sałatki i surówki

Sałatka do pracy

Niejednokrotnie zabieram sałatki do pracy ale nigdy nie komponuję ich jakoś specjalnie tylko wrzucam to na co mam ochotę i to co akurat znajduje się w domu. Tym razem na instagramie wyświetliła mi się interesująca sałatka ze składnikami jakie do tej pory nie gościły w moim pudełku razem. Często tez pomijam winegret a przecież on nadaje fajnego charakteru. Możemy przygotować na 2-3 dni sałatek za jednym razem dlatego w poniższych składnikach nie ma podanych ilości jakich trzeba użyć.

Składniki na winegret : ( wystarczy na kilka sałatek )

  • 1/3 szklanki oliwy
  • 2/3 szklanki soku z cytryny i pomarańczy
  • 1 łyżeczka musztardy
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu cytrynowego ( zastąpiłam zwykłym )
  • spora łyżeczka miodu
  • czosnek i imbir – opcjonalnie ( ja nie dodawałam )

Wszystkie składniki umieszczamy w słoiczku. Szczelnie zamykamy i wstrząsamy do momentu aż wszystko połączy się w jednolitą emulsję.

Składniki na sałatkę :

  • sałata lodowa lub inna wasza ulubiona
  • kukurydza z puszki
  • czerwona cebula konserwowa ( TUTAJ znajdziecie przepis na jej wykonanie )
  • marchewka starta na drobnych oczkach
  • papryka czerwona ( pominęłam )
  • kuskus perłowy gotowany ( zastąpiłam gotowaną komosą ryżową )
  • ser sałatkowy Apetina
  • koperek ( zapomniałam dodać )

Na dno naczynia wylewamy kilka łyżek winegretu. Na to nakładamy poszarpaną sałatę ( oryginalnie najpierw papryka i kukurydza ). Na sałatę nakładamy kukurydzę, potem marchewkę, kuskus lub inną kaszę, ser sałatkowy, odrobinę marynowanej cebuli i na końcu koperek.

Smacznego 🙂

dania główne

Szybki gulasz drobiowy z piersi kurczaka

Ekspresowy gulasz, którego przygotowywanie jest łatwe i przyjemne. Do tego gotujemy tylko ryż lub makaron, kaszę czy ziemniaki. A w jeszcze bardziej leniwej wersji wystarczy podać z kawałkiem dobrego pieczywa. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 500 g filetu z kurczaka
  • 2 łyżki oleju lub oliwy
  • 1/2 świeżej czerwonej papryki ( paprykę zastąpiłam 1 łodygą selera naciowego )
  • 1/2 cebuli
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • 1/2 łyżeczki mielonej papryki
  • 1/4 szklanki bulionu drobiowego
  • 1 szklanka passaty pomidorowej
  • 1/2 łyżki masła
  • 1 łyżeczka koncentratu pomidoroego
  • 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej ( opcjonalnie )

Do rondelka lub na patelni rozgrzewamy olej/oliwę. Wrzucamy pokrojoną w drobną kostkę cebulę i podsmażamy do momentu aż będzie miękka i szklista. Pod koniec dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażymy 1 minutę.

Dokładamy pociętą w niewielką kostkę paprykę i mieszając podsmażamy przez minutę. Kolejno dodajemy pociętą w kostkę pierś kurczaka i obsmażamy ją z każdej strony. W tym samym czasie posolić, popieprzyć, dodać oregano i paprykę w proszku.

Dolewamy bulion. Najlepiej jakby był gorący. Po chwili dodajemy passatę pomidorową oraz przecier, mieszamy. Całość doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 2 minuty. Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną aby sos był szklisty i się nie rozwarstwiał. Ja swój rozrobiłam w 2 łyżeczkach zimnej wody i dopiero dodałam do sosu.

Smacznego 🙂

dania główne

Isoäidin lihapullat – fińskie babcine pulpeciki

Lihapullat w Finlandii to jak schabowy albo rosół w Polsce. Must have każdej większej imprezy a nawet wesel. Praktycznie na każdym obiedzie w mieście są w menu. Na imprezach, szkoleniach organizowanych przez zakład pracy pulpety to pierwszy wybór. Nie znam osoby, która by ich nie lubiła. Dzieci pochłaniają aż uszy trzepoczą. Lihapullat zawsze są podawane w towarzystwie puree ziemniaczanego. To w zasadzie nieodłączny zestaw. Często skąpane w ciemnym sosie pieczeniowym. Najczęściej robione z mięsa mielonego wołowego ale bardziej smakują mi z wołowo-wieprzowym mięsem. Przetestowałam już kilka przepisów i ten najbardziej przypadł całej rodzinie do gustu. Skład w zasadzie wszystkie mają ten sam ale dodatek kwaśnej śmietany zamiast słodkiej śmietanki sprawia, że pulpety są bardziej miękkie. Przepis z Valio.fi .

