sałatki i surówki

Azjatycka sałatka z komosa ryżową

Pierwszy raz miałam okazję próbować komosy ryżowej przy okazji sporządzania tej sałatki. Tania nie jest dlatego może tak długo zwlekałam ale szybko przekonałam się, że wystarczy na długo bo z niewielkiej ilości suchej wychodzi dość spora porcja ugotowanej.

Sama sałatka jest niezwykle prosta do przyrządzenia. Bardzo syta i bardzo smaczna. Przepis z gimmesomeoven.com .

201524_4

Składniki :

  • 4 szklanki poszatkowanej czerwonej kapusty
  • 2 szklanki ugotowanej komosy ryżowej ( ugotowałam szklankę suchej i wyszły mi 4 szklanki ugotowanej więc spokojnie 1/2 szklanki suchej wystarczy )
  • 2 szklanki poszatkowanej na dużych oczkach tarki lub pociętej marchwi
  • 2/3 szklanki pociętego szczypiorku
  • 1/2 szklanki pociętych w słupki lub płatków migdałów wcześniej podprażonych na patelni
  • 2 łyżki ziaren sezamu

Wszystkie składniki mieszamy w dużej misce. odstawiamy.

Dressing :

  • 1/2 szklanki oleju roślinnego
  • 3 łyżki octu winnego ryżowego
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżeczka sosu sojowego
  • 1/8 łyżeczki oleju sezamowego ( pominęłam )
  • sól, pieprz

Wszystkie składniki dressingu mieszamy w słoiku porządnie potrząsając aż dobrze się połączą. Polewamy sałatkę. Mieszamy. Odstawiamy na chwilkę aby całość się przegryzła. Podajemy. Przechowujemy w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Smacznego 🙂

201524_3azjatycka sałatka z komosą ryżową

pieczywo słodkie i wytrawne

Prosty chleb bez wyrabiania

Jestem zachwycona procesem tworzenia tego chleba, jego łatwością i właściwie małoróbstwem a efekt jest przepyszny. Nie powinno nikogo zdziwić,że połowa bochenka zniknęła zaraz po lekkim ostudzeniu… Przepis z bloga Skoraq cooks .

201510_30

Składniki :

  • 750 g mąki pszennej ( użyłam maki do ciabatty )
  • 1 łyżka suchych drożdży
  • 2 łyżeczki soli
  • 500 ml wody
  • 100 ml mleka
  • 1 łyżka miodu

W przepisie jest podane aby mleko, wodę i miód podgrzać. Ja tego nie robiłam od razu wymieszałam wszystkie składniki razem. Dodając zimne mleko ciasto również nam wyrośnie tylko w dłuższym czasie. Mleko można ewentualnie delikatnie podgrzać w mikrofali.

Tak więc wszystkie składniki dokładnie mieszamy razem za pomocą łyżki. Wierzch ciasta posypujemy delikatnie mąką. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Po wyrośnięciu ciasto dzielimy na dwie części.Chwilkę zagniatamy, formujemy chlebki i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na dnie piekarnika ustawiamy naczynie z gorąca wodą.

Pieczemy w temp. 240°C przez 30 minut.

Chleb będzie upieczony jeśli przy uderzeniu w spód wyda głuchy dźwięk.

Smacznego 🙂

dania główne

Piersi kurczaka w occie balsamicznym i miodzie

Na początku miałam obawy co do tego przepisu ale postanowiłam wypróbować trochę inny dla mnie mało znany smak kurzych piersi. Mięsko okazało się bardzo smaczne a sos wyśmienity. Przepis z budgetbytes.com  .

201510_6

Składniki :

  • 2 piersi z kurczaka ( około 700 g )
  • 1/4 szklanki octu balsamicznego
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • sól, pieprz
  • 1 łyżka masła
  • 2 łyżki octu balsamicznego
  • 3 łyżki miodu

Piersi myjemy, osuszamy, tniemy w dość grube paski. Do miski lub torebki wlewamy 1/4 szklanki octu balsamicznego, przeciśnięty przez praskę czosnek, 1 łyżkę oliwy z oliwek,sól i pieprz do smaku. Całość mieszamy i zanurzamy w tej marynacie kurczaka. Odkładamy do lodówki na 30 minut.

Po tym czasie na patelni rozgrzewamy pozostała oliwę. Smażymy na niej kurczaka na złoty kolor ze wszystkich stron. Usmażone piersi odkładamy na talerz. Pod patelnią zmniejszamy gaz na niewielki, dodajemy masło i 2 łyżki octu balsamicznego, podgrzewając mieszamy aż składniki się połączą. Następnie dodajemy miód. Zwiększamy ogień i gotujemy całość ok 5 minut aż sos zgęstnieje. Zestawiamy z ognia, dodajemy kurczaka jednocześnie obtaczajac go w sosie. Podajemy.

