desery

Fit jaglany „Michałek ” bez pieczenia

Bardzo pyszny, zdrowy deser, który sprawdzi się również na śniadanie. Nie ma smaku popularnych cukierków o tej samej nazwie ale jest naprawdę dobry. Przepis z bloga Be fit be strong .

Składniki :

  • 2,5 szklanki mleka
  • 200 g kaszy jaglanej
  • 200 g masła orzechowego z kawałkami orzechów ( nie miałam aż tyle wiec dodałam nieco tahini )
  • 150 g mąki kokosowej
  • 3 banany
  • 2 łyżki kakao
  • kilkanaście herbatników (można pominąć )
  • gorzka czekolada

Kaszę płuczemy kilkakrotnie pod bieżącą wodą. Następnie przekładamy do garnka, wlewamy mleko i gotujemy na niewielkim ogniu do miękkości. Chwilę studzimy po czym umieszczamy w blenderze wraz z bananami i kakao i miksujemy na gładki krem. Kolejno dodajemy masło orzechowe i mąkę kokosową. Ponownie miksujemy na gładki krem.

Formę o wymiarach 20×25 cm wykładamy folią spożywczą. Masę przekładamy do formy, na wierzchu układamy herbatniki. Przykrywamy wierzch folią i wkładamy do lodówki aż ciastka zmiękną a masa nieco stężeje. Po tym czasie foremkę obracamy do góry nogami na talerz lub paterę tak aby ciastka stanowiły spód. Można polać gorzka czekoladą i posypać wiórkami kokosowymi.

Smacznego 🙂

dania główne

Bitki z kurczaka w sosie z marchewką i groszkiem

Bardzo smaczny i szybki obiad. Posmakuje na pewno wszystkim domownikom. Przepis z Kulinarna Polska.

Składniki :

  • 4 pojedyncze piersi z kurczaka
  • opakowanie mrożonej marchewki i groszku ( razem 450 g )
  • 1 cebula
  • 1 łyżka mąki plus mąka do panierowania
  • 200 ml śmietanki kremówki ( użyłam śmietanki 10 % )
  • 200 ml mleka
  • pęczek świeżego koperku ( zapomniałam dodać )
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Piersi myjemy, osuszamy. Tniemy wzdłuż na cieńsze kawałki. Rozbijamy delikatnie tłuczkiem, solimy, pieprzymy, panierujemy w mące i smażymy na oleju z obu stron na złoty kolor. Zdejmujemy z patelni, odkładamy na talerz.

Posiekaną cebulę wrzucamy na tą samą patelnię. W razie konieczności dolewamy odrobinę oleju. Cebulę trzymamy do momentu aż się zeszkli a następnie dorzucamy łyżkę mąki. Mieszamy aż całość połączy się tworząc zasmażkę. Podsmażamy jeszcze ok 1 minuty. Następnie dolewamy śmietankę i mleko mieszając przy tym rózgą kuchenną aby nie było grudek. Doprowadzamy do wrzenia po czym dokładamy groszek i marchewkę. Doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy kurczaka. Gotujemy pod przykryciem przez 10 minut. Na koniec dosypujemy posiekany koperek.

Smacznego 🙂

ciasta

Łatwe ciasto czekoladowe

Macie ochotę na szybkie, proste i pyszne ciasto czekoladowe. proszę a oto i przepis. Nikt nie powinien mieć z nim problemu a składniki znajdziemy w każdej kuchni. Kolejna zaleta – nie wymaga użycia miksera 🙂 Przepis z bloga Ostra na słodko.

Składniki :

  • 125 g masła
  • 250 ml mleka
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki kakao
  • 4 łyżki dżemu z owoców leśnych lub innego, który macie pod ręką

Masło topimy, odkładamy na bok.

Do większej miski przesiewamy mąkę. Kolejno dodajemy cukier, kakao, sodę, cynamon. Wlewamy mleko, dodajemy jajko i dżem. Wlewamy masło i wszystko dobrze mieszamy za pomocą łopatki lub łyżki aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do keskówki o wymiarach ok 15 x 25 cm wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej.