Składniki :

  • 400 g mięsa mielonego wołowego lub mieszanki wołowo-wieprzowej
  • 100 g kwaśnej śmietany 12 % lub 18 %
  • 50 ml bułki tartej
  • 1 duża cebula
  • 1 łyżka masła
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 1/2 łyżeczki mielonej papryki
  • masło do smażenia

Mięso mielone wyrabiamy rękoma ze śmietaną oraz bułką tartą. Odstawiamy na 10 minut.

W tym czasie cebulę tniemy w niewielką kostkę i podsmażamy na łyżce masła aż zmięknie i stanie się szklista. Odstawiamy.

Do mięsa mielonego dodajemy pozostałe składniki oraz podsmażoną cebulę. Wyrabiamy aż masa stanie się jednolita.

Z mięsa formujemy niewielkie kulki, które smażymy na maśle z każdej strony na złoty kolor. Pulpeciki można również upiec w piekarniku w temperaturze 250 stopni przez 15 minut lub do momentu aż będą w środku upieczone.

Smacznego 🙂

dania główne

Kurczak po toskańsku

Bardzo smaczna potrawka z kurczakiem, szpinakiem oraz suszonymi pomidorami. Wbrew pozorom robi się ją bardzo szybko. Przepis z bloga Na talerzu .

Składniki :

  • 500 g piersi z kurczaka
  • 8-10 suszonych pomidorów
  • 200 g szpinaku ( użyłam niecałe 250 g )
  • 3 łyżki mascarpone
  • 1 czerwona cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 250 ml wody
  • sól, pieprz
  • mąka pszenna do obtoczenia kurczaka

Cebulę tniemy w krążki, czosnek drobno siekamy. Szpinak dobrze płuczemy pod bieżącą wodą, odsączamy na sitku. Pomidory tniemy na mniejsze kawałki.

Piersi z kurczaka tniemy na mniej więcej takie same kawałki. Rozbijamy tłuczkiem, solimy, pieprzymy, obtaczamy delikatnie w mące. Na patelni rozgrzewamy olej. Smażymy kurczaka z każdej strony po 5 minut. Kurczaka odkładamy na talerz.

Na tą samą patelnię wrzucamy cebulę oraz czosnek. Chwilę podsmażamy po czym wlewamy wodę, mieszamy tak aby wyczyścić z dna patelni wszystkie smaki. Dodajemy mascarpone i suszone pomidory, mieszamy. Gotujemy na niewielkim ogniu 3 minuty. Następnie dodajemy szpinak. Delikatnie mieszamy i czekamy aż straci swoją objętość oraz pokryje się sosem. Kolejno dokładamy kurczaka. Gotujemy całość jeszcze 3-4 minuty.

Podajemy z makaronem, ryżem lub kaszą.

Smacznego 🙂

domowego wyrobu

Pasztet z selera

Jeśli jesteście fanami selera to ten pasztet trafi na listę waszych ulubionych. Pyszny, miękki ale trzyma swój kształt podczas krojenia. Przepis z bloga Ania gotuje .

Składniki :

  • 800 g selera ( ja miałam trochę ponad 700 g – resztę uzupełniłam pietruszką )
  • 130 g marchwi
  • 200 g cebuli
  • 140 g czerwonej papryki ( u mnie zielona i kawałek czerwonej )
  • 6 ząbków czosnku
  • 3 średnie jajka
  • 5 łyżek bułki tartej ( 50 g )
  • 50 g masła klarowanego ( u mnie olej kokosowy )
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu

Selera, marchew, cebulę, czosnek obieramy. Wszystkie warzywa siekamy na mniejsze kawałki. Umieszczamy w większym rondlu, dodajemy masło. Na niewielkim ogniu podsmażamy aż warzywa puszą soki. Następnie dusimy pod przykryciem do momentu aż całość zmięknie. Nie muszą być idealnie miękkie ponieważ jeszcze będziemy je piec w piekarniku.

