ciasta

Fit piernik ze śliwką Ewy Chodakowskiej

Zdrowa, fit propozycja od Ewy. Wystarczająco słodki a co najbardziej mi się podoba to uwalniający się smak pomarańczy pod sam koniec kęsa. Przepis z książki E. Chodakowska, M. Kielak ” Fit and Sweet „.

Składniki :

  • 2 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 4 jajka
  • 100 g ( ok 20 sztuk ) suszonych śliwek
  • 1 szklanka mleka 2% tłuszczu
  • 1 łyżka gorzkiego kakao
  • 1 łyżka oleju rzepakowego
  • 2 łyżeczki miodu ( dałam 4 pełne łyżeczki )
  • 1/3 szklanki cukru brązowego ( u mnie trzcinowy )
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonych goździków
  • 1/2 łyżeczki świeżo otartej skórki z pomarańczy ( otarłam połowę skórki średniej pomarańczy )
  • 2 szczypty gałki muszkatołowej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia ( w książce zapomnieli napisać ilość proszku do pieczenia ( również na facebooku na profilu Ewy gdzie jest przepis na ten piernik ) natomiast w sposobie wykonywania już jest. Dodałam 1 łyżeczkę )

Śliwki drobno siekamy. Proponuję wymieszać z 1 łyżeczką mąki aby ułożyły się w cieście w różnych miejscach a nie skupiły tylko w kilku jak u mnie.

Białka oddzielamy od żółtek.

Żółtka ucieramy z cukrem, olejem i mlekiem. Wsypujemy przesianą mąkę oraz kakao. Dobrze mieszamy. Dodajemy miód, mieszamy. Jeśli masa jest mało słodka dodajemy więcej miodu – ja nie próbuję surowej masy z jajkami więc od razu dodałam 2 łyżeczki więcej. Dosypujemy przyprawy, proszek do pieczenia. Mieszamy.

Białka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy partiami do masy piernikowej delikatnie mieszając za pomocą łopatki. Dodajemy śliwki, mieszamy.

Ciasto przekładamy do keksówki o długości ok 26 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 200 C przez godzinę.

Smacznego 🙂

muffinki

Czekoladowe muffiny z dynią i pomarańczą

Przepyszne muffiny. Puszyste, wilgotne i miękkie w środku z cudownym akcentem pomarańczy. Kawałek pomarańczy umieszczony na wierzchu nie jest tylko ozdobą jadalną ale nadaje każdej z muffin cudownego smaku i aromatu pomarańczy co sprawia, że stają się bardziej odświętne. Przepis znaleziony TUTAJ.

Składniki :

  • 110 g miękkiego masła
  • 150 g cukru
  • 2 jajka
  • 170 g mąki
  • 120 ml mleka
  • 1 łyżeczka z górką proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 3 łyżki stołowe kakao
  • 1 pomarańcza wcześniej wyszorowana i sparzona
  • 100 g świeżej dyni, startej na drobnych oczkach tarki

Masło ucieramy razem z cukrami aż będzie jasne i puszyste. Następnie dodajemy po jednym jajku nie przerywając miksowania.

Osobno w misce mieszamy mąkę, proszek do pieczenia i kakao. Całość przesiewamy przez sito do masy maślanej. Mieszamy tylko za pomocą łopatki lub łyżki. Kolejno dodajemy skórkę oraz sok z połowy pomarańczy ( drugą połowę zostawiamy do dekoracji na wierzchu ), dynię, mieszamy. Na koniec dolewamy stopniowo mleko cały czas mieszając aż wszystkie składniki dobrze się połączą.

Masę rozdzielamy do 12 foremek na muffinki. Na wierzchu układamy ćwiartkę plasterka pomarańczy.

Pieczemy w temperaturze 180 C przez 20-25 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

ciasta

Czekoladowe ciasto z gruszkami

Bardzo wilgotne, puszyste, mięciutkie ciasto napakowane gruszkami, suszoną śliwką ( w oryginale rodzynkami )a całość wcześniej marynowana z rumem. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej )

  • 700 g gruszek ( Użyłam 3 większych gruszek. W oryginale jabłka )
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 3 łyżki ciemnego rumu ( w wersji dla dzieci sok z pomarańczy )
  • 2 łyżki rodzynków ( użyłam drobno posiekanej suszonej śliwki )
  • 200 g miękkiego masła
  • 170 g drobnego cukru do wypieków ( użyłam 150 g trzcinowego )
  • 4 jajka
  • 200 g mąki pszennej
  • 125 g zmielonych migdałów
  • 2 łyżki gorzkiego kakao
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Gruszki obrać, wyciąć gniazda nasienne, pokroić w niedużą kostkę. Dodać rodzynki, sok z cytryny, rum. Wymieszać. Odstawić na 1 godzinę w temperaturze pokojowej.

