pasty,sosy,dipy · sałatki i surówki

Wysokobiałkowa pasta jajeczno chrzanowa

Pasta ale również może być sałatką. W zdrowszej wersji bo zamiast majonezu, dodajemy serek skyr. Majonez też tu się znajduje ale bardzo mała ilość. Idealna dla tych, którzy dbają aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości białka. Dlatego będzie świetną propozycją na zbliżającą się Wielkanoc. Przepis Kasia Guzik.

Składniki :

  • 6 jajek ugotowanych na twardo
  • 100 g schabu pieczonego ( użyłam szynki z indyka )
  • 100 g jabłka
  • 120 g ogórka konserwowego
  • 50 g czerwonej cebuli
  • 100 g skyru naturalnego ( u mnie kremowy serek )
  • 20 g tartego chrzanu
  • 10 g majonezu light
  • 4 łyżki posiekanego szczypiorku
  • sól, pieprz

Wszystkie warzywa, schab oraz jajka siekamy bardzo drobno. Mieszamy.

Osobno w misce mieszamy skyr, majonez oraz tarty chrzan. Dodajemy do warzyw. Solimy, pieprzymy. Całość dokładnie mieszamy. Na koniec ewentualnie doprawiamy do smaku. Odstawiamy do lodówki na 2-3 godziny aby pasta się przegryzła.

Smacznego 🙂

zupy

Zupa chrzanowa

W moim domu rodzinnym na Wielkanoc nie było tradycją podawać zupę jak żurek, barszcz biały, chrzanowa ani żadna inna. U nas głównym daniem zawsze była Sodra. Ja w swoim domu podaję zazwyczaj żurek ale staram się testować różne inne zupy aby wnieść nieco świeżości i nowości na Wielkanocny stół. W tym roku przetestowana została zupa chrzanowa Darii Ładochy z książki Lidla ” Jeść zdrowiej „. Zupa jest gęsta, mocno chrzanowa i bardzo syta. Towarzyszą jej dodatki jak np. prażona cebulka czy ocet balsamiczny które dodają jej dodatkowych walorów smakowych.

Składniki :

  • 1 cebula
  • 2 pietruszki
  • 3 ziemniaki
  • 1/2 selera
  • 1 ząbek czosnku
  • 50 ml oleju kokosowego
  • sól, pieprz
  • 3 liście laurowe
  • 4 ziarenka ziela angielskiego
  • 10 ziarenek kopru włoskiego
  • 2 L wody
  • 100 ml mleka 1,5 %
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 200 g tartego chrzanu ( użyłam ok 145 g )

Ponad to do podania :

  • 30 ml octu balsamicznego
  • kiełki rzodkiewki ( pominęłam )
  • 3 łyżki prażonej cebulki
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • jajka przepiórcze ( u mnie zwykłe jajka ugotowane na twardo )

Wszystkie warzywa kroimy w kostkę. Cebulę z czosnkiem podsmażamy na oleju koksowym przez 2 minuty. Kolejno dodajemy ziemniaki, seler oraz pietruszkę. Doprawiamy solą, pieprzem. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie oraz koper włoski. Zalewamy całość wodą i mlekiem. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy aż warzywa będą miękkie. Następnie wyciągamy liście laurowe oraz ziele angielskie. Dodajemy majeranek i chrzan. Zupę blendujemy na gładki krem. Ewentualnie doprawiamy solą, pieprzem.

Zupę podajemy z jajkiem ugotowanym na twardo lub jajkiem przepiórczym usmażonym jak jako sadzone na niewielkiej ilości oleju. Skrapiamy olejem balsamicznym, dodajemy prażoną cebulkę, kiełki, oprószamy gałką muszkatołową.

Smacznego 🙂

muffinki · przekąski,zakąski,przystawki

Jogurtowe muffinki z fetą i oliwkami

Wytrawne, bardzo aromatyczne z fetą, oliwkami, cebulą i ziołami. Idealne na przekąskę do szkoły, lunch, w podróż czy na piknik. Przepis z miesięcznika Leivotaan 3/2020.

Składniki : ( na 7 niewielkich muffinek )

  • 100 ml naturalnego jogurtu
  • 1 łyżka oleju
  • 1 małe jajko
  • 150 ml mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki cukru ( u mnie cukier trzcinowy )
  • 1/2 łyżeczki soli

Nadzienie :

  • 50 g sera feta
  • 8 oliwek bez pestek pokrojonych w niewielką kostkę
  • 1/2 łyżeczki suszonego tymianku ( w oryginale kilka gałązek świeżego tymianku )
  • 1/2 małej czerwonej cebuli pociętą w drobną kostkę

W jednej misce mieszamy olej, jogurt oraz jajko.