Warzywa przekładamy do miski. Bulion powstały z warzyw przelewamy osobno do miski. U mnie nie było bulionu. Warzywa miksujemy lub przekręcamy przez maszynkę do mięsa. Dodajemy pozostałe składniki, mieszamy. Jeśli masa nie jest lejąca dodajemy stopniowo bulion, mieszamy. Masa powinna być gęsta.

Jeśli chcecie aby pasztet był bardziej zwarty ( choć mój wyszedł idealny ) dodajcie do masy 2 łyżki kaszy manny lub 1/2 szklanki ugotowanego zmielonego ryżu. Można też przyprawić ostrzejszymi przyprawami jeśli gustujecie w konkretniejszych smakach.

Masę przekładamy do keksówki o wymiarach 11 x 26 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 70 minut. Po upieczeniu studzimy i wkładamy na kilka godzin do lodówki aby podczas krojenia się nie rozpadał.

Smacznego 🙂

zupy

Dyniowa zupa krem z bekonem

Dyniowa w nieco innej odsłonie bo z dodatkiem bekonu, który fajnie podkręca jej smak. Dodatek bekonu sprawia, że dyniowa zmienia swój charakter przez co z podstawowej zupy otrzymujemy coś nowego, odświeżonego. Bardzo smaczna, syta i ekspresowa w wykonaniu. Przepis z książki „Helposti hyvää ” wydawnictwa Aurinko.

Składniki :

  • 250 g bekonu pociętego w kostkę
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 kg pociętej w kostkę dyni ( u mnie hokaido )
  • 1,25 L bulionu

Cebulę oraz czosnek siekamy w niewielką kostkę.

Bekon wrzucamy do suchego garnka. Na średnim ogniu smażymy aż tłuszcz całkowicie się wytopi a bekon stanie się chrupki. Bekon odkładamy na talerz.

W tym samym garnku na tłuszczu po bekonie podsmażamy cebulę i czosnek. Smażymy przez 3 minuty lub do momentu aż cebula zmięknie. Następnie dodajemy dynię a także wlewamy bulion. Doprawiamy solą oraz pieprzem. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy do momentu aż dynia będzie miękka.

Gotową zupę miksujemy na gładki krem. Ewentualnie doprawiamy jeszcze do smaku. Podajemy posypaną bekonem. A jeśli ktoś lubi zajadać z grzankami takie zupy to jak najbardziej polecane :D.

Smacznego 🙂

dania główne

Fasola pieczona z kabanosami i papryką

Bardzo fajna potrawka z fasoli i kabanosów. Syta, smaczna. Idealna sama w sobie ale my lubimy zajadać z kromką świeżego, chrupkiego pieczywa. Przepis z bloga Kardamonowy .

Składniki :

  • 500 g suchej fasoli
  • 300 g kabanosów wieprzowych
  • 1 duża czerwona papryka
  • 1 mała chili ( może być duża lub nawet możecie użyć pieprzu cayenee. Ja dodałam pasty z ostrej papryki )
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 500 ml passaty pomidorowej
  • 4 ziela angielskie
  • 2 liście laurowe
  • 1 łyżka oregano
  • sól

Fasolę zalewamy wodą tak aby wody było dwa razy więcej niż fasoli. Odstawiamy na noc.

Na drugi dzień zawartość miski przelewamy do garnka. Jeśli będzie za mało wody w czasie gotowania można dolać z czajnika. Dorzucamy ziele angielskie oraz liście laurowe. Gotujemy od 40 minut do 1,5 godziny aż fasola będzie miękka.

Kabanosy kroimy w grubsze plastry, cebulę i paprykę w kostkę a czosnek i chili siekamy drobno. Kabanosy wrzucamy na patelnię. Podsmażamy na niewielkim ogniu aż wytopi się tłuszcz. Następnie dodajemy cebulę, paprykę. Smażmy 2 minuty.

Do ugotowanej fasoli dodajemy kabanosy z warzywami. Dokładamy chili, czosnek, passatę pomidorową, oregano, doprawiamy solą. Mieszamy. Całość przelewamy do naczynia żaroodpornego. Przykrywamy folią spożywczą. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C, pieczemy 45 minut z czego ostatnie 15 minut pieczemy bez przykrycia.

