ciasta

Czekoladowe ciasto na białkach

Zalegają Wam białka w zamrażarce ? Koniecznie wypróbujcie to ciasto. Robi się je prosto i jest bardzo smaczne. Nie jest suche bo wilgoci dodaje mu starte jabłko. Przepis z bloga Wypieki Beaty.

Składniki :

  • 6 białek
  • 150 g cukru
  • 100 ml oleju
  • 150 g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 50 g gorzkiego kakao
  • 200 g startego na grubych oczkach jabłka

Ubijamy białka na sztywno. Pod koniec dodajemy stopniowo cukier cały czas ubijając aż piana będzie sztywna i lśniąca.

Mąkę, kakao, proszek do pieczenia przesiewamy. Odstawiamy.

Do ubitych białek dodajemy na zmianę olej oraz mąkę cały czas miksując na niskich obrotach. Na koniec dokładamy starte jabłko i całość mieszamy już tylko za pomocą łyżki lub łopatki.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości ok 26 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok 50 minut do tzw. suchego patyczka.

Ciasto po ostudzeniu można polać polewą czekoladową.

Smacznego 🙂

pralinki,czekoladki

Kulki mocy według A. Lewandowskiej

Wypróbowałam już wiele przepisów na kulki mocy i żaden mi nie posmakował tak jak te Anny. Bardzo lubię jej przepisy na wszelkiego rodzaju trufle. Składniki są zawsze idealnie dobrane a całość świetnie smakuje. Przepis z bloga Anny Hpba.

Składniki :

  • 3/4 szklanki blanszowanych migdałów
  • ok 15 sztuk daktyli
  • 2 łyżki pasy migdałowej
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • szczypta cynamonu
  • 1 łyżeczka kakao
  • 1 łyżeczka siemienia lnianego zmielonego lub babka płesznika ( opcjonalnie )
  • 1/2 szklanki wiórków kokosowych do obtoczenia

Daktyle zalewamy wrzątkiem i moczymy 10 minut. Odcedzamy. Przekładamy do blendera. Dodajemy migdały, pastę migdałową, olej kokosowy, cynamon, siemię. Blendujemy. Z masy formujemy niewielkie kulki. Obtaczamy w wiórkach kokosowych, schładzamy w lodówce.

Smacznego 🙂

desery

Inkowa chmurka

Inkowa chmurka to nic innego jak deser jogurtowy z Inką. Lekki, orzeźwiający, delikatnie kwaskowo-słodki ale to zależy od rodzaju użytego jogurtu. Mi bardzo smakował 🙂 Przepis z Inka.pl

Składniki :

  • 2 łyżeczki Inki klasycznej
  • 13 łyżek gęstego jogurtu
  • 2 łyżeczki kakao
  • 3 łyżeczki miodu

W jednej miseczce mieszamy ze sobą 3 łyżki jogurtu, 2 łyżeczki kakao, 1 łyżeczkę miodu. Masę układamy na dnie naczynia.

W drugiej misce mieszamy : 10 łyżek jogurtu, 2 łyżeczki kawy Inki i 2 łyżeczki miodu. Jasną masę wykładamy na kakaową.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto czekoladowe na śmietanie

Ostatnio same ciasta czekoladowe u mnie a to za sprawą moich chłopaków, którzy głównie takie chcą jeść . Tym razem ciasto czekoladowe na kwaśnej śmietanie, które robi się bardzo szybko. Robiłam je już drugi raz. Jest wilgotne, bezproblemowe i bardzo smaczne. Przepis z bloga Pieczarka mysia.

Składniki :

  • 1 szklanka śmietany 18 %
  • 2 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki oleju
  • 2 szklanki mąki
  • 3 łyżki kakao
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka sody
  • 50 g poszatkowanej mlecznej czekolady ( polecam mleczną bo raz robiłam z gorzką 70 % i to już nie był ten sam smak )

W jednej misce mieszamy mąkę, proszek do pieczenia, kakao, sodę, cukier.

W drugiej misce łączymy śmietanę, olej, jaja.

Mokre składniki przelewamy do suchych, mieszamy krótko za pomocą łyżki do połączenia. Na koniec dodajemy czekoladę, mieszamy.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości 26 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Czekoladowa drożdżówka

Czekoladowa drożdżówka przekładana nadzieniem czekoladowo-wafelkowym oraz pianą z białek. Nie za słodka, bezproblemowa w przygotowaniu i fajna w smaku. Przepis z bloga Domowe wypieki.

Składniki na ciasto :

  • 20 g świeżych drożdży
  • 150 ml mleka
  • 50 g cukru
  • 40 g kakao
  • 360 g mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 2 jajka
  • 50 g masła

Masło roztapiamy, odstawiamy do ostygnięcia.