Mąkę, kakao, proszek do pieczenia oraz cynamon wymieszać, przesiać odłożyć.

Masło ucieramy z cukrem na jasną puszystą masę. Następnie cały czas ucierając dodajemy po 1 jajku. Kolejno dodać przesiane suche składniki oraz migdały. Wymieszać szpatułką lub łyżką tylko do połączenia składników. Dodać odstawione gruszki, wymieszać.

Ciasto przekładamy do tortownicy o średnicy ok 25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 170 stopni przez 45-50 minut do tzw. suchego patyczka.

Po ostudzeniu można polać polewą czekoladową, posypać cukrem pudrem lub bez niczego.

Smacznego 🙂

desery

Tiramisu z pieczonymi śliwkami (bez jajek)

Prosty, szybki deser jeśli oczywiście śliwki podpieczemy sobie wcześniej. Zawsze elegancko się prezentuje i nie ukrywajmy co by nie dodać to zawsze pysznie smakuje. Serek mascarpone i biszkopty namoczone w mocnej kawie z dodatkiem alkoholu genialnie uzupełniają się z różnymi dodatkami. Przepis pochodzi z bloga Kasi Gotuję bo lubię z moimi zmianami dlatego, że Kasia używa jajek. Ja surowych jajek nie jem dlatego zmieniam przepis na ten drugi tradycyjny bez jajek 🙂

Składniki :

  • 250 g serka mascarpone
  • 1,5 łyżki cukru pudru ( w razie gdyby było za mało słodkie dodać więcej. Pamiętajcie, że biszkopty też są słodkie. Ja dałam ok 2,5 łyżki zmielonego na puder erytrytolu )
  • około 100 -150 ml śmietanki kremówki 30-36 % ( pierwotnie użyłam mleczka kokosowego aby nadać mascarpone lekkości i puszystości ale w lodówce mleczko się zestaliło i serek wyszedł dość ciężki w konsystencji dlatego proponuję niezawodny dodatek jakim jest kremówka )
  • 1opakowanie biszkoptów lady fingers
  • 150 ml słodkiej, zimnej mocnej kawy
  • 1 łyżka Amaretto lub likieru kawowego
  • gorzkie kakao

Ponad to :

  • 8-12 śliwek
  • 1 łyżka płynnego miodu

Śliwki myjemy, przecinamy na pół, układamy skórką do dołu w naczyniu żaroodpornym, polewamy miodem. Pieczemy w temp. 180 stopni ok 15 minut lub do momentu aż puszczą trochę soku i będą miękkie ale cały czas będą zachowywały swój kształt. Dlatego najlepiej wybierać twardsze śliwki chociaż moje były miękkawe. Owoce odstawiamy do ostygnięcia.

Kawę mieszamy z alkoholem. Odstawiamy.

Mascarpone rozcieramy w misce. Osobno ubijamy śmietanę kremówkę z cukrem pudrem. Następnie śmietankę delikatnie łączymy z mascarpone mieszając całość szpatułką aż dobrze się połączą.

Biszkopty moczymy w kawie i układamy w naczyniach. Na biszkopty sypiemy przez sitko sporą porcję kakao. Na kakao układamy serek mascarpone a na niego ponownie biszkopty namoczone w kawie. Kolejno szczodra porcja kakao, serek mascarpone. Na końcu układamy wcześniej upieczone śliwki. Śliwki oraz wierzch polewamy sokiem, który powstał podczas pieczenia się owoców. Deser odstawiamy do lodówki na 2-3 godziny.

Smacznego 🙂

ciasta

Mocno czekoladowe ciasto ze śliwkami

Nareszcie pojawiły się jedne z moich ukochanych owoców. Najchętniej jadam je po prostu same ale dziś proponuję mega czekoladowe ciasto a na wierzchu pyszne skąpane w cynamonie śliwki. Przepis z Przyślij przepis

Składniki:

  • 100 g masła
  • 200 g czekolady ( użyłam 70 % zawartości kakao ale można dać każdą )
  • 3 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki cukru ( ze względu na użycie gorzkiej czekolady dodałam 3/4 szklanki i ciasto jest w punkt słodkie, jeśli używacie mlecznej czekolady lub innej słodkiej pozostańcie przy 1/2 szklanki czekolady )
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki kakao
  • 3 jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 1 kg śliwek ( użyłam nieco ponad 600 g )
  • 1 łyżeczka cynamonu ( mój dodatek )

Śliwki przekrajamy na pół, pozbywamy się pestki, posypujemy cynamonem. Mieszamy, odstawiamy.