W drugiej misce mieszamy mąkę, proszek do pieczenia, cukier, sól. Mokre składniki przelewamy do suchych. Mieszamy za pomocą łyżki lub łopatki kuchennej tylko do połączenia składników.

Do ciastka wkruszamy fetę a także dodajemy pozostałe składniki nadzienia. Mieszamy krótko tylko do połączenia składników.

Masę przekładamy do foremek na muffinki wyłożonych papierowymi papilotkami.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 15-20 minut.

Smacznego 🙂

zupy

Ekspresowa ziemniaczano-groszkowa zupa krem

Następna w repertuarze zup, którą robi się ekspresowo. Podobna do tej która ostatnio pojawiła się u mnie na blogu ale jednak smak jest inny. Dodatek świeżego pieczywa, grzanek czy nawet ryżu spowoduje, że będzie bardzo syta. Przepis z Valio.fi .

Składniki :

  • ok 475 g ziemniaków obranych i posiekanych w niewielką kostkę lub słupki
  • 25 g posiekanej drobno cebuli
  • 600 ml bulionu ( dałam więcej tak aby wystawała na 2 palce ponad warzywa )
  • 200 g marchewki
  • 200 g mrożonego groszku
  • 200 ml słodkiej śmietanki 15 % ( może być 10 % lub inna słodka )
  • sól, pieprz
  • szczypta gałki muszkatołowej

Cebulę, ziemniaki, drobno posiekaną marchew, groszek oraz bulion umieszczamy w garnku. Doprowadzamy do wrzenia i na średnim ogniu gotujemy pod przykryciem 10 – 15 minut lub do momentu aż warzywa będą miękkie. Następnie warzywa ostrożnie miksujemy na krem ( ja całość zmiksowałam dopiero po dodaniu śmietanki i doprawieniu ). Dodajemy śmietankę, gałkę muszkatołową. Ponownie doprowadzamy do wrzenia i jeśli zupa jest zbyt rzadka wygotowujemy nadmiar płynów. Jeśli jednak zbyt gęsta dolewamy bulionu lub wody i chwilę gotujemy. Na koniec doprawiamy solą oraz pieprzem.

Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Smacznego 🙂

zupy

Ekspresowa zupa krem z zielonego groszku

Ostatnio bardzo lubiana zupa u nas w domu. Bardzo smaczna i szybka w przygotowaniu. W Finlandii mona kupić gotową mrożoną mieszankę pociętych ziemniaków i cebuli co dodatkowo przyśpiesza cały proces przygotowania. Zupa idealna dla małych i dużych. Przepis z Valio.fi .

Składniki :

  • ok 475 g ziemniaków obranych i posiekanych w niewielką kostkę lub słupki
  • 25 g posiekanej drobno cebuli
  • 1 L doprawionego bulionu
  • 400 g mrożonego groszku
  • 250 ml słodkiej śmietanki 10-15 %
  • 1 łyżeczka suszonego majeranku
  • 1/2 łyżeczki suszonego tymianku

Ziemniaki i cebulę zalewamy bulionem. Gotujemy 15 minut. Po tym czasie dodajemy pozostałe składniki. Gotujemy 5 minut.

Zupę miksujemy za pomocą blendera na krem. Podajemy z ulubionymi dodatkami. U mnie są to zawsze grzanki.

Smacznego 🙂

przekąski,zakąski,przystawki · przetwory

Pieczarki po kaszubsku

Fajna opcja zastępcza np. na stół świąteczny jeśli nie przepadacie za śledziami. Pieczarki są pełne smaku z lekko octowym posmakiem. Dobre zarówno na zimno jak i na ciepło. Przepis z Veganbanda .

Składniki :

  • 1 kg pieczarek
  • 3 średnie cebule
  • ok 200 g koncentratu pomidorowego
  • 3 łyżki octu ( można zastąpić octem jabłkowym )
  • 3 łyżki sosu sojowego
  • 3 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
  • 4 liście laurowe
  • kilka sztuk ziela angielskiego
  • 1 łyżka cukru ( zastąpiłam trzcinowym )
  • 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
  • ostra mielona papryka do smaku – opcjonalnie
  • sól do smaku – opcjonalnie

Pieczarki oczyszczamy. Większe przecinamy na pół, mniejsze pozostawiamy w całości. Cebulę siekamy w półplasterki lub plasterki.

Na oleju podsmażamy cebulę razem z liśćmi laurowymi, zielem angielskim oraz pieczarkami. Smażymy do momentu aż pieczarki puszczą wodę, która następnie odparuje.

Dokładamy pozostałe składniki : cukier, przyprawy, sos sojowy, ocet, koncentrat pomidorowy. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą. Gotujemy kilka minut na niewielkim ogniu, mieszając od czasu do czasu.

