napoje,alkohole

Staromodna lemoniada pomarańczowa według Rachel Allen

A raczej powinnam nazwać Orangelada bo zamiast cytryn wykorzystałam pomarańcze. Bardzo smaczna, orzeźwiająca. Dzięki temu, że pomarańcze są słodkie nie trzeba dodawać dużo miodu. Przepis Rachel Allen z książki „Rachel`s food for living „.

1galaret_112

Składniki : 

  • 150 g miodu ( w przypadku pomarańczy 100 ml w zupełności wystarczy )
  • 600 ml wody
  • sok z 4 pomarańczy ( w oryginale cytryny )

60 ml wody i miód umieszczamy w rondelku. Stawiamy na gaz i mieszamy aż miód się rozpuści. Pozostałą wodę mieszamy z sokiem, dodajemy wodę z miodem, mieszamy. Podajemy z kostkami lodu.

Smacznego 🙂

1galaret_105

Jak ugasić pragnienie?

pasty,sosy,dipy

Dressing na serku z makiem do sałatek owocowych

Bardzo zaciekawił mnie dressing, który ostatnio widuję w internecie w, którego skład wchodzi mak. Niestety wszystkie przepisy zawierają majonez i jest on bardzie wytrawny, nie nadaje się na moje kubki smakowe do sałatek owocowo-warzywnych. A taki właśnie chciałam. Więc wymyśliłam swój z tego co akurat zawierała moja lodówka. Wyszedł bardzo smaczny, lekko słodkawy z chrupiącymi kuleczkami maku 🙂 Zamiast serka można użyć jogurtu, śmietany czy kremówki tylko z tym ostatnim to już kalorycznie 🙂

1DSC_1432

Składniki :

  • 1 czubata łyżka serka quark lub innego kremowego np.  philadelphia
  • 3 łyżki mleka
  • 1 łyżka miodu
  •  1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka suchego maku

Serek mieszamy z mlekiem i sokiem z cytryny na gładką, płynną masę. Jeśli jest zbyt gęsta możemy dolać więcej mleka. Dodajemy pozostałe składniki, mieszamy. Polewamy sałatkę.

Smacznego 🙂

Domowy Wyrób

inne słodkości · pączki

Pączki Marthy Stewart

Szczerze powiedziawszy spodziewałam się czegoś lepszego. Wszak, że pączki smaczne, puszyste w środku, to nie zachwyciły mnie. Może to moja wina bo smażyłam na innym oleju i do środka również dałam inny, może za krótko wyrabiałam ciasto, może było zbyt zbite jednak ładnie wyrosło. Koniecznie z dżemem bez tego ani rusz i najważniejsze najlepsze zaraz po usmażeniu. Tak po usmażeniu najlepiej zjeść je wszystkie, mało brakowało a żaden nie dotrwał by do zdjęć bo zostały by pochłonięte przez mojego męża 🙂 Przepis z marthastewart.com.

stew

Składniki : ( na ok 20 pączków )

  • 1 łyżeczka suszonych drożdży
  • 2 łyżki ciepłej wody
  • 2 łyżki miodu
  • 3/4 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1 duże jajko lekko roztrzepane
  • 1/3 szklanki mleka
  • 1 łyżka oleju kukurydzianego ( użyłam rzepakowego )
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 2 szklanki mąki uniwersalnej ( użyłam tortowej )

Ponad to : 

  • 3 szklanki oleju orzechowego do smażenia ( smażyłam na rzepakowym )
  • 1/2 szklanki cukru
  • około 340 g dżemu rabarbarowego ( u mnie truskawkowo-rabarbarowy )

Drożdże zalewamy wodą, mieszamy aż się rozpuszczą, przykrywamy folią spożywczą odstawiamy na 5 minut aż zaczną pracować.

W osobnej misce mieszamy miód, 1/4 łyżeczki cynamonu, olej kukurydziany, jajko, mleko. Dodajemy mąkę z solą. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą a ciasto będzie gładkie. Bez stacjonarnego miksera, który by to za nas zrobił ani rusz więc należy wyrobić rękoma.