Masło umieszczamy w rondelku. Dodajemy połamaną czekoladę, stawiamy na niewielki ogień, topimy aż całość będzie gładka. Odstawiamy do przestudzenia.

W jednej misce łączymy suche składniki : mąkę, proszek do pieczenia, cukier, kakao.

W drugiej mieszamy za pomocą trzepaczki mleko z jajkami. Całość wlewamy do suchych składników, mieszamy łyżką do połączenia. Następnie wlewamy roztopioną czekoladę. Ponownie mieszamy łyżką ale tylko do połączenia składników.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 22 x 33 cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy śliwki skórką do dołu.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 45 minut.

Smacznego 🙂

koktajle,smoothies

Koktajl kawowy Ewy Chodakowskiej

Najbardziej w Ewy koktajlach lubię to, że są idealnie wyważone pod względem słodyczy. Zawsze w punk – nie za dużo ani nie za mało. Tak samo jest z tym koktajlem. Całość przepysznie skomponowana. Przepis z książki Ewy Chodakowskiej, M. Kielak i L. Kavoukis” Zdrowe koktajle „.

Składniki :

  • 120 g banana ( użyłam mrożonego )
  • 32 g orzechów laskowych bez skórki ( zastąpiłam płatkami migdałowymi )
  • 3 g mielonego cynamonu
  • 60 g parzonej kawy, bez cukru
  • 14 g miodu pszczelego
  • 10 g gorzkiego kakao

Wszystkie składniki blendujemy.

Smacznego 🙂

serniki

Poduszkowiec

Kilka lat temu było to jedno z bardziej popularnych ciast. Dziś wraca do łask ale nie ma się co dziwić bo jest bardzo smaczne a do tego efektowne. Poduszkowiec to nic innego jak sernik połączony z mokrym ciastem czekoladowym. Rozpływa się w ustach. Wbrew pozorom bardzo łatwy w przygotowaniu. Gorąco polecam !! Przepis z bloga Moje wypieki .

Wszystkie składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej.

Składniki na masę serową :

  • 600 g twarogu tłustego lub półtłustego zmielonego trzykrotnie ( u mnie kremowy quark. Dorota pisze, że ser dobrze jest wymieszać pół na pół z ricottą jest wtedy delikatniejszy )
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru ( 40 g )
  • 100 g drobnego cukru do wypieków

Wszystkie składniki utrzeć lub zmiksować do połączenia.

Składniki na ciasto czekoladowe :

  • 5 dużych jajek
  • 180 g drobnego cukru d wypieków
  • 125 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 125 ml wody
  • 50 g gorzkiej czekolady 70 % roztopionej nad kąpielą wodną i przestudzonej
  • 220 g mąki pszennej
  • 4 łyżeczki kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Jajka z cukrem utrzeć na gęstą, jasną, puszystą pianę, która trzykrotnie zwiększy swoją objętość a podnoszona na mieszadle miksera będzie spadać w postaci wstążki na resztę ciasta i utrzyma się przez kilka sekund. Następnie nie przerywając ucierania dodajemy cienką strużką olej, wodę. Kolejno wlewamy czekoladę, mieszamy.

Do ciasta przesiewamy mąkę z kakao, proszkiem, sodą. Wymieszać za pomocą rózgi kuchennej tylko do połączenia składników. Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 23 x 33 cm ( u mnie 25 X 25 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Masę serową przełożyć do rękawa cukierniczego lub kuchennego woreczka foliowego. Odciąć róg ok 1 cm szerokości. Wyciskamy masę serową tworząc kratkę. Najpierw wyciskamy wokół brzegów formy a potem linie w pionie i w poziomie.

Pieczemy w 175 stopniach przez ok 35-40 minut lub d tzw. suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika, ostudzić.

Smacznego 🙂

ciasta

Leniwiec-szybkie ciasto z rabarbarem

Pyszne ciasto, które się robi w kilka chwil pod warunkiem, że wcześniej przygotujemy sobie rabarbar. Rabarbar musi chwilę poleżeć w cukrze i puścić soki co sprawia, że będzie słodki w cieście. Do ciasta w oryginale dorzuca się banana ale jakoś mi ten smak nie pasował i dołożyłam jabłko. Myślę że idealny wybór bo rewelacyjnie komponuje się z rabarbarem. Po za tym w przygotowaniu ciasta wystarczy wymieszać składniki i gotowe. Kakaowe, mięciutkie, wilgotne. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga Zjem to.