Smacznego 🙂

201510_8

pieczywo słodkie i wytrawne

Grahamki

Jedne ze smaczniejszych wytrawnych bułek jakie miałam okazję piec. Odpowiednio przechowywane dość długo zachowują świeżość. Przepis z bloga Moje Wypieki.

 

11DSC_3247

 Składniki : ( na ok 10 sztuk )

  • 1/2 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki letniej wody ( musiałam użyć więcej )
  • 1 łyżka melasy ( można zastąpić miodem )
  • 1,5 łyżki miodu
  • 1 łyżeczka soli
  • 2,5 szklanki mąki grahama ( u Doroty była to mąka pszenna typ 1850 )
  • 1 szklanka mąki pszennej chlebowej
  • 30 ml oleju
  • 7g suszonych drożdży lub 14 g świeżych

Ponadto : 

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka ( posmarowałam wierzch bułeczek samym mlekiem )

Suche drożdze wymieszać z mąkami ( jeśli używamy świeżych należy zrobić rozczyn ).

Osobno w misce mieszamy : mleko, wodę, melasę , miód, sól i olej. Całą mieszaninę wlewamy do mąki z drożdżami. Wyrabiamy ciasto za pomocą haka lub dłońmi przez 10 minut. Ciasto może pozostać klejące. W przypadku wyrabiania rękoma można podsypać odrobiną mąki.

Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.

Po tym czasie masę dzielimy na ok 90 g porcje. Uformować z nich bułeczki i ułozyć na blasze wysmarowanej masłem lub wysypanej semoliną, u mnie na pergaminie.

Ponownie całość przykrywamy i odstawiamy do napuszenia na 30-40 minut.

Przed pieczeniem każdą bułeczkę smarujemy roztrzepanym jajkiem z mlekiem.

Pieczemy w temp. 200°C przez ok 25 minut.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Ekspresowe bułeczki śniadaniowe

Te bułeczki mimo, że nie wyrabia się zanadto ciasta i nie czeka na wyrastanie to smakują wyśmienicie. Na stałe wpisały się w menu mojej domowej piekarni. Najlepsze zaraz po przestygnięciu kiedy skórka jest jeszcze chrupiąca a następnego dnia…niestety nie było mi dane ich spróbować, znikły w trybie ekspresowym. Mój synek zagryzał bułką loda – to chyba najlepsza rekomendacja. Przepis z bloga Takie tam pichcenie.

201512_18002

Składniki : 

  • 20 g świeżych drożdży
  • 1/2 łyżki miodu
  • 300 ml letniej wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 500 g mąki

Miód rozcieramy z drożdżami na papkę. Dodajemy wodę, sól, mieszamy. Stopniowo dosypujemy mąkę  cały czas mieszając. Na koniec krótko zagniatamy do uzyskania gładkiej i jednolitej konsystencji.

Ciasto dzielmy na 8 porcji, formujemy bułeczki, układamy na blasze wyłożonej pergaminem, nacinamy. Bułeczki można posmarować rozkłóconym jajkiem, mlekiem i posypać ulubionymi ziarnami.

Pieczemy w 190-200°C przez około 30 minut. Bułeczki są gotowe gdy po uderzeniu w spód wydają głuchy dźwięk.

Smacznego 🙂

201512_17002

przetwory

Pikle z rabarbaru ( bez pasteryzacji )

Pikle dla prawdziwych twardzieli 🙂 Nie powiem zaintrygował mnie ten przepis i musiałam go wypróbować. Przy pierwszym kęsie aż przymrużyłam oko takie było kwaśne ale po chwili doszedł mnie lekko ostry  octowo-korzenny powiew. Kontrowersyjne aczkolwiek bardzo ciekawe. Autor przepisu zachęca do pałaszowania z serami, do wędzonych ryb czy sałatek ale równie dobrze skomponują  się z mięsem czy na przekąskę.Przepis z eatwell101.com .

Po czasie muszę dodać jeszcze jeden komentarz do przepisu bo po niecałych 2 tygodniach leżakowania rabarbaru w zalewie ( może i krócej ale pikle zostały zapomniane leżąc w głębi lodówki ) nabrały nowego charakteru. Kwasowość rabarbaru znikła za to nabrał mocno korzennego i octowego smaku. Pikle stały się prawdziwym rarytasem 🙂

20158_13

Składniki : 

  • 2-3 łodygi rabarbaru
  • 125 ml wody
  • 125 ml octu jabłkowego lub białego winnego lub ryżowego
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka nasion pieprzu ( autor użył białego ja użyłam kolorowego )
  • 2 nieduże suszone chili ( u mnie jedna duża )
  • 1/2 łyżeczki goździków
  • liść laurowy
  • gwiazdka anyżu

Rabarbar myjemy, oczyszczamy z wierzchniej skórki kroimy na kawałki ok 2 cm.