Miskę smarujemy olejem kukurydzianym. Wkładamy wyrobione ciasto, przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość. Na około 1-1 i 1/2 godziny.

Kiedy ciasto ładnie wyrośnie wykładamy je na stolnicę i zagniatamy 5 razy. Ciasto wałkujemy na kwadrat o boku ok. 23 cm i grubości ok 2-3 milimetrów.

Nożem do pizzy wycinamy kwadraty o boku ok 5 cm. Układamy na blasze wyłożonej pergaminem, przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok 20 minut. Mi ładnie wyrosły po nieco dłuższym czasie leżakowania jak jedna partia była już usmażona. Więc najlepiej pozostawić je przy kuchence kiedy coś gotujemy.

1/2 szklanki cukru i pozostały cynamon mieszamy razem. Odstawiamy.

Rozgrzewamy olej. Wyrośnięte kwadraty smażymy w głębokim oleju na złoto z obu stron. Zaraz po wyjęciu obsypujemy cukrem, układamy na papierowym ręczniku.

I tu Uwaga najlepiej pączki obsypywać za każdym razem cukrem niż je maczać w cukrze. Cukier nasiąka olejem i potem już nie chce przyczepiać się do pączków.

Kiedy pączki ostygną nadziewamy je dżemem za pomocą szprycy z podłużną cienką końcówką.

Smacznego 🙂

Bardzo Tłusty Czwartek 2014Karnawałowe smażenieTłusty czwartek 2014

desery

Czekoladowy mus na bazie puree z ziemniaka

Tak, tak dobrze przeczytaliście – mus na bazie puree z ziemniaka a konkretnie batata. To słodki ziemniak, bardzo dobry a mus jeszcze lepszy. Świetnie wyważona słodycz, aksamitny, pycha !!! Przepis z healthyfoodforliving.com nieco przeze mnie zmieniony.

1DSC_0725

Składniki :

  • 3/4 szklanki gładkiego puree z batata ( wcześniej surowego batata należy owinąć w folię aluminiową i upiec w piekarniku a żeby ten proces przyśpieszyć w przypadku kiedy posiadamy jednego większego ziemniaka można pociąć go na mniejsze kawałki , każdy zawinąć w folię i upiec )
  • 1/4 szklanki gorzkiego kakao
  • 1 łyżeczka miodu lub do smaku ( można użyć syropu klonowego, syropu z agawy )
  • 1/4 szklanki mleczka kokosowego ( można użyć dowolnego mleka jak np. migdałowego, zwykłego od krowy, sojowego )

Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Za pomocą blendera miksujemy na gładki mus. Skosztować jeśli mało słodkie można dodać więcej miodu i ponownie zmiksować.

* Do musu można dodać akcent smakowy jak np. kawę, cynamon, kardamon czy inny Wasz ulubiony dodatek.

Smacznego 🙂

1DSC_0734

Walentynki - czym TO się je?Słodkie Walentynki 2014

dania główne

Kurczak w sosie na bazie sosu sojowego, limonki i miodu

Krótko, ten kurczak w sosie jest wyśmienity !!!!!!! Najważniejszą rolę odgrywa tu sos dlatego przez przypadek nie wylejcie marynaty bo to ona stanowi klucz do całego smaku.

Na zdjęciu nie ma kurczaka polanego sosem bo nie miałam czasu podgrzać przed pstryknięciem fotki ale jeśli lubicie azjatyckie smaki to koniecznie wypróbujcie. Przepis z Tego bloga.

 

kurczak w sosie na bazie sosu sojowego,limonki i miodu.

Składniki :

  • 4 udka kurczaka
  • 2 łyżki oleju

Marynata :

  • 3 łyżki sosu sojowego
  • 3 łyżki miodu
  • 3 łyżki soku  limonki
  • 1 łyżeczka mielonego chilli

Wszystkie składniki marynaty łączymy. Kurczaka myjemy pod bieżącą wodą, osuszamy papierowym ręcznikiem, nakłuwamy nożem w kilku miejscach lub nacinamy i wkładamy do marynaty. Przykrywamy, odstawiamy do lodówki na 2 godziny. 