Składniki :

  • 4 jajka
  • 2 szklanki mąki
  • 3/4 szklanki oleju
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 łyżka kakao
  • 2 opakowania cukru waniliowego ( każdy po 8 g )
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Ponad to :

  • 2 gałązki rabarbaru
  • 1 większe jabłko ( w oryginale 2 banany )

Rabarbar tniemy w kawałki około 1 cm grubości. Zasypujemy cukrami. Odstawiamy na 30 minut. Na tym etapie również było napisane aby banana dodać do rabarbaru. Ja jabłka nie dodawałam. Obrałam i pocięłam je pod koniec dodając do rabarbaru. Całość wymieszałam razem.

W misce mieszamy jajka z olejem na jednolitą masę a pomocą trzepaczki. Wlewamy do rabarbaru i jabłek, mieszamy. Do miski przesiewamy mąkę z kakao, proszkiem do pieczenia oraz sodą. Mieszamy wszystko razem do połącznia składników.

Masę wylewamy do formy o wymiarach ok 20 x 30 cm ( u mnie 25 x 25 ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w temp. 180 stopni przez 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

muffinki

Muffiny Izaura

Potrzebowałam szybkiego, dobrego przepisu na poranne słodkości do kawy. Najlepiej muffiny bo robi się je szybko i zawsze wychodzą. Jakież było moje zaskoczenie gdy znalazłam na blogu Doroty Moje wypieki małe wersje mojego ulubionego sernika Izaura, którego jeszcze nie robiłam bo najczęściej jem go w gościach więc moje chęci na niego zostają zaspokojone. Chyba nie muszę pisać, że są wyśmienite 🙂

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej )

  • 190 g mąki pszennej
  • 50 g kakao
  • 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej ( niekoniecznie, ja pominęłam )
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 150 g masła roztopionego
  • 2 jajka
  • 180 ml mleka
  • 100 g jasnego brązowego cukru ( miałkiego )
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 150 g drobinek czekoladowych lub posiekanej gorzkiej czekolady

W jednej misce mieszamy wszystkie składniki mokre : masło, jajka, mleko, ekstrakt waniliowy. Dodajemy cukier, mieszamy rózgą kuchenną do połączenia. Bezpośrednio do mokrych składników przesiać suche składniki : mąkę, proszek do pieczenia, kawę, kakao. Ponownie wymieszać rózgą kuchenną tylko do połączenia składników. Na koniec dodać czekoladę, wymieszać, odstawić.

Masa serowa :

  • 250 g twarogu tłustego lub półtłustego zmielonego trzykrotnie ( u mnie kremowy quark )
  • 1 żółtko
  • 3 łyżki cukru ( zastąpiłam erytrytolem )
  • 8 g cukru waniliowego ( zastąpiłam erytrytolem )

Wszystkie składniki przełożyć do miski i dobrze rozetrzeć łyżką.

Do papilotek na muffiny nakładamy po 1,5 łyżki masy czekoladowej. Następnie na wierzch dokładamy po 2-3 łyżeczki masy serowej i całość przykrywamy pozostałą masą czekoladową.

Muffiny pieczemy w temp. 170 stopni przez około 25 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Po wystudzeniu można polać polewą czekoladową z, której ja zrezygnowałam.

Smacznego 🙂

babki,babeczki

Czekoladowa babka piaskowa

Przepyszna, wilgotna, piaskowa o intensywnym smaku i zapachu czekolady. Posmakuje każdemu. My jesteśmy nią zachwyceni. Gorąco polecam !!! Przepis z bloga ósmy kolor tęczy.

Składniki :

  • 120 g mąki pszennej
  • 50 g mąki ziemniaczanej
  • 30 g kakao
  • 4 jajka
  • 125 g masła
  • 150 g cukru
  • 100 g ciemnej czekolady
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 30 ml mleka

Masło, czekoladę i mleko roztapiamy w niewielkim rondlu. Odstawiamy do przestygnięcia.

Jajka miksujemy z cukrem na jasną, puszystą masę.

Mąki pszesiewamy z proszkiem i kakao. Dodajemy do ubitych jajek. Mieszamy za pomocą łopatki lub krótko miksujemy na małych obrotach. Dodajemy czekoladę z masłem i mlekiem. Ponownie mieszamy aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do formy na babkę wcześniej wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą o średnicy ok 20 cm. Ja użyłam dwóch mniejszych silikonowych form w kształcie baranka i zajączka . Pieczemy w temp. 175 stopni 40-45 minut lub do tzw. suchego patyczka.

smacznego 🙂