dania główne

Złoty kurczak po chińsku

Aromatyczne ale zarazem bardzo delikatne w smaku kawałki kurczaka. Wystarczy dzień wcześniej zamarynować a potem tylko usmażyć. Idealne na obiad, do sałatek, jako przekąska. Przepis z książki ” 1000 klasycznych potraw – Kuchnia chińska ” pod red. Wendy Hobson

Składniki : 

  • 4 piersi z kurczaka
  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżki octu winnego
  • 2 łyżki ketchupu
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • szczypta soli
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka przyprawy „5 smaków”
  • 3 łyżki mąki
  • 2 jaja
  • 1 łyżeczka startego świeżego imbiru
  • 1 łyżeczka startej skórki cytrynowej
  • 100 g bułki tartej
  • olej do smażenia

W misce mieszamy miód, ocet, ketchup, sos sojowy, sól, posiekany lub przecieśnięty przez praskę czosnek i przyprawę „5 smaków”. Do marynaty wkładamy mięso, mieszamy. Przykrywamy i odstawiamy do lodówki na 12 godzin.

Po tym czasie kurczaka wyciągamy z marynaty, kroimy w paski grubośi placa. Posypujemy mięso mąką.

Jaja ubijamy z imbirem i skórką z cytryny a następnie maczamy w nim kurczaka i obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na oleju ( najlepiej w woku ) na złoty kolor ze wszystkich stron.

Smacznego 🙂

Złoty kurczak po chińsku

pieczywo słodkie i wytrawne

Chleb z karmelizowanym porem

Kolejny chleb, który trafia na listę ulubionych. Jestem nim zauroczona !!!! Co prawda wymaga trochę pracy i czasu ale naprawdę warto. Gorąco polecam. Przepis z bloga Ugotujmy to.

11DSC_1452

Zaczyn : 

  • 2 łyżki zakwasu pszennego lub żytniego
  • 1,5 szklanki mąki
  • 3/4 szklanki wody

Do zakwasu dodajemy wodę, mieszamy. Dodajemy mąkę i ponownie mieszamy na gładką masę. Przykrywamy i odstawiamy na blat kuchenny na na minimum 8 godz. Ja zawsze odstawiam na noc.

Zakwas najlepiej sprawdzić czy jest już gotowy poprzez wrzucenie do szklanki zimnej wody łyżeczki zakwasu. Jeśli pływa po powierzchni to gotowy jeśli nie musi jeszcze postać.

Ciasto właściwe :

  • 2 szklanki wody ( możliwe, że będzie potrzeba nieco więcej )
  • 800 g mąki pszennej
  • 400 g mąki pszennej razowej
  • 1,5 łyżki soli
  • cały zaczyn
  • 2 duże pory
  • 1 łyżka miodu
  • 2 łyżki octu balsamicznego
  • 200 g pestek ze słonecznika
  • 100 g pestek dyni ( u mnie słonecznik )
  • 2 łyżki masła
  • olej rzepakowy

Pora siekamy na cienkie platerki ( u mnie półplasterki ). Smażymy na rozgrzanym oleju. Kiedy zmieknie dodajemy ocet balsamiczny i miód. Dalej podsmazamy aż płyny odparują. Odstawiamy do ostygnięcia.

Na patelnii rozpuszczamy masło. Wrzucamy pestki dyni i słonecznika smażymy aż nabiorą złotego koloru. Odstawiamy do ostygnięcia.

W dużej misce mieszamy zaczyn z wodą. Dodajemy obydwie mąki i mieszamy rękoma tylko do połączenia, nie wyrabiamy. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut.

Po tym czasie do ciasta dodajemy sól, ostudzonego pora i pestki. Wyrabiamy całość na gładką masę.

Ciasto przekładamy do miski wysmarowanej olejem. Przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 2 godziny. W czasie kiedy ciasto wyrasta 2 razy w odstępach 45 minutowych wyciagamy ciasto na oprószony mąka blat, rozpłaszczamy i dwukrotnie składamy na trzy.

Po 2 godzinach ciasto dzielimy na 2 bochenki. Formujemy kule, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na 20 minut. Nastepnie przekładamy do koszyków do wyrastania chleba lub durszlaków wyłożonych ściereczką i obsypanych mąka. Przykryamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 4 godziny lub w lodówce na 8 godzin.

Piekarnik rozgrzewamy do 230°C. Na dno wstawiamy keksówkę z wrzącą wodą. Chleb nacinamy, wstawiamy do piekarnika, pieczemy 40 minut. Na 10 minut przed końcem pieczenia obracamy chleb spodem do góry. Upieczony chleb powinien wydawać głuchy dzwięk po uderzeniu w spód.

