki obieramy z wierzchniej skórki ( wiem, że dużo osób tego nie robi ja robię ) i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebulę kroimy w drobną kostkę, natkę szatkujemy. Na patelnię wrzucamy pieczarki, lekko solimy i pieprzymy. Pozostawiamy do momentu aż puszczą sok i woda trochę odparuje. Kolejno dodajemy łyżkę masła i dokładamy cebulę. Smażymy aż cebula zmięknie. Gotowe pieczarki odstawiamy żeby przestygły.

Ser kroimy w dosc drobną kostkę.

Kiedy pieczarki przestygną dokładamy do nich ser i natkę pietruszki. Mieszamy, ewentualnie doprawiamy. Gotowy farsz rozkładamy równo na naleśnikach. Naleśnik zwijamy w taki sam sposób jak gołąbki. Do środka zwijamy brzegi i rolujemy od siebie. Tak przygotowane krokiety obtaczamy w jajku z odrobiną pieprzu i soli, następnie w bułce tartej. Smażymy na złoty kolor ze wszystkich stron.

Smacznego 🙂

2015_60

dania główne

Irlandzka potrawka ziemniaczana

Czyli po prostu puree ziemniaczane ze smażoną kapustą włoską. Niby nic a jednak obiad odmieniony i ziemniaki smakują o niebo lepiej. Z racji, że ja uwielbiam smażona kapustę to dla mnie była uczta dla podniebienia 🙂 Przepis z programu Rachel Allen ” Ulubione potrawy Rachel „.

536

Składniki : 

  • 1 włoska kapusta ( myślę, ze 1/2 średniej spokojnie wystarczy ja nawet dałam mniej )
  • 1-2 łyżeczki wody
  • ziemniaki
  • ok. 3 łyżek masła + do puree
  • mleko ( ilośc zależy od naszych upodobań )
  • sól, pieprz

Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie.

Kapustę szatkujemy. Wrzucamy do rondla ( najlepiej jakby naczynie było szerokie i płytkie, ja to robiłam na patelni ) z masłem, wodą. Przyprawiamy, mieszamy, przykrywamy pokrywką. Od czasu do czasu mieszamy. Jak kapusta puści soki zdejmujemy pokrywkę i chwilę gotujemy.

Do ugotowanych ziemniaków dodajemy masło, mleko, przyprawy i tłuczemy na puree. Dokładamy kapustę, mieszamy. Danie ma by mokre ale nie lejące.

Smacznego 🙂

Festiwal Kuchni Brytyjskiej 2011

dania główne

Krokiety z kapustą i pieczarkami

Dziś propozycja tradycyjnych krokietów z kapustą i pieczarkami. Każdy sobie myśli, zjadłbym tylko robi się nie chce. Niestety trochę roboty z nimi jest ale naprawdę warto. Polecam od razu zrobic większą ilośc. Ja często dzielę sobie prace na 2 dni. Jednego szykuje farsz i naleśniki a drugiego resztę. Myślę, że nie ma nic lepszego na jutrzejszy dzień. A dopełnieniem będzie ciepły barszczyk 🙂

 

krokiety z kapustą i pieczarkami

Składniki : 

  • 400 g kiszonej kapusty
  • 500 g pieczarek
  • 2-3 cebule
  • sól, pieprz
  • 2 łyżki masła
  • ciasto na naleśniki
  • jajko
  • bułka tarta
  • olej do smażenia

Kapustę umieszczamy w garnku zalewamy wrzątkiem, pozostawiamy na 15 minut. Po tym czasie odcedzamy i przelewamy kapustę zimną wodą. Następnie czynnośc znowu powtarzamy czyli zalewamy kapustę wrzątkiem, odstawiamy na 15 minut, kolejno odcedzamy, zalewamy zimną wodą. Wstawiamy na gaz i gotujemy do miękkości.

Pieczarki obieramy i kroimy w małą kostkę lub szybciej i prościej ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebulę również siekamy w drobną kostkę. Na patelni rozpuszczamy masło, podsmażamy cebulę aż zmięknie i stanie się szklista. Dokładamy pieczarki, solimy, pieprzymy i smażymy około 10-15 minut.

Z ciasta naleśnikowego smażymy naleśniki, cienkie i najlepiej blade. Po upieczeniu odstawiamy aby ostygły. 

Kiedy kapusta będzie już miękka, odcedzamy ją i pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie bierzemy po garści i szatkujemy nożem na mniejsze kawałki.

Kapustę, pieczarki z cebulą łączymy razem. Doprawiamy solą i pieprzem. Nakładamy na każdy naleśnik porcję i formujemy krokieta. Każdy na pewno ma swój sposób. Ja najczęściej robię w bardzo szybki i prosty sposób a mianowicie na sam środek nakładam farsz. Dwa boki równoległe nakładam na siebie następnie przeciwległe tworząc kwadrat. 