Ciasto pieczemy w temp.180 stopni przez 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Smacznego 🙂

pieczywo słodkie i wytrawne

Paluchy drożdżowe

W propozycjach znanego segregatora kulinarnego durszlak.pl wyświetliły się przepisy na paluchy. Osz matko jakiej ja ochoty na nie nabrałam. Na drugi dzień miałam już na swoim stole, pyszne, pachnące, puszyste paluchy :D. Przepis z bloga Marta gotuje .

Składniki :

  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 7 g drożdży instant
  • 1 szklanka ciepłego mleka
  • 1/4 szklanki cukru
  • 1 jajko + jajko do posmarowania paluchów
  • 4 łyżki oleju
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 3 łyżeczki maku lub sezamu

Wszystkie składniki umieścić w misce i wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Jeśli będzie zbyt zwarte można dodać więcej mleka lub wody. Ciasto przekładamy do miski, nakrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok godzinę aby podwoiło swoją objętość.

Po tym czasie ciasto dzielimy na 14 równych części, formujemy z nich wałeczki długości ok 30 cm. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na ok 20 minut.

Następnie paluchy smarujemy z wierzchu rozmąconym jajkiem i posypujemy makiem lub sezamem. Pieczemy w temp. 180 stopni przez 15-20 minut.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Placuszki z tofu

Bardzo smaczne z nutą kokosa, puszyste, delikatne. Gorąco polecam 🙂 Przepis z annabanana.co .

Składniki :

  • 175 g gładkiego tofu
  • 1 łyżeczka ekstraktu wailiowego
  • 200 ml mleka migdałowego lub innego roślinnego
  • 125 g mąki (może być bezglutenowa )
  • 2 łyżki cukru kokosowego ( użyłam wiórek kokosowych )
  • 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1/2 łyżki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

W blenderze kielichowym lub za pomocą blendera ręcznego zmiksować razem tofu, wanilię i mleko aż całość będzie gładka.

Sypkie składniki wymieszać osobno. Mokre składniki przelewamy do suchych, mieszamy aż masa będzie gładka.

Placuszki smażymy na patelni posmarowanej olejem z obu stron na złoty kolor.

Smacznego 🙂

serniki

Sernik gotowany

Szukałam przepisu na szybki sernik a najlepiej taki gdzie nie trzeba używać piekarnika bo był mi potrzebny do upieczenia innych dań. I tak na stole pojawił się pyszny, kremowy sernik, którego masę się gotuje w garnku i wylewa na ciastka. Goście byli nim zachwyceni, zresztą ja też 🙂 Przepis z bloga Wypieki Beaty .

Składniki na masę serową :

  • 1 kg mielonego sera ( najlepiej użyć sera półtłustego i dwu albo trzykrotnie go zmielić. Ja z braku takowego sera użyłam quarku ( wcześniej czytałam, że quark się nie nadaje ), który wcześniej odsączyłam na gazie z nadmiaru serwatki. Pamiętajcie,że jak będziecie odsączać to należy użyć 1,5 kg quark-u bo po odjęciu nadmiaru serwatki wagowo sera będzie dużo mniej )
  • 4 duże jajka
  • 200 g masła
  • 1 szklanka cukru
  • 1 łyżka cukru z wanilią lub ekstraktu waniliowego
  • 2 budynie waniliowe w proszku
  • 200 ml mleka
  • ok 400 g herbatników
  • ulubiona polewa czekoladowa

W dużym garnku roztopić masło razem z cukrami ( jeśli dodajecie ekstrakt waniliowy zamiast cukru waniliowego to teraz też go dodajemy ), mieszamy.

Następnie dodajemy ser i wbijamy jajka, energicznie mieszamy i gotujemy dalej. Jeśli chcemy uzyskać jednolitą i gładką masę można na tym etapie zmiksować ją blenderem.

Budynie wsypujemy do 200 ml mleka, mieszamy aby nie było grudek i wlewamy do masy serowej, mieszamy. Teraz masę należy chwilę jeszcze pogotować cały czas mieszając aż masa nabierze konsystencji gotowanego budyniu.