Smacznego 🙂

11DSC_1456

dania główne

Currywurst – kiełbasa w sosie curry

Potrawa wywodząca się z Berlina podawana z pieczywem lub frytkami. To nic innego jak podsmażone kiełbaski z cebulą i przepysznym sosem ketchupowo-curry. Jeśli nie lubicie curry można ją zastąpić innymi przyprawami ale dla nas ta potrawa w całości jest idealna. Bardzo szybko się ją robi więc sprawdzi się na obiad kiedy nie mamy za wiele czasu na gotowanie lub na leniwy weekend 🙂 Przepis z bloga Kulinarne inspiracje.

11DSC_2147

Składniki : 

  • 6 kiełbasek grilowych ( u mnie o różnych smakach )
  • 1 duża cebula
  • 400 ml ketchupu
  • 200-250 ml wody
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • 2 łyżki miodu
  • 3 łyżki octu balsamicznego
  • 1 łyżka sosu Worcestershire
  • 3 łyżki curry ( użyłam łagodnego )
  • szczypta chilli lub pieprzu cayenee

Kiełbaski smażymy aż zrobią się złociste i chrupiące.

Cebulę siekamy w piórka. Podsmażamy ją na tłuszczu po kiełbaskach do momentu az zmięknie. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy, mieszając chwilę podsmażamy. Wlewamy połowę wody, zagotowujemy.

Kiedy całość zacznie wrzeć dodajemy ketchup, ocet, miód i resztę wody. Przykrywamy pokrywką i dusimy 15 minut.

Na końcu dodajemy curry, sos Worcestershire i chilli.

Do sosu dodajemy kiełbaskę w całości lub pokrojoną w niewielkie kawałki. całość oprószamy jeszcze curry ( pominęłam ).Podajemy

Smacznego 🙂

ciasta

Piernik z dżemem i kremem migdałowym

Piernik, który można jeść zaraz po przygotowaniu. Przełożony dżemem i kremem migdałowym u mnie w wersji niesłodkiej co sprawia, że całość nie jest przesłodzona. Bardzo smaczny a polewa czekoladowa dopełnia całości. Na pewno nie pożałujecie 🙂 Przepis z bloga Dine&Dash.

odpierniczone1 (2)

Składniki :

  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 kostki masła ( 125 g )
  • 2 jaja
  • 3 łyżki gęstego dżemu z czerwonej porzeczki ( użyłam dżemu z czerwonej porzeczki z korzennymi przyprawam)lub innego ( w oryginale powideł śliwkowych )
  • 2 łyżki miodu ( dałam melasę )
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 2 łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej

Mąkę przesiewamy.

Masło wkładamy do rondla. Na niewielkim gazie podgrzewamy do momentu aż się rozpuści. Dodajemy cukier, mieszamy. Dodajemy powidła, miód i przyprawy. Podgrzewamy jeszcze 2-3 minuty, zdejmujemy z ognia. Następnie dodajemy sodę, mleko i roztrzepane jajka. Cały czas mieszając dodajemy stopniowo mąkę, mieszamy aż dobrze się połączy z resztą składników.

Ciasto przelewamy do keksówki o długości 26 cm,  pieczemy w 180°C przez 45 minut lub do tzw. suchego patyczka. Upieczone wyciągamy, odstawiamy do ostygnięcia.

Krem migdałowy : 

Podaje 2 sposoby przygotowania. Ja robiłam z kremówką bez cukru, natomiast w oryginale są tylko migdały z cukrem. Wybór należy do Was. Ja swojego kremu nie zmiksowałam na całkiem gładki ale nam to nie przeszkadzało. Natomiast jeśli chcecie całkiem gładki krem przygotujcie się na wielokrotne mielenie migdałów w odstępach czasowych, żeby nie zajechać blendera czy malaksera lub wcześniej zmielcie migdały.

  • szklanka migdałów
  • 2 łyżki cukru ( moja mało słodka wersja masy zamiast cukru 1/2 szklanki kremówki )

Ponad to :

  • dżem porzeczkowy gęsty ( lub inny ) do przełożenia lub powidła śliwkowe
  • tabliczka czekolady ( mleczna, ciemna, gorzka – jaką lubicie )
  • 1/2 szklanki kremówki

Ostudzony piernik przecinamy na 3 części. Na pierwszy blat rozsmarowujemy masę migdałową. Nakładamy 2 część ciasta i wierzch smarujemy dżemem, na dżem nakładamy ostatnią część ciasta.

W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę razem z kremówką. Kiedy czekolada będzie lejąca i lśniąca polewamy nią ciasto.