Do miski kruszymy drożdże. Dodajemy łyżkę cukru, rozcieramy aż drożdże zrobią się kremowe. Wlewamy mleko, mieszamy. Dosypujemy kilka łyżek ( 3-4 ) mąki, mieszamy. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce aż drożdże zaczną pracować ( 10-15 minut ).

W drugiej mice mieszamy mąkę, kakao, pozostały cukier, sól. Dodajemy jajka, masło, rozczyn drożdżowy. Wyrabiamy ciasto do momentu aż będzie gładkie i sprężyste. Przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok 1,5 godziny aż podwoi swoją objętość.

Ponad to :

  • 2 białka
  • 100 g czekolady gorzkiej lub mlecznej
  • 50 g wafelków w czekoladzie typu Prince Polo

Czekoladę i wafelki siekamy drobno, mieszamy odstawiamy.

Keksówkę o długości 30 cm ( u mnie 26 cm długości ) wysmarować masłem i wyłożyć papierem.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe wyciągamy na stolnicę i wałkujemy na prostokąt o wymiarach ok 30×60 cm.

Białka ubijamy na sztywno. Smarujemy wierzch ciasta. Na to sypiemy czekoladę z wafelkami.

Ciasto tniemy na 6 pasów wzdłuż krótszego boku. Następnie każdy pas układamy jeden na drugi nadzieniem do góry. Najlepiej układać od razu do keksówki lub jak ja wyciągnęłam papier z keksówki i układałam na papierze potem łatwiej jest całość przenieść do formy.

Ciasto ponownie odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia aż wypełni całą formę.

Pieczemy w 180 stopniach C przez 35 minut.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Ciastka brownie

Niesamowicie czekoladowe, miękkie, puszyste, uzależniające. Znikają w oka mgnieniu 😀 Przepis z bloga I love bake .

Składniki :

  • 200 g gorzkiej czekolady ( minimum 70 % zawartości kakao )
  • 125 g masła lub margaryny
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/4 szklanki cukru brązowego
  • 2 jaja
  • 130 g mąki tortowej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 3 łyżki kakao
  • 1/2 szklanki kropelek czekoladowych ( może być posiekana czekolada, opcjonalnie ale polecam dodać )
  • szczypta soli

Mąkę, kakao, proszek przesiewamy.

Masło oraz czekoladę przekładamy do rondelka i na niewielkim ogniu rozpuszczamy. Studzimy.

Jajka miksujemy z cukrami i solą około 5 minut. Zmniejszamy obroty miksera na najmniejsze i stopniowo wlewamy stopioną czekoladę z masłem. Na koniec wsypujemy wcześniej przesiane suche składniki oraz kropelki czekoladowe. Mieszamy za pomocą łyżki tylko do połączenia składników.

Ciasto wykładamy po 1,5 łyżeczki w dość sporych odległościach na blachę wyłożona papierem do pieczenia. Ja nie bawiłam się ze swoim ciastem i za pomocą łyżki do lodów zrobiłam kilka dużych ciastek. Ciastka pieczemy w temperaturze 175 C przez 10-12 minut. Swoje ze względu na wielkość piekłam 20 minut. Po upieczeniu wyciągamy z piekarnika i zostawiamy na blasze jeszcze 10 minut i dopiero można ściągać.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto czekoladowe z konfiturą truskawkową

Ciasto, które może mieć wiele smaków. Nam najbardziej smakowało z dodatkiem pitnego jogurtu waniliowego ale jeśli dodacie truskawkowy to będzie miało truskawkowy posmak. Bezproblemowe, szybkie w przygotowaniu nie licząc czasu pieczenia i nie wymaga użycia miksera. Przepis z bloga ” Turecki sklep „

Składniki :

  • 3-4 łyżki ciemnego kakao
  • 3 łyżki konfitury truskawkowej ( lub innej ulubionej )
  • 230 g mąki pszennej tortowej
  • 70 g cukru ( można dodać trochę więcej )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 100 g gęstego jogurtu greckiego ( użyłam jogurtu pitnego waniliowego a za drugim razem truskawkowego -jeśli użyjecie słodkiego nie potrzeba dodawać więcej cukru niż podane w przepisie )
  • 50 g oleju
  • 2 jajka

W jednej misce mieszamy suche składniki : kakao, mąkę, proszek, sodę, cukier.

W drugiej mieszamy mokre składniki : konfiturę, olej, jajka, jogurt.

Zawartość obu misek łączymy i za pomocą rózgi kuchennej dobrze mieszamy aż składniki się połączą.