Tak przygotowane pieczarki można przełożyć do słoika i zapasteryzowyać.

Smacznego 🙂

rybka

Kotleciki z mielonego łososia

Bardzo szybkie i łatwe w przygotowaniu kotleciki. W oryginale sieka się mięso łososia na drobne kawałki ale ja akurat miałam mielonego łososia więc to wykorzystałam. Z gotowym mielonym kotleciki robi się dużo szybciej. Fajnie będą się nadawały na przekąskę podane np. w liściu sałaty lub na papilotkach lub po prostu jako dodatek do obiadu czy na lunch. Przepis z Valio.fi .

Składniki :

  • 400 g mielonego mięsa z łososia ( można również drobno posiekać fileta z łososia po uprzednim oczyszczeniu z ości i skóry )
  • 100 g posiekanej drobno cebuli
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 kromka chleba tostowego
  • 100 g serka śmietankowego o smaku czosnkowym

Z chleba tostowego odcinamy skórkę i kruszymy lub miksujemy w malakserze na drobne kawałki.

Wszystkie składniki łączymy w jednej misce. Formujemy niewielkie kotleciki. Smażymy na rozgrzanej suchej patelni na niewielkim ogniu z obu stron aż wierzchy będą ciemnobrązowe. Ja swoje podsmażyłam na patelni aby nabrały koloru a potem jeszcze chwilę podpiekłam w air fryer. Można również pominąć smażenie i upiec w air fryer.

Smacznego 🙂

dania główne

Tarta z dynią, fetą i karmelizowaną cebulą na spodzie orkiszowym

Iście jesienna odsłona tarty. Zaskoczyła mnie smakiem bo myślałam, że dynia będzie narzucała się swoim smakiem ale dzięki wcześniejszemu podpieczeniu zyskała fajny delikatny smak z ziołowym dotykiem. Przepis pochodzi z bloga Cooking for Emily, jedynie spód zamieniłam na orkiszowy.

Składniki na spód :

  • 250 g mąki orkiszowej
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 150 g zimnego masła
  • 2-3 łyżki zimnej wody

Mąkę mieszamy z solą. Dodajemy pokrojone w kostkę masło, siekamy nożem aż powstanie konsystencja kruszonki. Dodajemy wodę, zagniatamy w miarę szybko aż powstanie jednolite ciasto. Schładzamy w lodówce minimum 30 minut. Po tym czasie wykładamy spód i lekko boki formy na tartę lub tortownicę o średnicy ok 23-26 cm. Ciasto nakłuwamy widelcem i podpiekamy w temperaturze 190 stopni przez 15 -20 minut.

Nadzienie :

  • 700-800 g dyni ( u mnie niecałe 600 g mrożonej dyni )
  • 2 łyżki oliwy/oleju
  • 1 łyżka masła
  • suszone oregano ( w oryginale kilka listków szałwii )
  • 2 cebule
  • 1 łyżeczka brązowego cukru ( zastąpiłam miodem )
  • 150 g sera feta
  • 2 jajka
  • 200 ml kwaśnej śmietany ( zastąpiłam jogurtem naturalnym )
  • sól, pieprz

Dynię tniemy w niewielką kostkę. Przekładamy na blachę, skrapiamy 1 łyżką oliwy, posypujemy ziołami, lekko solimy ( ja swojej nie soliłam ). Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 15 minut.

W tym czasie cebulę obieramy, tniemy w pół plasterki. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oliwy z 1 łyżką masła. Wrzucamy cebulę. Smażymy na wolnym ogniu 30 minut co jakiś czas mieszając. Na koniec dodajemy cukier, mieszamy. Smażymy jeszcze 2 minuty. Odstawiamy z ognia.

W misce mieszamy jogurt i jajka. Doprawiamy pieprzem, solą.

Na podpieczonym spodzie układamy cebulę, fetę, dynię. Zalewamy całość mieszanką jogurtowo/śmietanowo jajeczną.

Tartę pieczemy w temperaturze 180 stopniach C przez 30 minut.

Smacznego 🙂

zupy

Zupa fasolowa po włosku

Pyszna, lekka, syta, dobrze przyprawiona. Przepis z bloga Karo in the kitchen .

Składniki :

  • 250 g suchej drobnej białej fasoli
  • 1 puszka ( 400 g ) pomidorów bez skórki
  • 750 ml bulionu warzywnego
  • 180 g marchwi
  • 150 g cebuli
  • 100 g selera naciowego
  • 3 – 4 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • 4 łyżki oliwy z oliwek lub oleju
  • 1 pełna łyżeczka suszonego tymianku
  • 1 pełna łyżeczka mielonej wędzonej papryki
  • 1/3 łyżeczki pieprzu
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki płatków chilli ( u mnie mielona papryka ostra )

Dzień wcześniej fasolę zalewamy wodą. Odstawiamy na noc. Następnego dnia gotujemy do miękkości. Ja swoją gotowałam dopiero w zupie ponieważ moja dość szybko się gotuje.

