sałatki i surówki

Sałatka ziemniaczana z kiszonym ogórkiem

Bardzo fajnie skomponowana sałatka przez Kingę Paruzel. Trochę w stylu letnim jako zimna przekąska ale dzięki dodatkowi kiszonego ogórka ma dla mnie charakter również jesienny. W moim domu sprawdziła się jako zamiennik ziemniaków czy ryżu czy kaszy do mięsa obiadowego. Ziemniaki i sałatka w jednym.

Składniki :

  • 500 g ziemniaków sałatkowych
  • 1 czerwona cebula
  • 4 ogórki kiszone
  • pęczek świeżego koperku
  • pieprz
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • 1 łyżka majonezu
  • 2 łyżki oleju lnianego ( u mnie rzepakowy )
  • 80 ml wody z ogórków kiszonych

Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Ja swoje gotowałam w łupinach. Po ugotowaniu odcedzamy, studzimy, ewentualnie obieramy z łupin jeśli gotowane były z nimi i tniemy w plastry.

Cebulę oraz ogórki kiszone kroimy w plastry. Przekładamy do ziemniaków. Dodajemy posiekany drobno koperek, pieprz, mieszamy.

Dokładamy majonez, jogurt, olej, wodę z ogórków. Mieszamy dokładnie. Ja te składniki najpierw wymieszała razem a potem dodałam do warzyw.

Sałatkę schładzamy przez 30 minut w lodówce.

Smacznego 🙂

zupy

Zupa fasolowa z zacierkami

Jedna z zup, którą zawsze gotuję w sezonie jesiennym to fasolowa. Ta pora roku sprawia, że zawsze mam na nią ochotę. Tym razem z dodatkiem kiełbasy i zacierki. Pyszna, syta, rozgrzewająca. Przepis z bloga Smaczna Pyza z moimi niewielkimi zmianami. Uprościłam i przyśpieszyłam przygotowanie tej zupy.

Składniki :

  • 250 g drobnej, suchej fasoli
  • ok 300 g dobrej kiełbasy wędzonej ( u mnie myśliwska )
  • ok 1 i 1/2 – 2 szklanki warzyw korzeniowych drobno pokrojonych ( marchew, pietruszka, seler, brukiew, – u mnie dodatkowo trochę pora )
  • 1 cebula
  • 2 duże ząbki czosnku
  • 1 – 2 łyżki suszonego majeranku
  • 1 łyżka smalcu lub oleju
  • 2 liście laurowe
  • 2 kulki ziela angielskiego
  • pieprz, sól do smaku

Dzień wcześniej fasolę zalać wodą tak aby ponad fasolą było ok 2 cm wody. Odstawiamy na noc. Na drugi dzień odlewamy wodę z fasoli i zalewamy świeżą. Wodę solimy. Fasolę gotujemy aż będzie al dente.

Kiełbasę, cebulę, czosnek siekamy w niewielką kostkę.

Na rozgrzanym smalcu/oleju podsmażamy cebulę. Dodajemy czosnek, smażymy ok 1 minuty. Dokładamy kiełbasę. Smażymy chwilę po czym zalewamy całość 1,5 L wody, dokładamy liść laurowy oraz ziele angielskie. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy ok 5 minut po czym dokładamy pokrojone warzywa korzeniowe, fasolę, roztarty w dłoniach majeranek. pieprz. Gotujemy do momentu aż warzywa będą miękkie.

Zacierka :

  • 2 czubate łyżki mąki pszennej
  • woda

Do miseczki wsypujemy mąkę. Dodajemy po łyżeczce zimnej wody zagniatając ciasto palcami. Ciasto powinno być zwarte i dość twarde. Z ciasta odrywamy niewielkie kawałki i rolujemy w dłoniach na kształt podłużnych słupków. Odkładamy na balat posypany mąką.

Zacierkę dodajemy do zupy na 2-3 minuty przed końcem gotowania. Na koniec ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem.

