domowego wyrobu

Domowy syrop z cebuli i czosnku

Z pewnością wielu z Was zna ten przepis jak i smak. Podawany kiedyś przez nasze babcie czy mamy. Ja lecę dalej z tą tradycją, teraz robię go sobie i mojemu N. kiedy tylko widać pierwsze objawy przeziębienia. Jesień u mnie już na całego, Dni mimo, że słoneczne to chłodne. Trzeba wspomóc się od środka.

Sam przepis jest prosty i szybki do zrobienia. Zawiera składniki, które zazwyczaj każdy ma w domu. I wbrew tym aptecznym nie zawsze smacznym syropom ten jest słodki i naprawdę smaczny. Gorąco polecam, nie tylko na przeziębienia ale codziennie z rana łyżkę czy 2 można sobie zaserwować dla lepszej odporności 🙂

syrop z cebulii

Składniki : 

Nie podaję dokładnej ilości bo każdy zrobi sobie z takiej jakiej będzie sam uważał i jaką ilość składników będzie posiadał. Minimum powinny być dwie warstwy ja zazwyczaj robię z trzech. Na zamieszczonym zdjęciu syrop w trakcie robienia. Miał niecałe 24 godziny, miód u góry nie zdążył się jeszcze rozpuścić.

  • cebula
  • czosnek
  • miód lub cukier ale może być i to i to ( ja użyłam cukru brązowego muscovado )

Cebulę kroimy w krążki. Układamy na dnie słoika, na to przeciskamy dwa ząbki czosnku a na czosnek sypiemy 2 łyżki cukru lub 2 łyżeczki cukru i łyżkę miodu. Można zamiast cukru użyć tylko miodu około czubatej łyżki. Na to znowu kładziemy plastry cebuli, przeciskamy czosnek i znowu cukier lub miód lub to i to. W ten sposób tworzymy 2-3 warstwy.

Odstawiamy w ciepłe miejsce. Najlepiej koło grzejnika jeśli już grzejecie wtedy syrop powstanie w ciągu godziny. Jeśli nie najlepiej w kuchni ale proces tworzenia syropu wydłuży się. Pijemy codziennie po 2 łyżki.

Ja w taki sposób trzymam na blacie w kuchni ok 3 dni. Po tym czasie wyrzucam wszystko i na nowo w czystym słoiku robię kolejny raz. Jeśli zostanie Wam jeszcze syropu najlepiej przelejcie do butelki i przechowujcie w lodówce lub po prostu wypijcie.

Smacznego 🙂

Zwiększamy odporność Domowy wyrób

słodkości bez pieczenia

Pychotka według Ewy Wachowicz

Właściwie to nie miałam publikować tego przepisu ale zgodnie z moim N. stwierdziliśmy, że jest tak pyszne, mimo, że nie wyszło do końca w formie estetycznej tak jak miało. To warto się nim podzielić. Pychotka to krajanka bakaliowa. Ja użyłam zbyt małej formy ( nie miałam większej ), wyszła gruba warstwa i przy krojeniu rozpadała się. Ale co tam zjedliśmy wszystko aż uszy się trzęsły. Raz z jogurtem raz same. Idealne na śniadanko czy przekąskę. Przepis Ewy Wachowicz z programu ” Ewa gotuje”.

376

Składniki :

  • 125 g masła
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżki miodu
  • garść orzechów włoskich
  • garść orzechów laskowych
  • garsć rodzynek ( pominęłam zamiast tego dałam garść pestek dyni )
  • 250 g płatków kukurydzianych

Orzechy siekamy na mniejsze kawałki.

Masło roztapiamy w dość sporym rondlu lub większym garnku. Dodajemy cukry. Kiedy składniki połączą się ze sobą dokładamy kakao i miód, mieszamy. Wrzucamy bakalie, płatki kukurydziane. Mieszamy aż wszystko ładnie się połączy.

Tradycyjną formę wykładamy folią aluminiową lub papierem do pieczenia. Wykładamy zawartość rondla. Równamy wierzch, lekko dociskając. Przykrywamy górę papierem do pieczenia i obciążamy na całej powierzchni żeby masa się zwarła. Gdy wystygnie wyjmujemy z formy, tniemy na niewielkie batoniki. Tak jak już wcześniej wspominałam jeśli Wam się nie zestali w całość nie panikujcie. Jest tak dobre, że spokonjnie można nakładać do miseczek i zajadać. My zjadaliśmy z dodatkiem jogurtu.

Smacznego 🙂

Ewa Wachowicz - przepisy polskiej miss

napoje,alkohole

Mocca migdałowa

Fajna propozycja na urozmaicenie kawki. Z lekką nutą migdałową o kakaowym smaku. Jeśli wolicie bardziej zdecydowany smak kawy dajcie mniej kakao. Migdałów z mleka nie wyrzucajcie, bo są przepyszne. Przepis z programu ” 5 składników „.

441

Składniki : ( na 1 porcję )

  • mocna kawa
  • 1 łyżka kakao
  • mleko
  • około łyżeczki miodu
  • garść migdałów w płatkach

Migdały prażymy na patelni. Mleko wlewamy do rondla, dosypujemy migdały. Zagotowujemy. Po zagotowaniu odstawiamy ( mleko nasiąknie aromatem i smakiem migdałów ).