Smacznego 🙂

odpierniczone1 (1)

domowego wyrobu

Domowa masa makowa

Kupujecie masę makową ? Ja szczerze przyznam,że nie kupowałam bo nie przepadałam za makowcami i innymi wypiekami z makowym nadzieniem. Do czasu…kiedy nabrałam straszną ochotę na makowca z domowa masą makową….z dużą iloscią orzechów, skórki kandyzowanej i suszonych moreli a nie jak te kupne zmielone nie wiadomo co….z domową masa makową to już inna bajka…pyszna bajka 🙂 Przepis z bloga My man`s kitchen.

201891 (2)-001

Składniki : ( na ok 1,5 kg masy )

  • 500 g suchego maku
  • 4-5 łyżek miodu
  • 50 g masła
  • sól
  • sok z cytryny
  • 2-3 łyżki kakao ( opcjonalnie – polecam dodać )
  • 2 szklanki mleka ( lub mniej w zależności jak gęstą masę chcemy mieć. Ja dodalam 2 i gęstość była dobra )
  • ulubione bakalie : u mnie orzechy laskowe, skórki kandyzowane, suszone morele ( ilość wedle uznania )

Mak zalewamy gorącą wodą 3-4 cm ponad jego poziom. Stawiamy na średni ogień i gotujemy 30-35 minut od czasu do czasu mieszając.

Ugotowany mak odsączamy na sicie do momentu aż przestygnie. Następnie mielimy w maszynce do mięsa 2 krotnie. Ja przyśpieszyłam ten proces i zbkenderowałam.

Masło, miód i bakalie podsmażamy razem na patelnii. Odstawiamy do przestygnięcia. Do masy makowej dodajemy mleko, kakao, bakalie, sok z cytryny, sól, ewentualnie dosładzamy cukrem.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Chleb toskański

Jeden z tych chlebów, które najlepiej spożyć w ciągu 3 dni bo potem zaczyna wysychać ale chyba jak większość chlebów z dodatkiem drożdży. Jednak zaraz po upieczeniu jest bardzo smaczny z chrupiąca skórką i smacznym miękiszem. Przepis z bloga Ugotujmy to.

Chleb toskański

Składniki : 

  • 300 g zakwasu pszennego
  • 600 g wody
  • 1 kg mąki pszennej chlebowej
  • 7 g suchych drożdży
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżka miodu

Wszystkie składniki mieszamy, wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto. Przekładamy do naoliwionej miski i pozostawiamy do podwojenia objętości.

Wyrośnięte ciasto forumujemy w bochenek ( będzie bardzo duży i ledwo zmieści się do piekarnika ) lub w 2 mniejsze na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia.

Piekarnik nagrzewamy do maksymalnej temperatury. Chleb nacinamy, wstawiamy do piekarnika, zamykamy drzwiczki i od razu zmniejszamy temp. do 180°C. Pieczemy godzinę a na ostatnie 10 minut pieczenia obracamy chleb spodem do góry i tak dopiekamy.

Smacznego 🙂

na zakwasie i na drożdżach

Wypiek bierze udział w listopadowej liście „Na zakwasie i na drożdżach”, prowadzonej przez blog Grahamka, weka i kajzerka

Image and video hosting by TinyPic

desery

Pieczone śliwki z miodem i cynamonem

Przepyszne, słodkie z nutą cynamonu. Mogą stanowić sam deser, przekąskę lub jako dodatek do deserów, muesli itp. na ciepło i na zimno świetnie smakuje. Nadaje się tu każda odmiana śliwek. Podpatrzone u Sweet treats baking.

 

Pieczone śliwki z miodem i cynamonem

 Składniki : 

  • śliwki ( dość twarde )
  • miód ( ilość wedle upodoban  – zależeć będzie też od słodkości naszych śliwek)
  • cynamon

Śliwki myjemy, osuszmy, wyjmujemy pestki. Układamy w naczyniu żaroodpornym skórką do dołu. Po wierzchu polewamy cienkim strumieniem miodu i posypujemy cynamonem. Pieczemy 15-20 minut w temp. 180°C lub do momentu aż będa miękkie ale zachowają swój kształt. Czas pieczenia zalezy od twardości śliwek, których używamy. Jeśli jednak mamy miękkie i chcielibyśmy je też w ten sposób zrobic wystaczy włożyć je do piekarnika zaledwie na parę minut.

Smacznego 🙂

 

Pieczone śliwki z miodem i cynamonem

rybka

Łosoś teriyaki

Zaskoczył mnie ten łosoś swoją delikatnością i smakiem. Myślałam, że będzie bardziej czuć sos sojowy ale tak nie było. Wszystkie składniki idealnie ze sobą współgrały tworząc bardzo smaczną rybkę idealnie aczkolwiek nie nachalnie doprawioną. Łososia można upiec w piekarniku ale równie dobrze można go ugrillować. Przepis Lucindy Scala Quinn wypatrzony w programie ” Mad hungry ” natomiast dokładny przepis wyszperany u Marthy Stewart na marthastewart.com .