Smacznego 🙂

przekąski,zakąski,przystawki · sałatki i surówki

Marynowane pomidorki koktajlowe

Tak zamarynowane pomidorki zrobią furorę myślę, że na każdym. Na nas zrobiły. Soczyste, pełne smaku. Świetnie sprawdzą się do sałatek, na grilla, do obiadu, czy po prostu jako przekąska wyjadane prosto ze słoika. Przepis z No spoon necessary .

Składniki :

  • 1-2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
  • 5 łyżek dobrej oliwy extra virgine ( ja nie przepadam za oliwą więc użyłam oleju rzepakowego )
  • 1 łyżka czerwonego octu winnego
  • 1 łyżka octu balsamicznego
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1/2 łyżeczki suszonych ziół prowansalskich
  • sól, pieprz
  • ok 500 g pomidorków koktajlowych
  • 2 duże szarlotki ( u mnie połowa dużej czerwonej cebuli )
  • 1-2 łyżki posiekanych świeżych ziół – bazylia, pietruszka lub pół na pół ( u mnie tylko pietruszka )

Czosnek, oliwę, octy, sok z cytryny, zioła prowansalskie łączymy razem. Dodajemy pokrojone na pół pomidorki, posiekaną cieniutko szarlotkę ( mogą być plastry, pół plastry lub drobniej ), solimy, pieprzymy. Dokładamy świeże zioła, mieszamy.

Odstawiamy na minimum 30 minut ale preferowane są 1-2 godziny. Od czasu do czasu należy je przemieszać. Ja jednak swoje przełożyłam do słoika i odstawiłam do lodówki na 1 dzień. Co jakiś czas wstrząsnęłam słoikiem aby marynata pokryła wszystkie pomidorki. Po tym czasie pomidorki puszą własne soki i pokryją się w całości marynatą.

Smacznego 🙂

dania główne · rybka

Tarta z tuńczykiem

Tarty dla mnie osobiście są pewnikiem obiadowym. Wytrawne zawsze dobrze smakują i każdy z chęcią je. Robiąc tą myślałam, że starczy na dwa dni na obiad ale na drugi dzień został tak mały kawałek, że trzeba było myśleć nad nowym daniem obiadowym 😀 Przepis Sari Spåra z książki ” Isoäidin parhaat reseptit „.

Składniki na spód :

  • 125 g miękkiego masła
  • 125 g kremowego serka bezsmakowego typu philadelphia
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wszystkie składniki łączymy w jednolitą, gładką masę. Można również wyrobić w malakserze. Gotowe ciasto zawijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki na 1 godzinę.

Nadzienie :

  • 125 g bezsmakowego serka na kanapki typu łaciaty, almette
  • 200 ml kwaśnej śmietany ( nie miałam więc zastąpiłam 150 ml jogurtu naturalnego i 50 ml bezsmakowym serkiem )
  • 2 jajka
  • 2 puszki tuńczyka w oleju
  • 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 cebula
  • 150 ml solonych małych krewetek ( pominęłam )
  • 200 ml tartego żółtego sera – użyłam mieszanki 3 różnych serów

Cebulę siekamy w drobną kostkę, odstawiamy.

W misce mieszamy serek bezsmakowy, śmietanę, tuńczyka odsączonego z nadmiaru oleju, jajka i przyprawy. Odstawiamy.

Ciasto wyciągamy z lodówki, wałkujemy i wykładamy formę ( spód i boki ) o średnicy 26-28 cm. Na spód wykładamy wymieszane wcześniej składniki. Na górę rozkładamy pociętą cebulę, krewetki – jeśli używacie i starty ser.

Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i pieczemy 25-30 minut. Wierzch tarty powinien być rumiany.

Smacznego 🙂

sałatki i surówki

Cebula barbecure z grilla

Cebula z grilla posmarowana sosem BBQ będzie świetnym dodatkiem do mięsiwa lub jako warzywna przekąska. O delikatnym, nienachalnym smaku BBQ, lekko skarmelizowana. Inspiracja z TEJ strony.