Po tym czasie na patelni rozgrzewamy olej i smażymy kurczaka aż mięso będzie miękkie i swobodnie odchodziło od kości. Ściągamy z patelni. 

Na tą samą patelnię wlewamy składniki marynaty. Zagotowujemy i chwilę gotujemy aż sos nieco zgęstnieje. Jakieś 2-3 minuty. Kurczaka polewamy sosem, podajemy.

Smacznego 🙂

domowego wyrobu

Karmelizowana cebula

Dodatek do domowych fas food-ów, pieczeni, zapiekanek, mięsa. Mięciutka, pyszna, banalnie prosta w przygotowaniu. Korzystałam z przepisu, który Claire Robinson pokazywała w swoim programie „5 Ingredients Fix”.

1DSC_0304

Składniki :

  • 3 duże cebule
  • 2 łyżki masła
  • 1 łyżka oliwy
  • 2 łyżki miodu
  • sól, pieprz

Cebulę kroimy w piórka. W rondelku roztapiamy masło z oliwą. Wrzucamy cebulę, dodajemy miód, mieszamy. Smażymy na średnim ogniu aż cebula puści soki i delikatnie zmięknie. Następnie skręcamy ogień doprawiamy solą i pieprzem i smażymy do momentu aż będzie miękka, o bursztynowym kolorze. Pamiętajcie żeby dość często mieszać. Cebula ma zmięknąć a nie przypalić się.

Smacznego 🙂

Domowy Wyrób

słodkości bez pieczenia

Śliwki w czekoladzie z rumem

Przygotowując je nie myślałam, ze będą tak dobrze smakowały a co gorsza ( albo i nie ) uzależniały. Musiałam szybko zrobić zdjęcia bo mąż wyjadby wszystko. Nie kupujcie bliskim na prezent czekolad, bombonier tylko przygotujcie te śliwki a na pewno nie pożałujecie 🙂 Przepis z bloga Alfabet smaków.

fgafdg

Składniki : ( robiłam z połowy składników przepis podaje na całość )

  • 70 suszonych śliwek
  • 2 szklanki rumu ( użyłam ciemnego )

Śliwki zalewamy rumem, odstawiamy na noc. U mnie z braku czasu moczyły się 2 doby.

Ganache :

  • 150 g gorzkiej czekolady
  • 150 g kremówki 30%
  • 2 łyżki miodu
  • 25 g miękkiego masła
  • odrobina rumu z moczenia śliwek ( na połowę porcji dałam 1 łyżeczkę )

Ponad to :

  • 200 g mlecznej czekolady
  • 200 g gorzkiej czekolady

Czekoladę siekamy. Śmietanę i miód wlewamy do rondla. Podgrzewamy do zagotowania. Ściągamy z ognia, zasypujemy czekoladą. Odstawiamy na 2 minuty. Mieszamy. Dodajemy masło, rum mieszamy.

Śliwki delikatnie osuszamy papierowym ręcznikiem z nadmiaru alkoholu.

Każdą śliwkę obtaczamy w ganache. Odkładamy na papier do pieczenia. Ja dodatkowo wstawiłam do lodówki.

Następnie nad kąpielą wodną rozpuszczamy czekoladę mleczną i gorzką. Mieszamy aby dobrze się połączyły. Znowu maczamy śliwki i odkładamy na papier. Wkładamy do lodówki aby czekolada zastygła.

Smacznego 🙂

Śliwki w czekoladzie z rumem

świąteczne prezentysylwester 2013

muffinki

Muffiny piernikowe

Mięciutkie, pachnące Świętami mało słodkie dlatego koniecznie trzeba zrobić krem na wierzch lub polukrować wtedy są idealne. Przepis z bloga Sto kolorów kuchni.

muf

Składniki : ( na 12 sztuk )

  • 250 g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 50 g miodu
  • 200 ml mleka
  • 90 g oleju
  • 1 jajko
  • 2 łyżeczki przyprawy do piernika ( u mnie domowa przyprawa do piernika )

Krem : ( nie robiłam kremu bo nie miałam mascarpone, zrobiłam lukier z kremówką ale polecam zrobić będzie idealnie pasował. )

  • 250 g serka mascarpone
  • 50 g cukru pudru
  • 2 łyżeczki przyprawy do piernika

W jednej misce łączymy : mąkę, sodę, proszek do pieczenia, przyprawę do piernika. W drugiej mleko, miód, jajo, olej. Zawartości obu misek łączymy. Mieszamy tylko do połączenia składników – mieszałam plastikową łopatką. Przekładamy do foremek do 3/4 wysokości.