Ciasto przelewamy do keksówki o wymiarach ok 26 cm długości wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

pralinki,czekoladki

Zdrowe czekoladowe trufle

Małe, słodkie kuleczki pełne dobroci. Idealne na jeden kęs. Przepis Anna Lewandowska.

Składniki :

  • 100 g suszonych daktyli
  • 2 łyżki syropu klonowego
  • 100 g płatków migdałowych ( można użyć gotowej mąki migdałowej )
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 1 łyżka musu kokosowego
  • 2 łyżki wiórków kokosowych
  • 2 łyżki kakao
  • szczypta soli morskiej

Daktyle zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy na 10-15 minut. Migdały mielimy na mąkę a olej kokosowy roztapiamy aby był płynny. Następnie wszystkie składniki oprócz kakao dobrze blendujemy. Z masy formujemy niewielkie kuleczki i obtaczamy w kakao. Gdyby masa zbyt bardzo się kleiła to należy ją wstawić na ok 1 godzinę do lodówki. Najlepiej formować lekko zwilżonymi dłońmi.

Gotowe trufle wkładamy do lodówki na 3 godziny.

Smacznego 🙂

ciasteczka

Owsiano-orkiszowe ciastka czekoladowe

Niesamowicie czekoladowe ciastka napakowane mnóstwem czekolady. Miękkie i idealnie słodkie ale również wzbogacone o zdrowe składniki. I mimo, że lista składników wydaje się długa to ciasteczka robi się bardzo szybko. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 1 szklanka mąki razowej ( typ1850 pszennej lub orkiszowej. Dałam orkiszową taką jaką miałam w szafce w słoiku)
  • 1/2 szklanki płatków owsianych błyskawicznych
  • 1/2 szklanki mielonych migdałów lub orzechów
  • 1/2 szklanki cukru ( u mnie cukier trzcinowy )
  • 1 łyżka cukru waniliowego lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 3 łyżki kakao
  • 1 łyżeczka sody
  • szczypta soli
  • 1/2 łyżeczki cynamonu lub 1 łyżeczka przyprawy do piernika
  • 100 g masła miękkiego lub roztopionego i ostudzonego
  • 1 pełna łyżka miodu
  • 1/2 szklanki powideł śliwkowych ( użyłam figowego gęstego dżemu )
  • 1 duże jajko
  • 100-150 g ciemnej czekolady pokrojonej w kostkę ( użyłam czekolady gorzkiej powyżej 70% zawartości kakao )

W jednej misce mieszamy mąkę, płatki, mielone migdały, cukry, kakao, sodę, sól, cynamon.

W drugiej misce mieszamy na jednolitą masę masło, miód, powidła oraz jajka. Mieszaninę przelewamy do suchych składników. Miksujemy lub mieszamy łyżką aż składniki dobrze się połączą. Na koniec dodajemy posiekaną czekoladę, mieszamy.

Na blachę wyłożonej papierem do pieczenia wykładamy po 1 łyżce masy w dość sporych odległościach. Ja wykładałam masę łyżką do lodów po czym delikatnie, odrobinę spłaszczałam.

Pieczemy w temperaturze 175 C przez 13-15minut. Po wyciągnięciu z piekarnika ciastka odstawić do ostygnięcia by stwardniały.

Smacznego 🙂

ciasta

Piernik last minute

Tak to jeden z tych przepisów, który można zrobić na ostatnią chwilę. Piernik robi się szybko, nie wymaga leżakowania jest miękki, wilgotny, puszysty, pyszny. Bez problemu można przełożyć go ulubioną masą lub konfiturami. Przepis z bloga Kwestia Smaku.

Składniki :

  • 100 g masła
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżki przyprawy piernikowej
  • 2 łyżki miodu
  • 250 ml mleka
  • 3 jajka
  • 200 g mąki
  • 200 g cukru
  • 1 i 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia

Masło, kakao, miód oraz przyprawę do piernika wkładamy do rondelka i stawiamy na nieduży ogień. Topimy całość pamiętając o mieszaniu. Zestawiamy z ognia. Wlewamy mleko, mieszamy. Dodajemy jajka, mieszamy za pomocą rózgi kuchennej.

W drugiej misce mieszamy mąkę, cukier, proszek do pieczenia, sodę. Wlewamy masę z rondelka i na najmniejszych obrotach miksera miksujemy tylko do połączenia składników w gładkie ciasto.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach 20 x 30 cm ( u mnie 20 x 20 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 C przez 25-30 minut lub do tzw. suchego patyczka ( mój piekł się dłużej ).

Kiedy ciasto ostygnie można przeciąć na pół i przełożyć marmoladą lub ulubioną masą/kremem. Wierzch polać polewą czekoladową. Ja rozpuściłam 100 g gorzkiej czekolady z 50 ml śmietanki 10 %.

Smacznego 🙂