Składniki :

  • sos barbequre ( domowy lub kupny dobrej jakości )
  • cebula

Cebulę obieramy, tniemy w ok 1/2 cm plastry. Każdy plaster z obu stron smarujemy za pomocą pędzelka sosem BBQ. Grillujemy krążki cebuli z obu stron do momentu aż cebula zmięknie i delikatnie się skarmelizuje.

Smacznego 🙂

dania główne · kolacje,śniadania · przekąski,zakąski,przystawki

Mini tarty cebulowe na ciecie francuskim

Tarty do przygotowani w kilka chwil jeśli akurat mamy rozmrożone ciasto francuskie na podorędziu. Przepis z Tej strony.

Składniki :

  • ciasto francuskie
  • cebula ( użyłam szalotki ) pocięta na cienkie krążki
  • ocet balsamiczny
  • olej lub oliwa
  • zioła prowansalskie
  • sól
  • ser starty na drobnych oczkach ( u mnie cheddar )
  • jajko roztrzepane do smarowania

Dużą blachę w którą jest wyposażony każdy piekarnik wykładamy papierem do pieczenia.

Ciasto francuskie tniemy na mniejsze kawałki. Ja akurat kupiłam ciasto w mniejszych kawałkach.

Na papier do pieczenia na której będziemy piekli wylewamy ok 3-4 łyżeczki oliwy/oleju ( olej i ocet wylewamy mniej więcej na kształt naszego kawałka ciasta francuskiego ). Na olej wylewamy ocet balsamiczny. Octu ok 2 łyżeczki lub do smaku. Posypujemy ziołami, solą.

Następnie układamy dość ciasto krążki cebuli. Krążki mogą nachodzić na siebie.

Wierz cebuli posypujemy odrobiną sera ( zapomniałam na tym etapie dodać sera ). Całość przykrywamy ciastem francuskim najlepiej tak aby brzegi były wolne od oleju. Dociskamy wszystkie boki.

Wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy serem.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 20 minut.

Po wyciągnięciu z piekarnika chwilę odczekać po czym za pomocą łopatki kuchennej odwrócić na dugą stronę i od razu przełożyć na talerz.

Smacznego 🙂

dania główne · pieczenie

Pieczeń drobiowa z bekonem

Szybki ( nie licząc czasu pieczenia ) przepis na soczystą pieczeń na bazie mięsa mielonego z kurczaka. W oryginalnym przepisie nie jest napisane jakie mięso powinno być. Możecie użyć dowolnego, ulubionego lub takiego jakie macie pod ręką. Przepis Hans Välimäki z książki ” Mummola „.

Składniki :

  • 500 g mięsa mielonego
  • 100 ml bułki tartej
  • 200 ml słodkiej śmietanki ( użyłam śmietanki 10 % )
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka mielonego pieprzu
  • 1 łyżka cebuli startej na drobnych oczkach cebuli ( dodałam startą 1 średniej wielkości cebulę )
  • 1 jajko
  • opakowanie bekonu ( ok 170 g )
  • odrobina masła do wysmarowania formy

Do miski przekładamy mięso, bułkę tartą, śmietankę, sól. Mieszamy. Dokładamy pozostałe składniki : tartą cebulę, pieprz, jajko. Mieszamy rękoma aż składniki dobrze się połączą. Masa może być bardzo luźna.

Formę żaroodporną smarujemy cienko masłem. Masę mięsną przekładamy do formy formując zgrabną pieczeń po czym zawijamy od góry w bekon tak aby plastry delikatnie zachodziły na siebie.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 50 minut. Ja piekłam odrobinę dłużej tak aby bekon dobrze się przyrumienił.

Smacznego 🙂

dania główne

Kurczak zapiekany z ryżem

Bardzo fajne szybkie danie jednogarnkowe na bazie ryżu. Mocno aromatyczne, smaczne. Przepis z bloga Prosta Kuchnia.