Formę o wymiarach ok 25×25 wykładamy papierem do pieczenia. Na dnie układamy warstwę ciastek. Na ciastka wlewamy połowę gorącej masy. Na wierzchu ponownie układamy ciastka i zalewamy drugą połową masy. Na górze jeszcze raz układamy warstwę ciastek. Odstawiamy.

W tym czasie robimy swoją ulubioną polewę czekoladową. Wylewamy na wierzch ciasta. Sernik chłodzimy a następnie wstawiamy na noc do lodówki.

Przed podaniem można ozdobić siekanymi orzechami, tartą czekoladą, wiórkami kokosowymi itp.

Smacznego 🙂

ciasta

Ciasto czekoladowe familijne

Myślę, że to ciasto zaskoczy niejedną osobę, która zdecyduje się je upiec. Bardzo bogaty czekoladowy smak a konsystencja delikatne i puszyste jak chmurka. Przepyszne !!! Pominęłam jedynie polewę czekoladową bo uważam, że było by już za dużo. Przepis z bloga Moje Wypieki.

Składniki : ( wszystkie składniki powinny być temperatury pokojowej )

  • 120 g miękkiego masła
  • 1 i 1/2 szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 2 duże jajka
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 110 g gorzkiej czekolady ( u mnie 80 % miazgi kakaowej )
  • 260 g mąki pszennej
  • 35 g kakao
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 i 1/2 szklanki mleka

Do jednej miski przesiewamy mąkę, proszek do pieczenia i kakao. Odstawiamy.

Czekoladę roztapiamy nad kąpielą wodną, studzimy jednak czekolada powinna pozostać płynna.

Osobno w misce masło z cukrem ucieramy na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy po jednym jajku dobrze miksując po każdym. Wlać ekstrakt waniliowy, wymieszać. Nie przerywając miksowania dodajemy stopniowo roztopioną czekoladę. Ostawiamy mikser i chwytamy rózgę kuchenną. Kolejno do ciasta dodajemy w kilku partiach suche składniki i mleko, mieszając rózgą tylko do połączenia składników.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 34 x 23 cm ( u mnie 25×25 cm ) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w 165 stopniach przez 40 minut lub do tzw.suchego patyczka.

ciasta

Vegańskie brownie z tofu

Zaskakująco pyszne brownie o mocno kakaowym smaku. Struktura nie przypomina tradycyjnego amerykańskiego, mokrego, ciężkiego brownie. To jest ” suche ” , puszyste, wystarczająco słodkie. Robiłam z podwójnej porcji i nieco zmieniłam proporcje niektórych składników jak np. tofu czy cukier. Przepis z kitchengrrrls .

Składniki :

  • 250 g gładkiego tofu
  • 1 szklanka oleju rzepakowego
  • 1/2 szklanki mleka roślinnego ( u mnie mleko migdałowe )
  • niepełne 2 szklanki brązowego cukru
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka gorzkiego kakao
  • 2 łyżki skrobi kukurydzianej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/3 łyżeczki soli

Tofu, mleko i olej miksujemy na gładką masę, przelewamy do miski. Dokładamy ekstrakt waniniliowy i cukier, mieszamy. Następnie dodajemy przesianą mąkę, kakao,proszek do pieczenia,skrobię i sól. Mieszamy całość za pomocą łopatki aż składniki dobrze się połączą.

Ciasto przelewamy do formy o wymiarach ok 25 x 25 cm wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temp. 165 stopni przez 1 godzinę.

Smacznego 🙂

placuszki,naleśniki,gofry

Gofry gryczane

Pyszne, zdrowe gofry. Nie miałam wystarczającej ilości mąki gryczanej bo robiłam z podwójnej porcji składników więc dodałam owsianej. Gorąco polecam ! Przepis z bloga Smakołyki Dominiki .

Składniki :

  • 1 szklanka mąki gryczanej
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2 łyżki cukru trzcinowego ( użyłam miodu )
  • 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1 jajko

W jednej misce mieszamy wszystkie suche składniki. W drugiej mieszamy wszystkie mokre składniki. Mokre składniki przelewamy do suchych i mieszamy na gładką, jednolitą masę, odstawiamy na 30 minut.

Po tym czasie smażymy gofry w gofrownicy zgodnie z zaleceniami producenta.

Smacznego 🙂