Wodę, ocet, miód i sól podgrzewamy na niewielkim ogniu. NIE GOTYJEMY. Podgrzewamy do momentu aż miód i sól się rozpuści.

W wyparzonym słoiku układamy rabarbar. Dodajemy pozostałe składniki i zalewamy zalewą. Zamykamy. Odstawiamy na 24 godziny. Gotowe.

Smacznego 🙂

20158_18001

Domowy WyróbRabarbarowa rewolucja

dania główne z makaronu

Pikantny tajski makaron

Uwaga bardzo ostre danie ale można sobię tą ostrość dawkować. Na pewno obowiązkowe jest dodanie świeżych warzyw co powoduje złagodzenie całości. Mój mąż aż syknął jak spróbował od spodu gdzie nagromadził się płyn. Stwierdził, że pali ale bardzo dobry 🙂 Myślę, ze taki makaron jest świetną alternatywą dla zjadaczy chińskich zupek ekspresowycha ale o tym napisze osobny post 🙂 Przepis z bloga asmallsnippet.com .

chinmak

Składniki na sos : ( wychodzi go dość sporo więc spokojnie można zrobić z 1/2 porcji )

  • makaron linguine, spaghetti lub inny długi
  • 1 – 2 łyżki pokruszonej papryczki chilli ( użyłam suszonej )
  • 1/4 szklanki oleju roślinnego ( najlepiej rzepakowego )
  • 1/2 szklanki oleju sezamowego
  • 6 łyżek miodu
  • 6 łyżek sosu sojowego

Ponad to :

  • 2 marchewki starte na małych oczkach
  • 1/2 pęczka szczypiorku
  • 1/2 peczka kolendy ( pominęłam )
  • 3/4 szklanki orzechów ziemnych niesolonych ( pominęłam )

Makaron gotujemy al`dente.

Oleje przelewamy do rondelka, dodajemy chilli. Podgrzewamy na niewielkim ogniu aż olej zacznie wrzeć. Od tego momentu gotujemy całosć ok 2 minuty. Uwaga trzeba pilnować bo papryczka może się spalić. Jeśli zacznie za szybko się smażyć od razu ściągamy z ognia i przecedzamy przez sitko. Odstawiamy, żeby nieco ostygło.

Makaron polewamy olejem. proponuję stopniowo i w niewielkiej ilości. Mieszamy aż makaron sę nim pokryje. Dodajemy pozostałe skladniki jak marchew, szczypiorek, orzechy. Można również użyć innych warzyw.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Chleb owsiany ze słonecznikiem

Tym razem pokusiłam się o chleb na drożdżach z dodatkiem maślanki, płatków owsianych i słonecznika. Wyszedł bardzo smaczny o miękkim, elastycznym i lekko wilgotnym miękiszu. Przepis z bloga Moje ekspresje kulinarne.

 

Chleb owsiany ze słonecznikiem

Składniki : 

  • 300 ml ciepłej wody
  • 1 opakowanie suszonych drożdży ( 7 g )
  • 300 ml ciepłej maślanki
  • 70 ml miodu
  • 2 łyżki melasy
  • 2 łyżki roztopionego masła ( u mnie oliwa )
  • 160 g mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 1 szklanka płatków owsianych
  • ok 2/3 szklanki nasion słonecznika
  • 1 łyżka soli
  • 1 duże jajko o temp. pokojowej
  • 4-5 szklanek mąki pszennej chlebowej

Wodę, drożdże, melasę, płatki i miód wymieszać razem, odstwiać na 10 minut.

Następnie dodajemy maślankę, sól, masło,mąkę pełnoziarnistą, jajko, mieszamy. Cały czas mieszając stopniowo dosypujemy makę chlebową. Ciasto powinno odchodzić od cianek naczynia, być elastyczne i miękkie.

Ciasto przekładamy na stolnicę i wyrabiamy 2 minuty. Kolejno przekładamy do naoliwionej miski, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do podwojenia objętości. Na ok 1 i 1/2 – 2 godzin.