Osobno zaparzamy kawę. Do wysokiej szklanki wsypujemy kakao. Wlewamy kawę do połowy wysokości. Mleko odcedzamy od migdałów, dodajemy miód, mieszamy. Uzupełniamy szklankę z kawą do pełna. Jeśli jest mało słodka, dosładzamy miodem.

Smacznego 🙂

Letnie Orzeźwienie Amore Del Tropico Ekspresowo w kuchni

domowego wyrobu

Musli według Rachel Allen

Nie przepadam za kupnym musli, bo jak dla mnie za dużo tam rodzynek za, którymi średnio przepadam. Reszty pyszności w torebce jak kot napłakał. Tak więc wzięłam się za swoje. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że dajemy dodatki takie jakie lubimy tak więc u mnie było mnóstwo różnorakich orzechów. Nie dodawałam suszonych owoców bo akurat nie miałam ale wy możecie dodać co tylko chcecie 🙂 Pycha 🙂 Przepis Rachel Allen z programu ” Ulubione potrawy Rachel ”

297

Składniki : ( z podanej ilości wychodzi spora blacha )

  • 125 g masła
  • 150 ml miodu
  • 500 g płatków owsianych
  • 100 g pestek z dyni
  • 100 g pestek słonecznika
  • 100 g wiórek kokosowych
  • 100 g płatków migdałowych
  • od siebie dołożyłam orzechy laskowe, orzeszki ziemne niesolone, pekany
  • łyżeczka esencji waniliowej
  • suszone owoce ( pominęłam )

Wszystkie bakalie oprócz suszonych owoców mieszamy razem.

W rondelku rozpuszczamy masło z miodem. Po rozpuszczeniu dodajemy esencję waniliową. Mieszamy. Polewamy bakalie, dokładnie mieszamy aby płyn okrył wszystkie bakalie, wysypujemy na blachę. Najlepiej na dużą czarną w , którą wyposażona jest kuchenka. Równomiernie rozkładamy.

Pieczemy w temp. 160-170°C przez 25 minut ( najlepiej na górnej półce ). W trakcie pieczenia co jakiś czas mieszamy musli żeby równomiernie się uprażyło.

Musli jest dobre kiedy bakalie są suche, nie kleją się jak przed włożeniem. Gdy cała mieszanka ostygnie wtedy dopiero dodajemy suszone owoce.

* Ja dodatkowo po wyłączeniu piekarnika zostawiłam całe musli w środku do całkowitego jego wychłodzenia ( oczywiście piekarnik był przymknięty ) aby dobrze wszystko się dosuszyło.

Smacznego 🙂

Amore Del Tropico Domowy wyrób

pasty,sosy,dipy

Dressing do sałat

Bardzo smaczny dressing do surówek a najlepszy do mieszanki samych sałat. Przepis Rachel Allen ” Ulubione potrawy Rachel ”

374

Składniki :

  • 6 łyżek oliwy
  • 2 łyżki białego octu winnego ( jak nie mam dodaje czerwony )
  • 1 ząbek czosnku stary na tarce o drobnych oczkach
  • 2 łyżeczki musztardy ( ja używam zawsze dijon )
  • 2 łyżeczki miodu
  • sól, pieprz

Wyżej wymienione składniki umieszczamy w słoczku. Zakręcamy i potrząsamy aż wszystko się połączy. Polewamy sałatki.

Smacznego 🙂

Ekspresowo w kuchni

ciasta

Tort cukiniowo-migdałowy z kremem karpatkowym

Tort ten miał być w całości dietetyczny ale kiedy przyszło do robienia kremu okazało się, że zamiast serka mam jogurt, który zupełnie nie nadawał się na masę. Ech tak to już jest jak się robi zakupy w pośpiechu. Nie było czasu na lecenie do sklepu więc postanowiłam zrobić mało dietetyczna właściwie wcale 😉 krem, mój ulubiony i nigdy mnie nie zawodzi. Krem karpatkowy cudownie komponował się z ciastem.

Pierwszy raz używałam cukinii do wypieków ale muszę przyznać szczerze, że bardzo mi sie to podoba. Placek jest wilgotny, bardzo, bardzo smaczny. A krem sami wiecie ” niebo w gębie ” Gorąco polecam 🙂 Przepis z programu ” Rewolucje na talerzu ”

353

Składniki : 

  • 300 g cukini
  • szczypta soli
  • 4 jaja
  • 2 łyżki miodu
  • 100 g mielonych migdałów
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • skórka otarta z 1 cytryny
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • szczypta kardamonu
  • szczypta gałki muszkatołowej

Cukinię ścieramy na tarce o grubych oczkach, wrzucamy na sitko solimy ( szczypta w zupełności wystarczy ).

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywno. Do żółtek dodajemy miód, migdały, proszek, skórkę z cytryny, cynamon, kardamon, gałkę. Mieszamy. Cukinię porządnie odciskamy z nadmiaru soków, dodajemy do masy, łączymy. Na koniec dokładamy białka po łyżce, delikatnie je wmieszając w masę.