Marchew, seler oraz cebulę siekamy w drobną kostkę. Czosnek przeciskamy przez praskę.

W garnku rozgrzewamy olej. Wrzucamy pocięte warzywa i na małym ogniu podsmażamy je aż się zeszklą, następnie zmiękną i zaczną się rumienić. Dokładamy czosnek. Smażymy kolejne 1-2 minuty.

Garnek zdejmujemy z ognia. Odstawiamy go na 3-4 minuty. Po tym czasie wsypujemy wszystkie przyprawy, mieszamy. Stawiamy ponownie na ogniu. Dokładamy bulion, pomidory, fasolę. Gotujemy na wolnym ogniu 15-20 minut aż fasola zacznie się rozpadać. Pod koniec gotowania ewentualnie doprawiamy solą, pieprzem.

Smacznego 🙂

dania główne

Tarta z kiełbasą, karmelizowaną cebulą i pieczarkami

Nie było by tej tarty gdybym nie musiała zużyć pieczarek. Leżały biedne w lodówce zakupione w celu zupełnie innego zużytkowania ale plany się pozmieniały, pieczarki zostały i trzeba było je zagospodarować. A, że lubię wypróbowywać nowe przepisy wskoczyłam na blog Kwestia Smaku aby pokopać w przepisać i oto wpadła mi w oko ta tarta. Bardzo smaczna, sycąca. Idealna na jesienno-zimowe danie główne. Pieczarki można zastąpić grzybami leśnymi, których teraz nie brakuje.

Składniki na kruchy spód :

  • 200 g mąki orkiszowej lub pszennej
  • 120 g zimnego masła
  • szczypta soli
  • 1 małe jajko

W malakserze lub na stolnicy umieszczamy mąkę oraz pocięte w kostkę masło. Siekamy aż powstanie konsystencja kruszonki. Dodajemy jajko i wyrabiamy/zagniatamy na kruche, gładkie ciasto. Rozpłaszczamy, owijamy w folię spożywczą i wkładamy na godzinę do lodówki.

Nadzienie :

  • 2 czerwone cebule ( użyłam białych )
  • 1 łyżka oliwy lub oleju
  • 250 g pieczarek lub grzybów leśnych
  • 1 łyżka masła
  • 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 250 g dobrej kiełbasy wiejskiej ( u mnie 200 g kiełbasy myśliwskiej )
  • 160 g tartego sera cheddar, gouda lub gruyère
  • 1 łyżka mąki
  • 3 jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 szklanki śmietanki kremówki

Na patelni rozgrzewamy olej/oliwę. Wrzucamy pociętą w kostkę cebulę. Solimy i podsmażamy aż stanie się szklista ok 4-5 minut. Następnie zmniejszamy ogień i karmelizujemy ją ok 15-20 minut nie rumieniąc jej. Cebula powinna być miękka, skarmelizowana. Gotową cebulę przekładamy do miski.

Na tą samą patelnię wrzucamy pokrojone w plastry pieczarki lub grzyby. Smażymy 3-4 minuty aż zmiękną i zaczną się rumienić. Dodajemy masło, solimy. Podsmażamy jeszcze 2-3 minuty. Pod koniec dodajemy natkę pietruszki. Zawartość patelni przekładamy do miski z cebulą. Dokładamy również pociętą w niewielką kostkę kiełbasę oraz starty ser wymieszany wcześniej z 1 łyżką mąki. Mieszamy.

Osobno mieszamy razem jajka, mleko oraz śmietankę. Doprawiamy solą.

Schłodzone ciasto rozwałkowujemy i wykładamy dno i boki formy na tartę o średnicy 24 cm wcześniej wysmarowanej masłem. Nakłuwamy spód widelcem i wkładamy do lodówki.

Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni C. Kiedy piekarnik się nagrzeje formę ze spodem wyciągamy z lodówki. Na wierzch kładziemy folię aluminiową a na folię wysypujemy groch/fasolę/ryż czy specjalne kulki obciążające. Pieczemy 10 minut. Następnie wyciągamy formę z piekarnika, usuwamy folię z obciążeniem i ponownie wstawiamy spód do pieczenia na kolejne 5 minut. Po tym czasie wyciągamy formę i studzimy spód.

Temperaturę w piekarniku skręcamy do 180 stopni C. Nadzienie wykładamy na spód i zalewamy mieszanką mleka, jajek i śmietanki. Pieczemy 35-40 minut na złoty kolor.

Smacznego 🙂