Po tym czasie ciasto dzielimy na 2 lub 3 bochenki. Formujemy chlebki i układamy na obsypanej mąką deseczce przykrywamy naoliwioną folią spożywczą. Ja swoje ciasto podzieliłam na pół i umieściłam w 2 keksówkach o długosci 25 cm. Ciasto ponownie pozostawiamy do wyrośnięcia na 35 minut. 

Chlebki przekładamy na blachę. Pieczemy w temp. 180°C ok 40 minut. Po uderzeniu w spód chleb powinien wydawać głuchy dźwięk.

Smacznego 🙂

Image and video hosting by TinyPic

na zakwasie i na drożdżach

pieczywo słodkie i wytrawne

Bułki na maślance

Dawno nie piekłam bułek, z nimi trochę więcej zachodu niż z chlebem a to wymaga czasu ale miałam do wykorzystania maślankę więc postanowiłam upiec te małe cudeńka. Bardzo mięciutkie i puszyste, pyszne 🙂 Przepis z bloga Moje ekspresje kulinarne.

1DSC_2750001

Składniki : ( na ok 18 sztuk )

  • 1 opakowanie suszonych drożdży ( 7 g )
  • 1/3 szklanki ciepłej wody
  • 1 szklanka ciepłej maślanki ( u mnie 200 ml maślanki i 50 ml gęstego jogurtu greckiego )
  • 2 łyżki miodu ( użyłam melasy )
  • 3 łyżki roztopionego masła ( u mnie oliwa )
  • 1 duże jajko
  • 2 łyżeczki soli
  • 4 – 4 i 1/2 szklanki mąki pszennej

Ponadto : 

  • 1 jajko roztrzepane
  • sezam, mak

Miód, drożdże i wodę mieszamy w jednej misce. Odstawiamy na 10 minut.

Osobno mieszamy maślankę, masło, jajo, sól i wodę z drożdżami. Dodajemy 1 i 1/2 szklanki maki, mieszamy do połączenia. Następnie resztę mąki dosypujemy stopniowo do czasu aż ciasto zacznie odchodzić od miski.

Ciasto przekładamy na stolnicę i wyrabiamy 7-10 minut aż stanie się gładkie i elastyczne. Kolejno przekładamy do naoliwionej miski, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.

Po tym czasie ciasto dzielimy na 18 części. Formujemy bułeczki i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w dość sporych odległościach. Ponownie przykrywamy i pozostawiamy do napuszenia na ok 30 minut.

Piekarnik rozgrzewamy do 190° C. Wyrośnięte bułeczki smarujemy roztrzepanym jajkiem, posypujemy sezamem, makiem. Pieczemy 15-20 minut.

Smacznego 🙂

1DSC_2764001

ciasta

Torcik kokosowy bez pieczenia ( bezglutenowy,wegański,bez cukru )

I….naprawdę bajecznie smaczny, zdrowy 🙂 Zamiast ekstraktu miętowego ( którego nie mogłam odkręcić ) dodałam mój domowy kokosowy co sprawiło, że czuć delikatny posmak alkoholu a zarazem sprawiło,że całosć nabrała fajnego charakteru. Najlepiej zrobić go w niewielkiej formie. U mnie 17 cm średnicy okazało się jednak za dużo a torcik wyszedł raczej jak tarta ale smakowo naprawdę zachwyca 🙂 Prosto, szybko i smacznie !!! Przepis z bloga Domowa cookierenka Agi.

1DSC_2570

Składniki na warstwę kokosową : 

  • 1 sztuka awokado
  • 1/4 szklanki syropu z agawy ( można zastapić syropem klonowym lub w wersji niewegańskiej miodem )
  • 6 łyżek roztopionego oleju kokosowego
  • 1,5 szklanki wiórków kokosowych
  • 1 łyżeczka ekstraktu miętowego ( u mnie kokosowy )
  • szczypta soli

Polewa : 

  • 1/4 szklanki roztopionego oleju kokosowego
  • 2 łyżki syropu z agawy ( syropu klonowego lub miodu )
  • 1/4 szklanki gorzkiego kakao
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu miętowego ( u mnie kokosowy )

Formę o średnicy 20 cm a najlepiej mniejszą wykładamy folią spożywczą.

Z awokado wyciagamy miąższ i wkładamy do miski z pozostałymi składnikami warstwy kokosowej. Miksujemy blenderem lub malakserem na jednolitą masę. Wykładamy spód formy. Formę wkładamy do lodówki.

Wszystkie składniki polewy łączymy na gładką, jednolitą masę. Wylewamy na wierzch ciasta, równamy, wkładamy do lodówki do zastygnięcia.

Smacznego 🙂

Torcik kokosowy bez pieczenia ( bezglutenowy,wegański,bez cukru )