Okrągłą formę wykładamy pergaminem. Wlewamy ciasto. Pieczemy w temp. 180°C przez 35 minut.

Po upieczeniu wyjmujemy z piekarnika, odstawiamy. Gdy wystygnie dzielimy go na 2 równe części.

Krem karpatkowy :

  • 250 g margaryny
  • 1/2 L mleka
  • 2,5 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1,5 łyżki mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • torebka cukru waniliowego ( 16 g )

Z 1/2 L mleka odlać pół szklanki, resztę zagotowujemy z cukrami ( pamiętać o mieszaniu dopóki cukry się nie rozpuszczą bo inaczej przywrą do garnka ). W 1/2 szklanki mleka rozpuszczamy dobrze mąki. Gdy mleko się zagotuje wlewamy do niego odlaną część mleka z mąkami. Cały czas mieszamy ( dość energicznie ) na wolnym ogniu ( około 5 minut ) aż masa będzie przypominała gęsty budyń.

Masę studzimy. W tym czasie margarynę ucieramy na puch. Dodajemy partiami przestudzoną masę budyniową cały czas ucierając.

Gotową masą przekładamy tort. Wkładamy do lodówki żeby krem dobrze związał. Przed podaniem można posypać gorzkim kakao.

Dla tych, którzy chcieliby mieć w całości wersję dietetyczną podaje krem, który miałam w planach właśnie do tego tortu. Pochodzi on również z programu ” Rewolucje na talerzu ” z tym, że dziewczyny robiły go do tortu marchewkowego.

Krem serowo-pomarańczowy :

  • 400 g serka twarogowego 4%
  • łyżeczka miodu
  • łyżeczka esencji waniliowej
  • skórka i sok z 1/2 pomarańcza

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, przekładamy tort.

Smacznego 🙂

koktajle,smoothies

Koktajl z nektarynką i śliwką przepisu Rachel Allen

Bardzo pożywny koktajl. Mi taka szklanka jak widać na zdjęciu starczyła na 2 śniadania tak jest syty. Bardzo smaczny z wyczuwalną nutą miodu. Przepis Rachel Allen z programu ” Ulubione potrawy Rachel ”

304

Składniki :

  • 100 ml naturalnego jogurtu
  • nektarynka
  • śliwka
  • łyżeczka miodu
  • sok z połowy cytryny lub limonki ( użyłam limonkę )

Owoce tniemy na małe kawałki i z resztą składników wkładamy do miksera. Miksujemy na gładki krem.

Smacznego 🙂

koktajle,smoothies

Koktajl Bananowy

Moja druga propozycja na poranne pożywienie. Syci, stawia na nogi dzięki zawartości kawy i jest wybornie słodki. Chociaż drugim razem ograniczę ilość słodkiego kakao. Osobą, które należą tak jak ja do tych zasładzających się szybko proponuję zmniejszyć ilość czekolady. Cudowne rozpoczęcie dnia ze szklanką wybornego koktajlu 🙂 Przepis Nigella Ekspresowo 🙂

koktajl bananowy

Składniki :

  • 1 zamrożony banan, obrany, pokrojony na 4 części ( ze względu na zimę za oknem użyłam nie zamrożonego )
  • 2/3 szklanki mleka
  • 1 łyżka stołowa miodu
  • 4 łyżeczki czekolady w proszku ( ja dałam słodkie kakao )
  • 1 łyżeczka mocnej kawy lub 1/2 łyżeczki kawy espresso
Wszystkie wyżej wymienione składniki wkładamy do miksera i miksujemy na gładką masę. Ja wszystko potraktowałam blenderem.
Smacznego 🙂

 koktajl bananowy

ciasteczka

„Szybkie” pierniczki

Szybkie to fakt ale ich zdobienie to nie lada wyzwanie, trzeba się przygotować na parę godzin mozolnej pracy jeśli planujecie lukrowanie. Te pierniczki nie muszą leżeć, żeby dało się je zjeść. Są jadalne od razu. Przepis pochodzi z „Moich wypieków”.

201691 (2)-002

Składniki :

  • 300 g mąki pszennej
  • 100 g mąki żytniej pełnoziarnistej
  • 2 duże jajka
  • 13 dag cukru pudru
  • 10 dag masła, roztopionego
  • 10 dag miodu
  • 1 łyżka przyprawy do piernika
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Wszystkie składniki wyżej wymienione wkładamy do miski i wyrabiamy ciasto. Ciasto może być lekko klejące, ale nie dodajemy mąki.

Ciasto wykładamy na stolnicę i dopiero teraz podsypujemy je mąką ( tak by się nie kleiło ). Rozwałkowujemy na grubość 4 mm ( ja rozwałkowałam je nieco cieniej ), wykrawamy foremkami pierniczki, układamy na blasze  w niewielkich odstępach wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 180°C przez 8-10 minut. Dekorujemy dowolnie.

Smacznego 🙂

Przepis bierze udział w akcji : Korzenny tydzień