Składniki :

  • 200 g ryżu
  • 500 g fileta z kurczaka
  • 1 cebula
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • szczypta chilli
  • pieprz
  • sól

Składniki na sos :

  • 500 ml zagotowanej wody ( u mnie bulion drobiowy dobrze doprawiony )
  • 3 łyżki ketchupu
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich
  • 1 łyżeczka cukru ( pominęłam )
  • sól
  • pieprz

Fileta z kurczaka myjemy, osuszamy. Kroimy w kostkę. Posypujemy słodką papryką, solą, pieprzem, mieszamy. Odstawiamy.

Ryż wsypujemy do naczynia żaroodpornego. Na ryż wykładamy pokrojoną w niewielka kostkę cebulę. A na cebulę kurczaka.

Wszystkie składniki na sos wymieszać. Sosem zalewamy ryż z cebulą i kurczakiem.

Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do temp. 180 stopni C. Pieczemy 60-70 minut lub do momentu aż ryż wchłonie całą zalewę.

Smacznego 🙂

sałatki i surówki

Sałatka żydowska

Sałatka, której głównymi dwoma składnikami są ziemniaki i jajka. Dodatek czerwonej cebuli sprawia, że nadaje jej fajnej pikantności i charakteru. Niewiele pracy, niewiele składników i mamy sporą porcję dobrej sałatki. Przepis z bloga Delicious place.

Składniki :

  • 5 jajek
  • 5 średnich ziemniaków
  • 1 czerwona cebula
  • 3 kopiate łyżki majonezu ( użyłam 2 łyżek majonezu i 1 łyżkę jogurtu naturalnego )
  • 2 łyżeczki musztardy francuskiej
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1 łyżka posiekanego szczypiorku ( opcjonalnie )
  • sól, pieprz

Jajka gotujemy na twardo, obieramy. Ziemniaki gotujemy w mundurkach, studzimy, obieramy.

Ziemniaki jajka i cebulę kroimy w drobną kostkę. Mieszamy warzywa razem. Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy pozostałe składniki : musztardę, sok z cytryny, majonez. Mieszamy. Na końcu dokładamy szczypiorek, mieszamy. Ewentualnie doprawiamy do smaku.

Smacznego 🙂

dania główne

Gulasz z ciecierzycy

Pożywny, szybki w przygotowaniu, smaczny gulasz z dodatkiem ciecierzycy. Lekko pikantny. Idealnie smakuje ze świeżym, chrupiącym pieczywem. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 1 łyżka oliwy lub oleju
  • 1 cebula
  • 1 marchewka
  • 1 łyżka masła
  • 2 ząbki czosnku
  • 250 g małych pieczarek
  • 1 czerwona papryka
  • 1/4 papryczki chili ( można pominąć )
  • 1 łyżeczka mielonej papryki
  • 1 łyżeczka oregano
  • ok 500 g ciecierzycy ( może być ugotowana lub z puszki )
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • 1 puszka siekanych, obranych pomidorów
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki ( pominęłam )

Oliwę rozgrzewamy w rondlu. Wrzucamy posiekaną w kostkę cebulę oraz pokrojoną w półplasterki marchew. Przesmażamy ok 3-4 minuty. Po tym czasie dokładamy masło i smażymy jeszcze minutę. Następnie dokładamy starty lub przeciśnięty przez praskę czosnek oraz obrane i pokrojone kapelusze pieczarek. Ja dodałam również z nóżkami. Mieszając smażymy kolejne 3 minuty. Dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę. Smażymy 2 minuty. Dorzucamy drobniutko pokrojoną papryczkę chili bez pestek. Doprawiamy solą, pieprzem, mieloną papryką, oregano. Dokładamy ciecierzycę wraz z zalewą. Doprowadzamy całość do wrzenia. Kiedy zacznie się gotować dodajemy przecier pomidorowy, mieszamy. Wlewamy pomidory z puszki, mieszamy i ponownie zagotowujemy. Ewentualnie należy doprawić solą oraz pieprzem. Gotujemy całość pod uchyloną pokrywką ok 10 minut. Podajemy posypaną świeżą natką pietruszki.

Smacznego 🙂