Pieczemy w temp. 190°C przez około 20 minut do tzw. suchego patyczka. Odstawiamy do ostygnięcia.

Cukier i ser miksujemy razem z przyprawą do piernika. Za pomocą szprycy nakładamy na wierzch muffinek.

Smacznego 🙂

wigilia 2013

ciasta

Lepki piernik Nigelli

Nie przepadam za naszymi polskimi piernikami, które muszą ” leżakować ” przed konsumpcją. Bardziej wolę te angielskie – wilgotne, ciężkie ale zarazem bardzo słodkie dlatego zawsze zmniejszam ilość cukru. Ten Nigelli taki właśnie jest. Wilgotny, mięciutki, puszysty i słodki ale tak akurat po zmniejszeniu ilości cukru. Przepis Nigella Lawson ” Nigella Świątecznie „.

piernig (1)

Składniki :

  • 150 g masła
  • 200 g golden syrup ( użyłam 190 g płynnego miodu )
  • 200 g melasy
  • 125 g ciemnego cukru muscovado ( u mnie jasny demerara 75 g )
  • 2 łyżeczki drobno startego świeżego imbiru
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonych goździków
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej rozpuszczonej w 2 łyżkach ciepłej wody
  • 250 ml pełnotłustego mleka
  • 2 jaja, rozkłócone
  • 300 g mąki ( użyłam tortowej, przesiałam )

Do rondla wkładamy masło, melasę, cukier, golden syrup, świeży i mielony imbir, goździki, cynamon. Wstawiamy na mały ogień i podgrzewamy aż masło i cukier się roztopią.

Zdejmujemy z ognia. Dodajemy mleko, jajka ( jak masa jest za gorąca poczekajcie aż trochę przestygnie, żeby jajka się nie ścięły ) i roztwór sody. Dosypujemy mąkę. Miksujemy na gładką masę. Ciasto będzie leiste.

Masę przelewamy do foremki o wymiarach ok 30×20 cm głęboką na 5 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 170°C przez 45-60 minut aż urośnie i zestali się na wierzchu. Nie powinno się go piec za długo. Nigella pisze, że nawet jeśli wierzch jest trochę luźny to dopiecze się podczas stygnięcia. Ja piekłam równe 60 minut.

Po upieczeniu ciasto wyciągamy z piekarnika i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.

piernig (3)

piernig (2)

Smacznego 🙂

kolacje,śniadania

Francuskie tosty maślankowe

Genialne tosty !!! Mięciutkie z nutą cynamonu. Na śniadanie, kolację, lunch. Świetnie nadają się również do pracy, wystarczy podgrzać w mikrofali. Można zrobić większą ilość i zamrozić a potem odgrzać w piekarniku, mikrofali czy tosterze. Pycha !!!!!!  Przepis z Blissful domesticity.

masl

Składniki : ( na około 8 tostów, mi wyszło więcej wszystko zależy od wielkości kromek chleba )

  • 1 szklanka maślanki
  • 4 jaja
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego ( dałam domowy proszek waniliowy – 1/4 łyżeczki )
  • 1 łyżka miodu
  • 3 łyżki mąki
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1/4 łyżeczki kardamonu
  • 8 kromek białego chleba tostowego ( lub więcej )
  • masło do smażenia

Wszystkie składniki miksujemy na gładką masę. Zanurzamy kromki chleba na 15 sekund. Wyciągamy i smażymy na niewielkiej ilości masełka z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂DSC_0865

.