 

Łosoś teriyaki

 Składniki : ( robiłam z połowy, przepis podaję na całość )

  • 1 szklanka sosu sojowego
  • 1/4 szklanka płynnego miodu 
  • 2 łyżki soku z cytryny lub octu winnego
  • ok 2,5 cm imbiru
  • 3 ząbki czosnku
  • około 1 kg łososia ( można usunąć skórę lub pozostawić )

Imbir kroimy na plasterki, czosnek zgniatamy. Sos sojowy mieszamy z miodem aż się połącza. Dodajemy resztę składników, mieszamy. W marynacie zanurzamy łososia tak aby pokrywała go w całości. Odstawiamy na 30 minut a jeśli nie macie tyle czasu to minimum na 10 minut. 

Po tym czasie wyjmujemy rybę z zalewy, układamy na pergaminie i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 145°C 15-20 minut. Można go również usmażyć na patelni.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Kanapkowy chlebek z miodem

Nie wiem gdzie ja miałam oczy kiedy czytałam ten przepis…pospiech robi swoje. Do zaczynu dodałam tylko 3 szklanki mąki, cisto rosło jak szalone…nadmiar musiałam obcinać nożyczkami bo uciekło mi z foremki. Jednak chlebek wyszedł bardzo smaczny tylko musiałam piec go dłużej – całą godzinę. Mój pierwszy chleb drożdżowy, który był najdłużej świeży 🙂 Czy po dodaniu brakujących 2 szklanek mąki będzie nadal taki świeży ? tego jeszcze nie wiem ale na pewno będzie pyszny. Przepis z kitchenjoyblog.com.

Składniki na zaczyn :

  • 3 szklanki ciepłej wody ( trochę cieplejsza niż letnia )
  • 4 i 1/2 łyżki suszonych drożdży ( w saszetki po 7 g każda )
  • 1/3 szklani miodu
  • 5 szklanek maki chlebowej ( użyłam tortowej )

Wszystkie składniki mieszamy, odstawiamy na 30 minut aż zaczną pracować .

Składniki na chleb : 

  • 3 szklanki maki pełnoziarnistej ( u mnie 2 i 1 pszennej )
  • 1/3 szklanki miodu
  • 1 łyżka soli
  • 3 łyżki roztopionego masła

Kiedy zaczyn będzie gotowy. Dodajemy do niego 2 szklanki mąki i resztę składników na chleb. Mieszamy i wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto w miarę potrzeby dosypujemy partiami 3 szklankę mąki. Ciasto nie powinno kleić się do rąk.

Tak wyrobione ciasto przekładamy do miski wysmarowanej masłem lub olejem i odstawiamy w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość.

Po wyrośnięciu uderzyć ciasto pięścią parę razy aby je odgazować. Ciasto dzielimy na pół, formujemy bochenki chleba i wkładamy do wysmarowanych masłem 2 keksówek. Ponownie przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce aż chlebki podrosną.

Wierzch bochenków można posmarować mlekiem rozrobionym z woda lub niczym nie smarować. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy 25-30 minut.

Smacznego 🙂

 

dania główne

Kurza pierś na patyku przepisu Ewy Wachowicz

Krucha, soczysta o wyraźnym smaku imbiru – pyszna. Warto pokusić się o takiego szaszłyczka. Świetnie sprawdzą się na przyjęciach 🙂 Przepis  z programu Ewy Wachowicz ” Ewa gotuje ”

1DSC_0658

Składniki : 

  • 4 piersi z kurczaka ( robiłam z 2 ale marynaty użyłam w całości )

Marynata : 

  • 8 łyżek sosu sojowego
  • 8 łyżek oliwy
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru
  • 4 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
  • 1 łyżka miodu
  • 1 cebula pocięta w ćwiartki( opcjonalnie )

Wszystkie składniki marynaty mieszamy aż dobrze się połączą. Piersi tniemy w paski ok 1 cm grubości, wkładamy do marynaty tak aby marynata pokryła je w całości. Marynujemy całą noc a jeśli nie mamy czasu to przynajmniej 30 minut muszą poleżeć. Ja marynowałam 1 godzinę i wyszły pyszne.

Patyczki od szaszłyków najlepiej wcześniej namoczyć w zimnej wodzie,żeby się nie spaliły – czego ja nie uczyniłam.

Piersi wyjmujemy z marynaty i nabijamy na patyczki. Układamy na kratce lub na papierze do pieczenia i pieczemy w piekarniku 20 minut w 180°C.

Smacznego 🙂