Tak podszykowane krokiety maczamy w rozmąconym i przyprawionym solą i pieprzem jajku a potem obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju ze wszystkich stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

dania główne

Ekspresowe mielone z piersi kurczaka

Tak sobie myślę co by tu napisać ale wystarczy : smaczne, zdrowe i szybkie. I znowu potwierdza się, że dietetyczne jedzenie wcale nie musi być mdłe, nijakie. Te mielone są tego dowodem 🙂

Przepis z programu ” Rewolucja na talerzu „.

ekspresowe mielone z piersi kurczaka

Składniki : 

  • 2 piersi z kurczaka
  • skórka z jednej limonki i sok z połowy limonki
  • świeży imbir ok 2 cm
  • 2 ząbki czosnku
  • białko jaja
  • sól pieprz

Pierś płuczemy pod wodą, suszymy. Kroimy na mniejsze kawałki. W misce umieszczamy, starty imbir, skórkę i sok z limonki, czosnek ( ja swój uprzednio starłam na tarce ), białko jaja, sól, pieprz, kurczaka. Wszystko miksujemy blenderem lub mikserem na gładką masę. Formujemy kulki tak jak na mielone kotlety. Gotujemy na parze 20 minut.

* Uważajcie przy dodawaniu białka. Polecam dodawać je po trochu. Ja od razu dałam całe a miałam dość duże i masa wyszła zbyt rzadka, przez co musiałam dodać bułkę tartą, żeby ją nieco zagęścić.

Smacznego 🙂

dania główne

Gulasz z kurczaka z kurkumowym ryżem i ciecierzycą

Robiłam czystki w szafach i lodówce i wyszło takie oto smaczne i zdrowe danie na obiadek 🙂

509

Składniki na gulasz : ( dla 2 osób )

  • mięso obrane z dwóch ćwiartek kurczaka, pokrojone na średnie kawałki
  • 1 średnia cebula
  • 125 ml białego wytrawnego wina
  • 1 szklanka bulionu warzywnego
  • 2 łyżki masła
  • 2 ząbki czosnku
  • przyprawy : przyprawa do kurczaka, szczypta pieprzu cayenne, sól, pieprz
  • ryż
  • 1/2 łyżeczki kurkumy
  • puszka ciecierzycy( około 400 g )

Ryż gotujemy na sypko z 1/2 łyżeczki kurkumy.

Cebulę i czosnek siekamy, podsmażamy na maśle. Kiedy cebula zaczyna się rumienić dorzucamy kurczaka, posypujemy przyprawami i smażymy jakieś 2-3minuty. Po tym czasie wlewamy wino, doprowadzamy do wrzenia, gotujemy 5 minut. Następnie dolewamy bulion. Dusimy pod przykryciem około 15 minut aż kurczak będzie dobry. Zdejmujemy pokrywkę i redukujemy objętość płynów o połowę. Próbujemy, ewentualnie doprawiamy. Sos można dodatkowo zagęścić, ja tego nie robiłam.

Ciecierzycę odsączamy z zalewy, płukamy. Wrzucamy na patelnię, posypujemy ziołami, przyprawami, co lubicie. U mnie kurkuma, vegeta, pieprz cayenne, zioła prowansalskie. Chwilę podgrzewamy ( jakieś 5-7 minut ).

Smacznego 🙂

Winobranie 2011 (KONKURS)

dania główne

Kotlety z kalafiora z płatkami owsianymi

Dziś bardzo zdrowa, warzywna propozycja kotletów. Były już kalafiorowo-brokułowe to teraz czas na kalafiorowe z płatkami owsianymi. I mimo, że użyłam zamiast otrąb mielone płatki owsiane jako panierki i trochę było czuć smak płatka to i tak były bardzo, bardzo smaczne. Polecam 🙂 Przepis autorski z bloga Zjedz Mnie.

502

Składniki : 

  • 1 spory kalafior
  • 2 marchewki
  • 1/2 świeżej zielonej papryki ( nie miałam więc pominęłam )
  • 2 ząbki czosnku
  • sól ziołowa ( użyłam zwykłej )
  • biały pieprz
  • 1/2 szklanki płatków owsianych
  • 2 jaja
  • otręby do obtoczenia ( użyłam mielonych płatków owsianych ale jak macie otręby to je użyjcie )
  • olej

Marchew i kalafiora gotujemy na parze. Odstawiamy do ostygnięcia. Kolejno zimne warzywa, czosnek, paprykę siekamy bardzo drobno. Dokładamy jaja, płatki owsiane, doprawiamy, wyrabiamy jak mięso mielone. Z masy formujemy kotlety, obtaczamy w otrębach i smażymy na oleju z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