Smacznego 🙂

dania główne

Uniwersalny sos kurkowy

Podstawowy przepis na sos kurkowy. Myślę, że na początku kariery z kurkami nie ma co eksperymentować z cudaśnymi przepisami a należy opanować podstawy. To była moja pierwsza przygoda kurkowa ( pomijając dzieciństwo gdzie jeszcze pamiętam jak czasami na grzybobraniu można było je znaleźć ). Zasze bałam się, że nie wyjdzie a kurki przecież drogie…Bez obaw ten sos nie może się nie udać. Przepis z bloga Kuchnia Magdaleny .

Składniki :

  • 200 – 250 g kurek
  • 1 cebula
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżka oleju lub oliwy
  • 100 ml śmietanki 30 %
  • 3-4 łyżki bulionu
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • sól, pieprz
  • natka pietruszki

Kurki należy dobrze oczyścić, umyć oraz osuszyć. Dla mnie na oczyszczanie najlepsza okazała się metoda z mąką, którą bez problemu znajdziecie na instagramie ( metodę oczyszczania a nie mąkę 😀 ). Większe kurki kroimy na pół.

Na patelni roztapiamy masło z olejem. Wrzucamy pociętą drobno cebulę oraz czosnek. Podsmażamy ale tylko do momentu aż cebula się zeszkli. Następnie dodajemy kurki, które smażymy 5-8 minut. Kolejno dodajemy bulion a po 2-3 minutach wlewamy śmietankę. Zostawiamy na gazie jeszcze 1-2 minuty aż sos lekko zgęstnieje. Na koniec doprawiamy solą, pieprzem a przed podaniem posypujemy posiekaną natką pietruszki.

Smacznego 🙂

sałatki i surówki

Surówka z cukinii do obiadu

Pyszna surówka ze świeżej cukinii z lekko ostrawym smakiem cebuli w lżejszej wersji jogurtowej. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga Przepisy Joli .

Składniki :

  • Jedna młoda średnia cukinia
  • 1/2 cebuli
  • 2-3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego ( w oryginale śmietana )
  • sok z cytryny ( opcjonalnie – ja pominęłam )
  • cukier trzcinowy( 1-2 łyżeczki )
  • sól, pieprz
  • koperek

Cukinię ścinamy na gilotynie w cieniutkie plasterki. Dodajemy posiekaną w piórka cebulę oraz łyżeczkę soli. Odstawiamy aby cukinia puściła soki. Po tym czasie odsączamy całość z nadmiaru płynów. Dodajemy ok 1 łyżeczki cukru, pieprz, sok z cytryny, posiekany koperek oraz jogurt. Mieszamy.

Smacznego 🙂

dania główne z makaronu

Lihamakaronilaatikko – fińska zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym

Jedno z najbardziej popularnych dań obiadowych w finlandi a najbardziej przez dzieci. Każdy z finów ma na nią swój własny przepis ale zawsze składa się z podstawowych produktów jak mięso mielone, mleko, jajka, makaron. W tej wersji jest dodatek ketchupu ale sporo osób dodaje do środka lub na wierzch ser. Jednak wersja z którą przychodzą posmakowała nam wyjątkowo i znikła w oka mgnieniu gdyż za podstawową wersją nie przepadam. Ketchup nadaje jej fajnego charakteru. Takie zapiekanki można kupić w każdym markecie. Jest to jedno z najtańszych gotowych dań. Przepis z książki Heidi Paajala z książki ” Pikkukokin keittokirja”.

Składniki :

  • 400 g mięsa mielonego wołowo-wieprzowego
  • 1 cebula
  • 3 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • 2 łyżeczki papryki słodkiej w proszku
  • 1/2 łyżeczki pieprzu cayenee
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 100 ml ketchupu
  • 400 g makaronu kolanka
  • 500 ml mleka
  • 2 jajka

Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie, odcedzamy. Odstawiamy.

Formę żaroodporną smarujemy masłem. Odstawiamy.

Cebulę siekamy w niewielką kostkę. Patelnię rozgrzewamy. Wrzucamy mięso mielone, cebulę, 2 łyżeczki soli. Smażymy aż mięso straci swoją surowość. Pod koniec dodajemy oregano, paprykę w proszku, pieprz, pieprz cayenee. Mieszamy i chwilę jeszcze smażymy. Gotowe mięso przekładamy do wcześniej przygotowanego naczynia żaroodpornego. Dodajemy makaron oraz ketchup mieszamy. Wyrównujemy wierzch.

Osobno w misce mieszamy aż się dobrze połączą mleko, jajka i łyżeczkę soli. Wylewamy równomiernie na makaron z mięsem.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 30-35 minut.

Smacznego 🙂